Vannacht bijna 1000 vliegtuigen boven Londen EN OMSTREKEN Woensdag 16 October 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA Het einde van een zeekasteel Groote schade aangericht, aldus officieele Duitsche mededeeling Ruim 1000 ton bommen uitgeworpen ^Ongekende chaos teweeg gebracht" 7* Jaargang, No. 20453 Groote verwoestingen in Silvertown. DE POSITIE VAN NEDERLANDSCH INDIE. Conferentie te Soe kaboemi geopend. Belangrijke vorde ringen verwacht. NOODLOTTIGE BOT SING TUSSCHEN AUTOBUS EN TREIN 69 Londensche wijken geteisterd. Tien dooden en vele gewonden. Bekende gebouwén beschadigd: AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR HAWAII. Maan op 18.55, onder 8.02. Zon op 8.08, onder 18.45. Men ia verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden/ zwnMsssssiniiHnsatwi Directeur r. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt Jl. Tel. Ï74S Het hoofdbestanddeel der Duitsche gevechtsvliegtuigen die vannacht En geland hebben aangevallen, bestookte belangrijke militaire doelen in tanden met bommen, aldus het D.N.B. Vol gens de tot dusver ontvangen berich ten werd het geheele gebied van Sil vertown aan groote verwoestingen blootgesteld. De belangrijke bedrijven in dit stadsdeel dat zich van de Theems tegenover Woolwhich tot de Victoria- en Royal Albert docks uitstrekt staan in brand. De rook stijgt zwart en dreigend omhoog. De aanvallen der Duitsche vliegers duurden tot de vroege ochtenduren voort. Zoo juist wordt bekend, dat het vliegveld van een stad aaiv de mon ding van de Theems door egnige goed- gerichte treffers voor een goed deel verwoest is. Bij den aanval werd een groot en voor de oorlogvoering be langrijk bedrijf door een bom van zwaar kaliber getroffen en zwaar ge havend. I $t Kethenne dok "grgoa I Towor brvg Wwffm j Theems tunnel 4 Rotherhithe tunnel 5 Ferry veerdienst W?' A Pieren Ondergrondsche spoorweg n Spoorwegen met stations g/gfie Lood sen opslagplaatsen Meter\koelhutien LONDEN*S VOORNAAMSTE DOKHAVENS 1 EILAND [OTHER Hl DE SLOOPINGSWERKZAAMHEDEN van het s.s. „Statendam", dat met de kiel op den bodem van de Maas vastzat, zijn zoover gevorderd, dat thans begonnen is met het leègpompen van het enorme karkas. Een aantal bergingsvaartuigen ligt langszij den geblakprden romp en pompt onafgebroken. Ontdaan van alle dekken zal men hierin wel niet het eens zoo machtige schip herkennen. (Polygoon) gewoond dobr alle leden van beide delegaties, met inbegrip van Kobajasji, het hoofd der Japansche en H. 1. Mook, hoofd der Nederlandsch-Indische de legatie. Ofschoon niets bekend is ge maakt omtrent den inhoudt van het besprokene, verluidt toch, dat de ge- dachtenwisselingen betrekking hadden op algemeene onderwerpen der agen da in verband met den internationalen toestand. Kobajasji zal hedenavond nog deel nemen aan besprekingen en morgen naar Batavia terugkeeren. De beide delegaties blijven zonder Kobajasji in Soekaboemi tot Donderdag da confe rentie wordt voortgezet. 4 De chef van het propaganda-bureau van het gouvernement van Neder- landseh-lndië heeft volgens Domei ontkend, dat de autoriteiten de opvat tingen der pers deelen ten gunste van de vorming van een gemeenschappelijk front met Engeland in Zuid-Oost Azië. Sprekende over een hoofdartikel in de Javabode, waarin een militair bondgenootschap met Engeland werd bepleit, noemde de chef van het pro- pagandabureau der dagbladmeeningen „onzin". Hij verzocht den Japanschen correspondenten, die aanwezig waren op de gewone persconferentie, geen belaag te hechten aan perscommenta ren. - Op vragen betreffende thans aan den gang aljnde economische onder handelingen tusschen de Vereenigde Staten en Nederlandsch-Indië ant woordde de chef van het propaganda- bureau, dat hij nog nimmer iets daar over had vernomen. Het hoofd der Japansche missie in Nederlandsch-Indië, Kobajasji, de Ja pansche consul-generaal, Saito, en een lid van de Japansche delegatie, Ota, zijn gistermorgen naar Soekaboemi vertrokken op nitnoodiging van de Nederlandsch-Indische delegatie. Verwacht werd, dat de conferentie gisteravond en vanochtend zon wor den voortgezet in het hotel Selabintana in Soekaboemi, in aanwezigheid van het hoofd der Nedberlandsche delegatie, H. J. van Moolt, den adviseur, J. E. van Hoogstraatgn en het lid der Ne derlandsch-Indische delegatie, Djaja- diningrat, chef van algemeene zaken in het departement van Onderwijs. Naar verluidt worden belangrijke vorderingen verwacht bij de onder handelingen, die gekenmerkt worden door een door een uitgesproken