m De vernietiging van het Engelsche convooi De steunverleening aan Engeland pe ontmoeting tusschen Mussolini en Franco ctt Hlacut L Vrijdag 14 Februari i94i NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 'jm. S In een week zijn 117.500 ton scheepsruimte tot zinken gebracht Oorlog kost Engeland 127a millioen pond per week Senaatscommissie neemt wetsontwerp aan W 20554 v Toestand in Europa, Afrika en Middellandsche Zee zou bezien zijn „Spanje blijft solidair met de as-mogendheden" - Ook onderhoud tusschen Pétain en Franco Ontmoeting tusschen Pétain en Franco. maarschalk pétain Politiek feit van eerste beteekenis. Het gezelschap van den Duce. Hartelijke en openhartige bespreking. Zon op 8.59, onder 18.50 Maan op 22.24, onder 9.55, Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen van voertuig** t moeten uur na zonsonder- j gang ontstoken worden. Voor de aanvaarding der wet wordt geen Amerikaansch oorlogsmateriaal aan Engeland afgestaan Het voorstel van Willkie. De Amerikaansche scheepsbehoeften. 1 Verbetering van havens en rivieren. Scheepscontrole in Amerikaansche wateren. De Amerikaansche staatsschulden. Critiek op Willkie. GEEN DUITSCHE BEZETTING VAN BULGARIJE. Bulgaarsche tegenspraak AUSTRALIË VOELT ZICH ONZEKER. Oorlog in nieuw stadium getreden. OUDSCHE COL BANT Postgiro 48400 Bur. Markt SI, Tel. I74S Directeur F. TIET ER ten aanzien van het communiqué de ontmoeting tusschen Mussolini m Franco te Bordighera, wordt volgens mb D.N.B.-bericht uit Rome in be legde Italiaansche kringen in {iet bij- Ander op de volgende drie punten gnrezen: 1, Een ontmoeting tusschen twee regeeringsleiders die, zooals dit met den duce en den Caudilio het geval is, door zoo nauwe be trekkingen van politieke vriend schap verbonden zijn, heeft steeds groote beteekenjs. De politieke en militaire omstandig heden van het huidige historische uur onderstreepen deze beteeke- nis nog. t Dit eerste bezoek van den Cau dilio aan Italië, ook. al droeg dit wegens den oorlogstoestand waarin Europa zich bevindt, geen plechtig en feestelijk karakter, is, in Italië met de volle broeder lijke sympathie opgenomen, welke het Italiaansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegenwoordiger, zijn roem ruchte leider van den staat, eat Welkome gast van den duce is. Natuurlijk gold de bijeenkomst te Bordighera vooral het onder zoek van de aangelegenheden, welke voor de beide landen van belang zijn, I, Ondanks zijn schematische nuch terheid, is het communiqué duide lijk genoeg, daar het de beide punten aanduidt welke ter sprake gekomen zijn, nj. de vraag stukken van het Europeeseh karakter, die verband houden met het tegenwoordige conflict en met de reorganisatie van Europa, alsmede - vraagstukken, welke op dit historische oogen- Hik voor de beide landen van belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Middelland sche Zee en aan Afrika. Met betrekking tot deae beide groepen, waarvan de één een meer alomvattend en algemeen karakter draagt, de andere echter •P bijzondere vraagstukken be trekking beeft, ia een volkomen eenstemmigheid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide as- mogendheden voortbestaan. Generaal Franco ia op de terugreis Italië te MontpeUer in ZuH- faakrijk aangekomen, waar hij maar. "ksik Pétain ontmoette, aoo meldt t D.N.S. uit Vtehjr. De Spaaneche - jp V (Fotp archief) Z1*** Guner, de Spaanaehe ambaasa- Vieby, Lequirea en Se Franaehe Madrid, Fietri, waren tegenwoordig. De* Pétain waarin Pétain en franco het Spaansche staatshoofd, generaal Franco, met het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, een ontmoeting ge had. Deze ontmoeting vond plaats te Montpellier, waar Franco door Pétain tot een maaltijd werd uitgenoodigd. In aansluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpellier ge- bniibten maaltijd, hebben maarschalk Pétain en de Caudilio een persoonlijk onderhoud gehad van ongeveer twintig