WINTERHULP ifSNEDERLAND BINNENLAND Vlug en zonder aanzien des persoons wordt hulp geboden waar die noodig is Opwekkende radiorede van den directeur-generaal LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND De benoeming van Eden. ENGELAND De luchtaanvallen. DUITSCHLAND De Japantche ambassadeurs. li Geen verlenging van het uitgaansuur hedenavond. De Engelsche lucht aanval. DINSDAG 24 DECEMBER 1940 «lZUINIG met gas EN* ELECTRICITEIT! Weinig bommen op Nederland. KERST- EN NIEUW. JAARSGESPREKKEN MET INDIE? Het wachten ia op mede. werking der Indische autoriteiten. Proeven met sojaboonen- cultuur. ITALIC legerbericht VAN HEDEN Aanvallen aan het Grieksche front afgeslagen. artillerie-activiteit in CYKENAICA. In zyn weermachUbericht no. 200 mankt het Italiaanache hoofdkwartier het volgende bekend: In de grenszone van Cyrenaica heeft •nze artillerie met haar vuur de pant serwagens eii tanks van den vijand ge troffen, die onze stellingen genaderd waren. Onze luchtmacht ond" osm een geer geslaagde actie tegen de geme chaniseerde Strijdmiddelen en tegen een vooruitgeschoven vijandelijke ba- ais. Tijdens een luchtgevecht hebben onze jagers twee vliegtuigen van het hype Hurricane neergeschoten. Een van onze toestellen is van een verken ningsvlucht niet teruggekeerd. Het torpedovliegtuig, dat een Engelsche hulpkruiser tot zinken hegft gebracht, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht no. 199, had als waarnemer aan boord den luitenant ter zee Slever en als bestuurder den luite nant Galimberti. Aan het Grieksche front werden eenige aanvallen van den vijand, wien zware verliezen werden toegebracht, afgeslagen. Tijdens patrouilles werden krijgsgevangenen gemaakt en werden machinegeweren en talrijke geweren buitgemaakt. De afdeeling Alpenjagers „Julis" heeft zich weer bijzonder on derscheiden. In Oost-Afrika, kan de grens van de Soedan, is de aanval van een vijande lijke afdeeling, die onze vooruitgescho ven stellingen probeerde te naderen, afgeslaggn. vigc en krachtige aanvallen worden ge daan op verschillende andere gebieden var. Engeland, die dikwijls zeer ter van elkaar verwijderd liggen. tJnited Press maakt melding van nieuwe luchtaanvallen op geheel En geland. Boven Londen, het Noordoos ten van Engeland, Wales, het Westelijk edéelte van de Midlands en boven iast-Anglia zijn opnieuw Duitsche vliegers verschenen. Den aanval op Manchester in den nacht van 22 op 23 December noemt United Press den zwaarsten, dien Engeland tot dusverre heeft beleefd. Er zouden veel slacht offers zijn gevallen. Een groot aantal gebouwen is ver brand en ligt in puin. Nu nog is een groot aantal puinruimers bezig met het opruimen der puinhoopen. Engelsch communiqué. Het officieele Engelsche communiqué over de Duitsche luchtaanvallen luidt als volgt; - In den afgeloopen nacht heeft het optreden van de Duitsche luchtmacht zich voornamelijk uitgestrekt boven Noordwest-En geland, waar op ver scheidene plaatsen branden ontstonden en aanzienlijke schade veroorzaakt werd. Ook andere deelen van Engeland en de districten van Londen zijn aan gevallen. „EEN VAN DE GROOTSTE OORLOGSOPHITSERS." Naar aanleiding van de benoeming van Eden tot minister van Buitenland- sche Zaken schrijft de Popoio di Homa: Edenisde voornaamste verant woordelijke voor de sancties en een van de grootste oorlogsophitsers. Zijn loop baan tot dusver biedt geen goed omen voor het Engeland, dat thans in een zoo wanhopige positie verkeert, want zijn politieke opgang is één reeks van fiasco's. Men kan derhalve zijn her optreden als minister van Buitenland sche Zaken in het kamp der spil met kalmte tegemoetzien. DeMessaggero ziet in Eden den gezworen vijand van Italië, zoowel in vrodes- als in oorlogstijd. KERSTBOODSCHAP VAN DEN KONING. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de koning-keizer de volgende boodschap gericht tot de strijders te land, ter zee en in de lucht: „Strijders te Ikljd, ter zee en in de lucht! Op dez^'«heiligen dag gaan mijn gedachtenWen erkentelijkheid meer dan ocdVuit naar u, naar u allen die, den oproep beantwoord van het vaderland, gestreden hebt en zult strijden te land, ter zee en in de lucht. Op dezen,dag wensch ik, dat unamens aai) een hartelijk woprd van genegen heid en hulde bereikt. Gij staat tegen- •ver een vijand, die over alle modern ste offensieve middelen beschikt. Maar ge zult weten te bewijzen, dat geen enkele hinderpaal en geen enkele .moeilijkheid den roemvollen opmarsch van ons Italië kunnen remmen. Strijders te land, ter zee en in de lacht! Het geheele volk, dat met mii la u de zekerlwid ziet van zijn meest •Jralende topkornst, is vereeüigd in de •seestoprechte S wenschen voor uw familieleden'.'^ Kerstmis 1940. get. Victor Smmanuel. STAD IN HET NOORDWESTEN GETROFFEN. De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat ook in den afgeloopen nacht Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn gedaan. Het zwaarste werd een stad in Noordwest-Engeland getroffen waarbij „een bepaald aantal gebou wen" beschadigd of in brand geworpen «yn. Ook op de Midlands, het gebied Mm de oevers van de Mersey, East taglia en andere deelen van Engeland aftmede op Londen zijn bommen ge nwrpen. Uit Stockholm meldt het D.N.B. JEen stad in Noordwest-Ingeland *ond volgens de gericht en uit Londen «wederom in het middelpunt van„ zeer fcevige aanvallen van het Duitsche Jachtwapen tijdens den afgeloopen ■acht De aanvalsactiviteit van het Duitsche luchtwapen was zeer uitge breid. Aanvallen en neergeworpen bommen zijn tot dusverre gerheld uit Zuid-Engeland'en Wales. Ook Londen tb met bommen bestookt. Zelfs boven Naordoost-En geland zijn af deelingen Duitsche vliegers geweest. Ook de Mid lands zijn opnieuw aangevallen, ja zelfs ongenoemde plaatsjes inv Noord- Ierland hebben bezoek vah Duitsche vliegers gehad. Over de uitwerking van dezen rwaarsten nacnNuijken Duit- scnen aanval is tot dusverre alleen be kend, dat „aanzienlijke schade aan ge bouwen is aangericht. Naa- alle waar schijn lijkheid heeft Manchester 'n twee don zwaren luchtaanval te verduren «rtiad. Langzamerhand wordt men van jftogelschc zijoe zeer onbenut over het fait, dat de aanvalsb2Lijvigheid van not Duftschc luchtwapen cnoanks alle ■Egtrische pogingen om hieraan een eteae te maken, boven Engeland steeds toeneemt. Het valt de Biitsche ■bare meening steeds meer op, dat fenige nachten de Duitsche ytmgers niet alleen een bepaald punt in bijzonder zwaar aanvallen, dÈÊm dat tegelijkertijd bijna even he- 39 DOODEN IN BERLIJN. Het qantal personen, dat door den Engelscherr luchtaanval op Berlijn in den nacht var, 20 op 21 December den dood heeft gevonden, is thans tot 39 ge>- stegen. BALKAN Winter op den Balkan. DE DIPLO OVER DF. HER BENOEMING VAN OSJIMA De Deutsche Diplomatisch- Politische K ar r e s po n d e n z, schrijft naar aanleiding van de herbe noeming van generaal Osjima tot Japansch ambassadeur te Berlijn o.a., dat de generaal uit langjarige en zeer nauwkeurige kennis van zaken, met soldateske taaiheid uitgekomen is voor zijn overtuiging, dat slechts door een zeer nauwe, door het lot