fcs-y BONT ALLERLEI VOOR DEN KANTONRECHTER iet Dé verdwenen erfgenaam tweede bLad AT AAR ANNEER [Gi J DONDERDAG 24 OCTOBER J Stadsnieuw». In Haastrecht zou iemand een premie verdiend hebben en hij kreeg een ver baal en inReeuwijk bekeurde het polder bestuur lieden, die niet te bekeuren waren Weer slecht afgeschermd en te laat buiten. Verhuizingen binnen de gemeente. Uit vroeger tijden. Schooljeugd wordt ingeënt. Rechtbank te Rotterdam. COORNHERT'S GEDENKSTEEN GEREEd %- Coornhert-herdenking te Groningen. e Kn dt heeft' Het I oorf°® TCK lotte Abonnementen -en Advertentiën. De Goudsche Courant H met e* Ingewooi FEUILLETON weg jr Slechte verduisteraars en late thuis komers waren er ook ki de zitting van het Kantongerecht van gisteren. De eerste categorie vormden drie inwoners van Gouda. Eén kreeg f 25 subs. 10 dagen, de twee anderen 10 subs. 4 dagen. Tot de veroordeelden behoorden ook degenen, wier zaken vorige week waren aangehouden en nu na verhoor van de verbalisanten werden afgedaan. In een nieuwe zaak werd de betrok kene vertegenwoordigd door mx. C. Jonker als gemachtigde-raadsman en deze besprak in het bijzonder de straf maat, welke hij hier hoog noemde in vergelijking met elders. Dg kanton rechter heeft vorige week gezegd, al dus de verdediger, dat hij in Rotter dam niet'de helft van het aantal za ken, dat te dezer stede behandeld wordt, heeft, maar mr. Jonker meen de, dat dit komt, oimdat men in de Maasstad niet zoo nauw kijkt als hier. bi het geval van zijn cliënt had men niet bemerkt, dat overdag een licht opgedraaid en niet uitgedaan was. Dit kan men z.i. niet eens nonchalance noemen, bet kan iedereen overkomen. De ambtenaar van het O.M. was van oordeel, dat de raadsman een ver keerd inzicht heeft. De straffen wor den opgelegd om het publiek met ge strengheid onder het oog te brengen, dat het behoorlijk heeft op te letten en alle aandacht te besteden aan de dingen, die voorgeschreven zijn en die nageleefd Blenen te worden. Aan zijn uitspraak het was een der gevallen van 10 subs. 4 dagen verbond de kantonrechter, mr. A. J. M. Oonmcx, de opmerking, dat hij het niet den verdediger niet eens is. De straffen worden gegeven om het pu bliek te doen beseffen dat het ernst is Biet de naleving van de verordening. De raadsman sprak over Rotterdam, maar, zeide de rechter, hier krijgt men oog boete en daar wordt op de lichten geschoten en dat is veel erger. De tram was te laat. Het aantal lieden, dat na tienen bui ten was geweest, was talrijk. In eenige gevallen was het verweer vrijwel het zelfde, men had zich met het naar huis gaan verlaat. Er werden boeten opge legd wan f 10 subs. 4 dagen, f IS subs. 6 daghp en verschillende van 20 subs. 8 klagen, alle met de gebruike lijke voorwaardelijk hechtenis van aeven dagen met een proeftijd van een jaar. De hoogste straffen kregen diegenen, die beduidend over tijd ge weest waren. In twee gevallen golden bijzondere omstandigheden en hierbij werd ook de boete van 10 subs. 4 dagen voor waardelijk gegeven*. Nog beter liep het af voor drie Stol wijken», die even na tienen van den trein kwamen. Het bleek, dat de tram een uur te laat geweest was en waar hier elk element van schuld ontbrak, werden de betrokkenen van rechts vervolging ontslagen. Duitsche geleide geen ont heffing. v Dan was er iemand te dezer stede, die zich na afloop van een bijeen komst 'in gezelschap van twee Q»it- eche militairen naar huis had begetin. Daartegen waren, verklaarde de be trokkene, vroeger geen bezwaren ge maakt en ook de Duitsche militairen waren er niet van op de hoogte, dat dit niet toegestaan was. Eerst later, deelde de verdachte mede, was aan de Duitsche militairen