^fC NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Engelands streven naar ion tfUuu* rdag 5 Dec. 1940 De oorlogsschade ade ian onroerend aoed, bedrijfs- toerusting en bednffsvoorraden Ook plunderschade valt eronder, voor zoover aanwezig »l mogelijk aansluiting gezocht bij de gewone verzekeringsbeginselen - Individueel onderzoek van geval tot geval GEEN STERKE DRANK NA 's AVONDS 7 UUR. Dansverbod en beperking in gebruik van sterken drank. Nieuwe aanval op Londen Betonnen hutten voor fabrieksarbeiders. WAT ZEGT U DE KINDERZEGEL? Helpt de misdeelde jeugd JEDÜtlAND De uitbreiding van het Japansche kabinet. Hei pact Japan—Nanking Pogingen zouden voorloopig worden opgegeven Geen liquidatie der Engelsche inves- teeringen in Amerika - Levering van Amerikaansche landbouwproducten? Amerikaansche land bouwproducten voor Engeland? Maken Engelsche oor logsschepen van Ameri kaansche havens gebruik? De financieele toestand van Engeland. De Amerikaansche bases. OUDSCHE COUBANT g, No. 20496 Directeur F. TIET K8 Postgiro 48400 Bur. Markt 81. Tel. 874S de materieels schade aan goederen an aan zoo- roerende goederen, die tot bedrijf of een beroep dienen, schade aan huisraad, door weid toegebracht, wordt- voor vergoeding in fan- gebracht. Het begrip oor- cweld kan in deze ruim worden Plunderschade, voor zoo deze aanwezig is, valt er onder, ui bü de toepassing van het rekening worden gehouden het feit, dat ons land nog in velerlei vormen aan de van dan oorlog is bloot- De in het besluit vervatte ngsregeling beperkt zich goederen, toebehoorende aan nders of Nederlandsche 'öpersonen. Verschillende categorieën. id met de waardeering der worden /verschillende catego- goederen onderscheidenonroe- goedereg, .bedrijfsuitrustingen, en handelsvoorraden en huis-. Bij de vaststelling der schade is i mogelijk aansluiting gezocht gewone verzekeringsbeginselen, "tstaven voor de waardeering 'e dienen echter ook in over ig te zijn met de van over- gevoeide prijspolitiek. In met de groote geldbedragen, uitkeering in omloop zullen wor- cht, dreigt deze politiek te ondermijnd, indien het streven prijsverhooging in het besluit begrenzing zou vinden. Mede d daarmede is bepaald, dat ng der schade aan goede- en, ook voor zoover de schade -| is ontstaan, op basis van verkoopwaarde dier goe- n o p 9 M e i dient te geschieden, 'asel houdt in, dat, in geval herstel in aanmerking ko- schaden rekening mag worden met de kosten, die voor het zouden noodig zijn geweest op met dien verstande, dat de e kosten van herstel een m vormen. Voor de waardee- der schade aan bedrijfstoerusting de aanschaffingsprijs op 9 Mei, aftrek van de afschrijvingsbe- welke in verband met den om van het goed overeenkom- 1 handelsgebruik moet worden J_te zijn toegepast. De schade aan f en handelsvoorraden wordt ld op basis van den inkoop- Voor de vaststelling van de aan de hiervoor genoemde ~n goederen wordt als uit- t genomen een individueel van geval tot geval naar Omvang der! werkelijk geleden Hierin vinden de schade- ommissiën in de eerste plaats taak. Zy baseeren zich daarbij opgaven en inlichtingen van be- die, zoo noodig door des- en accountantsrapporten, op uwbaarheid zullen worden Waaijdeering der schade. de waardeering van schade aan d goed geldt nog in het by- het volgende. De beschadigde w regel den ondergrond hebben De vergoeding zal derhalve vastgesteld in verband met de van het geheel en de waarde ondergrond. De naar Men van 9 Mei te waardeeren waarde ondergrond zal ook de basis van de vergoeding, die in- van onteigening door den alge- gemachtigde voor den wed er- zal worden vastgesteld. In ont- evallen zullen een