Dank 'in uit Tiel dichtvorm NOODLANDING IN DE WOESTIJN STADSNIEUWS TWEEDE blad WOENSDAG 8 JANUARI 1941 Skeletdeelen by bouw werk aan Wachtelstraat gevonden. AT AAR ANNEER Uit vroeger tijden. Af deeling van Kappers- bond viert 35-jarig bestaan. Qndeïboud van wegen aanbesteed. Loop der bevolking. Herinnering bij jaarwisseling aan evacuatie op de Pinksterdagen SPORT ADVERTEERT* IN PIT BLAPZ FEUILLETON lét zullen zij - niet doen! ant woordde Vischwa. Wy achten den hjd nog niet gekomen, om in te gry- >eff. HKXIN'NEBING AAN HET LAZARUS HUIS WAARIN DE MELAATSCHEN VERPLEEGD WERDEN. BU de werkzaamheden voor, den bouw van een gebouw voor de voor- lodpige vestiging van een melk- en zui velfabriek voor de Coöperatieve Produ centen Handelsvereniging zijn een twintigtal menschelijke schedels en een aantal beenderen gevonden.'De melk fabriek, die einde Maart moet worden opgeleverd, wordt gevestigd naast het gebouwencomplex van de Producent, waartoe een aangekocht woonhuis is afgebroken. Voor het heiwerk zijn op verschillende plaatsen putten gegraven en'bet is hierbij, dat men op diepten tusschen 1.80 en 2 50 meter de vondsten heeft gedaan. Vermoedelijk zijn er nog wel meerdere skeletdeelen aanwezig, maar het heele terrein is niet afgegra ven, slechts op enkele plaatsen zijn putten gemaakt De hoofden en been deren zijn op een andere plaats weer begraven. fii deze omgeving buiten de stadswal len heeft in vroeger eeuwen het Laza rushuis gestaan, waaraan de naam van de aangrenzende Lazaruskade herin nert en de nu opgegraven overblijfse len zijn zeer waarschijnlijk van bewo nen van het Lazarushuis te achten, die op het kerkhof van deze instelling zijn begraven. In het Lazarushuis werden opgenomen èh behandeld de lijders en lijderessen aan melaatschheid. Voor de ongelukkigen, die aan deze besmette lijke huidziekte, lijdende waren, de zg. Leprozen, werd immer op eenigen af stand van of in een afgelegen hoek der steden een huis gebouwd, dat men, naar een dergelijke inrichting in dien tijd vijftiende eeuw even buiten Jeruzalem en aan de nagedachtenis vaa dien vriend des Heeren, den H. Lazarus, Lazarus-huis noemde. Volgens Walvis in zijn „Beschrijving dor stad Gouda" stichtten de Goudsche urgers, naar vermoed wordt al gerui- men tijd voor het jaar 1400, voor de lijders een gebouw aan de Stadsvest bij de Verlorenkost, waarvan de naam La- tarussteeg, die meh vroeger aan het einde van het Rotterdamsche Veer had, voortkomt. Ook had men in deze om geving het Lazarus-poortje. De nonnen van St Marie schijnen bij de oprichting via haar klooster op de Gouwe, het erf va-. he« Lazarushuis met toestemming der stad overgenomen te hebben, aan welke vergunning de voorwaarde wgs verbonden, dat voor de bewoners bui ten de stad een geschikter en ruimer verbli'f zou worden gebouwd en toen is het Lazarushuis aan het einde van de tegenwoordige Wachtelstraat gekomen. De Lange van Wijngaarden trekt in zijn „Geschiedenis en beschrijving der stad van der Goude" de mededeeling van Wafvis, dat er reeds voor 1400 aan do Stadsvest een Lazarushuis heeft ge staan, in twijfel. Hoe het zij, het Lazarushuis, waar aan de vondsten van nu herinneren, bevonden zich eertijds buiten de voor malige potterspoort, aan het einde der Wachtelstraat. De OU nog aanwezige Lazaruskade en