Vertegenwoordiger van Roosevelt naar Londen en kloon Japan is bereid emiddélend op te treden Kruiend Woensdag 19 Februari 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maar andere landen moeten- Japan niet uitdagen, aldus hjii Ohasji over de onderhandelingen met Ned.-lndië Verklaringen van Ohasji °*er Nederlandsch-Indië. Japan en de Philippijnen. Australische soldaten in Singapore. Tegenspraak der regeering van Bangkok. Om de uitvoering van de wet tot steun aan Engeland te bespoedigen De beraadslagingen in den Senaat Wet tot hulpverleenitig in den Senaat. Het optreden van de vloot DUITSCHLAND Het Bulgaarzch-- Turksche verdrag. Geen reden voor alarmeerende berichten over den toestand in het Verre Oosten Het Centraal Distributie-bureau. Ol)DS COD BANT p Jiaiging, No. 20558 Postgiro 48400 Bur. Markt SL Tel. na Directeur T. TIETER j, ie buitenlandsche persconferentie „Tokio heeft de woordvoerder van het -feeringspersbureau, gezant Isjii, een -klaring afgelegd betreffende den l^tand in het Verre Oosten welke, ygr de woordvoerder betoogde, be- „bouwd diende te worden als een ver lag van de Japansche regeering. Verscheidene alarmeerende geruch te hebben Japan bereikt, aldus Isjii, azq wekken den indruk alsof de toe- in Oost-Azië uiterst gespannen is -werden. Japan is verrast, dat eenige zieemde landen zich met deze beweer- ming bezig houden gn wenscht nadrukkelijk te verklaren, dat reden voor alarmeerende be- iichten\ver den toestand in het Verre Oosten pestaat. Japan herhaalt, dat t doei vati het driemogendhedenpact weedzaam i*Het kan daarom niet na. lalon een zekere bezorgdheid, om niet te zeggen gpoten vrees, te koesteren ten aanzien van de oorlogsvoorberei dingen der Britsche en der Amerikaan- Khe regeerin g. De pers maakt melding van Britsch ca Amerikaansch optreden. De hier door ontstane érnstige vrees heeft in Japan tot die opvatting geleid, dat Ja- poo geen tijd mag verliezen om de noodige stappen te ondernemen, ten ckde aan de ergste mogelijkheden in dn stillen Oceaan het hoofd te bieden. De tegenwoordige toestand ver- eischt eén hoogst verantwoordelijke staatsleiding. Japan is bereid, als bemiddelaar op tb treden of op andere wijze Werkzaam te zijn, ten •inde normale toestanden te heratel len, en wel niet alleen in Groot- Oost-Azië, maar ook eldens ter we reld. De leiding gevende mogendhe den hebben een grnote verantwoor ding ten manzien van het herstel van den wereldvrede. Een dergelijke verantwoording kan echter alleen dn,ir 'n verstandige staatsleiding in g.ont verband worden bereikt, wel ke bereid is ook te luisteren naar de gens en meeningen Van an- vtr dere.i. •Cp de i aag wat verstaan moét wor den on r oorlogsvoorbereidingen van de Engeische en Amerikaansche regee- ruig, verwees de woordvoerder naai" de versterkingen van Samoa. Guam, het leggen van mijnen bij Singapore enz Het \s niet verstandig van andere l#i «ten, zoo vervolgde de woordvoerder Japan uit te dagen. Op een ancteA vraag bevestigde Isjii, dat de Britsch a ambassadeur Cfraigie de laatste dagen «en onderhoud met Matsoeoka gehad wa^*bij de algemeene toestand is Esproken. Een verzoek aan Japan om ab bemiddelaar voor het verkrijgen vrede op te treden, heeft Craigie evenwel niet gedaan. ftjoetsji Ohaiji, de Japansche vice- "üister van Buitenlandsche Zaken ""t in den Landdag verklaard, dat '•pan op het oogenblik onderhandelin. lm voert met de uitgeweken Neder- hndaehe regeering te Londen als de "•toriteit welke het bestuur uitoefent 2® Nederlandsch-Indië. Ohasji erken- de positie van de uitgeweken "éwiandsche regeering „zonder pre- wa» en wees er op; dat Japan j*®* de onderhandelingen voortzet met T® tegeerimg van Nederlandsch-Indië, "•haar orders ontvangt van de uitge- jjj®1 regeering te. Londen, antwoord op een interpellatie in r" Tehgadering van een commissie uit Lagerhuis, gil Ohasji vervolgens uitvoerige uiteenzetting van het *®**j«d tusschen da Nederlandsche te Londen en Nederlandsch- alsmede tusschen de regeering te te 611 ^rans°ft Indo-Ctuna, waarbij «Pmerkte. dat