eerste blad BUITENLAND MAANDAG 23 DECEMBER 1940 se balkan RYDZ SMIGLY ONTVLUCHT. Met behulp van EngeUchen SUSJAK GEBOMBARDEERD. Door Engelsche vliegtuigen. AFRIKA DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Italië is voorbereid. ENGELAND „Engeland strijdt voor een beginsel". GRIEKENLAND FRANKRIJK Engelschm&n door Amerikanen geholpen. ZWITSERLAND Weer Engelschen boven Zwitserland. SPROOKJES, DIE WERKELIJKHEID KUNNEN WORDEN. De a.s. collecte van Winterhulp Nederland. FINLAND KABINET AFGETREDEN. Leden nog in functie tot nieuwe Kabinet is gevormd. FRANKRIJK De staatsraad in Frankrijk. Franscbe ministerraad. VATICAANSTAD Kerstboodschap van den paus. aanmaning ■for SPANJE Suner ontvangt. SCANDINAVIË FINLAND B1PEKLAND Poslgiro No'» iMn dm Winterhulp Nederland Kerstfeest voor militaire verpleegden. Grafmonument te Bunschoten onthuld. Noodlottige aanrijding. Maarschalk BydSaiigly, die ha September Ï839 naar Roemenië ge vlucht was an eeaice maande» («leden, door de Recmeensebe regeering is ge ïnterneerd op het slet Dragonlavele Sj ampulug is, naar van offieieele sijde bevestigd wordt, twee dagen Be leden ontvlucht Hij had h«t recht dagelijks een ochtendwandeling te Blaken, waarbij bij door politiebe ambten bewaakt werd. Woensdag morgen kon een nute hem naderen. Voor de agenten konden ingrijpen, was Kydz Smigly ingestapt, waarna de auto in razende vaart wegreed. Onmiddellijk werden de omliggende politieposten gealarmeerd. De achter volging werd ingezet, maar men heelt de auto niet meer gezien. Men vermoedt, dat Rydz Smigly gedacht heeft het land te verlaten of je Boekarest een schuilplaats heeft ge- voniien, Naar de meening van politieke kringen te Boekarest kunnen er Engelsche kringen, al of niet voorzien van Amerikaansche passen, in het spel X jjn. De regeenng heeft een streng on derzoek bevolen. De met de bewaking belaste politiebeambten, die van na latigheid beschuldigd worden, zijn ge- arn s leerd. De grensposten zijn op de hoogte gebracht, terwijl men eep waakzaam oog houdt op zekere krin gen in Boekarest. De regeering hoopt zoueen verdere viuchbpte kunnen verhinderen. In 'politieke kringen heeft het de aandacht getrokken, dat het eerste be richt over het verdwijnen van Rydz Smigly door den Britscben omroep werd gegever. en dat Reuter het eerst over inlichtingen beschikte. Men ziet hierin de bevestiging van de opvatting, dat Engelschen bi) de vlucht hebben geholpen, zoodat Engelsche journalis ten het eerst kennis van dit voorval konden dragen. In dit verband verneemt men nog, dat de vroegere Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beek na zijn mislukte ontvluchtingspoging in een particulier huis te Boekarest geïnter neerd is en streng bewaakt wordt, zoo dat men een nieuwe poging tot ont snappen onmogelijk acht. In de» nacht op Zondag hebben Engelsche vliegtuigen de Joego slavische grensstad Sus jak gebombar deerd. Twee bommen kwamen in het centrum der stad terecht en riebtten aanzienlijke schade aan gebouwen aan Er zijn geen menschenievens te be treuren, doch wel zijn verscheidene personen gewond. Omtrent het nachtelijk bombarde ment op de Joego-Slavische grensstad Susjak door Engelsche vliegers worden nog de volgende bijzonderheden ver- ndmen: In de aangrenzende Italiaan- «che stad Fiume werd 23.55 tot 00.52 Duitschen zomertijd luchtalarm ge. maakt, doch er verschenen geen vij andelijke vliegtuigen. Om 1.15 werd op nieuw luchtalarm gegeven. Kort daarop kwamen uit Zuidelijke richting drie Enge .sche bommenwerpers, waarvan er twee in de richting van Triest, vlogen, terwijl de derde boven.de Joego-Slavi- sche grensstad