d. L I yrdell Hull vreest ernstige crisis voor Engeland Britsch-Indische elitetroepen in den strijd El ,sdag 18 Dec. 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ÏOH th> HtCtfUi De slag in Noord-Afrika Italianen trekken hun krachten samen in de sectoren Solloem- Forte Capuzzo-B<krdia Uit Albanië: Grieken bereiden opmarsch naar Elbasan voor uvTIU- gang, No. 20507 .jaargang, ifder financieel© hulp kan Groot-Brittannië nieuw oorlogsmateriaal meer koopen Steun aan den pondenkoers? - Anti- oorlogscomité in Amerika opgericht m m y li '4 Vliegtuigleveranties niet omvangrijk [levr. Roosevelt pleit »oor schenkingen. Achterstand in Ameri kaansehe vliegtuig- productie. Anti-oorlogsactie in Amerika. Amerikaansehe schepen voor Engeland. Zon op 9.48, onder 17.26. Maan op 21.34, onder 11.50. Men is verplicht te verduis- teren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten nar na zonsonder gang ontstoken worden. HOUDT UW KINDEREN-VAN DE STRAAT! Waarschuwing van den Rotterdamschen kinderrechter. KERSTGAVE AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. 25 pCt. over uitkeering van 8 t/m. 14 December. GEEFT GEEN VERKEERDE BON. Anderen kunnen gedupeerd worden. DeArbeidsdienst. *4 y ZWITSERLAND De bommen op Bazel. ITAJiit ;en. enten ert nde per- kunnen or on be de zitting 2829 10 jjMA OUDSCHE Directeur T. TIET ER 1 Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tel. 37U pt Amerikaansehe minister van I nuncirn Morgenthau, heeft aan de upgotingseommissie van het Huis «ia Aftevaardigden medegedeeld, I hi <e Britsche onderstaatssecreta- I «u Financiën, Phillips, hem I grfcturd beeft, dat Engeland geen I ,|eawe verplichtingen voor den inkoop van Amerikaansch oor- Igmtaleriaal op zich kan nemen, palen het geen finaneieeie hulp nlrxngt. Dit wordt door een Lon- hmch radiobericht bevestigd. V.JWJ» v\ V" CORDELL HULL (Foto archief) Associated Press meldt voorts dat I Isll den eommissarissen voor de I hfeosie en anderen regeerings- aekienaren beeft verklaard, dat I Gnet-Brittannië waarschijnlijk in M komende voorjaar sal komen te I dua voor een ernstige crisis, wan- I mr de huidige leverantie-plannen I bt Vereenigde Staten ten aanzien I na de oorlogsbehoeften niet aan- I «lijk worden uitgebreid. Dme bekendmaking der opvatting I la Huil volgt direct op het Brit- l*ke verzoek om finaneieële hulp |i*r Vereenigde Staten. Huil heeft liringend alle slechts mogelijke I aast bij de vervaardiging van Inpcns. vliegtuigen en ander mate- |iual geéiscbt. De lirilsche officieele persdienst «ehritft volgens United Press, -het bij Engelands Verzoek om Ihlp vooral gaat om de kwestie van |ha wisselkoers tusschen dollar en Engeland heeft in -steeds mate behoefte aan vliegtui- schrpen en munitie en ander lüriogsmaterieel en de Engelsche I "(tering heeft het voornemen haar IpMte hulpbronnen daartoe zooveel I algelijk te gebruiken. IV Amerikaan Leonard Engel Wt in het Britsche luchtvaarttijd- Flight, dat in Augustus j.l. i 28!) Amerikaansehe vliegtuigen •«tgeland geleverd zijn, in Sep- •tr zelfs nog minder. Engel gaf mecning te ketinen, dat de kaansche leveringen in de ko emaanden kunnen worden op- tot ongeveer 300 tot 350 *s per maand. Niettemin zal Mand waarschijnlijk ook tijdens f Rueéle komende jaar en geduren- l* eerste helft van 1942 over een eke meerderheid van het lucht- l beschikken. persconferentie heeft mevr. de echtgenoote van den pfe- jvolgens United Press ver dat de tjjd nog niet is ge- 1 om Engeland leeningen te ver- doch dat men dit land liever "gen moet doen. fee# vraag verklaarde zü nl. het i7"e: ..Ik geloof, dat het nu de waarop wij met geschenken moeten beginnen. Sommige hi hebben blijkbaar den in- wij dit reeds in aanzienlijken doen, doch tot dusver heeft 1 voor alle goederen, welke wij 1 (eleven), betaald. De leveran ties aan Engeland zijn ook in hooge mate nuttig voor ons, daar onze pro ductiecapaciteit hierdoor wordt ver groot. Het heeft niet veel zin thans over leeningen te spreken; de tijd is gekomen om te spreken over geschen ken en zoo noodig