GIPSY D0TT ERFT EEH GEHEIM ^tweede blad STADSNIEUWS AT A AAR f ANNEERa BINNENLAND MAANDAG 24 MAART 1M1 N®| Prettige feestavond van Utile Dulci. Extra-steun in naturaaan werkloozen. Uit vroeger tijden. cendo vr»or voetlicht. het Adrianus Jonker Overleden. De burgemeester wisseling te Delft. Verdeeltng van industrieel» opdrachten. KEU1LLKIUN *F ame^l •t v* hlin» neer I Beer i*| dat I appe-| te Ne. «Prakl ajoor I enl in dt ,Sl I ver era) F vaiü Portr tot] lllec:, f Be iaj Hver- aj» 1 het ezui- 5EN eh de I de tie wet, aak te I g*- fart- b«- 14 I meter Vi P. ander gevarieerd programma tjit- STKKEND UITGEVOERD. Het wai een gezellige feestavond, dien de Goudsche gynmasiastenvereen Utile Dulci" Zaterdag iy „Concordia eenouden heeft en waar de talrijke aanwezigen zich uitstekend geamu seerd hebben. De bra es es van „Utile Dulci de heer n M Gallas, opende met een kort «oord en heette in het bijzonder wel kom den loco-burgemeester, mr H. P. C de Witt Wynen en mevr, dr. M.- jI C. de Witt Wijnen-Koumans, den conrector van het Gymnasium, dr. H. J. Thiele, de leeraren met hun dames en hel bestuur van de Goudsche H.B.S.- vereeniging) Nadat door de aanwezigen staande het clublied gezongen was, werd op een vlotte manier het programma afge werkt. dat elk wat wils bood. Allereerst werd onder begeleiding van Piet Fijn's band „The Jamming Seven" die op zeer goede wijze het muzikale gedeelte van den avond verzorgde, ten gchoore gebracht een bewerking van het „Come on along" uit „Alexanders Ragtime Band". Vervolgens zong Ifarry Nieuwenhuisen op, Verdienste lijke wijze een chanson „M tpoulin qui Jaw" en een paar' sMgjffi/Jipinai) „When day in done". 7JP?) NadaUjobi Sprik zich als een vlot ten, zij bet iets te vlug sprekenden con ferencier had doen kennen werd met eigen krachten een schets in één be drijf „Vergadering van de commissie van toezicht" van Charivarius opge voerd. Het was goed dilettanten-spel, waarbij de heer C. H. Hagedorn, die de leiding had, met zijn regie alle eer in legde.. Het was een schets, die, zooals in een aardige proloog reeds aange kondigd werd, geen beeld van het le ven gaf. zooals het is, maar zooals het niet is. En zoo was dit stuk, waarin de nieuwbenoemde leeraar op de eommis- lievergadering instructies Krijgj over «yn'te volgen gedragslijn op school vol tegenstellingen. Bijzonder goed was mej. Nelma Kool, toen ze haar theorie over de opvoeding ontvouwde. Bob Gal as gaf een uitstekende verstrooide professor, die zich bij zijn studie door niets van zijn stuk laat brengen. De an dere medewerkenden waren Ans Heus- dens Lo van Dijk, Tobi Sprik, Jan Zwartendijk en Harry Nieuwenhuisen. Na een vaardig gespeelde quatre- mains Marche-miütaire van Franz Schubert door Hanna van Woerden en Wies je Grendel volgde een alleraardig- cte klompendans in typische kleeder dracht, ingestudeerd door mevr. Elli Schouten-Alter, dié de haar hiervool gebrachte bloemenhulde ten volle ver diende. Tot slot volgde' nog een blijspel in één bedrijf van J B. Schuil „Inter mezzo", waarvoor als motto kon gelden het door Dolf (parry Nieuwenhuisen) gelanceerde: „Het eenige onverander lijkheid in een vrouw is haar eeuwiee' veranderKikheid". Zoowel-* Dolf als Mary*én Frans (Nelma Kool en Lo van Dék) gaven goed spel te zien. i 'Na afloop werd volop gedanst op de vrooliilte muziek van „The Jamming Seven", die zich ook thans uitstekend weerden. De band koppelde aan een goede muzikaliteit een prettig enthou siasme én had veel succes. M»t was een geanimeerd slot van een goed veslgagdetj feestavond, waarop Ctit- Dule'i met voldoening kan terug zien T vlotte wijze «it.'Dit -programma be vatte feen