BONERA Pa veegde voor zijn kroost de Chocolade- e* Strikecweclcen GIPSY DOTT ERR EEN GEHEIM STADSNIEUWS AT A AAR f ANNEER r" Kwaliteit Smakelijkheid GOUI>A E BLAD DONDERDAG 13 MAART 1941 urom gehoorzamen kinderen niet? Scheepswerf verkocht. Verhuizingen' binnen de gemeente. Haagsche Politierechter. Van het' Kantongerecht. Maar hij had geen* vergunning en toen werd de bezem in beslag genomen de bezem cende/dingeni Schokkende/dingen in Oudevrater munt uit door Bij iederen goeden winkelier verkrijgbaar. Uit vroeger tijden. FEUILLETON ■OBDIOT REDE VAN PROF. CASIMIK VOOR VER. VOOR PAKDAGOOIEK. afdeeling Gouda van de Ver- iging voor Paedagogiek belegde vond in «Ter Gouw" een ver die dnrit bezocht was en o.a. ad werd door den inspec- an het lager onderwijs in de Se Gouda, or. H. J. Smidt en wethouder van Onderwijs, den W. Sanders. In eén boeiend be- beeft prof. R. Casimir de vraag itdeld: „Waarom gehoorzamen kinderen niet?" Oetoanaamheid, aldus ving prof. ,Sr aan, kunnen wij definieensn bat opvolgen van een gegeven be- j We hebben hierbij te maken met '|k factoren, den bevelende, den'be- «nfere en een gegeven situatie. De tavolene moet nu verandering bren- - in deze situatie. Een noodzake- hierbij is, dat de bevolene in -erhouding staat tot den Dit kan een natuurlijke erhouding zijn, zooals tus- kind en ouders, óf een verhou- •ntataan doordat de ouders een van hun gezag overdragen aan _wen (onderwijzers, geestelijken r.) Af kan ontleend worden aan het «botagezag. Het gezag wordt uitgeoefend tot bfH aan den betrokken enkeling of gr bereiking van een -hooger doel. sooals het welzijn van de maat schappij. Men geve opdracht rustig en beslist. Voor het uitoefenen van gezag be hoort een rechtsgrond aanwezig te lijn. Het kind gehoorzaamt niet den onderwijzer persoonlijk maar gehoor- namt 'hem in diens functie als on derwijzer. Deze moet daarom besef hebben van de waardigheid van zijn Veel ongehoorzaamheid is esn j van het feit, dat de bevelende te onzeker gedraagt, a; Edn bevel wordt gegeven, wanneer iets gedaan moet worden, dat niet vanzelfsprekend is. Voor talrijke din- Cit geen bevel noodig. Men moet zorgen, dat veel dingen, die «oer het kind nog niet vanzelf sprekend zijn, tot een gewoonte wor den. Met kind moet ook gehoorzaam heid leeren. waar het betreft dingen, die indru'schen tegen het gewone en tegen den kinderlijken aard. Het moet van natuurmenseh worden tot caltuurmensch. Waarom gehoorzamen onze kinde ren ons wel? Als fundamenteele ■ronden van de gehoorzaamheid asemde prof. Casimir in de eerste plaats de imitatie. Het volgt de andere kinderen en de volwassenen aa. Omdat die gehoorzamen, aan vaardt het kind, dat het zelf ook moet gehoorzamen. Dan is er de motorische werking van het woord. Als er een bevel ge- ren wordt, heeft men onwillekeurig neiging de bevolen handeling uit te voeren. Veel 4iangt hierbij af van den persoon van den bevelende. Van veel belane is, da* het gebod als een Vanzelfsprekendheid gegeven v wordt r.: dat men er,zelf rustig bij is. fn de derde plaats kari het kind gehoorzamen, omdat de ervaring het geleerd heeft, dat gehoorzamen het beste voor hem is. Nog beter is het, wanner het kind het zedelijk in licht krügt.' waarom het moet ge hoorzamen. Tenslotte, maar dit staat ep veel lageren trap. kan het een hevel opvolgen, omdat het bevreesd Is voor de gevolgen in den vorm v,an Strvf. Met straf alleen kan men editer geen gehoorzaamheid afdwin gen. Dit leidt er toe, dat men steeds ;grootere straffen moet uitdeelen. Welke zün de oorzaken, dat een Und niet gehoorzaamt? Dikwijls, komt het gebod -niet in een helderen en duidelijker» vorm tot het kind en het begrijpt het niet Of wel, het