WELKE BONNEN ZIJN GELDIG? DE NIEUWE BONS voor de komende perio. BUITENLAND EERSTE BLAD VRIJDAG 14 FEBRUARI Stefani over den strijd tegen de Engelschen. AZIË Amerikanen moeten Sjanghai verlaten. ENGELAND LADY CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Korte berichten. De ongeregeldheden te Amsterdam. S.S.-man Vertelt. Een Nedérlandsche^J REORGANISATIE NEDERLANDSCHE POLITIE. Adviescommissie v ingesteld. Treinbotsing te Rotterdam. Boter en vetten: bon 02. Brood en gebak: bon 03. Eieren: bon 05. Suiker: bon 06. Vleesch en vleesch. waren: bon 02. Peulvruchten. BRIKETTEN VOORTAAN OP DE BON. „Eenheden" vastgesteld. Huisvrouwen attentie! 4 ITAUfi f „HET ITALIAANSCHE VERZET HEEFT NOG MOGELIJKHEDEN" De diplomatieke redacteur van Ste fani schrijft: Ondanks, het ophemelen van de .Britsche successen in Afrika, zooals door Churchill is geschied, blijft men in internationale militaire kringen ge reserveerd ten aanzien van de werke lijke beteekenis der Engelsche krijgs verrichtingen binnen het algemeene bestek van den oorlog. Ondanks het verlies van Cyrenaica handhaaft het Italiaansche rijk zich in Afrika in zijn volle kracht. Overal bieden de Italia nen tegenstand. Het Italiaansche ver zet heeft nog mogelijkheden en reser vea en verrassingen zijn niet uitgeslo ten. De toestand in Albanië is voor de Engelschen en Grieken allesbehnalve duidelijk. Londen heeft van de gebeur tenissen in Afrika een terugslag ge hoopt, zoo «iel Op de betrekkingen tus- schen Italië en Duitschlanü als op het binnenlandsche Jront van Italië. In beide gevallen iplae terugslag juist het omgekeerde geweest van hetgeen men in Londeir gehoopt had. De Italiaansch Duitsche solidariteit is nooit zoo ste vig geweest als thans. De gebeurtenis gen in Noord-Afrika hebben haar nog hechter gemaakt. Hetzelfde verschijn sel heeft zich voorgedaan aan het bin- néhlandsche Italiaansche front. Neu trale waarnemers zijn van meening, dat onder indruk van de gebeurtenis gen in Afrika, het binnenlandsche front van Italië verstevigd is. Niet ailleen blijft het volk kalm, maar bovendien is het bezield met den onwrikbaren Wil de tijdelijk verloren gegane gebie den te heroveren. De gebeurtenissen hebben de liefde van het Italiaansche volk voor zijn bezittingen in Afrika doën toenemen. Engeland heeft het ko loniale bewustzijn van Italië versterkt. Eenzelfde verschijnsel heeft men in Italia kunnen waarnemen ten tijde van de sancties en zy, die de Italianen ken nen, zijn er van overtuigd, dat feiten als die van Genua een tegengestelde uitwerking hebben tot hetgeen Londen had nagestreefd. Het Italiaansche volk reageert op beleedigingen en keert zich tegen brutaliteit. Daar komt bij het militaire verschijnsel van de vership- pering der Britsche strijdkrachten in Palestina, in Noord-Afrika en aan de lange fronten van Abessinië. Zal Enge land er in slagen zijn strijdkrachten tijdig te groepeeren? Hoeveel Van zijr. Strijdkrachten zullen in de bezette ge bieden moeten blijven om het hoofd te bieden aan een altijd mogelijk offen sief van de Italianen? Die vragen stel len de neutrale militaire waarnemers Engeland heeft noch in Albanië noch in Afrika eenig beslissend resultaat verkregen. Het heeft een aanzienlijk deel van zijn militaire vrijheid van be wegen verloren. Het Italiaansohe ver zet eischt aan alle sectoren de aanwe zigheid van groote Britsche strydkraeh ten, welke tot nifets doen genoopt zijn ln de Middellandsche Zee blijft de al gemeene toestand" vrijwel gelijk aan dien van OctoberNovember. Europeesche militaire kringen heb ben den indruk dat de Engelsche ope ralies in Afrika, ondanks haar schitte rend uiterlijk, nuttiger zijn voor dc Britsche propaganda dan voor den Britschen generalen staf. Spectaculaire en voor propaganda-doeleinden dienen de acties hebben geen wijziging ge bracht in den strategischen en politie leen toestand, zooals Londen dien ge- wenscht had. LUCHTAANVAL OP GRIEK SCH VLIEGVELD. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt-van 't Grieksehe front, dat de luchthaven van Kacicati, waar Italiaansche viegers enkele dagen ge leden 31 vijandelijke toestellen ver nielden 's nachts opnieuw aangeval len is door Italiaansche vliegtuigen, die écht Engelsche 'Glosters, die op het vliegveld stonden, buiten gevecht stelden. Op den terugweg beschadig den zij een grooten Griekschen treiler met mitrailleurvuur. Deze maakte slagzij en werd door de bemanning verlaten. v OVEREENKOMSTIGE AAN WIJZINGEN VOOR ANDERE PLAATSEN IN CHINA. Officieel» Amerikaansche instanties te Sjanghai hebben volgens-het D.N.B. een dringende aansporing gericht tot de-Amerikaansche vrouwen en kinde ren benevens tot de Amerikaansche Staatsburgers, die geen bezighede-. hebben of wier arbeid niet onmisbaar is voor de Amerikaansche belangen, om Onverwijld naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Deze mededeeling klinkt veel beslis ter dan vroegere opwekkingen van dezelfde strekking. Overeenkomstige aanwijzingen zijn ook door Amcri kaansche instanties in andere plaatsen in China verstrekt KOL, DONOVAN TE BAGDAD. Kolonel Donovan is, volgens een D. N.B. bericht uit Beiroet te Bagdad aan gekomen, DE VREDESONDERHANDELINGEN TE TOKIO. De leider van de waponstilstands- Ondwhandelingen tusschen Thailand et Fransch Indo-China, gzreraal ma joor Soemila is, na uitvoerige bespre kingen met den minister-'president van Thailand, uit Bangkok in Saigon te ruggekeerd. FRANKRIJK f DE AMERIKANEN REPATRIËREN In den laatsten tijd zon' ongeveer vijfhonderd tpt dusverre in Parijs wo nende Amerikaansche staatsburgers via Lissabon op staatskosten naar de Ver eenigde Staten teruggebracht. Binnen kort zullen nog 250 Amerikanen via denzelfden weg naar hun vaderland terugkeeren. De Amerikaansche kolonie te Parijs zal dan nog ongeveer driehonderd leden tellen die om zakelijke redenen te Parys blijven. Uit Londen wordt gemeld, aldus Ste fani uit Lissabon, dat lady Chamber lain, de echtgenoote van wijlen den Britschen minister-president Chamber lain, na eeh korte ziekte is overleden. Naar de Londensche berichten dienst meldt is de Australische minis ter-president, Menzies, van zijn inspec tiereis naar Palestina te Cairo terugge keerd. De regeeringcu-van Chili' en Peru hebben de beginselen van de tot dus ver gesloten pan-Amerikaansche over eenkomsten en resoluties opnieuw be vestigd en betoogd, dat de beide landen gemeenschappelijk werken voorde ver dediging van het gebied van Zuid- Amerika langs de Stille Zuidzee. COMMUNIQUÉ VAN BEVOEGDE ZIJDE. t?an bevoegde zijde wordt medege deeld:» Zóndag, den 9den Februari 1941 is het na attoop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tusschen afzon derlijke W.A.-Iieden en politiek anders denkenden op verschillende plaatsen in de hoofdstad en vooral op het Water- looplein (Jodenbuurt) tot botsingen gekomen. Verscheidenen van de daar bij betrokken personen en van de Am sterdamsche politiebeambten, die voor het herstel der orde tusschenbeide ge komen waren, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Februari heb ben troepen jeugdige Joodsche elemen ten, die van allerlei wapens, voorzien waren, in de Jodenbuurt wonende natïonaal-socialisten, onder wie ook schoolkinderen, voortdurend aangeval- en en voor een deel zwaar gewond. Sok zijn in de JodenbuurLwinkeis van. nationaal-sociafisten door Joden ver nield. Daarop heeft de politie talrijke van wapens voorziene Joden gearresteerd. Ter verzekering van de orde is in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenbuurt geheeï afgezet en voor in- en.uitagand verkeer gesloten. Nu de rust in de Jodenbuurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Februari de beper kingen ten aanzien van het in- en uit gaand verkeer verzacht. Met het door bovengenoemde incidenten dringend noodig geworden vertrek van alle niet-Joodsche bewoners uit de Jodenbuurt is reeds 13 Februari een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koop man A. Asscher en professor Cohen is een Amsterdamsche Jodenraadge