lönö: Turkije t-oorlogvoerend EIEREN, BESCHUIT, KOEK EN GEBAK op de bon 2 November 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN DERTIG DOODEN DOOR BOMAAN VALLEN. NIEUW PERSOONS BEWIJS. Waarvan 24 Ie Amster dam. Als definitief identiteitsbewijs. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA Kobajasji Heeft ver trouwen in hun suc ces. - Japansche en Indische belangen vallen in laatste in stantie „samen". Indië zal gedwon gen zijn om zijn han del op Japan te her oriënteeren". Bakkerijproducten verkrijgbaar op broodkaart of speciale bloemkaart Balkan-entente heeft opgehouden te bestcutn. Britsch generaalby den T urkschen s president. Directeur F. TIET ER Postgiro 48400 Bur. Markt II. Tel. 8749 minister van Bulten landache Za ken, MatSoeoka, en andere leden van bet kabinet. In de verklaring, die hij na zijn aankomst aflegde, zeide Kobajasji, dat de Japansch-Nederlandache olie- onderhandelingen, die het eerst ter hand zijn genomen, nog voor de besprekingen over den algemeenen handel werden geëntameerd, „nog niet tot een conclusie hebben ge leid". Spr. wees er op, dat Neder- landsch-Indië staat voor moeilijkhe den in den afzet van de 8 millioen ton olie, die per jaar werden gepro duceerd, aangezien er gebrek is aari schepen voor het transport naar dë markten van Britsch-Indië, de Straits Settlements en Australië, terwijl de algemeene handel met Europa stil ligt'. Nederlandsch-Indië, aldus Kobajasji, „zal gedwongen zijn om zijn handel op Japan te heroriënteeren". Spr. was er nog niet zeker van of hij al dan niet naar Batavia zou terugkeeren. Hij, voegde hieraan toe, dat hierover een besluit zal worden genomen ka zijn ontmoeting met den premier, prins Konoje. Kobajasji gaf all zijn meening te kennen, dat hei succes der bespre kingen te Batavia afhankelijk is van wederzijdsch juist begrip. Hij sprak echter zijn bewondering uit voor de vasthoudendheid der Nederlandsche delegatie. In dit verband herinner de de minister er aan, dat de En- gelsch-Nederiandsche onderhande lingen, die in 1936 waren begonnen, 280 zittingen noodig hadden gehad, verdeeld over een periode van ver scheidene jaren, voordat succes be haald was. Met ingang van een nader te bepalen datum zal als al- emeen geldend identiteits wijs het Persoon s- b e w ij s worden ingevoerd. Voor dit bewijs zal 1, leges betaald moeten worden; voor on- en minvermogenden zal echter een regeling wor den getroifen, volgens welke hun tegen de helft van dat bedrag oi kosteloos een Per soonsbewijs zal worden uit gereikt. De secretaris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken is belast met de uitvoering van de desbe treffende verordening. Nadere.bijzonderheden zijn te vinden elders in dit blad. GROOT AANTAL GEWONDEN. Gisterenavond iaat hebben Kn- gelsehe vliegers wederom een aan val gedaaq op li—ludim waarhij nogmaals het WUheUttlnagasthuls het mikpunt was, aMns het A.N.F. Het ziekenhuis kwam er desen keer niet zoo goed at als" Hl den vorigen aanval. Het weed zwaar be schadigd en daarbfj kwamen ver schillende personen «sa het leven. Ook In de nabijliggende straten is de schade seer groet. In totaal rijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engeisehe bommen Bij zijn aankomst te Tokio heeft de Japansche minister van Handel en Nijverheid, Kobajasji, een ver klaring afgelegd, waarin hij uitdruk king gaf aan zijn vertrouwen in het succes van de besprekingen te Batavia, waar hij de leiding had over de Japansche delegatie. Hij legde er den nadruk op, dat de be langen van Japan en die van Ne derlandsch-Indië „in laatste instan tie samenvallen", aldus Domei. Aan het station te Tokio werd, Kobajasji verwelkomd door den Zon op 8.39, onder 18.09. Mean op 11.27, onder 2021, Men is verplicht Ie verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertnigea moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. De minister eindigde zijn verkla ringen met lofuitingen voor de groote wegen en de gebouwen op Java, die, zoo zeide hij, beter zijn dan die in Japan. „Ik stond ook ver baasd over de lengte van de men- schen. Mijn eigen gestalte kan gelfs niet vergeleken worden met die van een kind daar", zoo merkte hij op. op bovenstaande lijst voorkomen, geldt dat 1 rantsoen as een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. Zoo zal b.v. in een restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon levemueel r-.ee oonneu van ae uiueiu- kaart) moeten worden