Het extra rantsoen kaas K VERSCH FRUIT EN OENTE HALEN ADEM! dag 14 December 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BUITENLAND ion Ch> tflaOH reang, No. 20504 Als de ademhaling ophoudt, treedt bedert in - Koelen en vriezen als hulpmiddel Conferentie over voedselscheikunde te Amsterdam AZIË De betrekkingen tusschéh Japan en Amerika. GERUCHTEN ROND- OM DEN HERTOG VAN WINDSOR. Wordt Kü ambassadeur te New York? Twee maal een kwart pond -*. DE STRIJD 11 ALBANIË EN NOORD-AFRIK A. Versterkingen der Italianetj aan het Balkanftont. Ita lië maakt een moei lijk oogenblik van zyn ootlog door. AMËRIKA De dood van Lord Lothian. De presidentsverkiezing. •—St BEPERKING VAN HET TREINVERKEER? Ned. Spoorwegen spreken gerücht tegen. DUITSCHLAND De Engelsche weigering jegens het comité- Hoover. Zont op 9.45, onder 17.26. Maan: op 17.48, onder 8.50. Men ia Terplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. ismaaeKnaaaaamwHnmm y UDSCHE m CODBANT jurgzng, Directeur f. T1ETKB Portgiro 4440# Bur. Markt SI. Tel. ST41 a- i middagvergadering van de 19e -tie over voedselscheikunde, ge- erd door de Nederlandsche •ppij ter bevordering der phar. en de Nederlandsche chemische ig in het Histologisch Insti- |»r universiteit van Amsterdam, allereerst ir. J. Straub. Deze het technische onderwerp der oordrachten met eenige alge beschouwingen in. het bewaren van versch fruit en js hoofdzaak, dat men beden- pet levend materiaal te doen te dat ademt, en dat moet blijven om niet te bederven. De in het al aanwezige koolhydraten bij deze ademhaling verbruikt zij opgebruikt, dan stokt de ling, de vrucht sterft den hon- De geheele inwendige toe die harmonisch aangepast was de ademhaling en daarmede ver levensverschijnselen, wordt -rd als de ademhaling ophoudt, te verlept en wordt zwart, vruch- worden bruin. Tenslotte geeft het dat niet meer wordt vastgehou- voedsel aan bacterieën en schim- Met een voorbeeld uit de vaklitera- lichtte spreker een en ander toe. te peren blijven veertien dagen ademhalen. Dan wordt de har- e toestand verstoord, doordat SHiwezige zetmeel verbruikt is. a andere, snellere ademhaling be- die andere stoffen opgebruikt, ontstaat. Zijn ook deze stof- jebruikt, dan stopt de ademhaling. Bi peer sterft en bederf treedt in. tevoren heeft de peer haar hoog- '4 van smaak en geur en moet zij worden, kunst van bewaren is de ademha- Modanig te temperen, dat de of voor de ademhaling zoo lang 'k strekt, maar het leven nog in stand gehouden wordt. Bona sprak de heer T. van Hiele 1.1. ingen over het bewaren van en groenten WVENSPROCESSEN NA DEN OOGST. Eruit en groente zijn levende pro- waarin ook na den oogst de .rocespen voortgang vinden. Wil het produet in verschen toestand j dan gaat het er dus om dit lang mogelijk te rekken, m.a.w. «oet de levensintensiteit zoo veel "k temperen, opdat de afbraak- n, welke in het product plaats zoo langzaam mogelijk verloo- Daarnaast heeft een lage tempera tot gevolg, dat de schimmel en 'e ontwikkeling langzamer gaat. *ii men een product verkrijgen, dat «et1 mogelijk gelijkenis vertoont een versch product, dan zal men .—ging moeten voorkomen, w bewaaratmosfeer dient derhalve Moge luchtvochtigheid te hebben. «4e praktijk bewaart men het fruit gekoelde schuren, z.g. fruitbe- -aatsen en daarnaast in kpelhui- In de fruitbewaarplaatsen koelt met behulp van koude nachtlucht Btn overdag tracht vast te gouden. »4t koelhuizen stelt de gewensehte ™ituur zich geheel automatisch Jaanke!'!k van een machine-instal- II de koelhuisbewaring is/ het van dat de producten zoo /snel mo- na den oogst op de gewensehte tuur worden gebracht, temperatuur moet zoo laag mo. gin, doch ook weer nipt te laag. boven een temperatuur, waarbij og zou kunnen optraden, kun- "vy kin gen in het fruit optreden. wet de term lage temperatuur- *-* aanduidt. jPToe'igbeid voor deze ziekte -JJf van soort en variëteit, maar n herkomst en toegepaste eu! -tregelen. Het ziektebeeld rich in een bruinkleurlhg schil, terwijl in het begin zelf nog volkomen gezond bovengenoemde ziekte zijn enkele andere z.g. koelhuis- Waarmede men rekening dient leem, dat steeds veel moei- baart, is de uitbreng van ween koelhuis gedurende den fruit zelf is dan koud, zoo- P vocht neerslaat. Heeft op- Juet spoedig plaats, dan kan II tot rot-ontwikkeling leiden, zonder bij zacht fruit aarmethode, die zioh thans ontwikkelen, is die met be ll™ koolzuurgas. ^vertragen van de levenspro- maakt men dan niet alleen ge- 1?