GOUDA IN 1940 Oorlogsomstandigheden drukten haar stempel Drukkend en onzeker jaar, met persoonlijke zorgen en algemeene moeilijkheden, maar toch met goede dingen, naastenliefde en aanwinsten op verschillend terrein Dankbaarheiddat stad en inwoners voor veel gespaard bleven TWEEDE BLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 BEWOGEN OORLOGSPERIODE Hermann ,A- Schreuder Sr. t WAT VERDWEEN ALGEMEENE TOESTAND PERSONALIA Vlamingstraat 29 Dr. W. H. van Rietschoten, t HERDENKING VAN COORNHERT. Zilveren ambtsjubileum ds. H. van Dijken G.zn. ■ciichier buitenland DE herinnering un het jaar, dat voorbij ging, wordt be- heerseht door de gebeurte nissen, die zijn voortgevloeid uit het feit, dat ons laad in den oorlog betrokken werd. De bewogen Mei dagen en alles wat uH de bijzon dere omstandigheden is gevolgd op zoo menig gebied, deze gedachten komen het eerst op bij een terug blik op het leven in onze stad in 1940. Het is een moeilijk jaar geweest ongetwijfeld, voor de ge meente als voor ieder persoonlijk, en toch, ondanks alles, moge er grO&tc dankbaarheid bestaan, dat Gouda en zijn Inwoners er soo goed a/gekomen zijn en voor de oorlogs ellende, die men elders heeft on dervonden, zijn gespaard gebleven. In oase stad immers, is geen steen door den oorlog van zi|a plaats gegaan, er is in de oorlogsdagen geen bom gevallen, onder de bur gerbevolking vielen geen slacht offers. Het overgroote deel van de onder de wapenen geroepen in woners is bij het gezin of In de ouderlijke woning teruggekeerd, slechts enkelen hebben het leven gelaten. Hen berdenken wij met weemoed. Hoe droef het Jaar voor sommigen was, hoe onzeker en zorgvol voor velen, boe de moeilijkheden ieder zijn deel te dragen gaven, toch mogen we dankbaar zijn, want voor veel, heel verf bleef Gouda bewaard. Pinksterdagen met vluchtelingenstroom vjfeTS in hoofdlijnen valt in dit bestek het beeld te teekenen van het vele en snelle gebeuren in het afgeloopen jaar en met korte flitsen, die bij een jaaroverzicht pas sen, te herinnergp aan de spannende Mei-dagen en de maanden daarna. Het begon op dien Vrijdag, den lOen Mei, toen de tallooze vliegtuigen de burgerij bij het- aanbreken van don dag uit bed riepen en duidelijk maakten, dat Nederland in oorlog ver keerde De luchtbeschermingsdienst werd gemobiliseerd, de openbare schuilkelders gingen open, het eerste luchtalarm klonk. Het leven lag in zijn gewone doen grootendeels stil, de treinen reden niet meer, het telefoon verkeer werd beperkt, de post bestelde /niet meer, scholen en banken werden gesloten. Noodziekenhuizen werden in gericht, de apotheken waren doorloo pend geopend, 's Avonds ging de v.f- duistering in en men mocht tijdens het donker niet op straat Toen de Pink sterdagen zonder kerkdiensten en de stroom van geëvacueerden uitGelder- malsen, Deil, Beesd en Tiel, die op eigen gelegenheid per fiets kwamen of per auto gehaald werden. Op deze Pinksterdagen heeft Gou da een prachtigen gemeenschaps zin en naastenliefde getoond. On middellijk na den oproep kwamen de autobezitters zich melden en de eene rit na den anderen werd gemaakt om de bewoners van de betrokken gemeenten naar Gouda te brengen, waar de bevolking de uitgewekenen liefderijk ontving en verzorgde. Allerlei gebouwen werden ingericht, de Vereeniging voor Vrouwelijke Vrij willige Hulp, kort na haar installatie tot omvangrijken arbeid geroepen, deed wat zij kon, allerlei autoriteiten, dien sten, organisaties en vereenigingen sprongen bij, de inwoners zetten hun huizen wijd open en zoö werden in 24 uur circa 15.000 menschen gehaald en ondergebracht. Zorgvolle 15e Mei Toen de angstige Dinsdag, toen ons leger van de Gretfbelime terugtrok en