Uitbreidingsplan NOODLANDING IN DE WOESTIJN AT AAR ANNEER TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 Stadsnieuws voor deel ten noorden van Graaf Florisweg nagenoeg gereed Grenswijzigingen met omliggende gemeenten in overweging Bouw van nieuw gymnasium voorloopig niet te verwezenlijken Afdelingsverslag van onderzoek der gemeente- begrootirig spreekt van dankbaarheid, dat Gouda voor oorlogsgeweld gespaard bleef Uit vroeger tijden. Verbod tot mede-rüden op fietsen. 1400 van Winterhulp voor Gouda. Kinderbüslag-regeling in werking. FEUILLETON B. en W. hebben den raad het ver slag van het Verhandelde in de afdee- lingen bij het onderzoek der gemeente- begrooting 1941 en hun memorie van beantwoording aangeboden. Dankbaarheid, dat Gouda gespaard Is gebleven In alle afdeelingen vestigden leden er de aandacht op, dat het houden van algemeene beschouwingen in dezen ab- normalen tijd weinig vruchtbaar moet worden geacht. Hiervan werd dan ook afgezien, maar toch wilden deze leden niet nalaten dankbaar te gedenken, dat Gouda gespaard is gebleven voor groote plaatselijke rampen, integendeel zelfs de behulpzame hand heeft mogen bie den aan door de oorlogsramp getroffe nen uit andere gemeenten. Met bijzondere belangstelling hebben B. en W. van deze mededeelingen ken nis genomen en zij sluiten zich hierbij gaarne aan. Vraag over Joonsverhooging vaa gemeentepersoneel. In alle afdeelingen werd door meer dere leden gevraagd of Burgemeester en Wethouders den tijd nog niet ge komen achten, in verband met de prijsstijgingen van de noodzakelijke levensbehoeften, voorzieningen te tref fen om het daardoor op het huishoude lijk budget ontstane tekort aan te vullen door verhdoging van de sala rissen en loonen van het gemeenteper soneel, respectievelijk de steunnormen. In één' afdeeling verzocht één lid een onderzoek te doen instellen te be- voegder plaatse om voor de minst draagkrachtigen maatregelen te berei ken tot tegemoetkoming in de steeds stijgende kosten van het levensonder houd, teneinde deze bevolkingsgroep voor algeheelen ondergang te be hoeden. B. en W. antwoorden, dat noch het een, noch het ander een plaatselijk ver schijnsel is. Zij zijn evenwel bereid zich te, oriënteeren op welke wijze aan een en ander is tegemoet te komen. De onderscheidene organen, met de be hartiging van deze belangen belast, zullen zeker rekening houden met deze omstandigheden en waar dringend noo- dig, zal zeker door de „Winterhulp Nederland" hulp worden verleend. Ontsierende reclame In twee afdeelingen merkten leden op, dat de ontsierende reclame aan den ingang van de Kleiwegstraat sto rend op dit aanzicht van de Nieuwe Haven werkt. Deze opmerkingen gaven een ander lid aanleiding te vragen of geen maatregelen genomen kunnen worden een en ander, ook in het alge meen, tegen te gaan. Het geheele stads- aanzicht wordt hier de dupe van en kele eigeijaren, die ter wille van en kele guldens, deze aan geen enkelen eisch voldoende reclame, aan hun panden laten aanbrengen. B. en W. verklaren, dat het aanbren gen van reclames steeds hun bijzon dere aandacht heeft. De verzoeken om vergunning daarvoor worden |teeds aan de daarvoor geldende voorschrif ten en eischen van toelaatbaarheid, in verband met de omgeving, nauwkeurig getoetst. Telkens worden algemeene controles ingesteld. Aan de hier gesig naleerde reclame zullen B. en- W. ten spoedigste hun aandacht geven. Uitbreidingsplan te«£$Noorden van den Graaf Florisweg In alle vier afdeelingen werd door