A. L J. v. d. VEER's Klccdingbedrijvcn tonnen Si Sewi&zeH coRsetten bieden U voor 1941 hun BESTE WENSCHEN aan M. Sliedrecht r Japonnen D. A. VAN. YPEREN, Markt 18 WEEDE BLAD DINSDAG 31 DECEMBER 19^ Wij toonen U een zeer geslaagde collectie nieuwe modellen in wol, zijde, chiffon enz. Ook in avondjaponnen AANWINSTEN EN VERBETERINGEN Dr. B. G. J. Evers, t GEMEENTERAAD OPENBARE DIENSTEN met prima pasvorm steungevend in grote verscheidenheid vindt U bij speciaal CÖRSETZAAK DE TUNNEL KWAM GEREED. ALLERLEI ONTSPANNING, HERDENKINGEN EN TOERISME Ingez. Med. U 313 .45 Onze oud-stadgenootcn ds. M. J. Punaelie, predikant der Ned. Hervorm de Gemeente te Leiden, en de zeereer* waarde beer P. J. M. v. d. Pavoordt pastoor te Beverwijk, ontvingen eervol emeritaat. Jubilea Een jubileum herdachten de heer J. B. Waiboer 25 jaar bü de P.T.T., dr. W. H. van Rietschoten 25 jaar direc teur der N.V. Goudsche Waterleiding- Maatschappij, ds. H. van Dijken Gzn. 25 jaar predikant der Ned. Hervormde kerk, de zeerwaarde heeren H. Th. Boutrr4, rector van het zusterhuis aan de Westhaven en P. H. Wytenburg, oud-deken van Gouda, 40 jaar priester, mej. Th. J. de Ruwe 40 jaar onder wijzeres aan de St. Jozef-meisjesschool en dr. T. Beekenkamp Sb jaar arts. Voorts jubileerden de heer H. J. C. Spee 40 jaar bij de N.V. Groothandel en Aardewerkfabrieken voorheen Corn's Jonker Zn., de heer D. van Waas 50 jaar bij de N.V. tot aanne ming van werken voorheen H. J. Ne- derhorst, de heer S. H. v. d. Kraats 40 jaar curtos van Stedelijk Archief en Lorbrye. de heer M. v. d. Ham 40 jaar bij de N.V. Papierwarenfabrieken A. J. Vos; de heer C. W. Runge 40 jaar in gemeentedienst, de heer G. v. d. Berg 50 jaar kapper, de heer J. v. d. Nieu- wendijk 50 jaar bij de wasscherij „De drie Notenboomên" der firma L. Jas pers en Zn. en de heer G. J. F. van Blokland 25 jaar bij de N.V. Kon. Pla teelbakkerij „Zuid-Holland". Hun 25-jarig professiefeest herdach ten de eerwaarde zusters Alcantara, Amoldia en Sixtlna van het Sint-Jozef paviljoen. !Oe heer V. de Jong was 25 jaar ver bon Sen aan de transportcolonne van de afdeeling Gouda van het Roode Kruis; hem werd de medaille van ver dienste in zilver uitgereikt. Oud-stadgeno0ten, die een jubileum vierden, waren ds. M. J. Punselie te Leiden 40 jaar predikant der Ned. Her vormde Kerk, de heer W. C. v. d. Stol- pe te Roterdam 40 jaar veearts, prof. dr. G. G. N. de Vooys te Utrecht 25 jaar hoogleeraar en mej. N. Verkerk te Rot terdam 25 jaar verpleegster. De heer J. van Galen te Bennekom oud-wethouder van Gouda, vierde zijp tachtigsten verjaardag. Te dezer stede werd mej. M. Jansen- v. d. Draaij J00 jaar; een maand later overleed zij. Mej. M. de Hoog-Kazius en onze oud-stadgenoote mej. K. van Eijk-van Leeuwen te 's-Gravenhage, bereikten den 101-jarigen leeftijd. Bestaansfeesten van vereeni- gingen en instellingen Naast de persoonlijke herdenkings feiten waren er verschillende vereeni- gingsjubilea. De R.K. Vrouwenbond, de afdeeling Gouda van de Nederland- ache Padvindersvereeniging. de afdee ling Gouda van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramweg personeel, de Sint Joseph Gezellenver- eenigmg Gouda van de parochie St. Jozef en de hengelaarsvereeniging J.P.I.V.I bestonden 25 jaar. De Vrijzinnig Protestantsche Zon dagsschool bestond 60 jaar. Jubileerende instellingen waren de Rijks Hoogere Burgerschool 75 jaar en de Ambachtsschool voor Gouda en om streken 30 jaar. Bij het feest van de Ambachtsschool herdachten de heeren P D. Muyiwijk, A. Goedewaagen'en P. Bokhoven hun 30-jarig jubileum als be stuurslid. 