ExDositie r OORLOGSSCHADE één Milliard 7 dahu yfLantels Qostumes japonnen Qomplets QCoedèn i fmann Uecfsi HlcufcUecUtp Uw HOEST kkrs Abdijsiroop >E BLAD ZATERDAG 22 MAART 1941' STADSNIEUWS sheer C. A. Groenendal jubileert. BESCHERMING ST. JAN TEGEN BRANDGEVAAR. Aanleg van sprenkel- inrichting over de volle ruimte der kerk. VOOR „GOED" BEHANGWERK ONZE BIOSCOPEN. (Jit vroeger tijden. Reünie Bioscoop. Schouwburg Bioscoop. Onderlinge Verzekering Maatschappij Afd. A. WonjnT?mlnfbl)e000^ f1.050.000.000.- f 230.000 000.- 22.000.000.- 15.000.000.- 12.500.000.- 16*000.000.- Half jaarlijksche Schade-Uitkeering zal snel verdwijnen Thalia Theater. Bond van Kaas- producenten. al: bestuurslid. Burgerlijke Stand. AT AAR ANNEER SN TWINTIG JAAB KOSTER I BOUWKUNDIG OPZICHTER DER HNT JANSKERk. Beiangiifka arbetd zo Kerkrestauratie. Op 1 April as. hoopt de heer C. A. Groenendal zijn ad-Jarig Jubileum als koster en bouwkundig opzichter der Riat Janakerk te herdenken. C. A. GROENENDAL. (Eigen foto) Men kent algemeen den heer Groe nendal ale koster, maar minder be kend is, dat de betrekking van bouw kundig opzichter aairdeze functie ver honden is. Toch valt op dit deel van tUa werkzaamheid de nadruk, want een belangrijk deel van zijn arbeid geeft hij aan de dagelijksche leiding van de restauratie van Gouda't schoo nt kathedraal en in deze vijf en twin tig Jaar heeft Mj zich van dag tot dag beijverd voor het groote werk om de Sint Jan tot nieuwen luister te bren- gen. De jubilaris, geboren en getogen Gouwenaar op 16 November 1872 is hij geboren is uit de bouwwereld in zijn tegenwoordigen werkkring geko- men. De bouwkunde heeft zijn liefde 3n die heeft hij geheel kunnen uitle en in den moeilijken, nauwgezetten arbeid voor de kerkrestauratie. Hij heeft zich in de prectijk geschoold, want al op Jeugdigen leeftijd, na"*at hij de lagere school en de teekenles„en op de avondschool had gevolgd, kwam hij in het vak, eerst bij den heer H. J. Ne- derhorst en toen in het bedrijf van den heer Chr. Dessing, waaraan hij twintig Jaar is verbonden geweest. Hier heeft hij groote ervaring opgedaan en spe ciaal Wat kerkbouw betref en het is daarom alleszins in de lijn, dat de heer Groenendal als bouwkundig opzichter van de Sint Jan zijn levenstaak heeft gevonden. Hst eerste werk, waaraan hij mede werkte was de bouw van de R.K. Kerk te Leiderdorp. Toen werd hij bij den heer Dessing uitvoerder en als zooda nig had hij aandeel achtereenvolgens In den bouw van een ketel gebouw van de katoenfabriek te Leiderdorp, van een gebouw van de Kaarsenfabriek te deze stede, van de gasfabriek te Wa tergraafsmeer en van het magazijn „De Zon' alhier. Toen werd hij als uitvoerder belast met den bouw van de R.K. Kerk te Diemen en vervolgens aan de R.K. Kerk te Vllssineen. Het was tijdens aiin verblijf in VPssingen, dat daar in 1911 de Jacobskerk afbrandde en toen is de heer Groenendal aannemer van den bouw van de nieuwe kerk geweest. In dezelfde stad bouwde hij voor den hear Dessing het kustfort De Ruyter en vervolgens voerde hij als uitvoerder »an het Goudsche bedrijf te Vlissingen en in Souburg nog bouwwerken voor groote industrieele bedrijven uit. voor ae Petroleum- en Asphalt-Mij en voor de Maatschappij „De Schelde", en toen kwam hii in 1916 naar Gouda terug, waar kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente ten tijde dat burgemeester R. L. Martens president-kerkvoogd was hem tot koster en bouwkundig opzich ter van de Sint Jlnskerk benoemden. In