Verbitterde strijd in Noord-Afrika Driemanschap in Frankrijk: Darlan, Huntziger en Flandin Maandag 6 Januari 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Veldslag aan het Bardia- front in hevigheid toegenomen Italianen geven eenige stellingen op - Ansaldo over de heldhaftige Italiaansche verdediging k De beteekenis van Bardia De strijd in Griekenland. ÏOH CH IflCUMt (Met uitgebreide volmachten bekleed^ 3 Radicale wijziging in de regiering T CITY VAN LONDEN GEHEEL VERWOEST. Een ruïnestad. Eco nomisch centrum be staat niet meer. (4m) fp Aanvallen op Londen voortgezet. Het voormalige Luxemburg. De nieuwe ordening in Europa. GOUDSCHE a COIBAEIT 79e Jaai gang, No. 20520 Directeur F. TIET ER Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tel. 2743 In lijn weermachtsbericht no. 212 maakte het Italiaansche opperhevel gisteren het volgende bekend: Zaterdag heeft de veldslag aan het front van Bardia met toegenomen hevigheid-den geheelen dag voortge duurd. De gevechten lijn thans nog gaande. Formaties jacht- en ge vechtsvliegtuigen hebben daaraan deelgenomen door in verscheidene plaatsen vijandelijke troepen met mitrailleurvuur en bommen te be stoken en pantserwagens onschade lijk te maken en te vernielen. On danks het heldhaftige gedrag van onze eenheden te land en in de lucht, zijn eenige verdedigingswer ken in handen van den vijand ge vallen. De luchtmacht heeft her haalde malen de vijandelijke vloot- strijdkrachten gebombardeerd ge legen ter hoogte van Bardia alsmede ,de gemotoriseerde colonnes. Vijan delijke luchtaanvallen op ons gebied hebben lichte schade berokkend aan personeel en materiaal. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers tot dusver acht vijande lijke vliegtuigen brandend neerge schoten. Drie van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front hebben wij, tijdens een optreden van plaat selijk karakter, wapenen bemachtigd en krijgsgevangenen gemaakt. Luchtformaties hebben op marsch zijnde vijandelijke troepen met ma chinegeweren beschoten en gebom bardeerd. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen op eenige plaatsen in Somaliland bommen en pamfletten iMen vallen. Aan de grens van den Soedan heerscht de gebruikelijke activiteit van de artillerie. In zijn toespraak voor de Italiaan sche weermacht heeft de hoofdredac teur van de Telegrafo, Ansaldo, gisteravond met betrekking tot den slag om Bardia verklaard: Het feit, dat de vastberaden, krach tige en schitterende verdediging van Bardia door generaal Bergonzoli, twin tig dagen lang heeft geduurd, is voor Italië, ook wanneer Bardia valt, een reden om trotsch te zijn. Bardia is geen vesting. Wel is het met veldfortifica- ties versterkt, doch het standhouden der Italianen is alleen-^an hun helden moed te danken. Het militaire resul taat van deze heldhaftige -verdediging van Bardia is duidelijk te zien. Door het twintig dagen lang standhouden is het Engelsche offensief onderbroken en aan de. Italiaansche troepen in Libye tijd gegeven om zich te* verzamelen. Door hun tegenstand hebben generaal Bergonzoli en zijn troepen aan de ge- heele wereld laten zien da_t de strijd- wagrde en de strijdgeest van het Ita liaansche leger onaangetast zijn. Wat ook het lot van Bardia moge zijn, op welk uur hetj, ook moge vallen, „de heldendaden van zijn verdedigers ver plichten iederen Italiaan tot dank en zijn tevens een aansporing voor het geheele Italiaansche volk. ITALIANEN IN DEN AANVAL. De Italianen hebben, naar de P o 1 i- tikaj-uit Ochrida verneemt, aan het front van-Lin verdragend geschut in stelling gebracht, dat een vernietigen de uitwerking op de Grieksche troe pen ontwikkeld heeft. Ook het Itali aansche luchtwapen is onafgebroken in actie. In het Mokragebergte