9 buitenland BINNENLAND DE BLAD ZATERDAG 29 MAART 1941 De ttrgd tegen de Britsche handelsvloot. DE DIPLO OVER DEN TOESTAND IN ZUID-SLA VIE. Geen kwestie van binnen- landsche politiek. Spanje en de Engelsche blokkade. Britsche kruiser gezonken? Amerika en de oorlog. Bijna 5000 Amerikaan- »che bommenwerpers. Jaarlijksche opleiding van Gebrek aan Ameri kaansche schepen. De val van Cheren. Korte berichten. NEDERLAND'S OORLOGS GEWONDEN. De verpleegden in het militair hospitaal te Utrecht. Staatsraad Wohltat vertrekt. DE NIEUWE DEVIEZENVERORDENING. VERHOOGING VAN DE WINSTBELASTING De gasgenerators auto's. achter KUNST EN LETTEREN DUtTSCB LXGZRBZR1CHT NIEUWE SUCCESSEN. ^VEELZEGGEND COMMENTAAR Be, opperbevel der weermacht deeltf VAN ANGELSAKSISCHE ZIJDE. liet buitengewoon succes heeft de tin acht in de zeeën rondom Enge- den strijd tegen de Britsche -pvaardü voortgezet. Aan den dwestelijken toegang tot het Ka- van St. George en in het Kanaal Bristol zijn twee koopvaardü- epen, met een gezamenlijken in- d van vijfduizend ton, tot zinken ^racht. Een aanval in scheervlucht "een stoomschip ten Westen van Quay veroorzaakte een ketelont- fng. Een andere geslaagde aanval gericht op een koopvaarder voor ich. Een gevechtsvliegtuig heeft den Atlantischen Oceaan, ongeveer '{honderd kilometer ten Westen wan aap Wrath, een groot troepentrins- -tschip gebombardeerd. Nadat voltreffers waren geplaatst, ;n de troepen zich in de sloepen. In t7"lfde gebied zonk een schip van ton na gebombardeerd te zijn groot stoomschip kreeg een vol- -ffer. tn den afeeioopen nacht hebben af- -,-lin"en Duitsche gevechtsvliegers t succes het vliegveld Halfar op Uf'i gebombardeerd. Bij een aanval iachttoestellen op Malta is een twhe iager van het type Hurri- ge neergeschoten. De Duitsche af- •tin" leed geen verliezen, tn den afgeloopen nacht zijn boven Jnitsehlend noeh boven het bezette p>hi«d Britsche vliegtuigen verache- «en" 1TALIAANSCH LEGERBERICHT STRIJD BU CHEREN DUURT VOORT. Het 259ste communiqué van het Jtaliaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvig heid der artillerie. Onze vliegtuigen hebben een der Grieksche luchtbases en de havenwerken van Navarinc gebombardeerd en getroffen. Bij een vlucht naar Malta hebber Duitsche vliegtuigen een Hurricane teer geschoten. In Ncord-Afrika is niets van be tekenis te melden. In de Ageische Zee. heeft onze luchtmacht gisteren verscheidene lanvallen op vijandelijke convooien, E' tformalies er gemeerde schepen lan, die met torpedo's en bommen rokt werden. Een Engelsch vlieg- tmgmoederschip en twee Britsche hru sers werden door de torpedo's tan onze vliegtuigen getroffen. Men Boet aannemen, dat e?r der kruisers «zonken is. Verder werden kleine koopvaarders ernstig beschadigd. Een (eraakte in brand. In Oost-Afrika duurt aan het Noor delijke front de hardnekkige strijd hii de nieuwe stellingen ten Oosten van Cheren voort. Onze luchtmacht- ifdeelingen hebben Britsche gemecha niseerde strijdmiddelen gebombar. deerd Tiidcns een luchtgevecht hebben onze jagers twee vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. .Vroeg in den morgen van den Rsten hebben Engelsche vliegtuigen eer aanval gedaan op het vliegveld var Lecce, dat zii met machinege weren beschoten. Eenige personen lijn gewond". WAARSCHUWING VAN HOOVER. De vroegere Amerikaanse he presi dent, Hoover, heeft zich in een rede nering tijdens 't jaarlijksche banket van de Christelijke vereeniging van '«ige mannen op scherpe wijze ge- .crd tegen een