minuten, terwijl gelijktijdig de Spaan eche minister van Buitenlandsche Za ken, Serrano Suner, en vicepresident admiraal Darlan in een zijzaal confe reerden. Daarna ontmoetten alle be trokkenen elkaar voor een laatste ge meenschappelijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap per auto naar de Spaansche grens gereden, welke hij in de avonduren passeerde. Van welingelichte zijde wordt door 't D.N.B. uit Berlijn vernomen: In de Wilhelmstrasse noemt men de ontmoeting tussthen Mussolini en Franco te Bordighera kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Middellandsche Zee-landen. In politieke kringen van de rijkshoofdstad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaansch-Spaan- sche communiqué zelf neemt men tot dusver in Berlijn nochofficiel noch officieus een standpunt in. Men ver wijst hier uitsluitend naar de passage in het communiqué van Bordinhera, waarin o.a. de eenstemmigheid tusschen de Italiaansche en de Spaansche regee ring pver de vraagstukken van Euro- peesche beteekenis wordt vastgesteld. In het gezelschap van den duce op de reis naar Bordighera bevonden zich, 1 van Suner Darlan. Hlende de ontmoeting tusschen **lk Pétain en generaal Franco ït3J* Persbureau Ofi uit Monkel - In volgende bericht verspreid: terugkeer naar Spanje heeft naar van welingelichte zijte uit Rome vernomen wordt, ambassadeur Buti, directeur-generaal voor Europeesche en" Middellandsche Zee-aangelegen heden, gezant graaf Pietro Marchi, lei- der van het Spaansche bureau van het Palazzo Chigi tijdens het Spaansche conflict, de chef van het protocol, gezant Celesla en de Italiaansche ambassadeur in Madrid, Lequio. De Madrileensche pers staat geheel in het teeken van de besprekingen tusschen generaal Franco en dgn duce Zij wijst in de opschriften de over eenstemming, die op alle gebieden tusschen de Spaansche en de Italiaan sche regeering heerscht Het orgaan der Phalanx Arriba schrijft onder het opschrift „Een authentieke vriendschap": De beide mannen, die elkaar thans persoonlijk hebben leeren kennen, zijn de ver tegenwoordigers van twee belangrijke Middellandsche Zee naties. De ontmoe ting is geschied aan den vooravond van een noodzakelijke Europeesche orde ning, terwijl een voor het Europeesche continent beslissende oorlog wordt ge streden. Daarom komt aan deze be spreking een beteekenis toe, die van niet te onderschatten beteekenis is voor de menschelijke orde, het heden, de Middellandsche Zee en Europa. Zonder twijfel, zoo vervolgt de Arriba heeft men over de Middel landsche Zee gesproken. Daarbij kan men ongetwijfeld constateeren, dat in deze zee, die ook voor de Spanjaarden de beteekenis van Mare Nostrum heeft, geen klippen zijn opgedoken, zooals men van bepaalde zijde wellicht had gewenscht. Men kan zeggen, dat de besprekingen alleszins hartelijk ge weest zijn en dat nien met onmisken bare openhartigheid de zaken uiteen gezet heeft. mm Het D.N B. meldt uit Berlijn: Betreffende het schitterende suc ces, dat Duitsche oorlogsschepen in de Atlantische wateren op een groot vijandelijk convooi behaald hebben, verneemt het D.N.B. in aanvulling op het weermachtbericht, dat dit binnen drie maanden tijds het twee de geval is, dat Duitscbe oorlogs schepen in overzeesche wateren van groote vijandelijke convooien, die onder de bescherming van sterke zeestrijdkrachten varen, schepen aanvallen en vernietigend treffen. Voor het eerst vermeldde het weer- maclitsbericht van 8 November 1940, dat Duitsche oorlogsbodems in At lantische wateren een Britsch con vooi volkomen vernietigd en hierbij 8fi.000 b.r.t. tot zinken gebracht had den. Men kan er zeker van zijn, dat deze beide voor den vijand zoo ramp spoedige gebeurtenissen in het ver dere verloop van den oorlog ter zee niet de eenige van haar soort zullen blijven. Voorts verneemt het dat de uit vier koppen bestaande bemanning van het vijandelijke ge vechtsvliegtuig, dat door een Duit- schen duikbootjager