meerdere leden geïnforfmeerd in welk stadium de voorbereiding van de her ziening van het uitbreidingsplan der gemeente verkeert. Opgemerkt werd, dat het voetbalterrein aan den Graaf Florisweg reeds geruimen tijd geleden is overgebracht naar het nieuwe ter rein aan de Nieuwe Vaart, en ondanks het feit, dat het eerstgenoemde terrein dus voor woningbouw is vrijgekomen, van verkoop van bouwterrein niets wordt gemerkt. Gevraagd werd of over nog voldoende bouwterrein voor stads uitbreiding wordt beschikt. In hun antwoord zeggen B. en W. dat het ontwerp van de door het Bureau Granpré Molière, Verhagen en Kok te Rotterdam ontworpen herziening van !t uitbreidingsplan dezer gemeente, voor het deel be noorden den spoorweg Gouda Utrecht en het Van Bergen IJzen- doompark, nagenoeg gereed is bin nenkort bij den raad zal worden aanhangig gemaakt. Hiermede houdt ook verband de be schikbaarstelling van het bouwterrein ten Noorden van den Graaf Florisweg langs den Bodegraafschen Straatweg. Dit terrein is overigens ter beschikking en kan onmiddellijk worden bebouwd. Dit blijkt ook uit het feit dat B. en W. hiervoor deels geen vergunning tot gebruik voor volkstuinen hebben af gegeven. Overigens zijn nog voldoende ge meentelijke en particuliere bouwter reinen voor de stadsuitbreiding. Grenswijzigingen met omliggende gemeenten In twee der afdeelingen werd in dit verband gevraagd of in het college van Burgemeester en Wethouders grens wijzigingen met de omliggende ge meenten reeds een punt van overwe ging hebben uitgemaakt en of het niet wytnscheïijk is hieromtrent met de om liggende gemeenten besprekingen te voeren. Hierbij werd er op gewezen, dat bij de Julianasluis, aan den Bode graafschen Straatweg en den Ridder van Catsweg de bebouwingen "de aan- liggenden gemeentegrenzen reeds bijna raken. e. B. en W. verklaren zieh bereid grenswijzigingen op enkele punten dezer gemeente in overweging te nemen en het hiervoor noodige over leg aan te vangen. Woningbouw i In alle afdeelingen verklaarden meer dere leden zich erkentelijk voor de pogingen van Burgemeester en Wet houders om door advertenties in de groote pers de aandacht te vestigen op Gouda als industriestad. Maar. zoo vroegen deze leden zich af, hebben Burgemeester en Wethouders er zich wel rekenschap van gegeven, dat, wanneer deze pogingen succes zouden hebben, het moeilijk zal zijn de nieuw te vesti gen arbeidskrachten uit andere ge meenten, die dan metterwoon te Gouda zullen komen, aan geschikte woningen te helpen. B. en W. antwoorden, dat zij door drongen zijn van de groote moeilijk heden in verband met de bevolkings toename. aan de vestiging van nieuwe industrieën verbonden. Voor woning bouw verkeert de maatschappij thans wel in de meest ongunstige omstandig heden. Toch verheugt het B. en W., on danks deze moeilijkheden, te kunnen wijzen op het prijzenswaardige initia tief, dat bij de bouwondernemers in deze gemeente voorziet, die, ondknks de ongunst der tijden, niet bij de pak ken blijven neerzitten. Ook al zijn de door hen gebouwde woningen in vele gevallen vgn een type, dat niet direct binnen het bereik van deze groep der burgerij valt, wordt toch door opschui ving meerdere woonruimte verkregen. In 1940 werden in deze gemeente bouw vergunningen afgegeven voor 167 ar beiderswoningen. Grafrechten en -rangen In drie afdeelingen werd door meer dere leden de noodzakelijkheid be toogd om, nu binnen afzienbaren tijd de Nieuwe Algemeene Begraafplaats gereed zal zijn, ook wijziging te bren