deelneming van de Ver, Staten aan den oorlog. Hoover Waarschuwde voor den geest van at, onverdraagzaamheid en zelfver blinding, die het gevolg zou zijn van deelneming aan den oorlog en die •venzoo als Versailles een vloek dreigt te gaan worden voor de volgende na •crlogsperiode. Het is Versailles ge leest zoo verklaarde Hoover, dat (rootendeeis de drakentanden van den kuidigen oorlog heeft gezaaid. Als be wijs hiervoor in welke mate de oorlog gevoelens van haat kan wekken, sprak Hoover over zijn ervaringen uit den lereldoorlog. Hij wees er op, dat hü •art na den wapenstilstand had voor gesteld de levensmiddelen-blokkade •gen Durtschland op te heffen. Zijn •ensch om vrouwen enkinderen te keipen was toen echterin alle ge allieerde landen afgekeurd. Men heeft verder honger willen laten lijden en ••et ingezien, dat honger haat baart. 3MM GEVECHTSVLIEGERS. Onder -de door de financieele com- je van den Senaat goedgekeurde milliard dollar voor de Amerikaan- bewapening, bevinden zich geld- -Men, zoo meldt Associated Press, r den bouw van 4750 bommenwer- Voorla «al met behulp van deze vullende gelden het opleidings- vo?r ,de Ploten van het enkaansche leger zoo uitgebreid df* Jaarlijks ongeveer 30.000 V.ï*«!ïfers ^oor de weermacht ver. Staten zullen kunnen worden men. De Deutsche diplomati'sch- politische Kor resp on denz houdt zich bezig met den nieuwen toestand in Zuid-Slavië, geschapen door den militairen staatsgreep. Te genover de verklaring van het regee- ringsagentschap Avala dat de nieuwe regeering de omwenteling als een ge beurtenis van zuiver binnenlandsche oolitiek beschouwt, die met aangele genheden van buitenlandsche politiek niets uitstaande heeft, stelt de Kor- respondenz het feit, dat in ver band met de politieke gebeurtenissen zich vooral te Belgrado anti-Duitsche excessen hebben voorgedaan, welke niet bepaald bijdragen tot het vestigen van den indruk, dat het werkelijk al leen motieven van binnenlandsche po litiek waren, die hebben geleid tot ver wijdering der vroegere constitutioneele regeering. Teekenend is ih dit verband vooral de commentaar, die van Angelsakische zijde op de gebeurtenissen te Belgrado is gegeven, aldus vervolgt de Kor- respondenz. Zij citeert de verkla ring van Engelsche regeeringszijde, „dat deze revolutie is voortgesproten uit den toorn van een moedig en krijgs haftig ras, welks land door de zwak heid zijner leiders en de lage intriges der spilmogendheden verraden was. Engeland heeft thans de hoop, dat de nieuwe Zuid-Slavische regeering de vrijheid en onafhankelijkheid van het land zal verdedigen. In ieder geval zullen het Britsche rijk en zijn bond- genooten met het Zuid-Slavische volk samengaan en opmarcheeren. Enge land zal iedere actie gemeenschappe lijk ondernemen, tot de eindoverwin ning behaald zal zijn. Verder vestigt de Korrespon de n z de aandacht op de verklaring van Sumner Welles, die als woord voerder der Amerikaansche democra tie den militairen staatsgreep te Bel grado, welke in strijd was met de grondwet, zeer verheugd toejuichte en zeide, dat de Vereenigde Staten Zuid- Slavië thans in het kader van de.leen- en pachtwet steun zouden verleëqen tegen de spilmogendheden. Uit beide verklaringen blijkt, aldus de Korresponden z, hoe men in de Angelsaksische staten de omwente ling te Belgrado en de begeleidende verschijnselen gaarne ziet. Vooral Churchill heeft duidelijk genoeg te verstaan gegeven, dat naar zijn mee ning de gebeurtenissen geenszins uit sluitend van binnenlandsche strekking