HET LACHJE IN DE GROENE 00GEN Rechtbank behandelt ét éiefotatttH Mi den OjpfouwditMt te Gouda Spaardersbad Gouda „Er werd gestolen als de raven AT AAR ANNEER GESLOTEN TWEEDE BLAD VRIJDAG 14 FEBRUARI ljfcj Stadsnieuws. Drie en twintig personen staan tereeht wegens verduistering en ".U-g 9°"terM Haagsche Gerechtshof. Uit vroeger tyden, Mislukte sprong in rydenden trein. Ontspanning voor de vluchtelingen. FËU1LLEJOK De rechtbank te Rotterdam heeft lich ia teren beziggehouden met de rtchtmakende zaak te dezer itede, het staarde vormde van het var ken» dat uit een cartonnen dooe voor de voeten van de politie viel. Men weet. dat deze ontdekking van een clandestiene slanting een onderzoek tot gevolg had, dat leidde tot de ont dekking van een groot aantal diefstal len en verduisteringen van goederen ten nadeele van het Riik. Het bleek, dat het bij den Opbouwdienst alhier lang niet pluis was. Niet alleen sol daten, ook onderofficieren zouden zich aan eigendom van den staat vergrepen tobben en vele burgets zouden hen daarin gestijfd hebben door het op knopen van gestolen goed. Het gevolg hiervan was, dat politie en Justitie be last werden met het ingewikkelde onderzoek naar deze veelbesproken, wijd-vertak te zaak en dat de rechtbank thans twee dozijn gevallen te berechten kréég Een chaos Allereerst stond terecht de 37-jarige J. F, van S. uit Gouda, die tijdens de mobilisatie en daarna bij den Opbouw dienst sergeant-fouragemeester was en in die functie zich zou hebben inhuldig gemaakt aan diefstal en ver duistering van goederen, die voor een deel aan zijn zorg waren 'toevertrouwd, ■Hij zou o.a. hebben weggenomen een partij beschuit en andere levensmid delen een fietslantaarn), tentzeil en enkele dekens, Verd. gaf de feiten grootendeels toe, doch voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hy ze gepleegd heeft in een uiterst zenuwachtigen tijd, waarin iedere order gevolgd werd door een tegenorder; nu eens werd gezegd, dat men iets moest inleveren, dan weer kon men het behouden. Het tentzeil had verd. mee naar huis genomen om het te bewaren, omdat het over een niet aan den staat toebehoorenden wagen lag. Hij vreesde, dat het op die manier verloren zou raken. De fiets lantaarn heeft hij weggenomen in een tg. inleveringspark. Als getuige werd gehoord de ma joor-commandant bij den Opbouw dienst. de heer J. v. d. Meulen, wo nende te Ginneken. Er ontstond eenige discussie naar aanleiding van de vraag of verd. de fei ten gepleegd had in dienst van het Ne- derlandsche leger of in dienst van den Opbouwdienst. In het eerste geval zou verd. voor den krijgsraad moeten ver schijnen, maar de moeilijkheid doet zich daarbij Voor, dat er geen krijgs raad meer bestaat. De officier, mr. Wilbrenninck, wist echter mede te deelen, dat het secreta riaat van den krijgsraad nog bestaat en dat men het voornemen heeft, %nkele zaken alsnog te behandelen in een der zalen van het Haagsche Paleis van Justitie. Het is echter niet bekend, wanneer dit zal Zijn. In zijn requisitoir, zeide mr. Wilbren ninck,'dat het in al deze zaken ofa ern stige dingen gaat. Het is zeer droevig, dat de militairen, hun hartóen niet thuis hebben kunnen houden. Tevoren waren er reeds enkele onregelmatighe den bij het wielrijdersdepot. Spr. was overtuigd, dat verd. Van S. een der vele daders is, die zich hebben verrijkt ten koste van het Rijk, van de Duitsche weermacht en van den Nederlandschen Opbouwdienst. Het ging vrij gemakke lijk, want er werden in den loop van 1940 veel menschen naar