V 3 BONERA-GOUDA GIPSY DOTT/RFT EEN GEHEIM AT O AAR ANNEER - CHOCOLADE en SUIKERWERKEN Zware straf tegen chauffeur die onder drankinvloed stuurde STADSNIEUWS dappere redder MB i jWWm ^4: V'/ "WEEDE BLAD DONDERDAG 20 MAART 1941 ONDERSCHEIDEN. Caraegie-medaille uit gereikt aan den hulp agent J. J. Feit Zoet. 4 ft ..J - -k" VS».' jf Uit vroeger tijden. Ip KWALITEIT I munt uil door SMAKELIJKHEID I Van hot Kantongerecht. Een maand hechtenis, honderd gulden boete en intrekking van het rijbewijs voor een jaar Bocht niet gezien, op vier meisjes ingereden en na de botsing er vandoor gegaan hü. FEUILLETON WAARNEMEND BURGEMEESTER SPELDT HEM DE MEDAILLE OP DE BORST D« waarnemend burgemeester beeft hedenmorgen ten «ttdhulte aan dan heer J. J. Pelt Zoet de me daille ran bet Carnegie Heldenfonda uMgerriki voor de moedige redding van een drenkeling alt de laUane- alula op 2 October van het vorig Jaar V; FEIT ZOET In zün kwaliteit ala hulpagent van politie stond de heer Feit Zoet, musicus van beroep en thans 23 jaar oud, op den October-avond.op post bü de Juliana- slult. Wegens overtreding van het uit gaansverbod werd te tien over tienen een auto met twee personen aangehou den. Toen het gezelschap zich naar het •luismeesterslokaal begaf, ia een der Inzittenden van den auto, de 63-jarige heer P. Oskam uit Stolwijk door de duisternis misleid in de schutkolk ge- loope». De heer Feit Zoet sprong den drenkeling in de diepe sluis na en hij wist hem in het donker te. vinden en drijvende te houden tot hulp toesnelde om den geredde op den kant te bren- gen. Het was een moedige prestatie van den hulpagent en daarvoor is hem thans hulde gebracht met de bekende Ctrnegie-penning, die als een bijzon dere onderscheiding geldt en waarvan de toekenning al zegt, dat een dappere daad ia geleverd. De heer Feit Zoet was vanochtend in de burgemeesterskamer genoodlgd en daar la hij in gezelschap van zijn moe der ontvangen door den loco-burge meester mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen in aanwezigheid van den gemeente secretaris, den heer G. J. J. Pot en een deputatie van de politie, bestaande uit den inapecteur W. C. BUI de Vroe, een hoofdagent en een agent. De commis- sarla van politie was door ambtsbezig heden verhinderd de uitreiking van de medaille bij te wonen. De waarnemend burgemeester heeft den redder in hartelijke bewoordingen toegesproken en er opgewezen, dat deze een kranig stuk werk heeft ver richt door in de Jullanasluis te sprin-* gen en den drenkeling uit het water te halen. Destijds heeft mr. De Witt Wij nen den heer Feit Zoet daarvoor al gecomplimenteerd. Er ia overleg ge pleegd aan de waardeering een blijven- den vorm te geven en hoewel het men- schelijk prettiger was geweest dat dit direct was gebeurd, met het toekennen van een onderscheiding ala deze is altijd eenlgen tijd gemoeid. Thans was het den burgemeester een groote vol doening te kunnen mededeelen, dat den heer Feit Zoet de medaille van het Carnegie Heldenfonda was te beurt ge vallen, hem toegekend voor het met op offering van zijn eigen leven redden van het leven van een ander. De Car- negie-medaille is een onderscheiding, t die door ieder in hooge eer wordt ge- 1 houden. Het deed den waarnemend burge meester genoegen, dat iemand van de politie deze medaille kriicrt. W-I was de DE „OOUD8CHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. In de vergadering vgn den gemeen teraad ia a«n da orde de benoeming van twee hulponderwijzers en aene hulponderwüzeres; de voorgedragen