Nederlandech-Jndië een deel vormt van het Nederlandsch grondgebied, terwijl Indo-China een Fransche kolonie is. Vervolgens gaf Ohasji als zijn meening te kennen, dat normaliter verwacht mocht worden dat de Nederlandsche regeering haar toe vlucht zóu zoeken in Nederlandsch- Indië, dat een deel vormt van haar grondgebied, inplaats van in Engeland Thpns bestaat daardoor de onnatuur lijke toestand, dat de Nederlandsche regeering zich in Engeland bevindt, terwijl Nederlandsch-Indië haar grond gebied1 vormt. Ten slotte vroeg een interpcllant aan Ohasjj ,hoe deze toestand in verband gebracht kon worden met artikel 2 van het driemogendhedenpact, waarbij Duitschland en Italië er in toestemden het leiderschap van Japan bij de ves tiging van een nieuwe orde in Groot- Oost-Azië te erkennen en te eerbiedi gen. Hierop antwoordde Ohasji door als voorbeeld aan te halen de Japan sche bemiddeling in 't geschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China, waar aan hij toevoegde: „Het beteekent. dat Japan de verantwoordelijkheid op zich neemt om ervoor te zorgen, dat er geen geschil zal ontstaan tusschen de ver schillende volken in dit deel van de wereld, teneinde hun geluk en wel vaart te bevorderen. Het beteekent niet dat Japan er toe zal overgaan van ge weld gebruik te maken om ze te bezet ten of te veroveren". Naar aanleiding van de besprekingen die Zaterdag in het departement van staat te Washington hebben plaats ge had, verklaarde de plaatsvervangende Japansche minister van buitenlandsche zaken Ohasji, volgens United Press, in het parlement: Het ia te betreuren dat de bespre kingen over den Zuidelijken Stillen Oceaan, die te Washington hebben plaats gehad, gebaseerd waren op de onjuiste berichten dat Japan van plan was een naar het Zuiden gerichte actie ten uitvoer te leggen. Indien echter op grond van zulke berichten de poging gedaan zou worden tegen Japan op te treden, dan zouden- wij. gedwongen zijn de passende tegenmaatregelen te ne men. Dit zou tot de ernstigste gevolgen kunnen leiden. Hoewel de rechten en belangen van Japan in 't Zuiden voor ons beslissen over leven en dood, zoo is de Japansche regeering besloten die Duizenden Australische soldaten zijn naar uit Singapore gemeld wordt, niet een omvangrijk troepenconvooi daar aangekomen. Het betreft hier de groot ste militaire eenheid, die tot dusver in Singapore aan land is gezet. De Austra lische troepen, zullen de garnizoenen op Malakka versterken. De regeering van Thailand hpeft gisteravond officieel de alarmeerflnde geruchten tegengesproken, dat orit- sche troepen over de Zuidelijke grens getrokken zijn en dat Britsche oor logsschepen nabij de territoriale wa teren van Thailand kruisen. Deze ge ruchten aldus luidt de verklaring welke onrust verwekt hebben in de grensstreken, zijn na een ingesteld untt&rzoek ongegrond gebleken. Het Centraal Distributie-bureau te Den Haag werkt momenteel zooveel mogelijk gemechaniseerd. In de ver nietigingskamer van hst Centraal Bureau, waar millioenen distributie-bonnen van verloopen datum met snij machines worden vernietigd en verwerkt tot papierwol, ter vervanging van houtwol voor de verpakking. (Polygoqn) President Roosevelt heeft in de pers conferentie bekend gemaakt, dat hij op voorstel van Hopkins den zoon van den overleden spoorwegmagnaat Harriman naar Londen zal zenden zoodra het program voor de uitvoering van de leen- en pachtwet vaststaat. Hij heeft voor Harriman, die toegevoegd zal worden aan de Amerikaansche ambas sade te Londen,|tien volkomen nieuwen titel van „defense expeditor" Inge steld, d. w. z. Harriman moet uit Lon den de uitvoering van dé wet bespoe digen. Harriman gaat als persoonlijk vertegenwoordiger en de benoeming zal daarom niet de goedkeuring aan den Senaat worden voorgelegd. Op vragen betreffende de besprekin gen, die hij op het oogenblik houdt in verband met de wet op de hulp aan Engeland, verklaarde Roosevelt, dat hij er thans mede bezig is lijsten op te stellen van materialen, waaraan in de eerste plaats in den komenden