gen in de begrafenis- en grafrechten. Daze leden hebben er zich steeds over verwonderd, dat men zelfs na den dood aan de plaats op de Algemeene Be graafplaats moet zien in weiken maat- schappeliiken welstand de overledenen hebben geleefd of zijn familie behoorde of behoort. Dat dit ook blijkt uit de op de gra ven geplaatste gedenkteekens achten deze leden niet juist; h.i. strijdt dit met de algemeene gedachte dat voor den dood alle menschen gelijk zijn. Hun eisch is dan ook,odat alle klassen in het tarief moeten vervallen en voor ieder één klasse zal gelden en de kosten voor een grafruimte zoo gesteld moeten worden, dat een ieder deze zoo moge lijk kan bekostigen. Verder betoogden deze leden, dat het z.g. ruimen der graven tegen iedere piëteitsgedachte botst en moet worden afgeschaft. Zij noodigen Burgemeester en Wet houders dan ook uit den raad ten spoe digste voorstellen te doen voor wijzi ging der bestaande verordening, daar bij rekehing houdende met 1. één klasse; 2. gedenkteekens van een uni form oppervlakte; 3. onmiddellijke sta king van het ruimen van graven. B. en W. hebben met belangstelling van deze onmerkingen en voorstellen kennis genomen. Zij merken evenwel op, dat bij de overweging daarvan, de geldende bepalingen der wet tot vast stelling der bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken, de begraafplaat sen en de begrafenisrechten, niet uit het oog mogen worden verloren. Zij zijn bereid tijdig vóór de inge bruikneming der Nieuwe Algerrjeène Begraafplaats in overweging leghemen of aan de geuite wenschen - looveel mogelijk kan worden tegemoet geko men. Vacature-schoolarts In alle afdeelingen werd door meer dere leden gevraagd, waarom r,og steeds' niet voorzien is in de vacature- schoolarts. Zij meenen dat een zoo spoedig mogelijke vervuiling van deze functie gewenscht is. In één afdeeling informeerde één lid welke plannen Burgemeester en Wethouders hébben ten aanzien van een reorganisatie van dan Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst. Zoowel het een als .het ander heeft antwoorden B. en W., onze volle aandacht. De raad zal later voorstel len ,er zake, zoo spoedig als doenlijk, tegemoet kunnen zien, Restauratie zijgevels stadhuis In twee afdeelingen informeerden meerdere leden in welk stadium de plannen inzake de restauratie van de zijgevels van het Stadhuis verkeeren. B. en W. antwoorden ook te dezen opzichte diligent te zijn. Boor de oor logsomstandigheden zijn zij evenwel verhinderd geworden tot dusverre aan onze voornemens uitvoering te geven. Stijging gemeente-schuld per inwoner. In alle afdeelingen werd verzocht vergelijkende cijfers te geven omtrent de stijging van de schuld per hoofd der bevolking B. en W. deelen in antwoorji hierop mede: De schuld per hoofd der beiolking bedroeg (zal vermoedelijk bedragen): Per 1 Januari 1939; 1 198,47 I 30893). Per 1 Januari 1940: 216.48 321.74). Per 1 Januari 1941: 226.68 328,86), (De tusschen haakjes geplaatste be dragen geven de schuld aan met inbe grip van de annuïteitsschulden voor woningwetvoorschotten, enz). Het gemiddeld inkomen per aange slagene in deze gemeente bedroeg over het belastingjaar 1938'39 1933; per inwoner S 308; het gemiddeld vermo gen per aangeslagene 52.000. per in woner i 894 terwijl deze cijfers van het Rijk in de overeenkomstige perio de bedroegen respectievelijk 2150 en 336 en 69.000 en 1441. Nog geen nieuw gymnasium Bij den post kosten van het gymna sium werd in drie afdeelingen gewe zen óp den onhoudbaren