Susjak cirkelde en twee bommen van zwaar kaliber inwierp, die op een open ruimte 'terecht kwamen Tot ver in het rond sprongen de ruiten. Acht personen werden door steen- brokken,, granaatscherven en gebroken glas gewond. Niemand weru gedood. Twee andere bommen vielen op natten grond en richtten verder geen schade aan. Militaire kringen in Joego-Slavië Vermoeden, dat de bommen bedoeld Waren voor de Joego-Slavisch-Italiaan- jche spoorbrug over de rivier de Rgeka. Joegoslavisch communiqué. Een officieel communiqué luidt als Voigi: In den nacht van 21 op 22 De cember om 1.30 uur 's morgens heeft een vliegtuig van onbekende nationali st p Susjak twee bommen laten val len. a,e een ontploffing veroorzaakten, Waardoor eenige materieels schade aan- ler.iht en zeven personen licht ge- Wor.u werd. Een onderzoek wordt in gesteld. BRT PROCES TEGEN DE rULKRVISERS. hi het proces tegen den afgevaar digde ven de partij der pijlkruisers "i zijq 23 .eveneens aangeklaagde Partijgenootcn is Zaterdag het'vonnis gevi ld. De voornaamste beklaagde Werd tot 4W jaar gevangenisstraf en •wee jaren verlies van functie veroor deeld. Bovendien werden 13 andere beklaagden schuldig bevonden, die lei angesjsztreffen kregen tot 2% jaar w" vertieë van functie tot 10 jaar. De tien overigen werden vrijgespro ken De veroordeelden, zoo werd aan bet vi nnis toegevoèrd, hadden zich •ehuldig gemaakt aan een poging tot wc wen teling en hadden het verbod in «ke ontplofbare stoffen overtreden. UUTSCUE AMBASSADEUR RU JNOENOE. jDc president der republiek Int^noe, kgefi gisteren den Engelschen ambassa- "•jw in audiëntie ontvangen. De Turk- yce minister van Buitenlandsche "•zen was bij bet onderhoud aanwezig. Naar aanleiding van het artikel'door het agentschap Aroi gepubliceerd, merkt de Giornale d'italia op, dat bij de door Aroi genoemde Britsche ejgectieven nog moeten worden opge teld minstens 100.000 man in Kenya. By de vlootstrijdkrachted in de Mid- dellandsche Zee, waarvoor Aroi een cijfer van een .half miUioen ton gaf, komen nog zeven kruisers en 20 kleinere schepen in de Roode Zee en de golf van Aden. Bij de 1500 vlieg tuigen in het Middellandsche Zee gebied nog ruim 300 toestellen in Oost Afrika. Tjit deze enorme cijfers blijkt, welk een belang Engeland hecht aan het oorlogstooneel in de Middelland sche Zee, het hart van het Britsche rijk. Het Britsche opperbevel zou in den aanval in Noord Afrika een mid del zoeken om zijn prestige te herstel len tegenover de Verenigde Staten en de kleine satellieten, 'welker aantal steeds kleiner is geworden. Dit offen sief vindt den geest en de strijdkrach ten van Italië voorbereid. Reeds over eenige weken of eenige maanden zal men de resultaten kunnen/ zien, De krachtige Italiaansche tegenstand put de Engelsche effectieven en strijdmiddelen uit en dwingt het Engelsche opperbevel steeds nieuwe strijdkrachten in het vuur te ijrengen. Eenige dagen geleden waren te Cairo alleen al twaalf treinen met gewonden aangekomen.» 68 pantserwagens en 38 vrachtauto's zijn vernield. De Giornale d'I t ai a meldt voorts, dat de Engelscheri, toen zij trachtten de eerste Italiaansche linie bij Bardia te naderen, gebruik hebben gemaakt van een schandelijk middel door onder bescherming van de witte vlag op te rukken. Stamhoofden bij onderkoning. P De onderkoning heeft -in tegenwoor digheid van den chef van den genera- len staf en den plaatsvervangend gou verneur generaal de voornaamste stam hoofden van het vroegere Britsche Somaliland ontvangen, die toespraken hielden, waarin zij hun trouw en toe wijding aan Italië betuigden. De onderkoning antwoordde, dat