Credieten voor den wederopbouw Darlan aanvaardt zijn nieuwe functie Dinsdag 11 Februari 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Beschikbaarstelling van voor schotten op de rijksbijdragen Rangorde der hypotheken bij financiering met particulier kapitaal iOH ZH v •m Jjaigang» No. 20551 •hepen; L DÈ ENGELSCHE VERLIEZEN IN 1940. Een totaalcijfer van 120.000. DUITSCHLAND Na de rede van Churchill BRITSCHE GEZANT UIT ROEMENIE TERUG GEROEPEN. Hy zal op *15 Februari Boekarest verlaten. Behalve minister van Buitenlandsche Zaken en vice-president ook opvolger van Pétain als staatshoofd Grondwettelijk decreet. De benoeming van Darlan tot vice-president De organisatie der Fransche regeering. a De strijd in de lucht. AMERIKA De hulp aan Engeland. ITALIË r*' De beschieting van Genua. Zon: tip 9.05. onder 18.45 Maan: op 18.30, onder 8.22 Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. r GOUDSGHE Postgiro 48400 Bur. Markt Jl. Tel. 2745 i Directeur F. HETER Vin bevoegde zijde wordt bij het v-luit betreffende credieten voor op bouw of herstel van onroerende goe deren en -ehepen en het besluit be- (jeffemle hypoth' ken in verband met den wederopbouw, welke besluiten in tat Verordeningenblad van 10 Fe bruari zijn afgekondigd, de navol gende toelichting verstrekt: Belde besluiten hebben betrekking op de financiering van den wederop bouw. Ingevolge het besluit op de juterieele oorlogsschaden staat daar toe in de eerste plaats ter beschikking de rijksbijdrage in de door het oor logsgeweld geleden schade aan ge bouwde eigendommen en aan sche pen. - Alhoewel in beginsel voor het ove rige de financiering van den weder opbouw aan het particulier kapitaal wordt' overgelaten, zijn in de praCtijk verdere financieringsmaatregelen wen- echelijk gebleken. Naar bekend, kunnen op de rijksbij dragen terzake van gebouwde eigen dommen voorschotten worden opge nomen, voor zooveel betreft woitfngen van 450 ma en daar beneden, bij den algemeen gemachtigde vpor den weder opbouw, en voor ander* gebouwen bij de stichting RotterdanyljHP en de pro vinciale stichtingen voor credietver- bening. Sfr De taak van de stichtingen met be trekking tot de Verstrekking van bouweredieten was nog niet geregeld, daar het besluit no. 117/1940 betref fende ooriogsmolestcredieten voor be drijven zich alleen beperkt tot de ver strekking van bedrijfscredieten. Ingevolge artikel 1 van het be sluit betreffende credieten voor op bouw of herstel van onroerende goederen en schepen, kunnen de stichtingen credieten beschikbaar «tellen voor opbouw of herstel van boerderijen en voor andere door oorlogsgeweld getroffen'onroerende goederen. Voorschotten op de scha- i devengoeding terzake van door oor logsgeweld getroffen schepen wor den alleen door den algemeen ge- I machtigde voor den wederopbouw beschikbaar gesteld. CREDIETEN VOOR OPBOUW OF HERSTEL. In de practijk is gebleken, dat met het bedrag der rijksbijdragen, aange vuld door eigen middelen of met van derden opgenomen gelden de min- der-draagkrachtigen dikwijls niet tot bouw zouden, kunnen overgaan. V.rdere financieringsmaatregelen zijn roodig vpor opbouw van die com- I exen gebouwen, die er moeten ko men en zonder staatshulp niet zullen kunnen wordén tot stand gebracht. In sommige gevallen zal hiertoe in het belang van de volkshuisvesting tot de verstrekking van overbruggingsbij- dragen moeten worden overgegaan. Overigens zal door credieten in deze financieele behoeften moeteir worden voorzien. De beide besluiten hebben de strekking aan deze cred ietverstrak king een basis te verschaffen. Het besluit betreffende credieten voor opbouw of herstel heeft betrek king op: Credieten voor herstel of opbouw Van boerderyen; b. Credieten voor herstel of op houw van andere gebouwde eigen- «ommen; c. Credieten voor herstel van be schadigde schepen en voor den aan. bouw of den aankoop van nieuwe alles voor zooveel gebouwd moet worden ten behoeve van minder draagkracht!gen, die zonder overheids hulp niet tot herbouw zouden kunnen komen. ad. a. De wederopbouw van boer derijen