bepaalde, samenwerking van zijn vaderland met de beide autoritaire staten van Europa de mogelijkheid, ja de zekerheid ge boden wordt vo or een rechtvaardige en vruchtbare nieuwe ordening in de gebieden, waarbij deze drie mogend heden belang hebben. De „dynamiek der persoonlijkheid van Osjima, die op eigen verzoek naar Japan is terug gekeerd, teneinde met de kracht van zijn geheele persoon voor de defini tieve vorming van de Duitsch-Japan- sehe vriendschap op te komen, is, zoo schrijft de Korrespondent let terlijk, een levendige uitdrukking voor dit machtige bondgenootschap, voor het tot stand komen waarvan hij op beslissende wijze heeft medegewerkt. Het Duitsche volk ontvangt en be groet in hem niet alleen den ouden vriend, doch de groote markante per soonlijkheid, waarin zich de ware over gave aan een nationaal denkbeeld van zeer groote beteekenis belichaantt". Thans kan worden medege deeld, dat voor hedenavond geen verandering is gebracht in het bestaande uitgaansverbod. Alles 1 blijft onveranderd, soodat de café's als gewoon om 11 nur moe ten sluiten' en men xich tusschen 12 uur en 4 uur vannacht niet op Jj straat mag bevinden. t Voor oudejaarsavond is hier- g omtrent nog geen definitieve be- 9 slissing genomen. niet souden t WEGEN DOOR SNEEUWVAL VERSPERD Uit alle deelen van Joego-Slavië worden berichten ontvangen over zwaar winterweer. In de IJzeren Poort heeft zich een ijslaag gevormd van een meter dik. Men is bang, dat daardoor evenals in vorige wjnters, weer watersnood in de omliggende dorpen zal ontstaan. Bij de Servische stad Passarowitsj is een met scholieren bezette autobus in den sneeuw blijven stpken: 24 uur lang hebben zij in de ^oude moeten waditen alvorens er iiulp kwam opdagen. Ook in het Zuiden van Servië zijn de wegen door den nieuwen sneeuwval weer ver sperd. Het autobusverkeer moest Maandag weer gestaakt worden, daar eehige bussen met reizigers op de passen in de sneeuw zijn blijven steken en 12 uur lang op hulp hebben moeten wachten. Deze verkeers-stagnaties brengen het gevaar mede, dat in de dorpen levensmiddelen en genees middelen gaan ontbreken. Ook in Montenegro zijn alle autobusverbin dingen stopgezet. Aan de Adriatiscfie Zee is na eenige zonnige dagen plhtse- Iing de temperatuur gedaald en is het gaan sneeuwen. Op de Adriatische Zee zelf heerscht een krachtige storm, welke de scheepvaart zwaar belem mert. t Verbruik wal aanmerke lijk gestegen. RANTSOENVERLAGING BIJ TRANS PORTMOEILIJKHEDEN Van bevoegde zijde fShrijft men ons: Zooals bekend, is pel gas- en electri- citeitsverbruik met mganghvan 15 Dec j.l. gerantsoeneerd op den grondslag van 100 pet. van het Verbruik in de overeenkomstige periode van het voor afgaande jaar. Gas- en electriciteitsproducenten zijn zeer groote verbruikers van-vaste bBindstoffen die uit den aard der zaak mobilijk aan den greep der distributie konden ontkomen. Toch waren er voor de invoering van de distributie van gas en eiectriciteit nog and^r oorzaken. Na de invoering van de distributie van vaste brandstoffen is het gebruik van gas en eiectriciteit bij vele afne mers zeer aanmerkelijk gestegen, daar zij de hun ten opzichte van de verwar- mingsdoeleindeh opgelegde beperkin gen compenseerden door middel van gas en eiectriciteit. Daarenboven is door hét wegvallen van petroleum en vaste brandstoffen voor kookdoeleinden het gas- en elec- trieiteitsverbruik eveneens in sterke mate toegenomen. Kan dit laatste toe laatbaar geacht worden, ontoelaatbaar en een sociale onbillijkheid is het te noemen, indien de meer gegoeden