deze functie wer de jubilaris op volger van den heer H. Kleiweg en hem wachtte tevens de voortzetting van de voor zjjn voorganger sinds drie en twintig jaar vervulde taak voor de kerkrestaorattie. Het feit, dat de restauratie feeds 23 Jaar duurde en geduren de geheele 25- Jarige periode van den heer Groenen dal it voortgezet, teekent, welk een groot werk dit is. Deze restauratie wordt door de Ned. Berv. Gemeente zelf met eigen perso- aeei uitgevoerd. Zij staat onder archi tectuur van de heeren Joseph Kuiipers te Roermond en nu wijlen W. Krom hout te Voorburg en met de uitvoering er van ia de heer Groenendal belast. Bet is. voor een zoo schoon bouwwerk als de Sint JanIs, een verantwoorde lijk» taak. die veel kennis en veel toe wijding vraagt en het is daarom een gelukkige omstandigheid, dat de jubi laris er zoo geheel in op gaat. In deze vtyf en twintig jaren zijn de houten omlijstingen van de ramen in zand- zteen gerestaureerd, de, kolommen, die Ba den brand van 1557 bij gepleisterd waren, vernieuwd, de kolommen voor het orgel onderheid. de fundamenten der kerk verstrekt Bij het inzetten van gerestaureerde glazen had dg Jubilaris tijn zorg en (wee jaar geleden, toen de Goudsche glazen zijn uitgenomen en ot> veilige plaats opgeborgen, had hij ook hij dit werk de leiding. Ook de nu in de kerk aan te leggen sprenkelinrich ting teven brandgevaar valt onder zijn bemoeiingen. Zoo rustig zijn gang gaand, heeft de heer Groenendal veel verdienstelijken arbaM verricht om de Sint Jan tot hieuw» glorie te brengen. Hij ia een van die figuren, die atil voortbouwen uo een den zin voor het schoone het enthousiasme voor hun werk ontlee- •en een werk, waaraas de jubilaris, »ch met hart en ziel geeft en waarvan de vordering hem de bevrediging aehenkt. CCUDA Ingez. Med. G 894 150 Men is thans tot het laatste geèeelte van de kerkrestauratie genaderd, de vernieuwingen van de kappen, waar mede nog vier jaar gemoeid is. De heer Groenendal, die aan het grootste deel van de restauratie daadwerkelijk heeft medegewerkt en zoo ongemerkt de 68 al is gepasseerd, hoopt in het gelukkige bezit van een goede gezondheid, een krachtig gestel en eep flinken arbeids- lust, als hij is, ook te mogen arbeiden aan de voltooiing, welke dan mede de kroon op zijn werk zal zetten. Naar wij vernemen zal de Sint Jans- kerk ter beveiliging tegen brandgevaar van 'n sprenkelinrichting worden voor zien. De groote waarde uit een oogpunt van kunst van onze prachtige Sint Jan heeft de rijkskunstinspectie er toe gebracht speciale maatregelen te tref fen om het kerkgebouw en zijn kunst schatten tegen brand te beschermen. De kerk heeft wei een eigen brandweer, maar dit wordt niet voldoende geacht en daarom is van rijkswege besloten een sprenkelinrichting, zooals de toren er reeds een heeft, aan te leggen, waarvan het rijk de kosten zal dragen. Over de volle ruimte van de kerk zullen in de kap op korten afstand van elkaar in totaal vele honderden spren kelen worden gemaakt, zoodanig, dat, zou de installatie in werking worden gesteld, de geheele kerk wordt bestre ken en een watergordijn van 125 bij 38 meter neerdaalt. Bovendien zal het slangenmateriaaP in en buiten de kerk worden uitgebreid. Op deze manier hoopt men met succes een evéntueelen brand te kunnen bestrijden en de kerk te behouden. De aanleg van de sprenkelinrich ting is opgedragen aan de N.V. Geveke ft Co.'s technisch bureau te Amsterdam dat zeer spoedig met de werkzaamhe den zal beginnen. De uitvoering