r V DE TEXTIELKAART EN WIJ buitenland ■v BINNENLAND TWEEDE BLAD DINSDAG 15 OCTOBER ijl AMERIKA De portiek ▼an Roosevelt Zal ambassadeur Kennedy aftreden? Hearst over Wet toe komstige Europa. Amerikaansche ver dedigingswerken bezichtigd. FRANKRIJK BALKAN De Duitsche militairen in Roemenië. Het propaganda bureau van den Economischen Voorlichtingsdienst geeft goeden raad Wol kunnen we doen voor ons zelf en voor elkaar De evacuatie van Amerikaansche burgers. Korte berichten. ENGELAND De Duitsche aanvallen heden voortgezet. Inlagen en terug, betalingen op Rijkspostspaarbank, VERNIETIGENDE CRITIEK VAN BAIIIHOBE SUN. De Baltimore Sun levert een vernietigende critiek op de oorkus- politiek Vten president Roosevelt. De schrijver n&rkt ironisch op' dat Boo- "aevelt binnïnkort waarschijnlijk Gi braltar van Engeland ral overnemen. Het ia algemeen bekend, dat Gibraltar een oud bolwerk van religie en mora liteit i» en dat Roosevelt ongetwijfeld de gelegenheid zal benutten om dit bolwerk voor de Spaansche ongeloovi- gen te beschermen. De aanspraak van Spanje op Gibral tar is oogenschijnlijk even immoreel en Gode vijandig ais de eisch van Italië voor veiligheid in de Middel- iandsche Zee of de aanspraak van Hitler op veiligheid in het Oosten o' de aanspraak van Japan op de Azia tische kust. De totdusver behaalde resultaten van de politiek van Roose velt noemt het blad op in de volgende yunten: 1, De reusachtigé verhooging van de zwevende schuldenlast. 2. Het overnemen van de verdedi ging van de Engelsche koloniën, Het provoceeren der spilmo- gendheden. 4. De verzwakking der Amcrikaan- sche vloot. I. De geldverspilling aan de Ibero- Amerikaansche autoritaire re- geéringen, wier vijandschap ge kocht moet worden en Het ondersteunen van Engeland en China op kosten van de Ame- rikaansche belastingbetalers. STEUNPUNTEN IN DE ZUID- AMERIKAANSCHE LANDEN. In de persconferentie heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, verklaard, dat er met ver tillende Zuid-Amerikaansche lan- besprekingen worden gevoerd over steunpunten voor de vloot en de luchtmacht. De gedachtewisse ling omvat alle vraagstukken voor de verdediging van het Westelijk halfrond. Duitsche kringen nege*ren rede vaii Roosevelt Zooals te bevoegder plaatse te Ber lijn els in Duitsche politieke kringen onthoudt zich men zich geheel en al van het uitspreken van een meening «ver de laatste rede van Roosevelt. 1 Over het algemeen huldigt men in Duitsche kringen de opvatting, dat er hoegenaamd geen aanleiding bestaat om op eenigerlei wijze zijn standpunt 4e bepalen tegenover de redevoerin gen, die uit verkiezingsoverwegingen gehouden zijn. De Amerikaan.che vlieg tuigindustrie. Naar uit een gisteren gepubliceerd rapport van de: minister van Finan ciën, Morgentha i, aan Rooseveit blijkt, is het aantal wt koemers in de Ame- rikaansche vliegt, 'gindustrie geduren de de afgeloopen twee jaar met 400 verhoogd. In September 1938 bedroeg volgens opgave het aantal werkne mers 28.700, in September 1939 50.800 en in September j.l. 118.800. ENGELSCHE MARINEOFFICIEREN TE RIO. Volgens berichten uit Rio de Janeiro bevinden zich aan boord van het daar aangekomen Engelsche s.s. Highland Princess o.a. vijftig Britsche marine officieren en manschappen, die de op dracht zouden hebben, twee Fransche koopvaardijschepen, die te Buenos Aires liggen, naar Engeland te bren gen. ZIJN PESSIMISME AANGAANDE ENGELANDS OORLOGSKANSEN. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordeil Huil, heeft in de pereconferentie, in ant woord op vragen betreffende steeds weer opduikende geruchten, dat de Amerikaansche ambassadeur in Lon den, Kennedy, naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren, verklaard wellicht antwoord te kunnen geven wanneer men hem dezelfde vraag iets later zsu stellen. In politieke kringen te Washington wordt hieruit de gevolgtrekking ge maakt, dat Kennedy na de presidents verkiezingen zal aftreden. De steeds* goed ingelichte commentators Alsop en Kintaer schreven onlangs in de Eve ning Star: Ambassadeur Kennedy heeft geweigerd een tweeden Hines Page te worden en, zooals deze die destijds eveneens ambassadeur van de Vereenigde Staten was op te komen voor de deelneming van Ame rika aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Kennedy is bovendien uiterst pessimistisch wat de Engelsche oorlogsvooruitzichten betreft. In krip- gen van de New Deal vreest men daarom, dat, wanneer Kennedy voor de verkiezingen terugkomt, hij in New York en eiders bepaalde uitingen «pu kunnen doen, die in tegenstelling «ouden staan tot de door Roosevelt en zijn New Dealers gewenschte lijn. De wgeering der Vereenigde Staten heeft Kennedy daarom verzocht tot na de verkiezingen in Londen te blijven. ii ENGELAND ZOU HET WERELDDEEL VERSNIPPEREN In het New Yorksche blad Ameri can geeft de Amerikaansche uitgever Hearst ais zyn meening te kennen, dat een overwinning van Engeland tot ge volg zou hebben, dat Europa in vele kleine landjes zou worden ontbonden, waardoor Europa tegen gevaren van buiten hulpeloos zou zijn. De keuze moet zjjn, aldus Heerst: ófwel een uit groote krachtige centra (belichaamd door Duitschland, Italië en Sovjet-Rus land) bestaand Europa, ófwel een on der invloed van -de asmogendheden staande groep, die zich zou moeten aan eensluiten tot de Vereenigde Staten van Europa. DOOR MILITAIREN UIT ZUID-AMERIKA Na een luchtreis van 4000 mijlen, waarbij talrijke militaire inrichtingen en fabrieksondernemingen der Vereen. Staten bezichtigd zijn, keerden de chefs der generale staven van negen LatijnschAmerikaansche republieken m Washington terug, teneinde vandaar naar hüh xanden terug te reizen. Woensdag zuïlenfae chefs der generale staven der overige elf LatijnschAme rikaansche landen op uitnoodiging van den chef van den Amerikaanschen ge- neralen staf, Marshall, eenzelfde in spectiereis ondernemen. VLUCHTELINGEN TE MARSEILLE AANGEHOUDEN. De havenpolitie van Marseille heeft, naar de Journal meldt, de vlucht verhinderd van «en verdacht jacht, aan boord waarvan zich 22 personen bevonden, die geen papieren bij zich hadden, voor het meerendeel joden er, vreemdelingen. Men gelooft hiermede op het spoor te zijn gekomen van een organisatie, die zich er mede bezig houdt, buitenlanders en Franschen, die om politieke of strafrechtelijke redenen in conflict zijn met de Fran sche autoriteiten, te helpen vluchten naar het buitenland. Eenige der aan boord van het jacht zyyde personen, dat door een hulpoorlogschip werd opgevangen, verklaarden bij hun eer ste verhoor, dat zij zich naar Engeland hadden willenbegeven. Volgens het genoemde blad zijn nog meer arre staties te verwachten. BEVOLKING VAN PARUS KEERT TERUG. Ook in de afgeloopen week is het zielenaantal van Hkrijs gestegen door den terugkeer vait.vluchtelingen. Op 8 October telde Parijs 1.867.000 inwo ners, het geheele departement Seine ruim Sü millioen. EEN „VADERLANDSLIEVENDE DAAD". De Roemeensche regeering heeft Maandagavond een diner aangeboden ter eere van de Duitsche militaire mis sie, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Italië en Spanje. Minister-president Antonescu verklaarde in een tafelrede, dat 't een