vormd. die het Amsterdamsche ge meentebestuur bepaalde garanties voor de handhaving van de veiligheid bin nen de Jodenbuurt gegeven heeft (A.N.P.) Een vermanend woord van den heer Asscher tot sijs rasgenooten. Het A.N.P. meldt voorts: Op verzoek van den gevolmachtigde van den Rijk», cemmissaris voor de,stad Amsterdam heeft een commissie van vertegenwoor diging voor de Amstendkmsche Joden de bewoners van dejfude Jodenbuurt in de hoofdstad, waaEr^,zooals bekend de laatste dagdgh ongeregeldheden hebben plaats gehad, gistermiddag op geroepen voor een korte bijeenkomst in de groote zaal van de Diaman tbeura aan het Weesperplein. De opkomst was zoo groot, dat twee bijeenkomsten' noodig waren. Beide keeren was de zaal geheel gevuld, zoo dat vastgesteld kan worden dat circa 4000 bewoners van deze buurt aan den oproep gehoor hebben gegeven. De eenige spreker in béide vergade ringen, de heer Asscher, voorzitter van genoemde commissie, richtte een ver manend woord tot zijn rasgenooten en bracht met nadruk naar voren, dat in de toekomst elke nieuwe poging tot het verwekken van incidenten, zooals zich in de laatste dagen hebben voorgedaan, moet worden voorkomen en dal allen hun vuur-, slag- of steekwapen of eenig ander wapen tot Vrijdagmiddag één uur op het politiebureau aan het Jonas Daniel Meyerplein straffeloos kunnen inleveren. Degene, bij wien als nog wapens zouden worden aangetrof fen, stelt daarmee zichzelf aan de zwaarste strafafen bloot en brengt vele anderen in gevaar. Tenslotte uitte spre ker de ernstige waarschuwing, dat de Duitsche autoriteiten geen nieuwe wan ordelijkheden zullen dulden en tevene afdoende maatregelen zullen treffen om ze in de toekomst onmogelijk te maken. Na deze toespraak sloot de heer Asscher de bijeenkomst, die jjeide kee ren een rustig veijoop had. 1666 GULDEN BIJ INBRAAK ONTVREEMD. Gisternacht is, terwijl de bewoners boven rustig sliepen, ingebroken in een heerenhuis aan de Jan vaij Goyenkade te Amsterdam. De inbreker» zijn door den achtertuin binnengedrongen en hebben alles overhoop gehaald in het benedenhuis. Uit een geldkistje, dat in een schrijfbureautje stond, werd 1600 gulden ontvreemd, terwijl de die ven zich bovendien meester maakten van een hoeveelheid tafelzilver, een bontmantel, een jas en twee petsen. BEZOEK AAN S.S.-STANDARTE WESTLAND TE MCNCHEN Hoewel de dienst in de S.S.-kazerne vrijwel ononderbroken doorgaat en zelfs in de kortste oogenblikken van rust nog vele plichten op de mannen rus ten, hebben wij toch gelegenheid gehad erkele Nederlanders afzonderlijk te spreken. Dus niet in de kamer, waar de kameraden elkaar telkens het woord ontnemen, elkaar aanvullen en verbeteren, mafcr ergens in de kazerne, waar onze gesprekken niet gestoord konden worden. Daar hebben we en kele jongemannen rustig laten uitspre ken over hun idealen, die zij sedert lang koesterden, over dè vreugde, wel ke zij beleefden, toen zij in staat wer den gesteld feitelijk iets té doen om hun ideaal naderbij te streven, over hun prettige ondervindingen, hun moeilijkheden en lasten. Men zou, zoo constateerden wij, de groep Nederlanders, die zich aanmeld de, in twee deelen kunnen splitsen: de idealisten die zuiver en alleen, voor hun ideaal willen strijden, en de mate rialisten die met hun aansluiting bij de S.S.-Standarte Westland een betere plaats in de wereld van straks pro- beeren te verwerven. Het is bekend, dat bjj de werving van vrijwilligers voor de SS. ook inderdaad de nadruk wordt gelegd op het feit, dat de S.S.