van het werk zal circa vijf maanden duren. TEL 3J50" Int- Med. O 877 8 BENOEMING TOT STATIONSCHEF. De heer Banff naar Barendrecht, De heer A. J. C. Bouff, chef-commies bü de Nederlandsche Spoorwegen al hier, is met ingang van 1 Mei u. be noemd tot stationschef te Barendrecht. DE „GODD8CHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN, Met leedwezen zien wü ons verpligt mede te deelen, dat de veeziekte zich vertoond, heeft bij het vee van een landbouwer aan de Karnemelkslool, onder deze gemeente. Voor alsnog schijnt de ziekte niet kwaadaardig, daar de drie aangetaste runderen nog onder behandeling zijn. 56 JAAB GELEDEN. In de te Stolwijkersluis gehouden vereenigde vergadering van het dijk college met de hoofdingelanden van de Krimpenerwaard, is de begrooting van het hoogheemraadschap, dienstjaar 1891/'92, goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van 62.771.95 ft aan ontvangst en uitgaaf. De omslag per hectare belastbaren,grond Is bepaald op 3.50. 35 JAAB GELEDEN. De commissie, welke in de bijeen komst ten kantore van de Kaarsen fabriek werd geconstitueerd om te trachten de voor een volks- en school- oad nog benoodigde 25.0U0, welke na de toezegging van 725.000 van com missarissen der Stearine Kaarsenfa briek nog aan de begrooting ontbraken, bijeen te brengen, heeft daartoe bij verschillende industrieelen pogingen gedaan. De commissie heeft als resul taat van haar pogingen kunnen mede- deelen, dat thans 11.500 zijn bijeen- ebracht, waaronder een gift van 5000 van de Spaar- en Hulpoank van het Nutsdepartement Gouda. Er ont breekt dus nu nog 113.500. De inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, de heer F. P. Wethmar, wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar de 2e afdeeling, standplaats Utrecht en de -inspecteur te Enschedé, de heer J. R. Tijssena, overgeplaatst naar Gouda. EEN HEMEL OP AARDE. Een film, waarin Heinz Rtihmann een der hoofdrollen vervult is altijd een feest. Treden naast dezen acteur nog Hans Moser. Hermann Thimig en Theo Lingen, dan kan met te meer reden worden gezegd, dat er hartelijk te lachen valt. Wie de film: „Een aemel op aarde", Reunie's hoofdnum mer voor deze week, ziet, zal dit ten voile beamen. Het viertal is hierin buitengewoon op dreef. Het verhaal geeft aanleiding genoeg voor het ontstaan van tallc^Sze misver standen en gebeurtenissen jpe voor den voor de betrokkenen onaangenaam zijn. De situatie is namelijk zoo. Paul Heller en zijn vrouw hebben van den vader van de laatste een flinke som gelds geleend om hiervoor een land goed te koopen. Paul, die componist is, heeft het geld echter gebruikt om er een operette mee te financieren. Als op een dag papa besluit de jongelui op hun landgoed in Liadenau te gaan bezoeken, beginnen de moeilijkheden. Gelukkig heeft Paul een vriend Peter, die inderdaad in Lindenau een buiten bezit en dit met een roya..l gebaar ter oeschikking van den componist en diens vrouw stelt, om schoonpapa een goede ontvangst te kunnen bereiden. Maar dan blijkt dat een ongeluk nimmer alleen komt want op denzeif- den dag arriveert ook Peter's tyran- niek: tante Adèle (Adèle Sandrock). En zoo kan het gebeuren dat de beide mannen om beurten als eigenaar en entmeester van het landgoed moeten fungeeren. Dat het heel wat moeite kost om dit stuivertje-wisselen vol te ■louden voor een Zoo bijdehanden papa en een zoo bemoeizieke tante, is zonder meer duidelijk. Als men daar bij bedenkt dat de veel-geplaagde componist