keurt crediet van 7 milliard goed K^2Ltart 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Huis van Afgevaardigden fe faaetau# 1 sloeg alle Zoh ch HUuut Fg Berlijn acht de Amerikaansche hulp van nul en geener waarde T Engeland heeft verzocht Amerjkaansche marinewerven te mogen gebruiken Bewapeningsuitgaven der Ver. Staten gaan die van Engeland overtreffen ij era d« Mededeelingen van Knox Halpverleening oorlogsdaad? De rede van Churchill. De oorlogvoering ter zee MR L. J. A. TRIP GAAT HEEN. Al» secreta ria-generaal van het departement van financiën. De stakingen in de Ver. Staten. De Britsche ambassade te Washington. Amerikaansche oorlogs schepen worden geverfd. Alle verwachtingen verre overtroffen C Meer dan 100.000 bexoeker» Vooral de belangstelling voor de nieuwe atdeelingen was groot t Uitbreiding. Groot luchtaanval Londen.' Zooi op 7.44, onder 19.52. Maant op 3.27, onder 12.23. de Sn«L rheuL JJden- GOtDSO If C Postgiro 48400 But. Markt li. Tal. 17» Directeur F. TU.TEK •k- »ot Het voorstel van Roosevelt betreffen- 4e het uittrekken van een crediet ten feed rare van 7 milliard ddllar voor de uitvoering van de wet op de hulp verleening aan Engeland ia Woensdag door het Huis van Afgevaardigden ■et groote meerderheid aangenomen. Het voorstel gaat nu naar den Senaat. Voor de stemming had de republi kein Rich voorgesteld de in de wet op de hulpverleening^aan Engeland op. genomen 380 mlllioen dollar voor land bouwproducten te schrappen ingeval Ingeland de blokkade tegen honger lijdende vrouwen en kinderen in Euro pa niet doet ophouden. Dit voorstel Werd eohter verworpen. Zoodra de leen- en pachtwet volle dig uitgevoerd wordt,' zullen 4# bewa peningsuitgaven van de Vereenigde Staten die van Engeland overtreffen volgens een berekening van Associated Kess. De bewapeningsuitgaven van de Ver. Staten zouden-omstreeks 1,6 mil liard dollar bedragen, terwijl die van Engeland thans ongeveer 1,6 milliard per maand beloopen. Volgens gegevens, 41e het Congres ontvangen heeft, al dus genoemd bureau, geeft de Ameri kaansche regeering nagenoeg 4 milliard dollar voor de vliegtuigfabrieken, wer ven tankfabrieken en andere bewape- Hngsfabrieken uit. Het voorstel betreffende de 7 mil- Hard is door het Huis van Afgevaar- ligden goedgekeurd met 336 tegen 55 (temmen. Een voorstel der oppositie «n de eischen van Roosevelt nogmaals ia de begrotingscommissie te bespre ken, werd afgewezen met 256 tegen (32 stemmen. De Amerikaansche minister van Ma-» rins Knox, heeft in de persconferentie medegedeeld, dat Engeland vèrzocht heeft om marinewerven van de Ver eenigde Staten te mogen gebruiken voor herstel van in den oorlog bescha digde schepen. Door de Vereenigde maten, aldus Knox, is tot dusver niets gedaan om aan dit verzoek te voldoen. De marine heeft wel eenige beschik bare werven, die de Engelschen zouden kunnen gebruiken. Het Engelsche ver zoek is de laatste drie of vier dagen, i: i na de aanvaarding van de wet tot !- Inverleening aan Engeland, inge diend. Knox heeft verder nog medegedeeld, drt van de binnen het kader der wet O de hulpverleening op het program geplaatste kleine oorlogsschepen, zoo als duikbootjagers, motortorpedoboo- ten en andere ..muskietschepen" nog geen enkel aan Engeland is geleverd. Knox. weigerde dc kwestie van het zenden van meer torpedobootjagèrs baar Engeland te bespreken. Hij voeg de hieraan toe, dat hij ook niets heeft gehoord van de levering door de Ver eenigde Staten van kruisers aan Enge land, In toonaangevende Duitsche krin gen wordt, volgens United Press, verklaard, dat de uitwerking van den Amerikaanschen steun voor Engeland nihil zal zijn. Duitschland i zelf, goo