ftoraonen zijn gekozen met algemeene stemmen, zijnde de hulponderwUzen J N. van Eek en J. P. den Hiet en de hulponderwijzers* A. A. Roth. 50 JAAR GELEDEN. Het aandeel, door onderstaande ge meenten in de proyincie ZuidHolland dit jaar te leveren voor het contingent der nat. militie, bedraagt als volgt: Woerden 0, Bodegraven 11, Lange Ruige Weide, Papekop en Hekendorp 3, Oudewater 7. Gouda 43, Haast richt en iVlist 9, Stolwijk 7, Berkenwoude 3, Ouderkerk a. d. IJsel 6, Gouderak 5, Moordrecht 4, Reeuw ijk 9, Schoonho ven 9, Berg-Ambacht 8, Ammerstol 3, Zevenhuizen 8, Moercapeile 1, Wad- dinxveen 18, Nieuwerkerk a.d. IJsel 8. 25 JAAR GELEDEN. Den len April zal het 25 jaar geleden zijn dat de hoofdagent van politia Lee- meijer bij de politia werkzaam werd gesteld. Da hear Leemeijer, die op dien dag ook 25 jaar in dienst der gemeynte Gouda is, is nog de eenig actief dienen, de pölitieman van de jaren der eerste reorganisatie der gemeente-politie te Gouda en vervult tot op heden nog met lust en ijver zijne vaak moeilijke be trekking heer Ftlt Zoet hulpagent, maar hij be hoorde toch tot de politiemacht. Het hoofd der gemeente juicht het zeer toe, dat de politie de zwemkunst beoefent en bij de aanstelling van nieuwe agen ten wordt er altijd op geiet of deze zwemmen kunnen.Hiermede wordt geen frase, maar een werkelijk doel nagestreefd, want als er een ongeluk gebeurt, verwacht het publiek, dat de politie de reddende hand zal toesteken. De loco-burgemeester feliciteerde ook de móeder en mede de politie, d%t iemand uit het korps deze medaille is ten deel gevallen. Hij wees er daar bij op, dat een onzer grootste staatslie den, jWiyns borst behangen was met ridderorden, de Carnegie-medaille al tijd als een van de hoogste onderschei dingen beschouwde. Tenslotte heeft mr. De Witt Wijnen den heer Feit Zoet de medaille op de borst gespeld, hem hartelijk gecompli menteerd, en den wensch uitgesproken, dat hij de onderscheiding vele jaren met eere mag dragen. Ook de andere aanwezigs» wenschten den redder geluk.' De medaille vermeldt als inschrift: Carnegie-Heldenfonds. Aan J. J. Feit Zoet voor moedig gedrag op 2 October 1940. Tenslotte heeft de heer Feit Zoet voor de onderscheiding zijn dank be tuigd. w 26 Maart 7.J9 u. Ned. Getef. Gemeente: Spreekbeurt da. Joh. van Weizen. 26 Maart 9 Bar Daniël: Cursus E.H.B.O. 29 Maart 3M nor Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 29 Maart 7.39 nar Leger dee Helle: Heilifingssamenkomit. 21 Maart 18.45 nu kantoor N.V. Goud- scbe Waterleiding Maatschappij: Jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders. 22 Maart 10 nar feJL Leesvereenlgtag: Algemeene vergadering Coöperatieve Boerenleenbank Gouda en omstreken. 22 Blaart 4.19 nu Van Bergen Hsen- doornpark: Start provinciale park. wegwedstrijd Athletiekvereeniging Vires et Celerltas. 22 Maart 7 nu Kunstmin: Uitvoe ring mondaccordeonver. Crescendo met medewerking van zang- en show-ensemble De lustige zangers; na afloop bai. 22 Maart 7 nu Concordia: Feestavond gymnasiastenvereeniging Utile Dulci. 24 Maart II nu De Zalm: Openbare verkoop ing onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 25 Maart 19 nu Stadhuis: Openbare aanbesteding herstellen van walmuur langs Turfmarkt 28 Maart 8—9 uur Oosthaven 10: Zit ting adviesbureau Ned. Yereeiuging voor luchtbescherming. 28 Maart 1.39 uur Terrein Openbaar Slachthuis: Algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren. 29 Mkart 2.39 nu Nieuwe Schouwbug: Jaarlijksche promotie leerlingen Ambachtsschool en uitreiking diplo ma's leerlingen dag- en avondnijver heidsschool. 