kind ia bii voorbeeld aan het spelen en de woorden worden wel verstaan, tiaar de beteekenls dringt niet tot het kind door. Dreig nooit. Een twijfelende toon in het bevel lokt ongehoorzaamheid uit. Mej. I. Kooistra leerde daaróm reeds: «Dreig nooit!", want dreigen veron derstelt de mogelijkheid, dat het be vel niet opgevolgd zal worden. Onge- w U Maart 7.3# uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. U Maart 74» uur Leger dm Heils: Heiligingssamenkomst. U Maart 7.3# uur Concordia: Opvoe ring Het biechtgeheim, door Willem Goosaens' Nederiandach Volkstooneel 13 Maart 7J8 uur Blauwe Kruis: Jaar vergadering Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, rede H. Ploeg Jr. ld' Maart U uur Veemarkt: Premie keuringen van stieren district Gouda ld Maart 8.15 uur Ter Gouw: Gemeen te-avond Vereeniging van Vrijz. Her vormden. Maart 7 uur Kunatmin: Feestavond iymnastiek- en athletibkvereeniging Vires et Ce>eritas. IS Maart 7 uur Ter Gouw: Gezellige bijeenkomst roei- en zeilvereeniging „Gouda", vertooning smalfilms uit dübteven, daarna dansen. 17 Maart 11 uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. IS Maart 3 uur De Zalm: Bridge-drive Néd, Vereeniging van Huisvrouwen. IS Maart 7.38 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. vanJWelzen. 3d Maart 8—9 uur OosthiW 19: Zit ting adviesbureau Ned. Wereeniging voor -luchtbescherming. 19 Maart 7.d5 uur Nieuwe Schouw burg: Opvoering door N.V. Het Ne- derlandsch Tooneel van „Als sterren vallen....", blijspel in drie bedrij ven door Henk Bakker. 19 Maart 9 uur Daniel: Cursus E.RB.O. 19 Maart 8 uur Central: Jaarvergade ring transportcolonne Roode Kruis. 31 Maart 18.d5 uur kantoor N.V. Goud- sche Waterleiding Maatschappij: Jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders. 32 Maart 10 uur R.K. Lees vereeniging: Algemeene vergadering Coöperatieve Boerenleenbank Gouda en omstreken. 23 Maart 7 uur Kunstmin: Uitvoe ring mondaccordeonver. Crescendo met medewerking van zang- en showensemble De lustige zangers. 24 Maart 11 uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 29 Maart 6 uur Concordia: Propaganda feestavond" Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. 30 Maart 2.30 uur Kunstmin: Vijfde vNuts-byeenkomst, concert Rotter- damsch Philharmonisch Orkest on. der leiding van Eduard Fiipse, solist Marinus Flipse. APOTHEKKRSD1ENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek P. Weijer, Gouwe 135. hoorzaamheid kan ook een protest zijn van het kiod, dat zijn waardig heid wil handhaven. Soms verlangt het kind ook inzicht in het waarom van een bevel en is ongehoorzaam, wanneer dit inzicht niet gegeven wordt. De verhouding tusschen kind en ge bieder is zeer belangrijk. Is deze ver houding goed, dan zal het kind min der spoedig ongehoorzaam zijn, maar in het tegenovergestelde geval kan het kind uit protest een uitdagende houding tegenover den gebieder aan nemen eii hekbevel niet opvolgen. Ook tal liph afleidende dingen uit de omgeving, vooral de mede leerlingen, kunnen tot ongehoor zaamheid leiden. Dikwijls wiï het kind de branie uithangen tegenover zijn kameraden. Tenslotte zijn er de gewetenscon flict^, die het kind ongehoorzaam kunnen doen zijn. Men moet hierbij trachten conflicten tusschen huis en school zooveel mogelijk te voor komen. Welke middelen kunnen aange wend worden om ongehoorzaamheid te voorkomen, vroeg prof. Casimir ten slotte. Men zorge voor goed boeiend onderwijs, waar gewerkt wordt en waar een' opgewekte stem ming heerscht. Na de pauze zijn er enkele vragen gesteld. Bij de beantwoording heeft prof. Casimir o.a. gewezen op de pe rioden, die er in het-kinderleven be staan, waarin de