A GIPSY DOTT ERR EEN GEHEIM AT AAR ANNEER TWEEDE BLAU STADSNIEUWS DONDERDAG Verbouwing pakhui» tot woning. geen vergunning verleend T. P. Viruly en Co.'» Stoomzeepziederij „De Hamer" 100 jaar. Uitreiking distributiebescheiden. volgend! week. iüit vroeger tijden. Vergunning verkeerd gebruikt. Loop der bevolking. gevestigLen. 3 APRIL 1941 Verhuizingen binnen de gemeente. FEUILLETON ass S f aj, lasthebbers van P. G. Teekens, •ihier zijn de gebroedera E. en C. Kok •nlier bij den raad in beroep gekomen VbUchikking van B. en W.. waar wt vergunning ia geweigerd voor de verbouwing tot woonhuis van het pak huis Nobelitraat 8. Uit het omtrent het bouwplan door u.recteur van gemeentewerken uit SrtSte advies BUjkt, dat de groot- 51 kamer: zijnde de keukenwoonkamer niet ten v°Ue de voorgeschreven op pervlakte zal verkrijgen en dat het Sleede vertrek 2.8 bij 2.4 M. groot zal worden. De keuken-woonkamer zal bovendien niet overal ten minste 3.5 M. blTO deze gegevens blijkt duidelijk, zeggen B. en W dat het plan niet vol doet aan de voorschriften. Voor di»pen«atie achtten B. en W. seen termen aanwezig, omdat de wo ning welke zou worden gemaakt zeer gebrekkig en klein zou worden, tua- Jchen de hoofdmuren nauwelijks 28 "M2. groot zou zijn eh een afzonderlijke keuken zou missen- Gelegenheid tot het maken van een derde slaapkamer ontbreekt en wegens gebrek san kasten en een zolder zou de woning zeer onvoldoende bergge- legenheid bevatten. De toetreding van licht en lucht zou in de keuken-woonkamer voorts veel te wenschen overlaten als gevolg van de ingesloten ligging van het pand Reclamanten verzoeken den raadde gevraagde bouwvergunning alsnog 4e verlecnen. Zij voeren daarbij aan, dat de geprojecteerde woning zeer be hoorlijk is, en dat er thans gebrek aan woningen heerscht, terwijl tengevolge van de schaarschte aan materialen nieuwbouw op groote bezwaren stuit. Waar alles roept om wederopbouw, komt adressanten het plan, waarbij een belangrijke hoeveelheid oude materia len opnieuw wordt gebruikt, alleszins aannemelijk voor. De directeur van Gemeentewerken merkt in zijn nader advies met hand having van zijn aanvankelijke bezwa ren tegen dezen bouw, naar aanleiding van deze argumenten op, dat onder we deropbouw kwalijk kan worden ver staan het stichter; van gebrekkige wo ningen, die reeds f binnen afzienbaren tijd tot de krotten zouden moeten wor den gerekend en hij geeft mitsdien in overweging voor tê stellen het beroep ongegrond te verklaren. B. en W. kunnen zich met deze advie zen geheel vereenigen. De volkshuisvesting wordt met de uitvoering van plannen als het onder havige niet gediend; aan nieuwe krot woningen heeft deze gemeente aller minst behoeft#. Op 13 April a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat aan de N.V. T. P. Viruly en Co.'s stoomzeepziederij „De Hamer" de naam T. P. Viruly verbon dett werd. Het eeuwfeest van dit belangrijke Goudsche bedrijf zal op eenvoudige wijze herdacht worden, op 12 April in eigen kring met het personeel en op 19 April met een receptie. DOOR HOND AANGEVALLEN. Meisje in achterhoofd gebeten. Op de Gouwe is gistermiddag het 9-jarig meisje B. de Booij, dat daar woont, aangevallen door een hond. Het dier sprong van achteren tegen het kind op en beet haar in 't achterhoofd. De tanden waren een paar centimeter ingedrongen, maar alles pn alles viel het letsel toch wel mede. Dokter Eijk- man heeft de wonden gehecht. FIETS UIT POORT ONTVREEMD. Ten nadeele van een ter plaatse wo nend meisje is uit een poort aan den Kleiweg eén rijwiel, dat onafgesloten stond, ontvreemd. w April 7.38 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. April 7.30 nar Reünie: Voordrachts avond mevr. Zeilinga—Doodeheefver voor Volksuniversiteit over: Van Hooft tot de modernen. April 8 uur R. K. Leesvereeniging: Potspel voor de leden. 