EN VERPLICHTE RADIO-BIJDRAGE vati 75 cent per maand De distributie van brandstoffen NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN "V Het is noodig, dat de staat den omroep aan zich trekt Distribufie-centrales zullen warden genaast - Streven naar een goed- koope „vblksontvanger" - Onderhoud met ir W. L. Z. vap der Vegte Alléén voor directe behoefte i Zon enttlMui ij dag 27 Dec. 1940 - Slechts in gedeelten mag het toegestane kwantum worden afgeleverd EXTRA RANTSOEN KAAS. Smeerkaas op bon 20. OUDSCHE Jan gant, No. 20513 Directeur F. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tel. 3743 Een redaeterfr ran het A. N. F. heeft een onderhond gehad met ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadvi- jpr bij het departement van Volks- voorüchting en Kunsten, over de ■leuwe maatregelen op radiogebied. Naar aanleiding van de nieuwe verordening en aanknoopend aan hetgeen ir. A. Dubois, de gemach tigde voor de concentratie van den radio-omroep in Nederland, reeds had medegedeeld over het streven naar Mn grooten Nederlandschef omroep, kwam het gesprek eerst op het algemeene doel van de radio- eoncentratie. Ir W. L. Z." VAN DER VEGTE (Nat. Fotokantoor) „Wij willen den omroep in dienst Inn het geheele volk stellen", reide de lieer Van der Vegte. „Daarvoor is het ■Modig, dat de staat* den omroep aan Inch trekt. Vroeger trad de slaat in het [«Ifemeen slechts controleerend, dus laegatief, tegenover den omroep- op. ■Slechts sporadisch werd door de regee- Inag zelf gebruik gemaakt van de radio |8» middel om ons heele volk te berei- |km. Zoo nu en dan, bij plechtige ge- Itturtenissen, herdenkingsdagen en in ■Wen van gevaar voor ons land werd Ife omroep te algemeenen nutte inge- Irhakeld, doch nooit werd dit machtige IWpmiddel gebruikt voor eèn georga niseerde volksvoorlichting. Met het be- lAait pm den omroep onder te brengen IN hei nieuwe departement van Volks- l'oorlichting wordt radicaal met de tot ■N toe gevolgde richtlijnen gebroken. I De staat is in de eerste plaats ver- ■Ntwoordelijk voor hetgeen de'omroep ■•"tgt- Niet door middel van een nega- Iwve controle, doch slechts door maat- Ihgelen van opbouwenden aard, door liet geveit van richtlijnen en het direct ■«invloeden van de berichtgeving. I Er moet goed bedacht worden, dat de INtheruitzendingen niet aan grenzen |g lands gebonden zijn, zoodat ver haten ons eigen land onze stem door- dngt. Daarom moet wel overwogep Jorden wat onze omroep brengt en zal like onzakelijke of onjuiste berichtge- |*ing vermeden dienen te worden. Bet is wel duidelijk, dat het vol strekt uitgesloten is, dat de omroep in handen van vereenigingen van hiisteraan blijft, hoe goed de bedoe lingen ook xijn mogen." Positiev* staatstaak. «De staat stelt zich dus niet slechts Thet negatieve voor deTadiozendin- verantwoordelijk, doch wil post- werkzaam zijn. U bedoelt, dat de niet alleen tegen „onvertogen woorden'' moet waken, maar zelf iets te Verkondigen heeft?" ija, omdat de taak van de radio een volks voorlicht en de functie is en daar om tot bet terrein van den staat be hoort." „Dat dit standpunt directe practische consequenties heeft voor de berichtge ving, Is duidelijk geworden. Doch ook voor het overige gesproken woord zal het gevolgen hebben. Kunt u aangeven welke?" „De omroep zal geregeld gebruikt worden om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te brengen. In de eerste plaats denk ik hierbij aan het scheppen van beter begrip voor de nieuwe gedachten die dezen groot- schen tijd, waarin we leven, beheer- schen, en het bewerkstelligen van een betere verhouding tot onze Oostelijke naburen. We weten, dat er ten opzichte van beide punten grove misverstanden bestaan en het is voor ons land een levensbelang, dat hier op de snelste wijze klaarheid geschapen wordt. Ik denk -hier ook aan actueele lezingen, interviews op allerlei gebied en speciale reportage van allerlei gebeurtenissen uit het dagelijksche leven. Ook zullen jkÜ de jfemmen JatfiD hooren van hen, ale tot nu toe vergeefsch trachtten een plaats voor de microfoon te veroveren. Verder is het noodig, dat de vele maatregelen die het gevolg zijn van de bezetting van ons land en van de blok kade, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden en dat 'het ons volk wordt bijgebracht waarom deze maatregelen in het alge meen noodig zijn en hoe wij ons ernaar te gedragen hebben." ..En hoe ziet u de taak van uw de partement ten