grtWte verscheidenheid van nummere, waaronder enkele pittige marschen, aardige karakterstukjes en bekende Schlagers. In het bijzonder verdient vermelding een groote fanta sie van muziek van' verschillende bekende componisten, genaamd „Een bouquet van melodieën", samengesteld door P. \F. de Kort. «Hierin kon men beluisteren gedeelten uit werken van' Rossini, von Weber, Wagner, Strauss en anderen. Het spreekt vanzelf, dat deze muziek zware eischen stelt aan het orkest, gezien de beperkte moge lijkheden van het instrument. „Cre scendo" blijkt echter onder leiding van den heer A. van Greuningen wel zoover te zijn gevorderd, dat dit moei lijke nummer op hoogst bevredigende WÜze werd uitgevoerd. Over het algemeen viel ook de uit voering der anders nummers zeer te roemen en het bleek, dat een éénvou dig instrument als het mondorgel, heel wat meer groote mogelijkheden in zich heeft, dan men zoo oppervlak kig zou denken. Een prettige afwisseling in dit pro gramma vormde het optreden van het Utrechtsche ensemble „De lustige zangers". Het optreden van dit viertal, onder leiding van den heer W. van Boxel. dig tevens als begeleider aan de piano fungeerde, was een onver deeld succes. Reeds met het eerste liedje waarin op aardige wijze de ver schillende leden van dit kwartet aan het publiek werden voorgesteld, had het de zaal voor zich gewonnen. Vooral de eerste tenor toonde zich een uit stekend zanger, die in meerdere num mers een groot aandeel in het succes had. Met „Hör' mein Lied, Violetta" en een gevoplig gezongen „Moeder lied", was hij op z'n best. Het kwartet zong nog eenige* eenvoudige Neder- landsche liedjes, terwijl de opvoering van een muzikale klucht uitbundige vroolijkhqid teweegbracht. De uitvoering werd besloten door een kort woord van den veorzittef, waarna er tiog eenigun tijd over was voor de dans lusti gen. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: et succes gaf de roond- -vereen. „Crescendo" Zater dagavond haar jaarlijksche uitvoering, in de Kunstmin-zaal. De zaal was ge heel bezet en Cr heerschte een goede «temming, dus waren de omstandig heden wél zooals een eoncerteerende «éednigmg die. gaarne ziet. De voorzitter van „Crescendo", de heer J. de Mink, opende deq avond met een woord van welkom. Hij richtte zich in 't bijzonder tot den heer W. Sander», wethouder van Onderwijs en het eere-lid, den heer M. van Leest, die met zijn echtgenooté van buito# de stad was overgekomen om dezen avond bij te wonen. De mondaccordeon-vereen. voerde hierna een qmvangryk programma op BESCHIKBAARSTELLING VAN BEDRAG DOOR GEMEENTE. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft medegedeeld, dat de extra steun- verleening aan werkloozen e.a. in den vorm van kieeding, dekking en schoei sel, ook over 1941 ter hand genomen /él kunnen worden. Voor de ondersteunde en tewerk gestelde arbeictag mag over het dienst jaar 1941 pergWneente ten hoogste worden besteed een bedrag ^gelijk aan het gemiddelde aantal werklooze arbei ders, dat over de eerste 10 maanden van 1940 als werkzoekende bij het plaatselijke orgaan der arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, vermeerderd met het gemiddelde aantal tewerk- gestelden over dezelfde maanden, ver menigvuldigd met 6,50 Aan de B-boeren en B-tuinbouwers mag over 1941 ten hoogste worden uit gekeerd een bedrag gelijk aan het ge middelde aantal B-boeren en B-tuin- bouwers over de eerste maanden van 1840, vermenigvuldigd met 3,25. Vólgens opgave van het departement van Sociale Zaken bedroeg het boven genoemde gemiddelde der werklooze arbeiders en der tewerkgestelde arbei ders voor deze gemeente 1385. De ge middelde agntaïlen B-boeren en B- tuinbouwers bedroegen resp. 1 en 3. Van het reeds, genoemde bedrag ad 6.50 komt f 2.