Geen Amerikaansche torpedo-, jagers meer voor Engeland? GEBEURTENISSEN TE AMSTERDAM ion CH titaan londerdag27Februari 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I* zou 1 Jjaigang, No. 20665 Postgiro 48400 Bur. Markt ït. TeL 274S Directeur F. T1ETEH Otficieele uiteenzetting «*•0- Wie WAT ZAL HET VOORJAAR BRENGEN? Een strijd in snelheid en macht. De En- gelsche pers en de duikbootoorlog. Verklaring van admiraal Stark Ook geen koopvaardijschepen meer beschikbaar Gevaar voor inval minder dreigend dan een jaar geleden, aldus generaal Marshall Aanvullende defensie- begrooting. De wet op de hulp verleening. De aan Amerika afgestane steunpunten. Het inlichtingenbureau der Amerikaansche regeering. DUITSCHLAND Mislukte Britsche a|tnval8pogingen. AZIË De. vredesconferentie te Tokio. Zon: op 8.30, onder 19.17. Maan: op 9.17, ondor 22.02. Men ie verplicht te verdok teren ran zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarn* van voert «Men moeten oor na zonsonder gang ontstok worden. goudsche COIJ BANT ntrent de oorzaken en den achter van het fiateren bekend gé- bealuit van den weermachts hebber in Nederland en den voor de bezette Ne- dsche gebieden om de uitvoe- macht in de provincie Noord- aan de militaire autoriteiten r te dragen, ontving het A.N.P. van elichte zijde' de volgende uit- jtting. vervolge op politiemaatregelen ter vergelding van een verrader- i overval op een Duitache politie- uille moesten worden getroffen een aantal Joodache elementen, in den loop van Dinsdag te Am- Igrdam in een reeks bedrijven par- i stakingen, ontstaan. Een deel der oheiders en employé'* van genoemde Indrijven, die blijkbaar de draag wijdte van een dergelijke onwettige $eÖe niet volledig beseften, heeft zich lat het neerleggen van den arbeid laten opzweepen door raddraaiers, die nif volgens de bekende methoden zoo- el mogelijk op den achtergrond Heven. Talrijke andere arbeiders en enployé's werden door dreigementen a herhaaldelijk ook door handtaste lijke aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. On verantwoordelijke, misdadige elemen ten poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trek kat door het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezettingsautori- tsiten en stelselmatig incidenten uit te kik en. Het het oog op bovengenoemde vsurvallen, die in een bezet gebied bij- ander ernstig geacht moeten worden at ook als alleenstacStde actie niet kannen worden geduld, hebben de Duitschc bezettingsautorieiten dien overeenkomstig tot tegenmaatregelen Moten. Ofschoon de naast de Amsterdam- iche politie opgeroepen Duitsche po- litie-afdeelingen volkomen in staat wsreh de handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de Rijks- eanmissaris en de bevelhebber van de wsermacht het ter beveiliging van de Wangen van de Duitsche oorlogs economie en ook van de economische Mangen van de Nederlandsche be volking in haar geheel doelmatig g..- •cht de uitvoerende macht in de pro vincie Noord-Holland van de burger lijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Hoi ked. Tot d'; besluit heeft de omstan- leid aanzienlijk bijgedragen, dat i'r.st.ge waarschuwingen en aanma- i ngen van Nederlandsche officieele- particuliere instanties tot onmid- itdjjke hervatting van den arbeid en kt het achterwege laten van alle orde verstoring en demonstraties niet over- de gewenschto uitwerking heliben lehad en dat in den Joop van gisteren cog op verschillende plaatsen wilde •Wringen en persoonlijke bedreigin- (eo van werkwilligen voorgevallen Nopens de oorzaken van de boven vermelde ordeverstoringen, werksta- kingen en andere incidenten bestonden ttriori duidelijke aanwijzingen, dat kkfbij anti-Duitsche ophitsers en be- JWde Er.gelsche agenten de hand in "et spel ^hadden en dat deze openlijke "f onderaarische raddraaiers in hoofd- ***k uit Joodsche elementen bestonden, vatlchillenae ernstige incidenten, die Mi de voorvallen van de beide laatste «Uen reeds