over geschenken in baar geld. Het is beter realistisch te denken en niet opnieuw in de fouten van het verleden te vervallen. Wat hebben wij gewonnen bij de leeningen die wij in den laatsten oorlog ver strekten? Op de vraag waar vandaan de ge schenken zouden moeten komen, ant woordde mevrouw Roosevelt: „Uit uw zakken en uit de mijne. Langs dezen of langs genen weg." Men legt dit laatste zoo uit, dat zij daarmede ge schenken van de zijde der regeering heeft bedoeld. Zij heeft echter ver meden de regeering in dit verband te noemen. Ambtenaren van het Amerikaansehe 'ministerie van Oorlog hebben ver klaard, dat er nog geen enkele machine is afgeleverd van de opdrachten aan vliegtuigen welke het Amerikaansehe leger van Juli tot October tot een 'ge zamenlijk bedrag van een milliard dollar verstrekt heeft. Op het oogen- blik worden er eenige honderden vliegtuigen per maand gemaakt en af geleverd, doch die zijn veel vroeger besteld. In dit verband wijst de New York Post op den achterstand bij de vliegtuigproductie en vooral op moeilijkheden bij de inschakeling van de automobielindustrie. Het blad con stateert daarbij, dat de geheele vlieg tuigindustrie der Vereenigde Staten in Januari slechts tweederde van de voorgestelde hoeveelheid zal kunnen bouwen. Wat de productie aan bom bardementstoestellen betreft, in Decem ber zjjn er tot dusver slechts tien zware, dertig middelzware en 27 lichte machines gemaakt, alsmede 21 afweer- vliegtuigen en zeven éénmotorige machines. De bekende publicist Verné Marshall heeft volgens het D.N.B. de oprichting bekend gemaakt van een comité, dat onder het motto „Geen vreemde oor log" het doel nastreeft, Amerika buiten den oorlog te houden. Ruim twintig politieke groepen, met |elijke doelstel ling zijn door dit comité gemobiliseerd, die alle stappen zullen bestrijden, welke tot schending of ontduiking der neutraliteit der Ver. Staten onder nomen worden. Ook de commissie- White, die de oorlogsstemming in de Vereenigde Staten aanwakkert, zal be streden worden. De groote massa van het Amerikaansehe volk, die bang Is dat de Vereenigde Staten bij den oor log betrokken worden,heeft tot duiver haar stem niet kunnen laten hooten. Het comité is voornemens zich tot de spreekbuis van deze massa te maken. Marshall deelde voorts mede, dat m reeds besprekingen met den leider der commissie „America First", generaal Wood, tot samenwerking tusschen bei de organisaties, gehad heeft. Marshall zeide ten slotte er van overtuigd té zijn, dat de Vereenigde Staten met steun van de méerderheid des volks buiten den oorlog kunnen blijven. De New York "World Tele gram herinnert eraan, dat Roosevelt voor de derde maal tot president ge kozen is op grond van zijn herhaalde belofte, de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Roosevelt weet beter dan de openbare meening, dat het gevaar in den Stillen Oceaan groo- ter is dan in Europa. Hij weet ook, hoe onvoorbereid de Vereenigde Staten voor een oorlog zijn. Bovendien weet hij, dat valsche hoop op een beslissen de Amerikaansehe hulp, Engeland in het verderf zal storten en de Ver, Sta ten in gevaar kan brengen. Uit Washington wordt gemeld, dat president Roosevelt gisteren het volgende verklaard heeft: Om Engeland te helpen, is een wij ziging van de Nentraliteitswct niet noodzakelijk. Ook leeningen zijn niet noodig. Roosevelt kondigde aan, dat de Vereenigde Staten nieuwe Britsche orders zullen aan nemen en aan Engeland koopvaar dijschepen en oorlogsmateriaal zul len leenen, welke bet na den oorlog (in natura kan teruggeven. De 24 onbewapende koopvaardij schepen, welke naar te Washington is mdqgedeeld, op 17 Januari voor ver koop zullen worden vrijgegeven, heb ben een draagvermogen, dat varieert van ruim 8000 ton tot 23.000 ton, het draagvermogen van de George Was hington, het oude Duitsche schip. De Britsche inkoopmissie zal naar men aanneemt, aanbiedingen doen. De kinderrechter in het Arrondisse ment Rotterdam, mr. J. Overwater, verzoekt ons plaatsing van de navol gende waarschuwing aan ouders en