in de gelegenheid zouden zijn het betrek kelijk ongerief van de beperking van het verbruik van vaste brandstoffen op te heffen door een overmatig gé bruik van gas en eiectriciteit als warm tebronnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven is thans de taak opgelegd nauwgezet de rantsoenen te bepalen ente handhaven, om te voorkomen, dat de brandstoffenpositie van deze bedrijven iij gevaar zouden komen en dus een strengere rantsoeneering zou mpeten worden toegepast. Teneinde een stijging boven dit ge normaliseerde verbrui^ van gas en eiectriciteit te voorkomen, heeft de overheid overschrijding yan het rant soen terecht strafbaar gesteld. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleveren, omdat het niet in de be doeling ligt het genoemde percen tage van 100 pet. te verlagen. Wel moet er gekening mede gehouden worden, dat zich vervoersmoeilijk heden kunnen voordoen, die een regelmatigen toevoer van steenkool naar de gas- en electrieiteitsfabrie- ken zouden storen en aanleiding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rantsoensverlaging zou moeten be sluiten. Toch kan ieder er toe bijdragen om deze rantsoenverlaging te voor komen. althans zoolang mogelijk uit te stellen. Het eenvoudige recept hiervoor is: zuinigheid. Het wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat, als men dit ter simpele illustratie bij het koken de vlam niet 2 cM. bin nen den panbodem houdt, men een ketel vol water opzet, wanneer slechts een klein theepotje gevuld moet wor den, men het licht laat branden als men een kamer verlaat, men onnoodig de radio laat spelen, kortom gas en eiectriciteit verspilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rantsoenen voor gas en. eiectriciteit niet zouden kpnnen wor den gehandhaafd. En tochWe willen efeo poging wagen om te doen zien, hoe door de macht van het kleine het algemeen be lang gediend wordt. Hoe gemakkelijk kan met behulp van éénpansgerechten eg kookkist, met spaarlampen en met het devies „strijk alles zooveel mogelijk in één keer" b.v. 20 pet. gespaard worden op het ge bruik van gas en eiectriciteit. Hoeveel dat wel is? Dit is 285.000.000 kg. of 285 000 ton! Een lange kolen- trein van 50 a 60 wagons kan zoo onge veer één duizend ton steenkool vervoe ren. Een beetje zuinigheid beteekent voor ons land dus 285 van die lange, lange treinen. Een beetje zuinigheid beteekent zoo ongeveer 17 000 wagons met kolen, een beetje zuinigheid en dit wilden wij vooral naar voren laten komen bë- teekent, dat de kans op een straffe dis tributie van gas en eiectriciteit aan zienlijk kleiner wordt en dat meer transportmateriaal vrij komt voor huisbrand vervoer. RADIOREDE VAN DEN HEER PIEK. Zondagmiddag heeft de directeur- generaal voor de Winterhulp Neder land, de heer C. Piek, over beide zen ders een rede gehouden over het werk, waarvoor 27 en 28 December a-s. een tweede maal wordt gecollecteerd. Aan deze rede ontleenen wij: De eersW collecte van de Winter hulp Nederland is op den 29sten en 30sten November met' succes gehou den. Ik wil daarom in de allereerste plaats een woord van hartelijken dank spreken tot vhen, die dit werk heb ben doen slagen. Degenen, die, gegeven hebben en er zijn velé, vele giften binnengekomen, hebben getoond, den tijd te verstaan en ik kan hun zeggen: wij zullen met het geld, dat u ofte hebt toevertrouwd, het besté doen en het beste verrichten, dat gij ervan verwacht. Wij zullen zorgen, dat zij, die onze hulp, behoe ven, geholpen worden. U weet dat: er is rqeds achthonderdduizend gulden aan