voorafgegaan waren, leve- het ondubbelzinnige bewijs voor Juistheid van deze opvatting Zooals men weet, zijn reeds tussehen •0 12 Februari ernstige botsingen in Amsterdamsche Jodenwijk voor tsnellen. In het verloop daarvan bleek, Joodsche horden, voorzien van **P*nen, stelselmatig overvallen pleeg- °P niet-Joden, vooral op nationaal- *«»Usten, waarbij ook vrouwen en •■deren het slachtoffer van dergelijke Widtaitelijke aanvallen en mishande len werden. WÜ foot aantal personen heeft dagen als gevolg van deze Jood. excessen min of meer ernstige "•etsuren opgeioopen. Voorts ia W® reeds is gemeld II Februari W-A--man Koot door een Joodsche den nacht van II op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen' een Duitsche politie patrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Jood sche emigrantenwijk In de Van Wou- straat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche politie-beambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deel nemers aan dit misdadige complot in de duisternis te ontkomen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voor vallen blijkt, dat de verantwoordelijk heid voor alle incidenten en orde verstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti-Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maat regelen en belangen van (3e Duitsche bezettings-autoriteiten pogen te scha den én te saboteeren, zonder considera tie voor de economische en maat schappelijke beléngen van de orde lievende meerderheid van de Neder landsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit ver schillende andere aanwijzingen blükt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. van omstreeks dertig personen W*eslagen en letterlijk vertrapt. Tot va» de orde moert derhalve in Stefani meldt uit Bern: De wereld verkeert in afwachting van het komende voorjaar, waarin men ongetwijfeld groote militaire en politieke gebeurtenissen zal be leven. In internationale militaire kringen meent men, dat de oorlog beheerscht zal worden door de vol gende feiten van kapitale be- teekenis: 1. Een strijd in snelheid en macht tussehen de as én Engeland, waarbij legermachten over de we reld verplaatst zullen worden, die tot taak hebben de organisatie van den tegenstander te breken. 2. Een strijd in snelheid en macht tussehen de Engelsche vloot en de luchtmacht van de asmogend- heden. 3.- Een strijd in snelheid en macht tussehen de vervoercapaciteit ter zee van het Britsche rijk en de ver- nietigingscapaciteit van de lucht-, vloot- en duikbootmacht van de as- mogendheden. De overwinning hangt af van. de suprematie vgn die drie factoren, waarbij internationale militaire kringen aan de as een enorme macht toeschrijven en geneigd zijn haar de overwinning te voorspellen. De Londensche correspondent van het Spaansche blad ABC schrijft, dat de aankondiging van Hitler van het begin van den duikbootoorlog in de Londensche pers den grootsten weer klank gevonden heeft. De Daily Mail maakt van de gelegenheid ge bruik om een campagne te beginnen tegen de „verwarring in het technisch bestuursapparaat" van het ministerie van Handel. Het blad schrijft: „Wij hebben veel meer schepen noodig, die in serie vervaardigd worden. De aan wezige scheepsruimte moet niet alleen ten volle benut worden, doch zij moet ook op de juiste wijze verdeeld en be heerd worden. Er moet een nieuwe energieke en met de materie vertrouw de minister benoemd worden, die tevens deel uitmaakt van het oorlogs- ROTSHULEN ALS St il' AAT8. De bewoners yan een Engelsche stad aan de Zuid-Oost-kust ge- bruiken de rotsholen, welke vroeger door de smokkelaars werden benut, als schuilplaats tegen luchtaanvallen. (Associated Press) kabinet". De correspondent verklaart, dat de perscampagne van de Daily Mail iederen dag belangrijker wordt, want bovendien is er nog het dringende vraagstuk van het binnenlandsch ver- voers- en verkeerswezen, dat nog steeds op een oplossing wacht. Er is een gebrek aan goederenwagens