zjjn. Hü meende reeds een post op zijn creditzijde te kunnen boeken: Zuid- Slavië als hulpvolk aan de zijde van Engeland. Dit bevestigt overigens weer eena de oüde Britsche opvatting, dat de Britsche machtspolitici dgn» Balkan hoogstena zien ala een haard vuur. waaraan zö behagelük hun handen kunnen warmen. In Duitachland, aldus besluit de Korresponden z, wordt het ver loop der gebeurtenissen in Zuid- Slavië natuurly'k met de noodige op merkzaamheid gevolgd. ONTEVREDENHEID IN REEDERS- KRINGEN. De New-Yorksche reederskringen zün, naar Associated Press meldt, on tevreden over den toestand van de Amerikaansche koopvaardij, die de .slechtste in de geschiedenis der Ver. Staten" wordt genoemd. Over zee wordt hoogst belangrijk materiaal voor de Amerikaansche bewapeninsindus- trie opgestapeld en in de Amerikaan sche docks liggen talrijke voor het buitenland bestemde goederen vast, omdat er gebrek is aan scheepsruimte en het gebruik van beschikbare sche pen wordt bemoeilijkt. Het dilemna heeft voor het grootste deel 4 oorza ken: 1. De Engelsche behoefte aan grootere leveranties; 2. de gestegen eischen van het Amerikaansche leger en de vloot ten aanzien van de scheepruimte der koopvaardij; 3. Het charteren van nog meer schepen door de reederijen, wier scheepsruimte niet meer voldoende is; 4. De onafhanke lijkheid van zelfstandige reeders, die hooge charterprijzen eischen. Vaak weigeren de eigenaars der schepen vaartuigen voor importen, die van belang zün voor de bewapening, ter beschikking te stellen, omdat zü in het kustverkeer meer verdienen. De charterprüzen stügen enorm, zij zü'n binnen zes weken gestegen van 6 op 8 en 9 dollar per scheepston. Daar komt bü, dat het leger en de vloot der Ver. Staten het laatste halve jaar 35 koopvaardijschepen voor transport- doeleinden en als hulpvaartuigen heb ben opgekocht. MEESTE ITALIANEN KONDEN ZICH TERUGTREKKEN. Over de verovering van Cheren meldt de Engelsche berichtendienst dat niet, zooals oorspronkelük was aangenomen. 80 tot 70.000 Italiaan- sche soldaten daar hebben gestreden, maar slechts 40.000. Het is den mees ten hunner gelukt zich op den weg n'ar ~smilra «enig te trekken. De val van Cheren beteekent, zoo wordt ge zegd. niet, dat thans de geheele ver overing van Erythrea snel van stapel t«l loopen, want het terrein is uiterst moeilijk. Ook zün de verliezen aan Engelsche züde bij de gevechten om Cheren grooter geweest dan die in Noord-Afrika. INTERVIEW MET 8 UN ER. De Spaansche minister van Buiten landsche Zaken, Serrano Sqner, heeft in een interview, dat hij iieeft verleend san den vroegeren Ameri- kaanschen ambassadeur in Brussel, Cudahy, die thans dagbladcorrespon dent is. verklaard, dat de Britsche blokkade ,bü het aanhouden der scneepladingen voor Spanje zeer wil lekeurig is. In het interview, dat verschenen is in het tijdschrift Life, zegt Suner verder, dat dit zelfde geldt voor het verleenen of weigeren van navycerts De minister legde er den nadruk op, dat Spanje op het oogenblik zeer te Uiden heeft van de levensmiddelen - schaarschte. Wat het standpunt van Spanje ten aanzien van de spilmogendheden be treft, zeide de minister, dat Spanje zoowel Italië als ook Duitschland dank is verschuldigd voor de hulp, die deze mogendheden het hebben verleend in zijn strü'd. De minister noemde het een ernstige, wellicht onherstelbare fout, wanneer de Ver. Staten party zouden kiezen in den Europeeschen oorlog. De wereld, zoo zeide hü, heeft twee groote indus- trieele systemen noodig, n.L