elders overge plaatst, zoodat de controle gering was. Onderofficieren gaven een slecht voor beeld. Zij namen en gaven noodrant soenen en uitrustingstukken mee, die dan wijd en zijd over het land ver spreid werden. Een gedeelte van op die wijze verkregen goederen werd te Austerlitz en Mffarn gevonden en de menschen, die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, werden reeds te Utrecht veroordeeld. Deze menschen, waarvan verd. Van S.. er een is, zijn geen misdadigers van professie. De re- ■classtwringsrapporten. over hen uitge bracht, zijn zonder uitzondering goed en zij hebben vrijwel allen een blanco strafregister. Dit geeft te denken. In- plaats van geleerd te hebben van de moeilijke tijden, die zij hebben meege maakt, inplaats van de hand aan de ploeg te slaan vbor het opbouwwerk, hebben zij niets anders gedaan dan af breken. Waar was de tucht? Waar de contaóle? Deze menschen moeten be grijpen, dat het zoo niet langer gaat. Zij zullen gestraft worden en een strafre gister houden. Verd. Van S. heeft ge zegd, dat hij het feit gepleegd heeft in een ty<| van. wanorde, maar de chaos doet erfniets aan, die is geen excuus. Mr. Wilbrenninck eischte tenslotte tegen verd. 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd. in voorarrest doorgebracht. Verd.'s raadsman, mr.K. W. Ziele- man, hield een uitvoerig pleidooi. De kwestie van het verdwenen tentzeil kon, volgens pL, niet als diefstal ge kwalificeerd worden. De diefstal van de levensmiddelen staat vast, maar de rechtbank moet ook bedenken, dat deze gepleegd werd in een tijd van groote levensmiddelenschaarschte. Verd. had voorts te kampen met ziekte in zijn gezin en met geldgebrek tengevolge van het feit, dat hij door de mobilisatie zijn betrekking was kwijt geraakt. In die dagen gebeurden de vreemdste din gen. Het is wei voorgekomen, dat min deren op straat hun meerderen thee of koffie te koop aanboden. Tenslotte drong pl. aan op het opleggen van een geldboete, aangezien een gevangenis straf fnuikend zou zijn, zoowel voor verd.'s carrière als voor zijn gezin. Medegenomen ter verzekering tegen diefstal. Vervolgens stond terecht de 34-jarige sergeant-majoor-administrateur A. J. G. uit Gouda, die zich eveneens zou hebben schuldig geniaakt aan diefstal en verduistering. Hij zou hebben weg genomen twee wollen dekens, rywiel- onderdeelen, 20 pond bruine boonen, twee stalen helmen enz. Verd., die nog steeds bü den Opbouwdienst gehand haafd is iets waarover de rechtbank en het O.M. ten zeerste verbaasd wa ren beweerde, dat hij niets heeft weggenomen, maar dat hij tal van voor werpen mee naar huis heeft genomen om ze voor diefstal te vrijwaren. Het O M. eischte terugwijzing van deze zaak naar den rechter-commissaris teneinde een nader onderzoek in te stellen. Verd. heeft zich binnenkort ook nog wegens een andere malversatie te verantwoorden. Kok deed ook mede. Daarna stond voor het hekje de 31- jarige slager F. A. W. R.. uit Utrecht, die soldaat-kok was geweest in de school in het Paradijs, die in de mobi lisatie-periode dienst deed als kazerne. Deze man zou sloven, schoenen, onder goed, beenkappen en werkbroeken hebbel» weggenomen. Hij gaf toe. dat hy sloven en werkbroeken had gesto len, terwijl/hij in den Opbouwdienst was. De rest van de diefstallen had hij bedreven, toen hij nog m het leger was. Tegen hem eischte het O.M. 2 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Mr. J. A. Roest van Limburg bepleit te clementie. Rustkamer leeggehaald De 25-jarige fourrier C. M. H., uit Veen (N.