Goudsche Courant EENHEID IS MACHT! *5 I MAGAZIJN DEGRO Actieve Agenten ABONNEERT U_ Advertentiën een Heerenhuis den geheelen dag gesloten 0e Goudsche Courant TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JANUARI la Volksverz. Mij. zoekt voor Gouda en Omstreken Gevraagd voor direct Leerling. Verkoopster Uit da hand te koop Zaterdag a.s. wegens familieomstandigheden VAN SCHAIK HEERENMODE HOOGSTRAAT 3 Lange Tiendeweg 23, Gouda, Tel. 3698 De Uitslag van onze Prijsvraag 2 OP DE NEDERLANDSCH VERBOND VAKVEREENIGINGEN »E vu UIT OPPERS 1 De nieuwe leening. Indië's positie. V Samenwerking met den bezetter. De Heet en Mevrouw Belgraver—Kuyvenhovee (even met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon VINCENT WILLEM Mouda, 24 Januari 1941. Eluweelensingel 60. O 305 10 Voor de hartelijke blijken van medeleven bij het overlijden van onze innig geliefde dochter en zuster, MARIA QERARDA, L danken wij zeer. Dr. B. I.^ÖSroekhuizen M. Q. Broekhuizen-Barends Oreetje Gouda, Jauuari 1941 Crabethsttaat 1 G 286 14 Br. no. G 288 bur. v. d. blad. 8 net meisje als Aanmelden voor 12 uur. N.V. H. TER MEULEN Kleiweg 25 Gouda G 287 8 Ie Gouda, zeer goed onderhouden en geschikt voor geldbelegging, alsmede nog enkele kleine woon huizen. Spoed gewenscht. Br. no. G 293 bur. v. d. blad. 10 O 292 20 A»i«V\VXVVi\\V\X\\\\\\V\VV\\V\V\\V\\\\\»V wordt vanaf 25 Januari in onze etalages bekend gemaakt. Verder geven wij aan lederen deelnemer een troostprijs. Prijzen moeten persoonlijk worden aigehaala op vertoon van stamkaart vanai Dinsdag 2 uur. U weet 't wij hebben 1001 artikalen. Heelt U geen tijd belt U dan 3698 op. Wij bezorgen gratis de gekochte goederen aan huis. (1 304 40 Zij biedt U dagelijks het laatste nieuws uit binnen- en buitenland en aantrekkelijke rubrieken voor het geheele gezin, een mooi Zondagsblad bovendien en daarbij Goed verzorgd nieuws uit Uw eigen gemeente en omgeving De abonnementsprijs bedraagt, eiken avond aan huis bezorgd (in Gouda 2.25 per kwartaal, f 0.75 per maand of 17 cent per week); buiten Gonda bij onze agenten 18 cent per week. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau te Gouda, Markt 81, Tëlef. 2745, bij den heer W. F. Steenbergen, de Lange van Wijngaardenstraat 10, door onze bezor gers, en bij de agenten buiten Gouda: BERGAMBACHT: J. de Bruin, Hoofdstraat C 171; GOUDERAK: A. Verboom, Smitsstraat 24; HAASTRECHT: J. M. de Graaf, J. v. Arkelstraat C 1601; MOORDRECHT: W. de Wit, Stevenstraat 10; NIEUWERKERKa/dUSSEL: C. M. Kauffelt, Kortenoord 1; OUDEWATER: Firma Rahms, Boekhandel; REKUWUK: S. Slappendel, Raadhuisweg E77; SCHOONHOVEN: H. Bleyenburg. Voorhaven 6; STOLWIJK: H. v. d. Heuvel, Goudscheweg G 154; WADDINXVEEN: A. Koster, Jan Dorrekenskade 39; BOSKOOF: C. de Groot, Zijde 320; MOERCAPELLE: Jac. van Marie, Julianastraat 121. Vul dit in en zend het aan een der bovenstaande adressen. Ondergéteekende bestelt hiermede een abonnement op de Goudsche Courant met ingang van heden, betaling per kwartaal - per maand per week (doorhalen wat niet gewenscht wordt). Woonplaats en Datum Naam De gerle Beril contact strasse, het dri Deschrij ied trp te Roo pact den d ram, t, in gen Me lapptl indheden len, die si in het De geo atische nde m De roep om „eenheid gaai door ons land, gaal óók door de rijen van de werkers mei hoofd en hand. „Eenheid" zal het middel moeien zijn om de gebreken en nalatigheden van den ouden tijd te vervangen door een socialisme, dal daden vooribrengl en door zijn macht voortbrengen kan. Eenheid is Machtl Niet om deze macht te misbruiken voor hei scheppen van nieuwe tegenstellingen en het toespilsen van klasseverschillen. Maar macht om, gedragen doorden'gelijkgerichien wensch van alle werkers, daden te slellen die vruchten afwerpen voor ieder persoonlijk! De nieuwe tijd dient zich aanDe grondslag is reeds gelegd. De eerste bouwsieenen: Sociale beschermingen en rechl vaardiger verdeeling van lasten liggen er reeds als overtuigend bewijs I Hei N.V.V. bouwl verder I Draagt steenen aanBouwt mee I ernieling rijheid oorts op Ie lande wei ge et feit. iks red ogendh an e ONDERGETEEKENDE wenschl nadar* inhchringen over hal N.V.V. NAAM: BEROEP ADRES: fc C, t'l-lm, Amkf*. Z. De N. R. C. noemt de voorwaar den van de nieuwe staatsleening, zoowel wat rendement als looptijd betreft, gunstig, maar' acht toch ook wel redenen aan te wijzen om een „stok achter de deur" gereed te zetten. De leening moet in zekeren zin als een experiment worden beschouwd. „In de eerste plaats is. in onze financieele geschiedenis nog nimmer een leening uitgegeven tot een bedrag van een