° een lage temperatuur, doch jJ oen hoogere koolzuurconcen- de lucht. In het koelhuis yan •e Goes worden oriëntee- ven op dit gebied door het ht ruit heeft in het algemeen naam wat betreft smaak en geur. Het is niet juist dit geheel op rekening van het koelen te schui ven. Veel hiervan kan worden voor komen door een deskundige behande- ing. De gestelde eischen zijn echter hoog. KOELHUISBEWARING VAN VOEDINGSMIDDELEN Ir G. Ferguson was de laatste der sprekers met het onderwerp: „Uitvoering der koelhuisbewaring van voedingsmiddelen". Ideaal van de verduurzaming van bederfelijke voedingsmiddelen door luditbe^nrieling in koel- en vriep- huftën ts, den tijd spoorloos aan het te bewaren object te laten voorbij gaan. Bederfelijke voedingsmiddelen ken merken zich door hooge voedings waarde gepaard aan hoog vocht gehalte. Storende invloeden bij de bewaring zijn het voortwoekeren van micro-organismen, bacteriën en schim mels, waarvan hetbestaan is geba seerd op en gepaard gaat aan chemische reacties, oxydaties en splitsingsprocessen,, waarbij stoffen ontstaan, die de voedingsmiddelen voor dep mensch ongenietbaar maken, verder Uitdrogen aan de omringende atmosferische verbranding en rijping. Verduurzamen - door luchtbehande ling berust op het verkrijgen en handhaven van zekere luehttoestan den, wat betreft temperatuur lager en wat betreft vochtigheidsgraad in het algemeen hooger dan in de vrije om geving voorkomt en waardoor, in hoofdzaak voortwoekeren van schade lijke organismen, overmatige indro ging en, bij levend koelgoed zooals fruit, ademhalig en rijping min of meer worden tegengegaan. Er bestaat principieel verschil tus- schen koelen en vriezen Kbelen, als omkeerproees, staat als methode hoo ger dan vriezen. Als afweermiddel tegen storende invloeden is koelen echter minder effectief. Gekoeld vleesch kan hoogstens enkele weken, gekoeld fruit tot een half jaar worden bewaard. Vriezen is éen onomkeer proces. Bij vriezen diffundeert celsap door den celwand naar buiten. Het later volgend ontdooien brengt niet al het celsap in oorspronkelijke positie terug. In tegenstelling met koelen veroorzaakt vriezen zelf structuur-verandering, die kwaliteitsverlies beteekent. Daar staat tegenover, dat met vriezen geduhende den bewaartijd storende invloeden in meer latenten toestand gebracht wor den, zoodat de bewaartijd voor vries- goed minder gelimiteerd, in sommige gevallen practisch onbegrensd is. TerwijJ de koeltechnicus' bij koelen er op uit is zijn disposities zóó te tref fen, dat de bewaartijd zoo lang moge lijk kan zijn met zoo gering mogelijke verandering van het koelgoed geduren de den bewaartijd, ligt bij vriezen het accent op geheel andere plaats. Dan moet n.l. alle zorg worden geconcen treerd op de te volgen methode voor het invriezen zelf. Moderne invries- methoden heben ten doel het ideale omkeerbare proces zooveel doenlijk te benaderen. Doeltreffend is groote in- vriessnelheid. Bij invriezen van visch wordt de groote snelheid verkregen door gebruikmaking van pekel van bij zonderen toestand of metalen opper vlakken. Actueel, in het bijzonder voor - onzen tuinbouw, is snel invriezen van groenten en fruit in een storm wind van tot veertig graden Cel- ei us onder nul. De hiermede ver kregen Resultaten zijn zoo bijzon der, dat deze conserveerings- methóde als volstrekt de bette van alle tot dusver bekende kan gelden. Zonder merkbaar verlies aan vita minen, smaak, aroma of kleur kun nen fruitsoorten als aardbeien en' frambozen en fijne groenten on be perkten tijd bewaard worden om b.v. gedurende de wintermaanden in consumptie te komen in een toe stand, die van de versche niet te onderscheiden is. Momenteel zijn in ons land eenige installaties voor zoodanige behande ling van groeten en fruit in uitvoe ring en voorbereiding, In sommige gevalleh, waarin