- man na beëindiging van den dienst bij de verwerving van een positie in de burgermaatschappij door de autori teiten zal worden geholpen. De Nederlander zou geen Neder lander zijn, indien deze bepaling hem niet lokte. Met deze gedachte zijn dan ook verscheidene jonge landgenooten naar München. gegaan. Maar het verwonderlijke is, dat zij op het oogenblik allen zonder uitzorf- dering het ideaal voorop stellen. „Ik voelde al lang", zoo zei en van hen. „dat wij Nederlanders in den strijd van Duitschland niet achter moesten blijven. Toen-mij de kans ge geven werd, heb ik dan ook ge r oogenblik geaarzeld deze met beide handen aan te grijpen. Is het niet een eer en een gunst, dat wij de grauwe uniform van Duitschlands politieke soldalen mogen dragen? Is het niet een 'eer, dat wij waardig zijn gekeurd het onze tot den grooten strijd tus schen twee wereldbeschouwingen bij (e dragen? Iedereen, dje voelt, dat Germaansch bloed door zijn aderen stroomt, moet deze taak op zich nemen, vrijwillig, blij en trotsch, omdat hij mee kan werkert aan de schepping van e,r. nieuwe wereld". Telkens kwamen Vij bij onze ge sprekken dezeifde uitlatingen tegen. De een wist zich beter uit te drukken, omdat zijn opleiding hem in staat stelde zijn gedachten gemakkelijk vorm te geven, een ander zei het mis schien. wat onbeholpen, maar beide categorieën hadden dezelfde fierheid, dezelfde trots, dezelfde zekerheid. „Och, ik begrjjp, dat ér Nederlan ders zijn, die ons volkomen misver staan, maar in mij leeft de 'overtui ging, dat wij iets groots doen voor ons vaderland. Ziet u, dat moet men over denken, lang en diep. Wij worden gevormd en met de kennis, ipelke wij hier verwerven, zullen wij ohs latei- voor ons vaderland nuttig maken Wij blijven dan ook in alle opzichten Nederlanders Sterker nog, onze va derlandsliefde groeit en wordt sterk Wij zien den weg, welke ons !an<] moet gaan om zijn vroegere grootheid te herwinnen. Het betreden van diej weg beteek -n, de verwijdering vooroordeelen, het beteekent een nis van onze historie, inzicht wereldpolitieke verhoudingen v i vroeger en de wetenschap, dat «ij straks, onder andere omstandigheden, onze eigen plaats in het Europeesche oeconomische en politieke bestel zul len innemen. D&arvoor wenschen wij te strijden met alle krachten, die in ons zijn. Daarvoor weten wij ook of fers te brengen." ■Wij vroegen uiteraard ook nog hoe de dienst was. „Uitermate zwaar. Laat ik het zoo uitdrukken: Iemand, die er geen plezier in heeft, die niet weer waar voor hy het doet, behoeft niet naar München te komen. Hij zal het er geen veertien dagen uithouden. Maar voor hem, die ëèn bepaald doel wil bereiken, is niets te veel. Ja, de dienst is hard, soms valt die dagtaak zeer zwaar. Maar wy weten waarvoor wij he(^ doer. Dan tellen geen moei lijkheden en lasten. Dan telt slechts de uitslag". ,Er waait een frissehe wind door den geest van de Nederandsehe jeugd Er zijn pioniers vooruit gegaan. Zy verkennen den weg en wijzen de richting aan hen, die na willen komen" zoo zegt men te München. De Nederlanders in de SS<Stan- darte Westland hebben hun weg go- vonden en gaan doelbewust voon, zeker van zichzelf, zeker van de juist heid der stellingen, welke hun worden geleerd. Nederland kan voordeel hebben, van deze mannen, die in een harde strenge opleiding zijn gevormd tot strijders, die zich in de toekomst geheel voor hun land zullen inzetten". Zoo hoorde wy het uit den mond van onze landgenooten, SS-mannen in München. Wij gaven het weer voor de Nederlandsche lezers, opdat deze mogen zien, hoe er gewerkt wordt in München en hoe de Neder landers daar denken, die alles over hebben voor hun ideaal. De secretaris-generaal van liet De partement van Justitie heelt, u-t over weging, dat het nooczakelyk is maat regelen te nemerri^welke bevorderlijk kunnen zijn aan derotstandkoming en de richtige uitvoering van een verdere reorganisatie der Nederlandsche politie, in overleg met den secretaris-generaal van het departement van Binnenland sche Zaken, eer. commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen met betrekking tot een reorganisatie van de Nederlandsche politie, alsmede de noodige voorzienin gen vopr te bereiden met het doel deze reorganisatie zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, een en ander met inachtneming van de richtlijnen, door of namens, den hoogeren S.S. en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aangegeven: Samenstelling commissie. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid, tever.s voorzitter: mr A. Brandts, directeur-generaal van politie te 's-Gravenhage; b. tot leden: A. W. de Koningh, kolonel der mare chaussee, inspecteur-generaal der Ne- derlandst-he politie; mr dr J. A. van Thiet, procureur- generaal, fungeerend directeur \an politie te Amsterdam; mr R. van Genachten, procureur- generaal, fui^geerend directeur van polilierie 's-Gravenhcge; mr G. W. Toeber. referendaris bij het departement van financiën; H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, bij ontstentenis te vervangen door D. Schuitenmaker, hoofdcommissaris v. politie te Utrecht; N, G. van der Mey, tijdelijk raad adviseur in buitengewoner, dienst bij Wet directoraat-generaal van politie; c. tot lid en secretaris: mr P Mey- jes, raadsadviseur bij het directoraat- generaal van politie. GEEN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN. Gisternacht heeft op dte Ceintuur baan te Rotterdam een" botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen, bestaande uit leege wagens. Zes wa gens liepen dientengevolge uit de rails. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat het personeel een onveilig signaal niet opmerkte. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Met de op ruimingswerkzaamheden heeft men dadelijk een begin gemaakt BOTSING MET W. A. TE UTRECHT. Woensdagavond hebben zich botsin gen voorgedaan tusschen W. A.-man- uen en andersgezir.den uit het publiek in de omgeving car. de Tolsteeg en de Albatrosstraat te Utrecht die klaar- olijkelijk het gevolg waren van hel feit, dat d,/.er dogen ay een m laatst genoemde straat wonenden W. A.-man de ruiten weroer. ingegooid. Het kon lot nog toe nie: geheel worden opge helderd. qf de W. A,-ir.annen een ver geldingsactie op het oog hadden of dat zy een herhaling van het genoemde in cident wilden voorkomen. Door de duisternis was het met mogelijk, zich een goed beelö te vormen van hetgeen zich precies heeft voorgedaan. Spoedig na -het verschijnen v an de W. A -man nen kwam het althans tot vechtpar tijen, en zelfs is er cp de W. A.-man- nen geschoten. Er zijr. verschillende ge wonden gevallen, waarvan een ernstig, namelijk de W. A -man L., die een schot in de hartstreek heeft gekregen Eenige gewonden, waaronder de ge noemde W. A -man werden naar het ziekenhuis vervoerd. Andere gewonden zijn ter plaatse verbenden en naar huis (ebracht. Het onderzoek is nog gaaride. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a s. geeft de met 62 ge nummerde bon van de laatst uitgereik te boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine. De met 62 genummerde bonnen, die op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Februari tot en met Zon dag 23 Februari a.s. geeft elk der met 03 genummerdp bonnen van de nieuw uitgerei kte Brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met #3 genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijpro ducten telkens ten "minste het daar achter geplaatste aantal grammen: 1 Beschuit 75 gram Biscuits en Wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. - Andere koekjes ZOO gram. Koek 160 gram. Cake .100 gram. Gevuld klein kerstgebak (b v. amandel!,roodjes) 400 gram Gevuld groot kerstgebak (b v. boUerletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waar in 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Februari nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart a. s met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met 05 genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" rechtop het koop van één ei. De bonnen, welke op 23 Fe b r. nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s,, met dien verstande', dat zij gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van liaan- dag 17 Februari tot en met Zon dag 16 Maart a.s. geeft de met #6 genummerde bon van de n i e u w u i t- gereikte „bonkaart alge meen" recht op het koopen van l,kg. suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak waarin de met 66 ge nummerde bon