opzichte van de muzi kale en andere progfamma's?" De Kunst. „Bij de ontwikkeling van de omroep programma's staat de kunst op het allereerste plan en wij zullen er naar streven om het allerbeste aan onze luis teraars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel na gestreefd, ten eerste willen wij den smaak van het publiek op een hooger peil brengen en ten tweede is het mo gelijk op veel ruimer schaal gelegen heid te geven aan onze bega$fyie kun stenaars ona naar voren te treilen. De misstand, dat deze kunstenaars vaak hun toevlucht in het buitenland hebben moeten zoeken, dient voorgoed te ver dwijnen. Het is J ze eerste plicht om aan goede zonen van ons volk een be staansmogelijkheid te bieden. Hieruit moet niet geconcludeerd worden, dat ook niet aan buitenland- sche krachten gelegenheid zal gegeven worden hun kunnen te toonen. Dit is juist noodig om op de hoogte te blij ven van wat buiten onze grenzen ge presteerd wordt en om de noodige sti mulans aan onze eigen kunstenaars te geven. Het uitwisselen vSn goede krachten zal in de hand gewefkt wor den. Goede amusementsmuziek is van zelfsprekend welkom, doch ik wil hier duidelijk doen uitkomen, dat in de Ne derlandsche omroep geen plaats meer wordt ingeruimd voor zoogenaamde hotjazz of „kreungezang". Het departement zal de richtlij nen geven voor de programma's. De uit eindelijke organisatie en uitvoering ge schiedt natuurlijk door den omroep zelf onder verantwoording van zijn hgjder." Verschillende stroommgen. ,Hoe zullen echter de verschillen ensbeschouwingen, tot toe in de ve£ illende omroepvereenigingen verte genwoordigd, tot uiting komen?" „Zooals reeds werd medegedeeld zullen de kerkelijke belangen van de luisteraars op minstens dezelfde wijze verzorgd worden als tot nu toe. In de pro'gramma-afdeeling van de Neder landsche omroep komt hiervoor een speciale afdeeling, waar vertrouwens mannen van de verschillende kerke lijke groepen onder eigen verantwoor ding de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uitzendingen zelf ge schied endoor het apparaat van den Nederlandschen omroep. Onder kerkelijke uitzendingen wordt datgene verstaan, wat het direct kerke lijke leven betreft, waarbij dit begrip ruim' opgevat dient te worden. Politiek en dergelijke behooren hier echter zeer zeker biet toe, hiervoor zijn andere takken der programma-afdee- ling beschikbaar. Wij zullen er $org voor dragen, dat hier de belangen van het Nederland- sche volk en zoo noodig die van onze volksgenooten in overzeesche gewesten en van stamverwante in andere deelen van de wereld op de beste wijze be hartigd worden. Ik reken er stellig op, op dit gebied van de kerkelijke over heden loyale medewerking te ver krijgen." De iinanciering. De volgende vraag gord de finan ciering. Ziehier het antwoord: „Tot nu toe beschikte de omroep uitsluitend over geldmiddelen uit vrij willige bijdragen van de luisteraars. Deze idealistische grondslag heeft tot bewonderenswaardige resultaten ge leid, doch is in verband met de nieuwe doelstelling niet meer te handhaven. De Nederlandsche omroep stelt zich in dienst var, het geheele Nederlandsche volk en daarom is het natuurlijk uit gesloten, dat een groot deel^van de luisteraars niet mee zou dragen aan de kosten. Tot nu toe waren slechts on geveer de helft van de luisteraars van hun plichten bewust, ons land telde meer dan een half millioen klaploopers op omtoepgebied. Aan dezen ongewenschten „toe stand wordt nu een einde gemaakt door met ingang van 1 Januari 14)41 een verplichte radiobijdrage in te stellen. Elke toestelbezitter en elke aangeslotene aan een radio-distri butie-bedrijf zal voortaan 75 ct per maand moeten bijdragen. Een deel hiervan komt ten goede aan den dienst der PTT als vergoeding voor de kosten verbonden aan het innen dezer bijdragen, voor het yerzorgen van de zenders, laboratoriumkosten, enz. De rest komt geheel ten goede aan den Nederlandschen omroep en zal voldoende zijn om de plannen, zooals ik u die zoo juist ontwikkel de, te dekken. Op hef eerste gezicht lijkt het bedrag van 75 ct per maand tamelijk hoog, doch in vergelijk wat men in het bui tenland betaalt is het gering. In Duitschland draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per maand bij, j dus ongeveer het dubbele. Ik ontveins mij niet, dat deze ver plichte bijdrage aanvankelijk een te rugslag op het aantal" luisteraars zal brengen, doch ik ben ten Volle over