om de steenkoolreserves naar de industrie te kunnen vervoeren. Nog veel minder kunnen de bestellingen der bevolking ten uitvoer worden gelegd. Volgens Engelsche dagbladberichten heerscht er in bepaalde districten een groot over schot aan steenkool als gevolg van het verlies der continentale afzetgebieden. Deze stagnatie kan echter niet ver holpen worden, daar er een tekort aan spoordregmaterieel is. De Financial News legt er bij- zonder den nadruk op, dat „alleen in Yorkshire een millioen ton steenkool op vervoer en distributie onder de ver bruikers ligt te wachten". Een nieuw vraagstuk is bovendien, zoo gaat A.B.C. verder, de invoer van goederen en levensmiddelen en de rechtvaardige verdeeling hiervan, die door een coör dinatie van de verschillende ministeries gewaarborgd zou worden, doch waar schijnlijk door den aangekondigden duikbootoorlog volkomen in de war zal loopen.. De chef van de Amerikaansche vloot operaties, admiraal Stark, heeft, naar Associated Press meldt, in de commis sie uit het Huis van Afgevaardigden voor de militaire uitgaven verklaard, dat het op het oogenblik niet raadzaam is meer torpedojagers aan Groot-Brit- tannië af te staan zooals Wendell WiU- kie heeft aanbevolen. In Washington wordt'; naar die Ame rikaansche bladen melden, door de federale scheepvaartautoriteiten ver klaard, dat de Vereenigde Staten op het oogenblik aan Engeland niet meer koopvaardijschepen kunnen afstaan. Alle Amerikaansche scheepsruimte moet voor een tijdsduur van minstens negen maanden gebruikt worden om de Amerikaansche bewapeningsindustrie van het noodige te voorzien. In feite hebben de Vereenigde Staten zelf nog zestig schepen met een tonnage van elk 10.000 ton noodig om hun eigen behoefte te kunnen dekken. Het gebrek aan schepen is zoo groot, dat de reeders in de komende week op verzoek van de federale scheepvaartautoriteiten vrij willig het prioriteitssysteem zullen in voeren, teneinde het vervoer van Ijp- langrijke grondstoffen voor de Ame rikaansche bewapeningsindustrie le waarborgen. De koopvaardijvloot van de Vereen. Staten bestaat op het oogenblik uit 1276 schepeg met een in houd van 7.55 millioen ton, waarvan slechts 331 vrachtschepen en 46 tank schepen met een totalen inhoud van 2.4 millioen ton voor het overzeesche ver keer geschikt zijn. In de Amerikaan sche havens ligt veel materiaal, dat voor Engeland bestond is, doch dat door het Engelsche gebrek aan schepen niet vervoerd kan worden. Doch ooiéde voor de Vereen. Staten bestemde goe deren hopen zich in overzeesdie ha vens op, daar de Amreikaansche vloot niet tegen haar verzwaarde taak is op gewassen. De bevoegde commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de aanvul lende begrooting ten bedrage van 1533 milliard dollar voor het leger en uit breiding van de vloot goedgekeurd. Deze begrooting wordt thans bij het plenum van het Huis ingediend. Hier aan waren onmiddellijk verklaringen voorafgegaan van den chef van den generalen staf. Marshall, en den vloot voogd, admiraal Stark. Marshall ver klaarde, dat het „gevaar voor een inval in Amerika" thans minder dreigend is dan een jaar geleden. De Ver. Staten zijn thans aanmerkelijk veiliger dan nog enkele maanden geleden te ver wachten was. Stark verklaarde, dat het bouwprogram van de Amerikaansche marine goede vorderingenSnaakt. In de gisteren gehouden debatten in den Senaat over de wet tot hulpver leening aan Engeland verklaarde de republikeinsche senator Nye, dat het wetsontwerp van het Congres een „stroopoppen-parlement" maakt. Bo vendien zou het Congres gedwongen worden te stemmen voor Amerika's deelneming aan den oorlog. Nye herhaalde dan zijn vroegere verklaring en die van andere senato ren dat de wet tot hulpverleening aan Engeland van Rbosevelt een dictator maakt. Roosevelt bevindt zich reeds in oorlog, en enkele dagen na aanvaar ding van de wet, hoogstens binnen en kele weken, zouden ook de Vereen. Staten zich in oorlog bevinden. Ten slotte