is geldig verklaard op Maandag in plaats van op Zater dag begint te loopen. Gedurende het tijdvak van Mn. j dag 17 Februari tot e„ Woensdag 26 Februari a». .J2 elk der vier met 12 vleesch gem«5 bonnen van de laatst uuge reik? vleeschkaart recht op het koopenïï 100 gram vleesch, been inbegrepen één rantsoen vleeschwaren. De X* 02 worst, vleeaehwaren gemerkte ba, geeft uitsluitend recht op het kow2 van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Feb ruift a,s. nog niet gebruikt zijn, blyven nw geldig tot en met Zondig 2 Matrt aanstaande. Het rantsoen vleeschwaren, dat p-i bon kan worden gekocht, bedraagt u gram voor.gerookt of gekookt varkens, rund- Of kalfsvleesch en voor gerookt, worstsoorten, .100 gram voor gekookt» worstsoorten, rolpens en knakworst' 125 grsm voor leverartikelen, tongen! worst en nierbrood en 150 gram vo» bloedworst. Omtrent de' distributie vaB ptab vruchten /uilen nog nadere meelede», lingen worden gedaan. Aangezien hier en daar by den handel en onder het publiek een oo- juiste opvatting blijkt te bestaan om trent den verkoop va» uit ko'.engruii en/of afval van vaste hrandstoffw vervaardigde briketten (tegels), welk) tot dusverre door vete handelaren buiten de distributie werden aange boden, heeft de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om den verkoop vaa dergelijke briketten in het vervolg uitsluitend *>p geldige brandstoffen- bonnen te doen geschieden Waar is komen vast te staan, dat het produet in vele gevallen minderwaar dig was en legen abnormaal hoogt prijzen van de hand werd gedaan, heeft de overheid ingegrepen en bjj een wijziging van de „vaste brand stoffen distributiebeschikking 1940* onder meer de volgende eenheden vaste, brandstoffen vastgesteld Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 100 kg. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of afvil turf: 250 kg. Niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 75 kg. Door het Rijkskolenbureau worde» maatregelen genome» om een zekere kwaliteitsgarantie voor het product tn verkrijgen en tot het vaststellen van een maximumprijs te .komen f I De suikerbon (91) loopt vandaal af. De nieuwe bon (06) is echter pas Maandag geldig. ARTIKEL. BON DUUR. HOEVEELHEID. Bloem BL 4 50 gram roggebrood of 50 grani ander t/m. 23 Febr. brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Boter of margarine Bo. 28 Bo. 03 t/m. 16 Febr>~ t/m. 23 Febr. p. boter of marg., of 200 gr. vet (oud» voorraad 250 gr.). Op bon 28 geen vet. Brandstoffen: Haarden en kachels - Centrale verwarming (Vierde periode) K. 08 t/m. 10 K. 11, 12 en 13 K. 15 t/m 24 K. 25 1/m. 32 t/m. 28 Febr. t/m. 14 Febr. t/m. 28 Febr. t/m. 14 Febr. t/m. 28 Febr. Eenheid vaste brandstof Brood Br. 01 Br. 02 t/m. 16 Febr. t/m. 23 Febr. 100 gr. roggebrood of 100 gr. ander brood of 1 rantsoen gebak Eieren A. 03 A. 04 t/m. 16 F ebr. t/m. 23 Febr. 1 kippen- of eendend Gebak Br. 01 Br. 02 t/m. 16 Febr. t/m. 23 Febr. 1 rantsoen Gort. Gortmout of Grutten A 44 t/m. "tl Febr. pond Havermout, Havervlokken, Gort of Grutten A. 57 t/m. 21 Febr. M pond Kaas A. 1», 32. 45 en 58 Koffie Macaroni of ^Vermicelli öf~ Spaghelti A. Kt t/m. 23 Febr. tA. 16 Maart Elke bon 100 gram. 125 gram Maizena/of Griesmeel of Pud dingpoeder Slj t/m'. 21 Fehr. 1 ons A. 87 t/m. 21 Febr. 1 ons Peulvruchten A. 182 t/m. 18 Febr. 1 pond Petroleum Per. 8 Per. D t/m. 23 Febr. t/m. 23 Febr. Voor de keuken Voor verlichting I ljter Ryst (-emeel, -gries, -ebloem) of Gruttemeel A. 92 t/m. 21 Tebr. W pond Scheerzeep 117 (apart itroakje) t/m. 38 April 50 gr. scheerzeep af tube of pot Slaolie niet aangewezen Suiker A. 91 14 Febr. 1 kilogram Th^e A. 02 t/m. 16 Maart 50 gram Vleesch VI. 61 (Nw kaart) t/m. 19 Febr. plm. 1 gat vleesch Vleeschwaren VL61 (Nw kaart) t/m. 19 Febr. 1 rantsoen Zeep A M t/m. 28 Febr. 1 rantsoen Verklaring: A. Alg. Distributiebon boekje BI. fcioembon Bo. Boterbon Br. Broodbon K Kolenbon Per. se Periode VL ss Vleeschbon

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2