s WELKE BONNEN ZIJN GELDIG? BÜjTEIIUWP EERSTE BLAD DONDERDAG 3 APRIL 1941 Nieuwe overeenkomst der as-mogendheden 6 O Verklaringen van Matsoeoka. actie Nieuwe Engelsche tegen Dakar? Stakingswee in Amerika. Engeland en Spanje. DE ORGANISATIE DER VOEDSEL. VOORZIENING. Toelichting van ir S. L. Louwes. De Engelsche tegenslag by £1 Agheila. De heer Woudenberg over de taak van het N. V. V. Vleetch voor Paochen. veehouderijcentrale doet Besparing van ijzer en - staal. nederlandsche huismoeders NAAR DUIT8CHLAND In den rug gestoken. vu 08 as IN VEKBAND MET MOGEI.UK TOE TREDEN VAN DE WEREENIGDE STATEN TOT DEN OORLOG. In de Giornale d'Italia ver klaart Gayda, volgens United Pre», dat Italië»- Duitsehland en Japaf tijdens Mataoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome een nieuwe overeenkomst heb ben gesloten, die verband houdt met een mogelijk toetreden van Amerika tot den oorlog. Gayda zegt woordelijk: „Over de' overeenkomst, die gedurende Mat soeoka's bezoek aan Berlijn en Rome bereikt is kan niets gepubliceerd fvor- den. De leden van het driemogendhe- Eenverdrag zijn, hoewel zjj besloten hebben den oorlog te lokaliseeren, te zelfder tijd vastbesloten tegen iedere nieuwe interventie samen te werken. Daar de Angelsaksische wereld het driemogendhedenverdrag aldoor vjja: diger wordt, zullen de leden van hel driemogendhedenverdrag zich aldoor sterker op een gemeenschappelijke actie voorbereiden, jed.re actieve oor logshandeling zal het driemogendhe denverdrag in de geheele wereld in we king doen treden. De overwinnin- ger^pen de as in Europa en Afrika zijn Japanscbe overwinningen, t?rwjji Ja pansche overwinningen ook overwin ningen van de as zijn." v: HIJ GAAT NOGMAALS NAAR BERLIJN. De Japanscbe minitser van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka, heeft gistermiddag de vertegènwoordigers der Duitsche en Italiaansche pers ont vangen. V Het gesprek met den duAFen de zeer vrijmoedige gedachtenwisseling mei graaf Ciano, zoo verklaarde Matsoeo ka, l.eben op mij een zeer diepen indruk gemaakt. Mijn audiëntie by den keizer en koning Victor Emmanuel III, welke eveneens tot een openlijke en vriendschappelijke gedachtenwisseling aanleiding gegeven heeft, zal voor mij de gedenkwaardigste gebeurtenis van mijn Europeesche reis blijven. Het Japansche volk. gevoelt .zich met het Italiaansche volk niiyw verbonden en ik kan verzekeren,' dat deze banden duurzaam zullen zijn. Met den paus heb heb een zeer openhartig onder houd van een uur gehad, ik ben ervan overtuigd, dat al deze gesprekken vao groote waarde zyn en ook vrücht zul len dragen. Ik ben er ook van over tuigd, dat Japan, Duitsehland en Italië elkaar nooit zullen loslaten en vast aaneengesloten zullen blijven om het gemeenschappelijke doel te he reiken. Gevraagd naar zijn verder reispro- gram, deelde minister Matsoeoka mede, dat hij op de terugreis als zui ver particulier een bezoek van eenige dagen aan Berlijn zal brengen om de hoofdstad die hij niet kent. en ver moedelijk ook eenige slagvelden te be zichtigen. Zijn officieele bezoeken zijn met het verblijf in Rome.afgeloopen, Dringende arobtbezigheden maken zijn spoedige terugkeer naar Tokio noodzakelijk. Ook in Moskou zal hij op de terugreis een of meer dagen zuiver als particulier vertoeven. Op de heenreis heeft hij reeds zijn officieel bezoek bij de Russische re geering afgelegd. Desondanks is het mogelijk, dat hij nog eenige Sovjet- Russische personen zai ontmoeten, doch de dan te Voeren gesprekken zouden geen Officieel karakter dragen en niet van openbare betéekenis' zijn. Of deze gesprekken vruchtbaar.zul len zyn, of niet, kon hij niet beoor- deelen. Ambassadeur liet at van besoek aan Matsoeoka. Uit Londen word*»gemeld, dat dé Japansche ambassadeur aldaar, Sjige- mitsoe, zyn voornemen heeft opgege ven om den minister van Buitenland- sche Zaken, Matsoeoka, ergens op het Continent te ontmoeten. VOORBEREIDINGEN TE FREETOWN. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de in Fransche kringen heerschende vrees voor een nieuwen Engelschen coup tegen Dakar nieuw voedsel gekregen heeft door berichten uit de Engeisch— West Afrikaansche haven Freetown, die afkomstig zyn van passagiers van de Njasaa, die Zaterdag, te Lissabon is eangekomen. Hierin wordt,gemeld, dat in de haven van Freetown Engelsche oorlogsschepen van .alle afmetingen voor anker liggen, terwijl Engelsche troepen in de stad en omgeving samen getrokken zyn. De passagiers van de Njassa verklaren, dat Freetown zich in een kamp gemetamorfoseerd heeft. Voorts zijn te Lissabon berichten van de West-Afrikaansche kust ontvangen, dat de Franscben zich op de mogelijk heid van nieuwe incidenten met En- Slsche oorlogsschepen voorbereiden. i passagiers van de Njassa vertellen, dat in de Fransche haven Casablanca ongeveer veertig Fransche oorlogsathe. pen liggen, waaronder de pantaerkrui- jer Richelieu. Aan passagiers en ma trozen van de Njassa werd niet toege staan te Casablanca aan land te gaan. TIENDUIZENDEN ARBEIDERS HEBBEN HET WERK NEERGELEGD Het D.N.B. meldt uit New-York: De vakvereeniging van mijnwerkers (Uni ted Mine Workers), die bij de CJ.O. aangesloten zijn, heeft bevolen den arbeid neer te leggen in de bruinkool- mijnen in acht staten ten Westen van de Apallachen. Het aantal stakers om vat 'omstreeks 350,000 man. De staking in de steenkoolindustrie is officieel begonnen. Deze staking omvat naar gemeld wordt, 450.000 mijn werkers. President Roosevelt heeft aan den leider van den vakbond Lewis en' aan de bedrijven 'n dringend telegram gestuurd, waarin zij verzocht worden, de steenkoolpr-eduojie -niet-te breken. De staking bij Ford. De burgemeester en de politiechef van Daerborn (Michigan) hebben vol gens een bericht van Associated Press den gouverneur telegrafisch om uit zending van staatsmilitie verzocht ten einde vele duizenden C.I.O.-arbeiders, die een zitstaking houden, uit de Ford fabrieken aldaar te verwijderen. Terwijl de fabrieksleiding van slechts ongeveer 8.000 stakers spreekt, ver klaart de voorzitter van de United Automobile Workers, dat 20.000 man het werk hebben neergelegd. De Fordfabrieken bebben, naar Associated Press mededeelt, in totaal voor 145 millioen bewapenir.gxop- drachten uit te voeren. Situatie in Michigan spitst sich toe. Op bevel van den gouverneur van den staat Michigan Hill hebben de Allis Chalmers fabrieken, waar 'ge staakt wordt en het tusschci} stakers en politie tot botsingen gekomen is, naar gemeld, het bedrijf stil gelegd. In een telegram aan president Roo sevelt, waarin Hill den president van hét bevel tot sluiting verwittigde, ver klaarde hjj. dat de beschikbare politie niet meer in staat was rust en orde te handhaven. Hij liet derhalve aan Roo sevelt over de stappen te ondernemen, die deze noodzakelijk achtte. Stakingsrelletjes. Associated Préss meldt een nieuwe ernstige botsing tusschen politie en stakers by de Aliis Chalmers fabrie ken, aldus het D.N.B. Volgens opgave zijn er tot dusver twintig gekwetsten, onder wie negentien politiemannen. Juist toen een fabriekspoort van de bedrijvpn, waar gestaakt wordt, ge opend werd en de gouverneur