—ten laste van de gemeente en 4,50 ten laste van het departement van Sociale -Zaken. Voor B-boeren eq B-tuinbouwers zal de gemeente van het bedrag aid ƒ3,25 per tji ondersteunen B-boeren respectieve lijk B.-tuinders 1.moeten bijdragen. Dè oit deze extra-steunverleening voortvloeiende kosten zullen voor deze gemeente over 1941 2774,bedragen. B. en W. stellen den raad voor te besluiten voor" deze extra-steunverlal-- ning in natura het bedrag van 2774,-i—, ter beschikking te stellen. k GOUDEN JUBILEUM. {l.s. Dinsdag 25 Maart hoopt de heer J. W. Morie, Spieringstraat 135, den dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". Ruim dertig jaar is hij als voorman- loodbrander werkzaam geweest, 75 JAAR GELEDEN. Bij akte, voor den te Rotterdam resi- deerenden notaris August Eduard Roest van Limburg gepasseerd, is tassóhe'rt dé ondergeteekenden Bernardus Marinus Perk, zonder beroep, wonende te Gou da, Wilhelmfls Georgius Anlhonius van Berkum, fabrikant, tvonende te Delfs- haven en jonkheer Henri Versluys, fa- brijkant, wonende te Delfshaven, aan gegaan' eene vennootschap,-ten doel hebbende het vervaardigen van brood en meel, gevestigd te Gouda, onder de firma Perk Co." 50 JAAR GELEDEif. De vijfde cursus in het teekenen te Haastrecht, gedurende de wintermaan den door den heer M. den Oudsten van Gouda gehouden, is geëindigd. Hij werd bezocht door 15 leerlingen. Negen leer lingen volgden de lessen in het hand- teekenen, en de overige die in 't bouw kundig teekenen. Hoe teekenen door onze aanstaande handwerklieden gewaardeerd wordt, kan hieruit blijken, dat verzuinjen hoogst zelden voorkwamen, en dat vele leerlingen al de vijf cursussen, die tot hiertoe gegeven .werden, bijgewoond hebben. 25 JAAR GELEDEN. Gisteravond heeft men gezien wat biljarten is, hoe een gewoon mensch in staat is zijne toeschouwers door bil jartspel in extase te brengen. In café „Harmonie" op de Markt is een Marti- na-biljart geplaatst en als eerste speler op dat biljart heeft de Belgische profes- sour Horemans zijn kunst daarop ge toond. De heer H. Eyssen, voorzitter van de biljartclub „Ter Gouw" was zoo wel willend het tegen den professeur op te nemen en hoewel de heer Eyss^m ver in de minderheid bleef, komt hein een woord van hulde toe voor zijn béreid- wiiligheid in deze. Gespeeld werd een partij van 600 caramboles, de Bej| groot cadre, de heer Eijssen vrij spel. Prof. Horemans beëindigde de partij in zeven kwartier in zeventien beurten met een moyenne- van 35 5/17. Zijn se ries waren: 21, 27. 135, 7, 63, tl, 7, 37, 16, 93, 48, 4, 0, 0, 3, 13, 55. De heer Eijsseri ..«peelde met een moyenne van 3 7/17 en gaf te notee- ren: 1, 14, 0, 3, 0, 3, ,11, 10, 6, 0,j0, 0, 2. 0.- TJe heet Horemans gaf na een korte pauze eejfige series kunststooten te zien waaronder een carambole over 35 ban den, benevens eenige prachtige massé's, die zeer de aandacht trokken. - Het publiek was in zulk een groot aantal opeekotqen, dat de toeschouwers tot zelfs op drie tafels jboven elkaar geplaatst en ook op de trap naar de bovenzaal stonden. ONTVREEMDE JAS TERUQ- GEVONDEN. Twee marskramers aangehouden Te Waddinxveen is Zaterdag een jas ontvreemd, waas-bij de verdenking viel op twee in de richting van Gouda ver trokken reizende kooplieden. In een der logementen te dezer stede heeft de Goudsche politie daarop een 49-jarigen sigarenmaker aangehouden, gedomici lieerd te Utrecht, die' de jas in zijn bezit had. Zoodag is in hetzelfde loge ment een 47-jarige landarbeider, gedo- micileerd te Spaarne, verdacht van mede plichtigheid gearresteerd. Beide personen zijn naar Waddinxveen over gebracht. Het bleek, dat de sigarenmaker nog gesignaleerd stond voor 6.boete of vijf dagen hechtenis. Hij kon niet be talen, waarom hij na afloop van het onderzoek te 'Waddinxveen naar Rot terdam zal worden overgebracht, OPNEMING^ VAN KASGELDEN. B. en W.