1 Ook eenige zakelijke ondernemin; vierden een bestaansfeest. De N.V. Reederij ..De Usel" voorheen C. G van der Garden bestond 100 jaar, dé firma J. G. Potharst en Maisoen Verhoef! 50 jaar, de Eerste Nederland^éhe Krijtfa- briek S. Vingerling 40 junr, waarbij de oprichter de heer S. /vingerling zijn G 3994 40 40-jarig jubileum als directeur vierde, en de Coöperatieve Producenten Han- delsvereeniging 25 jaar met de heeren A. van Wijnen en J. de Groot als mede jubilarissen. Auwlestea en voort uitgang werden op verschillend ge bied bereikt Op verkeersgebied was de voor naamste verbetering de totstand koming en openstelling van de tunnel tnsscben Spoorstraat en Ridder van Catsweg onder de spoorlijn GoudaUtrecht waar mede een belangrijk en groot werk tot stand kwam. Eon begin werd gemaakt met het verkeerswerk tot verbreeding van den Goejanverwelledyk tusschen Fluwee lensingel en Ooslhaven; het voormalige gemaal van het hoogheemraadschap Rijnland werd in verband hiermede afgebroken. Een eerste stap werd ook gedaan voor den bouw van een nieuwe brug over de Mallegatsluis, Gedepu teerde Staten besteedden het vervaar digen en stellen van den metalen bovenbouw van twee heftorens met hefdeuren en van een vaste brug met bijkomende en bijbehoorende Op 13 April overleed te Heemstede in 71-jarigen leeftijd dr. B. G. J. Evers, die tot 1935 gedurende 3? jaar te dezer stede met groote toewijding zijn prak tijk als geneesheer uitoefende. (Foto archief) werken aan. Deze bouw betreft den constructie-arbeid in de werkplaatsen. Het Rijk droeg het beheer en onder houd van .de Mallegatsluis, zoomede dat van de Rabatbrug. aan de pro vince over. In de stad werden diverse straten van een klinkerbestrating voorzien, wat een aanzienlijke verbetering gaf. Een tweede rijwiel- en voetpad langs den Graaf Florisweg kwamen deels gereed. Het we/ïc voor ping van de Nieuw^haven jp gekomen. y Wat de verkeerswegen Gouda betreft, valt te verj de nieuw ^jksweg van Catsweg péiar de Gouwe, welke Gouda via de tunnel met de groote wegen verbiput, opengesteld werd. De Krim- penérwaard verbeterde den weg Gouda —rGouderak er^,besteedde belangrijke wegverbeteringen aan. De provincie heeft de doortrekking van den weg GoudaBoskoop tot Alphen a.d. Rijn aanbesteed. Te water werd het werk Voor de normaliseer in g van den Hollandschen IJssel voortgezet. Het hoogheem raad schap van Rijnlandbesloot tot den bouw van een stuw- en keersluis in de Gouwe, met de uitvoering van welk werk werd begonnen. Nieuw ziekenhuis der Wijkverpleging Een belangrijke aanwinst op ander terrein was de ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis van de Wijk verpleging, hetgeen met een naamsver- idering van de instelling gepaard ing, die thans Diaconessenhuis De ijk heet. Ook in de bezetting van de leidende functies/kwam verandering. Dr. A. Montagne jzn. legde zijn praktijk als chirurg neer, dr. J. P. de Jong werd tot zijn opvolger benoemd. Dr. Mon tagne bleef als röntgenoloog aan de inrichting verbonden. De Coöperatieve Producenten Han dels vereen iging strekte haar vleugels wijd uit Er kwam een samenwerking met coöperatieve zuivelfabrieken voor den afzet van de