5 April 3 uur Central: Fostzegelbeurs Verceniging van postzegelverzame laars Gouda. t 5 April 3 uur Concordia: Kinderfeest muziek- en revueclub Aer Laoet. April 3 uur Reünie: Goudsche Gla zen-dag; inleiding pater dr H. fieij- man over „Twee giazen geschon ken door Norbertijner abten'!; ten. toonstelling van reproducties van glasschilderingen en literatuur over de glazen. 5 April 7 uur Concordia: Revue-avond muziek- en revueclub Aer Laoet. 7 April II uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris K. Zeevat. 7 April, 8 uur, Ons Genoegen: Alge- meene vergadering van aandeelhou ders N. V. Schouwburgbloscotyp „Gouda". 8 April 7 uur Stadhuis: Vergadering van den gemeenteraad. 8 April 8 uur Concordia: Repetitie ge mengd koor Toonkunst-Caecilia. 9 April 7.38 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 9 April 7.38 uur Gerfcf. Kerk: Spreek beurt ds J. P. C. ten Brink, Lijdens meditatie. 9 April 88 uur Oosthaven 10: Zit ting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 9 April 8uur Daniël: Damescursus E.H.B.O.' 10 April 7.15 uur Nieuwe Schouw burg: Opvoering „Rebecca" door Too- neelgroep Het Masker. 16 April 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 19 April 7 uur Concordia: Uitvoering mannenkoor Gouda's Üiedertafei met medewerking cabaret-trio De Vos; na afloop bal. 21 April 8 uur Schaakbord: Vergade ring Vereeniging van postzegelver zamelaars Gouda. 23 April, 7 uur, Nieuwe Schouwburg: Concert Arnhemsche Orkestvereeni- ging onder leiding van Jaap Spaan derman, solist George van Rencsse (piano). 91.30 uur Daniël: Uitreiking melk- en cacaokaartefl voor'hen wier geslachts naam begint met een der letters: DEZE WEEK. Vrijdag: B. Zaterdag: G, H, I. Maandag: J, K. Dinsdag: L. M, N. Woensdag O, P, Q, R, T, U Donderdag S. Vrijdag: V. Zaterdag: W X, Y, Z. APOTHEKERSDIEN ST. Steeds .geopend (des nacht? alléén voor recepten): Apotheek E, Grendel, alleen Prins Hendrikstraat 15. RADIODISTRIBUTIE AAN HET RUK OVERGEGAAN. Nadat de verordeningen en besluiten voor het gemeentelijk radio-distributie bedrijf waren vastgesteld, is dit be drijf ingevolge de verordening no. 232 van dèn Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche Gebied in eigen dom aan het Rijk overgegaan. In verband daarmede zullen de bo venbedoelde verordeningen en beslui ten niet in werking treden, zoodat in trekking ervan gewenscht is. B. en W. stellen den raad voor daartoe te beslui ten. DE„GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. "Door de hulpmareehaussee te Moor drecht zijn aangehouden vier runderen die uit Zwammerdam vervoerd wer den naar Nieuwerkerk a. d. IJssel; zij zijn herwaarts gebragt en gesteld ter beschikking van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kan- tongeregt. 50 JAAR GELEDEN. Bjj de gisteren te Moordrecht ge houden verkiezing zijn door stemge rechtigde ingelanden ..benoemd tot hofodingeland van Schieland de heer W. A. van Houweninge van Sprang te Rotterdam en tot hoofdingeland plaatsvervanger de heer A. Kluit te Moordrecht. 