zijn dc gevechten bij verbeterend weer op nieuw intenser geworden. De correspondent van de ïreue meldt eveneens uit Ochrida, dat de sneeuw, die hier en daar twee meter hoog ligt, iedere actie belet of tenmin ste bemoeilijkt en dat de Grieksche aanvallen op de Italiaansche verster kingen afgeslagen zijn. Ten Zuid-Wes- ten van Pogradets hebben de Italiaan sche troepen verscheiden stellinger heroverd. Groote formaties Italiaan sche bommenwerpers hebben het ge bied van Pogradetz, Starova en Serawa met bommen bestookt. De daar ge concentreerde Grieksche troepen heb ben groote verliezen geleden. ROODE KRUIS SCHEPEN NAAR GRIEKENLAND. Het Amerikaansche Roode Kruis maakt bekend, dat de Griekse .e vrachtschepen Kassandra en Loulou op 15 Jan. uit New York als „Mercy- ships" van het Amerikaansche Roode Kruis zullen vertrekken, om via het Suez-kanaal naar Athene te varen. De schepen,bevatten levensmiddelen, klee ding. verbandstoffen, tien ziekenwagens en 25 gemotoriseerde ambulances. Vol gens inlichtuigen van den Amerikaan- schen gezant te Athene zijn de ambu lances en verbandstoffen aan het Griek sche front dringend noodig. BOMBARDEMENT OP SALONIKI. Naar de Vrem e uit Leskovitsje be richt, is de door het jongste Italiaan sche bombardement op Saloniki aan gerichte schade zeer aanzienlijk ge weest. De door dit bombardement ver oorzaakte schade wordt geraamd op in totaal meer dan een milliard drach men. Het blad legt er den nadruk op. dat bij alle bombardementen het ge bied van de Joego-Slavische vrijhaven niet gesehonden is. Zon: op 9,49, onder 17.44. Mgan: op 13.57, onder 3.35. Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. Maarschalk Pétain is, naar Ste- fani meldt, tot een radicale wijzi ging in het regeeringsstelsel over gegaan. Hij heeft 'n triumviraat gesticht, dat ter beschikking van den staatschef staat ep met uitge breide volmachten bekleed is. - Het triumviraat is samengesteld' uit: Admiraal Darlan, minister van Marine, die president is van het triumviraat en de 'eiding krijgt van het ministerie van Binnenland- sche Zaken; Generaal Huntziger, minis ter van Oorlog; Flandin, minister van Buiten- landsche Zaken. Maarschalk Pétain heeft dit besluit genomen, nadat hij de ontslagaan vrage had inge ;»d van Paul Bau- doin, die staatsminister in het minis ter-presidium en onderstaatssecretaris van Propaganda was. Admiraal Darlan telt 59 jaar. In Januari 1937 werd hij volgens het Nws. v. d. D. in plaats van Vice-admi- raal Durand-Viel tot chef van den marinestaf benoemd. In Juni 1939 werd hij admiraal en toen de oorlog uitbrak opperbevelhebber van de Fransche vloot. Hjj streed in den wereldoorlog en vervulde nadien achtereenvolgens de functies van chef van den staf der. vlootdivisie in het Verre Oosten, commandant der zeevaartschool en stafchef van de 2de divisie linie schepen. Behalvfe een militaire heeft hij ook een politieke loopbaan. In verscheiden miniseries van Marine is hij als kabi netchef opgetreden. Voorts nam hij als expert deel aan conferenties te Lon den en Genève. Hij is officier in de orde van het Legioen van Eer. In de regeering Pétain werd hij n herbouw van de door den jong- en grooten Duitschen luchtaanval Londen verwoeste city, kan volgens ei Zucedschen correspondent in het 6e el niet meer worden gedacht. Men za' gedwongen zijn, het geheele stads deel neer te halen, aldus het D.N.B. Het gebied van de City, dat volgens neutrale berichtgevers geheel met den aardbodem gelijk gemaakt is, en waar practisch geen enkel huis meer staat, heeft een uitgestrektheid van ongeveer anderhalve tot twee vierkante kilo meter in het middelpunt waarvan de straten Cheapside, Newgate en Atders- gate, maar naar het Zuiden de onbe schadigde St. Paul's kathedraal en in het