producten tot stand, waardoor het bedrijf een groote uitbrei ding onderging. Voorts besteedde de Producent den bouw van zeven gras drogerijen Van en besloot tot oprich ting van eefe coöperatieve melk-, eh zuivelfabriek te dezer stede. Het rectoraat KotW Akkeren der R.K. Gouda van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden en han delsreizigers „Mercurius" tot stand. Het Stedelijk Muziekkorps staakte zijn repetities. Het Comité voor ontwik keling en ontspanning aan militaireh, werd na den oorlog opgeheven. De Vereen iging voor vrouwelijke vrij willige hulp, kreeg, na den eersten tijd in de Openbare Leeszaal gastvrijheid te hebben genoten, een bureau in het Weeshuis, later in het Centraal tehuis voor vluchtelingen, het bureau voor jeugd registratie werd verplaatst naar het Regentesseplantsoen, de distributie- dienst kwam, na in het Waaggebouw te zijn gevestigd, in het gebouw van de voormalige Bank van Leening. Belangrijke besluiten DE gemeenteraad onderging een wijziging in zijn samenstelling, de heer W. J. Middel weerd be dankte als Jid, de heer W. F. Imbens nam in zijn plaats zitting. Wethouder Sanders werd tijdelijk wethouder van onderwijs. In de eerste zitting na den oorlog werden de gevallenen herdacht De raad behandelde in dit jaar twee gemeente-begrootingen, in Februari die voor 1940, waarop de goedkeuring tijd i ger dan anders werd verleend, en in bet laatst van het jaar reeds die voor 1941, hetgeen eerder was dan in de laatste jaren het gevri was. In de laatste begrooting weerspie gelden zich de financieele moeilijk heden, waarvoor de gemeente zich in de bijzondere tijdsomstandigheden ge steld ziet Ondanks de moeilijke tijden werden verschillende belangrijke beslissingen genomen. De voornaamste besluiten van den raad waren: koppeling der kabelnetten van de electriciteitsbedrij- ven van Gouda en Leiden, veiligheids maatregelen voor het mederijden op fietsen, verhooging van de rente der spaarbank, intercommunale regeling voor de geneeskundige luchtbescher ming, het laten ontwerpen van een plan voor de restauratie van het stad huis, het verleenen van een garantie voor een geldleen ing voor de stichting van een nieuwe huishoudschool, vér- bouwing van het stadhuis, toekenning van een kinderbijslag, uitgifté vtan volkstuinen, verkeersverbetering Veer- stal-Nieuwe Veerstal-Hanepraai, ver koop wan het gebouw De Looyhalle aan de P.T.T. voor den bouw van een nieuw postkantoor, -overneming van het radiodistributiebedrijf, uitbreiding der politie, overneming in eigendom, beheer en onderhoud van de Kromme Gouwe van de provincie Zuid-Holland en afdamming van dit water, instel ling van de functie van inspecteur voor de lichamelijke oefening, op dracht7 tot levering van twee nieuwe gasovens voor de electrische centrale, vaststelling regeling voor het voetgan gersverkeer en vaststelling van een verordening voor het bewaren van af valstoffen. G 3967 8 L T1ENDEWEG 50. TEL 3525 -ani Moeilijkheden M onderwijs. Het onderwijs oodervcsid groote moeilijkheden door de tijdsmnstandig- Kerk werd tot een zelfstandige parochie verheven. Pater B. Theunissen O.F.M. werd tot pastoor benoemd. In de H. Sa cramentskerk werd, als geschenk der parochianen, een Maria-kapel gesticht, gewijd aan O.L. Vrouw van Lourdes. In het voormalig St. Catharina-gast- huis werd het Centraal Tehuis voor Vluchtelingen geopend. Vestigingen. In