GIPSY D0TT ERFT EEN GEHEIM tweede blad STADSNIEUWS AT AAR ANNEER SPORT VRIJDAG 4 APRIL 1941 „Migplaatst egoïsme" bij nameen te-werklieden. muenmiNo gevraagd Uit vroeger tijden. Feestelijke avond van Rotterdamsche vluchtelingen. Mooi «eizoenbeslyit van V olksuni verniteit. Uitreiking distributiebescheiden. Verhuur oude pand Tan Breens aan het rijk. Het programma voor Zondag. FEUILLETON VOOR ARBEID OF CRITIEKEN MbUAO. B. en W. keuren houding aeherp af. Een twaalftal machinisten, schakel- bordwachters, stokers en kolen rijders, werkzaam aan de Gemeente-Lichtfa brieken, heeft den ïaad verzocht B, en gi, op te dragen, dat hun alsnog we gens verrichten arbeid op 2en Pink sterdag. 1» Mei 1940, de in het Werk liedenreglement voorgeschreven en near hun meening hun rechtmatig toekomende, vergoeding van 100 boven hun gewone loon wordt uitbe taald. Op een desbetreffend tot de di rectie van het bedrijf door hen gericht verzoek is afwijzend beschikt, voor welke afwijzing zij geen geldige mo tieven aanwezig achten. Het betreffend artikel van het Werk- liedenreglement 1935 bepaalt: „De werklieden in het continu-be- drijf, die gehouden zijn op feestdagen of andere daarmede door B. en W. ge heel of gedeeltelijk gelijk gestelde dagen, arbeid te verrichten, ontvangen behalve wanneer deze feestdagen of daarmede gelijkgestelde dagen op een bondag vallen boven hun ge wone uurloon een vergoeding van 100 van dat uurloon". Was Pinkstermaandag 1940 in een ncrmaal tijdsgewricht gevallen, schrij ven B en W. in hun advies aan den raad, zeer zeker zou deze dag als een „feestdag" zijn aangemerkt geworden en zou dezen werklieden, wanneer hun arbeid op dien dag noodig ware geweest, het extraloon zijn uitbetaald. Pinkstermaandag 1940 was even wel de vierde dag van den oorlog met al zijn verschrikkingen, waarin Neder land gewikkeld werd. Van al datgene, wat een „feestdag" kenmerkt, was deze dag gespeend. Allen en alles werkte, niemand uitgezonderd en zeker niet het personeel der gemeente, ook die werklieden, die dien dag in normale omstandigheden niet op hun post had den behoeven te zijn. De nood der tijden eischte, dat ieder een op zijn post was, onverschilig hoe de normale dienstregeling ook luidde. Op zijn minst genomen is het dan ook onbegrijpelijk, zeggen B. en W„ hoe enkele leden van het uitgebreide gemeentelijke personeel, dat die'Mei dagen trouw en zonder eenig beroep op voor normale tijden geschreven re glementaire voorschriften den te ver richten arbeid gaf, uitbetaling eischen van een loontoeslag wegens arbeid op feestdagen of daarmede gelijkgestelde dagen, niet op een Zondag vallende. B. en W. hebben hieruit tot hun diepe teleurstelling moeten afleiden, dat de verzoekers noch hun positie als overheidspersoneel, noch hun taak te genover üe gemeenschap kennen. Dit verzoek getuigt van een in deze bange dagen misplaatst egoïsme bij deze werklieden, dat niet streng genoeg kan worden afgekeurd. tiej criterium „feestdag" ontbrak voor den 2en Pinksterdag 1940 geheel en al en naar den geest van de regle mentaire bepaling is uitbetaling hier dan ook reeds daarom niet Vereischt B. en W. hebben den betrokken Werklieden de gelegenheid geboden een en ander nog eens ernstig te overwegen en desgewenscht, mits op dezelfde wijze als het werd ingediend, n.l. schriftelijk, hun verzoek ongedaan te maken. Zij hebben dit evenwei van de hand gewezen. B. en ff, stellen nu den raad voor op grond van de vorenstaande