tweetal voor de regeling der aciia- gen by onteigening, ge- resp. te Rotterdam ofe^.het van de schade-enquêtetfSm- voor onteigeningen binnen de Rotterdam en te Arnhem op van 'aryks belastingen al- van de eventueele bezwaren hebbenden tegen de waar- n den ondergrond kennis Van de waardeërtng zal aan den mededeeling worden Ten aanzien van overgebleven -Jen zal met de omstandigheid ai dan niet bij den herbouw kunnen worden benut, by de der bijdrage intde geleden ening worden gehouden, van den staat niet\gevergd -j een volledige vergoeding het oorlogsgeweld veroor- *»terieele schade, kan desn iet dat de van overheidswege te verleenen bijdragen in de schade zoo hoog mogelyk zijn opgevoerd. Tot ƒ50.000 wordt op basis der waarde per 9 Mei 1940 een by- drage verleend tot het volle bedrag. Van het meerdere wordt 90 vergoed. "Ten slotte bepaalt artikel 8, dat in by- zondere gevallen bijdragen' kunnen worden toegekend, in afwijking van de voorafgaande regelen. Het is de be doeling, dat hierbij zoowel kan worden afgeweken van de begrenzing der voor vergoeding in aanmerking komende schaden, van de regelen voor de waar deering daarvan en van de bydrage- regeling. Dit voorbehoud is o.m. ge. maakt om te kunnen voorzien in by- zondere omstandigheden, waarin het volgen der regelen in het besluit neer gelegd, niet tot een resultaat zou voeren dat voor die bijzondere om standigheden noodig moet worden ge oordeeld. v Een opheldeVing. Het besluit op de materieele oorlogs schaden bepaalt in art. 5, „1. Voor bedrijfs- en handelsvoor raden wordt de waarde voor de be schadiging gesteld op den inkoopsprijs. 2. In geval de ten tijde van de be schadiging aangehouden voorraad een grooter omvang had dan die, welke met in achtneming van goed koop- mansgebruik en van de destijds be staande omstandigheden voor het ge troffen bedryf als redelijk "kan worden, aangemerkt, wordt dat meerdere bui ten beschouwing gelaten." Naar de beteekenis van het 2e lid van dit artikel hebben wy bij het departement van Financiën geïnfor meerd. Ons werd geantwoord, dat Wet 2e lid slechts bij hooge uitzondering zal worden toegepast. Men weet te bevoegder plaatse zeer wel, dat in het begin van dit jaar de bedrijfs- en handelsvoorraden in vele gevallen hoog waren, mede in verband met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oorlogstijd. Alleen het feit, dat een voorraad veel grooter is dan normaal, bTengt het 2e lid nog niet in toepassing. Slechts indien de voorraad ook voor de destijds bestaande omstandigheden onredelijk groot is geweest, zoodat zij duidelijk van speculatieven aard was, zal gebruik worden gemaakt van de in het 2e lid gegeven mogelijkheid om een gedeelte buiten beschouwing te laten. In het Verordeningenblad ia op genomen een besluit van de secre tarissen generaal van de departe menten van Sociale Zaken, van Justitie en van Binnenlandse We Zaken betreffende dansvermaak en betreffende den verkoop van sterken drank in het klein. Hierin is bepaald, dat bet beslait no. 190/1940 van den secretaris generaal van de departementen van Justitie, van Binnenlandse!» Zaken en van Sociale Zaken be treffende dansvermaak bniten wer king treedt (het bedoelde beslait behelsde het dansverbod). Voorts bepaalt dit besluit, dat de verkoop, de aflevering, de ver strekking en het gebruik van ster ken drank in het klein in locaütei- ten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in ket klein is verleend, tusschen 19 nur en 4 uur verboden is. Ten aanzien van de omschrijving van „sterken drank", van „ver koop Van sterken drank in bet klein" en van „vergunning" is ket 1de in de drankwet bepaali se lijk. Hij