N O London-Wall en Forestreet liggen. In dit gebied, het economische cn financ.ieele- centrum van het Brit-, sche wereldrijk, is volgens een oogge tuigenverslag van den Londenschen Correspondent van Svenska Dag blad et alle leven uitgedoofd. Straten en huizenrijen zijn vaak niet meer te onderscheiden en vormen een groote Puinhoop. Slechts hier en daar ziet men de zwart beroete overblijfselen van wat eens een trotsch zakengebouw van zes of meer verdiepingen was. Uit gebied, dat het ergste werd getroffen, is volgens het verslag de eigenlijke kern van de verwoeste City. Het door den aanval getroffen gebied waarin nog meer verwoestingen van allerlei aard geconstateerd kunnen worden, reikt echter naar een oogge tuige kon zien, in het Westen via Fleet- 5, l0' b'et strand, in het Noorden verder dan het Paddington-station en vnarterhouse, in het Oosten tot Bis- 'opsgate en in het Zuiden tot den noordelijken oever van de Theems. Dit s een gebied van büna vier vierkante '.ometer, waar eveneens geheele stra- verwoest zijn en waar geen straat vlammen onaangetast of be- scndigd bleef, waar alle gas-, water- i^.eiecJt.r'5che leidingen verbroken of peschadigd werden en waar ook alle leioonverbindingen nog gestoord zijn. Blusschen was onmogelijk S?f„Lo.n4ensche correspondent van ®*Js3 a Dagbladet meldt over CnvISl™gan8 door de City: Evenals te hii w c en Br»st°l veranderden zich et begin van den nachielijkën aan val op de city de vele* honderden af zonderlijke branden tot een geweldige vuurzee, welke een dusdanige hitte uit straalde, dat de brandweerlieden niet dichterbij konden komen. In alle straten rond Aldersgate, Fo restreet, London-Wall en tusschen de St. Paul's kathedraal en Newgate staat nauwelijks nog een gebouw, dat niet tot de grondmuren is afgebrand. Me nigmaal zijn zelfs de voorgevels der huizen verdwenen. In de meeste geval len slatin zij echter nog met hun uitge brande ramen als dunne spinnenweb ben, vijf en zes verdiepingen hoog, ter wijl zich achter deze gevels niet anders meer bevindt dan puin Alle verdiepin gen met haar machines, de trappen met 3e liften, liggen in een geweldige chaos door elkaar, daar waar eens kelders waren. Het verwoeste gebied der City maakt een nog»veel meer be- kWWOO H ER DON HIkRR ILFORD KING ■"tRVsSfrts park .p;.s ISÜE WIMBL Buckingham Paiaca. Bntsch Museum. Charing Cross Station en Trafalgar Squara. Nation al Gallery Parlement Palels van Justftff St Paolskerk. 8 South Kensington. Natuurhlst. Museum. 9 Westminster Abdyu 10 Westminster Kathedr. 11 Sterrenwacht van Greenwich. 12 Tower en Tower brug TOTTENHAM STHAM EATING LCWISHAM CROYOON klemmenden indruk dan de door brand verwoeste stadsdeelen in de Engelsche provinciesteden, daar in de City de huizen veel grooter en hooger waren. De ruïnes zien er daarom veel ver schrikkelijker uit. In een andere stad, zoo meent de Zweedsche correspondent zou een dergelijke verwoesting als die in de City, de zakenwijk van Londen, het leven der stad volledig verlamd hebben. De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt aan zijn blad, dat uit de puinhoopen van de City nog steeds rook opstijgt. De pioniers banen zich met behulp van dynamiet een weg van straat tot straat. Rond Newgate is het geheele stadsge deelte afgebrand. Het dwalen door deze straten des doods is precies hetzelfde als een be zoek aan de ruïnes van een stad uit de oudheid. Het is nog steeds onmogelijk, den omvang van de vernietiging en de schade te ramen. Het zal hier om vele millioenen gaan, want er zijn niet allen huizen verwoest doch ook groote voorraden en documenten. Dit alles is trtans verdwenen. De indruk tijdens den nacht van den brand, waardoor de city verwoest werd is zoo verschrikke lijk geweest, dat men haar