Hitier herdenkt de gevallenen De film is militant en propagandistisch van natuur, aldus dr Goedewaagen Maandag 17 Maart 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 79c Jaatgang, No. 20580 A Duitsche weermacht staat gereed om te voltooien wat iri 1940 begonnen is (,Het Duitsche voik heeft alles weer goed gemaakt, wat het eens in waanzinnige verblinding prijsgaf en verloor" Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets veranderen De strijd in het Westen. Gereed voor den eindstrijd. Zwaardere offers. Daarom heeft zi| behoefte aan organisati» en strenge leiding De Nederiandsche Bioscoopbond dient in volksche banen te worden geleid en de eigen productie moetworden bevorderd met het product is vrijgekajutaë l£°Mlgton). Titalescu ernstig ziek. EMGELAND De moeilgkheden der scheepvaart. ion Ch> HlcUUt Zon; op 731, onder 19.47. Maan: op 0.02, onder 9.59. Men b verplicht te verdn»- teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarn* van voert* moeten 9. oor na zoosoe gaat ontstoken woeden. coimuT Pottf iro 4*400 Bnr. Markt IL Tel. 274» Directeur F. TIETER Bij d* herdenking der gevallenen in het Tuighui» te Berlijn heeft de Führer "n rede gehouden waarin hij o.a. zeide: Wanneer het Duitsche volk lij 1941 rijn helden eert, dan geschiedt dit in ten tijd en onder omstandigheden, die ens het recht geven, met opgeheven hoofd degenen te herdenken, die in de gevechten in een ver en in een nabij verleden hun leven voor de natie ge offerd, hebben. Toen wij twaalf maan den geleden in deze gewijde hal onze helden herdachten, lag achter ons het alleszins geslaagde begin van een oor log, dien Duitschland niet gewild heeft doch die ons opgedrongen was door dezelfde krachten, die voor de geschie denis reeds de verantwoordelijkheid dragen voor den grooten volkerenkrijg van 19141918. Het waren de elemen ten, die zich destijds ten doel" stelden, de Duitsche natie het primitiefst le vensrecht te ontrooven, die in de ja ren v*n het dictaat van Versailles de politieke slavernij én economische ver arming van Duitsohland tot dogma «ener nieuwe wereldorde maakten en die thens weer de wederopstanding van ons volk met denzelfden haat beje gende, als waarmee zij eens het tweede r(jk vervolgden. Met volkomen mis kenning van den toestand en een daar uit voortvloeiende verkeerde beoordee- ling ven de eigen en Duitsche kracht, whter ook in algeheel# onwetendheid omtrent de wilskracht en de vastbera denheid van de nieuwe Duitsche lei ding geloofden zij, dat het voor de tweede maal torneer slaan van het Duitsohe volk gemakkelijker zou zijn dan de eerste maal. Toen de Ameri-, keansohe generaal Wood voor de com missie van onderzoek van den Ame- riicaanschen Senaat verzekerde, dat ChufuhiU hem reeds in 1938 had ver klaard. dat Duitschland reeds weder te machtjg was geworden en daarom in •en nieuwen oorlog moest worden ver nietigd, werd door dit feit! dat thans door de geschiedenis is bevestigd, slecht* de ware verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige ontwikkeling in het licht gesteld. Engeland en Frankrijk wilden den oorlog, alleen waren het minder de volken, dan wel dunne lagen, die op- politiek en finan cieel gebied leiding gaven, en waar- cchter als laatste drijvende kracht het internationale Jodendom met zijn over de geheele wereld loopende samenzwe ringen, de democratie en vrijmetse larij staat. -v Deze verantwoordelijke oorlogssto kers hoopten echter, door Polen op den voorgrond te schuiven, niet slechts de uiterlijke aanleiding tot den oorlog te vinden, doch de versplintering van de Duitsohe krachten, die hun reeds in den wereldoorlog zoo nuttig voor kwam, relds bij voorbaat te verzeke- ten. De 18-daagsche. veldtocht in Po len he«ft de hoop den bodem ingesla gen. In trots ch vertrouwen kon de Duitsche natie onder deze omstandig heden het Jaar 1940 beginnen. Desondafiks leefde ons 9blk