de Italiaansche regeering in de op de Engelschen veroverde gebieden een nieuw tijdperk van vrede en welzijn zal instellen. REDF, VAN BEVIN EN COMMENTAAR VAN DE D1PLO De Engelsche minister van Arbgid Bevin heeft in een bijeenkomst van de buitenlandsche persvereeniging te Lon den verklaard, dat deze oorlog geëhs- zins alleen een oorlog van Engeland is. Engeland strijdt voor een beginsel,1 dat het leven der menschheid voor gene raties zaj verbeteren, wartneer het maar eenmaal tot -werkelijkheid is ge worden. Hij Verklaarde verder, dat de sympathieën en gevoelens vatt den en keling geen ruin-te pieêr lieten voor neutraliteit. Er kan geen neutraliteit zijn tusschen recht en onrechtvaardig heid. Op/deze uitlatingen publiceert de Deutsche D i p I o m a t i s c h-p o- litische Korre sponden z een commentaar. Zooals het vorige jaar de Britsche campagne tegen het begrip „neutraliteit" ten. doel had voorname lijk de landen in het Z.-O. en Noorden van Europa 'in den oorlog te betrekken zoo gaat het er ditmaal voor Engeland om, aldus de Dtplo, in den nood, waar in zich het empire door den oorlog dien het zelf ontketepd heeft, bevindt, de Amerikaansche hulp thans tot de laatste consequentie te winnen. Enge land kent in zjjn zucht, andere volken te eigen bate te gebruiken, geen gren zen en het is niet meer dan natuurlijk dat het hoe gevaarlijker zijn toestand] is, deze instincten des te vrijmoediger tot uiting laat komen. Een ding moei men te Londen nu eindelijk eens laten varen, namelijk het streven steeds we der aan de wereld voor te spiegelen, dat het ajp oorlog altruïstisch voor anderen voert. Engeland beshcouwt als zijn oorlogsdoel het herstel van den toestand, waarin het door het beheer sehen van alle toevoerwegen en door controle op den wereldhandel het' lot van elk afzonderlijk land hetzij groot of klein op genade of ongenade in eigen hand kan houden. Het houdt zich derhalve, als middel tot het doel, bij den onbeperkten uithongeringsoorlog tegen vrouwen en kinderen, die zelf? dan in vollen omvang tegeniniet-oor- logvoerenden gehandhaafd wisrdt, wan neer deze zich niet onvoorwaardelijk naar zijn wil schikken. Doel en metho de van dezen immoreelen strijd is der halve nooit vrijheid, doch knechtschap en knechting in den hoogsten graad en niets anders dan onmenschelijkheid is het. waarmede Engeland zonder de minste wroeging tot het doel tracht te "eraken. Wanneer de asmogendheden ihans op alle oorlogstooneelen dit En geland'bestrijden, geschiedt dit niet in de laatste plaats om ook de overige naties in dit gebied van dit regime vgn ondraaglijke willekeur te bevrijden en aan deze eeuwige Britsche terreur een einde te maken. f DUIKBOOT VERLOREN GEGAAN De Brits.che admiraliteit deelt mede. dat de duikbbot Swordfish overtjjd js en als verloren dient te moeten wor den beschouwd. De Swordfish had een waterverplaatsing- van 640 ton aan de oppervlakte. De normale bemanning bestond uit tien man. De duikboot werd in 1932 gebouwd. GR1EKSCH SCHIP VERGAAN. Naar het scheepvaartkringen te New York verluidt, ia het Finiehe vracht. schip Carolina Thorden met de gered den van het Grieksche s.s. Dionysios Stetbatos (5166 ton-)- op Weg naar New York. Het is niet bekend, of het Griek sche schip getorpeteerd of in den storm vergaaipis. ONDERZOEK INGESTELD. Mrs. Elisabeth Deegan, Amerikaansch staatsburgeres en lid van het personeel der Amerikaansche ambassade in Parijs, heeft hulp verleend aan een uit Duit- sche krugsgevangenschap ontsnapten Engelschen officier en geprobeerd hem op zijn verderen vlucht te helpen. Uit het ingestelde onderzoek is voorts ge