half milliard. Weliswaar be droeg het leeningsbedrag voorde 3—314 pet. leening Nederland 1938 ƒ1672 millioen, maar de opbrengst diende toen tot conversie van loopende 4 pet. leeningen zoodat de totale nationale achuld er niet mede werd verhoogd. Ia dit verband dient er op te worden gewezen, dat thans de beleggers in Bel gië, Frankrijk en Zwitserland automa tisch van deelneming zijn uitgesloten, daar kapitaalverkeer tusschen deze landen en het onze niet mogelijk is. De rol, welke de genoemde landen vroeger op onze beleggingsmarkt heb ben gespeeld, mag niet worden onder schat, al sproot hun deelneming in Ne- derlandsche leeningen veelal meer voort uit het verlangen, solide papie ren te bemachtigen dan uit de omstan digheid. dat het kapitaal van elders vereischt was door kapitaalschaarschte ten onzent. Verscheidene Nederlandsch- Indische ondernemingen kunnen even min, om dezelfde reden, van de partij ■fin. Betreft dit alle* betrekkelijk een •ozekerheid van wat men zou kunnen noemen financieel-teehnische zijde, anderzijds moet in aanmerking worden genomen, dat ons land algemeen econo misch en ook staatkundig in een toe- «tend van overgang en onbepaaldheid verkeert. Wij zien dezen overgang bij verschillende bedrijven, welke zich al op een continentale economische ruim te hebben georiënteerd en daardoor een gedeelte van de kapitaal-investa- ties vanhet vroegere expdrtbedrijf als inschrijving op de leening zouden kun- 'nen aanwenden. Zoowel het rendement als de geboden zekerheid kunnen de nieuwe obligaties een aantrekkelijk bezit vQor den beleg ger maken. De zekerheid ligt voor een groot gedeelte in de toekomst besloten, een toekomst, waarin ook de overheids financiën den invloed eener geordende economie zullen ondergaan, in dier voege, dat conjunctuurschommelingen de financieele positie van den staat niet meer of in veel geringere mate dan voorheen zullen aantasten. Wie zich een oordeel over de schuld positie wil vormen, moet niet blijven stil staan bü de absolute hoogte van de in eenigerlei vorm geleende bedragen, doch dient na te gaan, hoe de nationale productie zich zal ontwikkelen en tot welke hoogte de Nederlandsche arbeid in dat proces zal worden ingeschakeld. Want deze factoren vormen tenslotte de fundamenten voor het economische beeld van ons vaderland. Zoowel de nationale arbeid als de nationale pro ductie nu zullen zich in de continentale ruimte een belangrijke plaats weten te veroveren, niet slechts omdat de kwalteit ervan goed is, maar ook omdat er allerwegen bhiten onze landsgren zen behoefte aan bestaat. Indien' de nieuwe staatsleening, deze mobilisatie van het kapitaal, in dit licht wordt beschouwd, dan kan men de in beurskringen heerschende meening be. grijpen, dat de leening slagen z»L" Het Alg. Handelsblad gaat nader in op de rede van Matsoeoka, den Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken, die Indo-Chinu, Thai land en Ned. Indië kwalificeerde als „leden van bet nieuwe economische gebied" waanksn Japan de leiding op- eischt. Het blad schrijft o.a.: „Ongetwijfeld zal de ontwikkeling van de nog niet in cultuur getirachte deelen der Indische buitengewesten ook Japan te stade komen, doch Neder, landsch-Indië, „1 i d van het nieuwe economische gebied", dat wil zeggen staande onder economische supervisie van Japan, is een begrip dat wij moei lijk zouden kunnen deelen. Wij willen nog wijzen op het ver warrende vsgi eert dergelijke termino logie. Het is heel goed mogelijk, dat minister Matsoeoka slechts heeft wil len doen, uitkomen, hoe belangrijk de gebieden'in den Zuid-Pacific econo misch bezien voor Japan kunnen zijn, maar er is geen sprake van, dat Japan allen export van Nederlandsch- Indië zou kunnen opnemen »f dat het politieke gebied waarin Japan, onder den naam van de Groot Oost-Aziati sche ruimte in de eerste plaats Ko rea. Mandsjoekwo, Binnen-Mongolië en China de leiding opeischt, dat zou kunnen. Hierdoor zou een inlijving in de economische ruimte van dat gebied dus al op overwegende practische be zwaren stuiten. Het is bovendien moeilijk uit zulk een verklaring op te maken, waar de economische verhouding zou ophouden en de po litieke beginnen. Talrijke Indische producten worden eveneens voortgebracht in de politieke ruimte: Groot Oo6t-Azië, terwijl 'aan den anderen kant Nederlandsch-Indië ook behoefte heeft aan producten die van eldeTS moeten komen, hetgeen voor bovengenoemde ruimte zelf óók al weer het geval ia. Wij willen dan ook liever den na dpik leggen op een ander deel van de verklaring van Matsoeoka. waarin hü zegt, dat Japan op het gebied van de