wordt verzorgd door het bureau wederopbouw boerderyen te Amersfoort. Voor zoover de opbouwkosten bet bedrag der van rijkswege te verleenen bydrage te boven gaan, kan, zoo noodig, voor het verschil een crediet by de desbetreffende stichting worden opgenomen. Dit crediet, dat als regel wordt ver strekt op basis van een 30-jarige annuïteit van 5% voor rente en af ding, wordt door de stichtingen be schikbaar gesteld. Hiervoor wordt een hypotheek op de boerderU gevestigd, jSclke rang neemt naar den datum van jhjehryving. Voor deze credieten heeft fjc' rijk geen voorrang boven oude Wothecaire schuldeischers bedongen, "aar als regel de waarde van het land van de hoeve te boven gaat, ad b. Voor woningen beneden <50 Ms worden credieten voor her bouw door tusschenkomst van het gemeentebestuur door den alge meen gemachtigde beschikbaar ge steld met toepassing van de hypo theekregeling 1940. In andere gevallen worden, zoo noo dig, tot beperkte bedragen credieten door d» stichtingen verstrekt. In beide gevallen als-regel tegen een rente vergoeding van 4% 'sjaars. Voor de financiering van herstel van geleden schade zal men derhalve steeds terecht kunnen by de stichtingen tot het op nemen van een voorschot en een cre diet ter financiering van het herstel. Als regel zal jn totaal kunnen worden opgenomen het bedrag der geraamde rijksbijdrage (hierover wordt met de schade-enquête-commissie overleg ge pleegd) vermeerderd met ten hoogste 50% dier bydrage. Voor zoover het opgenomen crediet niet met de ryks- bijdrage kan worden Verrekend, zal het restant in ten minste 50 jaar moe ten worden afgelost. Voor het eerste jaar kan voor credieten beneden 10.000,met 2% rente genoegen worden genomen. ad. c. Voor herstel van beschadigde schepen of aanbouw en aankoop van nieuwe schepen, worden boven het be drag der rijksbijdrage in de schade, door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw credielcjn beschik baar gesteld, voor zoover hierin door het particuliere kapitaal en met name door de scheepshypotheekbanken, niet kan worden voorzien. 'S ZEKERHEID VOOR DE CREDIETEN In alle onder b en c genoemde geval len zal tot zekerheid van 't overheids- crediet een inschrijving op het betref fende pand of schip worden genomen, resp. ten behoeve van de gemeente, de stichting of het rijk. Aan deze inschry- vingen zyn eenige bijzonderheden ver bonden, die in het besluit betreffende de credieten voor opbouw of herstel nader worden geregeld. Deze inschrij vingen n.l. die dezelfde kracht heb ben als gewone hypotheken, kunnen worden gevestigd zonder notarieele akte door inlevering van een borderel by den hypotheekbewaarder. Voorts nemen deze inschrijvingen rang boven de hypotheken tot en met 15 Mei 1940 ingeschreven en boven de tweede en volgende hypotheek en van na dien datum. De mogelijkheid om bij eenvoudig borderel een inschrijving op het goed te Vestigen, geldt ook voor de onder a genoemde stichtingscredieten ten be hoeve van den opbouw van boerde ryen. Een bijzondere maatregel is voorts getroffen ten behoeve van den ouden eersten hypothecairen schuldeischer die by toepassing van het vorenstaande, tweede hypothecaire schuldeischer zou worden. Het besluit betreffende hypotheken in verband met den wederopbouw be paalt n.l., dat een dergelijke, nu tweede geworden hypothecaire schuld eischer van alle bedingen zal kunnen gebruik maken, welke het burgerlyk wetboek toelaat aan eerste hypothe caire schuldeischers, zoodat deze hypo theken, behoudens den voorrang voor de overheids-credieten. geacht kunnen worden eerste hypotheken te zijn. Ten aanzien van dit voorrecht der over heid dient in 'aanmerking te worden genomen, dat door het rijk vooyaf een tegemoetkoming in de schade is be schikbaar gesteld,, terwyl zoo noodig in daarvoor in aanmerking komende gevallen nog overbruggingsbydragen door het ryk zullen worden verleend. Om benadeeling van oude hypothecaire schuldeischers te voorkomen, is voorts bepaild, dat de stichtingscredieten slechts dan het bedrag der rijksbijdrage zullen mogen overtreffen, indien