GIPSY DOTT ERFT EEN GEHEIM STADSNIEUWS AT AAR ANNEER TWEEDE blad WOENSDAG 12 MAART 1941 P««n gee. te. eldig- Groenteteelt in kleine tuinen. Uit vroeger tijden. Gevarieerde avond van de N. R. V. Vingerafdrukken nemen is een kunst. Hel aspect van de Jaarbeurs wijzigt. I FEUILLETON P'jk. >1 is |tge- i L zal Uit ve». \m- ptale ide naar [thee even [thee rche heeft met Ideze 1 buit I eth- pt de i ge- ordt ING. de» en |lang. van ent plaat- oneel ander i tram vet BECK I. ZWAK TE ND UK GEEFT VELE NUTTIGE WENKEN Voor de afdeeling Gouda van de Ne- jKlandache Maatschappij voor Tuin- Mu«r en Plantkunde, hield gisteravond De Reünie, de heer J. Zwartendijk, iplinisch district leider bij den Plant- 0 Ziektekundigen dienst te Boskoop, 0B inleiding over „Groen ten teelt in getne tuinen". De inleider merkte op dat de veen- goad, in deze omstreken, bij de "ak- aSMchen die speciaal zijn ingericht en Brimndig worden voorgelicht, heel ptde resultaten oplevert, doch dat an- Jren heel veel moeilijkheden tegenko men en vaak te kampen hebben met elekten en beschadigingen. Dikwijls is ge ongunstige ligging van het tuintje Barvan oorzaak. Ligt het tuintje op tet Noorden en is het door schuttingen eeageven, doe dan maar heelemeal geen moeite, raadde spreker aan. In andere •srsilen echter noemde hij goed spitten Jee eerste vereischte. De planten moe ial voldoende lucht en water hebben, mwr van dit laatste ook weer niet te wei, daarom moet da grond zoo gespit «orden, dat het grondwater zoo noodlg kas opstijgen en het te veel aan water ktn wegvloeien. Een groote rol speelt ook de bemes ting. Voedingsstoffen, waaraan de plan- Me bet meest behoefte hebben, zijn itikstof, phosphorzuur, kali en kalk. gen kan die aan den grond toevoegen Bor er stalmest, of kunstmest op te Hengen. Het zaaien en planten besprekend, ■erkte de heer Zwartendijk op, dat keken meestal veel te veel zaad bestel- lm. Als voorbeeld nam bij selderij- wsd, waarvan, naar hij verklaarde, de leek vaak een lood aanwendt. Dat be nt 23 30.000 zaden. Waar moet men pet een tuin van eenige vierkante me iers blijven als alles eens opkwam? rroeg hij. Als men kool wilt kweeken k het beter in het geheel niet met zaad Is werken, doch plantjes te koopen, raadde hij aan. Voorts wees spreker op de juiste ver. taling; men moet trachten een gun- itige opvolging te krijgen, door regel matig kleine beetje te zaaien of te planten; zoo bijvoorbeeld voor vroege lis te nemen Meikoningin, die vlug ait en in den zomer Zwarte Duit- e, die een goede zware krop geeft niet zoo vlug doorschiet. Een be- Ungryke factor noemde de inleider toorts de diepte van het zaaien, hij waarschuwde tegen te diep zaaien; hoe kleiner het zaadje, hoe ondieper moet het liggen. Ook voor het bestrijden van ziekten gde heer Zwartendijk vele nuttige «renken. De veel bij kool optredende knolvoet, is te voorkomen door bij ieder plantje een lepeltje ongebluschte kalk door de aarde te mengen. De koolvlieg kin door het aanbrengen van kool kraagjes, ringetjes van asfalt, of door begieting met een scheutjeM),3 pet. mtchtboomen-carbolineum oplossing, bedreden worden. By het oplossen van de vraag: „wat tullen we gaan telen?" raadde inleider un vooral te denken aan de wintercon- sumptie. Gaat men aardappelen telen, w»t hij, in verband met de minder goede kwaliteit, die de veengrond op levert, niet sterk kon aanbevelen, dan dient men er op te werken, dat de grond voldoende kali en fosforzuur, maar weinig stikstof bevat. Voorts noemde hij o.m. snij-, stam— bruine en Uevitsboonen, terwijl hij ook de moge lijkheid voorzag van het telen van mjaboonen. Vervolgens behandelde de heer Zwartendijk het combineeren van ver schillende cultures, hetgeen hij zeer wenschelyk achtte. Men zaait bijvoor beeld de rijtjes spinazie wat uit elkaar, dan kan