29 Maart 4.39—8 uur Ambachtsschool: Tentoonstelling werkstukken en teekeningen leerlingen dag- en avond school. 29 Maart 6 unr Concordia: Propaganda feestavond Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. 30 Maart 2.30 nu Kunstmin: Vijfde Nuts-bijeenkomst, concert Rotter, damsch Phiiharmonisch Orkest on. dér leiding van Eduard Fiipse, solist Marinus Flipse. 31 Maart 24 en 68 nu Ambachts school: Tentoonstelling van werk stukken en teekeningen leerlingen dag- en avondschool. APOTHEKKR8DIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek Dee, Westhaven 14, Bij indoron goeden wlnkoüor verkrijgbaar Ingez. Med. O 837 70 Kantonrechten 'n Rare manier van rijden. Verdachte: Zooals zo hier vorkla ren wel Zoo'n wagen was ik niet go- woon. Ik rijd altijd op oen vrachtauto en nu bestuurde ik een vreemde wagen. Kantonrechter: Dan is de eenige mogelijkheid langzamer te gaan. Hebt u niet* van de aanrijding gemerkt? Verdachte: Ja zeker. Waarom doorgereden Kantonrechter: Waarom bent u dan niet uitgestapt? Verdachte: Omdat het m'n eigen wagen niet was, moest ik weigeren. Kantonrechter: Och kpm, uw metgezel had anders niet veel besef meer en hij had u heusch niet kunnen dwingen. O.M.: Waarom sat u achter het stuur en niet de garagehouder? Verdachte: Die wes niet in staat den auto te besturen en toen heb ik gereden. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M., dat het bewijs, dat ver dachte niet in staat was een auto te be sturen, wel is geleverd door de aan rijding. Hij zag de bocht niet, reed door en plofte tegen den slagerswinkel op. Voor den autorit waren in verschillen de café's drie glazen jenever en drie glazen bier gedronken en de kameraad was zoodanig onder den invloed, dat hü zelfs volgens verdachte niet in staat was te rijden. De inzittenden hebben wel begrepen, dat het een ernst dead was, ze durfden niet eent uit ie stappen en zijn snel weggereden in de hoop aan hun straf te ontkomen. Het is een ernstige en laffe daad er "vandoor te gaan en de ambtenaar verzocht den kantonrechter hiermede rekening te houden. Twee feiten zijn ten laste ge legd: het rijden onder drankinvloed en het veroorzaken van de aanrijding. Het O.M. eischte een maand hechtenis voor het eerste en 100 boete subs, een maand hechtenis voor het tweede feit en bovendien ontzegging van.de be voegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van een jaar. Verdachte merkte nog op, dat«hij niet uit zichzelf is doorgereden, maar er toe is aangespoord. De kantonrechter deed overeenkom stig den eisch uitspraak en wees de civiele vordering van 1 28.10 toe. De eveneens op de rol staande zaak tegen den garagehouder werd veertien dagen aangehouden. Ernstige aanrijding op onbewaakten overweg te Waddinxveen. Een ernstig ongeluk is op een don keren November-öchtend omstreeks kwart voor acht op den onbewaakten overweg in den Kerkweg te Waddinx veen gebeurd. Een met 75 hectoliter erwten geladen vrachtauto uit Moer capeile werd door een uit Goilda ko menden ledigen personentrein gegre pen en door de machine over de spoor brug ove» de Kerkwegvaart geduwd, waarna het voertuig 25 meter verder op de spoorbaan terecht kwam en in brand vloog. De twee inzittenden waren, er uit geslingerd. De bestuurder, een 27- jarige chauffeur uit Moercapeile, had een ernstige dijbeenwond en kon op handen en voeten van het brandende voertuig vandaan kruipen. Z'n met gezel, een 26-jarigen los-werkman, eveneens uit Moercapeile, had