vaderlandslievende daad is steun te zoeken bij een groot leger en de tech nische mogelijkheden van een groote wapenindustrie. De Duitsche officieren zullen in Rogmenië een klein, maar dapper leger vinden. Door hun optre den in Roemenië zal stellig hun ver trouwen in de toekomst en de rechten van Roemenië worden vergroot. De c'ommandant v'an de Duitsche militaire missie, generaal der cavallerie Hansen,' zeide in zijn antwoord te hopen, dat zijn optreden door succes bekroond zou worden en dat daarmede de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide landen nog nauwer zouden wor den aangehaald. Interview met generaal Antonescu. De Voelkischer Beobac li ter publiceert op de plaats, waar anders het hoofdartikel wordt afge drukt een interview van jiijn vertegen woordiger te Boekarest met den chef van den staat, generaal Antonescu. Gevraagd naar het wezen en de sa menstelling van de het nieuwe Roe menië dragende legiorilhaire beweging, antwoordde generaal Antonescu: Het nationaal-legionnaire regime, dat ik heb gesticht en waarin de door Horia Sima geleide legionnaire beweging het dynamische element vornit, beteekent Het recht tot deelneming aan de lei ding van den staat voor iedere per soonlijkheid op grond van iedere ver dienste en ieder verantwoordelijk- li eidsbewustzy n en oprechte overtui ging. Dit regime is de uitdrukking van' den wil tot de totale en organische vernieuwing van het Rosmeensche volk. En het is niet een politieke partij, die zich beperkt tot ingeschreven en voor hun werk betaalde leden,Waar alles wat gezoncf, ongebroken, fuiver en krachtig is en op een of ander creatief gebied een vitale kracht vorm, behoort tot het nationale legion naire regime. VOOR DE HUISVROUW IAwe mogen dan een tex- tielkaart hebben en dat mag minder prettig zijn, omdat we nu heusch voorloopig het genoegen missen met een dol hoofd te gaan winkelenmen kan 'onmoge lijk zeggen, dat de „hoogere instan ties" in casu dan de heeren van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel en den Economischen Voor lichtingsdienst (Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart) niet alles, doen om het ons zoo ge makkelijk mogelijk te maken! Getuige de talrijke advertenties, radio- en persberichten, die de voorlichtingsdienst heeft verspreid; getuige ook de welwillendheid waarmede een antwoord werd ge geven op al mijn nieuwsgierige vra gen op het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Dit persgesprek had plaats op een zonnigen morgen, in een der bureau- lokalen aan het eind van een onafzien bare marmeren gang in het Departe mentsgebouw tè Den Haag, alwaar nien dag in, dag uit bezig is zich in te wer ken in de moeilijkheden van wollen ba bytruitjes met of zopder punten, van garens, die al of niet echte natuurzijde zjjn, enz. enz. Een niet geringe prestatie voor een man! Maar laat ik U er iets van vertellen: Regsiing eischt ovj „U vraagt of er veel moeüy zijn? Ja en neen. De regeling is betrek kelijk eenvoudig, maar eischt overleg en U weet het natuurlijk zelf wel soberheid. Toch zjjn er altijd nog raen- schen, die niet weten hoe ze hier of daar mee aan moeten. Naar aanleiding van onze- advertenties in verschillende biaöen waarin we tot overleg aan maanden en enkele punten verduide lijkten kwamen enorme stapels brie ven binnen." „Over welki onderwerp wel het meest." „Winterjassen, JgoëHeren voor gede- mobiliseerden, babykieeding. Voor het eerste onderdeel is inmiddels een zeer bevredigende regeling getroffen door het ruilsysteem van goede bovenklee- ding (costuum, winterjas of -mantel) of een nog goed te