geens zins in zelfmisleiding omtrent de moei lijkheden van het aangebroken jaar. De strijd in het Westen, waaraan iedere eude Duitsche frontsoldaat nog thans een herinnering bewaart van een lij densweg zonder einde, moest worden beslist. Met volledige kennis van onze voorbereidingen en plannen, in gren zeloos vertrouwen op den Duitschen soldaat, op zijn bewapening, zijn aan voering; zijn kunnen en vooral zijn houding waagde ik het op de vorige herdenking der gevallenen den aan staanden strijd als d* roemrijkste over. winning van onze geschiedenis aan te kondigen. Acht weken later begon deze «rijd. Doch nog voor de weermacht in het Westen aantrad, was misschien de belangrijkste beslissing in dezen oorlog reeds gevallen. Den 9den April it .met weinigeuren voor sprong de gevaarlijkste poging van Engeland verijdeld om de Duitsche defensieve kracht van het Noorden uk in het hart te treffen. Toen de ochtend van den lOden Mei gloorde, was deze hl zijn gevolgen mis- tchian ernstige bedreiging van onze mi litaire en economische positie reeds ■eet succes afgeweerd. De strijd om de beslissing in het Westen kon dus be ginnen. Hij verliep volgens plan. Wat in vier jaar van onuitsprekelijke op offeringen in den wereldoorlog niet ge lukt Was, voltrok zich binnen weinige weken, n.l. de ineenstorting Van het Britsch-Fransche front. Zonder dat rekening gehouden wordf met de platvloersche meeningen van den toenmaligen, met schuld overla den Britschen premier zal dit jaar 194Ö in de wereldgeschiedenis opgenomen worden als een der rijkste aan beslis singen en der belangrijkste in zijn ge volgen. Want in <ftt jaar trad een ver schuiving van kr&ehten in, die van waarlijk historische beteekenis is. Als Duitschland nog in het jaar 1918 slechts een deel van deze successen had kunnen boeken, zou de wereld oorlog gewonnen zijn. Thans staat de Duitsch weermacht in een gebied van ontzaglijke afmetingen gereed om, numeriek en materieel op de geduchtste wijze verstrekt, besluit vaardig en vol vertrouwen datgene te voltooien, wat in het historisch beslis sende jaar 1940 begonnen was. Hiermee nu treden wij thans met nog meer recht dan in 1940 voor de Duitsche helden van het verleden. Nog weten wij allen wat zij vooral in den wereldoorlog moesten dulden en heb ben gepresteerd. Maar voor hun offer zelve buigen wij ons niet meer als on- waardigen neder. Toen de Duitsche divisies hun opmars ch in het Westen begonnen, heeft de huidige herdenking jder gevallenen haar verheversten aan vang genomen. Want op ontelbare sol- datenkerkhoven stonden in dankbare ontroering de zegevierende zonen aan de graven van hun heldbaftigen vader. Het Duitsche volk heeft alles weer goedgemaakt, wat het in een waanzin nige verblinding prijsgaf en verloor. Het gevoelt zich weer den voltrekker van den wil zijner dappere voor vaderen. Naast de dooden van denkwereld- oorlog rijen zich nu de slachtoffers van de voortzetting van dezen strijd. En weer liggen als destijds de zonen van on* volk overal verspreid in de wijd heid van landen en zeeën als de dap pere strijders voor hun groot-Duitsche vaderland. Het is dezelfde Duitsche mensch, die zijn leven op het spel zet en offert om aan zijn volk als geheel de toekomst eindelijk te verzekeren en een vrede af te dwingen, die tot een betere organisatie der menschelijke gemeenschap leidt, dan die vrede, dien de dictatoren van Versailles misdadig gebrouwen hebben. Wij herdenken evenwel ook de Itali- aansche soldaten, die thans Kk bond- genooten in een groot deel van de we reld eveneens hun leven hebben moe ten geven. Hun idealen en strüddoel- einden zijn dezelfde als de onze; de we reld is er niet alleen maar voor enkele weinige volken en een orde, die zich voor eeuwig slechts op bezitters en haveloozen wil baseeren, bestaat slechts tot de haveloozen besluiten hun recht op Gods aarde te proclameeren en er voor op