is neergescho ten, gered is. De vernietiging van dertien sche pen en de verstrooiing van de rest van het Britsche convooi door Duit sche oorlogsschepen in den Atlauti- schen Oceaan treffen de Engelsche oorlogvoering des te harder, aan gezien de laatste week reeds heel gevoelige verliezen aan scheeps ruimte geleden zijn aldus het D.N.B mach! De Amerikaansche Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken heeft met vijftien tegen acht stemmèh het wets ontwerp tot steun aan Engeland in den door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurden vorm aangenomen. Te voren waren twee amendementen om de volmachten van den president in dier voege te beperken, dat de strijd krachten van de Vereenlgde Staten niet buiten hét Westelijk halfrond zouden mogen komen, verworpen. Thans zullen Maandag in den Senaat in een voltallige vergadering de de batten over het wetsontwerp beginnen. De commissie heeft, alvorens het wetsontwerp naar' de plenaire verga dering door te stóren, drie amende menten aangenomen. Ten eerste moet de president goedkeuring van het Con. gres vragen, vóór hij door an'dere naties aan de Vereenigde Staten ge geven bewapeningsopdrachten mag plaatsen en het wapenmateriaal aan de opdrachtgevers mag leveren. Ten tweede moet in de wet een bepaling worden gevoegd, volgens welke beta lingen voor wapenleveranties, die bin nenkomen ni den in het voorstel vast- gelegden datum, niet mogen worden gebruikt voor steun aan Edge land, maar gestort moeten worden in de federale schatkist. TJen derde moet het besluit van het Huis van Afgevaardig den, volgens hetwelk de volmachten van den president voortdurend bij een voudig meerderheidsbesluit van beide huizen kunnen worden herroepen, aan een technische herziening worden on. der worpen. De voorzitter van de Senaatscommis sie noemde het eerste amendement bijzonder belangrijk. Volgens dit araendement krijgt het Congres de vol macht om van tijd tot tijd geldmidde len te voteeren voor bewapenings materiaal en maChtiging te geven tot het plaatsen van opdrachten. De secretaris van president Roose velt, Early, heelt voor de pers ver klaard, dat er geen verschil van mee ning bestaat tusschen den president, den minister van Marine en Wendell Willkie over den afstand van nog meer torpedobootjagers aan Engeland. Hij las een verklaring voor, waarin ge constateerd wordt, dat de president volledig ingelicht is omtrent de kwes tie der Engelsche wenschén betreffen de Amerikaansche torpebootjagers en dat het onderzoek in deze aangelegen heid nog eenigen tijd zal duren. Na deze verklaring te hebben voor gelezen, weigerde Early zich er over uit te laten of de president, de minis ter van Marine en Willkie zich vóór of tegen een afstando van nog meer des troyers aan Engeland hebben uitge sproken. Hij wees er slechts op, dit vóór de aanvaarding van de wet op de steun aan Engeland geen Ameri kaansch wapenmaterieel aan Engeland zal worden afgestaan. Roosevelt heeft den leider van de scheepvaartcommissie, admiraal Land, opdracht gegeven hem van advies te dienen inzake het beschikbaar houden van een voldoende koopvaardijtonnage voor de behoeften van de Vereenigde Staten. De taak van land bestaat o.a. in het vaststellen van de behoefte aan tonnage voor de marine en voor het landleger en voor andere overheids- inrichtingen. In nauw contact met de reeders moet hij beschikbare koop vaardijtonnage over de afzonderlijke scheepvaartlijnen naar maatstaf van de te verschepen goederen verdeelen Land moet de plannen voer het ver werven varf aanvullende scheepsruimte, de mogelijkheden en behoeften van de werven in overeenstemming brengen met de behoeften voor dan aanvoer van de strategisch belangrijke grond stoffen alsmede met den hulpdienst ten behoeve van de marine. Ten-slotte moet Land'voorstelleni uitwerken voor het verkrijgen van buitenlandsche schepen, alsmede voor de verzoeken van derde landen inzake het overdoen