ongehoorzaamheid grooter is dan normaal. Ook werd de nadruk gelegd op .de wenschelyk- heid van consequentie In de op voeding. Notaris mr. J. W. de Heer te Rot terdam heeft gistermiddag in/" het Beursgebouw aldaar publiek ver kocht in twee perceelen de scheeps werf met opstalAn en water nabij Gouda, voorheen geëxploiteerd door de firma wed. A. van DüVvendyk on der de gemeente Gouderak, groot 61.02 A. Perceel I, het woonhuis met bijge legen grond, groot 18.45 A., dat was ingezet op ƒ7100, werd opgehouden. Het perceel 2, de eigenlijke scheepswerf met werkplaats, werd verkocht voor ƒ10.800, het bedrag, waarvoor het was ingezet. Kooper werd de heer J. M. Overmans qq te Rotterdam. W. J. de Groot—Van Leeuwen, van Gouwe 128 naar Gouwe 111; P. Deijs, van Fluweelensingel 33 naar Groenen- daal 54; P. J. Boot, van Keizerstraat 64 naar Kuiperstraat 34; D. Castelein, van C. de Wetstraat 25 naar Westerkade 48; G. Grendel, van Fluweelensingel 42 naar C. de Wetstraat 25; J. Pieters, van Spieringstraat 6 naar Slappendel 10; G. J. Zwart, van Gr. Florisweg 10 naar Gr. Jacobastraat 8a; M. Struik, van Oosthaven 31, naar Heerenstraat 4rj G. Droog, van Varkenmarkt 8, naar Cappenersteeg 7; S. Moesker, van Karnemelksloot 15 naar Groeneweg 69; A. J. M. Bröcker, van v. Itersonlaan 30 naar Zoutmanstraat 60; T. E. Pals- graaf van Markt 3 naar v. Middelant- straat 17; J. v. Maaren, van Fluweelen- singel 44 naar Peperstraat 48; M. Wen- tinck. van P. C. Bothstraat 1 naar Gr. v. Bloisstraat 51; B. P. Rietveld, van Turfsingel 10 naar Woudstraat 21; H. Everting, van Raam 69, naar L. Dwars straat 16; P. Piket, van Raam 18 naar L. Dwarsstraat 11; W. Hommels, van Wilhelminastraat 78, naar Nonnenwa- ter 3ben.; M. A. Npdriander, van Wil lens 145 naar Winterdijk 10. BOTER ZONDER BON. Een bakker uit Gouda had in Den Haag kans gezien een hoeveelheid van 15 kilo boter zonder bon te bemach tigen. Die kans had hij genomen, maar tevens het risico van een proces-ver baal. Dat was prompt gekomen, en als gevolg daarvan verscheen" hij nu voor den Haagschen politierechter, waar hy het feit erkende. De officier vórderde een geldboete van ƒ15.subs. 15 dagen hechtenis, .benevens de verbeurd verklaring van de in beslag genomen boter. De politierechter veroordeelde con form den eisch. rolt l»h leven in Hoe genoegeiyk Oudewater. De tijd schijnt aan de mooie oude geveltjes, dje daar aan de stille grachtjes staan te droomen, voor bij te gaan en of er geen andere pro blemen in de wereld zijn, heeft men zich daar druk gemaakt over iets, waarvan een buitenstaander met ver wondering kennis neemt De gemeente bestuurders blijken zorgzame lieden en zoo vindt men er in de politiever ordening een bepaling, dat het zonder vergunning van B. en W. verboden is een ijsbaan te vegen. Dat is ongetwij feld een wijze maatregel, want Stel, dat alle inwoners op het idee kwamen de baan. te gaan vegen. Dan zou er geen plaats meer zijn voor de schaatsen rijders en men liep de kans, dat de bezemmannen elkaar zouden weg vegen. En zoo is het dan dezen winter ge beurd, dat een vader het in zijn hoofd haalde het baantje voor een blokje huizen schoon te bezemen ora zijn peuters gelegenheid te geven wat op' het ijs rond te krabbelen JjaTftseft nu die pa gedaan zonder eerst naarVhet stadhuis te wandelen in vergunning 'je halen. Men neemt dat ftgtuurlyg niet in Oudewater - en zoo hi vader prompt eén proces; zorgd en, gelijk, bij den geval past, den bezem nomen. Nu stond de stoute rechter. Gelijk bij een belani past, was er ook de veldwj de ondeugden van den inwoner toete-hébten. Men weet op het kantongerecht aHgs af van de bonte verscheidenheid van verbodsbepalingen, maar dit was toch iets