brand wonden aan gelaat en handen en zijn kleeren hadden viamgevat, waarom hij naar de vaart gekropen en te water gesprongen is. Beiden waren er nog goed afgekomen, maar de auto en de lading zijn verloren gegaan. Thans stond de chauffeur terecht, omdat hij zich op de spoorbaan had begeven, terwijl een trein naderde. Kantonrechter: Hoe kwam die aanrijding? Een hechtenis v*n één maand, bovendien een boete van 100 subs, dertig dagen hechtenis, benevens Intrekking van het rijbewijs voor t|]d van een Jaar en betaling ten schadevergoeding van ƒ28,10, dese sware straf heeft fiste ren de kantonrechter opgelegd aan eelt 28-jarigen chauffeur te deser stede, die onder invloed van sterken drank een auto bestuurd en 'n aan rijding veroorzaakt had. Het betrof hier het geval, dat een paar maanden geleden op een avond om bij tienen op den Langen Tiende- weg gebeurde, waar een auto inplaats van den hoek naar den Korten Tiende- weg om te gaan, rechtdoor reed en te gen de pui van een slagerswinkel bot ste. Op het trottoir voor de slagerij lie pen vier meisjes. Drie hunner konden zich nog uit de voeten maken, maar het vierde raakte tusscheii wagen en gevel bekneld. Gelukkig kwam zij er met gering letsel goed af. Na de aanrijding had de bestuurder den auto teruggezet en was vervolgens doorgereden. Was u onder den invloed, vroeg de kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, aa» verdachte. Verdachte: 't Is erger gemaakt dan het feitelijk is. 'k Gebruik nooit drank. Ambtenaar van het O.M., mr. G. Kroner: Ditmaal toch wel. Verdachte: Drie 4 vier glazen bier. O.M.: En hoeveel jenever? Verdachte: Die zijn er bü, bet wa ren twee glazen bier en twee glazen jenever, die we in drie café's gebruikt hebben. Kantonrechter: Het zal wel meer In drie café's zoo weinig gedronken te hebben, is een heele pres tatie. Drie borrels en drie biertjes Aan de hand van de gegevens in de stukken werd vervolgens de tocht, die verdachte in gezelschap van een gara gehouder te dezer stede gemaakt had, nagegaan. Er waren eerst twee café's alhier bezocht en vervolgens een te Reeuwük. Daarbij hadden beiden ge dronken drie glazen -jenever, twee gla zen bier en een flesch bier. Verdachte: Zooveel heb ik niet ge dronken, O.M.: Het staat nu anders vast, dat er drie glazen jenever bij waren. Verdachte: Dat is niet zooveel. O.M: Het is ook niet zoo erg, maar dan moet u niet achter, het stuur van een auto gaan zitten. Kantonrechter: Uw metgezel had al meer op? Verdachte:Ja, die had al wat ge had toen we wegreden. De aangereden voetgangster, een 24- jarige kantoorbediende alhier en de meisjes, die bü haar waren, deden een eensluidend verhaal. Men liep op het trottoir en toen kwam de auto in groote vaart den Langen Tiendeweg af. Men dacht, dat het voertuig den hoek zou omgaan, maar hij kwam» recht op het viertal af. Drie konden er nog wegloo- pen. O.M.: Verdachte'zegt wel, dat hij niet veel gedronken heeft, maar hü zag de bocht niet en reed rechtuit tegen den slagerswinkel. Verdachte: Het autolicht was vrij slecht. Q, De getuigen verklaarden verder, dat na het gebeurde de auto achteruit gezet werd en vervolgens doorreed. De inzittenden zijn niet uit den_wagen ge weest. De tasch van het aangereden meisje bleef op het spatbord van den auto liegen, hetgeen achteraf voor de politie een goede aanwijzing was. De aangeredene diende een civiele vordering in van 28,10 wegens schade en werkverzuim. Verdachte: Het wan dien morgen erg donker en ik kon niets riep. Ik heb den train niet si en aankomen en