toestand van het schoolgebouw, inzonderheid wat de luchtverversehing van de lokalen be treft. Teneinde zooveel mogelijk voor dit voor de leerlingen* zeer ernstige DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN Bij den' iuad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een kon. besluit waai by op het adres van J. J. Snel en andere leden der vereenigdo vergadering van Schieland tegen den door ge«L staten van Zuid- Holland goedgekeuiden staat van ver deeling der eigendommen en fondsen van hét opgeheven ambacht Van Moordrecht, met vernietiging van het besluit van ged. staten wordt bevolen, dat een nieuw plan van verdeeling door de vereenigde vergadering zal worden opgemaakt, op andere wyze ingerigt. 54 JAAR GELEDEN Uit een advertentie: Stedelijke Gasfabriek Gouda. De gasverbruikers worden ter be vordering van hun gerief verzocht de gasmeters welke kunnen bevriezen met hooi of kleeden te dekken. Warme kruiken kunnen op zeer koude plaat sen groote diensten bewijzen. Evenals by de vroegere Gasmaat schappij wordt slechts eenmaal de gas meter gratis en op de beurt ontdooid. De directeur, J. J. Prins. 25 JAAR GELEDEN In de gehouden vergadering van de Algemeene Patroons vereen iging is met groote meerderheide van stemmen be sloten niet te voldoen aan de verzoeken van den Alg. Ned, Timmerlieden'bond en van den Centr. Bond van Bouwvak arbeiders om aan de timmerlieden, metselaars en opperlieden 3 cents per uur loonsverhooging toe te staan. Ook het verzoek tot doorbetaling van féest- dagen werd afgewezen. kwaad voorzieningen te kunnen tref fen, werden Burgemeester en Wethou ders uitgenoodigd dezen post met 1000 te verhoogen. Overigens werd verzocht te worder ingeiicht omtrent de plannen tot stick ting van een nieuw gymnasium. B en W. verklaren zich bereid de klacht inzake de luchtverversehing te onderzoeken. Na de eenigen tijd gele den aangebrachte verbeteringen heb ben hen evenwel geer. klachten meer bereikt. De plannen tot aankoop van grond voor den bouw var, een nieu.w gymna sium zijn irt voorbereiding, evenals de uw daarvan. De bouw zal evenwel, in verband met de hegeeringsvoor- schriften inzake scholenbouw, voorloo pig niet verwezenlijkt kunnen worden. Controlewoningen voor huis vesting van vluchtelingen In twee afdeelingen werden inlich tingen, gevraagd omtrent de verhuur baarheid der z.g. contróie-woningen. Uit de begrooting blijkt, dat meerdere van deze woningen onbewoond blijven. In verband met de biyver.de uitgaven voor deze woningen werd gevraagd of niet door verandering deze woningen aantrekkelijk kunnen worden gemaakt, dan wel voor andere doeleinden brink- baar zijn te maken? B en W. antwoorden dat de verbuur- baarheid van deze woningen hun volle aandacht heeft, thans zijn nog 6 wo ningen onverhuurd. Plannen zijn evenwel in overweging deze woningen voor gver.tueele huis vesting van vluchtelingen te benu'ten ÉÉN FIETS VERDWENEN EN ÉÉN TERECHT. Ten nadeele van een bewoner van de Reigerstraat is gisteravond een rij wiel uit de poort naast diens woning ontvreemd- De fiets, die deze week in de Bogen is /vermist, is nabij deze straat langs den IJssei teruggevonden POLITIE BESCHERMT KREUPEL PAARD. De politie heeft gisteren ip den Graaf Florisweg een paard en een wagen van een tuinder staande gehouden, omdat het paard kreupel liep. De voer man had het eenigen tyd geleden ge kocht en het in verband met kreupel heid op stal gezet. Aannemende, dat het dier genezep was, had hij het thans voor het eerst