-B.) thans gedetineerd te Rot terdam zou ten nadeele van het rijk hebben weggenomen een aantal lakens, twee lederen pantalons, tientallen pa wn schoenen, vele hemden en onder broeken enz.Al deze goederen lagen' opgeslagen in de rustkamer van de Goudsehe Ambachtsschool, waarvan verd. den sleutel op zak had. Verd. leg. de een bekentenis af,Over hem was een zeer gunstig luidend rapport uit- gete-aeht. - Het O.M. zeide, dat de controle'toch wel bijzonder slecht moet zijn geweest, ofschoon mr Wilbrenninck vroeger betere ervaringen' heeft gehad. De eisch luidde in deze zaak: 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Mr H. B. van Riessen zeide in zijn pleidooi, dat vérd. niet sterk genoeg is geweest om aan de zeer groote ver leiding weerstand te bieden. Onderbroeken voor twee kwartjes Hierna eischte het O.M. 2 maanden gevangenisstraf tegen elk der drie volgende verdachten, n.1. den 24-jari- gen bakkersknecht D. G. B., den 26- jarigen garagehouder C. M. en den allen te Gouda, die van den fourier H. 25-jarigen groentenh^ndelaar A. v. O., goederen zouden hebben gekocht, of schoon zij konden begrijpen, dat ze van diefstal of-Verduistering afkomstig waren. H. verkocht bijv. onderbroeken voor f0.50. Mr M. H. Huygens drong aan op het toepassen van de uiterste clementie voor deze drie jonge Gouwenaars. Voor 3000 gekocht Gevoegd werden de zaken tegen den 64-jarigen advertentie-acquisiteur H. 30-jarigen slager J. P. v. d. N., den A. A. TL, den 33-jarigen filiaalhouder H. J. J, S. en tegen de dames G. v. d. N., 46' jaar en M. R. H. G.. 53 jaar. allen te Gouda, die zich hadden te verantwoorden terzake van heling van de gestolen rijksgoederen, welke bij den Opbouwdienst in gebruik waren, en wegens overtreding van de tex- tieldistj-ibutiebe schik king. De verd. H. had zelfs voor f 3.000 aan goederen ge kocht en daarbo waren echte linnep lakens van een prima kwaliteit Het O.M., waargenomen door Mr Wilbrenninck, eischte tegen de drie mannen elk 6 weken gevangenisstraf. Mr Jalink en mr Goefhan drongen aan op clementie. Onvoldoende controle Eveneens werden gevoegd de zaken tegen den 32-jarigen wachtmeester bü het korps wieU-yders J. A. de K., thans wonend te Vught (N.B.) den 36-ja- rigen grondwerker H. L. B. uit Am sterdam, destijds soldaat te Gouda en tegen den 42-jarigen los-werkman W. H. B. uit Gouda. De twee eerstge noemde mannen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een waterfontein en een kachel. De wacht meester had den soldaat meegenomen- om deze voorwerpen van een opslag plaats van militaire goederen te ver voeren naar een bergplaats van W. H.B. Allen bekenden het hun ten laste 'gelegde. W.H.B." had voor het 'fornuis en de kachel niets betaald, maar hij had beloofd er een kooper voor te zullen opzoeken; mocht het gelukken, de dingen te verkoopen, dan zouden wachtmeester en spldtyit de opbrengst ceriyk deelen. Mr Wilbrenninck achtte het ten laste gelegde wettig en overtfc|igeife bewe zen. Hij betreurde het, dat er zulk een chaos bij den Opbouwdienst had kun-j nen onstaan. Evenals in de vorige zaken was er ook hier sprake van men schen, die 'goed bekend staan en een schoon strafblad hebben. Een brief van majoor Janssen bevatte niets dan lof over den wachtmeester De K., die het vólle vertrouwen genoot. Een feit is, dat de controle beslist onvoldoende ge weest is. Rekening houdend met alle omstandigheden eischte het O.M. tegen elk der drie verdachten 2 maande») gevangenisstraf; ten aanzien van den wachtmeester