ik heb ook geen signalen gehoord. Er waren drie getuigen, die verklaar» dan, dat wel signalen gegeven waren. Allereerst vertelde dit da machinist OM,: Kunt u rich goéd herinne ren of u signalen gegeven hebt an hoeveel keer? Getuige: Be weet zeker, dat ik over korten afstand achter elkaar vijfmaal gefloten heb en dat deed ik «pedaal omdat het zoo donker was. Ode de leerling wiet, dat er signalen gegeven weren, ongeveer drie óf vier keer. Kantonrechter: Hoe groot was da snelheid ven den trein? Getuige: Circa tien kilometer. De mede-inrittende ven dan auto had geen signalen gehoord. OM.: Was u in gesprek met dan bestuurder? Getuige: Neen. OM.: Wet deed u den? Oetuige: Ik zat een beetje te zuf- fen. OM.: Ala u zat t« suffen kan U ook niet gehoord hebben of er signalen Tenslotte was er als getuige een wt«U .der, reden. Kantonrechter: bü den overweg? gegeven zijn. Tenslotte wee er alz geti rijder, die over den Kerkweg had ge Hoorde u signalen ierweg? Getuige: Ja, één keer. Kantonrechter: Blijkens het proces verbaal hebt u tegenover de politie verklaard, dat u meerdere signalen hebt gehoord. Getuige geeft hierop geen antwoord. O.M.: In ieder geval heeft de fiet ser voor den overweg gestopt, omdat hij den trein hoorde aankomen en dat heeft verdacht* niet gedaan. Verdachte: Ik heb nieta gehoord of gezien, ik heb nog in de richting Bos koop gekeken. Veertien weken verpleegd O.M.: Wat iz voor u het gevolg van de aanrijding geweest? Verdachte: Ik ben veertien weken verpleegd voor een groote wond in m'n rechterdübefen. De auto was voor een derde verzekerd, ik heb er dus een aardige portie van te pakken gehad. Het O.M. concludeerde, dat wel vazt staal, dat signalen gegeven zijn. De bij rijder alleen heeft niets gehoord, maar hij zat te suffen, hetgeen er niet los doet, want hü had in den auto nieta t* doen en alleen bü het lossen te helpen. De ambtenaar nam aan, dat verdachte den trein filet heeft hoorén of zien aan komen, want anders zou hij er niet onder gekropen zijn. Toch is het feit, dat de signalen niet gehoord zün, aan verdachte lor te scnrüven; hü het naae- ren van een overweg dient alle aan dacht op het treinverkeer gevestigd t* worden en dat verdachte dit niet ge daan heeft, is een ernstige fout. Hü is door letsel en schade al zwaar gestraft. Dat hü toch nog vervolgd is, komt, omdat hü niet alléén z'n eigen leven, maar ook dat van dengene, die naast hem zat, in gevaar gebracht heeft en daarom is het feit zoo erg. De ambte naar vroeg 25 subs. 10 dagen, mede- deelende, dat deze eisch niet in over eenstemming is met het feit, maar dat rekening is gehouden met de gevolgen, die de chauffeur al geha^ heeft. - De lichten waren niet te zien, zeide verdachte nog en daarop deed de Kan tonrechter overeenkomstig den eisch uitspraak. Dat is voor dergelüke aan rijdingen niet te veel, merkte hü er bü op. Het varken met een heele lange staart. Het geval van de clandestiene slach ting van een varken, waarvan de pm litie laatst op den Tiendeweg het vleesch als het ware voor de voelen viel en dat tot de ontdekking van de onlangs voor de rechtbank behandelde diefstalienreeks ten nadeele van den Opbouw'dienst leidde, druppelt nog steeds na. Thans hebben terecht ge staan de grondwerker, die op verzoek van den fotograaf het vleesch in Moor drecht gehaald en toe chauffeur, die gereden had. Allereerst kwam de grondwerker voor de groene tafel. Verdachte: Ik wist niet, dat het ongekeurd vleesch was. Kantonrechter: Nou zeg. -O.M.: Wat dacht je er zelf den van? Verdachte.' De fotograaf had ge vraagd: Kan je wat vleesch voor me halen? Ik heb een auto besteld, zeide (Nadruk verboden.) 