voegde men hieraan toe, zal beslissen of de Amerikaansche hulp actie een oorlogsdaad beteekent of niet. Op de vraag, of de verplichtingen Japan op grapd van^het Driemo- dhedenverdtgP thans van kracht •orden, nu zoowel van de zijde der Vereenigde Staten air van Engelsche <lide Is gezegd, dat Amerika thans „ac- hef aan den oorlog deelneemt", werd geantwoord: „Dat hangt er van af, wel ke waarden men aan zulk een verkla ring wil hechten." „WH en alleen wij tuilen beslissen of iegund zich met ons In oorlog be vindt Als enkele Amerikanen er voorkear aan geven te geloo' sij zich met ons in oorlog dan sullen wij hen daarin niet hin deren. Wij laten ens echter door niemand dicteereu, ef wij ons in een oorlogstoestand bevinden of nfet. Alles hangt er van af, welke waar aan de Mpvesteeatng van da Vereenigde Staten ai waarde la uvzivg was- anen er Ae loovenjht bevirraen, Op de vraag, of Duitschland de Mon» roeleer blijft erkennen, werd verklaard, dat zulk een erkenning nooit formeel in het kader van het internationale recht heeft plaats gehad. „In vele verklarin gen van Hitler, von Ribbentrop en an dere leidende Duitsche staatslieden is evenwel geconstateerd, dat deze leer voor ons dezelfde waarde bezit. Overi gens moet men daarbij wel beseffen, dat volgens deze opvattingen de leer een dubbele werking heeft. Indien wg de Monroeleer voor Amerika aanvaar den,, dan moet Amerika die ook voor ■Europa doen gelden. De natuurlijke consequentie hiervan is, dat als wij ons niet in de Amerikaansche aangelegen heden mengen, de Vereenigde Staten zich 00I5 niet met de Europeesche za ken moeten bemoeien. Als men dit in Amerika niet inziet, dan moeten wü ons daartegen verweren." De New-Yorksche bladen publicee- ren den tekst van de rede van Chur chill met koppen die alle de mededee- 'ling over een z.g. bedrijvigheid van Duitsche oorlogsschepen in het Weste lijk deel van den Atlantischen Oceaan naar voren brengen, meldt het D.n/b. De New York Times schrijft, dat de mededeeling van Churchil een nieuw bewijs is, dat de groote aanval van Hitier op de Engelsche scheepvaart begonnen is. De door Chruchil aange geven positie der schepen bevindt /zich dichterbij de Amerikaansche kust/dan bij Europa. Duitschland bezit duikboo- ten, die zeer goed zoo ver van haar steunpunten kunnen opereeren en be schikt bovendien door de Fransche ba ses over uitgangspunten voor aanval len op Engelsche schepen op'plaatsen, die niet door convooien beschermd kunnen worden. Een binnendringen in de Amerikaansche territoriale wateren, zoo schrijft het blad, is niet noodig, om Amerika ervan te overtuigen, dat de „Duitsche macht ter zee een doodeliik gevaar is". Met het oog op de bekende politiek ider Vereenigde Staten maakt het weinig uit of Engelsche schepep met Amerikaansch materiaal in de na bijheid van de Amerikaansche kust of midden in den Atlantischen Oceaan of voor het Engelsche Kanaal tot zinken worden gebracht. Het prominente orgaan van Wall- street, de Commercial and Fi nancial Chronicle keert zich tegen den propagandistischen opmaak van de wet op de hulpverleening aan Engeland. Het blad wijst er op, dat de Ver. Staten voorloopig toch geen in vloed kunnen uitoefenen op het ver dere verloop van den Europeeschen oorlog. Het congres kan wel milliarden dollar voteeren, maar de snelle uitwer king daarvan tot oorlogstuig niet af dwingen. Op langen termijn kan welis waar niet getwijfeld worden aan de productiecapaciteit der Amerikaansche bewapeningsindustrie, dit jaar echter is Engeland toch hiet meer te redden van de verplettering. Wapenfabrieken waarvoor de ontwerpen den vorigen zomer reeds gereed waren, hebben tot dusver