met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Tegen den 22-jarigen kruideniers bediende C V. uit Gouda, die van H. L. B. een kachel, die van misdrijf af komstig was. zou hebben gekocht, eischte het O.M. 6 weken gevangenis straf. „Eerlijke handel" Vervolgens stonden zeven Goudsehe burgeis tegelijk terecht. Het waren de 40-jarige kleermaker H. B. S. de 38- jarige vrachtrijder W. M. A. D., de 55-jarig% vrachtrijder S. H. D. de 50- jarige chauffeur A. van L., de 25- jarige chauffeur A. van L., de 51-jarige varensgezel L. van L. en de 55-jarige koopman W. J. Z. De sergeant-fourier C. M. H., die in de ochtendzitting had moeten terecht staan, had een groot aantal goederen aan den kleermaker S. verkocht, o.a, 40 wollen dekens, leeren jassen en broeken, overalls, borstrokken, been stukken, leeren en wolen handschoe- 7 nen, 40 onderbroeken, lakens, veters, olie. schoensmeer* enz, enz Deze S. verkocht dit alles weer aa» de andere verdachten, waarby hp zeide, dat het „eerlij'»» handel van afgekeurd mili tair goed" was. Degenen, die de goe deren van S. kochten, begrepen echter we], dat het niet heelemaal zuivere koffie was, behalve de vrachtryder S. D. D., die van den prins geen kwaad zeide te hebben geweten. Het O.M. zeide in zijn requisitoir nogmaals, dat deze massa-heling een zeer ernstig feit was. De burgerij van deze kleine garnizoensplaats heeft zeer laakbaar gehandeld. Links en rechts kocht men goederen waarvan men wist of kon begrijpen, dat ze van misdryf afkomstig waren en dat ze toebehoor den aan het Rijk of aan den Opbouw dienst. Tegen den kleermaker S en den koopman Z. eischte spr. elk vier maanden gevangenisstraf en tegen de overige verdachten elk een gevange nisstraf voor den tijd van 6 weken, Tot dr. mr. J. Smit, uit Gouda, die verd. S. als raadsman bystond, Zeide de president, mr. H, de Bie: Nu is het uw beurt uw gemeente te verdedigen. Gouda begint langza merhand op Waddinxveen te lijken! Dr. mr. Smit schilderde S. als een Üverig man, die goed is voor zijn gezin en alle mogeiyke moeite doet, zyn hoofd boven water te houden. Hü heeft domme dingen gedaan. Hy had zich nooit met den fourier H. moeten inla ten, maar aan den anderen kant kan men er niets van begrijpen. De zaken gingen niet zoo schitterend en verd. wilde geld verdienen om zijn gezin te kunnen onderhouden en om 'n schuld, die hq bij familie heeft, te kunnen af betalen. Hg is reeds zwaar gestraft, doordat hij bjj zün vroegere kennissen te Gouda thans met koelheid wordt ontvangen. Hy gaat daaronder gebukt. PI. throng aan op de grootst mogelyke clementie. Mevr. mr. L. H. P. Sonneveld-Neys- sel voerde het pleidooi voor den vracht ryder W. M. A. D. en zeide dat het toe zicht 'in het leger en bij den Opbouw dienst zeer onvoldoende was geweest. Gedurende de mobilisatie en daarna werd er te Gouda door de menschen als de raven gestolen; een treurig feit om te constateeren. D. heeft zich ertoe laten verleiden doch hij heeft er be rouw van. Ook ten aanzien van dezen verd. werd aangedrongen op een cle mente straf." De rechtbank zal in al deze zaken uitspraak doen op 27 dezer. w GEKOCHT MOTORRIJWIEL BLEEK ONTVREEMD. De rechtbank te Rotterdam had M. R. uit Gouda die een motorfiets had gekocht, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf wegens heling, omdat gebleken was, dat de militair, die het voertuig te koop aanbood, de motor had ontvreemd. Er was een deskun dige bij geweest, die vond dat de prijs normaal was. Niettemin meende de procureur- generaal by het Haagsche