dat van Amerika en dat van Duitschland. Al stemmen de politieke opvattingen der beide naties ook niet overeen, er is toch geen reden voor, waarom beide niet -in dezelfde wereld zouden leven zonder in conflict te geraken. KANONGEBULDER IN 8*RAAT VAN GIBRALTAR. Gistermoigen is te Algeeiras kanon gebulder vernemen, dat afkomstig was uit de straat van Gibraltar. Een konvooi van ialrüke eenheden vertrek gistermorgen uit de haven met onbe kende bestemming. Gok de zeven tor pedojagers, die Donderdag gekomen waren, zün vertrokken. ITALIAANSCHE OVERVAL OP VLIEGVELD. Een speciale verslaggever van Ste- fani seint uit hét „operatiegebied", dat een escadrille Italiaansche bommen werpers gisteren een overval heeft gepleegd op 't vliegveld Agrinion ten noorden van Lepanto, waardoor de basis van den vüand vernietigd werd. Vervolgens keerden de toestellen on beschadigd op hun basis terug. Van vüandelüke jagers geen spoor. AUTO-ONGELUKKEN IN DB VEREENIGDE 8TATEN. De Amerikaansche National Safety Council heeft bekend gemaakt, dat in Februari in de Ver. Staten 2.560 doode- lijke auto-ongelukken zün gebeurd. Dit aantal gaat uit boven het over eenkomstig aantal in Februari 1940, met 22%. In Januari en Februari zyn 5.370 personen door auto-ongelukken in de V. S. om het leven gekomen. ECONOMISCHE EN SOCIALE PLANNEN IN FRANKRIJK. Naar men uit Viehy verneemt, zou den de Fransche minister» gistermiddag in vergadering bijeenkomen. In wel ingelichte kringen vermoedt men, dat de plannen, die de laatste dagen door het economische comité zün uitgewerkt, besproken zullen worden. Deze plannen hebben betrekking op verbetering van het levenspeil der industrie-arbeiders en op bevordering van handel en land bouw. Verder is de regeering voor nemens, aan kinderrijke gezinnen een aanvullenden kinderbüslag te geven. Op den kabinetsraad volgt heden een ministerraad onder voorzitterschap van maarschalk Pétain. ONTMOETING HOARE—EDENT Volgens geruchten te Madrid zou de Britsche ambassadeur in Spanje Koare zich naar Gibraltar begeven hebben om daar Eden te ontmoeten. De Führer heeft aan den eersten luitenant Bob, afdeelingskapitein van een jachteskader en aan den luitenant Höflinger van een gevechtseskader 't ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Door een achteloos weggeworpen smeulend sigarettenpeukje zijn in het dorp Wjerasjna in het gëneraal-gou- vernement, 24 huizen, 22 stallen en 14 schuren in de asch gelegd. Een sterke wind begunstigde de uitbreiding van het vuur. De schade wordt op büna een half millioen zloty geschat. Gisteren vertrok een Roemeensche delegatie naar Vichy, om daar te onder handelen over een handels- en be talingsovereenkomst. DR. A. BOHLER COMMISSARIS BU DE NEDERLANDSCHE BANK Officieel wordt medegedeeld; IV commissaris bü de Nederlandsche Bank, staatsraad H. C. H. Wohltat werd door de hoogste rijksautoriteiten voor een gewichtige functie elders in het buitenland bestemd. Dientengevolge heeft de Rükscom- missaris voor het bezette Nederland sche gebied, Rüksminister Seyss-Ai- quart staatsraad Wohltat van zün func tie ala commissaris bü de Nederland sche Bank ontheven, terwül hy hem voor de in deze functie bewezen dien-' sten zün dank betuigde. Tegelykertyd heeft de Rükscommis- saris den ryksbankdirecteur dr. Albert Bühler tot commissaris bü de Neder landsche Bank benoemd. De commis saris bij de Nederlandsche Bank staat bij de uitoefening van zün functie on ly iddellyk onder den commissaris-ge neraal voor Financiën en Economie; mi