14) Die Fancy is je reinste Kenau I barstte Greyman uit, zich opnieuw opwindend bü de herinnering aan het gebeurde..— Juist in het laatste be drijf moest ze haar kleedster buiten de deur zetten. Het gevolg wat, dat ze natuurlijk niet op tijd klaar kwam, zoodat de heele boel in het'bonderd dreigde te zulten loopen. Wees ver standig en wordt u maar nooit thea terdirecteur, mr. Fox Dat geeft niets den ergernis) Uw vriendin Gipsy Dott bezorgt me ook allerlei moeilijk heden... Kom, kén, meneer Greyman, u kunt er heer toch geen verwijt van nnken, dat rich dat drama in uw theater heeft afgespeeld! Daar heb fle het immers herin- maal niet over! Gipsy wil haar con tract rist verlangen. Probeert n haar Inch nana aan beetje te beprntenl Ik heb niet dm minsten invloed miss Dott, waas Jim bat verzoek g af. En nu mm Be inspecteur wal even willen spreken. Dl» l« Wnr niet. meer, Hü te mat de ziekenauto meegereden naar het Bethlehem-gazthuis. Ik moest >u mee- deelen, dat h|j straks in de club op u zal wachten. Doet u mü een genoegen, mr. F'ox an maakt u in de krant als jeblieft getn loge nr. B-geval uit de zaak. Dat behoef ik niet meer te doen, beste Greyman,- antwoordde Jim. Daar heeft een ander al voor ge zorgd. U kunt toch bezwaarlijk ver wachten, dat de pers daar nu maar verder over zal zwijgen. Krantenmenschen zijn hartelooze kerels! schold Greyman woedend. Dat hebben ze dan met theater directeuren gemeen. Goeden avond 1 Jim Fax wierp de deur achter ztch dicht en verliet het theater. Den weg naar dé „Taverne" legde hij te voet af om over de gebeurtenissen van dezen avond nog eens rustig te kunnen nadenken. Deer waren in de eerste plaats Bob Hunters wandeling door .de stad, welkt met den koop van het exotische halssnoer eindigde, inspecteur Bratts telefoontje naar de redactie en diens mededeeling over dm ontvluchten Harris Frank, alsmede de inbraak bij Tobias Fox Daarna waa' da onbeken de briefschrijver, op win in loge 8 em aanslag was geplaagd, opgedoken. En al die gebeurtenissen daar viel eenvoudig niet aan te twijfelen hiel den op de em of andere manier ver band met Gipsy's merkwaardige erfe nis. Maar hoe?, -1 Ik weet hpt niet, moest Jim Fox terneergeslagen bekennen. Hij trof Gipsy Dott en Bob Hunter in de „Taverne" een em tafeltje in een box Em schotel met koude ge rechten stond voor hm; op de tafel lag het snoer uit den Uitdragerswinkel van Mattla Brander. Het jonge meisje speelde met de, houten kralen en keek dm journalist aan. Zoo, bm Je daar eindelijk, Jim my. Bob heeft me zooeven het var haal verteld. Dien ketting ken ik heri goed. Fox staarde haar verbaasd aan. Waar vandaan dan, Gipsy? Hij was het eigendom van mijn grootvader. Ik heb hem vaak in diens huis in Honoloeloe gezien. En... er te vbor mjj nog een onaangename herin nering aan verbonden ook. Hoe -dat zoo? Hef meisje aarzelde. Wederom was het, of ze op het punt stond een at andere bekentenis af te leggen. Dan zei ze: Ik vertelde je immers al, dat müa grootvader heel moeilijk in dm omgang wax Hü gedroeg zich niet bepaald tactisch. Tom het halssnoer op zekeren dag spoorloos verdwenen bleek, beschuldigde hü mü ervan het te hebben weggenomen. -Dat te eenvoudig ongelooflijk! riep Hunter geërgerd. Hoe kwam hü op die absurde verdenking? Over Gipsy's gezicht gleed om vluchtige blos. Ik... ik weet het werkeUjk niet meer, Bob. Kort daarop verliet ik trouwens het huis en sindsdien heb ik