waardebons uitgezonden. Ik ver trouw, dat zij spoedig zullen zijn uit gedeeld en vreugde zullen brengen in gezinnen, die thans uitzien naar deze hulp en gij kunt weten, dat ook andere bedragen en alles wat ons zal worden toegezonden, met de grootste snelheid isirtjt verwerkt, ten einde, nogmaals gezegd,-4e vreugde te brengen in die gezinnen, waar zulks noodig is. De aanstaande collecte. En thans staan wij voor den 27sten en 28sten December. Een tweede col lecte is aangekondigd. Het is wederom een huis- en straat-collecte. Deze collecte zal worden gehouden in vol komen denzelfden vorm, als de eerste, op den 29sten en 30sten,November. Ik hoop, dat 'gij allen daar uw beste krachten aan zult wijden. Ik ben overtuigd, dat wederom onder de leiding en de voortdurende energieke leiding van de burgemeesters een goede arbeid zal worden verricht en dat deze arbeid zal slagen ten behoeve v4n ons volk. Wanneer dan nu de tweede collecte zal worden gehouden, en wij daarbij opnieuw moeten vragen aan de samenleving: Wilt gij offeren ten be hoeve van een ieder, die in nood is, wilt gij daarbij uw offer brengen in zoo ruim mogelijke mate, dan hoop ik, dat gij daarbij tevens wilt denken aan de mogelijkheid om uw werk mede gestalte te helpen geven en om ten slotte te bereiken, dat er een een drachtige wil ontstaat in dit geheele volk van 8V2 millioen zielen, dat thans nood„ig en boven alles een gezamen- lijken arbeid behoeft. Wanneer dat u voor de oogen staat, dan moge ik aan den nieuwen gever, hen, die de vorige maal voorbij zijn gegaan, zon de? te geven, nu nogmaals op het hart drukken: ziet uw collectanten daar staan, weet, dat zij op hun arm dra gen een rood-wit-blauwen band, waarop Winterhulp Nederland staat, dat zij die rood-wit-blauwe kleuren hoog houden, dat zij gezamenlijk strij den voor een sterk Nederlandsch ideaal, dat niemand ons uitde hand zal kunrten nemen, omdat het goed en eerlijk is En trekt daarom gezamenlijk op, .in de eerste plaats te verzorgen hen, die in nood zijn en in de tweede plaats om een volk te dienen dat gij allen liefhebt en waarbij u\v hulp ook niet kan worden gemist. Moge het zoo zijn bij de tweede collecte. Wees sterk, weest groot en weest krachtig,, volk van Nederland, aldus besloot de heer Pieck. In de ruime kantoorlokalen, aan het P.okin te Amsterdam, die in 'ie Hoofdstad des lands vestiging heb ben geboden aan Winterijjjlp, rin kelen de telefoons en ratelen de schrijfmachines. Er wordt hard en met liefde gewerkt om hulp te bie den aan de duizenden, die thans in deze koude, kille donkere dagen voor Kerstmis hulp en steun van noode hebben. W Na de eerste collecte, die Winterhulp eenige weken geleden heeft genouden is door het hoofdkantoor een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor Amsterdam, een bedrag, dat in de maand December verdeeld wordt over de gezinnen, die daarvoor in aanmer king komen, want helaas er is in de hoofdstad zeer veel nood en er zou meer dan een half millioen.gulden per maand noodig zijn om de 39.000 men- schen, die voor bijsteun in aanfnerking komen (werkloozen en armlastigen), te helpen. En dan moet men nog reke ning houden met de zoogenaamde stille armen. Nog veel te weinig wordt begrepen hoeveel geld er noodig is om het breed opgezette doel, dat Winterhulp zich voor oogen heeft gesteld, te kunnen be reiken. Nu moet men eerst" gaan naar de groote gezinnen, waar dringend be hoefte is aan de eerste levensbenoo- digdheden: voedsel, aanvulling van winterkleeding, brandstoffen voor de kachel. Nu ook gaat men naar de