voogden. Het jaar 1940 spoedt zich ten einde Zelden beleefden wij een tijd, waarin meer spanning, meer bezorgdheid om het wel en wee der jeugd zich deden gelden, en het is waarschijnlijk, dat de moeilijke omstandigheden ook in het komende jaar zullen voortduren. Zulk een tijd bergt vooral voor de opgroeiende jeugd, jongens en meisjes, bijzondere gevaren en wij zien dan ook, de klachten over lichtzinnigheid en bandeloosheid toenemen. Ook het aantal processen-verbaal wegens mis drijven door strafrechterlijk minder jarigen gepleegd, beweegt zich sinds eenige maanden in stijgende lijn. De lange winteravonden werken in ver band met de wettelijke verplichting tot verduistering het plegen van on toelaatbare handelingen in de hand. Hoewel er gelukkig nog geen sprake is van een vloedgolf van jeugdmisda digheid en bandeloosheid als de jaren 19141918 te zien gaven, toch achter, de kinderrechter en de Officier van Justitie den tijd gekomen voor een ernstige waarschuwing aan ouders en voogden, goed toe te zien op de gedra gingen van de onder hun hoede staande minderjarigen. Zij zijn vastbesloten met de beschikbare middelen krachtig op te treden tot beteugeling vanyt kwaaa eener verwilderende jeugd. Aanwending dezer middelen, kan, ook al betreft het hier maatregelen, die voor minderjarigen geschikt zijn. veel leed voor kindaren en ouders, vooral voor de ouders, beleekenen. Plaatsing in een tuchtschool of op voedingsgesticht, onttrekt het kind voor geruimen tijd aan het ouderlijk gezin. De kortste tuchtschoolstraf, die de kinderrechter kan opleggen, be draagt een maand, maar zij kan ook. een jaar duren, terwijl met plaatsing in een opvoedingsgesticht in den regel jaren gemoeid zijn. Bij een sterke toe neming der strafbare feiten kan bo vendien minder dan in normale tijden tot voorwaardelijke veroordeeling worden overgegaan. Daarom is het de eerste plicht van ouders en voogden om goed toe te zign, hoe de kinderen zich gedragen, met wie zij omgaan en waar zij zich ophouden, als zij zich niet thuis be vinden. Men kan in dit opzicht niet te voorzichtig zijn. Laten zij vooral de kinderen tijdens de duisternis van de straat houden, waar aan alle kanten de verleiding dreigt. Door zorg zal niet alle kwaad te voorkomen zijn, doch dan behoeft men zich achteraf geen bittere verwjjten te maken, als de ernstige beslissing van den kinderrechter is gevallen. Men neme deze waarschuwing ter harte. Veel kwaad en leed zal dan kunnen worden vermeden. Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, hebben de Engelschen, toen zij, bij hun aanvallen voor de eerste maal op de Italiaansche verdedigingslinies aan de Libysche grens stieten, zeer zware verliezen geleden. Volgens de Maandagavond laat uit Benghasi bin nenkomende berichten hebben de En- gelschen thans versterkingen die in hoofdzaak uit Britsch-Indische elite regimenten bestaan in den strijd ge- wropen. Het schenen Mohammedaar.- sche regimenten te zijn, want de sol daten hadden het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met ge vlochten haar. Velen dezer Indiërs zijn in het gevecht door de Italianen ge vangen genomen. Volgens persberichten krijgt men den gelachen als gevolg regenval op vele inboorlingen troepen ►ben moeten werpen, pntgbgricl indruk, dat de E ng van den hevigei plaatsen Indisch in den strijd he inplaats van de i «motoriseerde eenne- den, die zij tot dusver gebruikten. Deze regimenten inboorlingen hebben plot seling een grootere beteekenis gekre gen dan tot sedert het begin van den oorlog in Afrika .In hoofdzaak zouden de Indische regimenten de plaats moe ten innemen van de Nieuw-Zeeland- sche regimenten, die tot dusver bij de aanvallen in de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek, welke door den sectorep Sol- loem Forte Capuzzo eri Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten samenge trokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. Van het Grieksche front De speciale correspondent van Reu ter aan de Albaneesche grens i ieldt: Sneeuwstormen bemoeilijken de