die in strijd handelt met bet bovenbepaaide, wordt gestraft met de in artikel 59, lid 1, van de Drankwet genoemde straften. De artikelen 59, lid 2 en ,64 tot en met 66 van de Drankwèt yS» van toepassing. t Dit besluit treedt op 5 December 1940 in werking. t Zon: op 9.34, onder 17.27. Maan: op 1333, onder 0.32. j| Men is verplicht te verdnia- j teren van zonsondergang tot t zonsopkomst Lantaarns van voertuigen 4 moeten uur na zonsonder- J gang ontstoken worden. A\wms\\wa\%w\wmms ENGELAND OOK BIRMINGHAM BEZOCHT. United Press meldt uit Londen, dat Duitsche bommenwerpers gisteravond Londen en daarna een stad in de Ooste lijke Midlands hebben aangevallen. Golf na golf Duitsche vliegers is naar deze stad gevlogen. International News Service meldt uit Londen, dat midden-Engeland en het kustgebied nieuwe nachtelijke aan vallen te verduren hebben gehad. Een stad in de Oostelijke Midlands 'vormde het eerste doel van de talrijke aan vallers. Daarna zyn ook meer Zuidelijk gelegen steden gebombardeerd. De Londensche correspondent Gaffin van de Daily News meldt, dat de Duit- schers des nachts Birmingham opnieuw hebben aangevallen. Ook'op een kleine stad in de Midlands zijn bommen ge worpen. Verder worden aanvallen ge meld op Zuidwest-Engeland, Wales en Londen. Een stad in Eastanglia is twee maal door laag vliegende Junker-vlieg- tuigen aangevallen. Volgens een radiobericht uit Londen verschenen gisteren reeds in den vroe gen avond Duitsche bommenwerpers boven Londen, waar zy hun bommen- last lieten vallen in weerwil van de actie van het Engelsche afweergeschut. Ook een stad in de Westelijke Midlands is, naar uit het bericht blijkt, het voor werp van verscheidene opeenvolgende aanvallen geweest. Een hagel van brandbommen viel op deze stad. In verscheidene districten hebben voorts zeer explosieve bommen groote schade aangericht. TEB BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Volgens berichten uit Londen is men te Coventry begonnen met het bouwen van eigenaardige betonnen hutten. Daar de weinige fabrieken in deze stad, die nog niet vernield zyn, wegens gebrek qan personeel het bedryf niet kunnen voortzetten, heeft men besloten, zoo snel mogelyk kleine huisjes van een kamer met betonnen daken te bouwen, waarin de fabrieksarbeiders een zekére beveiliging tegen nieuwe luchtaanval len moeten vinden. Men wil dergelijke betonnen hutten bouwen in alle industriesteden, die door de Duitsche luchtaanvallen zoo zwaar geteisterd zijn, dat het werk ge staakt moest worden, omdat de arbei ders geen onderdak meer hadden. De hutten zullen zoo dicht mogelyk by de fabrieken staan. De arbeiders zullen daarin een soort soldatenleven moeten leiden. Zy kunnen slechts in de hutten slapen. Hun maaltijden zullen ze uit de openbare keukens krijgen. Hun gezin nen zyn geëvacueerd. De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schryft ons: Wie de jongste kinderzegel No. IT uit een gezond nest! ziet, kan zich met onttrekken aan de bekoring die van dit verzonken gezichtje uitgaat. Misschien komt dit wel vooral doordat we door den kunstenaar worden binnengeleid in de eigen wereld van het kind, in het spelletje dat het geheel alleen voor zichzelf in volle ernst speelt. Spel en ernst van het kind staan ons hier in een klein beeld helder voor oogen. Dat ia de meest directe opwekking tot hulp. Het kind heeft onze hulp noodig: voor zyn spel en voor zyn ernst. Duizenden kinderen moeten in hun opvoeding worden voortgeholpen door 'verstandige handen, die de gebro ken, verwaarloosde leventjes weer in het gareel moeten brengen. Duizenden kinderen moeten in de zeelucht, in de boaschen, worden verzorgd