het goed of niet met hypotheken is be zwaard, dan wel de eerste hypothe caire schuldeischer zich met de ver leening van het crediet en de vestiging van den voorrang in verband daarmede accoord verklaart. RANGORDE BIJ FINANCIERING MET PARTICULIER KAPITAAL Het zij nogmaal herhaald, dat voren- sta'ande credietmaatregelen slechts dan zullen worden toegepast, voor zoover verdere financieringshulp bij 'den we deropbouw staatstaak moet worden geacht. In het algemeen zal de verdere financiering aan het particuliere kapi taal moeten worden overgelaten. Voor zoover eigenaar en ook bestaande eerste hypoheeaire schuldeischers daartoe niet bij machte zijn en derden het noodige geld voor den weder opbouw verschaffen, zal door den al gemeen gemachtigde de'rangorde tus- schen nieuwe en oude hypohecaire schuldeischers op het goed, ingevolge art. 14, lid 4 van het besluit op de materieele oorlogsschade, worden ge regeld Hiervoor zullen weldra nadere richtlijnen worden bekendgemaakt. Als voornaamste bepaling zullen deze in houden. dat de oude hypotheken haaf rang behouden, tot het bedrag van de waarde op 9 Mei 1940 aan den onder grond en het niet verloren gegane gedeelte der opstallen toe te kennen, vermeerderd tenzij in zeer byzon dere gevallen door den secretaris-gene raal van het departement van finan ciën een andere rangschikking is goed gekeurd metf tenminste 50% van de van overheidswege verleende bijdrage terzake van de aan het pand geleden oorlogssschade. De hypotheek, die ter financiering van den opbouw wordt verstrekt (opbouw hypotheek), volgt alsdan op het aldus beperkte hypo theekrecht der oude hypothecaire schuldeischers. Voor het gedeelte, waarvoor de oude hypotheken haar rang niet behouden, volgen zij in rang op de opbouw-hypotheek. Ook voor Hè opbouwhypotheek g«jdt weder het be sluit betreffende hypotheken in ver band met den wederopbouw. Derhalve wordt ook de z,g. opbouwhypotheek, ofschoon naar rang een tweede hypo theek, geacht een eerste hypotheek te zyn en alle bedingen'die kunnen bevat ten, welke het Burgerlyk Wetboek toestaat aan de eetste hypothecaire schuldeischers. BU LUCHTAANVALLEN 23.081 MENSCHEN GEDOOD. Uit New Vork seint het D.NR.: Honderdtwintig duizend menscheh- tevens, burgers en militairen te za- men, heeft de oorlog in 1949 aan Engeland gekost, Baar ontleend kan worden aan een optelling der Me tropolitan Life Insurance Company, welke gebaseerd is op officieefe rap porten. BH luchtaanvallen alleen zjjn 23.081 burgres gedood. Boven dien heeft de luchtoorlog het aantal doodelijke ongelukken In Engeland doen toenemen. Tijdens de eerste vijftien maanden van den oorlog zijn 11.424 doodelijke ongelukken voorgekomen tegenover 3.141 in de zelfde periode voor. het begin van den oorlog. Volgens een Reuterbericht wordt in Londen gemeld, aldus 't D.N.B., dat de Engelsche regeering besloten heeft den Britschen gezant uit Boe karest terug te roepen. Men ver moedt, dat sir Reginald Hoare de Roemeensche hoofdstad over eenige' dagen zgl verlaten. Stefani meldt uit Lissabon, dat dit bericht te Londen bevestigd is. Nader wordt door 't D.N.B. uit Boe karest bericht, dat de Britsche gezant sir Reginald Hoare, gistermiddag in bet Roemeensche ministerie van - Buiten landsche Zaken een nota heeft over handigd,waarin hy mededeelt, dat hy van zijn regeering de opdracht heeft gekregen te zamen md?het nog in Boe karest zijnde'personeel van zyn gezant schap Boemenië op 15 Februari te ver laten. De nog in Roemenië vertoevende En gelsche staatsburgers, enkele journalis- ten, ingenieurs, handelsvertegenwoor digers enz. hebben reeds enkele dagen geleden van het gezantschap de mede deeling ontvangen zich»reisvaardig te houden om tegelijk met het gezant schap Roemenië te verlaten. I t De nieuwe Fransche minister van èuitenlandsche Zaken, Djirlan, hééft gisteren, naar uit Vichy gemeld wördt, het departement van Flandin overge nomen. In welingelichte politieke kringen verneemt men, dat de aanvullende reconstructie der regeering wel niet voor het midden dezer week verwacht kan worden. Uit