bleken, dat niet alleen mrs. Deegan, maar ook de secretarissen der ambas sade Cross en Hunt, bij de aangelegen heid betrokken zijn. De Duitsche autoriteiten te Parijs zijn er bovendien in geslaagd te achter halen, dat een Engelsche staatsburger, die deel uitmaakt van den Britschen inlichtingendienst, in het gebouw van de Amerikaansche ambassade te Parijs verstopt wérd. Buiten het gebouw van de Amerikaansche ambassade heeft men dezen secret-service-man kunnen arresteeren. De rijksregeéring heeft het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington van deze feiten in kennis gesteld en verzocht de betrokken leden vftn de Amerikaansche ambassade te ontslaan. De Amerikaansche regeering heeft daarop tot dit ontslag besloten en medegedeeld, dat zij van haar kant een onderzoek naar de kwestie instelt. Leden van ambassade teruggeroepen. Huil hééft Zaterdag meegedeeld, dat de Ver. Staten gevolg gevend aan het verzoek der Duitsche regeering, drie leden der Amerikaansche ambassade te Parijs terug zullen roepen. Huil wees er op, dat iedere regee ring het recht heeft, zónder opgave van redenen te verlangen, dat func tionarissen of employe's eener andere regeering teruggeroepen worden. Hij voegde er aan toe, dat het staatsdepar- tement een onderzoek instelt naar de ingebrachte beschuldigingen. Naar Lissabon evergeplaatst. f Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten nebben verklaard, dat de drie leden der Amerikaansche ambassade teParijs wier terugroeping van Duitsche zijde was verlangd, naar Lissabon zijn over. geplaatst. VOORNEMEN OM SPOORWEGEN TE BESCHADIGEN. Verscheiden golven Engelsche vlieg tuigen hervatten gisteravond de sghen ding van Zwitserland. Te Bezel werd om 20.55 uur luchtalarm gegeven! te Zurich om 21.15 en te Bern om 21 58 u De Engelschen verkondigen openlijk hun voornemens om de Zwitsersche spoorwegen te beschadigen. Gister avond vernam men zelfs, dat zij niet alleen over Ziirich gevlogen zijn, maar ook' bommen geworpen hebben, waar door de lijn tusschen deze stad en het plaatsje Alishatoen beschadigd werd. Een andere bom vernielde een woon huis totaal, waaTdoor verscheiden per sonen gewond werden. De Winterhulp Nederland schrijft ons: Lezer, herinnert u zich nog hoe u als kind, 's avonds voordat u ging slapen, bij moeder op schoot zat? Her innert u zich nog hoe gespannen u lilisterde naar de verhaaltjes, die zij u vertelde en hoe u meeleefde met de avonturen, van Klein Duimpje, hoe u in spanning toeluisterde wat er met Hans en Grietje verder zou gebeuren toen ze bij de heks gekomen waren? En hebt u niet meegeleefd met Rqod- kapje die een wolf in bed vond in' plaats van haar grootmoeder? Als het u vergaan is zooals óns, lezer, dan zuliufi deze sprookjes u als herinnering' uit uw kinderjaren straks, ter gelegenheid van de tweede col lecte op 27 en 28 December, sprook jesfiguurtjes als speldje uitbrengt, dan zult u bij het zien van deze over bekende figuurtjes wellicht ook terug denken aan uw kinderjaren. Of, wanneer gij zelf reeds kinderen hebt, zult ge met een glimlach denken aan het een of ander intiem huiselijk tooneeltje. Ge zult er wellicht aan denken hoe uw echtgenoot* '«avonds uw kindefen op schoot neejnt en hen dezelfde sprookjes vertelt, die uw moeder u vertelde? En onwillekeurig zult ge bij u zelf denken aan de woor den, waarmee alle sprookje» begin nen: „Er was een» Maar nietwaar, het is er waarachtig de tijd niet naar, met onze geest te verwijlen in een sprookjeswereld. De harde, nuchtere werkelijkheid eischt onze volle aandacht op en deze wordt gevestigd op dingen, die waarluk niet veel v»n een