koeling zonder meer niet is toe te passen, het zij doordat de bewaartijd voor zuivere koeling te lang zou worden (transport van vleesch van Australië naar Euro pa) of omdat de voor het tegengaan van rot vereischte koeltemperatuur het koelgoed zou schaden (laagtempera- tuurbederf bij enkele appelsoorten) is gasbewaring als hulpmiddel waardevbl gebleken. Als gas wordt koolzuür ge bruikt", dat in scheepsvleeschkoelrui- men extra toegevoegd moet worden. Bij fruitbewaring wordt het koolzuur door de appels zelf door ademhaling geleverd en is het slechts noodig, ,8e ruimwanden diffusiedicht uit te voeren met ventilatie-openingen om het over tollige koolzuur te spuien. Terwijl de biploog voorschrijft, welke luchttoestanden voor koelbewa- ring optimaal zijn, is het de taak van den koeltechnicus. deze toestanden zpo goed mogelijk te realiseeren. De te verkrijgen en te handhaven toestanden wijken praktisch voort durend van die van de omgeving af. De reacties van de "omgeving op den kunstmatig geschapen toestand van onevenwicht zijn niet volledig te elimi- neeren. Ook het koelgoed zelf werkt storend door vocht en. bij levend koelgoed ook door warmteproductie Semi-permanente luchtbehandeling is daarom noodzakelijk. PESSIMI8TISCHE JAPANSCHE PERSSTEMMEN. In een beschouwing over de Japart- sche betrekkingen tot de Ver. Staten schrijft de N i t s j i-N i t s j iDe po gingen van Japan in de laatste twin tig jaar, om de Japansche politiek aan de Ver. Staten begrijpelijk te majsen,, zijn vergeefsch geweest. Vooral den laatsten tijd heeft Amerika getoond, dat verstand en argumenten doelloos zijn. De Ver. Staten probceren eener- zijds Japan economisch te wurgen en anderzijds het met hun vloot te be dreigen. Maar de Ver. Staten vechter! tegen windmolens. Om den vrede tus schen Japan en de Ver. Staten te handhaven, moet Japan zijn bewape ning nog vergrooten. Pas dan kan men over nieuwe onderhandelingen en' di plomatieke stappen praten. Ook het handelsblad T sj o e g a i Sjogyo Sjimpo is van -meening dat alle Japansche pogingen tot ver betering zijner betrekkingen met do Ver. Staten veTgeefsch zijn. Daaraan zal ook Nomoera de nieuwe Japansche ambassadeur te Washington, wei: kunnen veranderen. Zootang de Ver. Staten en Engeland aan hun tegen woordige politiek in het Verre Oosten vasthouden, bestaat er geen mogelijk heid om met elkaar tot overleg te ko men. EEN ONDERHOUD MET PRESIDENT ROOSEVELT Associate! Press meldt uit Miami, dat de hertog van Windsor Vrijdag ochtend mét een marinevliegtuig naar een onbekende bestemming is vertrok ken. Steeds hardnekkiger wordt het gerucht,.4j(|t de hertog een bespreking met president Roosevelt zal hebben én dat hü Wellicht tot Britsch ambassa deur in de Ver. Staten zal worden be noemd. De secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij deelt het navol gende met betrekking tot de distributie vaas kaas mede: Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 Dec. a.s. aangewezen bons van het algemeen distributieboekje, welke elk recht ge ven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 Dec. a.s. zal de met 35 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gr. kaas. De geldigheidsduur van bon 35 eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer ge bruikt kan worden. Het ligt in het voornemen, voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Janujti-i a.s. naast de bons ter verkrij ging vin het gebruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te i wij zen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas m verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon 35 voor het koopen van 125 grara kaas, is thans de gelegen heid geopend smeerkaas in deze ver pakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 125 gram dienen vanzelfsprekend twee bons 35 te wor den afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt gevestigd op de in een officieele pu blicatie vermelde bijzonderheden be treffende het inleveren van bons. DE HERTOG VAN WINDSOR. (Foto archief1 De Associated Press meldt nader uit Miami, dat de hertog van Windsor zooals reeds verluidde een ontmoe ting heeft gehad met