uit vrees voor overdrijving niet durft te be schrijven. Gaat menthans echter door de ruïnenstad,'dan begrijpt men eerst goed den omvang van de schade. Het is geen overdrijving, wanneer men thans zegt, dat een gebied van de City m,et een uitgestrektheid van een vier kante mijl in het geheel niet meer her bouwd kan worden. Men zal gedwon gen zijn, daar de geheele wijk neer te halen om dan later eens een nieuw stadsdeel te laten ontstaan. Hier wordt er op gewezen, dat in het gebied van de city ook de bekende groote Londensche markt Smithfield Market ligt. Het groote gebrek aan vleesch te Londen wijst er op, dat Smithfield Market eveneens moet zijn verwoest. De Engelschegberichtendienst deelt over de bedrijvigheid van het Duit- sche luchtwapen in den afgeloopen nacht mede, dat de Duitsche aanvallen voornamelijk op Londen geconcentreerd minister van Marine. Bij de jongste crisis heeft hij een belangrijke rol gespeeld en o.a. besprekingen te Pa rijs gevoerd. GeneraalHutltzigeris60 jaar. Hij is vooral bek _'r.d geworden door zijn optreden als opperbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, die hij in Ankara heeft gespeeld bij de onderhandelingen over het militaire pact tusschen Tur kije, Engeland en Frankrijk. Na de GENERAAL HUNTZIGER. (Foto archief nederlaag van Frankrijk werd hij tot leider van de Fransche delegatie bij de wapenstilstandsonderhandelingen met Duitschland benoemd. In Septem ber volgde zijn benoeming tot lid van de Fransche regeering en daarna tot opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten te land. Pierre Etienne Flandin is 51 jaar oud. Hij begon zijn politieke carrière op 25-jarigen leeftijd, toen hij tot lid van de Fransche Kamer werd gekozen. Herhaalde malen is hij mi- FLANDIN. (Foto archief) nister geweèsTTó.a. van Handel, Open bare Werken en Buitenlandsche Zaken. In 19341935 was hij premier. Op 14 December jl. werd hij door Pétain als opvolger van Laval tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. waren. De aanvallen hebben verschei dene uren geduurd. De neergeworpen brand- en brisantbommen hebben een aantal huizen en gebouwen beschadigd en een aantal branden veroorzaakt. Ook op andere ver uit elkaar liggende ge bieden van Engeland zijn luchtaanval len ondernomen. In den loop van gisteravond en in de eerste uren van den nacht hebben naar het D.N.B. verneemt, Duitsche luchtstrijdkrachten de Engelsche hoofdstad met brand- en brisantbom men bestookt. Door eenige vliegtuigen, die door de wolken heendoken, konden ontploffingen en vrij groote branden in het midden van de stad waargenomen worden. Minder hevige aanvallen wer. den gedaan op fabrieksinstallaties en vliegvelden in verscheidene andere steden. Zoo werden o.a. Hull, Darling ton en Lincoln met brisant- en brand bommen bestookt. DUITSCHLAND VERKLARING VAN GOUWLEIDER SIMON In 1940 is een totale verandering in de gevoelens in Luxemburg ingetre den, aldus verklaarde de chèf van het civiele bestuur in Luxemburg, gouw leider Simon tijdens een groote bijeen komst van de leiders der voiksduitsche beweging in Luxemburg. De tijdelijke vervreemding, die tusschen de Duit- schers in het rijk en de Duitschers in Luxemburg was ingetreden, aldus constateerde de gouwleider, kan thans als afgeloopen worden beschouwd. De bevolking van Luxemburg heeft haar Duitsche karakter behouden. De po- girilï om haar van het „Deutscbtum" te(vervreemden, is eens en v*oor altijd mislukt. Na een toespeling te hebben gemaakt op het feit, dat de voiks duitsche beweging in Luxemburg thans na zes maanden Duitsch burgerlijk bestuur reeds meer dan 50.000 leden telt, wees de gouwleider erop, dat de beweging ook in 1941 den strijd zal voortzetten, teneinde ook de laatste nog afzijdig staanden