plaatste senator Nye tegenover de waarschuwingen, daKle Vereen. Staten wellicht een invasie nullen beleven, de opmerking, dat dit „spoken van Roose velt" zjjn. Het is eenvoudig fantastisch om aan te nemen, dat Duitschland Martinique zou bezetten, het Panama- kanaal zou bombardeeren, "of Be Ver. Staten te land via Zuid-Amerika zou Hmnen aanvallen. De democraat Wheeler noemde ie uitlating van Roosevelt, dat vredes voorstellen eerst overwogen kunnen worden na een Britsche overwinning ..een verontwaardiging-wekkende ver klaring". De president neemt daarmede een standpunt in, dat ongerechtvaardigd is, in zooverre de Vereenigde Staten niet bereid zijn deel te gaan nemen aan den oorlog. Wheeler riep uit: „Ik consta teer, dat wij niet aan dezen oorlog deelnemen, tenzij de president ons daartoe reeds verplicht heeft. En wan neer wij wel deelnemen aan dezen oor log, gebeurt dat met miskenning van de Amerikaansche grondwet". Wheeler oefende vervolgens felle cri- tiek uit op het feit, dat Roosevelt den Engelschen raad geeft omtrent hetgeen zij moeten doen. De president heeft het recht niet den Engelschen een voort zetting van den oorlog aan te bevelen. Bovendien heeft Engeland geen kan sen op de overwinning, wanneer de Vereenigde Staten niet gaan deelnemen aan den oorlog. De democratische sena tor Clark verklaarde, dat Roosevelt met, zijn uitlating Dinsdag practisch heeft toegegeven, dat hij de Vereenigde Staten als in oorlog beschouwt. Na de aanvallen van Wheeler zjjn de debatten in den Senaat zeer leven dig geworden, aldus het D.N.B. De de mocraat Chandler beschuldigde de te genstanders van de wet op de hulp aan Engeland er van, dat zij trachtten het vertrouwen van het Amerikaansche volk ip den president te schokken. Ook hij, Chandler, hoopt, dat de Ver eenigde Staten aan den oorlog niet zullen gaan deelnemen. Mocht dit ech ter toch gebeuren, dan kunnen al deze redevoeringen slechts schadelijk zjjn. Wheeler antwoordde, dat hij er óp moest blijven staan, dat deze oorlog niet de oorlog van Amerika is. De democraat Brown verwierp even eens de opvatting van Wheeler, vol gens wien de wet een oorlogswet is. Wheeler en derisolationisten zijn er voor verantwoordelijk, dat in het buitenland de indruk bestaat, alsof het met de aanvaarding van de wet gaat om een kwestie van oorlog of vrede. Na deze woorden sprong Wheeler op gewonden op en verklaarde: „En toch blijf ik volhouden, dat het hier om oor log of vrede gaat Volgens een bèricht van*WÏ agent schap uit Washington, aldus het D.N.B., dreigt de kwestie der landverpachting op de door Engeland aan de Vereen. Staten afgestane steunpunten 'n storm te ontketenen in het Congres, aange zien de Engelsche grondbezitters reus achtige winsten trachten te trekken uit de landverpachting: De democratische senator Ellender verklaarde, dat Engeland weliswaar torpedobootjagers heeft gekregen, maar dat de Vereen. Staten tot dusverre nauwelijks iets daarvoor terug hebben ontvangen. In het bovengenoemde bericht wordt verder gezegd, dat Engelsche staats burgers tot 10.000 dollar eischen voor iederen morgen grond, die de Ameri kaansche marine wil hebben. Verschei dene senatoren hebbes derhalve inter pellaties voorbereid, welke zij willen indienen, zoodra de kwjStié der steun punten voor den Senaat kömt. Van bevoegde zijde in Washington wordt verklaard, aldus verder het D. N. B„ dat het de hoogste tijd is, dat Londen ingrijpt in de onderhandelin gen en een einde maakt aan de reus achtige eischen van Britsche onder danen. En niet alleen, dat de Engel schen overdreven hooge prijzen vragen, de Britsche autoriteiten willen ook de rechtspraak behouden over de Ameri kaansche steunpunten. Daartegen ver zetten zich echter de Amerikaansche leger- en marine-autoriteiten op de krachtigste wijze. De crediet-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan het uittrekken van 1.5 millioen dollar voor het inlichtingen bureau der regeering, het „Office of governments