overwegingen het verzoek af te wijzen. VOORDRACHT BENOEMING TWEE CURATOREN GYMNASIUM. Door het vertrek van mr. R. Rensma en het overlijden van mr. H. C. J. M. Franken, zijn vacatures ontstaan in bet college van curatoren voor het Stedelijk Gymnasium. Ter voorziening in deze vacatures heeft het college van curatoren ter be noeming voorgedragen: I. in de vacature-mr. H. Rensma, de beeren: 1. dr. B. J. Broekhuizen, 2. mr. A. J. J. Rijksen; II. in de vacature-mr. H. C. J, M. Franken: 1. mr. J. L. J. A. v. Mechelen, 2. H. A. M. Eijkman. DE .GOI7D8CHB COURANT* MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Ten aanzien der veeziekte alhier vernemen wij dat bij den bouwman Verdouw drie runderen gestorven zijn en bü de Vries het vierde rund daar aan ia bezweken. 55 JAAR GELEDEN. In de vergadering van den gemeen teraad werd besloten afwijzend te be schikken op de adressen van H. van dqy Maas en E. Heii om in de wateren der gemeente gedurende Mei, Septem ber, October en November te mogen visschen met dobbers en fuiken. Voorts werd besloten tot goedkeu ring der begrootingen voor het Hoff- mans-Gesticht, dienst 1891. De be grooting der inrichting bedraagt 19000 die der exploitatie 5400 voor den tijd van Mei tot ulto. December. 25 JAAR GELEDEN. Uit ReeuwiJk: De woning van den daggelder A. Vergeer, in den Middel- burgschen -polder alhier, is door on bekende oorzaak in brand geraakt en geheel afgebrand. Assurantie dekt de schade. Uit Oudewater: Door Burgemees. ter en Wethouders is bekend gemaakt dat het onnoodig gebruik van leiding water der gemeente zooveel mogelijk moet worden beperkt met het oog op de groote schaarschte en duurte der chemicaliën. Inzonderheid is het schrobben der straten met leiding water verboden. PRIJZEN DER GEHOUDEN WEDSTRIJDEN UITGEREIKT De commissie van toezicht op Rot terdamsche vluchtelingen, die sinds November 1940 gehuisvest zijn in het Centraal vluchtelingentehuis aan de Oosthaven, heeft zich dezen winter kfe- ijverd om door het organiseeren van gezellige avonden en onderlinge wed strijden het verblijf van deze menschen zoo prettig mogelijk te maken. Dat zij daarin ten volle is geslaagd, bleek wel op de gisteravond gehouden slotbijeen komst, die een groot succes werd, voor al omdat op te merken viel, welk een prachtige, kameraadschappelijke ver houdingen daar in den loop van dit half jaar gegroeid zijn. Algemeen prij zen de hier gehuisveste Rotterdammers de inrichting van het Centraal Vluch telingentehuis en ze zijn vol lof over de hun verstrekte voeding, de geboden ontspanning en niet in het minst over de bekwame leiding van den heer H. de Groot, die tezamen met mej. T. Kerkhoven de dagelijksche zorg heeft. In "November werd het gebouw be trokken met 107 bewoners. Dit aantal is dezen winter geleidelijk aan ver minderd en bedraagt hu 70. Hierbij zijh vijf gezinnen. De commissie van toezicht heeft elke gelegenheid benut om den bewo ners eenige ontspanning te bezorgen. Zoo zijn er dezen winter een aantal wedstrijden geweest en gisteravond werden de hierbij behaalde prijzen uit gereikt. Deze prijsuitreiking, die op eenigszins feestelijke wijze geschiedde, werd o.a. bijgewoond door den loco- burgemeester en mevr. mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, wethouder W. Sanders den gemeentesecretaris, den heer G. J. J. Pot en den heer C. Pronk, uit Rot terdam, controleur van de noodhuizen. Ook mevr. M. James-v. d. Hoop be hoorde