sprookje weg heb ben. Distributiezorgen, in de rij staan om vleesch te krijgen, het zijn heusch geen tprookjes. Het is de harde maar noodzakelijke werkelijk heid. En wij, gij en ik, lezer, die nog tot de gelukkige behooren, die kun nen voopen wat er te koop is, wij kunnen het ons nog wel -eens veroor loven, ««men met onze kinderen een oogenblikje in de sprookjeswereld te verwijlen en te samen de ervaringen mee te beleven van de gelaarsde kat, Volgens bet Finsche telegraaf- agentschap is het Finsche Kabinet Zaterdag afgetreden. De president van de republiek. Risto Ryti tieeff de leden voorgestelu hun functie tot de vorming van een nieuwe regee ring te blijven uitoefenen. WET GEPUBLICEERD, Uit Vichy wordt gemeld: Het Jour nal Offrciel publiceert een wer, waarby de bevoegdheden en den samenstelling van den staatsraad wor den omschreven, welke sedert de op richting door Napoleon^ vele malen gewijzigd zijn en die ten slotte een codificatie noodig hadden. In den Staatsraad hebben in het vervolg zit- tirg: de minister van ^Justitie als voor zitter, vijf afdeelingsvoorzitte-rs, zes en dertig gewone staatraden, veertig staatsraden in buitengewonen dienst. Vergeleken met den tot dusver be- staanden toestand is het nieuw, dat tot buitengewoon staatsraad personen benoemd kunnen worden krachtens hun functie in de regeering. Het zijn of wel secretarifsen-generaal van de ministers of wel personen, die door den ministerraad bij decreet benoemd worden. Artikel 19 van de wet ver klaart, dat de staatsraad deel neemt aan de opstelling van de wetten onder de door de grondwet vastgelegde voor waarden. De tekst der wetten wordt door hem voorbereid en geredigeerd op verzoek en hij geeft zijn meening over de door de regeerirg opgestelde ontwerpen. De staatsraad kan ook op eigen initiatief de opmerkzaamheid van de autoriteit richten op hervormingen van wetgevende» en reglementaire-! c ara die hem noodzakelijk Voorkomen voor het algemeen. De uitbreiding van de positie der buitengew one leden van den staatsraad en het feit, dat thans leden der regeering in dit orgaan wor den opgenomen wordt in politieke krin gen beschouwd als een soort veilig heidsmaatregel der regeenng met het doel voor de uitwerking van de nieuwe grondwet in den staatsraad te beschik ken over elementen, die voorstander ryn van de beginselen der regeering. AANTAL WETSONTWERPEN BEHANDELD. De Fransche ministerraad, die Zater dagmiddag onder voorzitterschap van maarschalk Pélaio bijeengekomen is, heeft zich volgens een na -afloop uit gegeven communiqué bezig gehouden niet verscheidene vraagstukken op be stuursgebied en met een aqnta! wets yrïlwerpen dat den ministers was over gelegd.' Admiraal Darlan stelde eerst den ministerraad op de hoogte van de werkzaamheden van den eergisteren gehouden Kabinetsraad. De minister van Justitie legde den ministerraad een wetsontwerp voor nopens de reorgani satie van den staatsraad, Bovendien stelde de minister van Justine een aantal amendementen voor op het advocatenstatuut, die een strengere selectie van de advocaten en justitieele ambtenaren beoogen. Tenslotte diende de minister van Justitie een wetsont Doornroojb fcn Sneeuwwitje. En als wij althans eenigermate bevrijd zijn van de zorgen Van allen dag, dan kun nen de gebeurtenissen in het leven van Asschëpoester ons wellicht ook voor enkele oogenblikken boeien. Maar deze sprookjeswereld,.vermag niet meer te boeien, zelfs niet voor één enkel oogenblik, indien de angst om den dag van morgen, de zorg om het schamel bestaan de eenige, altijd durende realiteit is. En zoo is het toch voor velen. Wat kan hen het