25 JAAR GELEDEN. Door den directeur-generaal der Staatsspoor is een loffelijke vermel ding toegekend aan J. J. van Wyn- gaarden, seinhuiswachter alhier, wegens betoonde oplettendheid en aan P. C. Dorst, goederenklerk- stationsassistent alhier, wegens be toonde eerlijkheid. In Het Schaakbord heeft de archi tect P. D. Stuurman voor de Coöp. Vereeniging tot export van volvette Goudsche kaas onder Rijksmerk alhier, aanbesteed het bouwen van een kaas pakhuis .aan de Wachtelstraat alhier. Ingekomen waren twaalf biljetten. Laagste inschrijver was C. Middelkoop te Gouda voor 27.687, aan wien het werk gegund ia. PROEFRIT WERD PLEZIERRIT EN DAAR IS DE BENZINE NIET VOOR. De rit, waarbij onlangs een auto des avonds op den hoek van den Langen en den. Korten Tiendeweg tegen een gevel botste en een voetgangster be kneld raakte en voor welk leit twee weken geleden de bestuurder terecht stond, heeft ook nog een gevolg gehad voor den eigenaar van den wagen, een garagehouder te dezer stede, die giste ren voor den kantonrechter gedag vaard was wegéns het gebruiken van zijn rijvergunning voor een ander doel, dan waarvoor zij was uitgereikt. De chauffeur was, zoo bleek uit de verklaringen van den garagehouder, met een- treiler uit België thuisgeko men en toen had verdachte hem ver zocht even mede te rijden om een nieuwen wiwen te probeeren. Het was echter op Het bezoeken van eenige café's uitgeioopen. De ambtenaar van het O. M. noemde de houding van verdachte zeer on- sociaaL Er zijn tal van menschen, die geen vergunning kunnen krijgen en hun auto hebben moeten wegzetten en nu ging de garagehouder voor zijn ple zier café's afrijden. Het O.M. vorderde 100.subs. 20 dagen. De verdediger, mr J. I. van Door- ninck, gaf toe, dat hetgeen verdachte gedaan heeft, zeer dom was door bij het proefdraaien café's te gaan bezoe ken. Hij heeft, zoo zeide pleiter, 6? proefrit te ver uitgebreid. O. M.: Meer geproefd. De raadsman wees er op, dat de garagehouder door het gebeurde de kans loopt, dat zijn vergunning wordt ingetrokken en dat zijn benzine-toe- wijzing beperkt wordt Op grond hier van vroeg hij uiterste clementie. Da kantonrechter, mr A. J. M. Oonincx, legde f 50.subs. 20 dagen op. Een tweede uit dezen rit voort gevloeide zaak tegbn den garagehouder werd veertien dagen aangehouden. VERKOOPING DOOR NOTARIS K. ZEEVAT Bij de gisteren in het café van den heer C. van Mullem te Stolwijkersluis door notaris K. Zeevat te Haastfecht gehouden publieke verkooping van het woonhuis met schuur en erf Haas- trechtschedijk D 51 nabij Stolwijker sluis, groot 1.60 Are, is kooper gewor den de heer H van Eijk te Gouda voor 2510. M. W. Boer, van Rotterdam, Voetjee straat 82b, in Oosthaven 8; E. Vroman, zonder, van Amsterdam, Hoofdweg 2241, in Crabethstraat 4 A. Koole, schilder, van 's-Gravenhage, Meezen- laan 43, in Winterdijk 6; M. Dorrestijn, best. zuster Diaconessenhuis. van Am sterdam, Overtoom 283, in Westhaven 11; K. Roggeveen, beitser, van Wad- dinxveen, Burg. Trooststraat 76, in Reigerstraat 7; D. dé Stigter, kant.bed., van Stolwijk, G lOIv in Willens 91; C. Kol, vetregenw., van Amsterdam, PI. Parklas., 9b, in Cappenersteeg 2; A. Manders, reel, schilder, van 's-Graven hage, P la Reyweg 402, in Korte Tiendeweg 14; P. J. Montagne, van Rotterdam, Mathenesserlaan 211, in Crabethstraat 9; B. den Broeder, visch- handel, van Rotterdam, Drievrienden- st. 35b, In Vlamingstraat 43; E. A. losendahl, 11. verpl., van Velsen, Da Costalaan 4, in Krugerlaan 130; A. P. Talen, verpl., van Steenwjjk, J. T. romp Me„ terstraat 4 i. Westhaven 1 T Walop, commies bur. bev., Rotter dam, De Sav. Lohmanlaan 184b, in J. v. Renesseplein 22; P. Droog, dbe., van 's-Gravenhége, Laan C. v. Cattenb. 