opera dies aan het Noordelijk gront. Den ge- heelen dag hebben schermutselingen tusschen voorposten plaats gehad. In de dalen van Skoembi en Devoli ligt twee meter sneeuw. Rond Pogradetz blijft de artillerie actief, Italiaansche kanonnen beschoten de GriÜksche ra- vitaiileeringscolonnes om de voorbe reiding voor een opmarsch naar Elba san te belemmeren. „DE DUITSCHER WEET ZIJN PLAATS" In een bespreking van de militaire gebeurtenissen in Noord-Afrika wijst de Völkischer Beobachter op de rustige en realistische beoordee ling vSn den stand van zaken in de Italiatasqhe openbare meening en dc Italiaansche pers. Het blad betoogt, nat Italië naar de wapens gegrepen heef: in het bewustzijn, dat er wisselende kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegenslagen daarom het voornemen van Italië om te over winnen niet in het minst kunnen be- invloeden. Sterke volkeren, die zeker van hun overwinning zijn, zien in tegenslagen slechts den spoorslag tot grooter energie. In Abessinié en Spanje heeft Italië dergelijke episodes even eens- meegemaakt, doch voor het ver dere verloop van den strijd waren zij van geen belang. De Engelschen, zoo schrijft het blad, geven zich aan der. grootsten drogreden over, wanneer zy meenen, dat de Duitscher, die steeds naast zijn wapenbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met groot- Duitschland vecht voor de. overwinning der bevrijding. Het feit, dat Duitsch land in dezen oorlog overwinningen van onvergetelijke historische grootte behaald heeft, heeft zijn blik niet ver troebeld voor de prestaties van adn bondgenoot, zelfs wanneer dezen het oorlogsgeluk eens niet toelacht. Ge trouwheid en vertrouwen binden beide volkeren onwrikbaar tezamen. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren, zeer spoedig op den bodem der werkelijk heid te staan, die er heel anders uitziet dan de hersenschim, waarop men te Londen bouwt. Want altijd nog is het een teeken geweest van onzekerheid en gebrek aan vertrouwen in eigen kracht wan neer men aan den tegen"" under inwen dige zwakte toeschreef en zijn trouw van bondgenoot in twijfel trok. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Sociale Zaken, heeft aan de gemeentebesturen per circulaire me degedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan onder steunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een kerstgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag weder om bedragen 25 van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uitkeering ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 van het theoretisch steunbedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steunrege ling, doch 25 van de werkelijke uit keering (waarin begrepen eventueele brandstoffen bijslag), die de onder steunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze kerstgave van 25 kan even eens worden toegekend over den ex tra-bijslag, die aan inwonende kinde ren wordt uitgekeerd, alsmede aan degenen, die een tegemoetkoming ont vangen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstge noemde gevallen dient de kerstgave te worden berekend over het netto bedrag der tegemoetkomingen. Aan de werkloozen, die in de betref fende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de secretaris-generaal bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering nit hun werkloozepkas genieten, kan de kerst gave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre xij aan kasnitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus kerst gave zou worden toegekend, Indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, zal uit het Werkloosheidssubsidiefonds de zelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozen- zorg. De Algemeene bakkerij commissie te Den Haag en de plaatselijke bakkerij commissie te Amsterdam, beide be noemd als lichaam van toezicht op de ondernemersovereenkomst voor het bakkerijbedrijf te Amsterdam, doen hierbij een beroep op het publiek om medewerking bij het naleven der dis tributie-bepalingen. In eenige gevallen is