sprookje van Klein Duimpje of van Hans en Grietje schelen, zoolang de honger, die .deze twee sprookjeskin deren kwelt, voor hen dagelijks pijni gende werkelijkheid is. Voor hen be staat er maar één sprookje: een leven zonder gebrek, zonder de eeuwig durende zorg om het te-kort. En dat sprookje behoeft geen sprookje te blijven. Dit is nu eens een sprookje, dat werkelijkheid kan wór den en dus werkelijkheid moet wor den: voor al onze landgenooten een leven zonder gebrek, zonder tekort. En om dit sprookje werkelijkheid te doen woeden, koopen wij allen op 27 en 28 December de sprookjes speldjes, van de Winterhulp Neder land. Landgenooten, herinnert u uit uw kindertijd welke sprookjesfiguur uw liqvelingsfiguur was e» laat de kans niét voorbijgaan het speldje daarvan jtt koopen. U helpt het groote doel bereiken: Voor alle landgenooten een leven zinder gebrek. Mooie geste van Bio- vacantieeord. In de bioscooptheaters in ons land rammelen deze dagen weer de bus sen, waarmede gewoonlijk voor het Bio-vacantie-oord gecollecteerd wordt. In alle theaters draait weer het korte filmpje, waarin de bezoekers uitge- noodigd worden in hun beurzen te tasten en door steun aan deze Kerst- collecte de gezondheid van de jeugd der steden te bevorderen. De organi- satie-commicie dezer collecte heeft dit jaar besloten de helft van de op brengst af te ataan aan de Winterhulp Nederland. Zonder twijfel Zal deze royale geste door het publiek op prijs worden gesteld, hetgeen men niet beter kan bewijzen dan door thans meer te geven, opdat zoowel Bio- vacantie-oord als Winterhulp Neder land een groot bedrag tot steun van hun menschlievend werk kunnen in nen. werp in, dal tot nader order iedere verhooging van de huren verbiedt. De minister van Staat Baudobi stelde den ministerraad op de hoogte van de vacantieregeliag met Kacstaais en Nieuwjaar. Met het oog op de omstan digheden, aldus het communiqué, is be sloten de achtermiddagen Voorafgaande aan Kers tip's en Nieuwjaar Is feestdag te beschouwen. Tenslotte heeft de minister van Landbouw den minister raad de namen medegedeeld Van de leden, die htf in het reorganisatie comité van de landbouwcoöperatie denkt te benoemen. GEBED EN NAASTENLIEFDE. De_ Osservator'p Romano publiceert een schrijven van den paus aan den kardinaal-Staatssecretaris, Magiione, waarin PausrPius XII bij het naderende kerstfeest de geloovigen maant tot gebed en daadwerkelijke naastenliefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte (eed verzacht wordt. Van alle kanten, aldus schrijft de paus, weerklinkt het gedruisch van den oorlog en de stem van hen, die lijden en om hulp smeeken. De paus verklaart niets hartstochtelijker te verlangen dan den getroffenen hulp te brengen. Niet thans eerst heeft hij zich aan dat doel gewijd. Van alle lijdenden gaan hem de kinderen het eerst aan het hart. Het is onder de besla'ande omstandigheden niet mogelijk een algemecne hulp organisatie ten bate van de oorlogs. slachtoffers in het leven te roepen. Doch dat een ieder op zijn plaats en op zijn wijze doe, wat hij kan. Tenslotte beuigt de paus zijn erkente lijkheid en dank jegens degenen, die hem hebben ondersteundbij zijn werk van naastenliefde. Hij bidt God, dat deze den tijd van beproeving -voor de lijdende menschheid moge verkorten, en schenkt zijn apostolischen zegen in de hoop, dat het Kerstfeest de gekweli de Christenheid het vooruitzicht op\ rustige tijden moge geven. O.A. DUITSCHE EN ZWITSERSCHE GEZANT. De Spaansche minister van Buiten landsche Zaken heeft Zaterdag den Duitschen ambassadeur, den Zwitser- schen gezant, de Spaansche vrouwen leidster