aangespannen, maar na een paar uur liep het weer te trekken. Op last van de politie is het paard ni^r de stal teruggebracht en den eigener is medegedeeld het niet weer te/ge bruiken voor het heelemaal genezim is. VOORSTEL TOT AANVULLING DER POLITIE-VERORDENING. Bij raadsbesluit van 12 Februari 1940 werd aan de algemeene politie-veror- dentng dezer gemeente art. 47a toege* voegd, ten aanzien van het vervoer van meer dan één persoon op motorrij wielen en rywielen. i De commissaris van politie adviseer de oorspronkelijk om strengere bepa lingen te doen vaststellen dan thans in de politieverordening opgenomen zijn. In verband met besprekingen in den gemeenteraad werd echter de voorge stelde redactie der verbodsbepalingen niet gevolgd., Thans vestigt de commissaris er ech ter de aandacht op, dat de huidige bepalingen in de algemeene politiever ordening naar zijn meening niet vol doende zyn om onder alle omstandig heden een ordelyk verkeer te waar borgen. Het nog veel voorkomende euvel, dat op rijwielen volwassen personen wor den medegevoerd, terwijl die vervoer middelen daarvoor niét geschikt zijn gemaakt, kan op grond van de thans, geldende bepalingen niet bestreden worden, hoewel juist het medevoeren van volwassenen het grootste gevaar oplevert. Met de comm-issie voor de strafver ordeningen is de burgemeester van meening, dat de politie in dezen tijd met succes moet kunnen optreden tegen het gevaarlijke vervoer van vol wassenen op een z.g. bagagedrager. Ieder, die daarmede te maken heeft gehad, weet, dat het medevoeren van volwassenen zorder de noodige voor zieningen aan hej rijwiel, en zonder behoorlijke 2e zitplaats, de bestuur baarheid van het rijwiel belangrijk vermindert, nog daargelaten de ge*- varen voor het overige vèrkeer. tenge volge van het onverwachts afspringen der ach teroprit ten de personen, hetgeen bij herhaling vaprkorpt. Hierbij .komt,'dat deze wijze van vervoer biijkbftzr zéér aanlokkelijk is voor dc 'eden van het vrouwelijk ie- Slacht om zich door de, drukste straten bewegen, bij voorkeur zelfs op de oeest drukke uren. Deze wijze van handelen geeft, afge zien van de verkeersgevaren, aan het verkeer op deze straten eer zeer on ordelijk aanzien, dat in deze tijden ab soluut vermeden moet worden Rerumeerend acht de burgemeester dan ook deze wijze van vervoer èn uit een oogpunt van verkeersveiligheid èn uit een oogpunt var. straatdiciplir.e on toelaatbaar. Hij zou hete dan ook ten zeerste betreuren en. achtzylks zelfs niet in het welbeereoen belar.g van de stad. indien de raad hem en de politie niet de maéht g»f. aan dit euvel paal en perk te stellen." M'tsdien stelt®hij dpp raad voor over te gaan to't wiiziging van art 47a der' algemeene po«it:e-verordemrg en de vozende bepaling op te nemer.: Hot is den bestuurder van een twee wielig rijwiel op der weg verboden: a. daarop meer dait één persoon mede te vervoeren: b. daarop een persoon mede te ver voeren. irdien die bestuurder den leef tijd van 16 jaar nhg riet hee't bereikt; c daarop een persoon mede te ver voeren, tenzij zulks geschiedt op een op dat rijwiel aangebracht doelmatige zitplaats goor dien persoon, met vol doenden steun voor handen, voetep en rug en bovendien de inrichting van dat' rijwiel dan wel de inrichting of de aan brenging van genoemde zitplaats in ieder geval zoodanig is. dat daardoor de been en van den medegevoerden per soon niet met een wiel van het rijwiel in aanraking kunren komen w Schouwburg Bioscoop. In het wittu paard (met Herman Thimig en Theo Lingen); op het toon eel: De vier Kentons. Aanvang S.lSuur. Zaterdag vanaf 5.30 uur, Zondag en beiae Kerstdagen vanaf 3 uur. Zondag ea beide Kerstdagen 10.30 uur: Königs- walzer (met Willy Forst en Paul Hörbiger). M Dec. 7JI uur Openbare lagen school C: Ouderavond; voordracht Jan P. Strybos over Svalbard, langs koele stranden. 