hun productie nog niet kunnen aanvangen. Het verleenen van reus achtige credieten heeft derhalve in het beste geval een psychologische uitwer king. De jongste uitlating van Churchill, „dat niet alleen Duitsche duikbooten doch ook Duitsche kruisers de Ameri kaansche wateren van den Atlanti schen Oceaan bevaren en reeds ver scheidene Engelsche schepen tot zinker hebben gebracht", bevestigt, naar vkn Duitsche zijde wordt opgemerkt, he' Duitsche standpunt, dat de gevaren voor de Britsche scheepvaart* niet eerst beginnen binnen de om Engeland ge trokken blokkadezone, doch dat de Duitsche zeestrijdkrachten de Britsche cheepvaart -op alle zeeën weten te tref fen. Het noemen van de Amerikaan sche wateren door Churchill is echter naar verder verklaard wordt, slechts te beschouwen als een politieker schaakzet, want Duitsche zeestrijd krachten voeren weliswaar een krui- seroorlog op alle wereldzeeën, echter niet in neutrale wateren. De aan Engeland geleverde Ameri kaansche torpedojagers, die sedert 23 jaren sedert het einde van den we reidoorlog op een sche<u>skerkhot lagen, vertoonen, volgens hot DJ4.B. wat betreft de machinerieën en de ge heele uitrusting een dergelijke schade, dat zij sinds den afgeloopen herfst op Engelsche scheepswerven liggen om ge repareerd te worden. Churchill heeft in zijn jongste redevoering de belangwek kende aanduiding gegeven, dat thans pas zeven maanden na den aankoop een gedeelte van deze Amerik'aan- sche torpedojagers langzamerhand bij de Engelsche vloot ingedeeld kan wor den. De proef of zij voor den oorlog geschikt zijn, moeten deze Amerikaan sche torpedojagers, zoo verklaart men te Berlijn, eerst nog In den strijd af leggen. Volgensch een Engelsch bericht heeft de Britsche vlootesedert het begin van den oorlog slechts twintig nieuw» tor pedobootjagèrs in dienst kunnen stel len. Daar alleen de door de Engelsche admiraliteit toegegeven verliezen aan torpedojagers 41 eenheden omvatten, waarbij dan nog de in den afgeloopen tijd door Duitsche motortorpedobooten tot zinken gebrachte drie torpedojagers komen, is het de Britsche scheepswer ven niet gelukt, ook maar nauwelijks de helft van deze gepubliceerde verlie. zen aan torpedojagers door nieuwbouw te compenseeren. Daar de admiraliteit bovendien een aantal door mijnen en door andere vijandelijke daden vernie tigde torpedojagers nog niet als verlo ren heeft opgegeven, is de verhouding tusschen de tot zinken gebrachte sche pep en de nieuw gebouwde schepen voor Engeland nog aanzienlijk ongun stiger. Het A Nj\ veneemt het volgende: De secretaris-generaal van het de partement van Financiën, mr L. J. A. Trip, heeft den Rijkscommissaris voor 't bezette Nederlandsche gebied Rijks minister Seyss Inquart verzocht, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het departe ment van Financiën, en hem dit ont slag eervol te verleenen. President Roosevelt heeft Woensdag een uit 11 leden bestaand bureau voor arbitrage voor conflicten in -de bewa peningsindustrie geïnstalleerd. In het decreet van Roosevelt wordt gezegd, dat het arbitragebureau moet ingrij pen, zoodra het ministerie vin Arbeid melding maakt van een conflict, dat de productie of het transport van bewape- ningsmaterieel dreigt ia gevaar te brengen en dat door de gebruikelijke arbitragecommissies van het ministerie van Arbeid niet kan worden bijgelegd. Het arbitragebureau krijgt volmacht om alle conflicten nauwkeurig te be- studeeren en voorstellen uit te werken voor het bijleggen daarvan. Het bu reau heeft echter geen machtiging tot gedwongen arbitrage. Het arbitrage- bureau bestaat uit vertegenwoordigi van het openbare leven, de arbeid' en de