Lazarusvenne of weide aldaar, aldus» De Lange Van Wijngar den in zijn in 1879 verschenen werk, begrensden het, terwijl het de plaats innam van het latere Jogement „Het huis ter liefde", dat vervolgens in den tijd van de verschijning van het boek door de pittenfabriek in woning van den directeur vervangen is. In het jaar 1408 bevond zieh reeds de kerk of kapel, aan St Job- gewijd, daar ter plaatse in de onmiddellijke nabij heid en door een breed water van het gesticht gescheiden,'. Men kent thans hier de St Jobstraat. In die kerk of kapel waren twee altaren, een voor de mannen, evenals het gebouw zelf aan St Job en een ander voor de vrouwen aan St. Elizabeth geheiligd. In 1681 was het gebouw niet meer in kerkelijk ge bruik, maar toch nog ter plaatse aan wezig. Het werd toen nog van stads wege voor 25 per jaar tot particulier gebruik verhuurd. Het gesticht, het Lazarus-huis, word volgens een stedelijke ordonnantie van 1408 door Leproos-meesters bestuurd. De ordonnantie hield o.a. in, dat de verpleegden moesten bedelen, ter plaatse waar de regenten hen zonden, waartoe' zij van een zoogenaamde Laza-, ruskiep werden voorzien, van welke klep nog twee exemplaren met inge- brard stadswapen op het Stedelijk Mu seum van Oudheden aanwezig zijn. w Schouwburg Bioscoop: Amor doet in kousen (met Hennelore Schrot, Hars Holt, Elga Brmk en Paul Henckels). Aanvang 7.15 uur. g Jan. 7.30 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt Ds Joh. van Weizen. 8 Jan. 7.30 unr Ter Gouw: Jaarverga dering Ned. Reisvereeniging; na af loop vertooning door den heer De Klerk van smalfilms van reizen in Zwitserland. 8 Jan. 8 uur, Daniël: Bijeenkomt Jong Hervormden, onderwerp: De profeet Jeremia .en zijn tijd. 8 Jan. 8 uur Daniël: Damescursus E.H.B.O. 0 Jan. 7.30 unr Vrije Evangelische Ge meente: Bijbellezing en bidstond. 9 Jan. TJI unr Leger des Heils: Heili gingssamenkomst 10 Jan. 7.30 bar Ter Gouw: Lezing P. F. van Overbeekevvoor Vereeni- ging voor Paedagogiea: onderwerp: Onderwijsvernieuwing ik de practijk. 13 Jan. 11 unr De Zalm: Openbare ver- kooping door notaris J. varNjtranen- burg. 15 en 16 Jan. 8 unr Thalia Theater: Vertooning Olympiade-film door athletiek- en gymnastiekvereeniging Vires et Celgritas. 15 Jan. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 16 Jan. 2.30 nor. De Zalm: Voordracht poëzie en proza door mevr. Iris Zei- linga-Doodeheefver voor Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen. 18 Jan. 2.30 uur Thalia Theater: Ver tooning Olympiade-fiim door athle tiek- en gymnastiekvereefciging Vires et Celeritas voor de schooljeugd. 18 Jan. 5 uur Café Duijnstee: Jaarver gadering Goudsche Athletiekcom- mlssie. 19 Jan. 2 unr Kunstmin: Derde Nuts- byeenkomst, tooneelvoorstelling. 22 Jan. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 29 Jan. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. APOTHEKERSDIENST Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek Teepe, Gou we 136. De voornaamste bepalingen voor de melaatschen in deze ordonnantie wa ren: De zieke moest poorter van Gouda zijn of althans stedeling. Zij moesten bedelen ter plaatse door de Heiligen Geest-meesteren, zooals de regenten heetten, aangewezen. Wilde een me- laatsche r.jet bedelen, dan moesten een half jaar na zijn dood vijftig Engelsche nobelen betaald worden. Bij overlijden van een bewoner vervielen al diens bë- zittingen aan het huis. In 1584 veranderde het gebouw van bestemming. In dat jaar werd aan de bestuurders door de vroedschap toege staan. daar wijn en bier te tappen, mits daarvan evenals in de stad zelve, de gewone accjjns werd betaald. De nog overige Ieprozen, die van jaar tot jaar verminderden, schijnen bij diezelfde gelegenheid, in de nog overgebleven gebouwen van' hef vroeger St. Maria- klooster op de Gouwe overgegaan en op den duur door andere gewone pro ver iers vervangen te zijn. De verpleegden genoten verschillen de erflatingen of geschenken.' In 1426 werd hun „allen St. Martensavond een mengele wijn besproken" en voorts werden in 1497, 1540 en 1604 giften ge daan voor het houden vah missen voor overledenen. BRAND ROND DEN SCHOORSTEEN. Gistermiddajjfls er ten huize van de familie Helmers aan den Kattens.ngel een brandje ontstaan. Er zat een- scheur in den schoorsteen, waardoor eenige balken er omheen begonnen te bran den. Met' emmers water Is'het vuur direct gebluscht. OP SLOT STAANDE FIETS GESTOLEN. Uit den tuin van het Van Iterson- ziekenhuia is gisteravond een zoo goed als nieuw rijwiel van een koopman uit Moordrecht, dat goed op slot stond, ontvreembd. De fiets vertegenwoor digde een waarde van zeventig gulden. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN In het wetsontwerp om aan de ge meente Gouua te vergunnen af ie wijken van de nieuwe regeling om trent de plaatselijke belastingen en nog voor eenigen tijd bij wijze van over gang plaatselijke accijnzen te blijven nefien wordt voorgesteld toe te s,aan te y effen gemaal tarwe hoogstens 2.— en spelt hoogstens 1.10 per 100 Ned. pond. 50 JAAR GELEDEN De Christelijke Jongelings Vereeni ging „Daniël" zal in 1891 een bazaar houden om de noodige fondsen te krij gen voor een eigen lokaal voor hare bijeenkomsten. De thans gebruikt wordende zaal is onvoldoende. 25 JAAR GELEDEN Uit Gouderak: De heer G. J. H. de Vries, onderwijzer alhier, die kort ge leden in stilte zijn 40-jarige onder wijzersloopbaan herdacht, ontving thans bezoek van burgrtneester en wet houders en de leden van den raad, die hem met zijn jubilé kwamen geluk- wenschen. Als blijk van waardeering werd den heer de Vries een geschenk in couvert overhandigd. DE DRIE OPRICHTERS GEHULDIGD. In een intieme bijeenkomst in „Cen tral" heeft de afdeeling Gouda van den Nederlandschen Kappersbond op fees telijke wijzè haar 35-jarig bestaan her dacht. Na een herdenkingswoord van den voorzitter, den heer J. Keij, heeft de heer J. Huis, algemeen secretaris, de gelukwenschen van het.hoofdbestuur aangeboden en de afdeeling met haar groot ledental ten voorbeeld gesteld. Vertegenwoordigers van de afdeelnger. Rotterdam eir Leiden complimenteer-j den eveneensten drukten ook in mooie' bloemstukken het medeleven van de collega's' elders uit. Namens de leden werd het afdee- Lingsbestuur gehuldigd, wahrbij de be stuursleden elk een ets in lijst met een Goudsch stadsgezicht en hun dames bloemen ontvingen. Hartelijke woorden werden eveneens gericht tot de drie aanwezige oprichters der afdeeling, de heeren M. W. v. Ros- sum, H. H. Heerkens en D. Furrer, die elk met een stoffelijk blijk van waar deering gehuldigd werden. Op zeer gezellige wijze is