-vragen den raad ook voor het tweede kwartaal 194.1 machtiging -tot tet aangaan va-n. kasgeldleeningen tdt pen betjrafj van ten hóógste ƒ700.000 tegen een 'rente van niet meer dan 5 DIPLOMA ALGEMEF.NE TUINBOUW- CUKSUS. Onze oud-stadgenoote mej. G. W. Boon van Ostade, behaalde het diploma „n.et zeer veel vrucht" van den twee- jarigen- Algemeenen Tuinbouwcursus te 's-Gravenhage, w SchbUWbürg'BlOscöOil: Hené Sleeswyk's Nederlandsche revue „Ka4 Op" met Snip en Stop. Aanva/g 8 uur, Woensdag 2.30 matinee. Thalia Theater: De misdaad van Fabreani (met Karin Hardt. Dorothea Wieck, Karl Martelt en Ivan Petro- vitch). Aanvang 8.15 uur. Reünie Bioscoop: Een hemel op aarde (met Heinz Rühmann, Hans Moser. Herman Thjmig en Theo Lingen). Op het toöneel: Willy Hubert, acro batiek. Aanvang 8.15 uur. 24 Maart 8.38 uur R.K. Leesvereenigiug: Kaart- en biljartavond Katholieke Jong emiddenstandersvereeniging "Gonzaga( 25 Maart lo uur Stadhuis: Openbare aanbesteding herstellen van walmuur langs Turitnarkt. 26 Maart 7.3uuur Geref. Kerk: Spreek beurt ds. JAP. C. ten Brink, Lijdens meditatie. 26 Maart 7.30 u. Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 26 Maart 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 28 Maart 89 uur Ooslhaven 10: Zit ting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 27 Maart 7 uur R.K, Lees vereeniging: Bridge-drive voor de leden der „sociëteit vojgens Sche veningsch „systeem, onder leiding van den heer L. Heinemann. 27 Maart 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 27 Maart 7.30 uur Leger des Heils: Heiligingssamenkomst. 28 Maart 1.30 uur Terrein Openbaar Slachthuis: Algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren. 29 Maart 2.30 uur Nieuwe Schouwburg: Jaarlijksche promotie leerlingen Ambachtsschool en uitreiking diplót ma's leerlingen dag- en avondny'ver-"' heidsschooi. 29 Maari 58 uur Ambachtsschool: Tentoonstelling werkstukken en teekeningen leerlingen dag- en avond school. 29 Maart 6 uur Concordia: Propaganda feestavond .Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. 30 Maart 2.30 uur Kunstmin: Vijfde Nuts-bijeenkomst, concert Rotter- damsch Hhilharmomsch Orkest on. der leiding van Eduard Flipse, .solist Marinus Flipse. 31 Maart 24 en 68 uur Ambachts school: Tentoonstelling van werk stukken en teekeningen leerlingen dag- en avondschool. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek E. Grendel alleen Lange Tiendejveg -9. waarbij de heer A. Jonker Czn en zijn zoon dê heer J. C. Jonker, die reeds een paar jaren pis mede-vennoot in het bedpijf was opgenomen, beiden tot directeuren werden benoemd. -De thans overledene heeft zich tot zijn" igen ten volle aan zijn bedrijf gegeven, dat tot groote ontwik keling is gekomen en allerwege groote bekendheid heeft verkregen. Naast zijn arbeid als industrieel en handelsman was de heer Jonker een figuur op maatschappelijk gebied, die zonder zich op den voorgrond te willen plaatsen, veel goed maatschappelijk werk heeft verricht. Sinds 1916, dus 25 jaren maakte hü deel uit van het be stuur van de Nutsspaarbank en wel in het bijzonder van de Commissie voor de geldbelegging. Als Commissaris van de Nutsspaarbank was hij ambtshalve mede-bestuurder -j^an het Goudsche Borgstellingsfonds. jHij was voorts de oudste regent vfin fle „Werkinrichting tot