N PAUZE t. in aanvallen op Londen 21 Roemenië volgt de politiek van de s^il De luchtacties van Zondag tot dusver de hevigste Vliegveld en troepenkamp bestookt DINSDAG IS OCTOBER 1940 Buitenland. De aanvallen op Londen en Liverpool. Engelsch communiqué. Vliegveld gebombardeerd. Ontevredenheid over Churchill. Britsche vliegtuigen boven Berlijn. SCANDINAVIË AZIË THAILAND EN INDO- CHINA. Fransche regeering weigert gebiedsafstand. Valer Popp in Berlijn en Manoilescu in Rome De geschillen tusschen Hongarije en Roemenië Verzet in Britsch-Indië. Het frontbericht van bet D.N.B. luidt: Het weermachtabericht van gisteren bevat de belangrijke constateering, dat ook de aanvallen van. Zondag en den nacht dan Zondag op Maandag werden beheerscht door, het eerste beginsel, dat voor de tegenwoordige oorlogs periode toonaangevènd is, en volgens hetwelk kien de Britsche eilailden niet tot rust mag laten komen ei zonder onderbdrking van beteekems moet blijven »oortgaan met het murw ma ken va^fle verdedigingskracht, die den tegenstander nog "overgebleven is. Hierbij heeft de Duïtsche luchtmacht wederom groote successen Irahaald. Opnieuw is bevestigd, wat eenigen tijd geleden werd opgemerkt, dat de strijd vaardigheid en de verdedigingswil der Britsche luchtmacht verminderen. Dit bewijst wel hel best, hoe de Duitsche luchtmacht steeds meer eert beheer- Schende positie boven het Britsche moederland verwerft. Ook de" Zondag behoorde ongetwij feld zooals uit de mededeelingen van het weermachtsberïcht ondubbelzinnig blijkt, tot de groote gevechtswagen in bet kader der vergeldingsactie. Naast elkander werdent daarbij twee groote aanvallen ondernomen. De eene was, als steeds, gericht op de Britsche hoofdstad, de tweede op het uitge strekte haven- en industriegebied van Liverpool. Ditmaal waren de branden in de docks zoo reusachtig, dat de Duitsche vliegers de vlammenzee reeds konden zien van de monding van de'Theems af, ja zelfs van de Zuidkust, een af- atand van 100 km dus. De bemannin gen van vele vliegtuigen hebben een beeld gegeven van het huiveringwek kende tOoneel, dat de stad zelf bood. Als eilanden des doods lagen tusschen de branden de puinhoopen der reeds uit gebrande pakhuizen. Het geraamte van muren, die nop overeind stonden, rezen eenzaam op. Daartusschen in zag men in brand geschoten vijandelijke vliegtuigen, als brandende fakkels in den chaos op den beganen grond val len. Hervatting'van de aanvallen. Het Duitsche luehtwapen heeft gis teren bij het aanbreken van den dag ïyn aanvallen op Londen hervat. Het Duitsche luchtwapen heeft de laatste 24 uur boven Londen, Liver pool en andere steden in het Zuid oosten van 1 Engeland bij elkaar 350000 kg. bommen uitgeworpen. Daarentegen heeft het Britsche lucht wapen tijden-I, hetzelfde tijdvak slechts ongeveer 6000 tot 8000 kg. bommerf' boven Duitsch resp. door Duitschland bezet gebied uitgeworpen. Afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren een aantal voor den oorlog belangrijke fabrieken In het Westen van Engeland aange vallen. De bommen troffen doel. Ver- zcheidene hevige branden konden worpen waargenomen. Het Britsche ministerie voor de Binnenlandsefiê Veiligheid publiceert volgens Reuter het volgende commu niqué: Even na het middaguur begon een aantal vijandelijke luchtaanvallen op k. Zuid-Oost-Engeïand. Het gelukte den formaties tot boven Londen door te dringen. Op verschillende punten in Londen en in de voorsteden werden bommen geworpen, waardoor slacht offers vielen. In een stadswijk werden talrijke woonhuizen beschadigd. Uit twee districten in de omgeving van Londen wordt gemeld, dat er een aan tal slachtoffers is gevallenr De vijandelijke luchtaanT vallen in den nacht van Zondag op Maandag waren de hevigste, die tot dus. verre zijn ondernomen. Lon den vormde opnieuw.het voornaamste doel der aanvallen, doch ook de oever van de Mersey en de Noord-Westkust van Engeland werden eveneens aan gevallen. Afzonderlijke aanvallen wa ren gericht tegen het, Noord-Oosten van het land en tegen verschillende plaatsen in andere districten. In Lon den en de omliggende districten wer den woonhuizen, winkels en indus- trieele installaties beschadigd. Over het aantal dooden heeft men nog geen bericht ontvangen, doch gevreesd wordt, dat hel