vervolgens het feest verder gevierd. De Rijks waterstaat heeft gisteren aanbesteed het onderhoud van ge deelten van de wegen no. 3 ei\ no. 12 van het rijkswegenplan 1938 en van den toegangsweg naar Go u-da, gedu rende 1941. Laagste inschrijver was A. den Ouden te Gouda met 93.809. JONGEN IN EEN WAK GELOOPEN. Achter de Vischmarkt nabij de Gouwe is gistermiddag een jongen, de Bjarige C. Vlag van Blsekerssingel in een wak geloopen. Een voorbijgan ger heeft hem er uit gehaald en bij een bewoner van Acht-r de. Vischmarkt binnen gebracht. Dokter den Roer heeft den gehrel verkleumden knaap behandeld, waarna hij naar huis is gebfacht. GEVESTIGDEN H. de Groot, leider vl.oord. van Nijmegen, Geld.laan 5, naar Oost haven 10; A. H. Th. Fehrd:'nann, strijkster, van Rotterdam, W. Wagen straat 77'b, .in Vest-107; Hf. Th- Wij- nands, sigarenmaker, van Rotterdam, W. Wagenstraat 77b, in Vest 107; J. v. Slingerland, van Amsterdam, Kinder staat 104 Iin, in Walvisstraat 76; C. Goverdê. uitvoerder,van Amersfoort, Soesterweg 331, in Joubertstraat 40; B. J. van Waardenburg, raosterdfabr., van Rotterdam, Bleiswijkstraat 50b, in Rhijnvis Feithstraat 26; A. Rietveld, smid van Rijswijk (Z.H.) Tulpstraat 13 in Lemdulsteeg 20; J. B. Vink, dienst bode, van Vlaardingen, Afrol 32, in Tollensstraat 82; C, de Frankrijker, van Bergen Yzendoornpark 9c, van A'dam, Ntc. Maesstraat 79hs; J- W. Gr van der Tas, agent van politie, van Hilversum, Neptunusstraat 29, in Boelkade 251; J. W. J. M. van der Wee, filiaalhouder, van "s-Gravenhage, Haagschestraat 7, in Hoogstraat 14; J. P. van Dijk; pak huisknecht, van Rotterdam, Jaffa 52, in Rhijnvis Feithstraat 16; M. Jonge- neel, dienstbode, van 's-Gravenhage, Ieplaan 181», in Crabethstraat 36; A. Drucker, modiste, van Enschede, Voorderhagen 1 b, in Turfmarkt 12; I. Bink, van Rotterdam, Goudschesingel 174b, ifl Tweede Schoolstraat 11; D. J. Kerkhof, van Rotterdam, Lusthofstraat 93b, in A. de Vischmarkt 96; M. J. Heerkens, hulp in de huish-, van Rot terdam, Beukeiweg 10a, in Lange Tiendew-eg 69; E. C. Hannik, geb. Hannik, van Rotterdam, Houttuin 23b, in Lange Willemsteeg 10; J. BI on*, dir. zuivelfabriek, van Zaandam, Soehre- damstraat 47, in Krugerlaan 97; H. Noordegraaf, geb. de Krieger, van Polsbroek, no. 80, in Heerenstraat 6; A. M. van Dort, van Middelburg, Gravenstraat 42, in St. Josephstr. 67; J. C. Reitsma, abmt. crisis contr- dienst van Sliedrecht, A 606, in Nieuwe Gouwe O.Z. 1; J. B. F. Trooster, win keljuffrouw, van Vlaardingen, Oosker- straat 7, in Tollensstraat 82; P. van den Heuvel, van Bergambacht, E 125,F in Groeneweg 6b, in Spoorwegstraat 33a; F. van der Horst, decorateur, van Breda, Nwe Ginnekenstraat lJa, in Winterdijk 1; A. A. van der Slbot, Schepenlaan 10, in Westhaven 63; -G. G. J. Rodbard, van Barneveld, Hun- nenweg 25, in Walvisehstraat 58; K- J. Dorenberg, van Rotterdam, Carnisse- laan 2b, in Gr. v. Bloisstraat 9l;[Th. M. W. van Pomeren, van Rotterdam, Oosteinde 33b; in Gr. v. Bloisstraat 91; N. de Leeuwe, koopman, van Rotter dam, Scheveningschestraat 34aj in Raam 101; J. J. J. Florijn, koopman, van Rotterdam, Kipstraat 45 b, in Lange Dwarsstraat 43; M. J. de Geus, ge.'b. Boudewijns, van Rotterdam! Kip- straat 45b, in Lange Dwarsstraat 43; M. Hooyberg, geb- Jongbloed; van Amsterdam, Aalsmèerderweg 1221, in Gravin Jacobastraat 44; B. C. Hooij berg controleur, van Hengelo %(0.) Haaksbergerstraat 44, in Gravin Jaco bastraat 44; K. van den iBerg, van Ouderkerk o. d. IJssel, A 234, in Baan- straat 40; J. H. Nieuwenhuls, van Den Heldttan Diaconiestraat 23, in West- liaven 55; J. van 't Hof, kantoorbe diende, van Hillegersberg. Kleiweg 59a, in woonark; M. Davidson, foto graaf K.L.M. van Amsterdam, Leg- meerplein 4 lhg, in Naehdegaalstr. 