wering der Bedelarij", van welke stichting hij op 17 Mei 1911 als regent werd verbonden. Gedurende 38 jaren was de thans overledene medebestuur der van de Onderlinge Brandverzeke ring-Maatschappij Gouda, die sinds 1891 hier is gevestigd. Sinds 1931 was hij voorzitter dezer maatschappij. De teraardebestelling van zy'n stof felijk overschot zal plaats hebben as. Donderdag 27 Maart des namiddags 2.45 uur op de Algemeene Begraaf plaats alhier. DRIE OÜD-STADGENOOTÏN TOT PRIESTER GEWIJD. Gisteren hebben drie oud-stadgenoo- ten in het Franciscaner-klooster te Weert de H. Priesterwijdk.g ontvan gen, de weleerwaarde paters Verbey, van Waas en Lafeber, O.F.M, De bis schop van Roermond, mgr Lemmers, ve-richtte de wijdingsplechtigheid. 5 DIRECTEUR VAN DE N.V. GROOT HANDEL EN AARDEWERKFABRIEK VOORHEEN CORNS. JONKER ZOON Tengevolge van een ernstigen val in zijn woning is gistèrav'ond op bijna 70- iarige'n leeftijd te zijnen huize over leden de heer A. Jonker Czn., directe-ur van de N.V. Groothandel en Aarde werkfabriek v.h. Corns. Jonker Zoon. Het verschelden var. dm heer A. Jonker Czn. beteekent voor dit be kende Goudsche bedrij-f een ernstig verlies. Hoewel op den leeftijd geko men die als regel als periode'van rust wordt aangenomen, was deze oudste directeur 'nog „steeds actief werkzaam en zijn onderneming had dagelijks zijn volle belangstelling. De dood heeft op geheel onverwachte wijze aan zijn werkzaam leven een einde gemaakt. In Januari van dit jaar was het 45 jaèr geleden dat de heer A. Jonker de opvolger werd van zijn vader in het be drijf Cornells Jonker, dat sindsdien onder den naam Cornelis Jonker "Zoon werd gevoerd. Op 1 Januari 1929 werd voor het be drijf de vennootschapsvorm gekozen, Mr van Baren, de afgetreden burge meester van Delft, werd in 1882 gebo ren te Papekop bij Oudewater. Hy be zocht het geref. gymnasium te Am, sterdam, studeerde daarna aan de Vrije Universiteit in de rechtsweten schappen en promoveerde in 1910, waarna hij zich te Schiedam vestigde als advocaat en procureur. In/:,1916 volgde zijn verkiezinr tot lid van de Staten van Zuid-Holland, twee jaar later, dus in 1920, volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Delft. Een jaar lan-g, van 19361937, was hij lid van de Tweede Kamer. De heer F. W. van Vloten, de nieuwe burgemeester, is directeur van het plaatselijk bijkantoor van de Incr so- bank aldaar en sinds het begin van 1933 lid van de N.S.B. Hij is 51 jaar oud. Hij genoot in zijn geboortestad Utrecht middelbaar onderwijs en werkte gedurende zeven jaar als vo lontair in het bankbedrijf te Rotter dam. Hij werd daari n benoemd tot hoofdarbitrageant en procuratiehouder bij het bankierskantoor van 'de gebr. Chabot te Rotterdam. Deze functie ver vulde de heer Van Vloten van 1916 tot 1921. Daarna werd hij benoemd -tot hoofdarbitrageant en procuratiehouder bij de Discontómaatschappij te Rotter dam. Deze maatschappij werd in 1934 overgenomen door' de Incassobank en de heer Van Vloten werd benoemd tot directeur van het bijkantoor aan den Heemraadsingel. In 1938awerd de heer Van Vloten benoemd tot directeur van de Incassobank te Delft. (Hbld.). DE NEDERLANDSCHE'S.S. Naar aanleiding van het feit, dat de leider der Nederlandsche S.JS., voorman Feldmeyer, als vrijwilliger naar de „Waffem S S in Duitschland is ver trokken, is S S -onderstorm leider J. P. Wolffram belast met de leiding der Ne derlandsche SS. - Deze was tot op heden belast met de leiding van de S.S.