medeneeling ge daan, dat het geleiden voor degenen, die weggebracht worden, geen uitzon dering op het uitgaanverbod vormt. De ambtenaar van het O.M. was van oordeel, dat het verweer geen ver ontschuldiging vormt. De meening over wat wel en niet mag is alleen te toetsen aan de verordening van den rijkscommissaris en het onderhavige geval valt niet onder de in de ver ordening genoemde uitzonderingsbe palingen. Men moet om tien uur bin nen zijn en dat geldt voor ieder. De ambtenaar vorderde f 30 subs. 12 da- dagen. De uitspraak was 15 subs. 6 dagen plus de gebruikelijke voorwaardelijke hechtenis. Vernieuwing of reparatie? Een interessante zaak was die tegen een inwoner van Haastrecht, die te rechtstond, omdat hij zonder bouw vergunning de inrichting van een huis had veranderd en vernieuwd. De woning scheen nogal in bouwvalligen staat te verkeeren en toen waren de timmerman en de.metselaar er bij te pas gekomen om het pand weer be woonbaar te maken. De dagvaarding somde een achttal veranderingen aan woning op, daarmede werkzaamheden aan plafond, zolder, vloer, trap, enz. als vernieuwingen stellende. De bewoner deelde mede, vergun ning gevraagd, doch niet verkregen te hebben. Hij had toen den timmerman in den arm genomen en die had ge zegd, dat er geen vergunning noodig was,'omdat de veranderingen herstel lingen zouden zijn. De meeningen op de terechtzitting bleven verdeeld. De veldwachter sprak van een vernieuwing, omdat ook de kamers veranderd waren, de tim merman zeide, dat het geen verbou wing genoemd kon worden, alleen een reparatie van het binnenwerk. Het O.M. vond, dat als een houten schot gedeeltelijk is vernieuwd, een afscheiding tusschen keuken en slaap vertrek is gemaakt, een muurtje opge trokken, een trap is vervangen en twee deurkozijnen zijn verbouwd, er wel iets aan het huis veranderd en vernieuwd. Daarvoor was vergunning noodig geweest en bij ontstentenis daarvan vroeg de ambtenaar 15. subs. 6 dagen. De verdediger, mr J. I.van Door- ninck, noemde de verrichte werkzaam heden een serie reparaties en hij was vljn oordeel, dat deze niet zijn aan te merken als veranderingen in den zin lier Woningwet, daar geen ingrijpende veranderingen aan het gebouw zijn geschied. Dat de betrokkene in het keukenvertrek een schot heeft laten zetten voor een aparte slaapgelegen heid en een bedstede in een hangkast is veranderd, achtte pleiter geen over- treddingen, integendeel, de eigenaar verdient z.i. Juist een premie, dat hü de hygiëne heeft bevorderd. De raadsman concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen, waarbij niet zoo zeer de boete van belang is, dan wel of het feit straf baar wordt geacht, in welk geval af braak van de veranderingen op den achtergrond staat. Principieel geval Een principieelen kant had de zaak tegen den Goudschen winkelier, die wegens overtreding van de Winkel sluitingswet terecht stond. De winkelier had des avonds om kwart over acht een zakje sigaren aan een schipper verkocht, maar hij achtte zich niet strafhaar, omdat de wet een uitzondering op het sluitingsuur, maakt yoor den verkoop van winkel waren ten behoeve van doorgaande, vertrekkende en inkomende schippers. Het bleek ter zitting, dat na een wijziging de wet tegenwoordig spreekt van voorwerpen of stoffen, maar den winkelier was dit om het even, hij beschouwt dit als winkelwaren en hij meent, dat hij mag verkoopen, zooals hij dat al- tien jaar doet. De ambtenaar betwijfelde of onder voorwerpen of stoffen ook een zakje sigaren valt en naar zijn meening be- hooren er alleen die arikelen toe, welke voor de uitrusting of het huis houden van een schip noodig zijn. Dar liet hier voor den winkelier een dubieus