Gerechtshof bij de behandeling van de zaak in.hpo- ger beroep, dat er toch van schuldhe- ling sprake is. maar de straf van de rechtbank vond. hij te zwaar. Hij vor derde 50 boete subs. 25 dagen hech tenis. Het Gerechtshof heeft thans uitspraak gedaan en beslist dat het onderzoek omtrent de herkomst van de motor fiets niet volledig is geweest. Daarom werd een nieuw onderzoek gelast, ook omdat de politie te Rotterdam een brief omtrent deze zaak heeft ontvangen. De zaak werd terugverwezen naar den rechter-commissaris. TOT LID VAN COMMISSIE VAN ADVIES BENOEMD. Onze oud-stadgenoot mr G. W. Toe. bes te 's Gravenhage, refei-endaris by het departement van Financiën, is be noemd tot bd van de door den secre- taris-geneiaaf van het departement van Justitie ingestelde commissie om advies uit te brengen met betrekking tot een reorganisatie van de Nedevlandsche politie. VIJFTIEN ONTVREEMDE RIJWIELEN TERECHT Het "aantal in de zaak van de negen tien rijwieldiefstallen opgespoorde •fietser, is tot vyftien gestegen. Drie diefstallen waren te Stolwijkersluis gepleegd en. daarvan zijn inmiddels Vwee karretjes terecht. De dader en de beide helers zijn naar Rotterdam gebracht. 15 Febr.: Collecte op straat en langs de huizen voor Winterhulp Nederland. 15 Febr. 2-8 en 8-11 uur Ons Genoegen: Biljartwedstrijd Ter Gouw—Byswyk. sche Biljartvereeniging. 15 Febr. 35 uur Concordia: Afscheid zuster Marie als besturende zuster van Diaconessenhuis „De Wyk". 15 Febr. 4 uur De Zalm: Jaarvergade ring district Zuid-Holland Neder- 1 and sche Athletiek-Unie. 15 Febr. 7 uur Kunstmin: Feestavond Gbudsche Krontjongclub Tahita. 16 Febr. 11 uur Café Duynstee: Jaar vergadering athletiekvereeniging Achilles. 19 Febr. 7.303.30 uur Blauwe Krab: Zitting sociale voorlichtingsdienst Nederlandsche Unie. 19 Febr. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B..O. 23 Febr. 2 uur Kunstmin: VieTde Nuts- byeenkomst, cabaret Bouwmeester. 23 Febr. 4 uur Ons Genoegen: Thé- Dansant en 7 our Soiree voor leden der sociëteit, onder leiding van Theo Moens, muziek The Rhythm Melo- dians, medewerkenden Johanna van Eek, harmonica; May Borghóls. chan. sonnière en danspaar "Alexandra en Norèl. Thalia Theater: EinJfeben lang (met Paula Wessely). ASnvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie 'Bioscoop: De zoon der bergen (met Conrad Veidt, Emmy Soane- mann en Hans Marr). Op het tboneel: Peter Siers, Aanvang 8.15 uur. Za terdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Zaterdag 2 uur matinee. Zondag 10.30 uiir: Roode orchideeën (met Olga Tschechowa en Karl Lud- wich Diehl). Schouwburg Bioscoop: Vadertje Lang been (met Lily Bouwmeester, Agf Bouber, Paul Storm, Gusta Chris- pïjn-Mulder en Const, van Kerck- hoven). Aanvang 8.15 uur. Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3 uur. APOTHEKERSDIENST Steeds geojtend (des nachts alléén voor recepten). Apotheek P. Weijer, Gouwe 135. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN Uit den gemeenteraad: Is ingekomen eene dispositie ïm gedeput, staten, houdende mededeenS van een besluit, waarby voor zes kï? ontheffing wordt verleend van d«é? pligüng tot het oprigten van eene gerdagschool en voorts aanwijzing 3™ de vakken, die op de burgeravc«5 school moeten onderwezen worden iT nevens de beginselen der technolo .Voorts is ingekomen een adres i A. H. van Helden en F. C. van Zey' verzoekende ontheffing van beleinSj rende bepalingen op den invoer v» huiden en wel vooral van nuchtaï kalfsvellen; wordt gesteld in hand» van B. en