men daartusschen bloemkool tetten, deze weer op een onderlingen afstand van ca. 45 cM., zoodat er nog plaats overblijft voor kroppen sla. Bij een goede opvolging kan men reeds «roeg, voor verscheidene dagen in de «eek, andere groenten hebben, zoo verzekerde hij. Nadat van de gelegenheid tot vra- fen stellen een druk gebruik was ge kaakt, dankte de voorzitter, dr. A. Scheygrond, den spreker voor diens leerzame en onderhoudende causerie, «elke dank hij vergezeld deed gaan ven een speciale Goudsche attentie, in 1 DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit Ammerstol: In de laatste week werden gevangen 53 zalmen van 14 tot 28 h.n. ponden, enkele zware soorten wogen over de 30. De prijs is van 1,50 van het begin der week tot f 1,25 thans. 5* JAAR GELEDEN. Door belanghebbende eigenaars in de kom der gemeente Gouderak is een verzoekschrift ingediend aan het dijk bestuur, om in plaats van 60 c.M. dijk- verhooging, daarvoor in geval van hoogen waterstand te mogen plaatsen kistingen op den dijk, daar vele huizen nu reeds zeer laag staan en bü ver hooging het ongerief nog grooter zou worden. 25 JAAR GELEDEN. Naar wü vernemen hebben commis sarissen van de N.V. Stearine Kaarsen fabriek Gouda besloten in de a.s. alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen aan de gemeente Gouda een som van 25.000 ten geschenke aan te bieden voor de stichting van een volks- en schoolbad te dezer stede op voorwaarde, dat het bedrag dat ontbreekt voor de atichting van een zoodanige inrichting uit vrijwillige bij dragen wordt bijeengebracht, opdat de gemeente zonder oprichtingskosten in het bezit dezer zoo nuttige en daarbij zoo noodige instelling zal geraken. De directie heeft naar aanleiding van het voorstel van commissarissen tot een bijeenkomst genoodigd het hoofd dezer gemeente, benevens een aantal industrieelen en handelaren, ten einde te bespreken op welke wijze het beoogde doel het 'spoedigst kan worden bereikt. Als resultaat daarvan kan worden medegedeeld dat beoogd wordt de totstandkoming van een in richting, waarvan de kosten worden begroot op 1 50.000, zoodat aan het be- noodigd bedrag nog 25.000 ontbreekt. Een commissie, in de bijeenkomst benoemd, heeft thans een circulaire tot een aantal personen in deze gemeente gericht met het verzoek om financieele medewerking. De commissie bestaat uit de heeren J. L. van Eijk, voorzit ter, S. Vingerling, secretaris, A. Bou- ters, penningmeester, L. J. Jaspers en H. J. Nederhorst. den vorm van een bus stroopwafelen. Daarop toonde de heer <3. Luijerink eenige nieuwe kweekproducten op het gebied van hortensia's, n.i. fraaie vol- bloemige vijftakkers in 0,8 potjes en een door speciale, nog nergens anders gevolgde behandeling binnen een jaar verkregen plant van bijzonderen om vang, grooter dan bü het gewoonlijk ge volgde kweeksysteem ooit mogelijk is geweest. DE HEER PANMAN VERTELT, JULIA DE GRUTTER DRAAGT VOOR, FILMS TOONEN NEDERLAND De af deeling Gouda van de Neder- landsche Reisvereeniging heeft giste ren in „Concordia" een gevarieerden avond belegd. De zaal was geheel gevuld, toen de heer C. H. Hagedorn den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en den heer J. Panman, algemeen voorzitter der N.R.V. inleidde, die het een en ander over de plannen voor 1941 ver telde. De heer Panman ving zijn causerie aan met te zeggen, dat het voof een reisvereeniging in een tyd als deze niet gemakkelijk is, daar 95 van het werkterrein weggevallen is. Er is een recht tot arbeiden en een plicht tot arbeiden, maar ér is tevens een plicht tot arbeidsvreugde. Men moet kunnen genieten om weer te kun nen werken. Het levensgenot is een factqf, zonder welke het leven weinig waarde heeft. De N.R.V. wil de menschen doen reizen, als het kan mèt haar en anders zonder haar; maar