de me nigte door luidsprekers toesprak, deden zich incidenten /oor. De politie bracht weer tanks in actie en trad met traangasbommen tegen de stakers op. die dezen aanval met een woedenden ïagel van ateenen beantwoordden. SPAANSCH BLAD BEANTWOORDT ENGELSCHE SPECULATIES. Het A.N.P. meldt uit Madrid: „Engeland heeff Spanje noodig om den oorlog te winnen, de as kapot te maken en zijn heerschappij in de Middellandsche Zee te verzekeren", is de quintessens van een boek van den Engelschen schrijver Charles Duff, ge titeld: ,De sleutel tot de overwinning: Spanje". Onder blijkbaar officieele inspiratie bepaalt het Spaansche blad I n f o r- maciones hiertegenover zijn stand punt. Het blad citeert daarbij de in het boek vervatte voorstellen ter bereiking van de Engelsche doeleinden. Zy komen neer op een herstel van het re- publikeinsche constitujjïnneele regee- ringsstelsel in Spanje en op een diplo matieke voorbereiding hiervan via Portugal met het doel, Spanje bij den oorlog te betrekken. Om deze plannen uit te voeren, beveelt de Engelsche schryver het landeR van een Engeisch expeditiecorps in Portugal aan en een intocht' -ih Spanje. Het vraagstuk van de Middellandsche Zee zou dan met een slag zijn opgelost en de macht van de as zou via Spanje gebroken moeten worden, waarmede anderzijds ook de oude Engelsch-Fortugeesche alliantie weer zou kunnen herleven. De specula ties van den Britschen schryver, wiens boek in een bundel genaamd„over- winningsboeken" verschenen is, berei ken ten slotte haar hoogtepunt waar hij verklaart, dat Spanje van vitale noodzakelijkheid voor het Britsche rijk ia, dat geen vijandig gezind Spanje kan verdragen. Het geïnspireerde' artikel van het Spaansche blad antwoordt op deze Britsche pogingen, dat Spanje thans inziet, hoe Engeland reeds het geheele Europeesche terrein verloren heeft en thans op een eensgezind en zwak Spanje speculeert. Volgens de Engel sche berekening -zouden dus Span jaarden, by gebrek aan Britsche bur gers, die leemte moeten opvullen en voor het empire strijden. En wat Portugal als uitgangspunt voqr de voorgenomen Engelsche invasie ui Spanje betreft, gelooven wij niet, dat dit volk, dat ons met. voorbeeldigen trouw en tegen de wenschen en be velen van zyn vroegeren bondgenoot in den moeilijksten tijd de hand reikte, zich thans tot een dergelijke achter- baksche Britsche politiek zou leenen. Het Madrileensche blad besluit zijn artikel met erop te wijzen, dat ingeval Portugal aan het Britsche spel zou toe geven, de soldaten, die Dinsdag langs den Caudilla defileerden, voor de ver dediging van het Iberische schier eiland gereed zouden staan. DOOR LONDEN TOEGEGEVEN. De Londensche berichtendienst geeft volgent het D. N. B. tee, dat de Itali aan sehe en Duitsceh strijdkrachten de Engelsche troepen tot twintigmijl ten Oosten van El Agheila hebben terugge slagen. LANDBOUWCRIS1SWET GEEN DOELTREFFENDE BASIS Gistermorgen werd te 'a-Graven- hage door den heer ir. S. L. Louwes, ggnerazl-dirqctcur j/oor gle Voedsel voorziening een uiteenzetting gege ven omtrent de organisatie der voed selvoorziening, zooals deze in het Ver ordeningenblad is verschenen. Tot dusverre was de voedselvoorzie ning in Nederland gebaseern opde Landbouwcrisiswet. Deze function- neerde tot dusverre niet slecht Ech ter ontbrak hierbij een doeltreffende basis Van een organisatie voor de voed- seivrorziening/ Tof dusverre had de lar.dbouw-crisïs-wet als taak steun aan den landbouw. Met de vorming van 'n organisatie der voedselvoorziening «ordt nu de m .geiykireJ gegeven een