r raziani over den slag in Noord-Afrika DIE DE BIJ DEN MAN, KERSTKAART TEEKENDE i NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ledereen was op de hoogte van den komenden aanval indag 23 Dec. 1940 Affiche Acfcidsdtotd Zoh Cft HlCUUt WU8.23 MELDT U AAN ÖU DEN NEDERLANDSEN ARBEIDSDIENST Jaargang, No. 20511' |V«rpl«tter0fide meerderheid der vijandelijke gepantserde strijdmiddelen - De rol van vloot en luohtmaoht - Uitslag ven den Indruk- wekkenden strijd niet te voorspellen uijjuiMUe voltooid. Gevangene deelt plannen HALIFAX AMBASSA DEUR TE WASHINGTON. Eden naar Buiten- landsche Zaken? Zon: op 9.49, onder 17AO. Maan: op 2.52, onder 14.12. Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten nnr na gang ontstoken worden. MBD'IU 6AZALA LIBYSCHE WOESTl iQUDSCHE COUBANT Directeur f, TIET KR Postgiro 4*400 Bur. Markt TsL >74* die zich (e Sidi el Baffnni bevonden, en ies> i ïntusiehei Haltaya, te trekkei verdediging de divisies! achter de lijn Solloem, Capuzzo terug waar men inmiddels de met nog verder naaf Maarschalk G raziani heeft san den Pace rapport uitgebracht over de eerste phase van de operaties tus sehen Sidi el Barnal en Bardia. Hij verklaart, dat, na de verove ring van Sidi el Barranl de voor bereidingen met het oog op een verdere ontwikkeling der operaties tegen Marsa Matroe in gehoor- saantheid aan de instructies van den Dnce zijn begonnen. Inderdaad ge doogden de staat van de verbindin gen tussehen de grens van Cyre- aaira en Sidi el Barranl benevens bet bijna volstrekt gebrek aan water in het bezette gebied geen anmiddellijke voortzetting van het offensief. Na de verovering van Sidi ei Barrani moest men terstond een aanvang maken met den bouw van een aquaduct en een weg van 120 KM van Capuno naar Sidi el Barrani. Tegelijkertijd ging men srer tot concentratie van troepen, strijdmiddelen en diensten als voor bereiding tot het offensief. Met het doel de transportmiddelen te sparen legden enkele eenheden afstanden honderden kilometers af. over een dag of toen een aanval op Se Italianen ontketend zou worden. Deze tijding werd niet in den wind geslagen. Men bracht haar ter kerinis van de legerleiding, die alle troepen in staat van alarm bracht. In den loop van den 8sten kreeg maarschalk Graziani na verschillende symptonen het gevoel, dat de vijandelijke aanval op handen was. Hij hernieuwde de waarschuwing en de aansporing aan de commando posten zich gereed te houden en de aanval, zoo deze zich voordeed, het hoofd te bieden. Men deed ook het noodige om voor massale deelname van de luchtmacht te beschikken. Een ver rassing was dus onmogelijk, zoo ver klaart maarschalk Graziani. Iedereen was op de hoogte van den vermoede- lijken vijandelijken aanval. De aanval breekt los. Hoe de aanval bij 't ochtendkrie ken van den 9en ontketend werd en hoe hij de vooruitgeschoven divi sies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand had gemakkelijk spel tegen de stellingen, die ingenomen werden door onze troepen in het vlakke woestijngebied, waardoor men zonder moeite kon trekken en dat van taktisch standpunt geen GRAZIANI. (Foto archief) Libysche divisie uitgeschakeld te heb ben, stortte de vijand zich op Sidi el Barrani, waar de zwarthemden van* de divisie „Drie Januari", die ook van uit zee en uit de lucht gebombardeerd werd twee dagen lang dapper weerstand bood. De tweede Libysche divisie was blootgesteld aan heyige bombarde menten van de Engelsche vloot- en luchtmacht en trachtte daarna op Sidi el Barrani terug te trekken, vond evenwel ^ien weg door vijandelijke pantserauto's afgesneden, maar bood langen tijd weerstand, ofschoon zü wist, dat haar lot van dat oogenblik af be zegeld was. Een dergelijke situatie, die dreigde zelfs de divisies van de tweede lini te overstelpen, welke geer tegenaanval op de gepantserde divi sies kon ondernemen, omdat zulks haar vernietiging beteekend zou heb- bqn, maakte het raadzaam gebruik te maken van den weerstand der troepen, achter geleden divisies voorbereid had. Deze terugtocht voltrok alleszins regel matig voor