in ieder geval moe ten de mensehen er op uit. Deze woorden, zei de heer Panman, zijn niet alleen een propaganda voor ons zelf, maar tevens een aansporing om in onze vacantie zoo te genieten, dat we weer frisch onze dagelijksche taak kunnen opnemen. Naast er.kele reizen, die het vorige jaar niet zyn doorgegaan, staan vele. die goed geslaagd mogen heeten. Er zijn natuurlijk fouten gemaakt, maar hierop zal dit jaar bijzonder gelet wor den. En zoo staan Sn eek, Zanding, Col- denhove, Reeuwijk en de büzqnder f;oed geslaagde bootreizen met de „Ju- iana" weer op het programma. Voet reizen zijn in voorbereiding; kortom de N.R.V. heeft voor zeer gevarieerde programma's gezorgd. Ieder zoeke nu eenmaal in zijn va cantie naar iets anders, als hij In het dagelijksche leven gewoon is; wie in 't lage land woont, zoekt de bosschen van Brabant en de Veluwe en omge keerd. In ons land zijn tegenstellingen ge noeg, voor wie maar zien wil; maar dikwüls zijn ze subtiel en niet gemak kelijk te ontdekken. Wie het voorrecht heeft te kunnen zien, kan van alles ge nieten. Zoowel de Imbosch als de rechte wegen in den Wieringermeer- polder zeggen ons iets. De Nederlander houdt van haastig en jachtig toerisme. Vroeger was dit ook al zoo; liever in acht dagen door heel Zwitserland dan acht genieten genieten van de omstreken van Luzern. En om dat de deelnemers het wilden, is dit streven door de Reisvereeniging aange moedigd. Voor rustig toerisme Is er in eigen land genoeg ta vinden, dat in den va- cantietüd weer sterkte geeft voor den arbeid in de rest van het jaar. Vervolgens droeg de, bekende voor drachtkunstenares Julia de Grpyter eenige Vlaamsche schetsen voor. In haar sappig Vlaamsch kwamen ^oowel de vroolüke als de meer stemmige stukjes bijzonder tot hun recht. Uit het bekende boek van Ernst Claer „Uit het blijde leven van pastoor Cam- pens" declameerde zij de leutige ge schiedenis van „den onderpastoor". In Felix Timmers' „Het versken" zag men het verksken met het sierlijke krolle- ken in zijn staartje", lijk „een rijk madammeken met een nieuwen hoed" op zijn pootjes wegloopen. Humoristisch, maar toch stemmings vol was „De reis van St. Kathleenenaar de eerde", een schetsje van Jan Eek hout, waarby St. Kathleene de ver zuchting slaakt, dat de aarde nog net zoo zondig is als vroeger. Als toegiftje droeg Julia de Gruyter nog voor enkele stukken van Tyl Uilen spiegel. naar het gelijknamige boek van Herman Teirlinck. De aanwezigen genoten volop van de op een vlotte, echt Vlaamsche wijzi voorgedragen schetsen en beloonden de kunstenares met een welverdiend applaus. Van de films, die hierna vertoond werden, was de eerste een tocht met de „Juliana" over het IJsselmeer. De volgende film was een deel van de binnenkort te verwachten kleurenfilm: „Nederland—Rembrandtsland" en wel het deel, dat vlotte close-up's te zien geeft van Marken en Volendam. De kleurige kleederdacht komt hierbij b(j- zonder goed tot haar recht, wat even eens het geval was in de laatste film: Holland-Bloembollepland. De heer Hagedorn sloot met een op wekking om de N.R.V. trouw te blyven, dezen bijzonder goed geslaagden avond. «i» TACHTIG SECRET ARIE- AMBTENRAEN KRIJGEN ONDERRICHT Publiek moet met schoone vingers komen Binnen zeer korten tyd zal op de ge meente-secretarieën een -aanvang wor den gemaakt met de uitreiking van persoonsbewüzen. Dit persoonsbewijs zal o.a. gesierd moeten worden met twee afdrukken van den rechtervinger van den betrokkene, nl. eén op de ach- terzyde van de in het përsoonsbewys te bevestigen foto en één op het daarvoor bestemde deel van dat bewys. Verder moet ook nog een vingerafdruk ge plaatst worden op de uitnoodiging, tot het in ontvangst nemen van het per soonsbewijs, die weer op de secretarie ingeleverd moet worden. Niet iedere ambtenaar