tijd de Vereenigde Stagen en Engeland be hoefte zullen hebben. In het bijzonder houdt hij er zich mee bezig, welke ma terialen reeds thans, in het voorjaar, besteld moeten worden en welke men in 1941 en 1942 noodig heeft. Zijn doel is een algemeen overzicht te krijgen over dat, wat in de Ver. Staten dit en het volgend jaar vervaarjjd kan wor den. Slechts een relatief klein deel van de bestellingen zal geschreven worden op de lijst der bestellingen voor Enge land. Zoo bijv. de in wetsontwerp 1776 genoemde materialen ter waarde van 1,3 milliard dollar. Roosevelt ontweek het een stand punt te bepalen ten aanzien vah het plan van Hoover om verschillende Europeesche gebieden te voorzien van levensmiddelen uit de Vereen. Stalen. Hij verklaarde, dat men bij het pro bleem der voorziening der Europeanen van levensmiddelen rekening moet hou den met den feitelijken toestand, waar omtrent noch hij, noch anderen vol doende ingelicht zijn. De debatten in den Senaat óver de wet tot hulpverleening aan Engeland werden geopend door den democrati- schen senator Clark, die verklaarde, dat deze wet de Vereen. Staten aan den rand van den oorlog zal brengen Hij betoogde voorts, dat de buitenland sche politiek der Vereenigde Staten Tengevolge van den oostenwind is het ijs in het IJaselmeer gevaarlijk gaan kruien Bij Medemblik heeft het Ijs het gemeentebadhuis zwaar beschadigd. Schotsen van gemiddeld 35 40 e.M. hebben de ijzeren binten van het badhuis gekraakt en het geheele gebouw ontwricht Overzicht van de situatie (Polygt gom) daardoor in geheel nieuwe banen zal geraken en dat Amerika stellig op één enkele kaart, nl. de overwinning van Engeland, speelt. Clark zeide van de aanneming der wet een verzwakking van het geheele Westelijke halfrond te vreezen en het prijsgeven van de Mon- roeleer. De democratische senator Wheeler heeft in een verklaring een reeks van punten opgesomd, die de tegenstander: van de wet in den Senaat zuilen aan voeren. Deze behelzen o.a., dat Enge land zijn oorlogsdoeleinden bekend moet maken, alvorens Amerika te hulp komt. Bescherming door de Amerikaan sche vloot van de Britsche of Ameri kaansche scheepvaart naar Engeland komt piet in aanmerking. De Ameri kaansche vloot mag niet nog meer ver zwakt worden. Door een toevoeging aan de wet moet duidelijk worden ge maakt, dat in het geheel geen strijd krachten buiten het Westelijk half rond met inbegrip van/ie Philippijnen gezonden mogen worden. Het oorlogs materiaal, dat afgestaan wordt, moet worden gelimiteerd. De ignden, waar aan Amerika voornemens is ijuip te verleenen, moeten vooraf aangewezen worden. Elke overdracht van oorlogs- materieel moet aan de goedkeuring van de leger- en vlootinstantieï worden onderworpen. Wheeler herinnerde er voorts aart, dat Daladier krachtens overeenkomsti ge volmachten als Roosevelt thans be geert, Frankrijk in den oorlog gebracht heeft zonder het parlement te raadple gen. Op dezelfde wijze zou Roosevelt volgens de huidige redactie van de leen. en pachtwet Amerika in een oor log brengen, zonder dat het Congres den oorlog heeft verklaard. Namens de minderheid van de Se naatscommissie voor Buitenlandsche Zaken heeft de republikeinsché senator Johnson bij den Senaat een schriftelijk rapport tegen de leen- en pachtwet in gediend. Hierin wordt verklaard .dat Enge land niet meer hulp behoeft dan het thans reeds van de Vereenigde Staten, krijgt. Niemand kan de leen- en pacht wet lezen zonder het gevoel te krijgen, dat het effect in laatste instantie, in dien al niet het doel, is de V.S. in den oorlog te brengen. De bevoegdheid tot oorlogsverkla ring zou van het Congres op den presi dent overgaan, die gemachtigd zou worden de aanvallende naties aan te wijzen. Indien deze wet zou worden aangenomen, zouden de V.S. zich ver plichten elke politiek, die de president wilde voeren, te steunen. De republikeinsche senator Vanden berg verklaarde, dat het Witte Huis het groote hoofdkwartier van den twee den wereldoorlog zou worden. Senator Nye (republikeih) nam het standpunt