wat de Catanzaro-divisie aangaat en de heldhaftige opoffering van enkele detachementen, die het verzet tot den twaalfden volhielden, maakte het voor tweederde gedeelte der divisie mogelijk de linie van Sol loem te bereiken. De Cyreensche divisie kon zich beter aan den druk van den vijand ont trekken, maar zij kwam zeer vermoeid te Halfaya aan. Op den avond van den 12den De cember trachtte de gepantserde voor. hoede van den vijand, terwyl de laat ste verdedigers van Sidi el Barrani en Maktila, die sedert drie dagen omsin geld waren, tot hun laatste krachten verbitterden weerstand boden, den rechter vleugel van onze troepen van Halfaya op te rollen. Strijd om Bardia. Den 13den, 14den en 19den werd er hardnekkig gestreden in de streek van Halfaya, Sidi Omar, Capuzzo en Sol loem, waar de troepen van generaal Berganzoli een krachtigen tegenaan val deden en er in slaagden het ge vaarlijke binnendringen van den vijand te beletten. Deze streefde er naar, dóór onze gelederen heen te breken en deze af te scheiden van de versterkingen van Bardia. Op den avond van den 19den trokken alle troepen van generaal Berganzoli in volmaakte orde op Bardia terug, terwijl nieuwe gemechaniseerde colonnes con centrisch oprukten naar Solloem, Ga- brajia, Faizes en Sidi Omar en één groep reeds verscheen te Sidi Azez. De troepen van generaal Berganzoli bie den thans nog te Bardia heldhaftig tegenstand aan de., vijandelijken aan- vaL f Vloot- en luchtmacht. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, moet men rekening houden met het optreden van vloot en luchtmacht van den vijand. Eerstge noemde opereerde langs de kust van Bardia en Solloem en deed voortdu rend aanvallen op onze colonnes. De vijandelijke luchtmacht, die blijkbaar door nieuwe eenheden versterkt was, bestookte voortdurend onze colonnes onder het marcheeren, de centra van den tegenstand onzer troepen, de ■achterhoede, de vHegvelden en de ver sterkingen van Tobroek en Bardia. Ais grifclg van ongunstige weersomstandig heden, was de Italiaansche luchtmacht niet in staat zijn geheele kracht in te zetten. Toch leverde de luchtmacht een gevecht van groote stoutmoedigheid en zij zaaide dood en verderf onder de vijandelijke fcolonnes. De bommen werpers maakten 900 vlieguren, de jagers 1300. De luchtmacht wierp 13.000 bommen met een totaal gewicht van ca 2000 ton. 17 000 mitrailleurscho- ten werden afgevuurd. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bedroeg stellig en waarschijnlijk nog 20 meer. Het is beslist voorbarig voorspel lingen te uiten over het verloop van een dergelijken indrukwekkenden strijd, waartoe de vijand zijn beste troepen uit vier continenten geconcen treerd heeft. Op dit oogenblik kan men evenwel reeds zeggen, dat als de ge pantserde divisies van den vijand 12 dagen na het begin van het offensief tegengehouden worden bij Porto Bar dia, dit uitsluitend toegeschreven moet worden aan den moed der Italiaansche soldaten te land en in de jucht, die den vijand -heldhaftig het hoofd wisten te bieden zonder zich te sparen. Nogmaals bevestig ik categorisch, aldus vervolgde maarschalk Graziani, dat een ieder hier tot de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft. Zelfs indien het aantal dergenen, die het ongeluk hadden gevangen genomen te worden, hoog is, mag dit geen aan leiding zijn om aan hun moed te twij felen. Zij boden verzei met den wil om stand te houden tot het einde. Tegenover deze feiten zijn de onwaar dige beweringen van de buitenland- sche propaganda slechts een leugenpak. dat hun tot schande strekt, dié ze wagen neer te schrijven en op deze wijze toonen, zelfs dat gevoel -van waardigheid en achting voor moed, ook indien hij geen succes oplevert, vérloren te hebben, dat steeds kenmer kend was voor volkeren met hooge beschaving. ..