ten deel van de troepen en het com mando van het veldleger op Gouda terugvielen. Om plaats te maken", moes ten de met Pinksteren aangekomen ge- evacueerden onverwacht doorreizen. Bepakt en beladen kwamen zij 's ochtends naar de Markt en wéér reden de automobilisten af en aan, naar .Alphen, Hazerswoude en Leider dorp, van het aanbreken van den dag tot het middaguur. Drukkend werd de sfeer, het lucht alarm was niet van de lucht. Dien mid dag lag alles stil. Tegen den avond, toen een aschregen van de branden te Rotterdam over de stad viel. week de spanning: de radio deelde de capitu. latie mede. 's Avonds brandde, voor één avond, het lifht weer. Opnieuw maakte Gpuda zich op om hulp te verleenen. roaar de vluchtelin genstroom uit Rotterdam kwam niet in die mate als verwacht werd, de duizend Rotterdammer?, die naar Gouda kwamen, waren vlug dnderge- bracht. Woensdag kwamen de Duitsche troe pen, verordeningen werden door bet opperbevel der Vuïtsche weermacht uitgevaardigd. Terugkeer naar gewone doen. Snel herstelde het leven zich, het gemeente-personeel en een ieder, wien dit mogelijk was, hervatte den arbeid, de huwelijksvoltrekking ging gewoon door, de autobusdienst GoudaRotter dam, die het in de komende dagen, toen er geen treinverbinding op Rotter, dam was, zoo druk had, ging als eerste weer rijden. In de volgende dagen verdwenen ge leidelijk de duizenden fietsen van vluchtelingen, die op de Markt stonden, de nog hier verblijvende geëvacueer den keerden terug, de bagage werd teruggebracht. Het treinverkeer werd hervat. Kleeding en geld werd ingezameld, er kwam een bureau voor registree ring van vluchtelingen, een inlichtin genbureau werd tevens geopend. De distributiedienst kwam in wer king, eerst voor benzine-vergunningen, later Voor uitreiking van kaarten en bonnen. De openbare vermakelijkheden wer den hervat, de Zaterdagavondmarkt ging weer door, er werden weer kerk wet diensten gehouden, de bedrijven her vatten den arbeid, het drankverbod werd opgeheven, de weekmarkt ging weer door, geleidelijk werden de scholen heropend. Nog tv^ flitsen uit die dagen het aapje kwam. nu de auto's in de gatage moesten blijven, weer op straat en de Postboden boden zich vrijwillig aan om op Zondag de post te bestellen. Want velen wachtten bericht van onder dc wapenen zijnde familieleden en het duurde wat korter of langer, maar velen ontvingen goede tijding en voor anderen was er op den duur blijd schap bij den terugkeer van militairen uit Frankrijk en vervolgens uit krijgs gevangenschap uit Duitschland. De heer Hermann A. Schreuder Sr. te Schoonhoven, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vóór Gouda en omstrekeen, die veer tig jaar voor de belangen van handel en industrie en van het algemeen op de bres stond, ging op 8 April in den ouderdom van 79 jaar heen. (Foto archief) Bijzondere tijdsomstandigheden in allerlei gebeurtenissen weer spiegeld. Ook voor en na de oorlogsdagen wa ren er gebeurtenissen en feiten, die verband hielden met de bijzondere omstandigheden. Te noemen zijn in bonte volgorde de bloedtransfusie, de inenting tegen typhus, het verzamelen van bloesem van lindeboomen voor thee, het verbod tot autorijden na 10 uur 's avonds, het uitgaansverbod tus- schen 10, later 12 en 4 uur, de invoe ring van identiteitsbewijzen met de groote drukte in de fotozaken, een tijdelijke inkrimping van het aantal postbestellingen van drie tot twee, het gezamenlijke sleepen van beurtschepen beperking van autobusdiensten, de ver- scnijning van autobussen en vrachtwa- In Mei wérd, nadat het eenigen tijd de ongewone bestem ming van leslokaal der Ambachtsschool had gehad, het vroe gere stoomgemaal van Rijnland, dat 83 