te komen. Ook het vaderland moet in dezen oorlog zwaardere offers brengen dan vroeger. Ook zijn heidendom draagt er toe bij, dat de beslissendste strijd uit de Duitsche geschiedenis succesvol wordt. En hier toont "iet alleen de man zijn weerstandsvermogen, maar vooral ook de vrouw. De natie fs thans een strijdende, eenheid geworden. Niet om dat zij dezen strijd zocht, maar omdat hij haar opgedrongen werd. Zoodra En geland en Frankrijk den oorlog ver klaard hadden, begdh Engeland ook den oorlog tegen het burgerleven. Aan de blokkade van den wereldoorlog, aan den oorlog van den honger tegen vrou wen en kinderen voegde het ditmaal den lucht- en brandoorlog tegen vreed zame dorpen en steden toe. Doch Chur chill zal met den door hem misdadig ontketenden luchtoorlog niet Duitsch land vernietigen, doch Brittannië zelf. En evenzoo zal de blokkade niet Duitschland treffen, doch degenen ,die haar ontketend hebben. Als nu het invallen van den winter de oorlogshandelingen te land al be perkte, dan zijn toch de gevechten in de lucht en op zee doorgegaan. het heldendom van onze duikboot, en scheepsbemanningen paart zich het heldendom van onze vliegers. Wij kunnen de herdenking der geval lenen niet waardiger besluiten den door vernieuwing van onz% gelofte den door onze internationale tegenstanders ont ketenden strijd tot onze vernietiging in een definitieve Duitsche zege om te zetten. Achter ons ligt een Winter van veel werkTWat aan onze opleiding nog te verbeteren viel, is geschied. De Duit sche weermacht is thans tot het mili tair sterkste werktuig van onze geschie denis gerezen. Als in deze wintermaan den onze bondgenoot in de eerste pbats de geheele kracht van de Britsche aan vallen te dragen kreeg, dan zal van nu af de Duitsche weermacht haar deel van deze lasten weer overnemen. Geen "mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitstag van dezen strijd iets veranderen. Engeland zal vallen. De eeuwig* voorzienigheid laat giet diegenen zegevieren, die be reid zijn slechts voor de heerschappij van hun goud het bloed van menschen te vergieten. Duitschland heeft van Engeland en Frankrijk niets verlangd. Alle keeren, dat het afstand van iets gedaan heeft, benevens zijn ontwape- nings- en vredesvoorstellen waren ver- geefsch. De internationale firiandeele plutocratie wil dezen oorlog tot het einde toe voeren. Derhalve moet en zal het eind van dezen oorlog haar vernie tiging zijn. Moge dan de voorzienigheid ons den juisten weg doen vinden om de volken, die hun boelen kwijt geraakt zijn, haar een betere orde te leiden. Koud en vastberaden zullen wü der halve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vorig jaar begonnen is. Onver schillig waar te land, ter zee of in de lucht Duitsche soldaten strijden, zij zullen weten dat deze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. Door dezen strijd zegevierend te beëindigen danken wü alle helden van het verleden op de waardigste wijze, want wij redden dat. gene, waarvoor ook zjj eenmaal geval len zyn: Duitschland,/ons voik en zijn groot-Duitsche rijk. Hedenmiddag is te 's-Gravenhage, aan het Koningin Mariaplein, het nieuwe gebouw van den Nederland- schen Bioscoopbond geopend, bü welke gelegenheid de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, dr T. Goedewaagen, een rede hield. Dr. GOEDEWAAGEN (Foto archief) Het is aldus dr Goedewaagen met de film gegaan als met de beide andere organen der volksvoorlichting; de radio en de pers. Zij begon haar loopbaan als een technische nieuwig heid voor beperkt gebruik, maar groeide snel uit tot een cultuurappa raat met massale werking, tot een werktuig van moeilyk te overschatten beteekenis ten aanzien der voorlich ting van een zich steeds uitdijend pu bliek. Met dit verschil echter, dat de drukpers eenige eeuwen noodig heeft gehed om tot koningin der aarde te promoveeren en de film in den rijd van