noch van mün grootvader, noch van dien-ketting ooit meer ieta gehoord. Ik kan me alleen nog heel goed her inneren dat hü het ding ala zün grootsten schat beschouwde en er zorgvuldig op paste. Jim Fox had aandachtig -toege hoord. Wederom bekroop hem het ge voel, dat Qlpsy Dott een belangrijke bijzonderheid, welke het volle licht zou kunnen werpen op al deze raadsel achtige gebeurtenissen, verzweeg. Hü nam het snoer van de tafel en liet de groote, glanzend zwarte kralen door zün vingers glijden. De gouden haak jes, waarmee ze aan elkaar bevestigd waren, rinkelden zacht. Het massieve gouddraad, dat de kralen bovendien samenhield, eindigde in een grof be werkt slot van hetzelfde metaal. Het zag er uit als een klein, rechthoekig doosje. Jim rukte en trok aan de sluiting, maar daar was geen beweging in te krügen. Er bestaat een of andere truc om het open te maken, zei Gipsy. -— Weet jü dan, hoe het moet? Ik herinner me flauw, dat j» van am schuiver gebruik moet maken; dan gaat hat ding open. Het werkt zoo ongeveer als een lucifersdoosje. Het ls em ouderwetse» mechaniek. Probeer het zelf maar eens. Gipsy nam het snoer en schoof het bovenste deel -van het slot terug. Het sprong open. Tegelükertüd viel uit de holle benedenhelft een zorgvuldig ge vouwen stukje papier. Jim greep er naar en vouwde het open. Alweer een rarilsell zei hü met verbaasden spot. Wat staat er op? vroeg Hunter. Een waarschuwing, welke kenne lijk voor Gipsy bestemd ls. Hier, lees zelf maar! Het meisje nam het miniatuur- briefje over. Het bevatte slechte eeni ge woorden: „Kom niet naar Honoloeloe!" Wat moet dat nu weer beteekt- nen? riep Hunter. Ja, beste kerel, als ik die vrsag kon beantwoorden, dan zou het ge heim van dezen merkwaardigen ket ting en alles wat daarbü behoort, vol ledig zün opgelost I Weet Jü de bedoe ling van die waarschuwing, Gipsy? Ken'Ja het handschrift? Het meisje schudde ontkennend het hoofd. Nee, ik heb het hooit eerder ge zien. Ik weet ook niet, wat ik hier nu weer van denken moet Heb je ar bezwaar tegen, dat De het snoer m het briefje zoolang be- houd? Niet In het minst Steek jü dat mysterieuze ding maar gerust bü je. Hét herinnert mü maar aan een tüd, welken De niet meer terug wensch. En nu zou Dc het liefst na er huls gaan. Het was een opwindende avond voor ma. Het duizelt me, ala Ut denk aan alles, wat er vandaag te gebeurd. Wat wilde die man, die mü dien anonie- men briet schreef? Waarom verdween hü weer even plotseling als hü geko men was? Wat beteekent dat onver wachts opduiken van dien rampzaligen ketting? Bob Hunter legde zün hand op den arm van het meiaje. Maak je niet ongerust, Gipsy. Dat allee zal ongetwüfeld worden op gehelderd. Meg ik je naar huis brem gen? Het. meisje knikte moe. Jim Fox vergezelde het tweetal tot de auto. Hunter nam achter het stuur plaats. Ik zte je vanavond toch nog? fluisterde hü. -r Je moet me beslist verteilen, wat ar eigenlijk allemaal gebeurd te... Jim legde heri met een handgebaar het zwügen op. Ik ga nu naar da redactie. Ik moet daar nog... hm... en bericht voor het ochtendblad schrüven. Over een uur kun Je me in de club ver wachten. Inspecteur Brett zal er dan ook wel zün, voegde hü er fluisterend aan ton. Hunter kniktx De kleine wagen gleed schier genfischloo* over de, ook op rit uur nog drukke «traten. Het ge schreeuw de: krantenjongens over stemd» hier en daar het rumoer van hat nachtalük verkeer. FanfareI Nachteditie Fanfare? klonk het san Hunters oor. LWordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3