president Roose velt Roosevelt heeft den hertog /ont vangen aan boord van den Amerikaan- schen kruiser Tuscaloosa, die ijl een niet genoemd gedeelte van dé Ca- raïbische Zee lag. Zij hadden een onderhoud dat 1\4 uur geduurij heeft. Over den aard van de bespreking verklaarde de hertog na afloop, dat zij de kwesties der AmerikaanscHe steun punten ten aanzien van alle West- Indische eilanden besproken/ hadden. Tevens hadden zij de economische toe komst van deze eilanden besproken, alsmede de kwesties hoe de Vereenigde Staten met Engeland zouden kunnen samenwerken om de West-Indische eilanden tot ontwikkeling/te brengen. Van de zijde van president Roosevelt zijn geen mededeelingen tover den in houd van de besprik.::gen verstrekt. Van het Noordelijk front rondom Podgradec wordt gemeld, dat het weer Vrjjdag na de ofigewoon hevige koude van de laatste dagen, beter is gewor den. De zware sneeuwval en de aan houdende storm hadden het onmogelijk gemaakt de voorposten van munitie en levensmiddelen té voorzien. Dank zij het fraaie weer heeft men de voorpos ten thans kunnen aflossen, waarna d^ strijd geopend ié. Van Joego Slaviscn gebied uit heeft men kunnen chostatee- ren, dat de bedrijvigheid van dA lucht, macht en vah de artillerie ytrstond weer zeer hevig was. Naar men voorta verneemt, hebben de Italiapón in den loop van den nacht vgji IJónderdag op Vrijdag aanzienlijke versterkingen aangevoerd. Uit het Joego Slavische grensklooster Svetinaum aan den Zui delijken oever van het Ochrida-meer wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag der tig Italiaansche vliegtuigen boven Pod gradec en de dorpen Tsjerova en Sta- rovo, waar de kern van de Grieksche troepen zich bevindt, bommen hebben laten vallen. Éen aantal vliegtuigen heeft vervolgena op geringe hoogte vlak boven de Griekaché (tellingen om Podgradec gevlogen en deze plaats met een groot aantal bommen bestookt. De groote slag tusschen de ïtaBanen en de En gelachen in Egypte en de strijd aan het GriekSche front worden door de Italiaansche bladen van commen taar voorzien, waarbij zij wijzen op de kragbtiRk pogingen welke Engeland thans""tegen Italië onderneemt in de Middèllandsche Zee, in de' ijdele hoop Rome een beslissenden slag toe te brengen. Engeland heeft enorme hoe veelheden manschappen en ^strijd krachten uit het geheele rijk geput om dezen tegen Italië, vooral aan het "Egyptische front, in den strijd te wer pen. Maar de Engelschen, zoo schrijft de Popoio di Roma, vergissen zich, indien zij meenen met Italië het zwakke punt van de as te kunnen ver eenzelvigen. In de woestijn bieden de Italianen dapper het hoofd aan het offensief van de gepantserde vijande lijke colonnes eri zoo lang er water is, benzine, munitie en manschappen, duurt de strijd voort en biedt hij breede mógelijkheden. Italië, zoo be toogt he/t blad,- maakt een moeilijk oogenblik van zijn oorlog door, maar l eeft het met de stellige zekerheid, dat het/ook deze beproeving te boven zal komen. Al is Engeland in Egypte machtig, Italië stelt vertrouwen in zyn soldaten en hun leiding en rekent op hun overwinning. De Engelschen ver gissery zich weer eens, schrijft de M-e s- sagf ero, wanneer zij hopen door propaganda vrees en ontreddering in Italië teweeg "te brengen. Dit is thans het/groote uur van het Italiaansche volk, dat slechts de wegen van eer kent en/ slechts dien weg zal bewandelen, he'tgeen beteekent dat het den vijand géén rust zal laten zoolang hij niet overwonnen, is. Het Italiaansche volk weet, dat het met succes kan strijden tegen de Engelschen en hun aar.han- /gers. De Engelschen zullen zich kun nen overtuigen van den geest van op offering, tucht en toewijding der Italianen jegens het vaderland. IN AMERIKA GECREMEERD. De Associated Press meldt uit Was hington dat het stoffelijk overschot van den Engelschen ambassadeur lord Lothian aldaar gecremeerd zal worden. De urn zal bewaard blijven op het kerkhof van Arlington, totdat zij naar Engeland zal worden overgebracht. De plotselinge dood van lórd Lothian, heeft in de geheele wereld groot op zien gebaard, aldus het D.N.B. De oor zaak van zijn dóód is niet volkomen 'opgehelderd. In