kan maar zoo, zonder meer, vingerafdrukken nemen. Volgens de dienaangaande gegeven voorschriften geschiedt dit slechts door hem, die daartoe bevoegd verklaard is door het hoofd van de Rijksinspectie der bevolkingsregisters. Om nu te kunnen overgaan tot het afgeven van deze bevoegd-verklarin gen zyn voor alle daarvoor in aanmer king komende ambtenaren cursussen in de dactyloscopie (het nemen van vin gerafdrukken) georganiseerd, na afloop waarvan de deelnemers op htm vaar digheid worden getoetst. Voor Gouda en omliggende gemeen' ten is deze cursus gehouden in het Waaggebouw, alhier. Aan den cursus namen deel ca. 80 secretarie-ambtena ren en politie-beambten. Omdat dit aan tal te groot was om alle ambtenaren tegelijk de noodige vaardigheid bü te brengen, heeft men vijf cursusmiddagen gehouden. Op eiken middag waren 15 a 20 personen aanwezig. De cursus stond onder leiding van den heer J. P. Wepster, adjunct-inspec teur «mn politie te Gouda. Verteld werd, dat voor het nemen van vingerafdrukken noodig zyn dacty- loscopische inkt, een dikke inktsoort, die snel droogt, een dikke glasplaat, lang ca. 35 cm. breed ca. 10 cm waar op de inkt aangebracht wordt, een spatel om de inkt uit te wrijven en een rol om de inkt zoodanig uit te rollen, dat de geheele glasplaat met een heel dun laagje Inkt is bedekt. Een te dikke inktlaag geeft vette afdrukken, waar by de inkt ook in de papillairlünen van den vinger dringt. Hierdoor krijgt men geen goed lynenbeeld, maar een zwarte plek. Dortiuidlge-kaalhoofdige meet 1 Wanneer nu tot het nemen van vin gerafdrukken wordt overgegaan, wordt eerst onderzocht of de vinger van den betrokkene schoon is. Is dit niet het geval dan moet de vinger eerst gewas- schen worden met water en zeep en daarna goed worden afgedroogd. Ook is het mogelyk, dat menschen met een dorre huid b.v. menschen, die veel met meel omgaan, voor het nemen van een vingerafdruk verschünen. Dan is het gewenscht, dat die persoon even zijn vinger door het hoofdhaar, dat altyd eenigszins vettig is, strykt. Alleen zit men er soms mee, dat de „dorhuidige" bovendien kaalhoofdig is. Ia dat geval wil misschien de ambtenaar, voorop gesteld dat hü een behoorlijke haardos heeft, zyn hoofd wel beschikbaar stellen. Nadat dus is nagegaan, of de vinger geen eigenschappen heeft, die voor hét dactyloscopeeren moeilijkheden ople veren of die moeilijkheden zijn ver holpen, neemt de ambtenaar den vin ger van den gegadigde voor het për soonsbewys op een bepaalde manier vast en vertelt daarby, dat hy alles wel zelf zal uitvoeren, dat de betrok- kene'niets anders heeft te doen dan zyn 6pieren van arm en hand slap te hou den, Wordt er „geholpen", dan is de kans op mislukking groot. De ambtenaar plaatst nu den door hem vastgehouden vinger op de inkt- plaat. zoodat het eerste üd en ongeveer een derde deel van het tweede lid de plaat raken en drukt licht op den vin ger. Alle papillairlünen zün dan vol doende van inkt voorzien. Terstond na het ininkten van den vinger, wordt deze eerst op de uitnoodiging geplaatst. Vervolgens wordt de vinger opnieuw ingeinkt en de handeling op de achter zijde van de foto herhaald. Daarna komt het persoonsbewijs zelf aan de beurt. Benzine om vinger schoon te maken. Na afioop van deze handelingen kan de vinger met waschbenzine gereinigd worden. Nu valt benzine onder de dis tributie-bepalingen. Daarom is in over leg met het Rijksbureau voor aardolie producten overeengekomen, dat voor dit doel vier liter waschbenzine per duizend inwoners betrokken mag wor den. Verder werd verteld hoe te handelen by kromme vingers, vingers met lit- teekens of wonden of bij het ontbreken van één of meer vingers. Als het ma ken van een afdruk onmogelijk is, kan óf gewacht worden totdat de vinger genezen is of een afdruk gemaakt Wor