Pi.ar Primo de Rivera en den nieuwen civielen gouverneur van Bar celona, Correa Viglison, ontvangen, DE OPBOUW VAN NOORWEGEN. Rijkscommissaris Terboven heeft in een persgesprek met de Berliner Boerisenzeitung een overzicht gegeven van het op Duitsch initiatief in. Noorwegen verrichtte herstelwerk in de laatste acht maanden. De Rijks commissaris wees erop, fiat de opbouw aan wegen, bruggen en spoorlijnen' reeds begonnen is, toen de strijd ir. Noorwegen nog gaande was. Er zijn nieuwe wegen aangelegd tot een be drag van ongeveer 70 mijlioen kronen. In het voorjaar zal begonnen worden met den wederopbouw van de Noor- sche steden, die onder de oorlogshan delingen geleden hebben. Wat de maatregelen betreft tot herstel van he! Noorsche bedrijfsleven, verklaarde de Rijkscommissaris, dat de productie in middels weer op bijr.a alle gebieden haar vredesbasis bereikt en hier en daar zelfs overschreden heeft. Het is gelukt den Noorschen uitvoer elders heen te leiden. DE BELEDIGING VAN PRESIDENT RYTI. Onder zeer groote beien g«telling heeft de beeediging van president Ryti plaats gehad in tegenwoordigheid ven regeering, ntilitaire autoriteiten en tal rijke vertegenwoordiger^ van het open bare leven. De voorzitter van het parlement las allereerst een boodschap van wijlen president Kallio voor, waarna hij den overledene herdacht. Vervolgens legde Ryti den eed af. Ook hij herdacht Kallio en zeide, dat men z\jn nage dachtenis het beste kon eeren, door in zijn geest den arbeid voor de eenheid van het volk voort te zetten. Ryti sprak voorts' over den opbouw op economisch gebied en zeide, dat het Finsche volk buiten den oorlog wil blijven en goede betrekkingen met alle buurstaten en volken wil onderhouden Ryti drong tenslotte aan op een zoo nauw mogelijke samenwerking tus- stjhen parlement, en regeering. Na de plechtigheid ging het parle ment tot 30 December uiteen. DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. 'Zaterdagavond is op den Scheve- ningschenweg te 's Gravenhage, een doodelijk tramongeluk voorgekomen. Een moto 'wagen van ljjn 10, bestuurd door den '-3-jarigen L. J. H. M., die op weg was r.sar de remise, reed om on geveer half negen het 26-jarige Pool sche meisje R. H. uit de Repelaerstraat aan, dat op slag werd gedood. Het stof felijk overschot is door den geneeskun digen dienst naar bet ziekenhuis over- digei gebet acht. GEEN FRAUDE TE EPK In tegenstelling met andersluidende berichten deelt men ons mede, dat van een fraude bij een graaijfirma te Ede, waarbij voor duizenden guldens graan zou zijn afgeleverd en waervsn de op brengst niet in de boeken zouden zijn verantwoord/ geen sprake is. Er was voor een bedrag san ongeveer 800 meel uit de magazijnen geleverd welk bedrag niet was geboekt. De politie arresteerde vier personen, die-nadat proces-verba»! was opgemaakt, in vrij heid werden gesteld. WINTERHULP NEDERLAND, DEN HAAG, No. 5553. Als bank dar Winterhulp is ïaugewczen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam No. «77. Stort ep 9553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. «nmimnuunam ift DE HAAGSCHE HOSPITALEN. Door de goede zorgen van een comité voor de Kersüeestviei mg voor gewon de NederLandsche militairen was gis. termiddag in het kerkgebouw aan de Muzenstraat te 's-Grayenhage een Kerstfeestviering georganiseerd, welke werd bijgewoond dpor ongeveer hon derdtwintig gewonde Nederlandse!»» militairen verpleegd in de Haagsvhe hospitalen. Naast het podium waren twee hooge kerstboom en opgesteld, rij kelijk getooid met zilveren Slingers en sterren, terwijl de wanden eveneens met groen en zilver waren