nister dr. H. Fischböck. ER KONDEN 475 GEWONDEN WEER AAN DE MAATSCHAPPIJ WORDEN „AFGELEVERD" Het is nu op een luttel aantal weken na een jaar geleden, dat ons land in den oorlog werd betrokken en dat dien tengevolge aan het militair hospitaal de allerhoogste eischen werden gesteld. Centraal gelegen als Utrecht is, werd hét overgroote aantal oorlogsgewonden en zeker alle gewonde soldaten, die op den Grebbeweg hadden gestreden, in een onafgebroken stroom het hospitaal aan den Springweg binnengedragen, waardoor aldaar een hoogspanning heerschte, zooals gelukkig maar zelden voorkomt. Behalve de 44 militairen, die in het ooglydersgasthuis waren opgenomen (w.o. vüf blinden), waren er in het mi litair hospitaal aan den Springweg 33 dienstplichtigen, die een kaakverwon- ding hadden opgeloopen, 90, van wie of een arm of een been geamputeerd moest worden, 45 neurologische patiën ten, verder vele patiënten, die door een verlamming waren getroffen en de rest met al dan niet ernstige schotver wondingen. Tien maanden nadat aan het oorlogs geweld in Nederland een einde was gekomen, zün 475 soldaten tot den rang van onderoffifcier weer aan de burger- maatschappü afgeleverd, zoodat thans nog 245 oorlogsgewonden onder de hoede van den chef kolonel Broeders worden verpleegd. En het is voor deze soldaten, aldus zeide de chef van het hospitaal, kolonel Broeders ons, dat wü uw aandacht vragen. Want het staat wel vast, dat van dit aantal nog vele tientallen ge- ruimen tijd in het hospitaal moeten blüven, evenals dat het geval is in het hospitaal te Den Haag, waar destüds 400 gewonde militairen zün binnenge bracht en in mindere mate in Amers foort, waar thans nog slechts een twin tigtal oorlogspatiënten op herstel van gezondheid wacht Van de negentig sol daten, by wie wü een arm- of been amputatie hebben moeten verrichten, zy'n er al zeer velen, die ontslagen zün, doch die om den zooveel tijd voor een paar dagen in het hun vertrouwde hos pitaal komen „logeeren", omdat, nadat by hen een kunstarm of kunstbeen in eerste instantie is aangebracht, zü thans in aanmerking komen voor een tweede en definitieve vervanging van het lichaamsdeel, dat zij door het deel nemen aan de oorlogsverrichtingen moeten missen. Het beste zou zün hun allen een kunstarm of kunstbeen te geven van aluminium, doch ondanks de zeer groote medewerking, welke wü ondervinden van het Afwikkelingsbu reau te Den Haag, is het ons niet moge- lyk geweest voor allen een vervanging van aluminium te verkrijgen,- omdat men daaraan door gebrek aan grond stoffen niet kon komen. Daardoor had den wü nog te kiezen tusschen leer en hout en daarmede zün bereids prach tige resultaten bereikt. Voor een hout-vervanging wordt lindehout gebruikt, dat uitstekend ge schikt is voor het doel. De gewonde militairen, die door een schotwond in meerdere of mindere mate verlamd zyn, zulien wel de patiënten zyn, die het langst hier verpleegd bly- ven. Een zeer lange behandeling is noodig om door middel van electriciteit b.v. bepaalde zenuwhechtingen weer tot stand te brengen en wie door een verlamming is getroffen, blijft voor- loopig nog onder onze algeheele con trole. Ontspanning der militaire gewonden. De afdeeling „Ontspanning" is dag-in, dag-uit in de weer om naar alle mogelijke soorten van ontspanning voor de gewonde militairen uit te zien. Om een voorbeeld te noemen, waardoor men 'zich een denkbeeld kan vormen van wat er ten aanzien van de ont spanning voor de patiënten wordt ge daan, zü opgemerkt, dat