tuigd, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat in een betrekkelijk korten tijd de Nederlandsche luisteraar verzoend zal zijn met dezen toestand en zijn bijdrage gaarne zal offeren, omdat hij Overtuigd wordt, dat hij waar voor zijn geld krijgt." „Kan er tegenover deze lasten- vérzwarirg, geen tegenwicht worden gesteld in den vorm van tegemoet koming aan de luisteraars? Radio is een dure liefhebberij Een „volksontvanger". „Dat gebeurt ook. Wij zullen trachten den Nederlandschen omfbep te stimuleeren en in de eerste plaats is het hiervoor noodig, dat een goed- koope doch goede volksohtvanger in den handel wordt gebracht. We zullen ons met de radio-fabrikanten en met den radio-handel te zamen aan een tafel zetten en trachten het beoogde doel te benaderen. Van-zelfsprekend zijn hier nog ettelijke moeilijke vraag stukken op te lossen, doch waar een wil is, is een weg. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet rtiogelijk is, om den luisteraar met geringe financieele draagkracht tegemoet te komen in de betalingscondities, opdat ook hij in staat is dir. aanschaf van zoo n toe stel te bekostigen. Voor den radio- handel en de fabrikanten is het stimü- leeren van den verkoop van radiotoe stellen natuurlijk van het grootste be lang en hier gaan onze belangen hand in hand. Hun medewerking is onont beerlijk, opdat ons streven dat succes DE BEKENDE'RIJiNE van het kasteel „Lichtenberg" en de hoeve op den St Pietersberg te Maastricht dreigen tengevolge van de afgraving van den berg onder sloopershanden te vallen. Een verzoekschrift is tot den secretaris-generaal jsan het departement van Opvoeding, Wejenschap en Cultuurbescherming gericht tot behoud van dit cultuur-qionumcxit Da Lichtenberg boven de steile wanden van den SL Pietersberg. t uJMHHtU*t Zuiden) 9 Het Rijkskolenbureau brengt ter algemeene kennis, dat tegelijk met de bekendmaking van de bons, geldig voor de periode 15 December t/m. 31 Januari een circulaire aan alle hande laren in brandstoffen in Nederland is gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Voor de periode 15 December 1940 t/m. 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bons 8 t/m. 10 van de bonkaart „haarden en kachels" en 15 t/m. 25 van de bonkaart „centrale verwar ming''. In verband met het gevorderde 'stookseizoen zullen wellicht eenige verbruikers op spoedige levering aan dringen, doch wij doen een beroep op uwe medewerking om een behoorlijke verdeeling van het beschikbare kwan tum te verkrijgen, daar de verzending van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoe ken wij u, aan geen enkele uwer af nemers ineens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de periode van 15 December 1940 t/m. 31 Januari 1941 en in de eerste pfeats die afne mers te bedienen, die werkelijk directe behoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wortit geleverd uiteraard alleen in dien de desbetreffende installaties met deze brandstof kunnen worden gestookt mag worden aangenomen, dat bij regelmatigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het publiek". Het is het rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolen- leveranciers eTop aandringen, respec tievelijk erop staan, dat geheele of bijna het-geheele toegestane kwantum ineens te ontvangen. Daarnaast is het Rijkskolenbureau tevens gebleken, dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenden druk bezwijken uit vrees of omdat zij ver moeden dat anders hun afnemers een dnderen leverancier zullen kiezen, terwijl zich ook gevallen voordoen, dat de handelaar eigener beweging bij zijn afnemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat die brandstoffenhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn, een aantal hunner afnemers de hoeveelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te verstrekken. Daarom wenscht het Rijkskolen bureau langs dezen weg de aandacht erop tevestigen van de handelaren, dat zij zich dienen te houden aan de hier boven aangehaalde circulaire en doet het Rijkskolenbureau doet een beroep op het publiek om geen grootere hoeveelheid brandstof van zijn kolen- leverancier te verlangen dan wat het voor direct verbruik noodig heeft, het verdere tegoed op de t/m. 31 Januari geldig verklaarde bons in een of 2 zendingen in Januari van den kolen handelaar af te nemen en overigens de grootste zuinigheid bij het stoken te betrachten, daar anders bij ver keersstremmingen tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in regelmatige kolenvoorziening niet zul len uitblijven. Alleen dan. wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat mag erop ge rekend worden, dat een regelmatige kolenvoorziening mogelijk blijft. Het Rijkskolenbureau mag niet na laten hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maat regelen te nemen, desnoods door in beslagname der aanwezige voorraden, tegen die handelaren en particulieren, die opzettelijk in strijd met het voren staande gehandeld hebben of zullen handelen. moge hebben, waardoor de te nemen maatregelen gerechtvaardigd blijken." De distributie. ..En wat gebeurt er met de radio distributie?" „Deze methode van omroepver- breiding is in ons land op groote schaal toegepast, veel meer dan in andere landen. Wij hebben over de 800 radio-distribntie-centrales en het ligt in het voornemen deze be drijven door den staat te doen naas ten en te voegen onder den dienst der P.T.T. De huidige eigenaars moeten natuurlijk op billijke wijze schadeloos gesteld worden. Op deze wijze szl het mogelijk zijn, dat de distribntiediensten ten vplle wor den ingezet voor het zoo juist ge schetste doel gn tevens zullen de minder goed uitgeruste diensten verbeterd worden, waarbij de waarschijnlijkheid bestaat, dat en kele kleine, niet ioonende, centrales verdwijnen zullen. Er zal- naar ge streefd worden, de bijdragen voor aansluiting aan 'n radiodistributie bedrijf te verlagen, om zoodoende de gelegenheid te scheppen den kring der luisteraars te vergrooten." „Nog verdere plannen?" „Onder den radio-omroep valt ook de televisie, een techniek, die reeds bezig is uit zijn kinderschoenen te groeien. Ofschoon men nog lang niet is, waar men wezen wil, wordt het toch reeds duidelijker, dat dit onderwerp de allergrootste aandacht verdient. Het zal daarom noodig zijn, om de ontwikke ling op den voet' te volgen en een uit gebreide studie van de toepassings mogelijkheden te maken. In het uit te breiden laboratorium van de PTT zal het noodige verricht worden ten einde klaar te staan de televisi in ons land toe te passen, als-de tijd daarvoor ge komen is." „Tot de verdere punten van het pro gramma van' he|t departement van Volksvoorlichting en Kunsten behoort de wetgeving op radio-omroepgebied in ruimsten zin. Ik wil hiervan slechts aanstippen de te nemen maatregelen teneinde de storingen van* de radio- ontvangst tot een minimum te beper ken en het vraagstuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aesthe: tisch gezichtspunt, als, met het oog op storingen. Verder zijn aan de orde het samen stellen van voorschriften voor hen die gerechtigd zullen zijn de' officieele radioprogramma's uit te geven in den vorm van een periodiek, zooals tot nu toe gebruikelijk was. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de kernen der huidige omroepvereeni gingen, om zoodoende in de toekomst den band met hun vroegere leden aart- te houden." Het gesprek bleek, op dit punt ge- -men, reeds zooveel stof te hebben opgeleverd, d-t besloten werd de lezers voor het overige te verwijzen naar de radiotoespraak van den heer Van der Vegte, welke hij hedenavond te 18 uur zal uitspreken en de daarop volgende uiteenzetting (waarschijnlijk op Zon dag 29 dezer) over de toepassing van het besluit omtrent de verplichte luis terbijdrage. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 12 Januari a.s. zal de met „20" genum merde bon van h§t algemeen distribu tiebonboekje recht gpven op het koo- pen van 125 gram kaas. De geldigheids duur van bon „20" eindigt op 12 Ja nuari a.s., zoodat deze na dien datum niet meer gebrujkt kan worden. De aandacht wordt .er nogmaals op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkin gen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „20" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans alsnog de 'gelegenheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen tb koopen. Voor smeerkaas in verpakkin gen van 250 gr. dienen vanzelfsprekefid twee bonnen „20" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten en van houders van hotels, café's e.d. wordt,, gevestigd op enkele nadere bijzönder- heden, welke per officieele publicatie zyn bekend gemaakt. 4 Zon: op 9.50, onder 17.33. 4 Maan: op 8.53, onder 17.47. aL> Men is verplicht te verduis- Jteren van zonsondergang tot A zonsopkomst. 4. Lantaarns van voertuigen 1.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1