-standaard Gro ningen. DR CONTI BEZOEKT ONS LAND. Naar men ons med-edeelt is de leider van den Duitschen dienst voor \de Volksgezondheid, staats-secretaris dr Conti heden in Den Haag aangekomen, w^ar hij voor genoodigden een lezing zal houden. Woensdag 26 Maart vindt te 's-Gra venhage in het gebouw Kneuterdijk 20 een conferentie plaats inzake de verdeelingen van opdrachten aan da Nederlandsche industrie. De commis saris-generaal voor Financiën en Eco. nomie «taats-secretaris dr. H. Fisch- böck houdt een principieele inleiding. Voorts spreken de plaatsvervangende leider der industrieele vakgroep de directeur-generaal R. Stahl van Ber lijn, de leider van het centraal bu reau voor verdejling van industrieele opdrachten te 's-Graverha'ge (Zen- tralauftragsstelle, Carel van Bylandt- laan 16) ir. E. Nlmtz en aiz vertegen- worodiger van de Nederlandsche in dustrie mr B. J. M. van .Spaendonck te Tilburg, lid' van de organisatie commissie. In aansluiting aan de vergadering vinden V particuliere besprekingen plaats tusschen de vertegenwoordi- gers van de Duitsche en van de Ne derlandsche industrie. LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vonden enkele Engelsche luchtaanvallen (maats. Brisant- en brandbommen werden afgeworpen, die in enkele ge. vallen schade aan woonhuizen toe brachten. Een persoon werd zwaar ge wond, twee personen liepen lichte kwetsuren op. INLEVERING VAN MILITAIRE ruksgoedeApn Verzocht wordt het volgende bekend te maken: Aan de verlofgangers boneden den rang van adjudant-onderofficier, wo nende of vcrblijfhoudende in de pro vinciën Zuid-Hblland, Zeeland, Noord- Brabant en het Westelijk gedeelte der provincie Noord-Holland, alsmede op de eilanden Texel, Vlieland, Terschel ling en Ameland, die, om welke reden ook, nog niet aan hun verpljchteing hebben voldaan om de onder hun be rusting zijnde militaire rijksgoederen in te leveren, wordt alsnog opgedragen die verplichting na te komen. Zij behooren zich voor zoover zy van den burgemeester geen persoonlijke op roeping ontvangen hebben, vóór I April a s. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor Militaire Zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wan. neer voor hen de gelegenheid open staat om de rijksgoederen in te leveren,' Deverplichting om zich te melden bij den burgemeester en ter plaatse der inlevering, bestaat eveneens voor hen', die, hoewel geen militaire rijksgoede ren onder hun berusting hebbende nog niet de verklaring hebben ondertee kend, dat zij geen ryksgoederen meer in hun bezit hebben. Indien ae tot inlevering of aanmel ding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden niet in de gelegenheid is persoonlijk de goederen in te leveren kan een en ander geschie den door een familielid of huisgenoot. CLANDESTIENE SLACHTINGEN TE LEIDSCHENDAM. Ambtenaren van den opsporings- dieni t hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Leidschendam een gijeden slag geslagen op het teriein der clandestiene slachtingen. Zy hielden zekere de G. uit Voorburg aan. Hij was in het bezit van clandestien geslacht vleesch. Dit werd in beslag genomen en tegen de G. werd proces-verbaal opge maakt. Aanvankelijk poogde de G. de poli tie op een dwaalspoor te brengen door voor te geven, dat het vleesch afkom stig was viin H. van der M. te Leid schendam. Het onderzoek bewees de onjuistheid van deze bewering. By den landbouwer M. H. aan den Broekweg werd een inval gedaan, even eens op vermoeden van clandestiene slachting. Hier werd een groote partij ve't aangetroffen, welke in beslag werd genomen. Ook tegen H. Ik proqes-ver- baal opgemaakt. j Tegelijkertijd werd eetrinval gedaan bij den vee-expediteur C. 