gebruiken wollen deken tegen een nieuwen jas of man tel. Hierdoor wordt de grootst moge lijke rechtvaardigheid betracht tegen over alle maatschappelijke klassen. Meer gegoeden kunnen een jas koopen. maar hebben de verplichting een nog keurig uitziend kleedingstuk of deken, die zij zoo noodig eerst moeten laten stoomen, beschikbaar te stollen. Hier door kan een groote hoeveelheid nette, gedragen kleeding en dekking gratis worden verdeeld onder degenen, die er ehoefte aan hebben. Allerlei maat schappelijke instellingen op dit gebied zullen zich met de verdeeling belas ten" „Een goed idee. Maarhoe gaat het met de grensgevallen? Ik kan me indenken, dat er menschen zyn. die wel in staat zijn een nieuwen jas of mantel te koopen doch die geen bevredigend oud stuk kunnen inleve- -ren. Moeten die het nu zonder jas doen?" „Neen. Zulke gevallen zuilen apaA worden behandeld, zoodat ieder, die werkelijk een jas noodig heeft, ge holpen wordt. Zij, die geen stukken kunnen inleveren kunnen zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden met het verzoek om een speciale ver gunning." Strijd tegen misbruik. .En mag ik u nu nog iets vragen over babykieeding?" Vraagt U maar." Waar lagen op dit gebied precies de moeilijkheden?" ,U weet, dat gemaakte babykieeding alk», ook het wollen goed dat men kant en klaar, in den winkel koopt vrij is. Maar nu is het een feit, dat de meeste moeders liever zelf breien, niet alleen voor de gezelligheid, maar bok omdat het veel en veel goedkooper uitkomt. Enwol voor babyklee- In verband met een uiteenzetting .an de sociale maatregelen van het ionge Roemenië zeide de generaal ten aanzien van het Joden-probleem: „Thans echter heeft deze ongeluk zalige politieke inVloed en de heA- schappü van occulte krachten over de leiders van onzen staat zijn einde ge: vonden. Met de instelling van natuur- ,ijke economische toestanden door de saneering van de financieele leiding des lands, door de opvoering van de Roemeensche prodqetie en de vorming van organische grondslagen voor de Roemeensche huishouding zullen wy consequent komen tot de radicale, de finitieve oplossing van het Joodsche probleem". Het interview besluit met een uit spraak van den generaal voor de denkbeelden en de politieke krac.it van spilmogendhedeu. kZLË IN TOTAAL ONGEVEER SS80. Het Amerikaansche staatsdeparte- ment heeft bekend gemaakt, dat de s.s. Monterey en Maripcsa van de Malson Scheepvaart Maatschappij en het s.s. .Washington van United States Lines speciale tochten zullen ondernemen naar het Verre Oosten om Amerikaan sche burgers te evacueeren. Ongeveer 3000 van naar schatting 17000 in China en Japan verblijf houdende Ameri kaansche onderdanen wenschen naai de Vereenigde Staten terug te keeren. De gewezen democratisch? po liticus, James J. Hines, is naar Smg Sing overgebracht, waar hij een ge vangenisstraf van verscheidene jaren moet uitzitten, omdat bewezen is. dat hij den ganste/leider Dutch Scnultz gesteund heeft. De eerste groep van 18 bom menwerpers van het type NortfflAme- rtcan, die de Braziliaanse be weermacht in de Vereenigde Staten gekocht heeft, is in Rio de Janeiro aangekomen. In kringen van exporteurs te New-Ycrk verluidt, dat Zweden met Sovjet-Rusland onderhandelt, omdat het zyn Amerikaanschen invoer over Siberië wil vervoeren, om de Britsche blokkade op den Atlantischen Oceaan te vermijden en de Finsche haven Pet- samo te ontlasten. De pauselijke nuntius in Spanje j mgr. Cicognani, is gisteren per vlieg tuig naar Rome vertrpkken. Gisteren zyn in de militaire haven Van Gibraltar een Britsche kruiser en vier