werkgevers. Tot voorzitter van het nieuwe arbitragebureau voor conflicten in de wapenindustrie is benoemd de presi dent der universiteit Wisconsin, Cla rence Dijkstra. Bijzonder opmerkelijk vindt men het in Amerikaansche eco nomische kringen, dat ook de voorzit ter van het comité voor industrieele or ganisatie, Philipp Murray, behoort tot de vier arbeidersvertegenwoordigers, die zitting hebben in het uit elf leden bestaande bureau. Men wijs er op: al dus het D.N.B., dat in de eerste plaats het C.I.O. verantwoordelijk is voor de talrijke stakingen der laatste weken (Foto archief De RijksCommissaris heeft aan dezen wensch voldaan, terwijl hij tevens aan mr Trip ontheffing verleende van zijn functie als president der Nederlandsche Bank, en hem zijn dank tot uitdruk king bracht voor den in het belang van het Nederlandsche economische leven verrichten arbeid. D» HET GKI.ID. Ala Pruisische Grenadiers staan hier,, de iianpeu van de nieuwe Jtfnckers Ju 88-bommènwerpers u» $jytn gelid lp de groote Mrte-fabricati». tHoffmann) Naar de Chicago Tribune meldt, heeft de Britsche ambassade te Washington thans ongevéer 1500 diplo matieke en militaire vertegenwoordi ger» in dienst. Met dit reusachtige ap paraat wil men in de eerste plaats vrienden voor de Britsche zaak win nen. Het aantal hooggeplaatste Brit sche diplomaten is sedert het uitbreken van den oorlog gestegen van 17 tot 35. Bovendien zijn te Washington talrijke Britsche commissies voor den aankoop van oorlogsmaterieel, verbindingsman. nen, militaire experts en deskundigen op het gebied van economie en douane werkzaam. Afgevaardigde Mundt heeft er in een verklaring voor het Huis van Afge vaardigden op gewezen, dat de Ame rikaansche vloot haar schepen met een donhjfcder grijs beschildert, teneinde ze daarftiede in kleur aan te passen bij de verf van de Britsche oorlogsschepen. De afgevaardigde las een speciaal be richt uit de oorlogshaven Norfolk in Virginia aan het blad Philadel phia Enquirer voor, waarin mel ding gemaakt wordt van de voorge nomen kleurverandering. Men wil daarmede, zoo wordt in het bericht ge zégd, het onderscheid tusschen Ameri kaansche schepen en Britsche schepen bemoeilijken en de laatste helpen on opvallend Amerikaansche havens bin nen te loopen. Het is de eerste maal, zoo merkte Mundt op, dat de Amerikaansche vloot een camouflage toepast om het gevaar voor de eigen schepen te vergrooten. De afgevaardigde noemde dit een „dia bolische misvorming van de camoufla gekunst". Afgevaardigde Hook stelde op grond van dit bericht den minister van Ma rine een-vraag, waarop deze antwoord de; dat dit bericht absoluut niets om het lijf heeft. Hij gaf echter toe, dat de Amerikaansche vloot ongeveer 4 maanden geleden er mede was begon nen haar schepel* donkerder te schil deren. Het lid der marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden Hes» ver klaarde In dezelfde aangelegenheid, dat hij van sohout-bij-nacht van Keu ren gehoord had, dat de Amerikaan- sclje vloot donkerder wordt geschil derd om ln kleur te gaan lijken op het Britsche slagschip King George, dat kortgeleden den Britschen ambassa deur lord Halifax naar Amerika heeft gebracht, Naar Associated Prest meldt, heb ben de marlnekringen ln'Washington met klem geweigerd in deze geheele •ongelegenheid eest standpunt bekend te maken. -c» T T herinnert zich wellicht onze II 38ste Jaarbeurs, waar voor 't eerst ln Nederland proef- tmingen met de televisie waren te schouwen en welke beurs toen de déukst bezochtste was ln de histo rie van ons Jaarbeurs-leven. Het zag er naar uit, dat het recordaantal personen, dat toen de beufs bezocht, ni»t te overtreffen was. Maar