W. ™j 58 JAAR GELEDEN Dinsdag werd op de begraafpwl het stoffelyk overschot ter aaide bJT' steld van den heer T. van Dam, in K ven 'baas-opzichter der z.g.n. builen, werken der gemeente; welke betiel. king hy ruim 30 jaren,met eere mocM waarnemen; waarom dan ook de g», meènte in hem een zeer getrouw V ijverig ambtenaar heeft verloren. Aan de groeve werd een ernstig ea plechtig woord gesproken door d» weleerw. heer ds. v. d. Berg, predikant by de Chr. Ger. Gemeente te Gouda welke gemeeente een reeks vanyarj door v. Dam als ouderling was bedient Onder de belangstellenden merkt» we ook op de heer L. Burgersdijk, g* meente-bouwmeester. 25 JAAR GELEDEN. Tot hoofd der Chr. school te W» merveer is benoemd de heer J. in 1 Veld, onderwijzer aan de Chr. M.Ui O.-school alhier. Uit Bergambacht: In de vergada» ring van den gemeenteraad is gekote» tot wethouder in de vacature, ontstai» door het overlijden van den heer Dl Oskam, de heer S. van den Oever. is Zaterdagavond 15 Februari van half 7 tot half 8 door bijzondere omstandigheden Ing. Med. 48/ 12 REIZIGER MEDEGESLECRD, MAAR ONGEDEERD GEBLEVEN. Een reiziger heeft gisteravond op het station een angstig avontuur beleefd, waarbij hy er wel zeer goed is afge komen. Voor den electrischen trein van 19.11 naar Utrecht was het vertrek sein al gegeven, toen nog een passa gier iemand uit Arnhem, aankwam, die in den trein wilde springen. Op het mordent, dat hy de deuren opendeed, begon de trein te ryden. De reiziger slaagde er niet meer in binnen te komen en ook de passagiers slaagden er niet in hem naar binnen te trekken. Half in de gang lggend en met zyn beenen buiten den trein uitstekend, werd de man medegesleurd. Toen het niet gelukte hem.binnen te krijgen, hebben de reizigers aan de noodrem ge trokken, waarop de trein aan het einde van het perron tot stilstand kwam. De reiziger had geen letsel, maar wel kreeg hy een proces-verbaal. Met zes mint)ten vertraging heeft de trein de reis voortgezet. GEZELLIGE AVOND IN HET CENTRAAL TEHUIS. Woensdag werd aan de Rott»- damsche vluchtelingen in het Cen traal Tehuis aan de Oosthaven een ontspanningsavond aangeboden. Be heer J. S, van Soest sprak net openingswoord namens dqJCommisue voor Vluchtelingenzorg tejEouda. Hjj bracht bijzonder dank aan de heereu F, H. Sixma en C. van Bik, die zoo veel hadden gedaan om dezen avond tot stand te brengen. Ook stelde hjj zeer op prys, dat de loco-burgemees ter, mr. H P. C. M. de Witt Wynm gelegenheid had gevonden tegen woordig te zijn. Tenslotte deelde dl de heer van Soest mede, dat de heer Breedyk toezegging had gekregen om voortaan nog wat meer ontspan ning voor de vluchtelingen te bren- gen. Hierna «verd het programma ge opend met fnuziek van aen heer M. Kolster, waarbij de aanwezigs» hartelyk instemden met de liedjes. Daarna verscheen mr. Marim ten looneele om zyn goocheltoeren tl laten zien. Hy deed glit op zoo'n wijzfc dat de zaai perplex stond. Hoe het mogelijk is om uit brandend papiet twee duiven te voorschijn te toove- ren, het wegwerken van eieren, meik tot zelfs ,een brandende sigaret toe en om deze voorwerpen later op geheel andere plaatsen weer te voor schijn te brengen, over al deze won- derbaarlyke dingen heMfcr. de aan wezigen maar niet verdW nagedacht. Bijzonder goed waren ook zyn kunst stukjes met touwen, yzeren ringen en meer dergelijke voorwerpen. De toe- schouwers beloonden mr. Marini steeds met een davercr.d applaus. Na de pauze, waarin thee met ge bak werd aangeboden efi voor de mannen - een geurig sigaartje, heeft de Jieer Marini de vluchtelingen nog tofAküur bezig gehouden. lMslot van dezen gezelligen avonmwerd nog een half urntje ge- danst™'ijders dit samenzijn ontpopt» zich een bewoonster als een goed zangeres en met het zingen van en kele Fransche liedjes had zij veel succes. «Nsdru* verboden.) 