juist deze week met groot succes de 87ste ont spanningsavond is gehouden en elk programma wordt met zorg uitgezocht. Er komen dagelijks stroomen brieven binnen van vereenigirtgen en particu lieren, die, geheel gratis natuurlyk, een avond voor de militairen willen op treden. Ook worden de gasjen in het hospitaal voorzien van lectuur. Daartoe is in den loop der maanden een heele bibliotheek tot stand glokmen. t%n binnenhuisarchitect heeft op këurige wyze de geïmproviseerde bi bliotheek voor zyn rekening gemeubi leerd. Met „verlof" naar huis. Aan vele militairen is het toegestaan voor kortoren of lan geren tijd met „verlof" naar huis te gaan. Wanneer door het verbeterde ziektebeeld van den patiënt eenmaal dit groote voor recht toegestaan kan worden, staan vaak den stoeren landverdediger de tranen in de oogen. Naar huis, dat is een klank en een begrip, waarbü zich maar al te vaak ontroerende taferee- len afspelen. Het afscheid van de makkers met wie men in den strüd heeft gestreden en met wie daarna zoovele tientallen uren in het ziekenhuis zün doorgebracht, valt velen zwaar, doch van bun ge zichten straalt een 'intens geluk: naar huis en dan als het kan zoo gauw mo gelijk weer aan den slag in het burger leven. Het is alsof een bange droom ten einde is. Er zün menschlievende Nederlanders die geheel voor hun rekenrqg aanbieden een gewonden soldaat eenige weken of een weekend te hunnen huize te ver wennen, doch zelfs dit nobele gebaar, hoezeer op prys gesteld overigens, ver mag niet het begrip „naar huis" als het hoopte geluk te vervangen en juist om zekere wanverhoudingen te voorkomen heeft kolonel Broeders eena en voor altüd bepaald, dat op een verzoek om een soldaat gratis bü een ander te laten logeeren, afwijzend wordt beschikt. VERVOLG VAN FAG. L 4. Voorschot of aekerheldsstelling Ml Het Nederlandsche Clearing-Instituut is bevoegd te bepalen, dat in door hem aan te wüzen gevallen de invoer van goederen, waarvan de betaling door storting bü het Nederlandsche Clea ring-Instituut behoort te geschieden, slechts geoorloofd is tegen het storten van voorschot of het stellen van zeker heid. 5. Storting. Storting by' het Nederlandsche Clea ring-Instituut overeenkomstig de gel dende voorschriften bevrijdt den schul denaar tot het beloop van het gestorte bedrag, tenzü' anders wordt bepaald. 6. Dwangbevel en uitbetaling. Het besluit regelt verder de be voegdheid van het Nederlandsche Clea ring-Instituut het verschuldigde in te vorderen bü dwangbevel, alsmede de nadere tenuitvoerlegging hieromtrent V. STRAFBEPALINGEN. Het besluit regelt verder de straf bepalingen, die zullen genomen worden ten opzichte van degenen, die opzette- lük niet, niet tydig, of niet ten volle voldoen aan een verplichting, als be doeld in de artikelen van het besluit. Hy, die opzettelük in verband met een aanvrage om een vergunning een onjuiste opgave doet of een ter zake dienend feit niet mededeelt, wordt ge straft met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jéren of geldboete. De Niet, niet tüdige of niet tea volle voldoening aan verplichtingen wordt, voorzoover de feiten niet vallen onder het vorige artikel, gestraft met een hechtenis van ten hoopte een jaar of geldboete van ten hoogste 150.000, VI. AANVULLENDE EN UITVOERINGS VOORSCHRIFTEN, De secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nüverheid en Scheepvaart, geven de noodige aanvullende voor schriften en uitvoeringsvoorschriften, VII. OVERGANGS- EN SLOT BEPALINGEN. De