nieuws en zonder dat ook maar iets aan den vader gevraagd was? wendde de ambtenaar van het O.M. zich gretig tot den politieman om alles van dezen Oudewaterschen primeur te hooren. Maakt de betrokkene er een gewoonte of een beroep van, deed hij het om geld te verdienen of voor zijn eigen, genoegen, aldus de vraag. Hij deed het voof zijn kinderen, ver men verbaal oor den |jke zj ing. A:ed. t» 590 7C telde de veldwachter, uit wiens onthul lingen verder bleek, dat de pa zich verstout had als concurrent van de ijsclub op te treden. De ijsclub heeft, aldus het verhaal, altijd een baan op de Lange Gracht gehad, maar ditmaal een andere baan in gebruik genomen. Het zaakje ging echter niet best en daarom besloten de ijsclubbestuurders naar de oude omgeving terug te kee- ren. Er bleek echter concurrentie te zijn, want andere lieden veegden de baan en dat verdroot natuncgUc het bestuur, wantjle de conclusie IBS voor de hand, dot dit allemaal gfhg ten koste van de/kas, want waarom zouden de rijders cfentnbutie of entree beta len als het elders voor niets ging. De ijsclub scheen zoo'n beetje de Lange Gracht als haar privé-eigendom te beschouwen en het bestuur ging zich bij de politie beklagen over die vrij buiterij. „Laten wü er eens een bekeuren, dan hebben die menschen ook hun zin", aldus formuleerde de politieman ter zitting de gedachten, die tot den verbaliseerenden stap hadden geleid. Zoo werd de brave pa, die zijn kinde ren een plezier deed en bezig was het stukje ijs voor het huizenrijtje schoon te vegen, op heeterdaad betrapt en ais stuk van overtuiging was hem de bezem afgenomen. De vader was ter zitting bij dit alles nog niet aan het woord geweest en men heeft zijn stem ook niet gehoord, want niet zoodra had men in hevige spanning de toedracht vernomen, of de ambtenaar mr G. Kroner, zeide slechts: ik vraag schuldigverklaring zonder toepassing van straf met terug geving van den'Dezem. Lachend' sloot de kantonrechter, mr A. J. M. Oonincx, et-xich in hetzelfde oogenblik bij aan en zoo had de Oudewatenaar na deze gelukkige oplossing ni^ts anders te doen dan de begroetingsbuiging te herhalen en naar zijn stedeke terug te keeren om ,in vreugde den bezem weer te ontvangen. Het was bijna een geschiedenis zon der woorden, maar wie ooren heeft om te hooren, heeft uit eisch en uitspraak toch wel iets kunnen beluisteren. „Bij ons buiten wordt er niet zoo krap gekeken". Er was meer humor dezen dag. Daar 'was de landman uit den omtrek, die op een avond de stad kwam binnen gefietst, zonder voor- en achterlicht. Waarom deed je dat, informeerde de rechter. Ach, antwoorde de man, bij ops buiten wordt er niet zoo krap gekeken en toen ben ik eigenlijk zonder erg de stad ingereden. Het kostte tweemaal twee gulden. De Goudsche jongeman, die geen identiteitsbewijs bij zich gehad had, was een pechvogel, 'k Was ziek ge weest, vertelde hij, en, mocht vóór het eerst buiten en liep in de .straat wat heen en wéér. Hy' kreeg reductie en een gulden boete inplaatjs van den gebruikelijker, rijksdaalder. De winkelier, die de verduisterings voorschriften had overtreden, verleide dat hy' bij het helpen van een klant een kwartje had laten'vallen. Hij kon het niet vinden en daarom had hij even de lamp opgestoken. Dat kwartje is er dan in den loop van den tijd bijgekomen, merkte het O.M. op, want in de verklaring tegen over de politie heette het,, dat het licht was opgedraaid om iets in éen notitie boekje op te schrijven. Enfin, het was nog niet heelemaal Jonker en daarom liep het ditmaal met 5 subs. 2 dagen af. Het open portier. De bode uit Boskoop had de veilig heid van het verkeer in gevaar ge bracht, maar hij was het er heelemaal