99 in Gr. Florisweg 80! E. I. M. Rutjes, 'lulp Ld. huish., van Rotterdam, Wol- phaertsstrrat 339a, in Fluweelensingel 68; D. F. A. de Jager geb. Genemans, zonder, van 's-Gravenhage, Statenlaan 36 in Jan v. Renesseplein 24; A. Ham- n.elburg, boomkweeker, van Amster dam, Onbekende gracht 1, in Pr. Bea- trixstraat 10; A. Verboom, onderwijzer, van Maasdam, A 62, in Zoutmanstraat 54; A. L. H. Walpot, zonder, van Rot terdam, Willem Buijtewechstraal 154a, in Biauwstraat 1; E. T. N. ToXopéus, soc. werkster, van Rotterdam, Prove- -lerssingel 3 in B. Martensingel 83; A. Mathlenere, verpl,, van Rotterdam, Oostmaaslaan 25 in Krugerlaan 185; W. G. C. van der Hooft, melkcontr., v. Leiden, L. Morschweg 23 in Crabeth straat 32; J. E. M. Muller geb. van Ham, zonde>, van Den Helder, Baiistr. 17 in Derde Kade 41; S. Droog, dbe, v. Vlaardingen, Emmastraat 75 in Bosch- weg 47; M. C. Voorkamp, hulp i.d. huish., van Hillegersberg. Straatweg 780, in v. Beverninghlaan 24; J. C Eijgelsheim, mach. bankw., van Rotter- am, Chr. de Wetstraat 91a; T. v. Veen, 'eb. Bos, zonder, van Zaandam, Mer.- chikoffstraat 53 in Keizerstraat 91; A. v. d. Kraats, autoplaatwerker, van Waddinxveen, Kerkweg 77 in Vondel- straat 60: E, W M. van Baren, agent van t'oltie, van Rijswijk (Z.H.), Rem- brandtkade 152, in Crabethstraat 5; A. v. Mastrigt, verpl., van Wageningen, Rijksstraatweg 13, in Krugerlaan 185; W. Gloumans, marechaussee, v. 's-Gravenhage. Hattemlaan 9 in v. d. Palmstraat 140; Th. Verbiest, arbeider N.Svan Rotterdam. Hilledijk 169a, in F. W. Reitzstraat 5; H. E. Verkerk, geb. Henkei, zonder, van Rotterdam, Kortenaerstraat 36b. in J. P. Heije- straat 7; J. Renes, agent v. pol., van Utrecht, Alblasstraat 23 in Karr.e- melksloot 114; Chr. S. NiÖuwpoort, modiste, van Berkhout, Bobeldnk D 108, in Turfmarkt 12; A. A. Lon- guemarre, winkelier, van 's-Graven hage, Boekhorststraat 16. in Fr. Hen drikstraat 107; J. van Wijngaarden, bloemist, Nieuwerkerk a d. IJssel, 's-Gravenweg 120 in Vossiusstraat 25; L. Bunschoten, koopman, van Dordr "romme Elleboog 26, ir. W. Poort 11; J. Berkel, mach. bankw., van Rotter dam, Balkenstraat 26a, in Spoorweg straat 33a; G. H. B. de Groot, contro leur, van Rotterdam, Dordtschelaan 36c, in Rhijnvis Feithstraat 18; G. de Vries, handelsreiziger, van Rotterdam, Bergsingel 101 in v. d. Palmstr. 136; H. J. M. Kraaijenbrink, exp.kn., van Eijsden, Stationsplein 5 in Willens 65; O. S. Carstens, jurist, van 's-Graven hage, Mesdagstraat 47, in P. Maritz- straat 6; J. van Dam geb. Spengen, zon der. an Reeuwijk, Raadhuis weg E 107, in Tuinstraat 67; P. Wierks, tuinman, van Reeuwijk, Platteweg H 227, in Willens 147; A. M. Muller, winkelier, van Rotterdam, Dirk Smitsstraat 53b, in Groenendaal 41; H. Goldberg, ver- tegenw., van 's-Gravenhage, van Hoy- temastraat 97 ia Burg. Martenssingel 5; F. Mohr, vertegenw., van 's-Gravenh„ Apeldoornschelaan1 23, in Sophiastraat 13; C. J. van Eek, betonwerker, van Amsterdam, Egelantierstraat 138 L in Peperstraat 54; H. A. Nederend, sla- Ter, van Oudewater, C 114, in Vlaming straat 46; G. F. Meuleman, zonder, van Deventer, Veenweg 92 in Kleiweg 98; I. Sinnema, lI.verpL, van Hellendoorn, A 10, in Krugerlaan 130; J, Aantjes, zontroleur, van 's-Gravenhage, le Pie terburgstraat 17 In Gr. Jacobastraat J. Molenaar, zonder, van Noord- Scharwoude, Oosterstraat 8 in Graaf Florisweg 77; A. van Oudheusden, jjs- bereider, van Vlaardingen, Suriname- sittjel 32 in S'oofsteeg la; G. Pfeiffer, geb. Molenaar, zonder, va„ Rotterdam, Aelbrechtskade 19a in Eerste Kade 61; A-S. Bell, zonder, van Rotterdam, j^tlaan 31a, ir. Karnemelksloot 32; W. Ml Sprenger commies secr., van 's-Gra venhage, Amandelstraat 25, in v. d. Palmstraat 142; M. van Mnurik geb. v. d. Weijden, zonder, van 's-Gravenhage, P. Krugerlaan 108 in IJssellaan 115; P. J. Koekeb'kker, fruith., v. Ten Helder, Krugerstraa' 'n Kbmijnsteeg 8; Th. »4imer, schipper, van Rotterdarr a.b. Meent 110 in Vrkensmarkt 27; J. R. Pegels, kruidenier, van Westmaas. Greup 207 in