onder deskundige leiding, om verloren gezondheid en kracht terug te vinden. i Alles wordt gedaan om spel en ernst van het kind zuiver te houden! De Kinderzegels, die dit jaar voor den zeventienden keer worden verkocht, en wel gelijk bekend van 2 December tot en met 6 Januari a.s., stellen een ieder in de gelegenheid om ten kbste van 2 3 centen al deze kinderen de noodige verzorging te geven. Door het veelvuldig gebruik het beloopt nog slechts ongeveer zeven millioen zegels kunnen de beproefde Nederlandsche instellingen voor Kinderbescherming, méér kinderen ophemen, beter voor de kinderen zorgen, kortom, onze misdeelde jeugd op groote schaal helpen. Dat is hard noodig, zeker in ónzen tijd! Daarom: elke kinderzegel, op brief of briefkaart geplakt, beteekent geestelijke en lichamelijke gezondheid voor Nederlands misdeelde jeugd. Ge bruikt dus allen in deze maand voor geheel Uw correspondentie KINDER ZEGELS SHAW OVER DE IERSCHE KWESTIE Bérnard Shaw heeft, naar te New York gemeld wordt, in een artikel over de lersehe kwestie o.a. geschreven: De houding van de Valera inzake het af staan van iersche havens aan de Brit- sche vloot is begrijpelijk. De havens zijn nu eenmaal Iersch en de Valera wil zyn land niet in een oorlog stor ten, waartoe Engeland besloten heeft zoder Ierland te raadplegen. Shaw zegt" ten slotte ervan overtuigd te zyn, dat de groote Ier de Valera niet van zyn standpunt zal afwijken. AZIË DE BENOEMING VAN H1KANOEMA. De versterking van het Japaitsche kabinet door de benoeming van twee ministers zonder portefeuille heeft in politieke kringen te Tokio zeer de aan dacht. Vooral de toetreding van den bekenden staatsman Hiranoema heeft groote belangstelling gewekt. Men ver neemt, dat de keizer op voorstel van minister-president Konoje verlof heeft gegeven voor de benoeming van drie ministers zonder portefeuille. De pers wijst er op, dat de benoe mingen een versterking van. het kabinet beteekenen. International News Service meldt, uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Washington vernomen te hebben, dat de Engelsche regeering besloten heeft haar pogingen om credieten in de Ver. Staten te verkrijgen, voorloopig al thans op te geven.. Dit besluit zou aan. twee factoren zijn toe te schrijven: 1. de koele ontvangst der voorstellen voor credieten te Washington en 2. de be zorgdheid een slechten Undruk op het Amerikaansche volk te) maken. Ook andere overwegingen hebben tot het besluit der Engelsche tegeering byge- dragen, n.l. het onvermogen, de regee- ringsamtbenaren in Washington van de noodzakelijkheid der credietverleëning te overtuigen zoolang Engeland weigert investeeringen in de Ver. Staten en Zuid-Amerika te liquideeren. De voor naamste oorzaak der Britsche moeilyk- heden in Washington is de schuld uit den wereldoorlog en de enorme waarde van het Engelsche bezit in Noord- en Zuid-Amerika. De Ver. Staten, zoo gaat het bericht van den LN.S. voort, hadden kort na het begin van den oorlog Engeland aangeboden, aan de Ver. Staten eenige Engelsche bezittingen op het Westelijke halfrond alsmede de in Amerikaansche havens liggende schepen als de Queen Mary af te staan in ruil voor een her ziening van de schulden uit den we reldoorlog. Dit aanbod hééft Engeland van dq hand gewezen, een feit, dat thans nog bö verschillende regeerings- amb ten aren kwaad bloed zet. Voorts heeft Engeland tot dusver het denk beeld verworpen eener liquidatie van zyn investeeringen in Noord- en Zuid- Amerika. Het standpunt van Washing ton is, dat minstens een jaar noodig is om het Amerikaansche werkeloozen- vraagstuk door het bewapeningspro- gram in evenwicht te brengen