repoyts". De directeur van het bureau, Lowell Mellett, heeft verklaard, dat in geval van een oorlog van den kant der regee ring alleen de gebruikelijke militaire censuur, maar geen censuur op de radio en de pers in het voornemen ligt. Een andere zaak echter is de censuur, die de redacties der Amerikaansche dagbladen zich zelf zouden opleggen :n het landsbelang. De vraag of het bureau propagandistische doeleinden moet nal streven, of een politiek instrument vormtjvan de regeering, beantwoordde Mellett met een ontkenning, hij noemde het bureau een „clearinghouse" voor regeerings-informaties. Het bureau werd tot dusver gefinancierd met subsidiegelden als bestanddeel van het Witte Huis. Tijdens de Senaatsdebatten trok de Nye, naar nader wordt gemeld, ver gelijkingen tussehen den toestand van thans in de Vereenigde Staten met'dien in 1917. De maatschappelijke kringen zijn dezelfde als toen. Dezelfde vrou wen, die haar naam in de krant ge drukt willen zien, vormen commissies en geven diners met danspartijen om tot den oorlog op te hitsen. Langs de Atlantische kust heerscht dezelfde hysterie als in 1917, waarbij het op merkelijk is, dat de bewoners dezer gebieden, die zulke voorstanders zijn van den oorlog^ het minste lust toonen om vrijwillig bij de weermacht te die nen. Zjj, die het voortschrijden van Roosevelt naar den oorlog weerstaan, wérden evenzeer belasterd als voor de deelneming der Vereenigde Staten aan de wereldoorlog. Bankiert en financien oefenen denzelfden pro-Britschen druk uit en men verneemt dezelfde honing zoete woorden voor Engeland. Dezelfde inmenging van het type koL House is ook thans weer voorhanden. Nye wees op de reis van den president der Harvard-universiteit, Gorman, die als nieuwe «eciale afgezant van Roosevelt naar Engeland zal gaan. Toen evenals thans weigerde Engeland zijn oorlogs doeleinden bekend te maken. OP WEST-DUITSCHE INDUSTRIE DISTRICTEN. De R.A.F. heetf getracht in den nacht van 26 op 27 Februari, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, aan vallen te doen op West-Duitsche in dustrie-districten. Ofschoon de weers omstandigheden niet ongunstig waren, is het den aanvallenden Engelschen formaties- niet gelukt hun voornemen ten uitvoer te leggen. De Britsche vliegtuigen werden door het krachtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een anderen koers te nemen of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zij de uitgeworpen bommen niet konden richten. De in vrij grooten getale uit geworpen brisant- en brandbommen vielen voor het grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige, schade aan woonhuizen, terwijl militair economische of militaire doe len niet getroffen werden, Verschei dene burgers werden gedood of ge wond. 5 SPOEDCONFERENT1E TE HANOL De gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, vice-admiraal Jean Decoux, heeft gisteren te Hanoi een spoed- conferentie bijeengeroepen van Indo- Chineesche militaire- en bestuurs ambtenaren ter bespreking van het Japansche compromisvoorstel, dat in gediend is in een informeele ver gadering van de Japansche, Fransche en Thailandsche delegaties te Tokio op 24 Februari. Aan de conferentie van gisteren namen, behalve de gouver neur-generaal Mor.dant, de opperbevel hebber van de Fransche strijdkrachten in Indo-China, Pierre Delsalle, chef van het bureau van de secretaris generaal, de hoogste residenten voor Tonkin en Cambodja, en Mantovini, directeur vaui het departement voor Politieke Zalen, deel. Thailand «cl» minister naar Tokio. De Thailandsche minister Badakaroe is per vliegtuig op Formosa aange komen, vanwaar hij naar Tokio zal doorreizen. Naar verluidt zal Bada karoe met bijzondere opdrachten zijner regeering aan de vredesconfe rentie deelnemen. Voorts verluidt hier uit betrouw, bare bron, dat Thailand bereid zou zQn, van verdere eischen af te zien en het Japansche voorstel aan te nemen.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1