den van een anderen vinger. Hierna kwam het practische gedeelte van den cursus aan de orde. De ambte naren kwamen met zijn tweeën voor het voetlicht en konden naar hartelus* met elkaar experimenteeren. Om d« beurt speelden gij de rol van gegadigde Toen bleek dat, hoewel in theorie he' nemen van een behoorlüken vingeraf druk kinderspel is, het in de practijk nog al eens wil mislukken, dat er wel degelijk routine voor noodig is. Men kreeg afdrukken te zien, die verre van fraai waren. Soms was alleen maar de afdruk van den vingertop te voorschün gekomen, dan weer was veel te hard op inktplaat of papier gedrukt en ver toonde zich een zwarte vlek, zonder eenig lijnenbeeld. Ook wilde de gf te drukken vinger nog we] eens verschui ven en dan it de afdruk natuurlijk waardeloos. De ambtenaren zullen deze week wel zwaar aan het oefenen zijn, want vol gende week moeten zij weer in het Waaggebouw verschijnen om vaardig- heidsproeven af te leggen. Blijkt dan, dat zü de noodige vaardigheid nog niet bezitten, dan krijgen zü geen verkla ring van bevoegdheid. Maar die zullen er wel niet zijn, het nemen van een vingerafdruk is geen heksen. Heeft het gemeen tepersoneel dit be wijs in handen, dan kan de uitreiking van persoonsbewüzen beginnen. DE OPEN STANDS GAAN VERDWIJNEN. De voorjaarsbeurs 1941 is geopend. De tweede jaarbeurs in oorlogstyd. De jongste najaarsbeurs in 1940 noemde de heer Graadt van Roggen ronduit: een waag. De directeur van de Neder - landsche Jaarbeurs, mr J. Milius, kon er op den openingsdag van getuigen, dat de voorjaarsbeurs van dit jaar het beeld biedt van den onverzwakten wil van het industrieelen bedrijfsleven om velerlei en ernstige moeilykheden ten spijt, zijn taak in bet belang der samenleving voort te zetten, van een groote vitaliteit, veerkracht, vindtag- rükheid, vaardigheid en vernuft om den arbeid, waar dit noodig was, ook langs nieuwe wegen op te nemen, van den krachtigen wensch zijn deel bij te dragen tot de bevordering van Neder- land's welvaart, uit den nedergang weer omhoog, bereidvaardig, moedig, bekwaam, vol geest- en daadkracht. Het waagstuk waarover de heer Graadt van Roggen het vorig jaar sprak, werd dat jaar reeds verantwoord op de najaarsbeurs, welke agrarisch gericht is, de voorjaarsbeurs indus trieel gericht als zij is kon de demonstratie worden van Nederland- sche geestkracht en aangemoedigd naar voren zün gekomen, ongewijzigd in haar samenstelling bleef zy niet. Er vertponen zich in den ontwikkelings gang van het jaarbeurs-instituut ge leidelijke iünén, welke zich deze beurs duidelyk demonstreeren. De voorzitter van den Raad van Beheer, dr. F. H. F e n t e n e r van V1 i s s i n g e n, heeft hierover in zün tafelrede aan het gebruikelijke noenmaal interessante en behar tigenswaardige dingen gezegd. Vele trouwe leden ontbreken ditmaal en daarvoor zün vele redenen. Eén van deze redenen is het gebrek aan grond stoffan, büvoorbeeid bü de leveran ciers van non-ferro-metalen. Maar ook voor andere branches geldt dit. Men zou zeggen: de verkooper heeft geen Jaarbeurs-actie meer noodig. Men hoort wel zeggen: als we van deze artikelen maar iets konden koopen". Dr. Fentener van Vlissingan heeft een verkooper hnoren zeggen: ik durf me eigenlijk niet vertoonen, ik ben bang. dat m'n afnemers me iets doen". Ér zijn tüden geweest, dat mar vreesde of de koopers wel komen zouden, in deze dagen zijn er ver- koopers weggebleven. Het opmerkelüke van deze voor jaarsbeurs is, dat er duidehjk een overgang valt waar te nemen van de gesloten stand naar de open ruimte Dat is een gewichtige aanwyzing voor de toekomstige ontwikkeling van het jaarsbeursinstituut. Bü den aanvang van het jaarbeurs, instituut in Mei zal de jaarbeurs 25 jaar bestaan bouwde iedere deel nemer zijn eigen hokje, vooral niet te