te midden van deze ver warring ook nog een wals voor zijn perette moet componeeren, zal men begrijpen uat men aan déze film als toeschouwer veel genoegen kan bele ven. Geluk1-' de betrokkenen ijkt de wals, gehore- onder zooveel narigheid t„„„ces en ae operette eveneens. Dus komt alles weer in juiste banen en kan het bedrog to. opluch ting van allen worden opgehelderd. Op het tooneel of liever: aan het plafond daarvoor verricht Willy Hu- bert haar acrobatische toeren aan da trapéze; haar „wandeling langs het' plafond" een buitengewone pres tatie bezorgde velen rillingen ety haarzelf een warm applaus. In het voorprogramma vindt mengde beide journaals. HU EN ZUN TYPISTE De hoedje», die in „Hij en zijn typis te1' worden gedragen, zijn niet van de laatste mode en hetzelfde kan men van de film zeggen, die nog eens terug brengt naar de periode van de klucht, waarin verhaald wordt van als graven en gravinnen vermomde lieden met uitbundige manieren en van verrassen de situaties van „een vreemden man in m'n bed" met spannende draaf partij en. De MUnchener Komiek Weiss Ferdl is de hoofdrolspeler en hij mogegdan be paald geen jonge schoonheid zijn, z'n lachende typiste heeft toch een zwak hart voor den van welgedane zelfvol daanheid en zelfingenomenheid stra-' lenden varkenskoopman met kunstzin- nigen aanleg, als zoodanig hij met veel ijver, maar met weinig resultaat de opera-zang beoefent. Z'n zwak voor voornaamheid inspireert hem tot de advertentie, waarin hij als groothande laar, chique type met uitstekende ma nieren, kennismaking zoekt. De rozen zijn het herkenningsteeken bij de door de typiste in scène gezette ontmoeting en dan begeeft Weiss Ferdl zich op het glibberige pad naar het „geleende" huis van de pseudo-gravin, waar zich inmiddels de knecht en de keukenmeid plus aanhang hebben uitgedost tot lie den der groote wereld en men begrijpt, dat het diner in een sfeer van gemoede lijkheid en hartelijkheid verloopt. En fin het illustere gezelschap kan niet blijven klinken en. gaat zijns weegs, maar de gevierde gast mag in de leege woning blijven slapen. De werkelijke bewoonster komt thuis en het gezel lige partijtje schiet-spelen van het tweetal in vreemdsoortige kleedij ein digt op het politiebureau, waar het Tippfraiilein, zooals de titel zoo grap pig zegt, den ontgoochelden en gewe zen minnaar uit de misère komt balen om hem dan maar definitief onder haar hoede te nemen. Het voorprogramma brengt de beide journaals en een firma twee-acter klucht „Helden der woestijn", die een prachtige verzameling nonsens met goede nouvailles biedt en uitbundige vroolijkheid geeft. AIzoo een luchtig programma. CCVKOGO n mtFooN •stuurt L C F.'Ë. van Heldan Tucker, voorzitters A. A. B. böcker, gedelegeerde; Mr. J. J. Montijn, N. i. J. Grobben, F. A. Even, administrateur. Gevolmachtigden s Voor Aideel ngen A, B en Dt Firma BEKOUW MIJNSSEN Heerengracht 124 - Amsterdam C. Telefoon 48871 Voor Afdeeling Ei Firma TOUENAAR WEGENER Rokin 75-79 - Amsterdam C. Telefoon 42006' Administratie-Adressen! Voor Afdeeltngsn A, B en Di Javastraat 76 - Den Haag Telefoon 11.30.41 Voor Atdeelingen C en li Gr. Hertoginnelaan 1 - Den Haag Telefoon 33.51.40 Voor Afd. E en D III (vaartulgen)t Gebr. v. BUREN - Rotte'dam Meent 106 Tel. 34572 In deze eene weet werd niet minder dan HONOURD- MIUIOEN gufrfen bijv»rz»lcerd. O» AFdeefig A over schreed thonr (binnen 8 maanden) een bedrag van Ook de laler opgerichte aldeelmgen blijven gestadig groeien, zoodal de stand thans «i AHf f* Persoonlijke Onge- f nul. vallen door molest Af(| n Gevaarlijke Risico's Incl. f ftlU. Um vaartuigen, tot f 100.000 Affl C Bedrijfsschade en Huur- f MIU. I— derving door molest Afd I Kleinere inboedels f HIU. I. en derg. tot f 7500- enz. tot f 50 000.