Vlchy werd gisteravond ge meld, dat een grondwettelijk decreet is gepubliceerd, volgens hetwelk admiraal Darlan tot opvolger van maarschalk Pétain als chef van den staat is aangeweien. De by grondwettelijk' decreet be paalde opvolging van het staatshoofd, maarschalk Pétain, treedt in werking indien deze sterft of hem op andere wyze de uitoefening van zijn ambt belet wordt. Het grondwettelijk decreet No. 4 van 10 Februari luidt als volgt: .Wij maarschalk van Frankrijk en hoofd van den Franschen staat bepalep krachtens de wet van lfi Juli 1940: Art, 1. Indien wij om welke reden dan ook voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie, ver hinderd zijn de functies van staats! hoofd uit te oefenen, zal vloot-admiraal Darlan deze functie rechtens over nemen. Art. 2. Voor het geval, dat vloot- admiraal Darlan om welke reden dan oqk verhinderd zou zijn, zal hij zijner zijds vervangen worden door den per soon, dien de ministerraad met meer derheid van stemmen zou aanwijzen. Tot het optreden van dezen persoon zouden de functies door den minister raad uitgeoefend worden. Art. 3. Het grondwettelijk decreet No. 4 c is en blijft opgeheven." Het decreet, waarbij admiraal Dar lan tot vice-president wordt benoemd, heeft den volgenden tekst: „Wij, maarschalk van Frankrijk en hoofd van den Franschen staat bepalen krachtens de grondwettelijke acte no. 2 van 11 Juli 1940 en krachtens de wel van 10 Februari 1941 ten aanzien van de organisatie der regeering: Artikel 1: Tot vice-president wordt vlootadmiraal en staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken en de Marine, Darlan, benoemd." Maarschalk Pétain heeft een decreet uitgevaardigd, waarin de opbouw en de organisatie van de regeering als volgt -wordt vastgelegd: Artikel 1. Een zeker aantal van bij decreet bepaalde staatssecretarissen heeft de prerogatieven van minister. Ieder minister bij decreet heeft tot taak de. Werkzaamheid van een zeker aantal staatssecretarissen te coördineeren en, te controleeren^ten aanzien van de toe passing der principieele beslissingen en der beslissingen ten opzichte van de aigemeene politiek der regeering.N Artikel 2. Een der ministers wordt bij decreet benoemd tot vice-president (reeds geschied). Onder het hooge ge zag van den maarschalk, chef van den staat en chef van de regeeting, le.dt en- controleert hij de werkzaamheid dor ministers en staatssecretarissen in alles, wat de toepassing betreft van de princi-" pieele beslissingen en de beslissingen ten opzichte van de aigemeene politiek der regeering. Artikel 3. De ministerraad komt bij een onder voorzitterschap van den chef van den staat. De chef van den staat kan zich bij dit voorzitterschap doen vertegenwoordigen door denvice- president In dit geval moet de vice- president den chef van den staat rap port uitbrengen over de beraadslagin gen van den ministerraad. De staats, secretarissen kunnen opgenomen wor den in den ministerraad wanneer pro blemen, die hun staatssecretariaat inte resseeren ter bestudeering aan den raad worden voorgelegd. Artikël 4. De kabinetsraad, die mi nisters en staatssecretarissen omvat, wordt gepresideerd door den vice- president. Artikel 5, Bij het vice-pre3identschap wordt het secretariaat-generaal voor voorlichting, pers en radio, aangesloten. Artikel 6. De artikelen 3 en 4 van de wet van 6 September 1940 betreffende de organisatie van de regeering worden opgeheven. Artikel 7. De bovenstaande bepalin gen worden in het Journal Officiel ge publiceerd en als staatswet ten uitvoer „DE WERKELIJKHEID ZAL HEM SFOEDIG UIT ZUN ILLUSIES OPSCHRIKKEN" Het belangrijkste kenmerk van de laatste rede van Churchill noemt de Deutsche diplomatisch p.oli- tische Korrespondenz de „pochend in den breedsten vorm naar •voren gebrachte vergrooting van Brit- che successen". Dit, aldus de K o r r-e s- p o n d e n z, moest het middel vormen, waarmede Churchill ook aan zijn ove rige politieke uitlatingen nadruk wilde geven. Wanneer hy Engeland op de meest voordeelige wijze in het licht wilde stellen om indruk te maken op de Balkanlanden, kon hy daarvoor stellig niet de puinen der. 