piet mede eens. De zaak was, dat hij by het inrijden van de tunnel te dezer stede de verkeerde rijbaan genomen had. Hij bemerkte z'n eigen vergissing, wilde terugrijdenrdeed het rechterpor DE „GOUDSCHE COURANT- MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit een advertentie: Zutphensche Schroefstoomboot-Ree. de rij tot vervoer van passagiers, goe deren en tree, tusschen Rotterdam en Zutphen langs Schiedapt, Gouda, Am sterdam, Kampen, Deventer enz. in directe verbinding met Zwolle, Alme lo, Enschedé Elburg, Amersfoort, Has selt, Blokzijl, Meppol, de Lemmer, Steenwijk enz. 58 JAAE {GELEDEN. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Neder- landsche, Bouwvereeniging, gevestigd te Gouda, is tot directeur der vereeni ging gekozen 4e heer J. Vutjk Jz. en als zoodanig op zijn gedaan verzoek, afgetreden de heer J. Mulder. 25 JAAR GELEDEN. De heer M. C. Hennequin, directeur van het postkantoor te Leiden, voor malig directeur van het postkantoor alhier, zal binnenkort den dienst met, "pensioen verlaten. Uit Moordrecht: Alhier is in den ouderdpm van 75 jaar overleden de heer L. Exalto, oud-hoofdopzichter van den Zuidplaspolder, ridder in de Orde van Oranje-Ndsau. tier open om uit te kijken en toen was een passeerendé fietser tegen de opelD staande deur gebotst. My hebben ze altijd geleerd, dat je bij het voorbij rijden, iemand- links en niet rechts moest passeeren, aldus de bestuurder, die het over m'n eigen overtreding niet had, maar er integen deel volkomen van overtuigd bleek te zijn, dat niet het opendoen van het portier, maar het rechts passeeren van den wielrijder de oorzaak van de aan rijding was. Dan slaat u hier om nog wat te leëren, antwoordde de amhtenaar van het O. M., die ér op wees dat het zeer gevaarlijk is'oen portier te openen en dat men bij achteruitrijden door de ruit heeft te kijken. Als de fietser niet rechts was ge passeerd, was er niet gebeur^, hield ae bode vol. U hoorde daar heelemaal niet, gaf nu de kantonrechter terug, en de wiel rijder mocht er wel rijden. Vijftien gulden of zes dagen vroeg het O. M. Daar ga ik niet mede accoord, wees de chauffeur of. Dan .maar in hooger beroep gaan, -f raadde de rechter, die overeenkomstig' den eisch uitspraak deed. ,Er staat, dat het om kwart over vjjf gebeurd is, maar het was om vier uur, wierp de bode er nog tusschen in. Dan vraag ik voor het uur vryspriak, zoodat de datum blijft staan, want het mag den heelen dag niet, gaf het O, Mf niets toe. Dan word ik onschuldig veroordeeld, ik ga in beroep, zeide de bestuurder volhoudend. Volgende zaak riep de deurwaarder. Hoofdaannemer was met vacantie. De verdachte, die wegens overtreding van de Arbeidswet terecht stond, had niet geschikt, want hij wilde een prin- cipieele uitspraak. Het was tijdens den bouw van een magazijn te dezer stede, dat de politie een contröle hield of de arbeidslijst en het arbeidsregister aan-» wezig waren. -Het bleek dat de bouw arbeiders van den hoofdaannemer juist vacantie hadden. Alleen een ingenieurs bureau was voor de technische in stallatie aan het werk, maar de papie ren waren niet aanwezig, want zoo stelde-Verdachte zich op het standpunt ik was onder-aannemer en het is pltijd'i de gewoonte, dat de hoofdaannemer voor de lijsten zorgt, omdat hij de ver antwoordelijke persoon is. Het O. M. had een andere meening. Als er gewerkt wordt, moeten de lijsten er zijn en als het personeel van den hoofdaannemer met vaéantie is. kan deze niet verantwoordelijk gesteld worden. Dan moet de ondpf-aannemer er voor zorgen, dat de papleren in orde zijn. Men werd het eens, want de ver dachte kwam na de uiteenzetting van den ambtenaar tot de conclusie dat hjj inderdaad