- Afdt R Andere risico's tot fllU|D. f 1.000000.- Voegt ook Uw belang bij de reed» verzekerde honderdduizend objecten en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie-Bezorger! Nieuwe ffdaeüng Gt Molesiverzekering van Gelden'en Geldswaar dige Papieren ,(ool^ transport), alsmede Preciosa, Kunstvoorwerpen en dergelijke. Administratie-drast Regentesselaon 9a, Den Haag, Tel. 398278. Gevolmachtigde t Firma BODE VAN HAlt, Amsterdam C. O.Z. Voor burgwal 101, Tel, 47735 en 49935. Ing. M„d. O 88-, 157 als Gij direct Akket's Abdi siroop neemt Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds benroefde „genees-kruydeti", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is n6g meer dan vroeger, nu h»t beproefde hoeet-geneeemiddel I loges. Vied. G903 20 DE MISDAAD VAN FABREANI Thalia brengt deze week met „De misdaad van Fabreani" een knappe detective-film, waarin de zeer talrijke verrassende wendingen de spanning steeds meer opnemen, maar tevens de zaa« zoo verward en gecompliceerd maken, dat oplossen schijnbaar on mogelijk wordt De oplossing, die uiteraard toch komt, is mogellik van al de verrassingen die gebracht wor den, wel de grootste, daar er den toeschouwer uit blijkt dat hij de mis daad zelf heeft zien plegen. Stellig dus een vesnuftig gevonden, origi- neele intrige. Het filmverhaal begint met een feest, een atelier-fuif, door een schil der georganiseerd. De gedragingen van de meest gevierde vrouw op dat feest de channante Eveline Tiede- mann, brengen een sfeer van geheim, zinnigheid, die nog toeneAnt ais de eigenaardige figuur van Fabreani, een musicus, ten tooneele verschijnt Spannend wordt de geschiedenis, wanneer Fabrianl, tijdens het boot tochtje, dat op het-feest volgt plotse ling, onder verdachte omstandig heden, overlijdt Bijna alle deel nemers blijken verdacht te kunnen worden; een tracht er te vluchten, wat min of meer als een bekentenis van schuld kan worden opgevat een anjer blijkt Fabreani's handteeke- nlng onder een wissel te hebben ge zet een derde wordt betrapt als hij de woning van den musicus binnendringt enz. Het sterkst onder verdenking staat Eveline zelf, en als bij esn huis zoeking, aan Fabreani toebehoorende, voor haar moeder comprco iteeren- de brieven gevonden worden, lijkt haar positie hopeloos. De sensatio- neeie ontknooping is echter zeer be vredigend. Er zit een goede vaart in deze film, een andere verdienste er van is, dat tijdens de afwikkeling van het geval, de gewone gang van. zaken daar bui tenom niet stilgezet wordt, waardoor men. als afwisselend intermezzi, eerige fraaie ballet-scènes te genieten krijgt. Ook het spel valt te loven. Dorothea Wieck speelt met veel ge voel de rol van Eveline's moeder, terwijl Karin Hardt de doortastende, opofferende, in het nauw gebrachte Eveline, meesterlijk weergeeft. Ha- rald Paulsen slaagt er uitstekend in de vlotte, vernuftige speurder zoo uit te beelden, als men dian zich voor stelt. Ook de overige rollen zijn goed bezet. Vooraf draait o.m. een vroolijke Tobis kurz-film „Kristal of Porce- lein", met Hans Brausewetter in de hoofdrol. DE HEER J. DE GROOT BEDANKT De heer J. de Groot te Berkenwoude heeft bedankt als bestuurslid van den Bond van Kaasproducenten. De heer .e Groot is mede-oprichter van den bond en is van de oprichting, dus meer dan 25 jaar, secretaris en vele jaren ook penningmeester geweest. In de vergadering van het hoofdbe stuur is besloten de functies van secre taris en penningmeester nu te schei den, Als secretaris werd gekozen de heer P. A. Voorsluys en als penning meester de heer W. C. Molenaar. In de plaatsen van den afgetreden heer de Groot en van wijlen den heer D. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn werden als leden van het dagelijksch bestuur gekozen de heeren D. M. Bin nendijk te Alphen a. d. Rijn en L. Broe- ren te Lekkerkerk. Geboren: 19 Maart: Grietje Dieverdina, d. van J. G. Prins en J. Reinders, Kruger- laan 32. 20 Maart: Margaretha Maria Geer- truida, d. van F. A Overkamp en G. van Konten, Karekietstraat 60; Jo hanna Frederika Sophia, d. van M- Steenbergen en C. Brem, Ussellaan 139. 21 Maart; Teuntje Janny Johanna, d. van M. J. van Vliet en D. Aret, Tollenstraat 56. Ondertrouwd: 21 Maart: C. W. van Hasselt n M. A. Pannevis; D. Bakkenen F. Verboom; J. van der Kolk en B. den Breejen; J. de Jong en B. B. de Booy; J. A Stampa en J. G. Verwaal; N. Blazer en A. van Oort; A Heemskerk en Q.J. van der Meer; B. Lengkeek en M. C. Warmenhoven. w Schouwburg Bioscoop: a ij en zijn typiste (Met Weiss Ferdl en Charlotte Ander). Aanvang 8.15 uur. Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 4 uur. Thalia Theater: De misdaad van Fabreani (met Karin Hardt Dorothea Wieck, Karl Martell en Ivan Petro- vitch). Aanvang 8.15 uur. Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Een hemel op aarde (met Heinz Rühmann, Hans Moser, Herman Thimig en Theo Lingen). Op het tooneel: Willy Hubert, acro batiek. Aanvang 8.15- uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Zondag 10.30 uur: Roode orchideëen. 22 Maart 7 uur Kunstmin: Uitvoe ring mondaccordeonver. Crescendo met medewerking van zang- en show-ensemble De lustige zangers; naafloop bal. 22 Maart 7 uur Concordia: Feestavond gymnasiastenvereeniging Utile Dulci. 23 Maart1 111 uur Markt: Concert S.S.orkest, bij ongunstig weer in de Schouwburg Bioscoop. 24 Maart 11 uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 24 Maart UI uur R.K. Leesvereenlging: Kaart- en biljartavond Katholieke Jongemannenvereeniging Gonzaga. 25 Maart 19 uur Stadhuis: Openbare aanbesteding herstellen van walmuur langs Turfmarkt 26 Maart 7.30 uur Gerei. Kerk: Spreek beurt ds. J. P. C. ten Brink, Lijdens meditatie. 26 Maart 7.39 u. Ned. Geret. Gemeente: Spreekbeurt dj. Joh. van Welzen. 26 Maart nur Daniël: Cursus E.H.B.O. 28 Blaart 8—9 nar Oosthaven 19: Zit ting adviesbureau Ned. Vereenigug voor luchtbescherming. 37 Maart 7 nur R.K. Leesvereenlging: Bridge-drive voor de leden der sociëteit volgens Scheveningsch systeem, onder leiding van den heer L. Heinemann. 37 Blaart 7.39 aar Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 37 Blaart 749 nar Leger dee Heils: Heiligingssamenkomst. 29 Blaart 149 aar Terrein Openbaar Slachthuis: Algemeens keuring van trekhonden en hondenkarren. ZONDAGSDIEN8T DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts z|jn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te conculteeren de dok toren P. de Boer, Gouwe 115 (telefoon 2273) en C. van Kik, Kattensingel 79 (telefoon 2591). APOTHEKER8D1ENST. Steeds geopend (des nachts tlléés voor recepten): Apotheek E. Grendel, alleen Lang* Tiendeweg 9. j

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3