behangen, De zwaargewonden, op draagbaren of bedden liggende, haaden eqn eere plaats gekregen voor het podium, daarachter vulde een groote menigte verpleegden met hun familieleden, ver. plegers, geneesheeren en genoodigden de zaal. Als inleiding tot het heilig Kerstfeest las de heer Frans Lem uit het Evan, gelie van Lucas het verhaal van het ware kerstgebeuren, waarna hij. een toepasselijk woord tot de Nederland» sche gewonden sprak. Onder leiding van zijn dirigent, Th. van Elferen, zong vervolgens hei „Haagsche Matrozenkoor" schconq kerstliederen, die zeer werden gewaar, fjeerd. Een bijzonder mooi gebaar was het hierop volgende uitreiken van welge. vulde kersipaketten aan alle aanwezige verpleegden, het geen mogelijk was ge. maakt door de belangelooze medewer. .king van tal van firma's, aie chocolade, sigaren, sigaretten en shawls hadden beschikbaar gesteld. In het verdere deel van het program, ma zong het „Haagsch Matrozenkoor'' profane liederen, vermaakte de heer J, C. Burgersdijk, voorzitter van de Haag. sche Amateur-Goochelclub, de ver pleegden met zijp goocheltoeren ea bracht een Haw'aiian-orkeslje Zuidzee, melodieën ten gehoore. VOOR TWEE GESNEUVELDE MILITAIREN. Zaterdagmiddag is op de algemeena begraafplaats te Bunschoten een monu ment op het gemeenschappelijke graf an twee militairen onthuld. De voorzitter der vereeniging, we.ka hiertoe het initatief nam droeg het na een korje redevoering over aan het gemeentebestuur. Burgemeester D, van den Berg aan vaardde het gedehkteeken en legde namens het gemeentebestuur een krans. Ook namens de oud-mihtairen werd een krans gelegd. Het monument is ontworpen en uit- gevoerd door den heer W. Stuurman te Amersfoort. BEJAARDE MAN GEDOOD. Zaterdagavond om kwart over zes wilde de 75-jarige J. W. Rens, wonende aan de Parallelstraat te Overschie, den rijksweg nabij de Schielaen over steken. Hij lette hierbij vermoedelijk niet voldoende op het verkeer, met het noodlottig gevolg, dat hij wend aan gereden door een uit de richting 's Gra venhage komende personenauto. R. sloeg tegen de voorruit en werd daarna tegen den weg geworpen. Dr Blemer kon slechts den dood con- s'.ateeren. 1 Het lijk van den ongelukkige is noar zijn woning vervoerd. De naast den bestuurder zittenden heer kreeg door het glas van den blekenden voorruit lichte smjwonden aan het gelaat. OPENING VAN DRIE NIEUWE GEBOUWEN DER N.S.B. IN DEN HAAG. Nadq. Vrijdag te 's-Gravenhage ge lijk gemeld, het gebouw van het Ne-, dc-rlandsch Agrarisch Front was inge wijd, zijn Zaterdag weder drie nieuwe gebouwen der N.S.B. geopend er. in gebruik genomen, n.l. het heerban- kwartier aan den Wasseijaarscheweg no. 12, waarin de W A. haar zetel heeft, het hoofdkwartier van den centraieli inlichtingendienst aan de Kon mgs- kade no. 10 en het kringhuis van den Haag-centrum aan het Spui no. 99. Bij al deze plechtigheden en bij den daar op aansluitcnden kameraadschaps avond in de zalen van den dierentuin was de leider der N.S.B., ir. A. A. Mus- sert aanwezig; De kameraadschapsavond in de zalen van den dierentuin was zeer druk bezocht. Kompaan J. M. Dekker sprak hartelijke welkomstwoorden in het bij zonder tot den leider en tot de Neder- landsche en Duitsche offieieele perso nen. Heer banleider Feenstra hield een toespraak tot zijn weermannen en ge tuigde van hun vasten trouw ui den leider en .ven hun gehechtheid aan de aatiMaal-socielietisehe Beginselen. Vervolgens werd op vlotte wijze een programma afgewerkt, waarvan mu ziek, en zang. zoomede scherm- en andere sportdemonsteatiea deel uit- aak ten.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 7