geX zinnen van minim umtteuntrekkers, wier steun heel laag is, omdat de mal arbeidde in het Vrije beroep, waarirrimj weinig verdiende en niet viel onder de volle steunuitkeering. Winterhulp bracht vreugde. Wij hebben in deze sombere dagen voor Kerstmis een bezoek gebracht aan vele gezinnen, in wier midden blijd schap en vreugde is gebracht door Winterhqlp, Winterhulp, die vlug en zonder aanzien des persoons hulp, heeft geboden. Onze tocht dóór het w'inter- sche Amsterdam ging eerst naar de overzijde van het IJ. Het was 'n kleine, maar uitstekend onderhouden woning, Waar de huisvrouw ons ontving. Win terhulp zoo zeide de vrouw ons verdient aller liefde en belangstelling. Verder ging onze tocht. Wij bezoch ten de woningen van Rotterdamsche geëvacueerden in het Asterdorp. Men- schen die ondergebracht zijn in hui zen, die eigenlijk den naam woning niet meer verdienen. Tocht en water ma ken het bewonen tot een voortdurende strijd tegen ziekte en bederf. Het vocht druipt langs de muren en hoewel in de kamer waar wij binnen werdejf gela ten een klein maar dapper kacheltje vroolijk snorde, trok een ijzige koude langs de vloer..,, waar kinderen' speelden. ■Ook deze menschen hadc ?n zich tot Winterhulp gewend omdat hun nood hoog was gestegen. En zij waren innig dankbaar en vol lof voor de hulp, .wel ke zij zoo snel hadden gekregen. Er was niet gevraagd naar geloof of poli tiek, er was slechts gevraagd: „is er dringend hulp noodig?" en binnen en kele dagen was die hulp gekomen. Zoo hepben wij vele gezinnen be zocht, vele gezinnen, die iederen dag met dubbeltjes en centen moeten re kenen om rond te komen en die nu dank zij Winterhulp wat ruimer kun nen ademhalen. GEEN SLACHTOFFERS EN GEEN SCHADE. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben de Engelsche vliegers slechts weinig bommen op Neder landsch grondgebied laten vallen en slechts in de nabijheid van twee dorpen. Deze bommen kwamen alle in het vrije veld terecht en hebben geen schade aangericht, terwijl evenmin personen worden getroffen. Het waa ia vorige jaren ge woonte, dat tusschen Nederland en zijn koloniën, in het bijzonder Nederlsndsch-Indië, z.g. Kent. gesprekken (draadlooze tele foongesprekken) konden wor. den gevoerd. De Duitsche instanties hebbes ook dit jaar deze gesprekkea mogelijk willen maken en in overleg met de Nederlandsche poetantoriteiten zijn alle maat regelen getroiien om de lan.;i;f leden over en weer tusschen Kerstmis en Nieuwjaar in de gelegerteid te stellen enkele woortftn met elkaar te wisselen. Het wachten is echter nog op de medewerking van de Indische autoriteiten en zoodra deze wordt verleend, zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. AANBESTEDINGEN. Het hoofd van den dienst der Zuider zeewerken heeft aanbesteed het onder, houd gedurende 1941 van: 1. de rijkszeewerken op Wieringen; 2. de Noorder- en Zuiderhaven nabij den Oever en andere voltooide Zuider zeewerken aldaar, de nieuwe haven te De Houkes, alsmede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot den Amsteldiepdijk, den Balgzand dijk en tot Het Balgzandkanaal tusschen van Ewijckssluis en Oostoever; 3. de rijkshavenwerken op Wierin gen, den Rijksweg 10 a en gedeelten van de Rijkswegen No. 7 en No. 9. Laagste inschrver in massa was N.V. P. Daalders Aann. Bedrijf te Alkmaar, voor 53.922, De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het onderhoud van de gedeelten Sewei— Joure, Joure—Sneek, Bolsward—Harke. zijl en Harkezeil--Afsluitdijk Van weg No. 43 van het rijkswegenpïan 1938 ge- duerende het