geval betrof, vroeg hij schul dig verklaring zonder toepassing van straf. De winkelier achtte een dergèlijke uitspraak niet bevredigend, hij wil; graag weten of het we! of niet mag. De man krijgt z'n zin, de rechter zal het geval overwegen en over \eertien ..agciacnriftelük vormis wijzen. Ingelanden, die geen ingelan den waren. Er waren in deze zitting voorts twee Ui rwtjkers, die geweigerd zouden hebben a3n den oproep om als dijk- wacht, welke diensten de polder van zijn ingelanden kan vorderen, te fun- geeren. De oproep namens het polderbe stuur was met landelijke gemoedelijk heid geschied er was iemand aan de deur gekomen met de boodschap, dat zij dan en dan dienst zouden moeten doen en tot welke verwikkelingen een dergelijke mondelinge mededeling kan lliden, bleek, toen de rechter vroeg, waarom niet aar de opdracht van den poldermeester was voldaan. Poldermeester, "keide de verdachte, ik wist niet eens, dat hij poldermees ter wai, ik ken hem alleen.als melk handelaar Enfin, het bleek, dat de verdachte geen ingeland van den polder was. Men kon hem dus niet tot wachtdien sten verplichten, zoodat het met vrij spraak afliep. De tweede Reeuwijker deed eerst een uitvoerig verhaal over verhinde ring, waarvan hij bericht had gestuurd om toen, haast terloops, mede te dee- len, dat hij evenmin ingeland is. Hu breekt m'n klomp, zeide de kan tonrechter en vragend keek hij den poldermeester - melkleverancier aan. Ja, antwoordde deze, het is zoo. Waarom laat u dan proces-verbaal opmaken, het is toch volkomen onzin om te bekeuren, aldus de ambtenaar en de kantonrechter voegde er aan toe, dat hu' z'n tijd beter kan gebruiken. Ook' deze verdachte kon van alle blaam gezuiverd naar huis terug- keeren. „Vlegels". Vier jongelieden, drie uit Capelle a. d. IJssel en één uit Rotterdam, wer den bij hun komst ontvangen met de opmerking van den kantonrechter, dat zij' zich vlegelachtig hadden aange steld en dat hun gedrag verregaand was geweest en de ambtenaar noemde hen later vlegels. Geen' hunner wist iets te vertellen op de dagvaarding, dat zy te Nieu- werkerk a. d. IJssel niet hadden vol daan aan het bevel van den veldwach ter om zich te verwijderen. De politieman verklaarde, dat de be trokkenen zich in een café erg hadden aangesteld door op een kindertrom meltje te slaan en een geitje naar bin nen. te halen. Toen het sluitingsuur was en het gezelschap naar buiten kwam, had de veldwachter allerlei fraaie opmerkingen te hooren gekre gen en ten slotte liep het gedrag zoo de spuigaten uit, dat de veldwachter commandeerde zich te verwijderen, welk bevel een averechtsche uitwer king had en tot een vechtpartij leidde. Het O.M. meende, dat de jongelui zich diep hebben te schamen over hun gebrek aan respect voor de politie. De ambtenaar vorderde tegen ieder f 25 subs. 14 dagen. De kantonrechter legde ieder 15 subs. 6 dagen op. A. H. Koot van Kleiweg 102 naar Kattensingel 34ben.; A. A. Weurman van Peperstraat 56 naar Gr. v Blois- straat 94; J. Smits van Burg. Martens- singel 141 naar v. Strijenstraat 13; C. J. P. Spruit van Crabethstraat 46 naar Kon. Wilhelminaweg 251; B. Broer van Raam 15 naar Raam 44; J. Visser van Nieuwehaven 242 naar Kruger- laan 207;; W. G. Rozestraten van Hee renstraat 161 naar Gouwe 108; J. Spruijt van Vossenburchkade 120 naar Burg. Martenssingel 141; P. Tuk, van Heerenstraat 157 naar Nieuwehaven 12; B. J. Verwaal van Fluweelensingel 59b naar Derde kade 90; M. Verkerk van Crabethstraat 14 naar P. C. Both- straat 86; A. F. Roskam van Houtmans gracht 10 naar Krugerlaan 20; W. Droog van Vest 27 naar Raam 37b; M. J. de Graaf van Gouwe 77 naar Crabeth straat 12; Wed. P. G. v. Willigen geb. Blok van O. de Boompjes 4 naar V. Baerlestraat 16; G. Voskamp van Gr, v. Bloisstraat 68 naar Vossiusslraat 59 6 EXAMEN WISKUNDE L.O. Onze stadgenoot de heer H. Klomp is geslaagd voor de akte wiskunde l.o. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN Uit den gemeenteraad; Ingekomen is een adres van de h.h. J. A. van Hou- weningen c.s. betreffende het vervan gen van de vaste brug over de Gouwe hij de turfmarkt door eene beweeg bare brug. B. en W. stellen voor aan adressanten kennis te geven dat de brug nog hecht cn sterk is en de fi nanciën 'niet toelaten .daartoe over te gaan. De heer Luyten is van een tegen overgesteld gevoelen wat de financiën "betreft en wenscht dat men daartoe mogt óvergaan. De voorzitter bestrijdt dit gevoelen en zegt dat in elk geval de Meekers en kieiwegsbrug zouden dienen voor te gaan. In stemming gebragt wordt Het voor stel van B. en W. aangenomen met 12 tegen 1 stem. 50 JAAR GELEDEN. Uit goede bron vernemen wij, dat over den lokaalspoorweg Schoonho venGouda met de directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen werd gesproken en men in deze zaak door de overname van den Nederlandschén Rhijnspoorweg geen terrein schijnt verloren te heb ben. Een nieuw doorloopend lokaal- spoörontwerp van hier over Schoon hoven naar Utrecht is in zooverre.ge- reed dat dit eerstdaags zal kunnen worden opgemeten. Een meer veel zijdig onderzoek vooral met het oog op de aanlegkosten van zulk eene verbin ding tusschen Schoonhoven en den spoorweg ten noorden dezer stad zal daarmede gepaard gaan. 25 JAAR GELEDEN. In eene gecombineerde vergadering van dt' be^turgp van Patrimonium, de Christ. Nat. Volksbond en de Chr. Si garen en Tabaksbewerkersbond is op gericht een Goudsche Christ. Besturen Bond. Het 'bestuur daarvan is als volgt samengesteld: P. J. Kolijn, voorzitter; A. Hendriksen, penningmeester en T. Kroon, secretaris. MAATREGEL TER VOORKOMING VAN DIPHTHERIE Volgende week -zal een begin wor den gemaakt met de inenting van de schooljeugd tegen diphtherie, een voorzorgsmaatregel, die al lang in de pen was. Alle kinderen der lagere en bewaarscholen zullen ingeënt wor den. De inenting zal geschieden op twee achtereenvolgende Donderdagen, aanvangende 31 October a„svan 2.30 tot 5 uur in het gebouw Spiering straat 113. Met de inenting van de geheele schooljeugd zullen tien maanden ge moeid zijn, in Augustus 1941 is de laatste zitting gedacht. Den ouders der leerlingen van genoemde scholen wordt verzocht hun medewerking voor dit, in het belang der volksgezondheid, te verrichten werk te verleenen. PRIJSOPDRIJVING VAN BENZINE Wegens prijsopdrijving heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 4'f-jarigo garagehouder P. C. M. te Gouda, die in Juli vier honderd liter benzine aan een expedi teur te Schoonhoven had verkocht voor een prijs van 24 cent per liter, terwijl de op dat oogenblik geldende maximumprijs 18 cent was. De garagehouder beriep zich op zijn onbekendheid met de wettelijke voor schriften dienaangaande. Dit was aan leiding voor mr De Lint, die het O.M. waarnam, niet bewezen te achten, dat er opzet in liet spel is geweest. Schuld is er echter wel. Verdachte heeft, mis bruik makende van de schaarsehte aan benzine, woekerprijzen gevraagd en gekregen. Het O.M. eischte een boete van f 590, subs 50 dagen hech tenis. Uitspraak 5 November. Uitspraak. De rechtbank^heefe veroordeeld C. J, v. d. B., 55 jaar, chauffeur te Gouda, wegens zedenmisdrijf, tot 6 maanden gevangenisstraf. f ONTHULLING OP 2 NOVEMBER. Op 29 October a.s. zal het 250 jaar geleden zijn dat de schrijver-dichter Dirck Volkertsz. Coornhert te Gouda overleed. Ter herdenking hiervan zal 2 Nov. a.s. in