onze stad werd gevestigd de sport school vanhet eerste district van den Opbouwdienst. De P.T.T. opende in de Prins Hendrik straat en in den Graaf Florisweg post agentschappen. Er werd een Bureau voor Beroeps keuze geopend. Bij de gemeente-lichtfabrieken werd een nieuw werkplaatsengebouw ge bouwd. Opgericht werden de tooneel- en deélamatieclub „Kunst en Vriendschap", de Geref. Vrouwen vereen iging, de arbei- dersdamvereeniging „Steeds Volhar den", de Goudsche Vereen iging voor vrouwelijke vrijwillige hulp. de accor- deonvereemging ..Sint Jan", een Ned. Hervormd Jeugdverband, een Vrijz. Hervormde Jongerenkring, de Kring Gouda en omstreken van het Neder- landsch middenstandsfront, de Kring Gouda van het rechtsfront der N.S.B. en de vereenjging van personeel van den distributiedienst Gouda. De N.S.B. opende hier een distrfctshuis. Opgericht werden voorts de Commis sie voor het verleenen van zakelijken bijstand aan gemobiliseerden, de Com missie voor huishoudelijke voorlichting, het Comité voor hulp aan vluchtelingen uit Rotterdam, het Comité voor steun aan Goudsche getroffenen en het Comi té tot uitdeeiing van ingeleverde klee ding. De ouderraad werd geïnstalleerd, Er kwam een fusie van vier vereeni- gingen van handels- en kantoorbedien den en handelsreizigers tot de afdeeling heden. In den mobilisatietijd waren tal van gebouwen bezet, waardoor de be schikbare, ruimte verdeeld moest wor den, hetgeen geschiedde door de scholen twee aan twee onder te brengen met afwisselend ochtend- en nuddagsc hooi tijden. In en na de oorlogsperiode stond het onderwijs geheel stil om toen ge leidelijk als voor de mobilisatie hervat te worden. De Ambachtsschool en de R.H.BB. waren eenigen tijd in allerlei verWijven ondergebracht De Ambachts school was over een zestal gehouwen, o.a. het voormalig stoomgemaal van Rijnland, verdeeld, de H.B.S. was on dergebracht in het voormalig Sint Ca- tharina Gasthuis, in het Weeshuis en in een particuliere woning. Over de geheele linie is de toestand thans weer zoo goed ais normaal ge worden. In verband met) de verduistering werden de ochtendschooltijden gewij zigd en later gesteld. Opgericht en geopend werden de Chr. Kleuterschool en de Goudsche Montessorischool. De Ambachtsschool onderging uitbreiding. Ten behoeve van de Gerard us Majellaschool werd wegens gebrek aan ruimte tot de stichting van een houten hulpachool besloten. Politie had druk Jaar De politie had in verband met de tijdsomstandigheden, op velerlei terrein een zeer druk jaar. Zij kreeg meerdere huisvesting, onderdeelen van den dienst werden in het gebouw ArtS en het Waaggebouw ondergebracht, sloten werd tot uitbreiding van het korps met twaalf man. Er werd ver plichte sportbeoefening ingesteld. •Vele bemoeiingen had de politie met de naleving van de verkeersvoorschrif ten en andere bepalingen. Er werd een groot aantal rijwieldiefstallen gepleegd, diverse daders, 'ook van inbraken en diefstallen, werden aangehouden. Ben G 3997 Brandweer. De brandweer bad het rustig. Zij assisteerde bij de blussching van den brand te Botterdam. Hier brak brand uit in een krijt- makerij aan de Nieuwe Gouwe Ö.Z., waarbij honderdduizend jute zakken verloren gingen en voor 10.000 schade ontstond, in eert carosseriefabriek aan den Kattensingel, welk pand vernield werd en in eén bovenhuis aan de Klei wegstraat, dat ten deele uitbrandde en