jaar 1941. Laagste inschrijving was van H. Broersma te Harlingen, voor 19.824, WEGING VAN LOMPÉN EN OUD PAPIER BIJ VERVOER PER SPOOR Op grond van de onlangs in werking getreden beschikkingen inzake de organisatie van den handel in lompen en oud papier, moet bij vervoer bij spoor van partijen lompen en oud papier van minstens 500 k.g., -de weging door ambtenaren van de Spoor, wegen geschieden. Door de Nederlandsche Spoorwegen is erop gewezeij, dat de handhaving van dit voorschrift in de huidige omstandig heden, nu het goederenvervoer met groote moeilijkheden te kampen heeft, in het bijzonder voor wagonladingen op peprnstige bedaren stuit. In ver band hiermede heeft de directeur van het Rijksbureau voor materialen en afvalstoffen, naar in de Staatscourant van 23 dezer wordt' bekend gemaakt, tot wederopzegging toe, ontheffing verleend van'het bovengenoemde voor schrift, met dien verstande, dat de weging thans dient te geschieden ten overstaan van kooper en verkooper of hun gémachtigdein), dus op deielfde wijze als reeds in de bedoelde beschik kingen voor het vervoer van lompen en oud papier anders dan per spoor, was bepaald. BUREAU VAN SAMENWERKENDE SIGARENWINKEL1ERS- VEREENIGINGEN. Dezer, dagen hebben de Neutrale sigarenwinkeliersvereeniging te Am sterdam. ,dp Federatie van winkeliers in 'tabaksfabrikaten te Rotterdam en de Federatie van Winkeliers in ta baksfabrikaten te Den Haag een bu reau gesticht dat ten doel heeft de landelijke belangen van de Neder landsche sigarenwinkeliers, op econo misch' en vakgebied in den ruimsten zin des woords te behartigen. Organisaties kunnen zich melden bij den secretaris van het bureau van samenwerkende sigarenwinkeliers vereei'igingen,,den heer A. van der Heijden. Havenstraat „13, telefoon 37361, Rotterdam. GROOTE MOGELIJKHEDEN Op den proeftuin van het Zuid- Hollandsch glasdistriet te Naaldwijk zijnb elangrfjke proeven genomen met de sojaboonencultuur. Deze proe ven zijn vooral belangrijk, gezien de hooge voedingswaarde van de soja boon en haar groote geschiktheid als volsvoedmgsmiddel. Op genoemden proeftuin zijn experimenten genomen met de teelt van «ojaboonen in de stookkassen, in koude^kassen en op den vollen grond. In de stookkas bieek de oomi ongeveer vier maal zoo groot te zijn Mals van planten op den kouden grond. De deskundigen zien groote mogelijkheden in deze cultuur al staat zij nog in een beginstadium en, zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. °p den proeftuin te Naaldwyk zijn ook bemestingsp roe ven genomen, die de opbrengst van sojaboonen zeer uiteen deden loopen. 485e STAATSLOTERIJ. DK1U>E KLASSE TWEEDE LIJST Trekking van 24 December. 25.000 No. 21284. 5.000 No. 2821. 2.000 No. 9359. 1.500 No. 13004, 20782. 1.000 No. 21832 400 No. 2586, 2814, 17155, 19587 200 No. 2389, 13566. 100 No. 8453, 11766, 12049, 14061, 21364 21518 PRIJZEN VAN ƒ45. 1072 4631 7350 10414 13243 15940 16721 1080 4659 7365 10428 13320 15992 18736 1141 4700 7447 10445 13376 16000 18751 1164 4701 ?460 10463 13391 16001 18756 1191 4703 7463 10465 13418 16069 18760 1209 4706 7504 10479 13425 16087 18776 1213 4742 7514 10482 13434 16108 18780 1260 4770 7515 10510 13474 16230 18788 1329 4776 7530 10516 13476 16236 18819 1361 4780 7543 10570 13483 16275 18943 1364 4794 7596 10587 13582 16353 189M 1372 4812 7638 10645 13600 16369 19006 1374 4858 7669 10664 13608 16434 19037 1386 4865 7676 10676 13626 16564 19054 1387 4877 7706 10684 1367! 