den voorgevel van het sterfhuis van Coornhert op de Oosthaven.te Gouda een gedenksteen worden <fnt- huld. De bekende Haarlemsche beeldhou wer Theo van Reijn legt del aaste hand aan de beeltenis van den schrijver- dichter. In het Academiegebouw te Gronin gen is Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden ter herdenking van den 350sten sterfdag van Coornhert i October 1590. In deze bijeenkom® ij als sprekers opgetreden prof. dr Os Overdiep en prof. dr. J. Limiet met als onderwerp respect.; „(v, hert als man der Renaissance""enj moralist Dirk Volkertszoon hert". In aansluiting op de lezing van j Overdiep heeft de heeT Van Leeuw Jr. op zeer verdienstelijke», een muzikale vertolking gegeven n de voorgedragen „Metra", weikei met fraaie stem zong op de Coornhert aangegeven wijzen. Tenslotte hebben eenige studem „Samensprekinghe" van Coornhertg gevoerd. Gedurende deze week wordt et li vens een kleine tentoonstelling geto den van boekwerken en gravures, j betrekking hebben op Coornhert I als tri» I JbOiikt. ated JÏHonrurs'l i vermoorden «staties ver Keijo een deleg ROTTERDAMSCHE VROUWELIJKE STUDENTEN-VEREENIGING. Mej. M. Zuydam alhier, is gekozen als ab-actis van de lustrum-commissie van de Rotterdamsche Vrouwelijke Studenten-VereenigingV TE VROEG DE GORDIJNEN OPGEHAALD. De politie heeft gisterochtend een proces-verbaal opgemaakt wegens lichtuitstraiJing voor zonsopkomst. Voorts is er iemand bekeurd, die geen identiteitsbewijs bij zich had. DIEF VOOR EEN PAAR DUBBELTJES. Van een op de Nieuwe Markt staan- den wagen van een melksïijter zijn gisteravond twee flesschen met melk weggenomen. 24 Oct. 7 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 26 Oct. 16 uur Veemarktterrein; Keu ring rij- en voertuigen en -verhuur auto's; 2 November nakeuring. 25 Oct. 10 uur Schaakbond: Leden vergadering llollandsche Maatschap pij van Landbouw. 26 Oct. 2.30 uur Reünie: Eerste voo dracht leergang prof. dr H. Minnaei voor Volksuniversiteit. 26 Oct. 2.45 uur Kunstmin: bijeenkomst Goudsche eeniging. 26 Oct. 4.30—5.30 uur Markt: Concert muziekkorps Duitsche weermacht, i 27 Oct. 3 uur Schaakbord: Gemeente middag Remonstr. Geref. Gemeente. 31 Oct. 7 uur Nieuwe Schouwburg; Opvoering Dertig seconden liefde door N.V. Het Residentie Tooneel. APOTIIEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts allééjr. voor recepten): Apotheek P. Weijef, Gouwe 135. Feestelijke H.B.S. vejr- wordt eiken avond bij vele dui- j zenden abonné s bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn. Ammerstot j Bergambacht. Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop, Driebrujgi I Gouderak, Haastrecht. Heken- dorp. Moercapeile, Moordrecht Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ouder- kerk a. d. IJssel. Oüdewata. Polsbroek, Reeuwijk, Schoonho- I ven. Stolwijk. Waddinxveen, Woerden. Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda 17 cent per week, f 0.75 per maand of f 2.25 per kwartaal buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de bezorging plaats vindt. Postabonnement per kwar taal f 3.15. Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS: 1-5 ge- I wone regels 1.05, elke regel meer f 0.20. INGEZONDEN MEDEDEEL» GEN op jen gewone tekstpagina: I 13 regms f 1.25. elke regel meet f 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 13 regels 0.25. elke regel meer f 0.10, maximum grootte 6 regels. Uitsluitend hij vooruitbetaling. Inzending to' Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen ten advertentiën in te zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda. Tel 2745 en, bij de plaatselijke agen ten. I onzen V.P Bj (Nadruk verbodefO 3) Dat is dus ippdaag over 'n jaar. vervolgde Palmef. Menscheiyk gesproken kan ir dus begrijpen, dat u geen belang hebt bij het terug vinden van den verdwenen zoon, even wel... Met een woedend gebaar sprong Lund op. Wij zijn geen erfenisja gers. mynheer Palmer!