torpedojagers aange komen. ding en stof voor de vervaardiging •daarvan zyn nu juist niet vrij. Nu kreeg ik stapels brieven van moeders, die niet wisten wat te beginnen." „Waarom is babywol niet vrij?" „Dat zou onmogelijk kunnen. Want wat is babywqf? Van dezelfde wolsoor ten kunnen bedjassen, mutsen, blouse en alle mogelijke andere dingen wor den gebreid. Hetzelfde is het geval met flanel en andere stoffen voor baby- kleedirqg Die zouden alleen dan vrij kunnen zijn, als niemand misbruik maakte! Wél vrij zijn echter wiegma- trassen, -dekens ën -onderleggers en dergelyke. Dezé worden gerangschikt onder „benoodigdheden" en ook wil ik in dit verband nog even wijzen op de vrijgestelde restcoujzons van 90 c.M. en kleiner. Daarmede kunnen moeders nog wel eens iets bereiken." „De moeders, die het eenigszins kun nen doen. zullen dus op kloargékochte babykleëöing aangewezen zijn! Maar hoe gaat het met de moeders, die deze niet kunnen aanschaffen?" „Aan deze groep is niet minder ge dacht. Het gezinshoofd, dat een inko men heeft van 3000 of minder en dat niet ui het bezit is van een toeslag- kaart kan voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet had bereikt van den plaatselijken distributiedienst een spe ciale vergunning ontóangen voor wol len of halfwollen breigarens om zelf kinderk leertjes te kunnen breien. Ook voor aanstaande moeders geldt deze regeling. In dit geval is een ver klaring van den huisarts noodig." „Kunt U nu, na deze speciale ge vallen, ook nog eenige algemeenc adviezen geven voor de linnenkast'" „Zeker, met genoegen. In het alge meen gesproken, zal met de goede ge woonte om van alles een ruimen voor raad te hebben voorloopig moeten worden gebroken. De vrouw des hui zes zal er goed aan doen eens na te- gaan of zij in de eerste maanden werkelijk iets noodig zal hebben. Blijkt dit het geval, dan moet zy by de be steding van haar textielkaart en die van haar huisgenooten daarmede ter dege rekening houden." „Ook met die van haar huisgenoo- ten?" „Ja, omdat zy ook op hun kaart huis- houdgoederen mag koopen. Blijkt b.v. dat zij met de handdoeken, die vaak gewassdien moeten worden, niet zal toekomen, dan zal zij er goed aan doen, na te gaan, of voor het vuile werk ia de keuken geen papieren handdoeken kunnen worden gebruikt. Geperfo reerde rollen papier, aan den muur bevestigd, zijn daarvoor erg handig en SPOORWEGWERKEN GEBOMBARDEERD. Het Duitsche luchtwaper. is sinds het aanbreken van den dag weer in den aanval op Londen, aldus het D.N. B. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden in de buurt van de Engelsche hoofdstad spoorwegstations en spoorwegcosnplexen met goed' suc ces gebombardeejA Het Duitsche J^ntwapen,heeft gis teren, naar het D.ND. verneemt, over dag 19.080 kg. bommen op Londen ge worpen. Des nachts werden 147.00<Lj4g. bommen op de stad geworpen. Daar mede zijn gisteren en vannacht alleen op Londen 166.000 kg ontplofbhre stof fen uitgeworpen. De branden welke daarbij zyn uitgebroken zyn de groot ste welke tot dusver in Londen gewoed hebben. De verliezen van de Duitsche en de Engelsche luchtmacht stonden gisteren in een verhouding van een tot vier ten gunste van Duitschland. Het viel op, dat gisteren bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland geen krachtige tegenactie van vijandelijke jagers ontstond. Een gruwelijk schouwspel Naar aan het D.N.B. wordt gemeld, hebben in dcc afgeloopen nacht aan de aanvallen op Londen weer eenige honderden vliegtuigen deelgenomen. Er werden groote hoeveelheden bom men van alle kaliber, ook het zwaarste, neergeworpen. Het gunstige