't H. aan de Tedingerstraat. Hier werd het vleesch van epn geheele koe aangetroffen. Na in beslagneming is 't H. naar het ge meentehuis overgebracht en na proces verbaal op vrije voeten gesteld. Het vleesch en het vet is naar het gemeentelijk slachthuis in Den Haag vervoerd. H (Nadruk verboden 1 1 i' B) Hunter en .Fox tunrdun ijverig op lier stukje papier. Ik weet het niet, moest de jonge miliionnair bekennen. Fox echter gaf den politieman een Jeelbeteekenend knipoogje. De brief van öfen man uit loge 8 i» in New York geschreven, zei hij gedecideerd. Ik herken het papier. Het is hfkomstig van een of anderen Postautohnaat in de stad. f— Goed zoo. Jimmy, lachte Bratt. Maar wanneer je werkelijk zoo scherpzinnig beat, als waarvoor ik fc/hsud, moet je nog iets anders op gevallen zfjn. Jinr grijnsde-Welbewust. I kan bewijzen,, dat de waar- *™wvnig in Honoloeloe is geschreven, O*®» dptis nogal sterk,* twijfel- l Hunter. Hoe kun je dat aantoo- I toiT O** heel eenvoudig, beste jon- Ito Ala het briefje in New York was «"«hreven, zbu de man. die dat dééd, hebben: Ga niet naar Honoloe loe! Hier staat echter: niet naar Ho noloeloe! Een dergelijke uitdrukkings wijze kiest men volkomen onbewust,, als men zich in dezelfde plaats be vindt als d'egeen, aan wien men schrijft. Heb ik gelijk of niet?, Bravo, Jim! riep Bratt waardee- rend. —.Je hebt inderdaad een crimi- neelen knobbel. Hierop voortbouwend, mogen wj dus aannemen, dat er in Honoloeloe «iemand woönt, die Gipsy Dott ként en die haar, hetzij uit louter welwillend heid dan wel om andere redenen, waarschuwt daar niet heen te gaan. Wie kan dat zijn? Daar zullen we wel dcljtej ko men, Bob. Heb maar geduld.' En om nu op den onbekende uit loge 8 terug te komen, Jimmy. 'Wat is er met then man gebeurd? Hij is neergestoken! Hunter slaakte een kreet "van schfik. Ik liet jóu en Gipsy in de kleed kamer achter en ging naar loge 8, ver telde de reporter. Toen ik de1 deur opende, was de ruimte ir. het half duister gehuld, want de gordijnen wa ren dicht. Ik draaide, den schakelaar van het electrische licht om, doch dit bleek niet te functionneeren. Gelukkig had ik een zaklantaarn bij me. Bij het schijnsel daarvan zag ik een man in een fauteuil zitten. ZTyn houding.,kwam me al direct verdacht voor, want h(j rustte met zijn hoofd op den rand van de Iogp. Ik- riep hem aanj maar hij ^antwoordde niet. Onwillekeurig greep ik naar de lamp van het ylectrische licht. Deze bleek slechts los gedraaid te zijn', want zij brandde, toen ik haar vastschroefde. Ik had nu behoorlijk licht en daarbij zag ik, dat dë man uit een «rond onder het linker schou derblad bloedde. Ik liep naar btuten, posteerde een suppoost voor de deur van de, logé en waarschuwde „inspec teur Bratt. Het^was een laffe daad, nam Bratt het rfejaas over. De dokter constateerde, fflgt de man nog in levèn was. We hebbea toen onmiddellijk den geneeskundigen dienst opgebeld. Dat is ook de reden, waarom voorkwam, dat Gipsy ert jij van de loge gebruik maakten, vervolgde Fox. rlk bracht jullie naar den. achteruit gang en keerde daarop nog eens naar het theater terug om met Greyman en Bratt te spreken. Dendirecteur vond ik totaal overstuur op zyn kan toor en jij, Bratt, bléek- al weg te zijn. Vertel jij nu .'maar weer verder. Wie isf de man? Leeft hij nog? Toen ik het ziekenhuis verliet, was hij nog in leven, maar de ver wonding was zeer ernstig. - Maar wie is het? Hoe heet h(j? viel Fpx hem ongeduldig in de rede. Bratt haalde zijn schouders op. *- Dat weet ik niet. De man had niets b(j zich, waardoor wij zijn iden titeit konden vaststellen. Bc vertpoed, dat aL zijn papieren hem ontstolen zyn, want ik kan niet aannemen, dat een man als hij niets van (Hen aard by zich zqu hebben gehad, Wat bedoel je met „een mai als hy"? vroeg, Fox