buitenlandsche politiek liet doel na streeft, aan alle volken ter wereld het hun toekomend* levensgebied et waarborgen. En Nederland met zijn zeer dichte bevolking heeft in Neder- landsch-Indië het onmisbare comple ment zonder hetwelk het geen voldoen de eigen levensgebied en geen redelijke levenskansen meer zou hebijen. In het kort, Nederlandsch-Indië behoort tot het levensgebied van Nederland, waar mede het door eeuwenoude banden is verbonden, en bovendien is zijn functie op economisch gebied, gelijk wij reeds zeiden, supra-continentaal. Niet alleen de politieke doch ook de economische Rijkseenheid der Nederlanden kan op den duur niet worden verbroken zon- deT den ondergang van het Rijksdeel, Nederland, en zonder groote en in de toekomst toenemende nadeelen voor 't overige van continentaal Europa". Naar aanleiding van de volgende passage in een Unie-artikel: „De onwaardigste houding is die van hen. die tot een volledige samen werking met de machthebbers der be zettende mogendheid zouden willen overgaan, die, door middel van die samenwerking, met terzyde stelling van de Grondwet en tegen den klaar- blykelijken wil van het volk in, het staatkundig systeem van de bezet tende macht, althans in zijn voor naamste wezens-bestanddeelen, aan dat volk zouden willen opleggen en die 'zelfs .terwijl het Koninkrijk nog tol vollen oorlog is met de Mogendheid, welker legers ons land bezet houden, het bezette deel van het Koninkrijk met den invaller-bezetter militair zouden willen doen samenwerken, tegen het land, waar de regeering toe vlucht vond en waarmede het niet be zette deel van het Koninkrijk en de marine samenwerken lagen onzen be zetter", schrijft D e V'aa g o.a.; „Hierbij kan opgemerkt worden, dat de nationaal-socialisten tegen wien deze passage duidelijk is gericht, vóór den oorlog reeds samenwerking wenschten met de Mogendheid, die door omstapdigheden. -welke de natio naal-socialisten tevergeefs hebben ge tracht te verhinderen; tot bezettende overheid werd Ook de rnededeeling. dat zij hier het staatkundig systeem van den bezetter wenschelk in te voeren is onvolledig en aloft een valsch beeld van de ware bedoelingen der nationaal socialisten. Dit staat kundig systeem is niet op de eerste plaats het systeem van den bezetter g:n het is niet daarom, dal de nationaal- socialisten het ingevoerd wenschen te zien. maar het is het systeem van het nieuwe Europa aan welks opbouw reeds twintig jaar wordt gewerkt, het is het anti-democratische systeem, waaromtrent dit volk niets kan willen om de eenvoudige reden, dat het het niet kent, tenzij als resultaat van een voorlichting, welke met alle begrip van objectiviteit spot. Ook is er geen sprake var. een opleggen, dat zich als tirannie zou openbaren. Het gaat den nationaal-socialisten er om het volk te winnen, al zal dit op andere wijze moeten geschieden, dan elders het geval is, omdat de gang van zaken zich hier thans in een geforceerd tempo voltrekt. Van militaire samenwerking .met den bezetter te spreken, terwijl ons leger verslagen is en- geen wape nen meer tot zijn beschikking heeft, is een ironie, welke wij niet kunnen waardeeren. Ook is de voorstelling, dat het onbezette gebied van het Konink rijk samenwerkt met het land waar de regeering een toevlucht vond, gelijk de Unie het euphemistisch uitdrukt, on juist en onvolledig. De gebiedsdeelen m Azië, treden*immers overeenkom stig de vóór de capitulatie verstrekte volmachten tot bp zekere hoogte zelfstandig op en .onderhandelen bui ten Londen om met andere mogend- heden. biedt de grootste publiciteit in Gouda en omgeving, wordt eiken avond bij vele duizenden abonné's bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht. Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop. Drie brugge. Gouderak, Haastrecht, Heken dorp, Moercapelle, Moordrecht Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ouder kerk a. d. IJssel, Oudewater. Polsbroek, Reeuwyk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddmxveen, Woerden. Zevenhuizen. ADVERTENTIEPRIJS: 1-5 ge wone regels 1.05, elke regel meer 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELffl- GEN op een gewone tekstpagina! 13 regels 1.25, elke regel meer 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 1—3 regels f 0.25. elke regel meer f 0.10, maximuo grootte 6 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending Wt Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van en advertentiën in te zenden aan het Bureau: Markt Gouda, Tel 2745 en bij de pi"1' seljjke agenten.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 8