bepaalde Engelsche kringen, zou men er belang bij hebben, zijn overlijden, met den sluier der ge heimzinnigheid bedekt te laten. Bekend is echtér, dat lord Lothian een kwaal had, en dat -de jongste groote fiasco's van Gróot-Brittannië hem zwaar ge schokt hadden. Lord Lothian was in tegenstelling tot Churchill ftnds lang van opvatting, dat Groot Brittannië dezen oorlog verloren heeft, en onder vrienden gaf hij aan deze overtuiging herhaaldelijk onverholen uiting. Lothian, die in een lange en schitte rende carriere, welke begon met de functie van particulier secretaris van Lloyd George, vaak genoeg bewezen had, een helder realist te zijn, was door het verloop van den oorlog met groot pessimisme vervuld geraakt en vreesde voor zijn land het ergste. Op zijn laat ste reis naar Engeland wist Churchill hem ondanks den verpletterenden indruk welke de in Engeland door het Duitsche luchtwapen aangerichte ver woestingen op hem maakte er toe te bewegen, nog eens een poging te onderhemen om de Amerikaansche hulpverleening te bespoedigen. De verklaring van president Roose velt in de persconferentie dat hij Lothian niets beloofd heeft, geeft te verstaan, aldus het D.N.B., dat ook deze opdracht van Churchill mislukt was. Het fiasco van zyn zending en de bezorgdheid om het lot van Engeland, dat eiken dag zijn zekeren ondergang dichterbij komt, hebben hem gebroken. Met lord Lothian heeft Engeland onge twijfeld een bekwaam pleiter voor zyn zaak in Amerika verloren. EINDCIJFERS. Vrijdag zijn de definitieve cijfers van de Amerikaansche presidentsverkiezin gen bekend gemaakt. In totaal werden 49.808.624 stemmen uitgebracht. Daar van kreeg Roosevelt 27.241.939 en Willkie 22.327.226 stemmen. Roosevelt heeft dus 54/7 procent van alle uitge brachte stemmen op zich vereenigd. Dit is de meest schaarsche verkiezings zege sinds 1916, aldus het D-N.B. ir A. Dubois, die benoemd is tot concentratie op radiogebied. algemeen gemachtigde voor de (Foto archief) In verband met de vele tot haar gerichte vragen .deelt de directie der' Nederlandsche Spoorwegen mede, dat haar niets bekend is van plannen om de treinen alleen open te stellen voor personen, die in het bezit zouden "zijn van een reisver gunning in den een of anderen vorm. EEN ANTWOORD VAN KARL MEGERIE Onder het opschrift „Vergelding na mens Europa" geeft de diplomatieke medewerker van de Berliner Biiiv sen Zeitung Karl Megerle, den Britschen minister voor de blokkade, Cross, antwoord op zijn verklaring, dat Engeland geen aanvoer van levens middelen voor de door Duitsche troe pen bezette gebieden zal toelaten, doch de blokkade tegen zijn vroegere bond- genooten veeleer zal voortzetten. De hongeroorlog, zoo schrijft Meger le. is een Engelsche uitvinding. Het volkenrecht kent hem niet en verklaart hem voor illegaal. De Duitsche schrij ver, die verklaart dat Engeland het zich aanmatigt juist aan de Vereenigde Staten de door oud-president Hoover voorgenomen hulpactie te verbieden, wijst vervolgens op een besluit der Panamaconferentie van October 1919, waarin eenstemmig, dus ook met de stem van de Vereenigde Staten werd vastgesteld, dat al hetgeen de burger bevolking der oorlogvoerende landen aan levensmiddelen en kleeding noo dig heeft, niet als contrabande be schouwd mag worden. Tegenover de voorwendsels welke Cross gebruikt oi 4 de Engelsche houding te rechtvaardi gen, constateert Megerle, dat van Duit sche zijde niet het voornemen bestaat, de bezette landen uit te mergelen. Duitschland houdt zich binnen het ka der van de rechten welke het als be zettende mogendheid internationaal toekomen, en draagt het zijne er toe bij om den toestand te verlichten. Het zal er echter voor zorgen, dat deze „nieuwe Britsche gemeenheid" tot in het uiterste dorp van de bezette gebie den bekend wordt. Alle ellende, zoo schrijft Megerle, welke over het Engelsche volk en zijn bondgenooten gekomen is of nog ko men zal, komt op het Engelsche hoofd neer. De cynische verklaring „Enge land moet leven ook al moeten de kleide bondgenooten sterven", zal Europa nog slechts krachtiger doen aaneensluiten.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1