aantal gewonde en ge- doode personen hooger is dan bij de laatste vijandelijke aanvallen. In een plaats, waar een aantal woonhuizen door bommen werd getroffen, vielen vele slachtoffers. In de graafschappen rondom Londen werden op verschei dene plaatsen bommen geworpen. In pteden aan den oever van de Mersey werden verschillende gebouwen ver nield en in andere steden in het Noord-Westen van Engeland werd schade aangericht. In den namiddag van 14 October heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig mét talrijke bommen een aanval ge daan op een vliegveld dat bestemd was ter bescherming van Londen. Ver scheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen onderkomens en hangars. De ontploffingen richtten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen ver nield. Een ander.Duitsch gevechtsvliegtuig dat reeds tevoren met succes een Zuid-Engelsche haven had aangeval len, beschoot op den terugtocht met goede uitwerking den geschutstelling aan de Britsche kanaalkust. Hetzelfde vliegtuig deed kort' daarop in duik vlucht een aanval op een groot koop vaardijschip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren Van Maandag waren weer sterke Duit sch^ gevechtsformaties in den aan val op Londen en andere steden in Engeland. Terwijl de aanvallen op Londen zonder oponthoud voort duurden, deed een kleine formatie Duitsche bommenwerpers een aan val op «en troepenkamp in Zuid- Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen' waren goed gericht. In duikvlucht werd het kamp ook met machinegeweervuur bestookt. Er ontstonden groote branden, die tof midden in het Ka naal te zien waren. Een te Madrid aangekomen hoog geplaatste neutrale persoonlijkheid heeft van den toestand in Engeland het volgende beeld gegeven. Ds vernielingen in de Engelsche hoofdstad rijn veel omvangrijker en hebben een veel diepere uitwerking op de stemming van de bevolking dan blij Kt uit de berichten, die Öe buiten landsche correspondenten, na toepas sing der censuur, kunnen geven. Breew kringen der arbeiders zijn zeer defaitistisch en ontevreden over de in functie zijnde Labourministers, die steun verleenen aan den koers-Chur- chiil. Ook in de conservatieve kringen, die ontzaglijke waarden aan bezit dagelijks verloren ziet gaan, groeit de ontevredenheid, te meer daar teleur stelling bestaat over de on tor reikende materieële hulp der Vereemgde Sta ten. Daar komt bU, d»t de «volledige uitschakeling van den Engelschen in vloed uit het Roemeensche economi- stands sehe leven in de City een schok heeft gewekt Met de .grootste bezorgdheid beschouwen verder invloedrijke krin gen de verzwakking der Engelsche positie in de ruimte van de Middel- lamfeche Zee en de steeds onhoudbaar der wordende positie van Engeland in het Verre Oosten, waar Japan op den grondslag van hot driemogandheden- pact de Oost-Aziatische Monroeleer systematisch ten nadeele van Enge land uitvoert. kan ook geen termijn worden hoemd, waarop de Britsche weer standskracht tegen de Duitsche actie zal afloopen, bestaat toch geen twijfel, dat de stemming van het Engelsche volk daalt in een tempo, dat verrassende oplossingen niet uitgesloten doet schijnen. Voorloopig streeft de regeering- Churchill er naar vol te houden tot den Amerikaanschen verkiezingsdag. Dit doel wordt ook nagestreefd met de propaganda over beweerde groote successen der R. A. F. en een voor later ontworpen Engelsch offensief omtrent welks practische onmogelijk heid in ingewijde kringen natuurlijk geen twijfel bestaan kan. De Amerikanen naar huis Aan alle in Engeland woonachtige Amerikaansche burgers is gisteren door het Amerikaansche consulaat- generaal schriftelijk de vraag gesteld, of zij naar het vaderland wenschen terug te keeren, voor het geval am bassadeur Kennedy, voor transfort- gelegenheid zou kunnen zorgen. Pioniers contra puhtschuimers. Volgens te Washington binnengeko men berichten gaat het bij de onlangs te Londen in dienst gestelde 5000 pio niers om een troep politiemannen, wier taak het niet is, zooals het te tonden heette, na de bomaanvallen het puin weg te ruimen, doch die voor de be scherming van het eigendom moeten zorgen. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, daar de plunderingen te Londen de laatste dagen een buiten gewoon grobten omvarig aangenomen hebben. Van de Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 14 op 15 October Nodhd-Duitschland zijn binnengevlo gen, hebben eenige toestellen de rijks hoofdstad bereikt. Zij wierpen bom men, die eenige woonhuizen bescha digden,, daarbij werd ook het zieken huis van Virchow getroffen. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines wer den doorhet afweergeschut verdreven Drie vijandelijk# vliegtuigen werden bij de vlucht naar Berlijn brandend neergeschoten. BRITSCHE AANVAL OP NOORSCH SCHIP. De Fritt 'Folk publiceert een ooggetuigeverhaal over een Britschen luchtaanval op een Noorsch schip, dat in een Noorsche haven aan de West kust lag. Nadat vijf vliegtuigen het ongewapend? schip gebombardeerd hadden, openden rij machinegeweer- vuur op het dek, waarbij verscheidene Noorsche zeelieden omkwamen. Ver scheidene kleine kinderen werden in het havenstadje door bomsphnters ernstig gewond. Tijdens de luchtaanvallen boven Londdcn zoeken velen bescherming in de stations der ondergrondsche spoorwegen, De trappen dienen veelal tot slaapplaats. Associated Pms) Het Fransche ministerie van Buiten- landsehe Zaken maakt in een bfficieel communiqué het standpunt bekend, dat de Fransche regeering inneemt ten aan zien van de probiepien," welke zijn op geworpen door de recente nota van Thailand.- Volgens dit communiqué verklaart de Fransche yegeerirfg rich eerst in aan sluiting op het op 12 Juni 1940 gesloten niet-aanvalspact, bereid zonder verwijl over te gaan tot uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Aangezien het Fransche ratificatie document nog niet in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is aangekomen, stelt de Fransche regeering voor Öeze uitwisseling bfngs telegrafischen weg te voltrekken. Voorts heeft de Fransche regeering de regeering van Thailand er van in kennis gesteld, dat zy toestemt in bij eenkomen van de gemengde commissie, zooals die genoemd wordt in een niet- aanvalsverdrag, voordat het pact is geratificeerd onder voorwaarde, dat deze commissie geen andere territoriale problemen te behandelen krijgt dan de yerdeeling der eilanden in de Mekong langs het traject, waar de rivier dé grens vormt tusschen Thailand en Indo- China. Voorts heeft de Fransche regeering besloten de gebiedeisehen van Thai land welke betrekking hebben op om vangrijke gebieden aan den rechter oever van de Mekong, van de hand te wijzen. JAPANSCHE ECONOMISCHE DELEGATIE NAAR INDO-CHINA Naar Associated Press meldt, ver wachten de Fransche autoriteiten bin nenkort' de aankomst van een Japan- pche economische commissie. Aange nomen wordi, dat dit een teeken is voor een verdere uitbreiding van de Japansche belangen in Zuid-Indo- China. De in deze streek gewonnen rubber werd bijna hoofdzakelijk naar de Vereenigde Staten uitgevoerd. De Japansche militaire operaties zijn tot dus verre beperkt gebleven tot Tonking, de noordelijkste staat van de vijf staten, waaruit Indo-Cbina be slaat. Zooals reeds is gemeld, hebben deze operaties ten doel een beslissen ten slag té leveren tegeh den voor het bestaan van China noodzakelijken weg door Birma. Japansche woordvoerders te Hanoi Rebben verklaard, dat deskundigen bezig zijn om een uitbreiding te ver krijgen van den tot dusverre onbetee- kenden handel met alle Indo-Chinee- sche staten, met inbegrip van Annam en Cochin-China.' Deze statenliggen binnen de economische en geographi- sché sfeer van Britsch-Malakka, Ne- derlandsch-indië en de Philippijnen. MATSOEOKA NOGMAALS OVER HET DR1EMOGENDHEDENPACT. De minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka heeft Zondag ver klaard. dat het drielandenpact niet tegen eenig land is gericht en niet ge sloten is om tegen eenig land gericht te zijn. Het pact is integendeel door Japan, Duitschland en Italië gesloten op grond van hun gemeenschappelijk verlangen te verhinderen, dat het tegenwoordige conflict zich niet ver der over de wereld zal uitbreiden. De algemeene wensch is, een nieuwe wereldorde op te richten en den vrede zoo spoedig mogelijk te herstellen. Japan moet bewapend zijn om den strijd tegen elke buitenlandsche macht te voeren die deze pogingen dwars boomt. Japan, zoo besloot Matsoeoka, De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, beeft