■cember was de organisatie otendeels voltooid, waarbij moei- ikheden van allerlei slag overwonnen Men Het aquaduct, een indrukwek- I cd stuk werk, dat in recordtijd en recordtechniek gebouwd was, «ht van 3 December af 335.000 liter uier per dag naar Sidi el Barrani, fr»ui de werkzaamheden aan den zeer gevorderd waren. In de éts van de voorhoede waren reeds uensmiddelen en munitie geconcen- srd, Alleen ontbraken nog volko- i de gemechaniseerde vervoersmid- I Iatusschen verrichtte onze lucht- ht een stelselmatigen vernieti- arbeid in de linies van de achter en de vijand deed desgelijks, #t hij concentreerde zijn aanvallen Me Italiaansche bases, die ver naar n gelegen waren, vooral op hazi. Met het doel den weferstand den vijand te peilen en zijn kracht p verkennen doorzochten de vooruit oven Italiaansche troepen het *in voor de opstelling en gingen hten met de gemechaniseerde chten van den tegenstander Men kon zoodoende in de actie de tegenpartij een toenemende 'noedigheid constateeren, hetgeen *ks 19 November culmineerde P het front van de afdeeling, die bevel vang eneraal Maletti vijl groote eenheden zicli opstel- 1 volgens het plan voor den aan- "den aanval op Marsa Matroe, maarschalk Graziani voldoende >«n geschut naar de punten van k, n.l. Hallaya, Labia en Sidi el ni. teneinde de colonnes bij hun ch te beveiligen tegen even- vijandelijke aanvallen op htm ank, 'ddels nam de luchtverkenning 1 begin October voortdurend con- ities van strijdkrachten en den in de streek ten Oosten van t Maroe waar. Deze concentraties toegeschreven worden aan het nen zich met kracht tegen het hte Italiaansche offensief te ver- I een poging tot een nachtelijken W onze divisie Cyrene te Alam 7 December een gevangene handen, die verklaarde, dat enkel doel opleverde waar goed weerstand kon worden geboden. HU maakte gebruik van groote aantallen gepantserde strijdmiddelen, geblin deerde auto's en middelgioote en zware pantserwagens, gesteund door uiterst beweeglijke batterijen. De luchtstrijdkrachten werkten doel treffend mee. Over het geheel was de seer korte voorbereiding toevertrouwd aan de artillerie eu de luchtmacht. Op het oogenblik, waarop het verschrikke- Ujke luchtbombardement eindigde, rukten van alle rijden gepantserde strijdmiddelen tegen onze troepen op, soodat de centra van het verzet ondanks den krachtigsten weerstand het een na het ander binnen enkele nren onder den voet geioopen wer den. De eerste afdeeling, die aangevallen werd, was die van generaal Maletti, die begon terug te trekken tot hgt oogen blik, waarop zij door de komst van de tweede Libysche divisie versterkt werd, Tegen de gepantserde massa, die con centrisch over een breed front opereer, de, was de uitwerking van ons anti- tankgeschut en van de artillerie onzer divisies, welke gedwongen werden om hun vuur over talryke zeer beweeglijke doelen te verdeelen, ontoereikend. Evenwel moet de fundamenteele reden voor het aanvankelijk succes van den vijand gezocht worden in de verpletterende meerderheid van zijn gepantserde strijdmiddelen, waarvan in massa gebruik gemaakt werd. Onze nationale en Libysche divisies deden zelfs tijdens dezen slag de traditie van moed en heldhaftigheid van ons leger eer aan. Bevelhebbers en troepen schreven roemvolle blad zijden in het boek der krijgsgeschiede nis en episoden van epische grootheid speelden zich af tijdens den ongelijken strijd tussehen de Italiaansche soldaten en de gepantserde formaties van het Britsehe rijk. Geïsoleerde detachemen ten van ónze divisies, die van alle kanten omsingeld waren, boden weer stand tot hun laatste patroon. Sidi el Barrani. Na de heldhaftige troepen vai\ gene raal Maletti en die^ van de tweede By de prentbriefkaarten voat het Kind, welke dit jaar worden uitgegeven zijn er twee, welke doordpn bekenden teekenaar A. F. Pieck ge teekend zyff.en waarvan er een de Kerstkaart met bijzondere graagte door het publiek gekocht wordt, gezien de alom groote vraag er naar. Een vertegenwoordiger van de Centrale. Propaganda Commissie voor den verkoop der Kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor het Kind, heeft met den heer Pieck, die te Overveen woont, een onderhoud gehad. De commissie verzoekt ons, san dit onderhoud be kendheid te willen geven. Een van de vrienden van Pieck is een gynaecoloog