'Britsche wapenfa brieken of de getallen van de tot zin ken gebracht tonnage als uithangbord gebruiken. De „sterke arm" van Groot- Brittannië moest derhalve reeds door een fantasievolle schildering van zijn legermacht suggestief-tastbaar nabij worden gebracht. In ieder geval ging het Churchill er om indruk te maken voordat een andere, nieuwe situatie de zoo fraai geschilderde huidige basis van uitgang zou vernielen. De Korres pondenz noemt de rede van den En- gelschep minister-president een poging om de nervositeit en vrees voor het ko- mende met een opgewekte voorstelling van hetNjeden te verbloemen. Chur chill gelooft, aldus de D i p 1 o, den wij zer op de klok van het Britsche noodlot te kunnen vasthouden. De werkelijk heid zal hem spoedig uit zijn illusies opschrikken. Zeelieden tegen Inmenging Voor de Senaatscommissie voor Bui tenlandsche Zaken heeft Maandag de president van de vakvereeniging van zeelieden, Joseph Curran, verklaard, dat de vakbeweging der Vereenigde Staten onveranderd tegen den oorlog en dus tegen de wet op de hulpverlee ning aan Engeland is. Deze wet vormt een uitgesproken oorlogsmaatregej en een uiterst gevaarlijke afwijking van de democratische levenswijze. Het is een dictatuurwet die den pré sident volmacht geeft om de geheele sociale wetgeving der laatste jaren op te heffqn. De Amerikaansche arbeiders zyn vaderlandslievend en zullen hun land,tegen een aanval verdedigen. Zij zullen echter ook hun organisatie be schermen tegen iederen aanval. De New Yorkschp advocaat Mi win sprak de meening uit, dat een dei neming aan den oorlog de Vereenig. - Staten in korten tijd economisch en sociaal zou ruïneeren. <5 T ENGELSCIIEN PROBEERDEN BERLIJN TE BEREIKEN. Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, aanvallen ondernomen-op ver scheidene steden in Noordwest en Mid den-Duitschland. Een poging van eenige vijandelijke machines om de rijks hoofdstad te bereiken, mislukte. Het Duitsehe afweergeschut verhinderde de Engelschen overal hun bommen wel gericht neer te werpen. Nergens is militaire schade ontstaan. De overige schade is betrekkelijk ge ring. De Engelsche verliezen bij den Maan dag ondernomen aanval op de Kanaal- kust by Duinkerken zijn gestegen tot zeven vliegtuigen, zoo verneemt het D.N.B. Vier Britsche vliegtuigen wer den in luchtgevechten neergeschoten, terwijl drie vliegtuigen door afweerge schut werden vernield. Onder-de bur gerbevolking in Duinkerken vielen ver scheidene dooden en gewonden. Mili taire doelen werden niet geraakt. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Maandagmiddag vijf Engelsche bom menwerpers beschadigd en drie ver nield. De Duitsehe bommenwerper ondernam een stoutmoedigen aanval op het Britsche vliegveld Scampton in Zuidoost-Engeland. Hij naderde het vliegveld, aldus het D.N.B., terwyl ver. ieheidene vijandelijke machines aan stalten maakten om te landen. Naar het schijnt werd hij geruimen tyd door de Britten voor een eigen vliegtuig ge houden. Om een gunstige aanvalsposi tie te krygen, vloog het toestel eenige malen over het vliegveld heen. Daarbij zag het een vrij groot aantal bomhien- werpers op den grond staan. Na nauw keurige verkenning gingen de Duitsehe vliegers over tot den aanval in scheer- vlucht, waarbij zij van geringe hoogte verscheidene bommen rechtstreeks te midden van de afgezette vliegtuigen wierpen. Drie Viekers-Wellington- bommenwerpers vlogen terstond j in brand, vijf toestellen van hetzejïdi type werden zwaar beschadigd. Twaalf Britsche vliegtuigen neergehaald. De Engelschen nebben bij hun aan vallen op Duitsch rijksgebied in den afgeloopen nacht zware verliezen ge leden. Twaaif vijandelijke vliegtuigen wegden neergehaald, al'dus het D.N.B, PROTESTBRIEF AAN ROOSEVELT Een open protestbrief van den Ame'- rikaansehen advocaat Amos Pinchot, gericht aan Roosevelt, wordt gepubli ceerd in de New York Journal American. Pinschot schrijft, dat Roosevelts wet tot hulpverieening aan Engeland in de geschiedenis zal worden