voor de voiksduitsche gedachte te winnen. Het civiele bestuur zal niets onbe proefd laten om het economische leven van Luxemburg te verbeteren. Na den oorlog, aldus verklaarde gouwleider Simon tenslotte, zal het economische' leven van Luxemburg een ongedachte, geweldige vlucht nemen. BESCHOUWING VAN KARL MEGERLE In het Zondagsblad van do Boer- sen-ZeitUng schrijft Karl Megerle over de nieuwe ordening en de levens houding in Europa. ZlHet doel van deze nieuwe ordening in Europa, aldus de schrijver, heeft een dergeli-ke propagandistische kracht ontw kkeld, dat het steeds bij vriend, bij vijand en bij de neutralen bespro ken wordt. De propaganda van den vijar.d heeft zich* genoodzaakt gezien Ihaar regeering te verzoeken plannen van even groote overtuigende kracht |op te stellen en tevens de Duitsche nieuwe ordening als voortbrengsel van een brutalen zucht naar macht en ver overing te belasteren. Men heeft -ver klaard. dat het Duitsche „Herrenvolk" de andere volken tot slaaf wil maken en dat de hoogontwikkelde staten van het Europeesche Noorden en Westen hun levenshouding niet zullen kunnen handhaven, maar tot het peil van de minder ontwikkelde volkeren zullen afdalen. Deze laatste gedachte heeft vooral indruk moeten maken op onze kjerjnaansche nabuurvolkeren. ■Daartegenover verklaart Megerle: Alle prestaties van het nationaal-socia- listische Duitschland zijn gericht op een allesomvattende en snelle stijging der levenshouding van het geheele volk Wie het nieuwe Duitschland ken* zal bevestigen, dat in Duitschland de curve van de levenshouding reeds voor den oorlog snel omhoog gegaan is. Thans bepaalt weliswaar de militaire strijd om de toekomst de levenshou ding van het Duitsche volk. Maar de stijging van de levenshouding na den oorlog zal, wanneer al de enorme krachten van een volk van 90 mil- lioen zielen weer ten dienste staan van de vredesproductie, binnen zeer korten tijd sprongsgewijze vooruit gaan en van deze productie en verbrui.kskracht van het Duitsche cen trum in het nieuwe Europa zullen uiter aard naar alle kanten stimuleerende invloeden uitgaan, vooral naar die lan den, die hun economische hulpbronnen nog weinig ontsloten hebben en welker technische inrichting nog verbeterd lm >et worden. De opheffing van de levenskracht, zoo vervolgt Magerle, zal echter in het geheel niet ten koste van de levenshouding der andere, hooger ontwikkelde landen geschieden, en vooral niet .van de landen van Ger- maansch ra... De levenshouding van e*in volk is in de eerste plaats het resul- taat van noesten arbeid en van een dienovereenkomstig gebruik der licha melijke en geestelijke gaven Het na- tionaal-socialisme wil iemand de ver antwoording voor de eigen prestaties en allerminst de vruchten daarvan ontnemen, om deze te verdeelen onder hen die minder flink zijn Mergerle besluit zijn artikel aldus: Het gebied, waarin de economische krachten der landen met die van het Duitsche rijk kunnen samenwerken, zal grootere mogelijkheden bieden en bovendien beschermd zijn tegen de nukken der wereldconjunctuur en te gen het afsluiten van zijn handelswe ger. door blokkade-oorlogen. AZIË HET KABEI. VERKEER TUSSCHEN HONGKONG EN MANILLA De Austral-Asia-CSiina Telegraph Company deelt mede, dat hi t kabel- verkeer tusschen Hongkong en Ma nilla gestaakt is. De ka be! is waar schijnlijk in de buurt van de Philip- pijnen verbroken. De reden hiervan is onbekend. i JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP YOENNAN Afdeelingen van het Japansche luchtwapen hebben, naar uit Hanoi wordt gemeld, opn:euw aanvallen ge daan op de stad Yoennan. Door de bommen werden talrijke gebouwen be schadigd, een regeeringsgeoouw werd Jvefnield.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1