in Overveen. En het is deze dokter, die hem eigenlijk op de gedachte van de mooie Kerstkaart gebracht heeft, want de vader van dien arts is dokter op een der Noord-Hollandsche dorpen. Toen zij er met hun beiden overspraken, herinnerde de arts hem er aan, lat het in Noord-Holland nog een typisch gebruik is, usschen Kerstmis en Driekoningen met een ster te 'loopen. Van deze gedachte is Pieck bö het maken van de Kerstkaart uitgegaan. En de lezer zal zeker niet verwacht hebben, dat de boerderij op den achter grond van die kaart er een is, die men in Wester- Blokker vindtEvenmin als hij eenig vermoeden zal hebben, dat op Pieck's tweede kaart de achter- grond het oude Sloten vormt. Ja, nu men het leest, en men kent die omgeving, nu komt zy als vanzelfspre kend bekend voor Pieck is een aangenaam, een vlot en gezellig cau seur, die veel- geschilderd heeft, maar die toch ook niet kan nalaten, als wij wat dieper op deze zaak in gaan, op te merken: „Ik hou veel van illustraties, maar ik vind het gevaarlijk „om prentjes te maken". Intusschen, wie zijn „prentjes" in velerlei boeken weieens vluchtig of minder vluchtig bekeken heeft, zal steeds opnieuw getroffen zijn door den prachtigen kleurenrijkdom, Thans werkt Pieck aan een over niet al te langen tijd verschijnende uitgave van de sprookjes van Grimm (Nederlandsche uitgave). Een buitenstaander kan veel vragen, maar als hij van den teekenaar nu eens weten wil, hoe hij precies tot zijn teekeningen komt, en de .stuff daarvoor vindt, dan antwoordt A. Pieck, dat er geen bepaald systeem is; „ieder ding" zoo zegt hij, „eischt voor bereiding, je moet het eerst serieus van boven tot onder in elkaar zetten. Het vooruit-documenteeren is zeer belangrijk bij dit alles. En dan, men moet vooral niet vergeten, steeds contact te houden met de werkelijkheid, waarop je fantasie kan steunen." Wij konden dit zelf constateeren: een Grimm-plaat-in- wording is de bevestiging van de zooeven gesproken woorden. Op zijn werkkamer, volbêhangen met kleurteeke- ningen en olieverven, staat een fraaie, ouderwetsche etspers. Verder tientallen gesneden houtblokken (een soort palmhout), eigenlijk dus gewone houtsneeën. „Zelfmaken en drukken, waarbij je de fabriek dus feitelijk moet uitschakelen en terugkeert tot de techniek tot omstreeks 1500". zoo glimlacht Pieck. (Jók deze kunst is hem volkomen toevertrouwd. Zooals hem evenzeer toevertrouwd was, ons een uitzonderlijk fraaie Kerstkaart te schenken. Wie zou deze kaart niet willen bezitten, ofwel: er vriend of familielid mee willen verrassen voor een prettig Kerstfeest? Endit is misschien nog wel het allerbelangrijkste: door het koopen bij te dragen tot leniging van den nood onzer misdeelde Nederland sche jeugd! De Kerstkaart van Anton Pieek (Foto: Centr. Prop. Comm. v. d. Kinder postzegels). Zooals men weet, zal er tot 15 Januari 1941 voor jonge Neder landers gelegenheid bestaan zich ten gemeente-huize voor den Nederlandschen Arbeidsdienst als vrijwilliger aan te melden. Om aan het nieuwe Instituut grootere bekendheid te geven is een affiche ontworpen, dat varf het streven in den Arbeidsdienst een samenvattend beeld geeft. Men ziet er de figuur van den werker op. die met den zwaar- gevulden kruiwagen recht op den toeschouwer komt aangereden. In den achtergrond heft een groote gestileerde hand eenige korenaren op als symbool ran de vruchten der aarde, welke, door den arbeid aan den vader- landschen bodem, voor ons volk gewonnen worden. De tekst luidt: Nederlanders van 18 tot 23 jaar, Melt U aan by den Nederlandschen Arbeids dienst. Het ontwerp voor het affiche is van den werkmeester uit den Opbouwdienst G. A. Reimers. HALIFAX. (Foto archieff In Londen is officieel medegedeeld, dat de koning de benoeming van lord Halifax tot Britsch ambassadeur to Washington heeft goedgekeurd. Antho ny Eden volgt Halifax als minister van Buitenlandsche Zaken op. Kapitein David Margesson. de parlementair» secretaris van hét ministerie van fi nanciën wordt minister van Oorlog.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1