1; H van Leeuwen, van Hillegersberg, J. W. Frisostraat 39b, in Boomgaard- straat 1; Th. J.'C. Oostveen, uitv. van bouwwerken, van Maartensdijk, Lin- naeuslaan 30, in J. P. Heijsjstraat 9; J. H. Verkerk, van Den Helder. Balistraat 58, in Walvisstraat 60; A. J, van Meer- ten, dienstbode, van Stolivijk, Stol- wijkersluis H 22, ih Groeneweg 35; J. Schultz, geb. de Kogel, van Varik, Waalbandijk B 44, in Korte Dwars straat 2; I. Speier-Holstein, geb- Sitnon, winkelierster, van Rotterdam, Beatrijs straat 25; C. J. van Vliet, 'dienstbode, van Ritf'veld no. 100, in Willens 1§; D. Brouwer, off. M.S.D. van 's-Graven- hhge, Laan van Mfeerdervclort 96a, in Burgvlietkade 3'; L. de Gelder, van Barneveld, Hunnenweg 25, i in Walvis- straat 58; J. H. Belt, 1.1. jverpl- van Ambt-Ardenberg, R. 215,1 in Graaf Florisweg 77; A. H. Hoogendoorn.» geb. Linthorst, van Heino, Brinli E 511, in Zwartewog 7; K. de Bjoigw. van Utrecht, Mariaplaats 48bi.k, in v. B. IJzendoornpark 7; J. S. Raeb? schip per van Rotterdam, Oranjeboom straat 883a, in Spieringstraat 127, N- G. Bur ger, ftuidenzouter, van Rotterdam, Wilhelminastraat 22 b, .in Houtmans plantsoen 13; G. G. Vermaak, kantoor bediende. van Den Helder, Jonker- uraat 50, in Erasmusstaat 6: H. van Eergen, mach. bankwerker, van Haar lemmermeer. Slotsrweg 51 bov., in Kon. Wilhelminaweg 173; S. Maass, gab. Strauss, van Rotterdam, Heem- raadsingel 188, in Oosthaven 7; J. A. Savenije, geb, v. Hassel, Van Rotter dam, Havenstraat '154b, in Markt 66; A. Braaf, adj.-commies dir. bel-, van Den Helder, Gravenstraat 7?, in Groe- nendaal 59a; J. Verhoef geb. Ver'noeff, van JDen Helder, Jonkerstraat 29, in A. G. de Vrijestraat 20; H. Li J. van den Berg, kapper, .van Rotterdam, Com- manjderijstr. ïlb; in, in IJssFllgan 117; F. P. Epstein, fotograaf, van jNew York U.S.A., 4n Oosthaveh 1U. Bij de jaarwisseling heeft de burgemeester een brief uit Tiel ont vangen, waarin in een treffend gedicht beste wenachen worden uitgesproken en de dank wordt betuigd voor de naastenliefde betoond en de gastvrijheid verleend aan de bewoners van Tiel bij de evacuatie met Pinksteren in het afgeloopen Jaar. Het schrijven luidt als Volgt: TIEL, 31 December 1940. Den Weledelachtbaren Heer Burgemeester der gemeente Gouda. Overtuigd zijnde van de dankbare gevoelens van duizenden en dui zenden Tietenaren voor de hartelijke ontvangst, de medetemng en betoonde gastvrijheid van Gouda en Alphen a/d Rijn en omgeving tijdens de evacuatie, zij het mij geoorloofd V onderstaande regels te mogen aanbieden: Hooggeachte Burgemeesters van Gouda 'n Alphen a/d Rijn, Als u>ij aan U niet zouden denken Zou al heel ondankbaar zijn. Ook denken w'aan Uw ambtgenooten En hun geachte Burgerij Van stdd en dorp uit Uw omgeving Zoo edelmoedig en gastvrij. Wij denken terug iveer aan die dagen Van d'evacuatietijd. Toen Gij met Uui