weer maakte het voor a'.Ie toestellen mogelijk nauwkeurig te richten, zoo dat de grootste uitwerking kon wor den verkregen. De vliegluigbeman- ningen maken eerzgezind melding van het overweldigende, gruwelijke schouwspel, dat de zwaar getroffen stad in den nach* '-ood. Steeds weer schoten reusach' y steekvlammen omhoog, terwijl op eenige plaatsen omvangrijke branden om zich he in grepen en over de geheele stad ver deeld kleine branden als fakkels woed den. De vuurgloed boven de spook achtig verlichte stad was réeds van het Kanaal af te zien en wees rfrn nieuwen golver aar-vallende Duitscie gevechtsvliegtuigen den weg naar hun doel. Gedurende de laatste uren van den nacht was bovdn de stad een dikke laag rook en nevel opgetrokken, die bloedrood was gekleurd door het schijnsel der brgnder, een vreeselijk beeld van ondergang. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Op een vergadering van de Neder- landscha Unie te Alphen aan den Kim heeft mr. Einthoven medegedeeld, dat het 500.0Ct)ste lid ingeschreven is zoo is er wel meer te bedenken." .De Vereeniging van Huisvrouwen zal stellig op dit gebied ook wel actief zijn?" „Dat wilde ik U juist zeggen. Er is een heel aardig boekje van een insi der verscheren, getite'd: Pun ten- kaartwat nu?" waarin allerlei moeilijke vrhgen worden beantwoord Lr-, in dit boekje is tevens Opgenomen een hoofdstuk vol goeden raad van de Nederlandsche Vereemging voor Huis vrouwen, waaruit de huismoeders kunnen ieeren. wat Tij allemaal kun nen doen om het goed zooveel moge lijk te bespxu-en. Het boekje is bij ons verkrijgbaar. Rijnstraat 24. Den Haag en kost 'slechts 15 cent U ontvangt daarbij tevens een officieeie handlei ding en een aanvulling daarop." „Prachtig, als er nu, ondanks dit boekje, de radiolezingen en de pers berichten nog bijzondere vragen moch ten rijzen?" ..Dan is ons bureau te alien tijde be reid, die te beantwoorden. Men schrijft maar een briefje en het komt in orde. Want ik vestig er nog eens uitdrukt - Jijk de aandacht op: wij zijn er om d; menschen een goed begrip omtrent de textieldistributie bij te brengen." Als ik afscheid genomen heb en door den langen gang terugwandel peir.s ik nog even na over de textielkaart en over de houding die wij hier moeten aannemen. Ik ben me bewust, dat velen onzer nog schromelijk te k,ort schieten in gemeenschapszin. Want is hët niet erg, ja ergerlija dat altijd weer de kwaden het voor de goeden bederven Dat het b.v. niet mogelijk is babywol zonder speciale vergunning beschikbaar te stellen, omdat men zeker weet, dat vrouwen, die geen babies hebben, hiervan onmiddellijk misbruik maken I In dit opzicht moesten we 'onzen naüonaien plicht beter be grijpen. En wat die babykleertjes betreft, ik geloof, dat we allemaal al erg vee) zouden helpen als we in onze omgeving eens nagingen, welke a s. moeders be hoefte hebben aan wat wollen kleer tjes. Als het kindje er eenmaal is, gaan we het toch kijken en dan brengen we vruchten of bloemen mede voor de moeder Nu, laten we dan dit keer een der gelijk cadeau eens vervangen door een klaargekocht wollen kleedingstukje en laten we dit dan nu vast doen, <$pdat imle a.s. moeders met een gerust hart ay komst van hun baby tegemoet kunnen zien. R. DE RUYTERv. d. Feer. In verband met de deviezen-ve; ning 1940 en de verordening bet" de de behandeling van vyahdelijkj mogens wordt met betrekking t- lagen en terugbetalingen op de postspaarbank met intrekking vroegere regelingen terzake he< gende medegedeeld: A. 