21 Dec. 2.15 uur Kunstmin: Concert Nederlandsch Symphonic Orkest, onder leiding van mr Harm Smedee voor werkgemeensbhap Vreugde en Arbeid. 21 Dec. 2.30 n. Het Schaakbord: Twee de instructeurscursus Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. 21 Dec. 3 uur Evang. Luthersche Kerk: Kerstwydmgsdienst Ned. Meisjes- Clubs onder leiding van ds. J. P. C. ten: Brink. 22 Dec. 2 uur Kunstmin: Tweede Nuts- bijeenkomst, wedstrijd in hersen. gymnastiek onder leiding van den heer P. J. Kobben 'te 's-Hertogèn- bosch. 23 Dcc. 10 uur Stadhuis: Vergadering van den gemeenteraad. 23 Dec. 11 uur De Zalm: Verkooping door notaris G. 'W. Nagtglas Boot. 23 Dec. 11 uur De Zalm: Verkooping door waarnemend notaris H. F. A. Schermer. 23 Dec. 11 uur De Zalm: Verkooping door notaris K. Zeevat. 23 Dec. 2.15 uur Reünie: Filmmiddag voor kinderen van leden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. '24 Dec. 2.30 uur Mualekschool Oost haven: Kerstmiddag Vrijz. Herv. Dameskring. 26 Dee. 3 uur Kunstmin: Concert Goud- sche Orkest-Vereeni|ing, onder lei ding van Gysb. Nieuwland Jr. J Dec. II uur De Zalm: Verkooping door notaris J. van Kranenburg. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek P. Weyer. Gouwe 135. VOORLOOPIGE UITKEERING. DEFINITIEVE ZAL BEDUIDEND GROOTER ZIJN. De Stichting Winterhulp Nederland heeft een bedrag van 1400 beschik baar gesteld als voorloopige^ uitkeering voor de gemeente Gouda; dit bedrag komt voor onmiddellijke verdeeling overeenkomstig de daartoe gegeven richtlijnen in aanmerking. Deze voorloopige uitkeering houdt verband miet de resultaten der plaatse lijke collecte in November j.l. Opge merkt wordt, dat de definitieve uitkee ring belangrijke hooger zal zyn. Om te bereiken, dat de uitkeering voor Gouda in de komende maanden nog grooter zal zijn. worden de inge zetenen opgewekt de aanstaande col lecten in ruiijie mate te gedenken. GEZINSGROOTTE GELDT MET PER 1 JANUARI. DOCH PER 1 OCTOBER VOORAFGAANDE. De in de raadsvergadering van 11 April j.l. vastgestelde, verordening in zake de toekening van kinderbyslag zal diet ingang van 1 Januari 1941 in werking treden en voorloopig voor één jaav van kracht blijven. Aangezien echter de verordening niet minder gunstig mag zyn dan de wettelijke kinderby slagverzekering, dient artikel 3 der verordening in dien zin te wot den gewijzigd, dat niet de samenstelling van het gezin per 1 Ja- doch per den Isten October van het daaraan vporafgegane kalenderjaar be. slissend is. Voorts is het wenscheljjk de redactie van artikel 1 der verordening zoodanig te wijzigen, dat geen twijfel bestaat ten aanzien van de bedoeling der ver ordening om het geheele personeel daaronder te doen vallen, welke bedoe. lig toch, in algemeenen zin beschouwd, bij het nemen van,bet raadsbesluit voorzat. De oorspronkelijke redactie is evenwel nadergebleken nietin over eenstemming met de Wet te zijn en wijziging is dan ook noodig, willen geen onbillijkheden word dp begaan. B. en W stellen den raad voor de vorenbedoelde wijzigingen in de veror dening aan te brengen. •N PSEUDO-AGENT. Een dienstbode te Haastrecht heeft by de politie aangifte gedaan van op lichting voor haar mantel door een in woner dezer gemeente, die zich ten on» rechte had uitgegeven voor een agent van een stoomerij en aan wien zij het kleedingstuk had medegegeven. v (Nadruk verboden. 