geëerde Burgers De armen wijd had uitgespreid Voor d'ontvangst van al die stakkers Beangst en vluchtend voor den dood, Hulp en bijstand te verleenen en spontaan gastvrijheid bood. Ik voet het zoo aan edele Heeren en Hooggeachte Burgerij Wy waren arme en vermoeiden Gij nept ons toe het „komt tof mij". Wij zjjn U dankbaar voor Uw goedheid Voor Uw warm en gut onthaal. Wij danken U nogmaats vai^ harte Wij groot en klein, wij allemaal. Waar wij mocliten bivakkeeren Dankten wij al reeds privé Deze dank is een massale Voor Uw Burgers en U Twee. Bij de wisseling der aren Blijven weven stille staan-' en laten de revue passeeren Wat Gij voor Tiel wel hebt gedaan. Dat is heel veel en 'k durf het wagen De tolk te zijn voor iedereen Wij kwamen weer tot rust bij d'Uwen en voelden ons met d'U wen één. Dat w'allen door Uw voorbeeld leeren Wij arm en rijk- en groot en klein - Wat in trieste en donkre tijden Naastenliefde waard kan zijn. Moge Uw liefdeéjerk bekroond zjjn Zoo schenke U het nieuwe jaar Geluk en Voorspoed en de Vrede Aan U en Uwe Burgerschaar. Met de meeste hoogachting, H. L. V. d. BERG. VERTROKKENEN C. Th. M. L. Geertzen, van Gr. I Beatrixstraat 13, naar 's-Hertogen- I bosch. Kruisstraat 6; L. M. Warmes, I van Krugerlaan 130. naar Iipendam, den Iilp 133; M. M. Voet, van Gr. Flo risweg 31, naaf .Utrecht, Catharijne- singgl 27; A. van der Klooster, vaa- Const Huygensstragt-76; naar Eind hoven, Doesbergsraat 5; J Hekkcma, van Fluweelensingel 33, naar Hille gersberg, Gr. Lod. v. Nassaustraat 4a; P. J. M. Flux, van Spieringstraat 111, naar Duitschland, Breinen, enG. Lu- dendorfstrasze; A, J. van Veen, van Keizerstraat 61, naar Oud Vossemeer p/a. fam. P. M. Droogers; W. J Groe nen, geb. v. Leeuwen.' van He lm er- straat 15, naar Reeuwijk, Kaagjesland D 59; L. de Mol, van Gouwe 59, naar 's-Gravenhage, Bunschoterstaat 8; J. F. Groenendijk, van P. C. Bothstr. 110, naar 's-Gravenhage, Nieuwe Heklaan 49; J. M- van Leijen, van Zoutman straat 64, naar Gouderak, Dorpstr. 30; W. Sibbes, van Hoogstraat 7, naar Theresiastraat 305; H. A. W. Sibbes, van Hoogstr. 7 naar 's-Gravenhage, Thesesiastraot 305; W, Gerdes, géb'. Verduin, van Raam 12, naar 's-Grave-, moer, Vaartweg 255; J. J. van der Hoöft, van Oosthaven 66, naar s - G r a - venhage, van Egmondstraat 140; J. H. S-choorel, van Willens 20, naar A'dam Wodanslraat 12; R. Weyl, geb, Druk ker, van Krgjterlaan 68, naar R'dam, Beatfijsstaat 3Rb5;a(&. J. Scholten, van Burgem. J!lartens4.raat 13, naar 's-Gra- vanhage, Hoogezand 48; J. A. He'lmes, van A. G. de Vrijestraat 20, naar Duitschland, Eiriswaarden, Nieder- sachensti;. 34; J. P. C. Knobhout, van Krugerlaan 130, naar Beusichem, Wijk B 147a; T. J. Bakker, van v. Ber gen IJzendoornpark 2. naar Hilversum, Êemnesserweg 1911 C. J. Vonk, van Gouwe 144, naar Federikstraat 52b, Rotterdam. WATERPOLO. OVERWINNING VAN G.Z.C. A. In het Spaardersbad is gisteravond voor de wintercompetitie van den Zwemkring Gouda gespeeld de wed strijd G.Z.C. ADe Gouwe 51. (N idruk verboden 81 Nu doofde het drietal de fakkels en »erhet de tunnel. Diepe duisternis omving hen, toen zij het machtige ge welf betraden. Bestaat er hier niet zooiets als e« burgemeester of een dergelijke autoriteit? Floyd, die 'zich door Vischwa liet leiden, vpelde hoe zii, Ineen kro.np, De gebieder