van Amerikaansche schepen. President Roosevelt heeft het Con gres verzocht terstond in het belang van het Amerikaansche bewapenings program 35,2 millioen dollar te votee ren voor de verbetering van havens en rivieren. Van'dit bedrag zal rond 17,6 millioen besteed worden voor de uit breiding van de haven van Los Ange les, terwijl rond 11 millioen dollar uit getrokken worden voor aanvullende beschermingsmaatregelen in de zóne van het Pahamakanaal. President Roosevelt heeft bepaald, dat leger en vloot moeten meewerken aan de controle op buitenlandsche en binnenlandsche schepen in de territo riale wateren en in de zóne van het Panamakanaal, zoodra hun dit door hel departement van financiën of den gou verneur van de kanaalzone verzocht wordt. De minister van financiën had tot dusverre reeds machtiging om in deze wateren ankerplaatsen aan te wijzen, wachten aan boórd te sturen en zoo noodig een schip te laten over nemen om schade voor het betrokken vaartuig of voor een haven te ver mijden. Thans zijn, naar Associated Press meldt, leger en vloot van de Vereenig de Staten overeenkomstig de nieuw ste beschikking van Roosevelt gerech tigd in te grijpen op verzoek van dew minister van financiën of zijn ver tegenwoordigers, met inbegrip van de douane-autoriteiten. De financieele commissie van den Senaat heeft met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan de wet, waar. bij de limiet voor de staatsschulden verhoogd wordt van 49 op 85 milliard dollar. De Chicago Tribune verwijt Willkie, dat hij de republikeinsche partij heeft bedrogen. Het blad ver klaart, dat naar het oneerlijke optre den van Willkie als agent van Roose velt een volledig ondersoek moet wor- Zoo zijn, volgen* de berichten van het opperbevel van de weermacht in den tijd van 4 tot 11 Februari 117.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Hiervan komt voor rekening van de gevechtsactie der Duitsche marine 73.500 b.r.t. Voorts werd 40.000 b. T ton door een in overzeesche wateren opereerenden Duitschen kaper en 33.500 b.r.t. door dufthooten tot zinken gebracht Het\luchtwapen bracht in dit tijdvak 44.0^0 b.r.t. tot zinken. SUCCESSEN VAN GEVECHTS VLIEGTUIG' Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat gistermiddag in het bestek van de ge wapende verkenning boven de Noord zee in de nabijheid van de Engelsche Oostkust vloog, heeft aan de Britsche scheepvaart gevoelige slagen toege bracht, aldus het D.N.B.. Ter hoogte van Harwich ontmoette het een tank boot van 7 of 8060 b.r.t. De Duitsche vliegers troffen met enkele bommen zoo goed, dat het groote schip in zeer korten tyd onderging. Niet ver van deze plek viel het vlieg tuig een Oceaanschip van 10.000 ton aan en trof het achterschip terzijde. De bemanning van het gevechtsvliegtuig nam een ontploffing met groot rood vuurschynsel rtaar. De boot werd zwaar beschadigd. Tijdens denzelfden tocht kreeg dit zelfde' gevechtsvliegtuig een vyande- lijken onderzeeër in het zicht, die op het punt stond te duiken. Deze werd eveneens terstond aangevallen en ver scheidene bommen troffen doel. Na de ontploffing van de bommen kon van tie duikboot niets meer waargeno men worden. Zij is waarschijnlijk ver nietigd. „HULP KOMT TE LAAT" Betreffende het tot zinken brengen van dertien schepen van een Engelsch convooi door Duitsche oorlogsschepen schrijft de Deutsche Allgemei- ne Zeitung: De dappere opertties van onze zeestrijdkrachten duiden op de toenemende verzwakking van de Britsche positie ter zee. Van de2e zwakte heeft de Amerikaansche waar nemer Wijlkie zich zoo juist ter plaatse overtuigd. 