dicht bij den concurrent. Hi) mocht eens wat kunnen zien. In den loop van den tijd kwam daar verandering in. Er kwamen groepen van deelnemers, maar geseheiden. Altyd nog bleef de gesloten stand gehandhaafd. Gelei, delük aan kwamen er demonstraties van vakgenooten in open ruimten. Op deze Jaarbeurs vindt meif de kunst- zyde-industrie en deschoaren-in. dustrie samen. Geen/ hokjes meer. men toont elkanders/producten open- lük. zonder schgoom, met zooveel mo gelyk gemak voor den afnemer. Het zou wel kunnen zijn zoo oordeelt dr. Fentener van Vlissingen dat dit begrip een groote versterking voor de jaarbeurs van de toekomst zou kunnen zün. De groote overheidsbe moeiing is een nadeel voor de Jaar beurs Als het Rijksbureau prijzen vaststelt en opdrachten verstrekt, dan zou men kunnen vragsn. wat er van de Jaarbeurs terecht komt. Maar. als er een organisatie van het be drijfsleven komf, dan zal de Jaarbeurs internationaal niet aan belang in boeten. w 1 Thalia Theater: Gier Walljr (met Hei. demarie Hatheyer, Sepp Rist tm Eduard Kfick). Aanvang 7.15 uur. Reünie Bioeeoop: I huwelijk op al. betaling (met Ralph Arthur Roberta, Jphannes Riemann en Leny Maren, bach). Aanvang 7.18 uur. 12 Maart 7.38 uur Ned. Geref. Gemeentel Spreekbeurt de. Joh. van Welzetfc biddag voor den nood der tüden en voo rhet gewas. 12 Maart IJl nar Ter Geuw: Lezing prof. R. Caiimir voor Vereenlging voor Paedagogiek, onderwerp: Waarom gehoorzamen onze kinderen met? 12 Maart 2 uur Daniël: Damescursua E.H.B.O. 12 Maart 2 uur Blauwe Kruis: BUbel- bespreking da. E. E. de Looze, on derwerp: Amoe 4. 12 Blaart 2 uur Daaiëi: Vergadering Jong Hervormden, inleiding da. tt Elzen ga, onderwerp: Gemeenteop bouw. 12 Maart I uur Kunstmin: Openbar* vergadering N.S.B., spreker J. H. L. de Bruin. 12 Maart 8—9 uur Oesthaven 19: Zit ting adviesbureau Ned. Vereenlging voor luchtbescherming. 12 Maart 8 uur Het Schaakbord: Leden vergadering Oudheidkundige Kring „Die Goude". inl iding Bert C. Hel- bers over De hofjes te Gouda en hun geschiedenis. 15 Blaart 3 uur Blauwe Kruis: Leden vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond, lezing zuster Mortier uit boek Inger Skram. 13 Blaart 7.38 uur Vrije EvangeUseku Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 13 Blaart 7JI uur Leger des Hells: Heiligingssamenkomst. 13 Blaart 1.3» uur Concordia: Opvoe ring Het biechtgeheim, door Willem Goossens' Nederlandach VoIkstooneeL 13 Maart 7.39 uur Blauwe Kruis: Jaar vergadering Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran- i ken, rede H. Ploeg Jr. 14 Maart 11 uur Veemarkt: Premie keuringen van stieren district Gouda 14 Maart 8.15 uur Ter Gouw: Gemeen te-avond Vereeniging van Vryz. Her- vormden. 15 Maart 7 uur Kunstmin: Feestavond gymnastiek- en athletiekvereeniging Vires et Celeritas. 15 Blaart 7 uur Ter Gouw: Gezelliga bijeenkomst roei- en zeilvereeniging „Gouda", vertooning smalfilm uit clubleven, daarna dansen. 11 Maart 11 uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 18 Maart 2 uur De Zalm: Bridge-drive Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. APOTHEKERSDtENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek P. Weyer, Gouwe 135. Juist deze ontwtikkelin-g van demon- streerende groepen zal meer ruimte vragen, waardoor een aanzienlüke uit breiding noodig zal zyn. De jaarbeurs voelt zich juist geroepen in de ontwik keling van deze zaken een belangrijke rol te spelen. Wanneer de ontwikkeling in de richting blijft gaan van de groe pen, mplaats van de firma's, dan zal "t gebied dat de jaarbeurs bestrijkt stel lig worden uitgebreid GOUDA OP DE JAARBEURS Op de 41e voorjaarsbeurs te Utrecht, hebben de volgende Goudsche bedrij ven ingezonden: N.V. Kon. Plateel bakkerij „Zuid-Holland"; N.V. Goede- oen- en Aardewerkfabrieken; P. J. Bellaart