tot de aanwezigen. Nadat de mondaccordeonvereeniging „Crescendo", die belangeloos haar me dewerking verleende onder leiding van A. v. Greuningen, een nummertje ten beste had gegeven, nam allereerst de heer J. S. van Soest, commissaris van de commissie van toezicht, het woord Hij memoreerde, hoe menigmaal men dit winterseizoen in dit zaaltje bijeen was geweest, om op prettige en gezel lige wijze elkaar ontspanning te bie den. Dit is de slotavond en er zal nu eep kleine rustpooze volgen, al heeft de commissie al weer verschillende plannen in bespreking voor den zomer. Spr. heette de verschillende aanwe zigen welkom, maar richtte een bij zonder hartelijk woord tot mevr. James en mevr. De Witt Wynen, die zich zoo zeer beijverd hebben voor de vluchte lingen en die ook deelgenomen hebben aan de onderlinge wedstrijden. Mat de woorden „De Rotterdamsche vluch telingen itellen er een eer In u een extra-prUs tpe te kennen" bood hij beiden een bouquet bloemen san. Mevr James heeft, ook namens me vrouw de Witt Wijnen, voor deze aar dige attentie bedankt, al hadden sij het, zooals zij onder algemeene vroo- Ujkheid opmerkte, niet verdiend door haar prestaties in de wedstrijden. Komende tot de wedstrijden, bracht de heer Van Soest dank aan verschil lende Goudsche firma's, die gezorgd hadden door het beschikbaar stellen van prijzen, dat deze wedstrijden aan de-commissie bijna geen geld hadden gekost. Loco-burgemeester beloont de winnaars. De voorzitter van de commissie van toezicht, loco-burgemeester mr. de Witt Wijnen, heeft daarna de prijzen uitge reikt. Hij onderschreef, dat het verblijf hier buitengewoon geslaagd is. In de tweede plaats bracht mr. de Witt Wij nen een warm woord van dank, zoowel aan de leiding van het Tehuis, mej. Kerkhoven en den heer de Groot, als mede aan den heer Van Soest, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Ook tot „Crescendo" richtte spr. een hartelijk woord. Hierna reikte de loco-burgemeester de prijzen uit. Er blaten wedstrijden te zijn geweest in dammen, sigaar roo- ken, pijpen ,rooken, dómineeren, kla verjassen en sjoelen.' Om eiken prijs winnaar een passend practisch cadeau te kunnen geven, had men verschillen de prijzen van hen, die meerdere malen prijswinnaar waren, gecombineerd. Het aantal prijzen was zeer groot en van uiteenloopenden aard. Er waren ser viezen, boeken, scheerapparaten, brood planken, keukengerei, levensmiddelen, truien en andere kleedingstukken, asch bakken enz. In de pïuze werden de aanwezigen onthaald. In het tweede gedeelte van den avond liet „Crescendo" zich nog verschillende malen hooren, terwijl ook nog optrad de accordeonspeler G. Was sing, die veel succes had. De kok van het Tehuis, de heer Fr. Langeraar, zet te met twee komische voordrachten de lachspieren danig aan het werk. Tot slot van den avond werd onder leiding van den heer G. Kuit Sr., een bewoner van het Tehuis, en met muziek van den heer Wassing en van „Crescendo", nog een gezellig dansje gemaakt. MEVR. ZpLINGA-DOODEHEEFVER DRAAGT NEDERLANDSCH WERK VOOR. Gisteravond heeft de Volksuniver siteit hier in „de F. .unie" een voor drachtsavond belegd, welke de laatste bijeenkomst was van dit seizoen. Deze avond was geheel gewijd aan Nederlandsche literatuur. Het pro gramma, dat niet de pretentie had een bloemlezing van onze geheele vader- landsche letterkunde te willen' zijn, bevatte werk zoowel van onze klas sieke als van moderne, ja zelfs hyper moderne