gisteren «Jen in Berlijn vertoevenden Roemeen- schen gezant, Valer Popp, ontvangen. MANOILESCU BU CIANO. Naar vernomen wordt, heeftde vroegere Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Manoilescu, Maandagochtend een eerste onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cia"no. In Italiaansche kringen legt er den nadruk óp, dat Manoilescu in flome met de grootste hartelijkheid wordt ont vangen, al heeft zijn bezoek ook geen officieel karakter. Men is er in Rome van overtuigd, dat de tegenwoordige Italiaansch-Roemeensche betrekkingen in ieder geval vóór beide partijen van nut zullen zijn. Roemenië wordt naar men in dezelfde kringen hieraan toevoegt, na. het overnemen van de macht door generaal Antonescu, door Italië niet slechts beschouwd als een be vriende staat, maar als een' op de spilpolitiek ingestelde staat. Het kan daarom ook geen verrassing wekken, wanneer het thans zal komen tot een inniger contact tusschen beide landen dan tot dus ver. Overigens wordt het bezoek van den vroegeren Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken gebracht in den geest van de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenen, waarmede de spil- mogendheden niet al een moeilijk terri toriaal probleem tot een oplossing wilden brengen, maar tevens ook den grondslag wilden scheppen voor een vreedzame samenwerking tusschen Roemenië en Hongarije, hetgeen, zooais bekend, is, in tegenstelling met de manoeuvres en bedoelingen van Enge land het voornaamste doel is van de spiimogendheden. HeJ, ligt voor de hand, dat Duitsch land en Italië niet alleen naar de letter, maak ook naar den geest de volledige uitvoering van de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen vöbr de waar borging en het behoud van den vrede in het Donaugebied verwachten. De Duitsche militaire missie. De chef van de Duitsche militaire missie in Roemenië, generaal Cavalerie, Hansen, heeft Zondagmiddag tezamen met den chef van de luchtwapenmissie, luik-generaal Speidel, en vergezeld van zijn missie, een krans gelegd bij het monument van den onbekenden soldaat om de Roemeenschen gesneuvelden uit den vorigen oorlog te eeren. Een Roe meensche compagnie bewees het eer betoon. In aansluiting hierop gaf gene raal Hansen zich met den Duit^hen gezant naar het Duitsche ecrek\rkhof om de daar rustende Duitsche soldaten eveneens te eeren. DUITSCH-ITALIAANSCHE COMMISSIE IN HONGARIJE. Gisteren zijn te Boedapest apn- gekomen de buitengewoon gevol machtigde Italiaansche minister, graaf Ruggero de Villanova en zijn secretaris graaf Pignatti Morano de Custoza, die beiden deel zullen uit maken van de gemengde Duitsch- Italiaansche commissie, die op ver zoek van de regeeringen van Roe menië en Hongarije de geschilpunten zal onderzoeken met betrekking tot de minderheden in de beide landen. De Duitsche gedelegeerden worden heden in Boekarest verwacht. VERBETERING IN ROEMEENSCH- HONGAARSCHE BETREKKINGEN Semi-officieel wordt uit Berlijn gemeld: In verband met de verkoeling, die den laats ten tijd in de Roemeensch- Hongaarsche betrekkingen viel op te merken, heeft men thans in Berlijnsche politieke kringen, op grond van de persstemmen uit beide landen in kwestie, den indruk, dat de moeilijk heden verminderen. Blijkbaar, aldus zegt men te Berlijn, staat men in Hon garije en Roemenië op het verstandige standpunt, dat zekere voorvallen niet overdreven moeten worden. Van Duit sche zijde zegt men bij het bestudeeren van «Je bladen en Vooral van de Hon- gaarsche pers den indruk te krijgen, dat de beide regeeringen de ver schijnselen, die tot moeilijkheden aan- leiding geven, niet meer tot het onder werp van perspolemieken wenschen te maken. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: Omtrent de door een deel der Bngel- sche pers verspreide tendensberichten over de vermeende aanwezigheid van Duitsche troepen in Bulgagjje ofwel over desbetreffende Duitsch-Buigaar- sche onderhandelingen verneemt men in politieke kringen te Berlijn, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het gaat bij deze beweringen, die zelfs van pressie spreken, om de be- kende Engelsche tendentieuze berich ten, wier strekking van alle Duitsche en Italiaansche bemoeiingen in het Zuid-Oosten van Europa is: verstoring van den vrede, onruststokerjj en sabo tage. Vertrek van Engelschen uit Roemenie. Gisteren vertrokken een groot aantal Engelschen, o.m. verscheidene leden van de Engelsche legatie, met aan het hoofd de militaire attaché, Macnadd, uit Boekarest. Als motief voor het vertrek van een groot deel der legatie geven de Engelschen, dat zij de Intelligence Service in Roemenië ontbinden en de legatie thans nog slechts zullen bezetten met de vqpr den normalen politieken arbeid nood zakelijke krachten. De vertrekkende militaire attaché is vooral zeer ge compromitteerd door de verklaringen van de tijdens de twee laatste weken gearresteerde Engelschen petroleum- ingenieurs. Hun verklaringen bewezen ondubbelzinnig, dat Macnadd het hoofd was van den geheimen Engelschen dienst in Boekarest en chef van de voorbereidende sabotageondememing. Met hem vertrekt ook zijn vertegen woordiger bij de leiding van de Intel ligence Service, kapt. It. Pemiber, die door de Engelsche legatie in Boekarest bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken was opgegeven als persattaché. heeft het drielandenpact niet gesloten om op het winnende paard te ze ten, doch alleen om de bovenvermeld# redenen. DE BURGERLIJKE ONGEHOORZAAM HEIDSACHE. Gisteren is door het executieve co* mité van het pan-Indische congr##, in Wardha het plan van Gandhi voor do burgerlijke ongehoorzaamheid aange nomen. Hoewel voorloopig aieehta twe# personen opdracht werd gegeven, ge hoorzaamheid te weigeren aan da En» gelsche heerschers en zoodoend# te ri#» keeren ip een Engelsche gevangenis geworpen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het congre» daarom van zoo groote beteekenis, omdat d« Mahatma- totdusverre, ondanka den zwaren druk van zijn aanhanger#, steeds 'geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke ongehoorzaamheid! te grüpen. Goedingelichte bronnen zijn van meening, dat dit eerste besluit ee<l proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waarop de burgerlijke ongehoorzaam» heid tot over het geheele land zal wor den uitgebreid, hangt af van de ont wikkeling van dit weigeren van ge hoorzaamheid. In kringen der nationale Hindoes heeft dit besluit van Gandht groote vreugde veroorzaakt en thana wint d emeening veld onder hen, dat in de naaste toekomst nieuwe vérstrek» kende besluiten zullen worden geno men, die tot dusverre als gevolg van de voorzichtige houding van den Mahat ma, tegen den wil van dén radicalen, vleugel der nationale Hindoes achter wege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekingen, die Gandhi onlangs met den Engelsche vice-koning voof Indië, lord Linlithgow heeft gehad en verklaren hans definitieve bewijzen te hebben, dat de vice-koning de gema tigde en r rechtvaardige voorstellen, van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met natio naal bewustzijn niets anders overblijft, dan met het inzetten van hun leven, voor de door Engeland geweigerde vrij heid te strijder. EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT PEIPING. Het Amerikaansche departement van Marine heeft allen leden van de Ame rikaansche ambassade bevolen Peiping te verlaten. Door dit bevel worden veertig vrouwen eh kinderen getrof- feh. Zeventig van de 540 Amerikaansche staatsburgers in Peiping willen zoo snel mogelijk geëvacueerd worden. Verschillende gezinnen van leden der ambassade, waaronder ook de vrouw van den ambassadeur met haar twee kinderen, zullen waarschijnlijk 7 Nov. vanuit Sjanghai vertrekken. V«ilgens deTlentainJoengPau heeft het filiaal van de City Bank of New-York in Peiping zijn cliëntèle verzocht, hun gelden terug te nemen. Het ia mogelijk, dat deze maatregel verband houdt met de beginnende eva cuatie van Amerikaansche burgers en ondernemingen uit het Verre Oosten. Uit SjOMrbai- Op grond van den raad der autoritei ten hebben zich meer dan duizend te Sjanghai wonende Amerikanen opde evacuatielijst laten plaatsen. Uit het feit, dat zoodoende een vierde gedeelte van de Amerikaansche kolonie voor het vertrek gereed Is, wordt opgemaakt dat Amerikaansche kringen in 't Verre Oosten den toestand ernstig beoordee- len. Het opbreken van Amerikaansche huishoudens en het sluiten der zaken Demen eteed» grootere vormen aan.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2