en dat het thans voftr de Ver. Staten niet raadzaam is, Engeland milliardencre- dieten te verleenen, zoolang Engeland niet alle andere middelen heeft uit geput De plaatsvervangende Amerikaansdie commissaris voor den Landbouw, Hut- son, heeft te Chicago verklaard, dat het tijdstip komen kan, waarop Enge land zich ook tot de Ver. Staten zou richten voor de levering van, land bouwproducten. Wellicht zal de ver koop van Amerikaansche landbouw producten dan echter alleen door het verleenen van verhoogde credieten aan EngelaM mogelyk zijn. In dat geval zou een herziening der huidige politiek noodig zyn en zouden de farmers voor de vraag gesteld worden of zy bereid zijn het risico van verliezen op 'deq koop toe te nemen om de Engelsche markten te behouden. Senator Holt heeft aan de per* de fotocopie overhandigd van een brief, dien het lid der Engelsche inkoopcom missie, Leigh, aan een Amerikaanschen uitvinder geschreven heeft met het verzoek zijn plannen ter beschikking van de Amerikaansche regeering te stellen. In dezen brief schryft Ltfigh o.a.: „Wij werfien zeer nauw samen met de autoriteiten te Washington. U kunt er zeker van zijn, dat eventueele belangrijke uitvindingen, die u doet Engeland ter beschikking gesteld wor den." Senator Holt verklaart ten aan zien hiervan: Deze brief bewijst, dat de Amerikaansche regeering geheimen doorgeeft, die voor Amerika's eigen defensie van belang zyn. De kapitein van het Braziliaansche ss. Taqui, dat ter hoogte van kaap Sao Thomas het Britsche oorlogsschip met gedoofde lichten heeft aangetroffen.dat het s.s. Itape heeft opgebracht, heeft by zijn aankomst in Rio verklaard, dat deze Engelsche hulpkruiser blijkbaar rechtstreeks van zee naar het punt ge koerst heeft waar hy de Itape opbracht. De kapitein van den Britschen oorlogs bodem moet dus nauwkeurig op de hoogte geweest zijn van de bewegingen der Itape. Daarom moet aangenomen worden, dat een illegaal radiostation in Rio den Engelsehen oorlogsschepen be richten doorstuurt. Voorts verklaarde de kapitein van de Taqui, dat hh on langs nabij het eilandje Monta do Trigo op enkele mijlen van de Braziliaansche kust, ter hoogte van Santos, een En- gelsch oorlogsschip heeft waargeno men, dat uit een tankschip brandstof overnam. Op zijn radiografische vraag heeft hij van geen van beide vaartui gen antwoord gekregen. Hij vermoedt daarom, dat liet eiland aan Engelsche schepen als basis dient om brandstof in te nemen. Hy heeft in zijn waarnemin gen daarom medegedeeld aan de ha venautoriteiten in Santos. De voorzit ter van de inter-Amerikaansche neu- traliteitscommisie, de Braziliqznsche ambassadeur Mello Franco, heeft in een verklaring aan de pers meegedeeld, dat de commissie op een officieel be richt over het Itape-geval wacht, om de zaak te gaan onderzoeken. Wellicht zal hij een gemeenschappelijk protest der Amerikaansche landen aanbevelen of, wanneer de commissie het geval bij zonder ernstig beoordeelt, bovendien sancties, voorstellen, welke zoudep be staan uit een verbod voor Engelsche oorlogsschepen, Amerikaansche havens aan te doen, met de mogelijkheid dit verbod ook te laten gelden voor Engel sche koopvaardijschepen. De Britsche ambassade te Rio heeft het biad N o i t e medegedeeld, dat zij ten' aanzien van de Itape geen ver klaring had af te leggen. Indien men het gedrag van Engeland in deze kwes tie toelaat, aldus schrijft het blad, moet men het ook goedvinden, dat een oorlogvoerende in Braziliaansch ge bied binnenvalt en onder soortgelijke voorwendsels burgers van een staat, waarmede Engeland in oorlog is, uit een trein haalt. Klaarblijkelijk met het doel om. den in Amerika