gebleken, dat bakkers, loopers of wederverkoopers nog niet geldige distributiebons bij de aflevering van brood hebben aange nomen. Deze bakkers doen iets, wat zeer gevaarlijk is, doch wat zij blijk baar als een dienst aan het publiek be schouwden. Niet alleen bestaat de mogelijkheid, dat zulk een niet geldige bon nooit geldig zal worden verklaard, en dan krijgt de bakker op die bons geen bloem, maar op dit feit kan de straf volgen, dat de looper of weder- verkooper uit het bedrijf gestooten wordt en de zaak van den bakker ge sloten zal worden. Dat beteekent dos broodeloosheid voor menschen, op wier goede diensten het publiek een beroep doet. Bovendien stelt de kooper zich aan straf bloot Al eenige malen is een kooper, die geen bonnen of ongeldige bonnen afgaf en daarop kocht, tot hooge boeten veroordeeld. Wij gelooven, dat geen klant nog afgezien van het risico dat hijzelf loopt .zulk een straf voor zijn leveran cier zal begeeren en doen dan ook een beroep op de huisvrouwen, om van hun bakker, looper of slijter dezep dienst n I e t te vragen, maar alleen op geldige bons brood to koopen. De bakker, loopers en slijters zullen alleen op geldige bons afleveren. - WC?*"- -n Het begin van de dagtaak in het opleidingskamp van den Arbeidsdienst te Tilbürg is de vlaggenparade. (Polygoon). SPOORWEGINSTALLATIES HET DOEL. Ten aanzien van de bommen, die in den nacht van 16 op 17 December op Bazel zijn geworpen, deelt de leger staf nader mede: Om 23 uur werd in Bazel geronk van motoren gehoord waarop om 23 uur 05 vier hevige ontploffingen volg den. Om 23 uur 14 weerklonken de alarmsirenes uit het naburige Baden, waarop om 23 uur 18 ook in Bazel alarm werd gemaakt. Intusschen liepen onafgebroken berichten binnen om trent het feit, dat bommen geworpen waren. Het doel van den aanval was klaar blijkelijk de spoorweginstallalies ten Oosten van het centraal station van Bazel. Een bom viel van den Zuidoost hoek van het stationsdak op de straat en ontplofte tegenover het hotel Bris« tol, waarbij afgezien van gebroken ruiten en een beschadigde taxameter geen schade van belang werd aan gericht. In een straat werd een krater van twee meter diepte en vier meter breedte geslagen. Een jonge vrouw werd door een splinter in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Om 0 uur 30 weerklonk opnieuw uit het Westen gezoem van motoren en kort daarop hoorde men drie bommen in slaan in Binningen, waar in een huis het dak door een bom doorboord en een vrouw, benevens haar moeder en dochter, door de neerstortende balken gedood werden. In totaal werden tijdens de beide aanvallen twaalf in slaande projectielen geteld. Engelsche vliegtuigen? Gisteren heeft de bondspresident den bondsraad omtrent de schending van de Zwitsersche luchtruimte en het werpen van bommen op Bazel uitge- brapht. Volgens de ter beschikking staande inlichtingen betreft het Engel sche vliegtuigen. ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN Het politieke departement deelt mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche nationaliteit gebleken is van de vlieg tuigen. welke met schending van de Zwitsersche neutraliteit boven het gebied van Bazel hebben gevlogen, als mede de Britsche herkomst van de op het S.B B.-station van Bazel en de aan grenzende stadswijken geworpen bom men, heeft het Zwitsersche gezantschap te Londen opdracht gekregen, tegen dit nieuwe bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protester ren, daar de volle maan en de sneeuw het zicht volkomen deden zijn en het den piloten mogelijk maakten, zich te oriënteeren. Het ge zantschap zal volledige schadevergoe ding verlangen en er opnieuw op aan dringen, dat alle maatregelen worden genomen om herhaling van deze Inci denten te vermijden. VO#l TSCHAMMER UN ROME VERTRO Staatssecretaris von Tscijammer und Osten, voorzitter der Duitsëh-Italiaan» serie cultureele vereeniging] en rijk»* sportleider, heeft gisterochtend dn terugreis naar Duitschland aanvaar». OSTEN UIT

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1