17) De politieman die hier was, nam mij dadelijk mede. Ik motst dra doode zien ra toen herkende ik hem. Het is era landlooper, die een da; toot den moord by ons bedelde. De advocaat lachte zenuwachtig. Nu goed, era landlooper dus, maar dat behoeft toch niet geheim te worden gehouden? Hedwig Ahlemann keek hem bijna ontroerd aan. Toch, zei zij, want hy draagt een jas van mijnheer Vischer, een bU- na nieuwe jas. u&hre onze mijnheer In den laatstra tijd droeg. Dr. Hellwig maakte een onverschil lig gebaar. HU zal haar aan de^ 'bedelaar Zooiets zou mijnheer Vischer nooit hebben gedaan, verzekerde zij, en bovendien... zit brak af ra keek Vertel het maar, drong de advo- t» haalde diep adem ra probeerde baar «nlkkra te bedwingen. Bovendien heb ik in den middag van den dag, dat de bedelaar by ons kwam, een bloedvlek in de gang ge zien. Ik heb hem opgedweild met warrn water en soda, maar het was beslist hloed, mynheer Hellwig... Dr. Hellwig beet de tanden in zijn onderlip. Goed, zei hy dan, ik neem aan, dat u de politie al hebt gezegd, dat u den doode kent, dat hy een jas' van mynheer Vischer aanhad, oiaar alstublieft, vertel niets van het bteed. Ik zal niets zeggen, zei zy enirtiief haar hand op alsof zy een eed wilde ie afleggen. T" Het is natuurlyk niet zoo, dat ik mevrouw Vischer in verband met deze geschiedenis breng, begrypt u. Ik wil alleen vermijden, dat zy hu weer in de geschiedenis betrokken zal worden, iets dat zy nü niet meer kan verdragen. Hedwig Ahlemann had hem begre pen. In dit oogenblik werd er aan de tuindeur gescheld. Hedwig wierp een blik op den advocaat ra verliet de kamer. De advocaat volgde* haar langzaam. Toen hy in de vestibule kwam, wierp hy onwillekeurig een biik in het kleine kleedkamertje, waar eventueele gasten zich konden opknappen. Dadelijk daarop werd de deur ge opend ra Hagemann kwam met een beambte binnen'. Hy scheen faiet eens verrast te zyn. dr. Hellwig hier 1e verrasi pinden. Mooie ges-1 ui», niet? zei hij ra schudde nero de hand. Ik heb het zooeven gehoord, ant woordde Hellwig, en ik ben ver wonderd, dat men jou het géval heeft opgedragen. De commissaris vroeg bevreemd: Wil je daarmee zeggen, dat deze misdaad in geen verband staat met den moord op Vischer? Juist,,want ik zie niets, dat daar op wijst. Voorzoover ik weet, is dp vermoorde een landlooper, die den dag vóór den moord op Vischer, hier was en waarschynlyk een jas van Vischer kreeg. Jy maakt het je gemakkelyk. De commissaris kwam naderby en lachte raadselachtig. Hellwig ergerde zich. Zyn er soms dingen, welke ik niet weet, dan... De commissaris knikte. Wist jij, dat het stuk land. waar op de vermoorde gevonden is, eenige weken geleden door Vischer is ge kocht? Neen, dat wist Hellwig niet, maar hij gaf het niet op om de gekwelde vrouw, die boven lag te helpen. Welnu, wat geeft dat, het kan aan Vischer toebehoord hebben, maar het was niet bewoond. Welken samen hang wil je aan construeeren? Meen je soms, dat de moordenaar van den landlooper en de moordenaar van Vischer identiek zyn? En dan nog, op welke manier is deze moord ge- p> figd? Ook weer met een mes? De commissaris aarzelde een obgen- blik, alsof hy wilde overleggen, of hy in dit stadium van zyn