verantwoordelijk is geweest Daar evenwel meer van een mis verstand, dan van een opzettelijk vers zuim sprake was, werd het geval met 1,—, subs. 1 dag opgelost. (Nadruk verboden.! Kietel kwam een vervaarlijke boa uit den luidspreker. Je houdt sne zeker voor den metereologischen radio-meneer. Ik heb... Een vrouw gevonden en ben nu op naar het stadhuis! grappigde Jim, niettegenstaande hij zijn nieuws gierigheid nauwelijks vermocht te be dwingen. Gefeliciteerd, ouwe jon- gen. Heb Je mij als getuige noodig? Ik tronw nooit! dreunde de bas- Stem. Alle vrouwen kunnen me ge- Roien worden en jij er bij. Fox! Als Je nu niet even ernstig kunt zijn, gooi de telefoon op den haakl zou het ergste zijn, wat me ton overkómen. Vertel dan maar op! Wat hek je? Een nieuwtje, mijn jongen! Laat een* hoeren! Niet door de telefoon... T Dm hem ik hfj je! Rtonen een kwartier? Aceoord! hiirfepreker knikte, ten teeken, •«de verbinding vefbroken was. Jhn Min zjjn jas van den kapstok Marwte zijn hoed op zyn keofd. Zijn ergernis was verdwenen. Hij was nu één en al actie en beweeglijkheid. Bratt was één der bekwaamste po- liteambtenaren van New York en Jim had reeds in verschillende belangrijke zaken met hém te doen gehacb Als Bratt zich met hem in verbinding stelde, dan kon Hij verzekerd zijn van copie, en wat voor copiel Met den nieuwsten schlager op zijn lippen, stormde Jim Fox de,expresse- lift binnen, welke hem zonder opont houd van de twee en twintigste ver dieping naar den beganen grond bracht. De zwarte liftboy grijnsde over zijn geheele gezicht.^ Wat is er- gebeurd, mr. Fox? Weet ik nog niet, Sam. Vooruit, fullspeed, mijn jongen. Een zwarte hand ving behendig de sigaret op, welke Jim ui de lucht wierp. Dan rende hy naar buiten en sprong iq1 eefi taxi. Precies vijftien minuten later stond hy in Bratts ka mer. In plaats van te groeten, zong hy daver^pd' de eerste strophen van het lied, dat Gipsy Dott eiken avond in de Greymanrevue ten gelioore bracht en dat heel New York kende: „Goeden avond, myn kind! Goeden avond, myn lief! Daar ben ik, wat wil je me zeggen.. ,T Dat ik nog maar zeldea zoo'n idioot heb gezien als JU en dat ja als clown in een circus nog zoo'n gek fi guur niet zou slaan. 7- J- r» aaf -als mynoom Tobias, anspevteurl Je oom Tobias is een ouwe uill Jim beJjHgde zyn byval. Dié woorden zyn me uit het hart gegrepen, Bratt! En jy zelf bent niet op je mondje gevallen, maar dat mag Ik wel. En nu een oogenblik ernstig. We hebben inleen paar zaken samengewerkt, waarby je me goede diensten, hebt be wezen, Jim. Daarom zul jy ook deze primeur voor de „Fanfare" hebben. Naar je gezicht te oordeelen, be treft het een interessante zaak, Bratt. 't Is maar, hoe je het noemen wilt.. Het gaat hierom, dat een zeer gevaarlyke misdadiger zich sinds achtenveertig uren op vrye voeten be vindt, zoodat we de eerstvolgende da gen van alles kunnen verwachten. Wie is het, Bratt? Herinner je je den naam Harris Frank, Jim? - Frank, de juweelenspeciaüst! Bygenaamd „dé nachtegaal", omdat hy zoo!n smeltendpn tenor had. Die knaap graasde eenigen tyd geleden de luxe hotels langs de Californische kust af en stal als een raaf. Tenslotte kreeg de politie hem te pakken. Werd hij niet aan boord van een schip ge arresteerd? Of was het in Hawaii. Nou ja, dat doet er ook niet toe. By rijn arrestatie sloeg hy een politie man neer. Dat bezorgde hem levens lang. De buit van zyn rooftochten werd nooit gevonden; hy zelf Weeg daarover jn alle levende en dooda ta len. Ia dié vry, inspecteur? K i Bratt knikte, *-» Harris Frank is precies achten veertig uur geleden ontsnapt. Het staat wel vast, dat hy naar New York de wyk heeft genomen. Hy was op transport