wat wij geen van allen hadden gedacht is geschied, het record is gebroken, de beurs, die Donderdag is afgeloo- pne, is.de drukst-bezochtste van al de'44 jaarbeurzen, welke wij hebben gehouden;" Met deze woorden leidde de zakelijke directeur "van de Jaarbeurs mr. J. Mi- lius een onderhoud in, dat een verslag gever van het A.N.P. met hem had óver het verloop van de op haar eind loopende Jaarbeurs 1941. Werkelijk zoo vervolgde de heer Milius deze beurs heeft onze toch al zeer hooge verwachtingen verre en verre 'overtrof fen. Wü hadden uiteraard door de tijds omstandigheden een zeer druk bezoek verwacht, doch dgt meer da'rk,honderd duizend menschen de 44e/jaarbeurs zouden bezoeken, hadden jky op geen stukken gedacht. Temeer niet, omdat wij ils ieder ander weten, hoeveel moeijjkheden er momenteel zijn om uit alle feelcn van het land naar Utrecht te koenen. Maar ondanks alle vatkeers. moeilqkheden en de benzine-schaaftchj te heeft de Nederlandsche zakenma; begrepen, dat hij deze beurs onder geei omstandigheid mocht missen. En laten wij er direct op volgen: Voor zoover mogelük is er een zeer druk en levendig zakendoen op deze beurs geweest. Wanneer het geheel uit gesloten was orders te plaatsen en be stellingen te doen, heeft men toch geen vergeefsche reis naar de Domstad- ge maakt, omdat althans het contact tus schen fabrikant en consument zijn goede uitwerking voor de toekomst zeker niet zal missen. En met name was de belangstelling voor de nieuwe groepen zeer groot, ik noem de textiel- afdeeling, de schoenengroep en vooral ook de voedings- en genotmiddelen stands. Vijftien jaar lang zijn de schoe nen niet ter beurze geweest, op de laatste beurs in het najaar 1940 nam de schoenenafdeeling een bescheiden plaats in en ondanks de minder gun stige aspecten in deze branche waren de schoenenfabrikanten thans ruim vertegenwoordigd en zij hebben nu reeds te kennen gegeven, dat zij de tijdsomstandigheden ln aanmerking genomen goede zaken hebben ge maakt. Bij de bouwmaterialen hebben zich -ingrijpende wijzigflBn voltrokken, ik herinner alleen maar even aan de nieuwe bouwconstructies, >doch ook hier treffen wij hetzelfde verschijnsel an: druk bezoek en voor Zoover moge lijk goede zaken. In vakkringen be stond nl. een zeer sterke prikkel om ter beurze naar de nieuwe mogelijkheden in het bouwbedrijf uit te kijken. Uit een en ander kan men vaststellen, dat de zakenman zich hier zoowel als in andere branches goed heeft georiën teerd en uit zijn gang naar Utrecht zeker zqn voordeel heeft gedaan. Dfe zucht om zich althans goed te oriëntee- ren was zeer groot en dat was voor den handel dringend noodig. Uit dat oog punt bezien heeft deze beurs meer dan ooit te voren haar nut bewezen. De belangstelling voor het geen hier was te zien kwam echter niet alleen uit de zakenkringen: het viel mij op, dat er dit keer ook zoovele andenen» zooals architecten, waterstaatmenschen enz. van hun interesse blyk gaven. Ik kan dan ook nu reeds verklaren, dat het be zoek niet alleen kwantitatief zeer groot was, doch dat het kwalitatief gespro ken zeker niet voor de hoeveelheid on derdeed. De organisatie. Nu moet er de nadruk ojf worden gelegd, dat het ona in elk opzicht mo gelijk is gemaakt deza Jaarbeurs te' organiseenen. Zoowel van overheid»-* we ge als ook van de zijde van de 'spoorwegen en niet te vergeten van den kant der deelnemers heeft men alles gedaan om het ons mogelijk te maken deze Jaarbeurs een succes te laten worden. Alle extra-treinen naar Utrecht waren volgeboekt en zelfs de tweemaal opgetreden ernstige treinstoringen hebben de xakenmenschen er biet van weerhouden in dichte dromme onze poorten te