waarbij ,éen geldbedrag van 300 in het vuu£ verloren ging. t Spoorwegen. Veel werk had het spoorwegperso neel. In het begin van het jaar onder vond het treinverkeer groote moeilijk heden door de vorst, in jwelken tijd het verkeer naar Utrecht een ochtend stil lag door de ontsporing van een elec- trischen trein bij Oudewater. Later in de oorlogsomstandigheden, met her haalde wijzigingen in den treinenloop, waait>y het treinevrkeer met Rotter dam eenigen tijd was gestremd, was er veel werk te vrrichten, dat vervolgens het drukke goederenverkeer mede bracht Op de tramlijn Gouda-Schoonhoven werd de 2e klasse opgeheven- Een zeer belangrijke -iojttring, de grootste, die Gouda kent, kwam tot stand met de tunnel van Spoorstraat naar Ridder van Catsweg, die op I kNovember opengesteld werd. Fraaie rijbanen geven verbinding van de binnenstad met het noordelijk stadsdeel en naar buiten op de plaats van den vroegeren overweg. (Foto archief De heer en mevr. Stuurman—van Vliet behaalden ieder afzonderlijk en als paar het kampioenschap van Zee. land schoonrijden op de schaats. De heer A. de Zeeuw werd schaakkampioen van Gouda. Mej. M. Zuydam volbracht den Elfstedentocht op de schaats. Coornhert herdacht. Henjacht werd, dat het 350 jaar ge leden was, dat Dirck Volkertzoon Coornhert, vermaard letterkundige en dichter en veelzijdig talent, te Gouda overleed. In de Sint Janskerk werd een herdenkingsbijeenkomst gehouden en in den voorgevel van het huis aan de Oosthaven, waar Coornhert Woonde, een gedenksteen onthuld. Voorts viel in dit jaar de 250ste sterf, dag van Hironymus van Beveraingk, burgemeester van Gouda en bekend' staatsman en plantenkundige. Er werden een Goudsche Glazendag en een Boekenweek gehouden, tijdens welke de schrijver Anton Coolen een causerie hield. Weinig vreemdelingenverkeer. Het vreemdelingenverkeeronder vond den weerslag van de omstandig heden en was niet groot. De Maatschap pij der Nederlandsche Letterkunde kwam hier in verband met en op den dag van de Coornhert-herdenking in jaarvergadering bijeen. Het Leger des Heils hield een gewestelijken padvin dersdag en het district Zuid-Holland Noord van den Kon. Ned-rlsndschen Middenstandsbond organiseerde hier zijn bijeenkomst. Gouda was punt van vertrek en aankomst van een rijwiel- tocht met onbekende bestemming van den A.N.W.B., met 350 deelnemers. Groote collecten. Er werden eenige groote inzame lingen georganiseerd. Voor het Nationaal Hulpcomité werd hier f 13,157.54 bijeengebracht, voor hulpverleening aan Finland 8020.59. De Goudsche midden stand bracht voor hulpverleening aan getroffen middenstanders f 3300 bijeen. Voorts waren er de Winterhulp-collecte, de voetbal wedstrijden voor het Fonds voor Goudsche getroffenen en de jaar lijkse he potfertjesdag voor het Van der Steen-fonds. Gouda ont ving eeu voorloopige uitkeering van de stichting Winterhulp Ne derland van 1400 Onze oud-stadgenoot de heer H. Zanen Cxn., te 's-Gravenhage, schonk ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag een bedrag van 5500 aan zijn geboorteplaats Ammerstol. waarvan f 5000 voor een fonds voor schoolreizen, dat de gemeenteraad Hendrik Zsnrn- fonds noemde. omvangrijke aangelegenheid was de ontdekking van een in elkaar geweven zaak van hef clandestien slachten van varkens, smokkelen van levensmiddelen eri diefstal van militaire goederen, waarbij veertig