in, dat men met de lecn- en pachtwet aan den president het recht zou geven, terstond een bondge nootschap met iedere mogendheid, ter wereld te sluiten, die uitsluitend vol gens zijn meening daarvoor in aanmer king kwam- Bij den Senaat zijn twee aanvullende bepalingen op de wet ingediend. De democratische senator Ellendcr eischte dat het Congres uitdrukkelijk be kend zou maken, dat het tegenstand zou bieden tegen het zenden van vloot- eenheden of andere strijdkrachten uit het Westelijk halfrond, fellender sprak de meening uit, dat met een dergelijke verklaring van het Congres de onge rustheid van millioeneir moest worden opgeheven, welke ongerustheid hierop neerkomt, dat de regeering door de wet aanvullende volmachten zon kunnen krijgen om militairen naar overzee te zenden. De democratische senator Lucas stel de voor een commissie van advies te benoemen voor da practise!» uitvoe ring van de wet. ENGELAND REDE VAN DEN EERSTEN LORD DER ADMIRALITEIT. De eerste lord der Britsche Admi raliteit heeft gisteren voor dé Engel- sehe radio een rede uitgesproken over het optreden van de Engeische vloot gedurende de laatste drie maanden. Hij verklaarde o m., dat Duitschland met zijn vliegtuigaanvallen de Brit-* sche koopvaardijvloot zeer ernstig schade toebrengt. Van Britsche zijde strijdt men fel om de vitale scheep vaartverbindingen van Groot Brit- tannië met de overige wereld en voor al met de Vereerdgde Staten open te houden. Vaak opereeren vijandelijke duikbooten in grooten getale en soms ook in geringer aantal. Dit feit is in hoofdzaak ervoor verantwoordelijk, dat de wekelijksche scheepvaartver- liezcn der Engelsehen zóo groote schommelingen ondergaan. Bij de aan vallen op de Engeische scheepvaart bevindeW de Duitschers zich thans, vergeleken met den Wereldoorlog in een belangrijk veel gunstiger positie, aangezien hun duikbopten van steun punten in Frankrijk en Noorwegen uit kunnen opereeren. In den wereldoor log hadden de Engefschen de beschik king over Fransche, Iersche en Ita- liaansche vlootsteunpunten ter be strijding van de vijandelijke scheep vaart. Deze steunpunten ontbreken thans en Engeland is geheel op zich zelf aangewezen. Voortgaande trachtte de eerste lord der Admiraliteit zijn toehoorders ge rust te stellen met te beweren, aldus het D.N.B, dat de eigen successen in den afweer van vijandelijke duik booten „pn vliegtuigen er belangrijk gunstiger" uitzien dan men nog verleden jaar Juni gehoopt had. Hij moest echter toegeven, dat verwacht kon worden, dat Duitschlands acties ter vernietiging van de Britsche scheepvaart in den eerstvolgenden tijd nog versterkt zouden worden De voornaamste aanval van „Duitschland op Groot Britlannië is nog steeds to wachten. Het vriendschaps- en ftielaanvals- verdrag tusschen Bulgarije en Tur kije noemt de Duitsche pers een even belangrijk als. opmerkelijk element voor het oprichten, van een nieuwe, vreedzame levensorde op den Balkan. In het bijzonder zjen de Waden in het verdrag een afwijzen van alle Engel- sch"ë planhen tot stichting van onrust en verwarring in he' Zuidoosten van Europa. De Börsenzeitung noemt de overeenkomst een onaangename ver. rassing voor allen, die gemeend had den, dat het Grieksche voorbeeld op den Balkan nog eens kon worden her haald. Weer is een Britsche wensch- 'droom in rook opgegaan, aldus het blad. Zon: op 8.49, onder 18.59. Mum op 3.30, onder 12.42. Men fa verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten nor na zonsonder gang ontstoken worden nawnammaasaaasmaaaaal kwesties op te lossen door vredelieven de diplomatieke onderhandelingen, want door een beslissing met de wa pens zou overal verwoesting ontstaan en Japan zou er geen voordeel van heb ben. Wij doen ons best te verhndereti dat de Philippijnen in de toekomst een gevaar voor Japan worden. Op een vraag, hoe dit verhinderd kan worden, gaf Ohasji geen antwoord doch hij verklaarde slechts, dat Japan de Philippijnen ais een vriendschappe- iijken nabuur beschouwen.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1