Deviezenverordening van 1940 wordt ingetrokken, behalve voor zoo ver betreft strafbare feiten, welke voor het in werking treden van dit besluit zü'n begaan. De wet: Internationaal betalings verkeer 1934, wordt .voor het bezette Nederlandsche gebied ingetrokken. Zulks evenwel met uitzondering voor zoover het strafbare feiten be treft, welke vóór het in werking tre den van dit besluit zijn begaan. Aan vullende en uitvoeringsvoorschriften welke voor het bezette Nederlandsche gebied op grónd van de Deviezenver ordening 1940 en van de wet Interna tionaal betalingsverkeer 1934 zijn ge geven, blijven van kracht. Dit besluit wordt aangehaald als „Deviezenbesluit 1941". Dit besluit treedt in werking op den dag zyner afkondiging. Van de spoorwegen ondervindt men de grootst mogelijke medewerking. Zoo is bepaald, dat elke gewonde militair reizen mag maken op rijkskos ten, wanneer het noodzakelük is, dat hü af en toe naar Utrecht terug moet keeren. Daarnaast heeft de directie der spoorwegen toegestaan, dat elke ge wonde soldaat 12 reizen gratis per jaar mag maken, zelfs eventueel met een geleide. Zoo zien wü uit deze simpele voor beelden, dat Nederland zyn gewonden niet vergeet. Doch dat alles mag er niet toe leiden, dat de belangstelling voor'„onze jon gens" gaat verslappen. Ieder Nederlan der heeft den plicht voor de Nederland sche gewonde militairen zoo goed mo gelijk te zorgen. En daarom zü met klem het gironummer van het Utrecht- sche militair hospitaal bü een ieder aanbevolen: 37513., In de heden gehouden persconfe rentie heeft de commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken dr. Hans Fischböck medege deeld, dat een Verhooging van de winstbelasting, welke thans maxi maal met opcenten 25 proeent be draagt en,daarmede nog lang niet het peil dezer belasting in Duitschland heeft bereikt, in voorbereiding is. welke verhooging op zün laatst zal worden ingevoerd, berekend over het boekjaar 1941. GEVAAR VOOR DE JEUGD. De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waarin hy' het volgende mededeelt: Tegenwoordig zyn vele autobussen en vrachtauto's voorzien van een gas generator, ten gevolge waafvan toÉger het voertuig een tweewielig aanlang- wagentje (z.g. gasdoily) is bevestigd. Naar de Nederlandsche Bond van Autobusdienstondernemers mededeelt, komt het herhaaldelük voor, dat kin deren, het gevaar dat zü daarbü loo- pen niet beseffende, op deze aanhang wagens klimmen, waardoor ongeluk ken niet kunnen uitblüven. Reeds zün ongevallen met doodelüken afloop te betreuren. De secretaris-generaal verzoekt den burgemeesters door tusschenkomst van de gemeentepolitie of anderszins tegen dit euvel handelend op te treden. VOORRAAD BLOEM NIET OPGEGEVEN EN LATER BUITEN DISTRIBUTIE OM VERKOCHT Twee inwoners van Noordwük had den indertijd, toen de verplichting tot aangifte van meelsoorten afkwam, een |>arty bloem verzwegen. Zü had den n.l. elk vüf balen achtergehouden van 120 kg. per baal. Geruimen tüd later besloten-zy de tien balen te verkoopen en wel aan een 34-jarigen kellner op de Lange Beestenmarkt te 's-Gravenhage. Deze verkocht de bloem aan een combi natie van drie personen, n.l. den 28- jarigen teekenaar A. van E., den 28- jarigen handelsreiziger W. J. M. van Nen den 34-jarigen schilder P. M. H. Deze mannen sloegen de balen op in de woning van een»' hunner in .dg Haamstraat. f Dezer dagen kwam de politie in deze woning een kijkje nemen en zy had büzondere belangstelling voor de bloem. Men vertelde haar echter, dat de bloem