personen waren betrok ken. Eenige speelterreinen werden voor de jeugd beschikbaar "gesteld. Verschillende ernstige ongelukken met dood^Jiiken afnr»n oeb°ur:'er: in de Kanaalstraat geraakte een 72-jari- ge vrouw in haar woning in brand, een 62-jarige arbeider van den Provin cialen Watersluit werd op de spoor, brug over de Gouwe door een motof- trein aar~?r? -eer 12 jar>s jar~°n viel op den Kattensingel uit een dak goot, een 21-jarige jongeman geraakte op de Veestal tus^he" twee palen be kneld, een 26-jarige hier in garnizoen liggende soldaat viel op den plas Elf- hoeven uit een zeilboot en een 9-jarige jongen raakte bij het spelen in de Turf- singelgracht. pe brigade Gouda van de rijksveld- wacht werd met negen man uitgebreid. De heer A. Jakobs werd tot brigade commandant benoemd. Sport Op sportgebied kwam de concentratie van de gewestelijke voetbalbonden, die ophielden te bestaan, in de onderafdee- ling Gouda van den Nederlandschen Voetbalbond tot stand. Opgericht werd de sportvereeniging „Kameraadschap brengt overwinning" uit personeel van de N.V. de Goudsche Garenspinnerij en de Goudsche Stoombleekerij. De korf balclub „Ter Gouw" werd opgeheven. Het eerste zevental van de Goudsche Zwemciub werd in de nood-waterpolo- competitie kampioen. Het eerste elftal van de voetbal vereeniging „Gouda" eindigde op de niet geheel uitgespeelde nood-voetbalcompetitie op dè eerste plaats. Het derde tienatl van Messema- ker won het kampioenschap van den Goudschen Schaakkring. In de nood- competitie van den Goudschen Voetbal bond werd Stolwijk kampioen. De vei> eeniging B.M.T. te 's-Gravenhage won definitief den zilveren Olympia-wissel beker. Proefstemming droogleg ging stadswijk. TENSLOTTE nog eetnge losse feiten. Het Goudsche Drank- >v eer-comité organiseerde een proefstemming voor de drooglegging van het stadsdeel tusschen Graaf Flo risweg en Karn emelksloot, waarbij de betrokken bewoners zich in groote meerderheid voor \drooglegging (het niet verleenen van wet-vergun ningen in deze wijk) uitspraken. Bij het generaal-pardon werd in het gebied van de inspectie Gouda over elk^der twee betrokken jaren een be drag van één miliioen gu\den aan ver zwegen belastingen opgegeven. Ih de Ambachtsschool werd eenif tegeltableau als herinnering aan het verblijf en als geschenk van de daar gelegerd geweest zijnde compagnie van hét wielrijdersdepöt geplaatst Als ge schenk van het geheele ^Mfcnjders- depót werd aan de gemeente (NHL een gedenkbank toegezegd, te blIaSph in het in aanleg zijnde plantsoen| aan het einde van den Flu wee lens inge Aan verschillende Goudsché aanne mersbedrijven werden belangrijke op drachten voor uitvoering vai| werken hier en elders gegeven. Het geheele personeel van de N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" ontving in verband met de gunstige be- drijfsuitkomsten een gratificatie ten bedrage van vijf weken salaris of loon. Aan de uitzending naar de Boven- Donau namen een tachtigtal Goudsche kinderen deel. Het Spaardersbad ontving den 100.000sten bezoeker. Er was nog een 100.000ste, de boterham, die voor de Rotterdamsche vluchtelingen gesneden werd. Zoo was 194i. Een jaar met leed en zorgen, een jaar, dat anderzijds ook goede dingen en vooruitgang gaf. Moge 1341 meer naar het betere overhellen in een wereld, waarin de vrede terugkeere.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 4