organisatie te scheppen, niet alleen ïij- oorlogstijd, maar ook in normale tijden. De opzet van den Landbouwcrisiswet heeft altijd bezwaren gehad. Het amb telijk karakter van overheidszorg er. overhejdsdoel kwam, al te ve tl naar veren. Doei van de hieuwe organisatie if, diybezWaay'te overwinnen. Er zal met zorg er naar worden geurue. i de belangen der producten te beharti gen, en t0t een juiste waardeering van zijn arbeid te komen. Daarnaast is het noodzakelijk,- dat de consument niet al de lasten en de kosten dragen zooals voorheen het geval was. Men moet een zoo rationeel mogeajke voed selvoorziening krijgen. Iedere groep, d;e daarmede verband c udt zaluzijn medewerking moeten verteenen om te komen tot een feilloos functionneeren van de voedselvoorziening. Het economische leven ir. ons land bewoog zich tot dusverrejsinnen vrij wel onbeperkte grenzen! Langzamer hand zijn evenwel misstanden ontstaan. Hierin %>mt thans in 'menig opzicht verbetering! Ordening in tal var, be drijftakken is gedurende den laatsten tijd veelal reeds verkregen. Het omvangrijke werk- dat door de organisatie voor de voedselvoorziening moet worden verzet maakt het nood- bij het werk zal worden betrokkenHet zal dan ook van de menschen zelf af hangen, hoe alles functionneert. Het bedrijfsleven moet dan ook tot overeenstemming komen, waarbij dp royaal uitgestoken hand dient te wor den aanvaard." Wel brengt deze orga nisatie een, offer mede voor allen,, die er bij zijn betrokken. Maar, het geldt hier een taak ten uitvoer te brengen, die voor ons land van de grootste be- teekenis is. De meest innige samenwerking tus schen overheid en bedrijfsleven zal 'moeten blijven bestaan. Want de be langen dre op het spel staan zijn te groot en er mag niet lichtzinnig wor den gespeeld met de voedselvoorzie ning. Opdat de nieuwe organisatie doel treffend kan functionneeren is het gewenscht, dat een nauw contact met de commissie-Wplterson, die de han del en industrie organiseert zal worden verkregen. Verschillende vakgroepen zijn daar nu al aan bezig. De werk zaamheden van de commissie-Wolter- son zuilen „ais basis dienen voor de werking van de nieuwe organisatie. Hoe .staat nu de landbouw tegen-, over deze nieuwe organisatie? De vroeger genomen maatregelen dienden in de eerste plaats om de voortbrengselen van den Nederland- schen landbouw tegen een loonende basis te kunnen afzetten. De nieuwe regeling gaat in principe uit van het waarborgen van redelijke prijzen voor onze nationale landbouw producten. Dit beteekent de grondslag Van de verordening. Men beoogt daar bij geen organisatie van landbouwgroe- pen. De nieuwe organisatie is uitslui tend ten opzichte van de voedselvoor ziening in het leven geroepen. De landbouw gaat er niet op achter- uit. Van groot belang zijn in de practijk de bevoegdheden, die aan de organi satie worden gegeven. Zoo kan onder toezicht van den commissaris-generaal van de Landbouw en Visscherij de saneering van bedrijven ter hand wor den genomen. jHet in het leven roepen van een organisatie der voedselvoorziening, zoo besloot de heer Louwes zijn uiteen zetting, is weliswaar onder oorlogs omstandigheden geboren, maar kan ook in normale tijden niet worden gemist. Tenslotte werd nog van Duitsche zijde een toelichting gegeven door den Landwirtschaftsraad Schönbeck. DUITSCHE ARBEIDSFRONT ALS VOORBEELD. Al» eerste ia de reeks groote open bare vergaderingen uitgaande van het N.V.V. is gisteravond in de groote zaal van Tivöli te Utrecht een bijeenkomst belegd. Na het openingswoord van den districtsleider Utrecht