^ Falrner bewoog zich niet, even wel, ging hfj daar waar hij onderbro ken was voort, eiseht de erflater in zijn laatste clausule onder cijfer IX kort en duidelijk, dat voor de onder zoekactie jaarlijks dertigduizend kro nen beschikbaar worden gesteld. In het eerste jaar is dit bedrag ook ge heel gebruikt voor advertenties in de kranten der geheele wekeid, aanvra gen bij consulaten en eigen nasporin gen Daarentegen wijst het huidige conto van dit jaar slechts een bedrag van twaalf duizend kronen uit. Het gaat hier dus duidelijk om het feit van handelingen tegen den wil van den erflater I U hebt geen recht om deze be «paringen te doen en als uitvoerder kan den laatstee wil van den over ledene eisch Ik van u. dat u de acht tienduizend kronen, welke u dit jaar hebt bespaard, voor een uitzonderlijke nasporingsactie zult gebruiken. Mag ik hier een opmerking over maken? vroeg Storslaapen. Gaarne. Mijnheer Ettinger, begon Stors laapen en stond langzaam op, was een voorzichtig wagend koopman, royaal daar waar hij het noodig vond, pijnlijk zuinig echter daar waar hij geen succes meende te zien. Wij heb ben getracht zijn voorbeeld te volgen. Zoolang wü de hoop koesteren zijn verdwenen zoon te zullen vinden, ga ven wij de daarvoor bestemde som men gaarne uit. Toen wij echter merkten, dat elke maatregel zonder succes was, "meenden naar den zin van den overledene te handelen als wij op hielden met verder nutteioos geld ver ger dan Storslaapen en Lund, hjj was vijf en dertig jaar. Er gingen talrijke verhalen van hem rond, schonk men aan deze verhalen geloof, dan moest hij een tamelijk avontuurlijk leven achter den rug hebben. Hij was pas sedert tien jaren in de firma Loretti opgenomen. Storslaapen was weer gaan zitten. Lund, die tegenover hem -zat. speelde nerveus met zijn potlood. Palmer greep naar het voor hem staande glas water en bracht het aan zijn mond. Ik zeide daarstraks, begon hij, dat de achtergehouden achttiendui zend kronen voor een uitzonderlijke actie gebruikt mdeten worden. Als na melijk de teekenen niet bedriegen, staat de Loretti A.G. een hoogst inte ressante gebeurtenis te wa chten, enden zijtteta spillen. U hebt daarstraks gezegd,!1 Storslaapen en Lund kekerijï^en ad- mijnheer Palmer, dat u mernschelijk beschouwd, begrijpen kon, dat wij geen belang hadden bij het vinden van den zoon. Ik moet, zooals mijnheer Lund ook reeds deed, deze beschuldi ging van de hand wyzem Wjj tobben in goed geloof gehandeld. Als u ech ter aandringt op navolging van het teatament, zullen ook deze achttien duizend kronen voor verdere nasporin gen worden gebruikt. Ik moet mij hieraan houden, om dat ik niet volgens inzichten, maar volgens de wet handel en volgens let ters, welhat door de hand van den overleden etezijn neergeschreven. Torger was in z(jn verveelde hou ding teruggevallen. Hy was veel joo- vocaat verwonderd aan. Deimbegon in een dossier, dat hij uit zijm tasch had gehaald, te bladeren. Alleen Tor ger bleef in zijn verveelde houding volharden. Hij scheen aan geheel an dere dingen te denken. Zekere fei ten wijzen erop, dat Lorenz Ettingers gste wensch, zijn zoon terug te Jen, toch nog, om zoo te zeggen, op het laatste oogenblik in vervulling zal gaan. Storslaapen boo| zich naar voren en Lund wierp met een verraste bewe ging het potlood neer. Moet dat beteekenen, dat u... Neen, weerde Palmer af, ik heb deij verdwenene niet gevonden. Maar twee dagen geleden is een zon