betreden. Tot dusverre zijn er ruim 60.000 bezoeken geweest, die een kaartje kochten aan den I ingang der beurs. Duizenden kaarten verder aan den man gebracht verschillende reisbureaus en spoorwegen, zoodat wij .veilig n er unnen aannemen, dat, meegerekend de deel nemerskaarten, veel en veel meen dan honderdduizend menschen tie 44e Jaar beurs bezochten. Boitenlandsche belang stelling. De belangstelling uit het buitenland was dit keer uiteraard niet groot, al hoewel voofal uit België en Duitsch land toch nog velen naar Utrecht zijn gekomen om te zien hoe de Holland- sche zakenman zich door de zwarig heden des tijds worstelt. De heer Milius deelde mede, dat er momenteel ernstige besprekingen gaan de zqn over. uitbreiding van het Jaar beurscomplex. De oude schouwburg zal verdwijnen en de dan vrijgekomen/ ruimte zullen wij gaarne benutten voor den bouw van een nieuw gebouw ok een vleugel. Hoe dat precies zal worden mag ik thans nog niet zeggen, daar over zult u spoedig meer hooren. De stad Utrecht heeft door deze Jaarbeurs zeer goede zaken gemaakt. Om u een sprekend voorbeeld te noe men, de directeur van het Jaarbeurs restaurant vertelde mij vanochtend, dat hü gisteren dus op één dag -A ruim dertienduizend kopjes kcffie had ge schonken. Dat is een typisch voorbeeld van den consumptie-omzet. Door be middeling van de V.V.V. waren niet alleen alle hotels in Utrecht'prop- en propvol, maar konden bovendien hon derden bij particulieren worden onder gebracht. Ook het V.V.V.-apparaat werkte dit keer uitstekend. Ja, er zijn inderdaad vele reizigers gedupeerd ge weest door de treinstoringen van Za terdag en Maandag, maar over het al gemeen hebben zij allen éen onderdak in Utrecht of omgeving kunnen vinden. is eet; voorbeeld bekend van een reiziger, die geen aansluiting meer had met zijn trein in een der uithoeken van ons land en die ook geen hotel meer kon vinden. Hij is des nachts zwerven de op straat aangetroffen door de poli tie en „mocht" tot vier uur op 't hoofd bureau van politie vertoeven. De kan tonrechter heeft hem veroordeeld tot drie gulden boete subsidiair een dag.. Maar dat intermezzo bulten beschou wing gelaten, kan ik niet anders zeg gen, dan dat iedereen zijn medewer king heeft verleend en dat de beurs 'n vlot verloop heeft gehad. Spoorwegen, pers, deelnemers, allen hebben hun uiterste krachten aan ons mooie werk van de Jaarbeurs gegeven en daarvoor past een woord van hartelijken dank. En zoo gaan'wij vol nieuwen moed voorbereidingen treffen voor de nieu- we beurs, in het najaar, waarvoor voor al pit agrarische kringen reeds thans groote belangstelling* bestaat. EENIGE HONDERDEN VLIEGTUIGEN IN ACTIE. Naar gemeld wordt, aldus het DK.B., ia, de voornaamste kracht van den Duitschefi luchtaanval den laatsten nacht gericht geweest op de Britsche hoofdstad. Wederom wajen eenige honderden gevechtsvliegtuigen in den strijd geworpen, die bij helder zicht op den grond voor den oorlog belangrijke doelen in Londen met bommen van al lerlei/ kaliber bestookten. Door het neerwerpen van eenige tienduizenden brandbommen ontstonden tot op ver ren 'afstand zichtbare branden. Reeds de tot dusver ontvangen berichten ge- veii aan, dat deze aanval een zeer groot succes heeft gehad. De vijand daaren tegen is ln den afgeloopen nacht slechts met zeer zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen. Hij heeft op woonwijken in een stad een gering aantal bommen geworpen. De schade is van geen beteekenis. j,%wva\\wmiwsvina.\\vig Men b verplicht te verduis teren van aonsondergang tot Lantaarns van voertoij ten nor n gang ontstoken worden.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1