van het N.V.V., den heer J. Wittenberns, sprak de voorzitter van den bond van het personeel in overheidsdienst, de heer L, J. Bakker, ovgr het onderwerp: de vakbonden en het N.V.V. Na een korte pauze was het woord aan den commissaris van het N.V.V. den heer Woudenberg. Na gewezen te hebben op de ingrij pende veranderingen, die het huidige tijdsbestek met zich meebrengt, gaf commissaris Woudenberg een over zicht van hetgeen tot nu toe tot stand is gekomen, zooals het ontslag-verbod, de regeling der arbeidsbemiddeling, de werkloosheidsverzekering, waartoe thans ook werklbozen kunnen toetre den, de wachtgeldregelingen, de werk verruiming, extra steun-uitkeering ge durende den wihter, verbod van loons verlaging, kindertoeslag, de loonbe lasting, waarin het sociale beginsel bij de heffing sterk tot uiting komt en de vermindering der werkloosheid. Van ruim 300.000 werkloozen, plus de gedemobiliseerden, is het aantal thans teruggekropen tot 120.000, Waaronder vgle niet valide arbeiders. Gegronde hoop bestaat, dat binnenkort allen aan het werk zullen zijn. Het spreekt vanzelf, aldus girtg spr. verder, dat de reorganisatie en vorm veranderingen.'^elke tot dusver in het N.V.V. zijn doorgevoerd en nog zullen wwden aangebracht, niet het gevolg zim van een of andere lief hebberij. Zij zijn noodig en het resul taat kan nooit een bezwaar vormen voor die arbeiders, die steeds het doel. n.l. een eenheidsorganisatie en sociale rechtvaardigheid, voor oogen hebben gehouden. Comm'issaris Woudenberg verklaar- Ide vervolgens, dat er maar een orga nisatie is. welke het socialisme kan dragen en de grootste sociale moge lijkheden biedt voor het arbeidende Nederlandsche volk. Dit voorbeeld wordt gevonden in het Duitsche Ar beidsfront. Ook om andere reden is het nood- -akeliik te zien naar het Duitrehe Arpeidsfront. Het zou voor de Ne derlanders ondraaglijk zijn, wanneer gij in de toekomst niet mee zouden kunnen komen in de nieuwe Europee sche orde en de arbeiders sociaal en cultureel achter zouden komen te staan, omdat zij door traagheid en behoudzucht Vasthouden aan oude opvattingen en vormen, welke in den nieuwen .tijd niet meer "bruikbaar ziin. De groote waarde van de revo lutie, welke zich thans voltrekt, is, dgt het bedrijf of de onderneming wordt beschouwd als de eerste ge meenschap waartoe allen behooren, die er werkzaam aandeel In hebben. Zoowel werknemer als werkgever. De sociale revolutie gaat door, on danks alle ondermijnende krachten en eens zal het nageslacht terugblikken en de heroïsche figuren herdenken, weike aan dit monument der toe komst, de eenheid van de Nederland sche arbeiders, hebben gebouwd. WAT ZU KAR. Naar Het V a d. van de zijde van het slagerijbedrijf vernam, streeft de Nederlandsche Veehouderycentrale er near, .dat in de PaaschweeSr zooveel veelsch voorradig is, dat alle bonnen kunnen worden ingeruild. Behalve de gewone aanvoeren voor de slacht zal zij ook bevroren rund- vleesch beschikbaar stellen. Ook zal versch-en bevroren schapenvieesch ter beschikking van' de slagers worden ge steld, in de vier groote steden van ons land (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht). Met den trein van 7.06 uur is van morgen een aantal moeders van groote gezinnen uit Amsterdam vertrokken voor een vacantie van vjer of vijf we ken in Bad Schledehausen en Bad Grud in Duitsehland. Deze huismoeders zijn door de afdee- ling volksgezondheid van het N.V.V. tot deze reis in staat gesteld. In navolging van het voorbeeld dat ét Naiionaai-sozialistische Voikswohl- fahrt in Duitsehland geeft, heeft het N.V.V. besloten regelmatig de moeders van groote gezinnen iti de gelegenheid te stellen een rustkuur te ondergaan in een gezonde streek. DR OFFICIEELE OPENING VAN DE CENTRALE KEUKENS. Hedenochtend is de centrale keuken aap de Gaslaan in Den Haag in gebruik genomen," hetgeen fevetis de officieele opening van het instituut der centrale hepVens In Nederland beteekende. VERVAARDIGING VAN SOMMIGE ARTIKELEN VERBODEN. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een verordening gepu bliceerd, welke een besparing van het ijzer- en staaLvcrbruik beoogt. Daartoe wordt de vervaardiging van" verschil lende minder noodzakelijke artikelen van ijzer en staal verboden of beperkt. Bovendien wordt het gebruik van Ijzer en staal vopr een aantal doekinden, waarvoor ook andere materialen kun nen .worden gebruikt, verboden. Deze verboden gelden niet slechts voor zoo ver de vervaardiging geschiedt ten behoeve van .het verbruik in Neder land. Doch ook indien de betrokken artikelen bestemd zyn voor export naar Duitsehland of nasr een der door Duitsehland bezette gebieden. Onder verbruik in Nederland" wordt mede verstaan het verbruik door zich in Ne derland bevindende buitenlandsche instanties, b.v. leden of organen van de Duitsche weermacht. De bepalingen hebben hoofdzakelijk betrekking op artikelen van de klein- metaal-, de emaille- en soortgelijke industrieën, d%>f!briek n van huishou delijke artikelen, tafel- en keukenge rei, meubelen en aanverwante artike len, hang- en sluityverk, radiatoren en kachels, rijwïelonderdeelen enz. Voorts worden de ijzergieterijen in haar productie van bepaalde goederen beperkt (b.v. ten aanzien van giet ijzeren buizen, afvoerpijpen, riolee- ringsonderdeelen). Van deze verboden en beperkingen kan de directeur van het Rijksbureau voor ijzer en staal in bijzondere geval len ontheffing verleenen. DADER NOG NIET OPGESPOORD, Eergisteravond reed mej. V. Soest in de Molenstraat op en ont. moet te daar een jongeman, die ge. kleed was in een lichte regenjas ea blootshoofds was. Toeft hij ter hoogt» van mej. V. was, stapte hij van ifc fiets en deed alsof hij een erf wild» opgaan. Mej. V. reed verder, maat bemerkte ?ven later, dat de jonge, man haar volgde en haar eefl stoot ia den rug gaf. De dader reed mej. V. voorbij in de richting nieuwe weg, doch nu had hij zijn lantaarn gedoold! Thuisgekomen merkte mej. V., dat zij bloedde. Onmiddellijk werd een dok- ter ontboden, die constateerde, 'dr mej. "V. met een scherp voorwerp wi» gestoken tusschen de achouderbla. den. Waarschijnlijk is het longvlie» f geraakt Levensgevaar bestaat voor haar nog niet De politie is gewaar schuwd, maar Is er tot nu toe niet ia geslaagd den dader op te sporen. D» politie verzoekt ieder, die wellicht bi. 1 lichtingen kan geven, zich op het po- litiebureau te vervoegen. DIEFSTAL DOOR EEN VERTEGENWOORDIGER. Een 381 jarige vertegenwoordiger woonde in een pension aan de Beek laan te 's-Gravenhage. Zijn hospita vermiste meermalen thee, koffie, rijst en andere artikelen. De politie ging, nadat aangifte was gedaan, pok in de kamer van den 'ver tegenwoordiger eens kijken. Ze vond daar, een koffer met monsters dames- en kinderkleeding, welke op 14 Maart op het pérroh van het Hollandsche Spoorstation gestolen was van een Amsterdnn mer, die even de dienst regeling was gaan inzien en toen den koffer had laten staan bij den rand van het perron. De verdachte is aangehouden. De levensmiddelel zijn teruggevonden, rpaar een evabeens ontvreemd biljet yan 25,is Voorgoed verdwenen. VEZELCEMENTPLATEN