16586 19066 1433 4878 7786 10714 13750 16596 19080 1487 4879 7798 10775 13757 16657 19081 1538 4880 7811 '10792 13764 16665 19111 1563 4682 7835 10796 13803 16705 19157 1573 4891 7844 10811 13808 16708 19195 1577 4930 785! 10816 13811 16733 19238 1622 4983 7878 10853 13828 16753 19244 1625 5012 7900 10861 13829 16760 19247 1664 5028 7937 10901 13849 16793 19260 1672 5106 7998 10941 13869 16805 19295 1799 5130 8016 10979' 13917 16810 19301 1829 5165 8021 10993 13951 16861 19312 1835 5217 8023 10997 13989 16902 19322 1843 5290 8030 11028 14000 16913 19403 1850 5313 8033 11041 14021 16928 19440 1965 5372 8112 11114 14039 16932 19441 1970 5387 8150 11132 14102 16936 19474 2017 5408 8189 11183 14108 16969 19490 '2137 5423 8193 11226 14214 16975 19514 2139 5425 8227 11437 14243 16982 19561 2228 5453 8235 11443 14287 17013 19583 2269 5482 8253 11539 14300 17038 19667 3346 5520 8317 11550 14341 17149 19713 2354 5538 8352 11555 14J44 17157 19763 2371 5561 8365 11622 14355 17182 1S782 2395 5586 8398 11647 14357 17196 2417 5622 8409 11680 14382 17247 18799 2419 5705 8412 11687 14401 17251 19814 2422 5731 8421 11702 14459 17255 19640 2460 5745 8442 11748 14525 17260 19978 2467 5776 8445 11793 14534 17269 19979 2573 5841 8464 11816 14561 17280 19990 2582 5858 8480 11821 14564 17285 20005 2623 5870 8487 11824 14573 17287 20030 2726 5909 8490 11854 14574 17288 20041 2744 5916 8585 11877 14593 17310 20067 2754 5921 8604 1187(1 14607 17336 20314 2763 5983 8610-HS97 14648 17342 20317 2789 5989 8686 11945 14667 17351 20339 8712 11954 14793 17352 20341 8741 11959 14826 17376 20359 881' ,69 14835 17383 20371 8844 11974 14863 17434 20417 8858 11976 14866 17451 20430 8873 12030 14936 17511 2044a 8878 12048 149J8 17557 20486 8928 12068 14949 17563 20545 3107 6335 8950 12110 14958'17564 20355 3109 6342 8975 12184 14965 17606 20562 3158 6357 8985 12209 15059 17608 2063» 3177 6386 9025 12285 15080 17611 20695 3192 6412 9044 12316 15128 17694 207/1 3233 6463 9065 12355 15139 17706 2078» 3244 6474 9067 12363 15183 17766 20854 3295 6483 9093 12387 15232 17800 2C867 3306 6517 9147 12447 15258 17808 26895 3322 6535 9154 12455 15268 17835 20925 3341 6605 9177 12466 15271 17863 20944 3360 6632 9196 12525 15280 17865 20997 3367 6674 9254 12536 15291 17869 2 «04 3477 6697 9258 12557 15359 17896 2 006 3480 6733 9281 12564 15368 17975 21027 3536 6740 9313 12574 15401 1799? 3605 6777 9316 12590 15413 18006 2104 3662 6780 9368 12617 15442 18010 2104» 3681 6793 9441 12644 15463 18065 2105 3794 6834 9459 12706 154F8 18066 210W 3796 6839 9503 12718 15478 18142 2JW> 3807 6878 9509 12732 15480 18144 2i08» 3947 6884 9513 12735 15489 18162 21 18 3951 6904 9583 12838 15496 18208 21124 4114 6906 9585 12845 15507 18212 2113* 4153 6965 9603 12846 15517 18226 21133 4160 7001 9665 12868 15529 18239 21137 4161 7022 ,9739 12878 15548 18256 21146 4162 7027 9910 12882 15604 18293 2 24' 4211 7044 9942 12893 15636 18297 21305 4216 7062 9945 12912 15689 18348 21346 426» 7087 9948 12917 15693 8422 213,1 4310 7096 10040 12918 15699 x3473 2147» 4332 7136 10082 12f 15732 18479 21488 4342 7190? 10104 130 15776 18524 21»» 4350 7195 10184 13027 157«1 18»37 21598 4358 7223 10212 13028 """VlSMJ 21741 4360* 7249 10251 13044 18Ó97 2191» 4396 7257 10350 13069 i 18613 21947 4448 7263 10357 13158 15835 18822 2|9g 4478 7292 10365 13170 15844 18668 21954 4526 7301 10370 13173 15881 18694 21985 4617 7328 10387 13240 In de vorige lijst stond1175 11775. Ia deze klasse zijn nog Ingebleven: 2 prijzen van 1000 0 2792 6025 2800 6109 2936 6124 2998 6163 2999 6225 3060 6269 .1086 6308 3106 6327

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 8