Nw. Haven 223a; W. van Esschoten, arb. luxe lederfabr., van 's-Gra /enhage, Dolderschestraat 25 in Fluweleensingel 80; H. Hagedoorn, ag. van pol., van 's-Gravenhage, Thomson- laan 88a, in Wilhelminaweg 197; F. Visser, agent v. pol., van Oostdongera- 4 eel, Paesens L 18 in Steijnkade 27; C. M. Hassaart, schrijver N.S., van Alk maar, Drebbeistraat 30 in R. van Cats- weg 88; A. van Leeuwen, tuinder, (o). van Zaandam, H'alstraat 9 in Ussellaan 43; M. H. Worst, timmerman, v. Schie dam, P. Potterstraat 45b in Derde Kade 125; A. Goos, zonder, van Gouderak, B 110 in Corn. Ketelstraat 47; J. Hoore- man, asp. commies DB., van Rotter dam, Hillevliet 36b in Eerste Kade 1; J. Ph. Roetman, slager, van Schiedam, L. Nieuwstraat 149/10 in Da Costa- kade 19; Th. Bussing, agent v. politie, van Rotterdam, v. d. Palmstraat 39a, in Kon. Wilhelminaweg 197. VERTROKKENEN. Th. J. Walrée, van Fluweelensingel 68 naar Utrecht, Thomas a Kempisweg 1; K. F. Kousbroek, van R. v. Catsweg 89 naar Hilversum, Polluxstraat 29; W. Scheffers, van Vossiusstraat 69 naar Haralem, Kenaupark 29; W. v. Schaik, van Hoogstraat 3 naar Utrecht, Rem- brandtkade 42; K. C. Groenendaal, van Da Costakade 80 naar 's-Gravenhage, vn Lennepweg 1; A. H. de Koster, van "Carnemelksloot 33 naar 's-Gravenhage, Tirk Hoogenraadstraat 37; J. van der Volf, van Graaf Florisweg -80 naar leeuwijk A 30; C. H. de Groot, van Markt 22 naar 's-Gravenhage. Jasmijn straat 21; H. van Holst, van Goudkade 7 naar Reeuwijk, woonwagen; W. P. Sloof, van Kon. Wilh. weg 205 naar Den Helder, Kanaalweg 192; B. IJssel- stijn, van Spieringstraat 47 naar 's-Her- 'ogenbosch, Hinthamerstraat 140; J. Zorg van P. C. Bothstraat 45, naar Emmen, Boschlaan 17; M. J. Janssen, van Boelekade 90 naar Waddinxveen, Henegouwerweg 92; E. de Roon, van Zoutmanstraat 17 naar Beverwijk. Baanstraat 3; E. J. S. de Zeeuw, van Turfsingel 76 naar Papendrecht, Noord- hoek 74; G. Noorlander, van Willens 145 naar Reeuwijk I 56; J. M. Rollfs of Roeiofs, van Joubertstraat 52 naar 's-Gravenhage, Azaleastraat 31; L. van Wingerden, van Bleekerssingei 13 naar Rotterdam, W. v. Zuilenstraat 4; M, L. Merli, van Kleiweg 33 naar Venlo. Molenstraat 11: M. J. van Wamei, van Nieuwehaven 221 naar Utrecht, Blee- kerstraat 18; E. H. Henckens, van Markt 25 naar Reeuwijk, Raadhuis-1 weg E 113; A. Dortland, van Const Huygei*straat 12,0 naar Waddinxveen, Burg. Trooststraat 76; A. Rietveld, van Const Huygensstraat 136 naar Oost en West Souborg, Paspoortstraat 29; S. de Jong, van Jan Philipsweg 19 naar DantumadeeL Broek onder Akker- woude; Th. R. Kasbergen, van Katten. singel 5 naar Groningen, K. de Vriez.e- straat 6; H. KoKehoorn, van Gr. Floris weg 77 naar 's-Gravenhage, Miguel- straat 44; D. Bcekholh van Kon.Wilh.- weg 251 naar Culemborg, Waldeck Pyrmontdreef 8: P. G. van Dijken, van Bleekerssingei 76 naar Utrecht, Home ruslaan 261; J. M. I. van Treyen, van Lange Noodgodsteeg 7 naar Halsteren, B 140; C. J. Beekman, van Krugerlaan 20 naar Huizen (N.-H.), Crailoscheweg 116; M. van der Wijngaard, van Flu weelensingel 80 naar 's-Gravenhage, Pa.'mboomstraat 26; C. A. Lamboo, van GTaaf Florisweg 77 naar Katwijk, Voorstraat 89; H. M. van Hofwegen, van De la Reijlaan 18 naar Oegstgeest, Regentesselaan 5; W. Hensbroek, van Kon. Wilhelminaweg 107, naar Hilver sum, v d. Hoornstraat 65; E. Chr. de Jong, van v. Persijnstraat 6 naar 's-Gravenhage, v. Leeuwenhoekstraat 70; B. A. Mayer, van Ridder van Cats- SEBsaaBBSSSseSB*" weg 61 naar Eist (Elden), Drielscha- dyk 1; J. van der Laan, van woon- schuit naar Waddinxveen, woonschuit; A. van Eekelen, van Spieringstraat 1 naar Zeist, J. W. Frisoiaan 35; J. van Leeuwen, van