ingeleve.d. De thans loopemje, met „12" gemerk te bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig' blijft, geeft tot en met dien dag der halve recht op 125 gram roggebrood of 100 gram brood tevens des ge wenst ht recht op 1 rantsoen „gebak" (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram rog gebrood óf 100 gram ander brood óf 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De op 10 November nog niet ingeleverde bon nen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 November wor den gebruikt, thet dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's, broodjeswinkels e.d. De broodbonnen. De aandacht wordt er in dit ver band op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge inplaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop van de week, voor welke zfj zijn aangewezer), hun geldig heidsduur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 Novem ber tot en met 1 December geeft voorts elke der met "1" genummerde bonnen van de bloem kaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf rantsoen „ge bak" (zie boven) of 35 gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Zooals bekend, zijn destijds in ver band met de brooddistributie wissel- bonnen ter beschikking van de exploi tanten van hotels, restaurants, café's lunchrooms, broodjeswinkels e.d. ge stéld. Deze wisselbonnen, vveike uits'ui- tefcd gebruikt mogen worden voor het miopen van brood in genoemde ihrich- t'ingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen broed. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolde tevens gebru'kt worden voor het koo pen van een haltrantsoen gebak c d. in de genoemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rantsoen brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met In gang van 4 November voor het ver krijgen van deze „éi rantsoen"-wissel- bonnen tot de plaatselijke distributie diensten wenden. Met nadTuk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers-of ander*-winkeliers in ""ontvangst mogen besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrek ken van een extra-broodrantsoen van 408 gram per week aan jongens en meisjes tentet 14 ea 21 jaar. Daar toe, zal tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van dn stamkaarten van hen, die op 28 Octo ber 1948 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broedkaart woeien, uitgereikt.waarop, van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Otk deze. bonnen, kunnen, desgewenscht warden gebrnikt voor het koopen van koekjes ad. In een officieele publicatie worden nadere bijzonderheden welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploi. talies van hotels, restaurants e.d. van belang zijn bekend gemaakt. c Eieren, De secretaris-generaal, waarna- mend hoofd van het departement van Landbouw en Viseherij, deed mede, dat met ingang van Maandag 4 November een aanvang aal wor den gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteekent, dat dn verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kip pen- en eendeneieren, in of uit de schaal, ve'rsch zoowel als geconser veerd. Het rantsoen zal voorshands een ei per persoon per week bedra gen. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 November is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor dg eerste distribtitiéperiode, welke loopt van Maandag 4 Novem ber tot en met Zondag 17 November a.s, zal nader een 'bon van het alge meen distributiebonboekje worden aangewezen ter verkrijging van, n el Personen, die op medische grondte behoefte hebben aan een extra rant soen eiren, zullen hiertoe op gecontro leerd medisch attest van de distribu tiediensten bonnen kunnen krijgen. Hot eis e.d. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke afzonder lijk worden verstrekt dus b.g. ge kookte of gebakken eieren bonnen dienen af te geven. Voor een toewij zing voor de eieren, welke de hotels, restaurants e.d, in dé maaltijden ver werken, dienen deze instellingen zicb op nader te bepalen dagen te wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Ziekenhuizen.' sanatoria, e.d. zullen toewu/injren -ontvangen volgen* een AfaonderTyke regeling. De d.irecties van deze instellingen kunnen zich-daartoe wenden tot de plaatselijke distributie- dienster. Aan de eierverwerkende industrieën, daaronder b.v. ook begrepen de banket bakkers. zullen zoo noodig door de Ne. derlandsche meelcentrale, Riouwstraat 174—180 te 's^Gravenhage