12) Vischwa toonde zich onmiddellijk een en al bereidwilligheid en hielp dapper mee het slachtoffer door het gat in den muur naar binnen te hij- se hen. Gucker scheen van verbazing zijn spraak te hebben verloren. Hoewel bij het moeilijke transport zijn gebles seerde voet herhaaldelijk op onzachte wijze met den muur in aanraking kwam, gaf hij geen kik. In een oogwenk had Vischwa met behulp van een paar dekens een be hoorlijke ligplaats irt orde gemaakt en nauwelijks had Gucker zich hier op uitgestrekt of het meisje ontblootte zijn voet. bevochtigde een doek met lést -zoo kostbare water en legde deze op de sterk gezwollen plek. Floyd liet haar, dankbaar gestemd, baar gang gaan. Wel, hoe voel je je nu, ouwe jongen? vroeg hij na een poosje, maar hij kreeg geen antwoord. Hij slaapt! Vischwa ging naast Floyd op de eenig overgebleven deken zitten en vlijde met een schuw gebaar haar hooH tegen zijn schouder, Ik ben zoo blij, Sahib, dat u er weer bent. Hij legde zwijgend zijn arm om haar smalle schouders en zijn gedachten .of- onder "moeten ondernemen. En nu gleden verlangend naar die verre, an dere wereld, waarin een stralende zon aan een eeuwig blaWINn hemel volop licht en warmte g; Hij wist niet. hoevee! uren oi dagen er verloopen waren sinds zi,(n bogen voor het laatst het volle daglicht had den aanschouwd. En terwijl hij den adem van dit jonge leven naast zich voelde, vatta sterker dan ooit het be sluit bij hem post zich tot eiken prijs een weg naar de vrijheid te banen en met zijn toegewijden vriend en de kleine Vischwa uit de duisternis van hun gevangenschap naar het Ucht te rug te keeren. Luister eens, Vischwa, zei hij, nadat zij eenigen tijd zwijgend naast elkander hadden gezeten. Wij moes sten nu probeeren zoo lang mogelijk met je voorraad levensmiddelen uit te komen. Het is wel hard voor je, dat je pu met twee vreemde menschen zult moeten deelen, wat je oorspron kelijk alleen voor jezelf had bestemd. O neen, Sahib! Het ls, of ik er een voorgevoel van had, dat ik ook voor u en uw vriend zou moeten zor- En hoe lang zullen wij er mee toe kunnen, denk je, als we zoo zuinig mogelijk zijn? Vijftien tot twintig dagen! ant woordde ze, zonder aarzelen. In dien tyd zullen we dus het een moet je miJS^enS vertellen, wat dat hier voor een \zonderling volkje is. Waarom heeft m^n ons eigenlijk van onze vrijheid beroof^? Wy wilden hun immers geen kwaad Wie het durft waghn het geheim van Siddhab tje doorgronden, moet sterven. Siddhab? Dat is de naam van onze stad. Dus toch! Wij hebben met een vliegtuig naar deze stad gezocht, zon der ook maar een enkel huis te kunnen ontdekken! Zoo! zei ze en het was, of er een lach in haar stem klonk. Dat ge loof ik graag, Sahib. Niemand kan haar vinden. Siddhab ligt geheel on der de rotsen, waar het zonlicht niet kan komen. Zijn die menschen gek? Waarvoor is dat noodig? vroeg Floyd, stom ver baasd. Mijn oude leeraar heeft mij veel verteld, Sahib. De mannen van Siddhab leven in een soort gemeen schappelijke afzondering. Zij beschou wen het licht als de oorsprong van al gen. Anders zou ik zeker niet zooveel j het liwaad. Daarom brengen zij hun bijeen hebben gesleept,leven in eeuwige duisternis door en er bevinden zich velen onder hen, die het daglicht nog nooit hebben gezien. Maar dat ls