Jr; Plateelbakkerij „de Distel; Eerste Nederlandsche Fabriek van Ge- emailleerde Pijpen „Hollandia": N.V. waagens' Koninklüke Hollandsch Pij- Groothandel en Aardewerkfabriek v.h. Corns. Jonker en Zoon; Kunstaarde werkfabriek De Hoop. G. v. d. Kist en Zonen; Kunstaardewerkfabriek „Regi- na"; Muroplast; Plateelfabr. „Osirus"; Fa. P. J. van der Want Azn.; Pateel- bakkerü .Zenith"; Van der Want en Barras en de N.V. De Goudsche Ma chinale Garenspinnerij. (Nadruk verboden.l i) Hunter was bereid elke geschiede nis aan te hooren. welke de vrouw hsm op de mouw zou willen spelden, sis het halssnoer maar ln zün bezit kwam. Zulk wark snijden de bewoners «sn de Zuidzee-eilanden, vertelde de «touw. Deze ketting was vroeger tot eigendom van een stamhoofd op to Parel-eilanden. HU beschermde torn als zün oogappel en beschouwde tom als aijn grootsten schat... Bob Hunter viel haar lachend in de (ede: Dit ding heeft misschien wel «seige waarde voor verzamelaars, toste vrouw, maar kostbaar zijn die touten kraton in geen geval. Het toetje goud, dat er aan zit, ia met een tointig dollarbiljet rijkelijk betaald. Hm, dat mag waar aijn voor wie torn ketting oppervlakkig beschouwt, tost als a een loupe neemt «a bet tojjweik op de houtsa kraton wat Skuwkeurigar bekijkt, dan zult u zton. ml dto oogenuchijnlük zoo primitieve torstering de afgoden van den rijk- Ilii uitbeeldt. En did opptrhootd hield den ketting dhn ook terecht zeer ta eere. Dan vind ik het nogal wonder- lyk, dat bü zoo gemakkelük van zün schat heeft kunnen scheiden, mees muilde Bob Hunter. Dat ii ook niet met zün toestem ming gebeurd, zei de vrouw met na druk. Die ketting is hem ontstolen! Aha, nu begint de zaak pas in teressant te worden! En wie was de onverlaat, die zich tot die misdaad liet verleiden? Zün eigen vrouw, een beeld- schoone, jonge Maleische. Het opper hoofd had haar hartstochteUjk lief, maar hü was een oud man en ver mocht haar niet te boeien. De vrouW verloor haar hart aan een jongeren man, dien zü naar hier volgde. Het halssnoer nam ze mee. Een zéér betreurenswaardig, maar overigens nogal alledaagsch ge val, lachte Hunter, Men zou anders aan dat ding niet zeggen, dat er een huwelükstragedie uit de Zuidzee aan verbond» is... En groote rykdommenl lispelde de vrouw. Ach kom, spotte Hunter, die de verkoopster er sterk van verdacht, dat zü mat haar verbaal slechts e» hooger» prijs probeerde te bedingen, naar rjjkdota zien die houten kralen er werkelijk niet uit. Hoe komt o eigenlijk aan die geschiedenis? Dat i» mijn geheim I «ras kat ant woord, dat'ditmaal fluisterend ge| ven werd. Die ketting zal u geluk aanbrengen, maneer, maar u mag met niemand over de geschiedenis, welke er aan verbonden is, spreken. Ik zal zwygen als het grafl be loofde Hunter, niet zonder een zweem van spot in zün stem. En dien ket ting koop ik, of hü me geluk brengt of niet. Wat moet hü kosten? De vrouw noemde e» zoo lag» prijs, dat Bob Hunter zijn verbazing nauwelüks kon verbergen. Hü legde het geld op de toonbank liet het snoer in zün zak glütten- De vrouw zuchtte, alsof de geslaag de koop haar van een groote zorg had bevrüd. Hunter keek haar midden in haar roofvogelgezicht. Eigenlyk had dat verhaal ge» slot, zei hy, goed gemutst. Wien is die schoone kleurlinge gevolgd waar zün ze sam» heen gegaan? Maar dat weet u zeker niet? Als Hunter verwacht had de vrouw door zün vraag ta verlegenheid te zul ten breng», dan kwam hü nu wel zeer b.