Ridder van Catsweg naar Reeuwijk, Middelburg B 40; A. de Raadt, van Turfmarkt 83 naar Voor burg, POmpe v. Meerdervoortstraat 13; J. Kromnte, van P. C. Bothastraat 61 naar Heemstede, Voorweg 21; H. Tel. kamp, van woonwagen naar Tilburg, woonwagen; C. A. van Schooten, van Gr. Florisweg 77 naar Katwijk, N. Com mandeurslaan 14; C.. van Hoon, van Boelekade 84 naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H 184; J. Th, L. Mulder, van P. C. Bothastraat 67 naar Linschoten. (Achthoven); E. L. van Hoorn, van B. van Ijzen doornpark 2 naar Arnhem, Hulke Steinscheweg 10; P. Snel, van Vossiussfraat 19, naar Eindhoven Afar. werstrast 78; J. B. Hukes, van rfeSfc 21 naaf Amsterdam, KuinderstraaFiÉ. A. Goftenmulder, van Markt 51 naar Boskoop. Burg. Colijnstraat 175; J. a van Houweninge, van Krugerlaan 65 naar Alkmaar, Wilhelminalaan 11; D. Lekkerkerk, van Bockenbergstraat 7o naai Driebergen-Rijsenburg, Arnh.- boven weg 161; J. Lekkerkerk van Bockenbergstraat 75 naar Driebergen- Rijsenburg, Burg. Sparrenlaan 57; C. Verboom, van Derde Kade 125 naar Soest, Amerfoortschestraat 21; G Ne- derhelman, van Burgvlietkade 34 naar Hilversum, Caspar Fagelstraat 20; A. T. Nederhelman, van Burgvliet* kade 34 naar Waddinxveen, Zuidkad» 33; H. J, C. Boe- van Groenen-aal 77 naar Haaften (Heilouw), Waaldijk B 35; M. A. Noorlander, van Winter dijk 10 naar Reeuwyk, F 110; G. Ban- nink, van Onder de Boompjes 19 naar Zutphen, Marschweg 313; H. M. H. van der Nagel, van P. C. feothsiraat 44 n. Rotterdam, Pr. Hendrikstraat 67b; M M. Verwetf, van Groenendaal 52 naar Utrecht, Pr. Hendriklaan; F. R. van Royen, van Joubertstraat 174 naar Apeldoorn. Depót Marechausseekazer ne; H. Versluis, van Lange Dwarsstr. 14 naar s-Gravenhage, Maasstraat 83. W. H. Niestadt uit L. Tiendeweg 19 naar 52; P. Hofman van Eerste kade 33 naar Oosthaven'53; D. Ver meulen van Peperstraat 68 naar Kui perstraat 6; J. Nieuwveld van Bocken bergstraat 108 naar Heerenstraat 95; B. J. van der Velden van Vest 44 naar Heerenstraat 108; H. L. van Schaik van Vossiusstraat 71 naar R. v. Catsweg 206; M. v. Schaik van R. v. Catsweg 206 naar Vossiusstraat 71; A. van Leeuwen van Walvischstraat 32 naar Vorstmanstraat 8; T. Plomp van Vorstmanstraat 48 naar Turf singel 10; Wed. A. M. Wiezer- Looijaard van Vlamingstraat 21 naar Nobelstraat 41; P. Scheerens van Heerenstraat 17 naar Kon. Wilhel minaweg 251; H. Bakker van Keizer straat 1 naar Kuiperstraat 15; C. v. Beuzekom van Keizerstraat 72 naar Gouwe 77; L. van der Valk van Turf markt 96 naar 98; B. v. d.'Valk van Turfmarkt 98 naar 96: S. Smitskamo- V. Breugelen van Bleekerssingei 45 naar 47; L. Boegheim van Snoystraat 17 naar E, J, Potgieterstraat 6: H. Boegheim van Snoystraat 17 naar E. J. Potgieterstraat 8; W. Toor van Heerenstraat 54 naar Gr. Florisweg 77; G. Janssen van Doelenstraat 29 naar Walestraat 6; J. C. Bouter» van Oosthaven 53 naar Gouwe 202; B. B. Kestsn van Sophiastraat 26 naar Zoutmanstraat 68: J. Dorleijn van Lethmaetstraat 53 naar Kon. Wilhel minaweg 161: A. Breeman van Gr. Jacobastraat 24 naar Burgvlietkade 34; R. Malinger van O. de Boompie» 59 naar Karekietstraat 50; Th. H. Timmermann van Rothastraat 22 naar Raam 169; N. R. Falk van Gr. Beatrixstraat 9 naar v. Itersonlaan 30; E. van der Stelt van L. Tiendeweg 9 naar Markt 9; L. M. Philip van Burg, Martenssingel 9 naar L. Tien deweg 76. STADSSPAARBANK «In Maart is op de Stadsspaarbank en tortingsdienst in 7273 posten ingelegd 172.918,53 en in 3236 posten terugbe taald, 1 181.988,35, meer terugbetaald dan ingelegd t 19.069,82. Het saldo tegoed bedraagt thans 814.897,31. Het aantal spaarboekjes steeg met 1 tot 39Q3 en het aantal rekeninghouder» met 13 tot 2109. {Nadruk verboden.) 