en opperpriester is Hla Ma Chood. Zijn macht is "onbe grensd. U moet niet probeeren het te gen hem op te nemen. Eén gebaar **n zjjn hand verbrijzelt u tot stof! Nou, nou, zoo'h vaart zal het wel "Jee loopen mét dat verbrijzelen! "aar heeft dis Wip en gebieder zijn ambtswoning, Zijh" kantoor,,, zijn pa leis? Gueker stootte hem van achteren aan Wij je dién meneer je opwachting **an maken? I Dat niet alleenti Kom, Vtsch- laat eens hoeren! Anders zou ik ®e eer,< odbaakt zien den eersten den 7** "i bijganger om intichtuigei •Tenslotte kreeg hij haar zoover, dat zij begon te praten. Hla Ma Chood leeft in strenge afzondering in een vrijwel ontoegan kelijk groot hoi; er is maar een en kele weg, welke er heen leidt.' De moedigste en vermetelste mannen be waken het leven van den opperpries ter. C» 4. Zoo, zoo! Maar je vertelde mij toch, dat er in Siddhab een party van ontevredenen Bestaat, van jdhgé men- schen, die genoeg hebben van dit mol- lenleven onder den grond. Mij dunkt, dat daar wel een paar flinke knapen bij zullen zijn, die zich bij ons willen aansluiten? Dan zullen twij het shelaas alleen moeten probeeren. Ik voél er in ieder geval niets" voor om hiér nog langer te 'blijven rondhangen. Kn jij, Hans? Dat heele hol kan ,me gestolen worden! Maar waarom* verdwijnen' we niet eenvoudig? y -4* Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan! Je kunt er van op aan, dat vooral de uitgang streng wordt be waakt. Maar zelfs wanneer het ons zou gelukken aan die bewaking te ont snappen wat hebben we dan nog be reikt? Zonder middelen, zonder water en voedsel midden in'de woestijn! Bin- i v ««ui zaiftji - r I w pauken nebben en ik vrees, datj ze on^^egaAweeden keer «iet zoo toe geeflijk zullên behandelen. Je hebt gelyk! Wij moeten eerst de jeugd van Siddhab helpen 1 die zal zich daarvoor stellig erkentelijk too- nen en graag de noodige medewerking verleenen om ons in de gelegenheid te stellen' het dichtstbij gelege:. station aan het Gairtèr meer te bereiken. Precies®En vergeet het voor naamste niett. Wij willen toch zeker niet als vluchtelingen, {naar als over winnaars terugkeerertf Ik zal uw gids zijn, omdat u het eischt! Vischwa's stem klonk be droefd en moedeloos. Mog- Brah ma u behoeden! ff HOOFDSTUK 25 f i Dr. Been was er vrij spoedig in ge slaagd zyn vroegere mede-studente, die hij hier, oncjer bijna dramatische omstandigheden, zoo 'Onverwachts had teruggevonden, weer tot bewustzijn te brengen. Nu zat zij tegenover hem, de armen om haar opgetrokken knrieën geslagen, en vertelde van haar schok kende belevenissen. Mijn vader had den ingang van het hol ontdekt, maar hij waande het door een onschuldige religieuse secte bewoond. Toen wij naar binnen ge drongen waren, werden we overwel digd an... Niemand ontkwam, die de we reld vaft het gebeurde op de hoogte „teilen? M Zij keek hem aan en er kwam een verbitterde trekl|^> haar knap ge- Merkwaardigerwijze jhebben de Hindoes, die tot de expeditie behoor den, zonder uitzondering hët veegt»' lijf kunnen redden. Zij waren door den Maharadja van Jipa'r te onzer be schikking gesteld. Been floot zachtjes door zijn tanden. Dat dacht ik al! Onze expeditie beeft deze edele heer eenzelfde lot toegedacht. De holen van Siddhaib zijn zeer rijk aan kostbare ertsen én edelge steenten. De geheele opbrengst komt den Maharadja ten goede. 