één generatie een vat op het memehdom verkregen heeft, die haar in staat stelt, ^ich op één Ujn met haar oudere zuster te stellen, ja wellicht haar de loef af te steken. Radio, film en pers verhouden zich als gehoor, gezicht en gedachte of (anders gezegd) als .muziek, beelden de kunst en litteratuur. De film is aanschouwelük, zij het dan ook op dynamische Wüze. Zi] heeft een evi dentie, een onmiddellijkheid, een stille overtuigingskracht, die haar in de moderne techniek der massa-overtui ging en massa-overreding tot een in strument zonder weerga maakt. En ESN WAREN HUIS OP ROLLEN. De Cultuur Maat schappij te Naaldwijk ia in het bézit van een drietal varenhuben, welke, zoo noodig, verrold kunnen worden met behulp van een tweetal lieren. Op onze foto i een nit duizend rapen bestaand warenhuis is verrold (zie achtergrond), zoodat het veld vooral nu de muziek haar bewege lijke beeldenrhythme ondersteunt in de toonfilm mag zjj aanspraak maken op den niam „cinema militans". De film is geen passieve weergave van feiten, maar een actief strijdend or gaan. Zü is militant, strijdbaar en propagandistisch van natuur. En daar om heeft zij ook behoefte aan een or ganisatie, aan strenge leiding, aan tucht en orde onder al diegenen, die als soldaten in het filmleger mee strijden. Strijden onder de vlag van de volksgemeenschap, voor haar heil en welzyn en slechts in tweede in stantie voor eigen baat en beurs! Zulk een organisatie hebben wü in Nederland sinds jaren in den N.B.B. Het is waaf, dat men over deze orga nisatie, die in opzet een goede was, veel kwaads heeft gezegd en geschre ven. Mar»- men mag nooit vergeten, dat zü een lichaam was. die het ge heele bedrijf vereenigde, dat door re glementen geordend was en de mo gelijkheid van concurrentie door on deskundige buitenstaanders uitsloot. Misstanden. Door de jaren echter waren i# den Nederlandschen Bioscoopbond misstanden binnen geslopen, waar door enkele groepen, vertegenwoor digd in de verschillende bestuurs organen en commissies, overwegende invloeden kregen en deze te eigener bate aanwendden. De bond diende niet meer het belang van het algeheele bedrijf, doch slechts het belang van enkele groote groepen, waarin volks vreemde elementen sterk vertegen woordigd Waren. Het belang van het Nederiandsche volk, d.w.a. zijn cul- tureele voorlichting werd vaak geheel uit het oog verloren, en de N.B.B. werd sterk beïnvloed door de com mercieel# belangen van deze groepen. Thans zijn wü in een nieuw gebouw getuigen van de intrede van een nieu wen geest in den N.B.B. De verwer pelijke elementen hebben zich zelf reeds gedeeltelijk teruggetrokken en zullen verder verwüderd worden. Hiervoor in de plaats is gesteld de krachtige leiding van een nieuwen voorzitter, die den nieuwen tijd ver staat, bügestaan door den raad van bystand van deskundigen, die zullen zorgdragen, dat het filmbedrijf weer in dienst komt van de groot taak van volksvoorlichting, waarbü de film een groote rol speelt. Verschillende Invloeden werken op het volk in: radio, pers, lectuur van boeken, toon eel, maar geen invloed is zoo sterk als de film, die meer dan welk ander middel krachtig werkt op de schouders van hen, die bü het film wezen betrokken zijn een zware, doch tevens verantwoordelüke en groot- sche taak. In de. eerste plaats dient de N.B.B. geleid te worden in goede volksche .banen en dienen maatregelen voor bereid te worden om het bedrüf, dat door de tüdsomstandigheden in vele moeilükheden geraakt is, wederom op een gezonde basis te brengen. In de tweede plaats dient bevbrderd te worden een eigen productie van films, die het Nederiandsche volk zal laten aanschouwen zün eigen aard, zijn eigen geschiedenis en zün volks- waarde. In de derde plaats moeten de thans nog buiten het bedrijf staande enke lingen, voorzoover zij voor den opbouw van een gezond Nederlandsch film bedrijf van waarde