28) Het komt me voor, dat ik hem al eens ergens heb gezien, zei ze, maar ik vraag me tevergeefs af, waar dat geweest kan zijn. Misschien verbeeld ik het me ook maar. Mogelijk', mompelde Hunter met een zucht. Ook hij voelde zich om een of andere reden plotseling merk baar opgelucht. Aan het einde van de gang ont moetten zij den dokter, die den ge wonde behandelde. Hij kende Gipsy Dott van het Monlco Theater en be- «roette haar vriendelijk. U hebt onzen patiënt bezocht, nietwaar? Ik heb al het mogelijke gedaan om den armen kerel in het 7** te houden ea ik heb goede hoop, oat ere hem er door zullen «loepen. Stat u hem? Nee, ik geloof bet niet Meer tap. dat hij ««ar epoedi* aal her- Dfae eenvoudige woordea klanken —••gemeend en echeoea rechtstreek» b*t hart van bet meisje te ko- HOOFDSTUK 8 De commissaris van het politiebu reau in Manhattan was een nog jong er ijverig ambtenaar en misschien daardoor bijna trotsch op den geheim- zinnigen moord, welke in zijn district was gepleegd. Hij was eerzuchtig ge noeg om te wenschen, dat hij de mis daad alleen zou mogen ophelderen, maar anderzijds voelde hij zich toch ook gestreeld met den bekenden speurder van dè recherche inspec teur Bratt, te mogen samenwerken. Toen Jim Fox en de inspecteur aan kwamen, werden zij door den com missaris hartelijk begroet. Ik heb een en ander onmiddel lijk ter kennis gebracht van de cen trale recherche, inspecteur, zei hij, en ik meen daarmee geheel over eenkomstig uw wenschen te hebben gehandeld. Bratt kende de manier van doen van den jongen, eerglerigen politie man. - Weest u maar niet bang, dat ik onder uw duiven zal schieten, com missaris, lachte hij. De gelegen heid deze duistere zaak aan het licht te brengen, zal u niet worden ontno men. Als ik Mattia Brander onder controle liet stellen, dan gebeurde dit, omdat ze als heelster van gesto len goed bekend staat Bovendien houdt deze moord verband met eea andere zaak, die ik in behandeling tb. De commlasaris keek Bratt vra gend aan. Ik begrijp u niet heelexnaaL Hebt u dan de laatste edities van de „Fanfare" niet gelezen, com missaris? Natuurlijk inspecteur. U bedoelt dat verhaal van het gestolen hals snoer, de ontvluchting van Harris Frank en de inbraak bij den million- nair Hunter? Het is me alleen niet erg duidelijk, hoe dat alles met el- kaar verband houdt. Gelooft u, dat de oude Brander daar eveneens bij betrokken was? Hm, voor een deel ongetwijfeld. Nu duwde Bratt Jim naar voren. Dit hier is mr. Fox, de verslag- gever van de „Fanfare" en schrij ver van de artikelen, stelde hij voor. U hebt er zeker wel geen bezwaar tegen, dat hij bij het onderzoek aan- wèzig ls? Als u dat per sé wenscht, In specteur, zei de commissaris zonder veel enthousiasme. Ik heb niets te gen de heeren van de pers. Maar wat den moord op Mattia Brander be treft, dat is wel een heel zonderling geval. Het lijk is spoorloos verdwe nen. Wat!? riepen Bratt en Fox als uit één mond. De cémmissaris amuseerde zich om de verbaasde gezichten van het tweetal. Komt u maar mee en bekijkt walles maar eens rustig. We' moeten bét bui» aan den achterkant binnen gaaa. Den winkelingang heb ik, in verband met de vela nieuwsgierigen, laten afsluiten. De jonge politieman bracht Bratt en den reporter door een «mal ea da nig vervuild portaal naar een deur, welke toegang gaf tot een totaal ver waarloosde binnenplaats. Hier stond een agent op post. De' commissaris wees naar het slot van de deur. In dezen toestand werd de zaak vanmorgen aangetroffen door de werkster, die dagelijks een uurtje hier komt. Overigens zorgde Mattia Brander