toewijzingen worden verstrekt. Belanghebbenden dienen zich derhalve tot genoemde cen- 't' »£nWoffiriee!e publicatie worden regelingen, welke voor detaillisten. In politieke kringen te Belgrado wijdt men er groote aandacht aan, dat Inönö in zijn rede in het geheel geen gewag heeft gemaakt van Joego-Slavië en Bulgarije. In deze kringen ziet men daarin een bevestiging van de meening van Joego-Slavië, dat de Balkan entente thans ook officieel heeft op gehouden te bestaan en dat Joego- Slavië geenerlei verplichtingen krach tens het Balkanpact meert heeft. I8METH INÖNÖ. (Foto archief) ken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistri bueerd op de bonnen van het alge meen distributiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „bloemkaart". Op bloemkaart ook brood. Bovendien is. ten einde den consu ment een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloem kaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., des gewenscht ook recht zal geven op het koo pen van brood. Aflevering van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De1 bloemkaarten, die door de dis tributiediensten gorden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genum merde bonnen. 8 met „2" genummerde bonnen enz. voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koo pen van meel en bloem óf brood óf koekjes e.d. Men heeft dus telkens ge durende de vier weken de beschikking over 8 bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met één bon van de broodkaart. Aangezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bop van de bloemkaart rech^ op 50 gram brood of ts rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koo pen van 1 rantsoen mee! of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bonnen geeft der halve recht op 1/8 rantsoen meel of bloem 35 gram. Hoeveel gebak 7 Aangezien de rantsoenen voor koek jes e.d, („gebak") zijn afgestemd óp de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbakkers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun artikelen verwerken, zijn voor de diverse .,gebak"-rantsoenen minimum- hoeveelheden vastgesteld. De mini- mum-hoeveefheid is die, waarop de consument ten minste aanspraak kan maken. De minimum-hoeveelheden zijn voor de diverse artikelen als volgt De zecretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met in gang van Zaterdag 2 November 1940 een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de zg. bakkerijproduc ten, d.z. alle voor menschelijke con sumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, rjjstemeel, rijstebloem, boekweitmeel of gruttenmeel (ge mengd meel). Onder deze distributie vallen der halve o.a. alle soorten koek, alle soor ten meel of bloem bevatienden koek jes, biscuits en wafels, taart en ge bakjes, beschuit, cake, alsmede alle soorten groot en klein kerstgebak, zoo als bijvoorbeeld boterletter en aman delbroodjes. De distributie van dese artikelen geschiedt in de eerste plaats met be help van de broodkaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedurende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 180 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bakkerijproducten. Dit rantsoen, kort heidshalve te noemen: „een rant- SQyen g e b a k", zal voor de verschil lende soorten bakkerijproducten ver schillend zijn, aangezien het overeen stemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt De chef van den generalen staf van het Britsche leger in het Nabije Oosten, generaal-majoor Smith, is Vrijdag door den Turkschen president ontvangen. Heden wordt hij te Istanboel verwacht Men spreekt van zijn mogelijk bezoek aan Griekenland. tehe conflict, sprak de preri- *aa Griekenland als „onze id sa boer" en betoogde hij, dat sp bet punt staat gemeen- ZUIO-ALBAAIMSCHE GRENS VUSTtü Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d„ in de ge legenheid te stelten deze artikelen -te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distribu tiebonboekje beschikbaar werd ge steld, desgewenscht zal kunnen wor den besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes enz. Aangezien het echter bezwaar lijk zou gijn de met het meelrant soen overeenkomende hoeveelheid koèkjes e.d, in eenmaal te betrek- het dal van d# rivier Kalamas hebben bereikt: verder zijn terugtrekkende be wegingen van de Grieks ch? troepen.in den Epirus waar te nemer. Op de kaart

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1