jaar de afsluiting van den Fluweelen singel vormde, afge broken ten behoeve van de verkeersver- betering op den Goe- janverwelledijk, die inmiddels is ter hand genomen. (Foto archief) gens op houtgas en gasgeneratoren, de toeneming van het aantal fietsen op straat naaynate de auto's verdwenen, het tijdelijk verblijt van den Opbouw- dienst, uitgifte van volkstuinen voor het verbouwen van voedselgewassen, het ophalen van afvalstoffen, de op richting van particuliere ophaaldiensten voor distributiebonnen Ook de markten weerspiegelden de tijdsomstandigheden. Het beeld van eenige markten veranderde, de kaas markt stond korten tijd stil, de boter markt werd later niet meer gehouden, de jaarlijksche paardenmarkt was veel levendiger. Het abattoir werd centrale slachtplaats voor het rayon Gouda. Velen vestigden zich in Gouda, waar door het leegstaan van woningen tot het verleden ging behooren. Verduistering bracht vele bezwaren mede. Bijzondere voorzieningen eischte de verduistering. Het sluitingsuur van zaken ew instel lingen werd gewijzigd, de avo'rtdkerk- diensten werden vervroegd, de raadsver gaderingen en de bijeenkomsten van vereenigingen werden naar 's middags verschoven. De huisartsen verminderden het aantal middagspreekuren. Jgr werd een beperkte straatverlichting ingevoerd. Voor de veiligheid op straat werden met het plaatsen van hekken en het schildereri van boomen, trottoirs en walkanten maatregelen getroffen. De Vereeniging voor Veilig Verkeer en de Vereeniging voor Luchtbescherming zorgden voor het plaatsen van reddings-. haken en deden tot dusver* niet met succes bekroonde pogingen tot het in stellen van patrouillediensten langs de grachten. De padvinders stelden een be geleidingsdienst in. Ondanks alle maatregelen raakten tal van personen te water. Vijf ongelukken hadden een doodelljken afloop, een 40- jarige man in de Mallegatsluis, een 41- jarige man in de Gouw?, een 66-jarige man in de Peperstraat, een 27-jarige man in den Kattensingel en een 64-ja rige man in de Turfmarkt verdronken of overleden aan de gevolgen. Bij het reddingswerk valt te noemen het heldhaftig gedrag van het lid van de Goudsche Zwemcjub Jo Gravesteijn. die tweemaal in vier dagen des avonds om kwart over elf uit zijn bed sprong en in pyama in het koude water van de Gouwe dook en beide malen den dren keling redde, voor welk kranig optreden de Goudsche Zwemclub hem huldigde. Werkloosheid iets verminderd W7>l de algemeene toestand in onze stad betreft, onder de ab normale omstandigheden is het niet gemakkelijk den stand van zaken te omvatten. Voor zoover naar de werkloosheidscijfers, die als baro meter van het economisch leven kunnen gelden, te zeggen valt. is er een lichte verbetering waar te ne men. Het jaar begon jnet 1849 werkloozen. bereikte na de oorlogsdagen het record cijfer van 2941 op 18 Mei. dat evenwel weer snel afnam, om te eindigen met 1276 werkloozen, waarbij in aanmer king te nemen valt, dat 460 personen in Buiten dat van Mei was het hoogste cijfer 1941 op 27 Januari. De laagste stand werd bereikt op 5 October met 1003 ingeschrevenen. Vorig jaar was dc hoogste stand 2546 en de Jaagste 1423. Duitschland arbeid gevonden hebben. De ingeschreven werkloozen en de ar beiders in Duitschland tezamen tellend, komt meer op een cijfer per ultimo December van 1736, dat in vergelijking met dat in het begin van het jaar iets gunstiger is en waaruit te conciudeeren val, dat de toestand iets beter geworden is. In elk geval is er een positieve ver betering in vergelijking met eenige jaren geleden, toen de cijfers hooger ware». Bij de algemeene opmerkingen over 1940 valt te herinneren aan de langdu rige en strenge vorstperiode in