afgekeurd was en nu zou worden gebezigd als plakmiddel. Dit verhaal geloofde de politie evenwel niet en by onderzoek bleek inderdaad, dat de bloem van goede kwaliteit was en buiten de distributie om, tegen sterk verhoogde prijzen, was verhan deld. De drie mannen alsmede de kellner en de twee inwoners uit Noordwük werden gearresteerd, ter wül de bloem in beslag werd ge nomen. Na verhoor zim allen voorloopig op vrye voeten gesteld. BRAND OP HET WRAK VAN DE STATENDAM. Arbeiders, die gistermiddag om streeks half vü'f op het casco van het stoomschip Statendam in Hendrik- Ido-Ambacht bezig waren met sloop werkzaamheden, bemerkten plotse ling, dat vlammen sloegen uit nog met olie gevulde tanks. Daar de brand vry ernstige vormen dreigde aan te nemen, reden o.m. twee motorspuiten en een gereedschapswagen van de Rotterdamsche beroepsbrandweer uit. Om twaalf uur was men nog steeds met de blusschingswerk?!»i<m>iedeir bezig. DOODELIJK ONGELUK OP DEN RIJKSWEG BIJ BUSSUN. Gistermiddag is op den rijksweg bij den Gooischen Boer te Bussum een ongeluk gebeurd, waarbü een jongen gedood werd. De twaalfjarige van M. stak plotse ling den rijweg over zonder uit te küken. waardoor hij werd aangereden door een auto, die uit de richting Naarden kwam. De jongen was od slag dood. AANBESTEDING. Te Eindhoven is aanbesteed: a. de bouw van een schoolgebouw voor lager onderwüs; b. de bouw van een kleuterschool, beide aan de Floralaan. Hoogste inschryver voor de massa: W. Vos, Heilouw, voor 1 108.800; laagste fa J Reynders en zn. te Dieren 82.400. Door ir. Burgdorffer van de genie te Utrecht is aanbesteed het maken van de electrische installaties voor den bouw van een centraal militair hospitaal te Utrecht. Hoogste inschriifster was de N.V. Nederlandsche Huistelefoon Maat schappij voor 33.058,—. Laagste de N.V. Groereveld van der Poll en Co voor 22.860. ZESENVIJFTIG NIEUWE SCHUIL PLAATSEN IN GRONINGEN. B. en W. van Groningen hebben bij den Raad een voordracht ingediend betreffende het maken van 56 nieuwe schuilplaatsen. OÜDE MAN DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vanochtend is te Heerlen de 71- jarige O T. uit Nuth door een trein gegrepen en gedood. De man is vermoedelyk door do duisternis misleid op de spoorbaan terecht gekomen. BENOEMINGEN BU DE NOORD- ZUID-HOLLANDSCHE TRAM- WEGMAATSCHAPPU. Naar wü van de directie van da Nederlandsche Spoorwegen ven- nemen, is in een dezer dagen gehou den buitengewone aigemeene verga dering van aandeelhouders der Noord. Zuid-Hollandsche Tramwegmaat, schappy benoemd tot directeur jhr. ir. J. J. Roëll, directeur van de West- landsche Stoomtram Maatschappü- STAATSLEENING. (Koersen van Zaterdag) Nederl. 4 procent 1941 100 9614 idem 500 9614 1000 98Vs-iV« DAGELUKSCHE INDEXCUEEES. (Medegedeeld door het centra*! bureau voor de Statittlek). Indexcijfer koersen van aandeelen op 29 Maart: 154.4. Omzet Ned. aandeelen 28 Maart: 1969. SCHILD ERUENAANKOOP DOOR HET DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN Op de tentoonstelling, welke in het Stedelü'k Museum te Amsterdam door den Hollandschen Kunstenaarskring wordt gehouden, zyn door het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten een drietal schilderijen aan- gekocht. UITVOERING MATTHAUS-PASSION Op Palm-Zondag 6 April, des mü- dags om half twee, zal in het Concert gebouw onder leiding van Willem Mengelberg de jaarlüksche uitvoering San de Matthaus-Passion van Joh. S«t>. ach plaats vinden.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 5