'Op spaarbankboekje, ten van niet-ingezetenen (persunej niet binnen het bezette Nederla-- gebied hun woonplaats hebben gewoonlijk daar verblijven, nocb dagr kantoor houden) kin alleen den ingelegd, indien di&e boekja, nevens hun stamkaarten, vooras van een aanteekeningln rood „g keerd ten gunstte van het Clea stituut". B. Terugbetaling op boekjes niet-ingezetenen (al of niet keerd ten gunste van het Ned. ringinstituut) vindt alleen plaats voor bedragen beneden i 100,— een aanvraag hiertoe is ingediajl den directeur van de Rijkspostj bank te Amsterdam en daarop is beslist, welke aanvraag, ev noodig is ten bdhoeve van ove- ving op een postrekening. C. Geen terugbetaling vindt aan houders van boekjes, wier als vijandelijk verpiogen moet den beschouwd t.w.: zij die ond' zijn van of hun woonplaats of »- hebben in Groot-Britknnië en Ierland met de overzeesche be gen, koloniën, protectoraten Ai daatsgebieden, evenals de dom' Canada, Australische Bond, Ni Zeeland en Zuid-Afrikaansche met hun mandaatsge'oieden. Fran met inbegrip van zijn bezittingen, loloniën, protectoraten en man" gebieden. Egypte, Soedan, Irak en aaco. Indien de beschikking van het goe'd noodig is binnen het kader het bestuur van een bedrijf of rend goed of ter voortzetting van huisnouding, kan een aanvraag on rugbeling tot den directeur van Rijkspostspaarbank worden geri Dit laatste moet eveneens den als men op dergelijke wenscht in te leggen. D. Op boekjes ten name - an 'huwde vrouwen van Nederian' nationaliteit en verblijf houdend nen het bezette Nederlandsche ga mag worden terugbetaald, ook ai^ blijft baar echtgenoot in een vii~ iijke '.and. GESCHENKEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. De vereeniging van Nederlaix schelpkalkfabrlkanten heeft het de voorbeeld van* verschillende- re organisaties gevolgd en 2004 schelpkalk ten behoeve var. wederopbouw beschikbaar gesteld De regeeringgcommissaris voor wederopbouw heeft .aan de ve ring zlin dank betuigd en zijn deexirg uitgesproken voor den meenschajiszins, welke in dit a - tot uiting komt. INLICHTINGENDIENST DIT EN NEDERLANDSCHE NOR. In verband met de omstand- dat thans van Duitsche zijde malen aan Nederlandsche fab: ten bestellingen worden gedaan gens Duitsche normalen, hinkt bezwaar te best&jB, dat den fab: niet steeds vcldijpde beker-:! .s of in hoeverre overeenstemming met de desbetreffende Nederla: normalen. In het bijzonder h?eS betrekking op materialen, hal katen en werktuigonderdeeler Het Centraal Normalisatie B Wilier Witsenplein 6, 's-Grave deelt mede, dat aan belangheb op aanvraag gaarne de noodige lichtingen zullen worden ve: ten aanzien van eventueel Nederlandsche normalen voor h de onderwerp, en ten aazien val overeenstemming tusschen de fende Duitsche en Nederlandsche analen. DE GEMEENTE ALS LANDBO In verband met de plannen va* .scheidene gemeenten om akke gewassen te telen, zooals bru' witte boonen, heeft Ijet depart van Binnenlandsche Zaken zat gemeentebesturen een circulaires waarin de gemeenten gewas n wonden, dat zij. voor wat de mmg der verbouwde productei treft, als normale telers bescheur™ len worden en aan de voor deren den<fe voorschriften gebonden zijn. Gemeentelijke distnbu lingen naast de landelijke dist moeten als uitgesloten worden schouwd. Ook inzake het gev® speciale bestemmingen aan de bouwde producten zullen de ge"1 aan een rijksregeling zyn ond pen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Uit de Heerengracht te Leiden lijk opgehaald van den 42-ja Ph., wonende in de Parks'J' sinds 6 October werd vermis1- moedeüjk is Ph. in de duist water geloopen en daarbij leven gekomen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 4