onderzoek, by den duidelyken tegenstand van dr. Hellwig, van zyn bevindingen in het onderzoek zou spreken. Dan besloot 'hy tot een kort antwoord. De man werd niet doodgestoken, maar het heeft allen schyn, dat hy met een stomp voorwerp werd neer geslagen. Hy heeft een groot gat in zyn schedel. DaaroveiS zullen wy bin nen tien minuten 8ets «naders hooren. De dokter onderzoekt hem nu. Of er samenhang is tusscljéi de twee moor den, kan ik je vertellen als ik me vrouw Vischer gesproken heb. Dr. Hellwig ademde diep, nu was hy het die een spottend lachje had. Mevrouw Vischer is op het oogenblik niet te spreken, zy is door dit bericht zeer geschokt. Zy heeft morphine genomen en is nu niet te verhooren. !i Hellwig kon niet merken, of de commissaris zich ergerde, of dat hij onverschillig was. Nu goed, antwoordde hij, dan zullen wy tot morgen wachten. Er werd opnieuw gescheld en Hed wig liet den politie-dokter, Schmitt, binnen. Hij had blykbaar een belang- ryk bericht, maar keek eens vragend naar dr. Hellwig. ,.r -j- Spreekt u maar rustig, noodde dfc commissaris. Dr. Hellwig is de advocaat van de familie Vischer en bovendien een goede vriend van mij. De dokter sciieen sc-rustgcsteld. De man is heelemaal niet ver moord, zei hy. Niet vermoord, vroeg de com missaris op byna teleurgesteldea toon. Neen, de man is een natuurlyken dood gestorven. Waarschijnlijk hart verlamming. En de wonde, op het hoofd? Is in géén geval doodelyk ge weest, commissaris. Ik vermoed, dat de man dood in elkaar is gezakt en daarby het hoofd heeft gestooten. Dan, zei hy, kan de dood niet ingetreden zyn op de plek, waar wy den man hebben gevonden. In de schuur, welke op het land staat, is geen voorwerp te vinden, dat zulk een wonde kan veroorzaakt hebben. Dat klopt, bevestigde de dokter. Bovendien is er nog een feit merk waardig. Volgens mijn meening is de man minstens zeven dagen dood. Zeven dagen, dat beteekent dus, dat de man al dood was, tqen Vischer vermoord werd. Ik denk, dat de dood een dag vóór den -moord op Vischer is iifge- treden. De commissaris keek treurig naar zijn monocle en knipte dan een stofje van de mouw van «zyn jas. Dus, zei hy, samenvattend is het dus zoo, dat de man era natuur lijken dood is gestorven, dat hy era jas draagt, welke nog voor kort aan Vischer behoorde, hy werd op era plek gevonden, waar hij niet gestor ven kan zyn, iemand heeft dus het Ujk erheen gesleept. Een ry van merkwaardigheden, nietwaar? Deze vraag was tot dr. Hellwig ge richt, die bevestigend knikte. De dokter kuchte. Neemt u my niet kwalyk com-* missaris, ik herinner mij daar, als de man, nadat hy dood was, naar liet stuk land was gesleept, dan moeten er toch vingerafdrukken van de da ders op zyn kleeren aanwezig zyn. De commissaris keek hem vriende- lyk aan. Zyn kleeren werden reeds op vin gerafdrukken onderzocht, gaf hy toe. De vondst van het lyk was al dade- lyk in het kleine villadorp bekend ge worden. Toen dr. Hellwig met ili® wagen by de benzinepomp stopte» hoorde hy hoe de man daar er. met een collega over praatte. Twintig liter I riep dr. Hellwig. De man schroefde den dop van de benzinetank af en liet de benzine door de pomp loopen. Zyn kennersblik be wonderde intusschen den wagen, welke met zyn spéciaq>kgebouwd carrosserie, era byzoiKter elegant aanzien had. Hoewel dr. Hellwig diep in gedach ten was, zag hy toch den biik Van dra man. Bevalt u myn wagen? vroeg hw lachend. De man werd een beetje verlegen. IWerdt oer«.'«l0dj.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4