geheel alleen voor haar vrij onzindelijke huishouding. Ze was in de geheele buurt, die toch waarlijk niet door properheid uitblinkt, als een vuilpoets bekend. Enfin, dat zult u zelf nog wel constateeren. Ze betraden nu een smal, zeer on ordelijk vertrek, dat blijkbaar als keuken en tevens als kantoor dienst deed. Er was kennelijk de laatste tien jaren niet behoorlijk schoon ge maakt, want overal lag het stof dui men dik, spinnewebben hingen in alle hoeken en op den vloer had zich een waar stilleven gevormd van eindjes touw, proppen papier, st-roo en ander pakmateriaal. In het vertrek hing voorts een atmosfeer, welke het ver moeden deed rijzen, dat hier in we ken niet gelucht was. Jim trok met een vies gezicht den neus op. De aanwezigheid van een werk ster schijnt hier meer als decoratie bedoeld te zijn geweest, spotte hij. Bra lts scherpe oogen dwaalden on derzoekend rond Op eea wankelen gashaard lagen een paar zakelijk uitziende kasboe ken. Een verroest copieerpers, die waarschijnlijk nog nooit gebruikt was, stond op tafel. Aan den muur waren eenige planken getimmerd, welke als bergplaats dienden voor een koffiepot, eenige invalide koppen en borden, wat vuile lepels, en vorken en bedorven eetwaren. Een pak ge smolten vet lag in voorbeeldige har monie naast een kan en borstel. Een zeer ordelijk huishouden! vond Jim. Vrouw Brander had alles gemakkelijk bij de hand. Bratt gaf geen antwoord. Zijn aan dacht scheen geheel in beslag te worden genomen door een deur, wel ke vermoedelijk eens toegang had gegeven tot den winkel, want juister gezegd: het was een deur geweest. Nu was ze uit haar scharnieren ge licht en, aan haar oorspronkelijke be stemming onttrokken, tegen één der muren gezet. In dezen muur echter gaapte de donkere, leege ruimte van een kast. Fox floot door zijn tanden. Ik wed, dat dit de kast is, die gisteravond Bob Hunters aandacht heeft getrokken, zei hij. Herinner je je zijn verhaal nog, Bratt? De inspecteur knikte. Dat ia een eigenaardige geschie denis met die kast, mengde de com missaris zich er tusschen. Er hangen wat kleeren in, maar tevens doet zij dienst als doorgang naar den winkeL Volgt u mij maar. Hij stapte in de kast, en duwde de deur open. Jim Fox en Bratt volgden zijn voorbeeld. De Inspecteur keek met groote oogen om zich heen. Drommels, wat ziet dat er hier verschrikkelijk uit, mompelde hij. Dat was ook mijn eerste indruk, ging de commissaris op de opmer king in. We hebben hier een vrij onrustige wijk en ik heb het onder zoek in menige vechtpartij geleid, maar nooit heb ik zoo'n orgie van bloed gezien als hier. Kijk u maar eens: hier e- daar en overal bloed sporen. Bratt snuffelde rond, blijkbaar zon der acht te slaan op de woorden van zijn collega. Laten wij eerst den winkel maar eens nauwkeurig inspecteeren, stel de hij voor, tegelijkertijd de daad bij het woord voegend. Het resultaat was echter zeer poover. De winkel ruimte zag er precies zoo uit, als Bob Hunter haar beschreven had. Tot in alle hoeken was zij volgepropt met ouden rommel en overal, zelfs op de onwaarschijnlijkste plaatsen, ontdekte men bloedsporen. De deur was van binnen gesloten; de sleutel stak nog in het slot. De dader moet door de keuken zijn binnengekomen, ontwikkelde de commissaris met jeugdigen ijver zijn theorie, maar de oude vrouw is hier in den winkel van het leven be roofd. Daarna heeft men haar lijk door de kast gesleept. Daar loopt een breed bloedspoor. Dat heb Ik gezien, bromde de in specteur. Het is zelfs nog In de keuken zichtbaar. Ik begrijp alle* niet, waarom men het lijk heeft weg gesleept, (.Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3