4ngewijde Amerikanen zul len zich geen rad meer voor de oogen draaien, dat de hulp aan Engeland te laat kamt. De vernietigende slagen, welke de bovenwaterstrijdkrachten, de onderzeebooten en de bombardements vliegtuigen thans toebrengen, zyn slechts voorboden van hetgeen nog komen gaat. Het woord van den Führer betreffen de den duikbootoorlog, welke in het voorjaar begint, hangt boven 't eiland. In dit verband wijst het blad op een artikel in de Times, waarin de Engel- schen op een spoedige toeneming van de Britsche scheepsverliezen worden voorbereid, DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Het Britsche ministerie van Lucht vaart en dat van Binnenlandsche Vei ligheid hebben volgens den Engelschen berichtendienst in een officieel com munique bekend gemaakt, dat enkele vijandelijke vliegtuigen, die vo„t het gnolste deel afzonderlijk opereerden, gisteren overdag boven Oost-Éngelond en Noord-Schotland bommen hebben laten vallen. Behalve materieele schade valt ook een aantal slachtoffers te melden. WAT DE OORLOG ENGELAND KOST De voorzitter van de Britsche spaar- commissie, sir. Robert Kindersley, heeft gisteravond voor de Engelsche radio gesproken. Hij zeide o.a,: Deze oorlog kost :Engeland thans 12'/4 mil lioen pond "per week. Dat is het dub bele van hetgeen in April van het vo rige jaar werd uitgegeven. Dit gewel dige bedrag moet echter ook worden opgebracht. Daarom verzoekt hij allen werkgever» van Groot-Brittannië zoo spoedig mogelijk in hun bedrijven «paargroepen te vormen, waaraan de werklieden kunnen deelnemen. Ten slotte richtte Kindersley tot het Engel sche publiek het verzoek niet te pro- beeren buiten de spaaractie te Wijven en het aan anderen over' t* laten het in gevaar verboerende vaderland door de afgifte van goud te redden. Ir H. A. VAN IJSELSTEYN, oud-minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, die gisteren op 80- jarigen leeftijd te 's-Gravenhage ie overleden. Voor verdere bijzonder heden omtrent den overledene zie men elders in dit blad. Het Bulgaarsche persbureau spreekt berichten van een buitenlandsch bureau tegen, volgens welke dui zend Duitsche vliegtuigen in Bul garije zouden zijn aangekomen, de Bulgaarsche vliegvelden door Duitsch personeel bezet zonden zijn en duizenden Duitsche soldaten en tanks de Donan zouden zijn over getrokken. In politieke kringen te Berlijn verklaart men ten aanzien van het bericht, dat in Bulgarije Duitsche 'Vliegers zouden zijn aangekomen, dat dit duidt op een teeken van groote zenuwachtigheid bij de voor den oorlog verantwoordelijke man nen in Engeland. Van welingelichte zijde wordt te Berlijn vernamen: Van een Duit schen stap in Athene ter bijleg ging van het ItaliaanschGrieksehe ge schil ia In Berlijn niets bekend. Dit antwoord werd in de Wilhelmstrasse gegeven op de vraag van een hoi- tenlandschen journalist. Uit Sydney meldt de Engelsche berichtendienst, dat de Australi sche oorlogsraad, na een gisteren gehouden bijeenkomst een commu niqué gepubliceerd heeft, waarin o.a. gezegd wordt: de oorlog is in een nieuw stadium getreden. Het is onzeker welk lot Australië 'wacht. Het land moet op iedere eventualiteit voorbereid zijn. He den wordt to Sydney wederom een bijeenkomst van den oorlogsraad gehouden, waaraan behalve de drie opperbevelhebbers van de „doelen der Australische weermacht ook de Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten zal deelnemen. De fungeerende Australische pre mier, Faddin, heeft, naar uit Sydney gemeld wordt, onverwacht een zitting van de adviseerende oorlegscomroisue verdaagd en 4egeq Zaterdag een spe ciale zitting van het oorlogskabinet, bijeen geroepen ter bespreking van da Australische politiek in het Verre Oqs- tén. De toespitsing van den toestand in don Stillen Oceaan maakt dit nood zakelijk.' De Britsche luchtstrijdkrachten te Singapore. Volgens een bericht van de A a h i S j i m b o e n zijn de Britsche lucht strijdkrachten te Singapore onlang» aanzienlijk versterkt De Japansche correspondent acht het buitengewoon kenmerkend, dat tegelijkertijd wijzi ging is gebracht in de verdeehng der luchtstrijdkrachten in Achtor-lodië, doordat een eskader bommenwerpers van Singapore is verplaatst naar de Noordgrens van Malakka.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1