gesteld naar Chicago om in de gevangenis voor levenslang-veroor- deelden te worden opgesloten. Onder weg gelukte het hem aan zyn bewa kers te ontkomen. Het was een stout stukje, zooals alleen Harris Frank dat kon klaar spelen. Je weet toch, dat hy vroeger gevaren heeft? Natuurlijk. Sommigen noemden hem daarom ook wel eens „kapitein Frank*. Dat klopt. De knaap klom uit het toiletraampje van den rydenden trein, niettegenstaande één van zyn bewa kers voor de deur stond. Het gebeur de dicht by een station, waar de trein gewooniyk voor een onveilig signaal stopt, om eerst een uit tegenover gestelde richting komenden trein te laten passeeren. Van die gelegenheid heeft hy gebruik gemaakt om op den anderen trein over te springen. Het was een halsbrekende toer,- maar Frank lapte 't. Jim Fox keek den inspecteur onder zoekend aan. Dat speelde zich achtenveertig uur geleden af en jy wist het dus al byna twee dagen, Bratt? Waarom is er niet eerder iets over meegedeeld? De Inspecteur speelde met zijn pot lood. Wij dachten den man wel spoedig weer te pakken te zullen hebben, maar daarin hebben we -ons vergist. Hjf bleek spoorloos verdwenen, En hoe weet je dan, dat hy zich in New York ophoudt? vroeg Jiijt. Omdat Harris Frank ons nu/op zyn spoor heeft gebracht door ergens vingerafdrukken achter te laten. Hy heeft een inbraak gepleegd. Aha! Er is zooeven pas'aangifte van gedaan. En dat is één van de redenen, waarom ik me juist tot jou wendde, Jim. Erg duideiyk is het me niet, ant woordde de reporter, die in gespannen aandacht had geluisterd. Wat heb ik daaj- persoonlijk mee te maken? Harris Frank heeft in het nota riskantoor Chester en Co. ingebro ken... By oom Tobias? riep Fox ver schrikt. Is... is myn oom iets over komen? Om dé lippen van den inspecteur speelde een nauweUjks merkbaar glimlachje. De jongen gaf dus toch nog Wel iets om zyn ongemakkeiyk familielid. Maak je maar niet ongerust, je oom is geen haar gekrenkt. Er zyn trouwens geen waardevolle voorwer pen ontvreemd, wat by een juweelen- spècialist als Harris Frank wel eenigszins eigenaardig aandoet. Noch tans is het iets van belang, dat ver mist wordt en dat zal dus waar moe ten worden opgespoord. Wat heeft die knaap dan gesto len, Brdtt? Een exotisch sieraad, een van houten kralen, «mare byzonder veel waarde waaraan je de hechtte, Maar oom Tobias bezit heele maal geen exotische sieraden, waarop hy gesteld was, zei Fox verbaasd. Het ding is ook niet zijn eigen dom. Vv/orloopig is het me zelf nog een raadsel, waaróm Harris Frank juist dezen betrekkeiyk waardeloozen ketting heeft ontvreemd en daarmee zyn vryheid heeft geriskeerd. Het sie raad behoorde toe aan een cliënte van je oom, wie het dezer dagen zou wor den overhandigd. Als ik me niet ver gis, was het een of ander-erfstuk. Fox keek op van de blocnote, waar op hy bezig was eenige aanteekenin- gen te maken, Myn oom heeft als notaris na tuurlijk verschillende eigendommen van anderen onder zyn berusting, iel hy voorzichtig. Mag ik... hm... den naam van die cliënte weten? Bratt rommelde in de papieren, welke op zyn schryftafel lagen. De naam is in het proces verbaal vermeld, zei hy. Aha, hier hebben we het al. Die dame heet... Maria Henriëtte Dotting. Fox onderdrukte met moeite eea kreet van verbazing. Inspecteur Bratt keek hem onderzoekend aan. Wat heb je, Jim? O... niets. Ik bedacht me alleen! was oom Tobias erg overstuur? Hy kalmeerde al gauw, toen Ot hem beloofde het snoer ia den kortst mogelyksn tyd te zullen terugbezor gen. Zoo, hier zyn alte'•gegevens, welke Jn noodig hebt; ik heb zelf ves- schiUaode ootMea gemaakt. •ervotod.; tjMordt

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3