-drogen uit. O ja, dat weet ik heel goed ik «ril het u wel vertellen ook. Het was e» blanke man, die de Maleiache ontvoerde hü deed dat niet om het meièje, maar om d» ketting in zijn bezit té krügen daardoor tevens het gehsün, dat deze in zich bergt. HU brapht haar naar Honoloeioe. Bob Hunter keek geïnteresseerd op. Van spot an .ongeloof was nu plotse ling geen sprake meer. Allerlei ge dacht» gingen hem door het hoofd. Hon"lno,'iCdie ketting en Gipsy Potte zonderlinge grootvader, Zoo dat met elkaar in verband kunnen staan? Hoe heette die man? vroeg hy gespannen. Maar deze vraag liet de vrouw on beantwoord. Haar magere hand pak te hem bü zün mouw en trok hem mee naar de deur. Het is al laat en ik moet nu slui ten. Als u iets noodig mocht hebben, dan komt u maar bü me. Ik heet Mattia Brander, Manhetten Lane. Tot ziens Bob Hunter stond op straat. Achter hem klonk het gerinkel van sleutels; e» rolluik werd ratelend neergelaten. De oude opkoopster had haar winkel gesloten. HOOFDSTUK 3 Jim Fox had' zich intusschen naar het radactiebureau van de „Fanfare" begev». Daar vond hü zün schrüf- machine, een vel papier er reeds in- gestoken, gereed voor het gebruik. Maar Jim liet slechts speels zyn vin gers over de toetsen glijden. Plotse ling trok hü er het papier uit, from melde het tot e» bal ine» wierp deze, e» verwensching mompelend, ta de prullenmand. HU was nüdig dat nog wel op zün vriendin, Gipsy Dott. In gedachten had hü reeds e» sen sationeel artikel ontworpen, dat na tuurlijk geheel over Gipsy haar on verwachte erfenis handelde. Hoe kos telijk zou hü dit interessante geval hebbm kunnen uitbuiten als Gipsy het hem niet had verbod». Die avontuur- lyke grootvader zijn huis ia Hono loeioe vormden een roman op zich zelf; iedere» zou zyn artikel hebben gelezen en wat e» geweldige reclame zou daarvan voor Gipsy zün uitge gaan. Maar juist daarom in haar, voor een artiste onbegrypelyke terug houdendheid had zü geweigerd haar toestemming voor publicatie te geven. Jim vond, dat mm de bescheiden heid ook te ver kon drüven Gipsy deed dat in dit geval zeer zeker. Irene Fancy zou dat anders hebb» gedaan. Die zou er in de eerste plaats op uit zün geweest in"die er- fenisgcschiedrais eens flink de groote_ trom te roer» en daardoor zou dan Jim volop ln de gelegenheid zün ge steld zün journalistieke talenten te de monstreer». Maar daar stond weer tegenover, dat hü dat voor Irene slechts met den noodig» tegenzin zou hebben gedaan. Jim Fox liep naar het raam keek naar buiten. Meer dan twintig verdieping» bo- vm den began» grond lag het ver trek, waar hü zich bevond. In e» im- poneerende symphonic van licht kleuren strekte Manhattan zich onder hem uit. Oogverblindende lichtrecla mes schitterden in blauw, grom rood bov» de hulzenzee. Fel witte schijnwerpers wierp» hun stralen bundels op de gevels der groote i kanpand» werd» door duizend» vensters weerkaatst. Ergens hoog bo ven hém ronkten motoren. E» recla mevlieger cirkelde bov» het sta< deel en teekende vurige, zwavelgele letters op het zwart van den nachte lijk» hemel: Okay's Kauwgum I 1 En daar tusschmdoor vonkte het lang-kort-lang-kort in witte signalen. Dat was, ver buiten de stad. de vuur toren van Blackpoint. Jim rekte zich uit. Hü hield van New York, zün geboortestad. Ach, het was niet alleen in Gre»village ro mantisch, maar overal. New York had nu eenmaal de barbaarsche, zins- begoochelende bedwelmende ro mantiek van de moderne techniek ra zonder dat zou hü niet hebben kunnen lev» werken. De telefoon zoemde. Met e» sprong was Jim bü het toe stel drukte op d» knop van dea luidspreker. Voor Jim Fox... voor Jim Fox... voor Jim Foxl Inspecteur Bratt van het hoofdbureau van politie wenscht u te spreken, klonk de nasale dames stem van de telefooncentrale. Jim was onmiddellUk e» en al aan dacht. Als Bratt, die oude speurhond, hem opbelde, dan was het altijd de moeite waard. Jim voelde zün hart sneller klopp», maar hü wist zich te beheer- 'schen. Hallo, Bratt! riep hü joviaal ia de microfoon. Wat ia er aan de hand? Wü je me het laatste weerbe richt meedeel»? (Worél

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3