het be gin van het jaar. Er was vele weken ijsvermaak, menigeen maakte den tra- ditioneelen pijpentocht uit Rotterdam. De straten waren geruimen tijd door herhaalden sneeuwval moeilijk begaan baar. De vuurpotten werden op straat geplaatst De scheepvaart lag zeven en een halve week stiL De Vereeniging voor ijsbestrijding liet Gouwe, Ouden Rijn en IJssel openbreken. In het najaar was er tijdens een Noord-Westerstorm eenrfiaal abnormaal hoog water; de vloedplanken'aan Oude en Nieuwe Veerslal moesten uitgezet worden. Ia memoriam. In dfe rubriek personalia worden allereerst herdacht zij, die over leden. Heengegaan zijn de heer H. de BIouw, inspecteur van het lager on derwijs In de inspectie Gouda, de heer A. Fredrikze, mede-drrecteyr van den Vereenigden Varkenshandel, de heer J. J. A. Montfjn, oud-notaris, pater L. Schuurman, kapelaan aan de H. Sacra mentskerk, de heer Hermann A. Schreu der,Sr., oud-voorzitter van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, de heer F. J. Busch, kerkmeester der parochiekerk O.L. Vrouw Hemelvaart en bekende figuur in Katholieke kringen, de heer H. Se- venhoven, lid der firma Nieuwveld en Co. en bestuurslid der voetbalvereen. „Gouda", de heer F. G. van Schaik Zil- lesen, stichter van de eerste bioscoop te Gouda,de heer J. Scheygrond, oud onderwijzer bij het openbaar onder wijs, de heer R. W. C. Hoyng, mede directeur der N.V. Kon. Plateelbakkerij „Zuid-Holland", mr. C. J. M. Franken, notaris, de heer G. van Spengen, onderwijzer aan de open bare school no. 2, de heer C. H. Bakken 99 adjunct+chef der afdeeling der N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda", de heer J. Bijkerk, onder wijzer aan de openbare school C, dr. W. H. van Rietschoten, directeur van de N.V. Goudsche Waterleiding-Maat schappij, de heer J. Schenk, oprichter, oud-voorzitter en eere-voorzitter van de Goudsche Winkeliersvereeniging, de heer J. H. Boekamp, oudste firmant van de fa. Gebrs. Boekamp en mej. G. J. Montagne, oud-presidente van afdeeling Gouda van de Nederland- sche Vereeniging van Huivfouwen. Ook eenige oud-stadgenooten zijn ver scheiden de zeereerwaarde heer P. «J. van Beuzekom, emeritus-pastoor te Dordrecht, mevr. L. Mijs-Lageslee te flijsw ijk, echtgenoote van oud-burge meester Ulbo J. Mijs, dr. J. L. C. Over- bosch, geneesheer-directeur van het ge meente-ziekenhuis te Arnhem, prof. dr. G. van Bijk. oud-hoogleeraar in d# schei kunde aan de Kon. Militaire Academie te Breda, de heer J. Kofman, oud- leej-aar aan de RJLBS. alhier, de zeer eerwaarde heer B. P. M. de Jong, pas-, toor te Velzen-Driehuis, dr. B. G. J. Evers, oud-geneesheer te dezer stede, pater A. L. J. v. d. Sanden, rector van het zusterklooster te Laeffelt in België, dr. J. H. Gunning J.Hzn., oud-predjkant der Ned. Hervormde Gemeente^lhier. de heer W. H. Kromhout, leider van de restauratie van de Sint Janske/k en ont werper van het van Iterson-ziekenhuis, ds. L. R. v. d. Broek, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Enschedé, de zeereerwaarde heer W. J. Slenders, pastoor te Ouderkerk a.d. Amstel en de heer W. Bertels, hoofd van de RJC. school te Buitenveldert. Benoemingen Benoemd werden de heer D. L. de Jong tot bouwkundige van den Provin cialen Waterstaat te Gouda, mr. H. J. Smidt tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Gouda, de heer J. B. Waiboer tot reférendaris 2e klasse der P.T.T., de heer en mevrouw U. Vee ristra tot directeur en directrice van Huize „Juliana", dr. ir. F. W. Hisschemöller tot technoloog bij het Vier maanden na zjjn 25-jang jumieum overleed op 7 October te Zeist op 71 jarigen leeftijd dr. W. H. van Riet- schoten, directeur der N.V. Goudsche Waterleiding-Maatschappij, die