acti viteit der Nederlandsche gedelegeer den. Vanmiddag wordt Kobajasji ia Ba tavia terugverwacht. Nader meldt Domei: De Japamch Nederlandsch-Indische conferentie, die Tanmorgen om 9 uur in het hotel Selabintana in Soekaboemi is geopend, heeft iot 18 uur geduurd en werd bgj- steld, door de duisternis op den grint weg, waarin zich de bewuste onbe waakte overweg bevindt Ofschoon het uitzicht op den onbe- waakten overweg goed is, kon men toch slecht om zich heèn zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeerden den overweg"en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus vermoedelijk ge dacht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de geboden voorzichtig heid bij -mistig weer uit het oog ver liezend. Met een geweldige slag vloog de lokaaltrein op de autobus in, welke vrijwel geheel vernield nog een eind werd meegesleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om gewonden uit het wrak te bevrijden, terfcrijl ondertusschen de geneeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd. De directeur van het academisch ziekenhuis nam onmid dellijk dejfceiding van het reddingswerk op zich i.en spoedde met een aantal dokters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aan tal ziekenauto's en particuliere wagens gerequireerd, om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaam heden verliepen ondanks de moeiljjk- heder^en het schemerduister vlet. Toen het ongeluk in de stad bekend werd spoedden zich vele vrouwen en verwanten van de slachtoffers zich naar het academische ziekenhuis, .ten- fc-Hj einde iets te kunnen vernemen omtrent de slachtoffers. De politie moest een groote afzetting maken.* -• In totaal werden tien mannen ge dood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauffeur, woonachtig te Groningen en op een na gehuwd. Over. leden zijn A. J. Roose, H. Schoon ber gen, M. Jansma, W. Th. Dijkema, J. de Jong, U. Versluis, A. de Roo en de chauffeur Havers uit Zwolle. Twee Hjken krfhden tot nu toe, niet worden geindentificeerd. De New York Herald Tri bune meldt over de laatsie Duitsche aanvallen, dat wolken noch mist de Duitsche machines hebben kunnen weerhouden bom na bom neer te wer pen. Een uur na middernacht hadden reeds weer 69 Londensche wijken om vangrijke vernielingen bekomen. In talrijke straten zijn bomkraters ont staan en overal waren gas- en water leidingen vernield. MIST DE OORZAAK Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, welke geheel gevuld was met dertig werkiooze arbeiders, die van Groningen naar de Slikken zouden worden ver voerd, door den mist op den onbe- waakten overweg tusschen Wins- sum en Baflo gegrepen door den lokaaltrein ZoutkampGroningen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield.-Acht 4 negen dooden werden uit het wrak gehaald. De overige inzitten den waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De chauf feurs van den bus was K. Havers uit Zwolle. De dlrectenr van het Academisch ziekenhuis in Groningen is met zijn staf en vele dokten ter plaatse. De dooden en gewonden worden met auto's naar het Academisch zie kenhuis te Groningen overgebracht. De locomotief van den trein is tengevolge van de botsing gederail leerd en ligt naast de spoorbaan, evenals de daarop volgende goede renwagen. Van de reizigers van den trein is niemand gewond. Het trein verkeer ondervindt ernstige vertra ging. Nader wordt gemeld: De ramp blijkt in totaal tien dooden te hebben geëischt. Omstreeks zeven uur reden negen bussen met arbeiders die in de Slikken te werk waren ge- De Duitsche luchteskaders, zoo wordt in te New York ontvangen be richten uit Londen gemeld, hebben met de regelmaat van een uurwerk Dinsdag boven Zuid-Engeland ge. dreund. Zij doorkruisten urenlang de Britsche verdediging en veroorzaakten groote schade en verliezen in Londen en andere gemeenten. In de streek van Londen vielen de bommen met korte tusschenpoozen. Des morgens werd reeds de eerstê aanval overdag gedaan, nadat de nachtelijke bom bardementen het puin in de straten hoog had opgehoopt. Een aantal be kende gebouwen is beschadigd. ^\VANXA\VVV\\V1\\\VNY^ Volgens berichten van de Ame- jj rikaansche scheepsradio uit Saa Fedro in Californië zijn meer dan 12 eenheden van de Ame- rikaansche slagvloot naar Hawaii n At onderweg. eastham t dtecxweU tunnel 4west tndie dok 7 Bromley stelten t Gasfabrieken 5 OOst Indte dok Popier J Regal Arsenaal 6 Poe teem dok 9 Canning LONDEN'S VOORNAAMSTE POKHAVENS 2|

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1