'Als contra prestatie zorgt hy voor dg levensmid delen en wat er verder rvoodig mocht Zijö. Het spreekt vanzelf,jdat hem er alles aan gelegen is déze geheime schatkamer voor de buitenwereld ver borgen te houden, want bij begrijpt heel goed, dat de regaering andgrs onmiddellijk dé hand ojp deze rijk dommen zou leggen. Aha, dat verklaart blies. En wat gebetude er met de overige leden van de egpeditie? T 'i Men "maakte korte metten. Hun geloof gebiedt hun elkeen te dooden, die den vrede in hun samenleving ver stoort. En/k^"z(j hebben'' een bestiale manier v/n terechtstellen. Zij binden de ongelukkigen aan een touw- en laten hen zoo in een afgrond zakken, waar uil geen ontkomen meer mogelijk is. Zoo hft zie'» tir ar ren W-aar massa- j graf gevormd w wie niet voordien I verhongert, valt aan den waanzin ten prooi. Afgrijselijk! Hetzelfde lot wacht den vrouwen en meisjes van Siddhab. En zij vertelde den met v'olie aan dacht luisterenden man tegenover haar, hoe deze onmenschelykê cultus het verze.t van een deel van de jeugd had opgewekt. Verscheidenen jongen meisjes was het gelukt zich voor haar beulen te verbergen. Jonge ma|inen, yien de liefde meer beteekende dan de< gruwelijke gebruiken hunner va ders en grootvaders, hadden zich by haar aangeslotèn en zoo was langza merhand iets van een samenzwering ontstaan. v Daaraan, zoo vervolgde j, heb ik Ji*t te dankeh, dat ik nog in leven ben. Zij hebben mij op het laat ste oogenblik aan mijn beulen weten te onttrekken, en my fbt hun leicfeter uit geroepen. En zoo leeft u nu al twee jaren? Het is haast niet te gelooven! Ik zou het, zeker niet zoo lang hebben uitgehouden, wanneer de lief de en de aanhankelijkheid van deze jonge menschen mij niet telkens we,gr nieuwe krachten hadden geschonken Zij'" gelooven in me, zij vertrouwer er op, dat ik hen eens naar de zon et de vrijheid zal brengen. En wy ma ken goede vorderingen. Het aantal on zer aanhangers' neemt steeds toe Wcl/irn zullen wij den ouden Hla Mi Chood onzé eischen kunnen voorleg» gen. Waarschijnlijk zal hij dié wel nooit inwilligen. Vergeet u vooral den Maharadja niit. Denkt u, dat die ooit zou toestaan, dat zijn zoo zorgvuldig bewaard geheim aan het licht komt? Hij zal er niet voor terugdeinzen aliea, te vernietigen, wat zijn onderneminjf' in gevaar zou'kunnen brengen. Irene Barlovius glimlachte. Het spreekt vanzelf, dat wij daarmee rekening zullen houden. Wat denkt u, dat de Maharadja zou doen? Hm, vermoedelijk alle ook maar eenigszins verdachten laten terecht stellen. Hun schuilplaatsen zouden be legerd en aangevallen worden. Men zou u en uw getrouwen laten uit hongeren. Het verwondggt my trou wens, dat dit al niet veel eerder ia gebeurd. Hla Ma Chood weet hog van niets; wij weten een geheim te bewa ren. En wat de door u genoemde mo gelijkheden betreft ook te dien aan zien hebben wij onze voorzorgsmaat regelen getroffen. Zooals u zult hebben bemerkt, ligt onze schuilplaats op der hoogste punten van het hol. Inderdaad. Het was een gewel dige klimpartij om hier te komen, Denkt u ook niet, dat wij ons hier vfy dipht onder de oppervlakta van de aarde moeten bevinden? Ja, dat dunkt me zelfs zeer waarschijnlijk. lWordt vervotgd.l

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3