ontstanen ongunstigen in druk van de verklaring van Lothian met betrekking tot de financieele po sitie van Engeland te verzwakken, heeft de in New Yorirasffgekomen on derstaatssecretaris van het Britsche ministerie van -Financiën in een pers- gesprek verklaart, dat de financieele positie van Engeland nog nooit zoo sterk is geweest als thans. Hij gelooft, dat Washington algemeene feiten wenscht te weten over den financieelen toestand van Engeland, welke feiten hy dan ook zal mededeelen. Op de vraag, of hij gekomen is om te onderhandelen over Amerikaansche leeningen aan Engeland, antwoordde Phillips: „Dit is een vraagsuk van de toe komst". Hij vestigde er echter den aandacht op, dat Engeland op het oogenbük zijn aankoopen in de Vereemgde Staten voor ontvangst betaalt. Engeland echter niet eeuwig uit blijven putten. NIET TEGEN RUSLAND GERICHT. Tass meldt met betrekking tot een bericht uit Tokio, dat de plaatsvervan gende Japansche minister van Buiten- landsche Zaken Ohasji op 1 December den ambassadeur der Sovjet Unie in Tokio, Smetamn, naar aanleiding van het sluiten van het pact tusschen Japan en de Chineesche nationale regeering verklaard heeft, dat artikel 3 van dit pact, ten aanzien van den strijd tegen het communisme op geen enkele wyze gericht is tegen de Sovjet-Unie, dat het betrekking heeft op zuiver binnenland- sche toestanden en dat het op geenerlei wijze invloed uitoefent op den wensch van Japan, zijn betrekkingen met Rus land te regelen. «4 Op 4 December heeft Smetaniij Ohasji namens de Rusgjsche regeering ver klaard, dat de regeering der Sovjet- Unie deze verklaring van de Japansche regeering ter kennis neemt en het van haar kant voor noodzakelijk houdt te verklaren,' dat de politiek van de Sov jet-Unie ten aanzien van China onver anderd blijft,. AMERIKA OP ENGELSCHE EILANDEN. Het ministerie van Oorlog der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de som van 25 millioen dollar, die is toegestaan voor het inrichten van luchtbases voor de marine op Engelsche eilanden, zal worden gebruikt voor opmetingen en de inrichting van garnizoenen. ONGELUK OP NEW YORKSCH TENTOONSTELLINGSTERREIN Bij den afbraak der gebouwen op het terrein der Wereldtentoonstelling van New York is het dak van een paviljoen ötggstorf. Tientallen arbei ders werden onder het puin bedolven. Drie werklieden vonden daarbij den dood en verscheidenen werden zwaar gewond. De tentoonstelling was, zoo als bekend, eind October na een duur van twee jaren gesloten. ZWITSERLAND VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND De staf van het Zwitsersche leger deelt mede: „In den afgeloopen nacht hebben vreemde vliegtuigen van het Noorden naar het Zuiden over Zwit- schersch gebied gevlogen. Op verschil lende plaatsen kwam de luchtafweer in actie. Te Genève werd alarm ge maakt". FRANKRIJK HET ENGELSCHE BOMBARDEMENT OP MARSEILLE Uit Vichy wordt gemeld, dat het En gelsche antwoord op de Fransche pro testnota over het bombardement op Marseille nog niet in Vichy is ontvan gen. Dit antwoord zou aan den Fran» schen ambassadeur in Madrid over handigd worden. Het antwoord zou de verklaring bevatten, dat de Engelsche vliegers zich vergist en Marseille voor Genua gehouden hebben, aldus het D. N. B. Engeland zou bereid zijn een schadevergoeding te betalen. SCANDINAVIË - ZWEED8CHE MILITAIRE VLIEG TUIGEN VEBM1ST. Vijf Zweedsche militaire vliegtuigen, die in den afgeloopen nacht voor een oefenvlucht waren opgestegen, zijn niet teruggekeerd. Vermoedelijk heb ben zij de richting verloren. Drie toe stellen heeft men zwaar beschadigd teruggevonden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1