zün, organisato risch ingeschakeld worden. Wat dit laatste betreft, zün in de afgeloopen jaren vele, die mogelijker wüze een opbloei van een eigen pro ductie hadden kunnen bevorderen, systematiach, om commercieéle "belan gen uitgeschakeld. Dit moet verande- deren. Krachten, die mede kunnen werken aan het uitdragen „van onze cultuur, zoowel in ons land als over de grens moeten hiertoe in de ge legenheid gesteld-worden. De keuring. Voorts dient er nog op gewezen te worden, hoe de rijkiflbnkéuring, die een compromis vormde tusschen de vele strevingen om de schadelüke kanten f)an de film zooveel mogelijk weg te werken en waarbü de moge- Ujkheid geopend werd om ptaatselü'k de filmverlooningen aan banden te leggen, een bewjjs was van een vol komen onbegrip van den factor „film". Filmkeuring werd door be paalde groepen slechts gezien als een instrument ter bevordering van de goede zQden en maatschappelijke orde, tot uitdrukking komt ln TITULESCU. (foto archief) Naar de Curentul meldt, is de vroegere Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Tituleacu, die te Cannes in Zuid-Frankrijk verblüft, ernstig ziek. Verscheidene beroemde Fransche dokters zün geconsulteerd. een zuiver negatieve. Allerwege werd gespeurd naar kleinigheden, welke in de oogen van de leden voor de con servatieve bevolkingsgroep aanstoote- lü'k, of zelfs schadelyk zouden werken. Hierdoor werd de beheerschende tendenz van een film, die soms in hooge mate schadelijk was voor de voorlichting van het volk en een ver keerde meening vormde omtrent so ciale en staatkundige toestanden, voorbij gezien. Een groot aantal films hebben medegewerkt om bü het volk een totaal verkeerden indruk, van de problemen van dezen tijd te scheppen. Het is thans de taak van de film keuring en ook van de leden van den N.B.B. om mede te werken deze slechte invloeden van de afgeloopen jaren teniet te doen en positief alles te bevorderen, wat kan medewerken om bij ons Nederiandsche volk «en ge zonde, organische levensopvatting en beschouwing te doen groeien, die aan bodem en geschiedenis gebonden is. Dat.de N.B.B. thans een nieuw ge bouw betrekt, moge een symbool zün, een symbool van een nieuws levens houding. een volksche levenshouding ook hief, die zich uitspreekt in slies, wat deze organisatie in de toekomst voor ons volk zal tot stand brengen. Op de bewoners van het nieuwe tehuia rust de taak en de plicht, ons volk op 't lichtend doek voor te lichten in een geest van volksche waardigheid en het zün eigen wezen te doen aan schouwen. Op hen rust de taak, strijd baar te zün en strydend ons volk weer tot zichzelf te brengen. VERLANGENS VAN BRITSCHE REEDERS. Onder den indruk van de vernie tiging van vele convooien heeft het Britsche reeders congres van de re geering verlangd dat 't stelsel der con- vooien aanzienlyk zal worden Uitge breid. Men wil daardoor bereiken, dat de verliezen bü aanvallen gerin ger worden, doordat het convooi uit minder schepen bestaat Eerste eisch is de vorming van speciale convooien voor snelle schepen, omdat het be langrijke .tydsverlies, dat het gevolg is van het „slakkentempo" der con- vooien, dezelfde uitwerking heeft als het verlies aan. tonnage. In Berlü'nsche deskundige kringen merict men op, dat de Britsche re geering van deze verlangens kennis zal nemen, doch niet in staat zal zyn aan den noodtoestand der Britsche koopvaardü een einde te maken, door dat een verdeeling in vele convooien strandt op het gebrek aan kruisers, torpedojagers en andere escorte vaar tuigen. Bovendien zal men zich tegen een dergelijk plan verzetten, omdat vele convooien ook vele doelen voor de Duitsche duikbootvloot opleveren. ook wat den naam. die aan werd ad. „Wet tot zed. van Uit dezen naam blykt reeds, vroege» filmkeuring haar taak zag de wet gegeven bestrijding vaa ilyke gevaren dat 4e

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1