geboek staafd als verraad jegens de natie der Vereenigde Staten. Het Congres mdet minstens het recht krygen den presi dent te hooren over het gebruik van zijn volmachten en dit te herroepen door een meerderheidsbesluit. Zelfs met de voorgestelde amendementen is de wet op de hulp aan Engeland noch voor de ondersteuning van Engeland, noch voor de verdediging der Vereen. Staten noodzakelijk. Zy vernielt de wprtels van de binnenlandsche politie ke vryheid in de V. S. en richt een dic tatuur op. De wet leidt de Vereen. Sta ten hoogstwaarschijnlijk in een vreem den oorlog, dien het Amerikaansche Volk niet wenscht, dien Roosevelt zelf plechtig beloofd heeft te zullen vermij den -en waarop de weermacht der V«r. Staten volkomen onvoorbereid is. De meerderheid van het voik der Vereen. Staten wenscht Engeland te helpen zon der oorlog te doen ontstaan en zonder de eigen verdediging te vertragen, VERDRAGEN TUSSCHEN ARGENTINIË. BOLIVIË EN PARAGUAY. Ter gelegenheid van de aanwezi- heid der ministers van Buitenlandse). Zaken van Bolivië en Parguay op hun - terugreis van de la Plata conferent.i- heeft Argentinië met de beide na huurlanden verscheidene verdragen gesloten, die reeds geruimen ti.i-t war Dn voorbereid. Het voor Argei - tinië belangrijke besluit is de defini tieve onderteekening van hét verdra. betreffende den spoorwegbouiF v;i - f Yacuiba in Argentinië naar het Bbii- viaansehe petroleumgebied van San la Cruz en den aanleg van een olie leiding van de Boliviaansche hoop- vèakte naar de Noordelijke provincie Salta. Tot dit verdrag was reeds tien maanden geleden besloten. Argentinië zal de beide ordernemingen finan cieren en de uitgaven van Bolivië terugbetaald krijgen in leveranties petroleum. In een tweede verdrag is besloten tot internatiónaliseering van de rivier Pilcomayo, die den waterweg vormt van Bolivië naar de monding van de la Plata cn de grensrivier tussehen Argentinië en Paraguay. Argentinië belast zich in dit verdrag met het be- vaarba'ar maken van de Pilcomayo, en het uitbaggeren van de bij hetzelf de stroomnet behoorende rivier, Para guay, waarbij de naburige landen later hun aarrdeel in de kosten zullen vergoeden. Het goederenverkeer van Bolivië gn Paraguay dat door de geographische ingunstige liggina. zinder toegang naaf zee, sterk ge remd is, moet hiermede tot nieuw leven gebracht worden. HOPKINS TERUG NAAR DK VEREENIGDE STATEN De speciale lasthebber van Roosevelt Hopkins, is per vliegtuig uit Londen te Lissabon aangekomen. By zijn aan komst verklaarde hij aan vertegen woordigers van de pers, dat hij in zyrr eigenschap van specialen vertegenwoor diger van den president der Vereenigdi Staten geen verklaringen kon afleggen voor hy rapport had uitgebracht- aan den president. EEN MARMEREN GEDENKTEEKEN VOOR DE SLACHTOFFERS. Ter nagedachtenis aan de slachtoffeis van de beschieting vèn Genua door een Engelsch vlooteskader hebben de stedelijke autoriteiten besloten, een marmeren ge-denkteeken op te richten. Voorts zijn terstond maatregel-en geno men om de nabestaanden der slacht offers en de gezinnen, die dakloos ge worden zijn, de noodige hulp te ver leenen. In de plaatselijke pers wordt er op gewezen, dat de door den op zee han genden ochtendnevel beschermde En gelsche oorlogsschepen als waanzinnig vuurden, zonder ook maar in het minst eenig militair doel te kiezen, aldus hel t)N.B. Het doel der Engelsehen, hel moreel der Genueesche bevolking te breken, is volkomen mislukt. De bewo ners hebben zich, door hun kalmte en discipline zeer onderscheiden. In het bijzonder wordt er hier op gewezen, dat alle slachtoffers der beschieting tot de burgerbevolking behooren en dat geen enkele soldaat gewond is. De schoten, die door het Britsche vlooteskader onder dekking van een dikken mist Zondag j.L bij het aanbre ken van d.en dag op Genua zyn gelost, hebben volgens Stefani, behalve tal rijke woonhuizen getroffen de 40m van SL Laurentius, een lagere school, het paviljoen van een ziekenhuis en een nonnenpensionaat. i*M I.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1