VERVANGEN HOUT EN TRIPLEX. Op tel van plaatsen -In ons land wordt thans gewerkt aan nieuw» materialen, die, nu de invoer van veel goederen belemmerd - is. een behoor lijke en soms zeer goede vervanging bieden. Nu het buitenland ons veel niet meer kan verschaffen, is ons land meer dan ooit aangewezen op eigen krachten, waaronder behalve de bin- nenlandsche grondstoffen en de ar- biedzaamheid stellig ook het techni sche vernuft moet worden gerekend, dat thans uitziet naar nieuwe com binatie» van nog aanwezige stoffen, wier eigenschappen met de vroeger gebruikte producten overeenkomen. Moeilijkheden met de asbestvoor- ziening kunnen worden overwonnen door het gebruik van zoogenaamde vezelcementplaten. Daarbij "worden vezelstoffen gemengd met cement en bijproducten," dit mengsel goed ge roerd, waarna het met behulp van geperforeerde roteerende perstrom mels tot platen wordt gevormd. De trommels zijn zoo gebouwd, dat zij een groot- deel van het water van <fe pap wegzuigen. Wanneer de vereischte dikte is bereikt, worden de platen afgesneden. Zy moeten dan harden, een proces, dat ongeveer vier weken in beslag neemt. De vezelcementplaten worden ge bruikt voor muurbekleeding, voor lichte binnenwandconstructies en ook wel voor tafelbladen. e/ ONBEKENDE DOODGEREDEN. Gisteravond omstreeks half tien is op de Willemsbrug te Rotterdam een tot nu toe onbekende man door een auto aangereden en op slag gedood Het stoffelijk overschot is naar het Zuider- ziekenhuis overgebracht. De polltia stelt een pnderzoek. in naar de identi teit van bet slachtoffer. DE GEWESTELIJKE ARBEIDS BUREAUS De waarnemend directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau heeft be paald, dat de gewestelijke arbeids bureau* hun werkzaamheden zullen aanvangen op 1 Mei 1941. ARTIKEL. BON DUUR. HOEVEELHEID. Bloem BI. 6 24 Mrt t/m. 20 April 50 gram roggebrood of 50 gram ander brood of H rantsoen gebak of 35 gram mee) of bloem Boter of margarine Bo. 69 Be. 19 24 Mrt t/m. 6 April 31 Mrt t/m. 13 April Boterkaart W p. boter. Vetkaart p. boter of margarine of 200 gr. vet. Op bón 10 geen veU Brandstoffen: Haarden en kachels Centrale verwarming niet aangewezen Brood Br. 09 Br. 10 24 Mrt t/a. 6 April 31 Mrt t/m. 13 April 100 gr. roggebrood of 100 gr. ander brood of 1 rantsoen gebak Eieren I A. 92 A. 83 24 Mrt t/m. 0 April 31 Mrt t/m. 13 April 1 kippen- of eendenel Gebak Br. 09 Br. 10 31 Mrt t/m. 13 April 24 Mrt t/m. 1 April 1 rantsoen Gort, Gortmout of Grutten A. 08 24 Febr. Mn. 20 April Vi'pond Havermout. Havervlokken, Gort of Grutten A. 07 24 Febr. Lm. 20 April H pond Kaas 1 A. 01 en 71 A. 62 en 72 10 Mrt t/m. 0 April 24 Mrt t/au 20 April Elke bon 100 gram. Koffie of koffiesurrogaat A. 11 17 Mrt t/m. 27 April 125 gram koffie óf 250 gram koffie surrogaat Macaroni of - Vermicelli of 1 Spaghetti A. 09 24 Febr. la 20 April 1 ons Maïzena of Griesmeel of Pud dingpoeder A. 10 24 Febr. Ma 20 April 1 ons Peulvruchten niet aangewegen Petroleum Per. 9 24 Febr. taé 20 April Voor de keuken Ryst (-emeel, -gries, -ebloem) of Gruttemeel A. 19 24 Mrt t/m. 20 April to pond Scheerzeep 117 («eert WmIM t/m 30 April 90 gr. •ebeerxëep of tube of pot Slaolie niet aangewesen Suiker A. 17 17 Mrti/m. IJ April I kilogram Thee A. 18 17 Mrt t/m. 27 April M gram Vleesch VL 00 VU 10 t/m 9 <13 April) plak 1 ons Vleeschwaren VU 10 t/m 9 (13 April) 1 rantsoen zerp A. 20 31 Mrt t/m. 27 April '1 rantsoen Vërkiaring: A. Alg. Distributiebon boekje BI. bloem Pon Bo. Boterbon K. Kolen bon Pag. a Periods PL

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2