ongelooflijk! Ongelooflijk, ja, maar ook ver schrikkelijk! VooTal voor de vrouwen en meisjes. Zij worden slechts zoo lang in degemeenschap geduld, tpt zij moeder zijn geworden. Wie kinder loos blyft, is ten doode opgeschreven. En de moeders? Die deelen het lot van haar onge lukkige zusters, wanneer haar kinde ren iet derde levensjaar hebben be reikt. Van dat oogenblik af worden de kinderen door de mannen opgevoed. Zeldzaam sympathieke leefre gels! hoonde Floyd. En na een korte pauze vervolgde bij: Kun je mij ook nog een verklaring geven, Visch wa, voor een bijzonder verschijnsel, dat eigenlijk de oorzaak van ons be zoek was? En hij vertelde haar, dat de piloot Hangen een stoet van blauwe lichten meende te hebben gezien, welke zich over het zand der woestijn voortbe woog. Dat was het lichtfeest! antwoord de Vischwa, kennelijk verheugd, dat zij den Europeaan ook in dat opzicht kon inlichten. Éénmaal in het jaar, als het nieuwe maan is, verlaten de mannen van Siddhab hun onderaard- sche stad om den nachtelijken, met sterren bezaaiden hemel het groote symbool van hun cultus hun hulde te betuigen. Er wordt dan een feeste lijke processie gehouden, waaraan iedere vader van een of meer zoons met zijn blauwen fakkel mag deelne men. Dat was het dus En zijn stem verried duidelijk de groote span ning, waarin hij verkeerde, toen hij, zich plotseling weer tot het meisje wendend, zei: Nog een laatste vraag, Vischwa! Eenige jaren geleden is een wetenschappelijke expeditie naar deze streek getrokken, maar he laas nimmer teruggekeerd. Onder de deelnemers bevond zich ook een jonge dame. Is het je ook bekend, of deze menschen Siddhab hebben gevonden? Zij gaf geen antwoord. Eerst, toen hij zijn vraag op nog dringender toon herhaalde, kwam het aarzelend over haar lippen: Ja, zy hebben de stad gevonden maar de mannen leven niat meer. En de eenige vrouw? Die blanke vrouw..., begon ze, terwijl zij .eensklaps over haar gehee le lichaam beefde,... die blanke* vrouw,... O, Sahib. vraag mij daar niet naar. Ik mag het niet zeggen. Hoe hij ook aandrong om hem vol ledig in te lichten, het was alles te vergeefs a tenslotte zag hij wel in, dat het nutteloos was haar nog langer .te kwellen. HOOFDSTUK 16 Een prachtige streek! spotte dr. Been. terwijl hij van zjjn paard sprong. Het landschap is hier wer kelijk overweldigend, vind u ook met, juffrouw Boyard? Ongetwijfeld! ging de Aangespro kene lachend op de scherys in. Zij keek om zich heen. Zand en rotsen, verder was er niets te bekennen Het eenige bezienswaardige jap dit oogen blik was de wijze, waarop de onder gaande zon de scherpé rotspunten in rossen gloed zette. Been wenkte den aanvoerder van de kleine karavaan naderbij te komen. Hallo, Ali Mohammed, wy willen hier ons 'ka mg voor den nacht op slaan; geef je mannen de noodige aanwijzingen! Ali Mohammed Hassan was een kleine, tengere Mohammedaan, die zich door een al te grooten dienstijver onderscheidde. Hij was altijd overal bij en steeds bereid zich verdienstelijk te maken. Op zichzelf was dit onge twijfeld een lofwaardige eigenschap, maar Been was van meening, dat Ali Mohammed van het goede te veel deed. Hij behoefde slechts even met Ellen Boyard vooruit te rijden, of hjj kon er zeker van zijn Ali Moham med's praehtigen tulband naast zijn paard te zullen zien opduiken, waarbij dan de eigenaar van dezen tulband met een of andere overbodige vraag zijn aandacht zou opelschen. 1 fWordt vtrvoled.1

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3