be langrijken arbeid voor de waterleiding en daarmede voor de volksgezondheid verrichtte, (Foto archief Op 29 October was het 350 jaar geleden, dat de schrijver-dichter Dirck Volkertsz. Coornhert te dezer stede overleed, welk feit werd herdacht met een bijeenkomst in de Sint Janskerk, waar Coornhert is begraven, en met de onthulling van een gedenksteen in den gevel van het pand Oosthaven 51, al* een blijvende herinnering aan den vermaarden vroegeren bewoner. y (Foto archief Rijksproefstation en den'Voorlichtings dienst ten bate van de klei- en aarde werkindustrie, zuster M. Galgani van het Sint Jozef-paviljoen tot overste van het Marnix-college te Sindanglaja op Java, de heer Harrend Vlag tot solo- clarinettist bij de Arnhetnsche Orkest- vereeniging, de zeereerwaarde heer G. W. Blom tot pastoor der St. Jozef-paro chie, dr. J. P. y. d. Berg tot leeraar aan R.H.B.S. en Gymnasium, der weleer waarde heer Th. J. J. van Seggelen tot Op 1 Augustus herdacht ds. H. van Dijken G.zn., predikant der Ned. Her vormde Gemeente, zijn 25-jarig ambts- jubileum. (Foto archief) pastor te Rhoon, de heer J. Jaring tot directeur van de N.V. Goudsche Water leiding-Maatschappij en de heer F. Hoyng tot mede-directeur van de N.V. Kon. Plateelbakkerij „Zuid-Holland". De heer W. Sanders werd benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ds. A. Dubois deed zijn intrede al* predikant der Chr. Geref. Gemeente, alhier. Onze stadgenooten A. v. d. End en J. van Rossum deden hun iptrede als predikant der Ned. Hervormde Go- meente te resp. Melissant en Warden Waarmede zij het predikambt aan vaardden. De heeren H. R. Elzenga en C. Jongeboer werden benoemd tot hulp prediker bij de Ned. Hervormde Kerk resp. te Enter en Wieringermeer. Tot priester gewijd werden en huo eerste plechtige H. Mis droegen op de paters fr. M. Straver O. F. M. 91 CL Moons en onze oud-stadgenoot pater C. A. Evers te Heemstede. Mr. R. Rensma werd geïnstalleerd als kantonrechter te Rotterdam. Benoemingen van oud-stadgenooten waren; dr. P. Herfst tot rector van het gemeentelijk gymnasium te Schiedam, dr. D. E. Bosselaar tot rector van het stedelijk gymnasium te Utrecht, dr. D. den Hoed tot directeur van het Rotten-' damsch Radio-therapeutisch Instituut te Rotterdam, de heer Ad. van Driem tot eersten violist van het Concert gebouw-orkest. De heer A. J. IJsselstijn werd be noemd tot eere-lid van de sociëteit „Ons Genoegen", dé heer G. van *t - Clooster tot eere-voorzitter van de athletiek- en gymnastiekvereenigjng „AchiUes" en onze oud-stadgenoot, de heer H. Zanen Cz. tot eerelid van de Nederlandsche Vereeniging van wegen bouwers. Afscheid Afscheid namen de heer T. Lugthart als leeraar aan de Avond-nijverheids school, de heer S. H. v. d. Kraats al* custor van het Stedelijk Archief en Librye, de heer L. J. M. Hogendoorn als leeraar aan de Nuts-avondteeken. school te Oudewater, de heer P. van Eijk als onderwijzer aan de openbare lagere school no. 7, de heer S. J. Vro man als leeraar aan R.H.B.S. en Gym nasium, zuster Juul Althof, verpleeg ster van de Wijkverpleging, de zeereer waarde heer P. J. A. de Graaft OF.M, pastoor der St Jozef-parochie, de heer H. Akkerman, concierge van het Stede lijk Gymnasium, de heer Ed. van Dant- zig, lid van het college van regenten van het Van Iterson ziekenhuis, rpéj. Th. J. de Ruwe, onderwijzeres ah' de St. Jozef-meisjesschool en mey H. C. Boumans, onderwijzeres aan de Vincentius a Paduasehool. Dokter E. D. Meeter ie^de zpn prak tijk als geneesheer neei> Mede beëindigde zijn werkzaam heid de heer Leo Sandzrs. gedu rende 58 jaar winkelbediende by de fa D, G. van Vreumingen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3