derlinge brief bij mij bezorgd. In dit schrijven, dat uit Valparaiso komt en onderteekend is door .een zekeren Jo sé de Freitas, wordt mij medege deeld, dat zeven weke® geleden in het ziekenhuis in die stad, een man is geweest, genaamd Kurt Ettinger en op wien de beschrijving, voor zoover die gegeven was, uitstekend paste. De schrijver van dezen brièf, eer» drogist, heeft meermalen met dezen Kurt Et tinger in het ziekenhuis gesproken. Eenigen tijd later, zoo schrijft deze José de Freitas mij, moest hy op het consulaat zijn en toen las hy den op roep daar aangeplakt. Helaas was deze-Kurt Ettinger uit het ziekenhuis ontslagen, waar hy heen gegaan was, kon de briefschrijver niet vermoeden. Hij hield het echter voor zijn plicht mif. dit alles te schrijven. Zwijgend keken Ajnd en Storslaapen den advocaat aan AUeen Torger, die ook geluisterd hjid, glimlachte Een toevallige gelijkheid van naam, myn heer Palmer. Misschien, desondanks is het orj- zp plicht dadelijk de noodzakelijke slappen te doen. Lund veegde met de hand over het voorhoofd, waar plotseling zweet druppeltjes op stonden. Maar dat ia belachelijk! riep hij uit. Als het erkeiyk Kurt Ettinger was, dien wy dert jaar en dag zoekesfi dan zou ij zich toch allang hebben aange- eld! &-ag ik den brief eens zien? vroeg Storslaapen, die geen geheim van zy verwarring maakte. Palmer gaf hem den brief, maar) toen hij de Spaansche letters zag gaf hy hem aan Torger. Leest u ons hem eens in het Duitsch voor? Torger deed het en het bleek, dat alles overeenkwam, met wat de ad vocaat had gezegd. Hebt u al iets gedaan? Nog niet. Ik* stel echter voor dadelijk het Duitsche consulaat in Valparaiso te schrijven, het vertegen woordigt daar ook de Deensche be langen. J^dit tot niets voert, moet er een v^pouwensman heen gezonden worden, die daar nësporingen zal moe ten doerft Daar zullen achttienduizend kronen nauwelijks toereikend voor zijn, ant woordde Lund. U vergeet, zeide Palmer koel, dat wij ook nog dertigduizend kro nen voor dit doel moeten uittrekken. En als ook dit zoeken op niets uitloopt? Dan, mijnheer Storslaapen, zullen de aandeelen onder de heerelwhier aanwezig, ikzelf uitgesloten, verdeeld worden. Palmer nam den brief weer terug en legde hem in zijn tasch. Volgens de testamentaire beschik kingen verwacht ik van u, mijne hee- ren, dat u mij van de stappen, die u doet,'op de hoogte Houdt. En hier mede zijn dé verschillende dingen voor vandaag afgehandeld. Ik verzoek u njet mij op te willen slaan en den overledene door enkele minuien stilte te eeren... Ik dank u heeren. Palmer ging naar de deur en Stóf' I slaapen vergezelde hem tot de deur. I Uit de Kristgade is al vierman I opgebeld, mijnheer Torger. En «"1 dame wilde u spreken. Uit de Kristgade? Torger liet zich met de schuren vee binden. Wat is er Gjellerup" Het is mis, schreeuwde Gjellej rup. Angersen heeft krampen I Nielsen heeft tien minuten gelede" ed I beën gebroken. Het is om gek te *or' 1 den. De bamboesbeer was name!o»| Het was alsof Torger een slagKree»' I Manl schreeuwde hjj. De ban»! boesbper! Windt u zich nu ook n» I hebben hem weer. DhariW^J ielsen zijn been gebroken /as in een boom geklor.m poging om hem naar benr^j is Nielsen gevallen. Hij B I eg naar het ziekenhuis. beer zit weer in zijn kooi en 'n I de maalotitkomt hü niet. Daar hoeft u niet bang voor te zijn! I' ha" j aan Angersen de zorg voor het fW I opgedragen. Maar de man is 1 I zooiets niet meer te gebruiken. I moeten probeeren hem ergens ar r' I under te brengen. Wanneer komt "1 hier mijnheer Torger? Waarschijnlijk tegen twee uur- heeft beest onder (Wordt otrvo'.lM

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 4