geïnteresseerd, y Er zyln verschillende aanwijzin gen, waarujt wy jneenen te mogen op maken, dat1 hy een zeeman is, of al thans vroeger gevaren heeft, ant woordde Bratt bedachtzaam. Het of- ficieele signalement, dat wy waar- schynlyk over hém zullen versprei den, luidt al^ volgt: „Ongeveer 30 jaar oud, lang 1.80 m., bruin haaf, krachtige, lichaams bouw. Op den linker onderarm is een slang en op de borst een Amerikaan- sche vlag getafoueerd.,Zijn onderklee- [ding is van een soort, welke zeelieden 'ewooniyk dragen, evenals de stof van yn colbert en zyn schoenen. Wanneer hy bestolen werd, heeft men. hem al leen zijn papieren entnomen, want in één van zjjn zakkjén' bevond zich een bedrag van 200 dollar. Voorts werden nog andere eigendommen op hem ge vonden, zooals een zakmes, eenl blik ken doos voor pruimtabak en yidere kleinigheden welke len man van zijn slag gewoonlijk by zich draagt. Het eenige afwykendê was misschien een waardevol gouden horloge. Aan den, binnenkant van het deksel was de naam van een horlogemaker in Pearl Harbour gegraveerd", Pearl Harbour, dat is de haven van Honoloeloe, zei Bob Hunter. Fox" knikte. Het zal geen gemakkelijke taak zUn de identiteit van.het slachtoffer vast te stellen, meende Bratt. Wan neer de arme kerel er het leven af brengt, zal het stellig nog weken du ren vóór hij in zooverre hersteld is, dat wy hem een verhoor kunnen af nemen. Fox zoog aan zijn j>ijp en liep, in gedachten verdiept, dl bibliotheek op en neer.Plotseling bfijef hy voor Bratt staan. Denk je, dat die man iets met Harris Frank heeft uit te staan? vroeg hij. Bratt's gezicht was- een vraagtee- kei!. Ik weet het niet, Jim, maar ik betwijfel het. Daarvoor maakt hij, naar mijn meening, een te fatsoen lijken indruk. Harris Frank, bijgenaamd „de kapitein", kende 'heel wat zeelieden, overwoog Fox. Maar wie kan dan fltze misdaad op zijn geweten 'hebben?/ vroeg Bob Hunter. Zijn-eé geeq scoren gevon den, inspecteur? - De politieman haalde Ipen véelge- bruikt notitieboekje te vporschyn en sloeg dat behoedzaam /open. Tus schen twee bladzijden Aagen een paar groene loovertjes, zooals die wel eens op costuums worden genaaid. Ik heb eiken centimeter van de loge"afgezocht en het eenige, det ik vond, was dit hier, zei hy langzaam. Hunter en Fox keken elkaar veelbe- teekenend aan. Bratt knikte begrij pend. Ik weet, wat jjillie denken. Ik ken de revue ook, die bij Greyman wordt opgevoerd. Ik heb haar zelfs twee maal gezien. In het laatste bedrijf treedt o.m. Irene Bancy op Zij danst een nymphendans, waarbij zij een costuum draagt, dat met dergelijke loovertjes is bezet. hm. Fox floot zacht door zijn tanden. Ik heb gehoord, dat miss Fancy tijdens het laatste bedrijf oneemgheid met haar kleedster heeft gehad, ver volgde de inspecteur, elke woord, dat hij sprak, overwegend. Ze verkleed de zich alleen en kwam daardoor te "laat op het tooneel. Je denkt dus, dat Irene in dat. korte tijdsbestek gelegenheid heeft gehad naar loge 8 té gaan? vroeg Jim Fox. Tjonge, Bratt, als ze al dien tijd alleen is geweest, bestaat er alle reden om haar ernstig van den moordaanslag te verdenken! Inderdaad, ja, maar ze was he laas niet alleen, Jimmy! Hrtb dat zoo? In het betrekkeiyk korte tyds- bestek, waarin de misdéad kan zijn gepleegd, vertoefde je oom in de ka- - mer van Irene Fancj* Jim Fox sperde zijn oogen wijd open. De zonderlinge gedragingen van zijn achtbaar familielid brachten hem zoowaar in verlegenheid. v Ai, zei hij met een pijnlijk ge zicht, dat zal oojn Tooias wel zeer onaangenaam vinden. Moet hij nu ook verhoord worden? '«""iWordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3