schrijvers. Het optreden van mevrouw Iris Zeilinga-Doodeheefver, in Gouda reeds geen onbekende meer, was ook dezen keer een succes. Zij bracht voornamelijk poëzie en wel van zeer uiteenloopenden aard. Wij noemen b.v. het speelsch-lieftallige „Klaere wat heeft er uw hartje verlept" van P. C. Hooft naast het fiere „Lof van den moed", van Henriette Roland Holst-v. d. Schalk, waarin de dichteres de worsteling der menschheid om het hoogere bezingt. Zagen wij in „Hol land" van laatstgenoemde schrijfster mét haar de schier grenzenlooze wijd heid van het Hoilandsche landschap, in „Landjuweel" van Jan Prins beleefden wij een eveneens ccht-Hollandsch ta fereel van geuren en kleuren. Ontroe rend van teederheid waren de reli- geuze verzen van Engelman, De Graaff en Eekhout, een aantal „jonge ren". Zeer modern, raa.r sprekend tot het hart en ook tintelend van humor waren de rhytmisch-„stameiende" ge dichten vaq#Hen Vlaming P. van Os- tayen. Het is niet de bedoeling 'n volledig verslag te geven van het door mevr. Zeilinga voorgedragene zöodat nog veel moois onvermeld blijft. Wel moet nog gememoreerd worden Van Schendels „Angolino en de lente". Van dit pro zastuk bracht de declamatrice het tweede gedeelte, waarin de bedelaar Angiolino, oorspronkelijk verbitterd om zijn harde lot, het geluk leert vin den in het schoone van de natuur en w Scipio de Afrikaan. Aanvang 8.15 uur. Zaterdag vanaf 8 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Zater dag 2 uur en Zondag 10.30 uur: Concurrenten (met Charlotte Susa). Schouwburg Bioscoop: Vorstentragedie (met Zarah Leander en Wllly Birgel). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3 uur. Thalia Theater: De roman van een dokter (met Albrecht Schoenhals. Camilla Horn en Maria Andergast). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. 5 April 3 uur Central: Postzegelbeurs Vereeniging van postzegelverzame laars Gouda. 5 April 3 uur Concordia: Kinderfeest muziek- en revueclub Aer Laoet. 5 April 3 uur Reünie: Gdudsche Gla zen-dag; inleiding pater dr H. Heij- man over „Twee glazen geschon ken door Norbertijner abten"; ten toonstelling van reproducties van glasschilderingen en literatuur over de glazen. 5 April 7 uur Concordia: Revue-avond muziek- en revueclub Aer Laoet. 7 April 11 uur De Zalm: Openbare verkooping onroerende goederen door notaris K. Zeevat 7 April, 8 uur, Ons Genoegen: Alge meene vergadering van aandeelhou ders N. V. Schouwburgbioscoop „Gouda". 8 April 7 uur Stadhuis: Vergadering van den gemeenteraad. 8 April 8 uur Concordia: Repetitie ge mengd koor Toonkunst-Caecilia. 9 April 7.30 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 9 April 7.30 uur Geref. Kerk: Spreek beurt ds J. P. C. ten Brink, Lijdens meditatie. 9 April 89 uur Oosthaven 10: Zit ting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 9 April 8 uur Daniël: Damescursus E.H.B.O. 10 April 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 10 April 7.45 uur Nieuwe Schouw burg: Opvoering „Rebecca" door Too- neelgroep Het Masker. 16 April 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 19 April 7 uur Concordia: Uitvoering mannenkoor Gouda's Liedertafei met medewerking cabaret-trio De Vos; na afloop bal. 21 April 8 uur Schaakbord: Vergade ring Vereeniging van postzegelver zamelaars Gouda. 23 April, 7 uur; Nieuwe Schouwburg: Concert Arnhemsche Orkestvereeni- ging onder leiding van Jaap Spaan- flerman, solist George van Rencsst (piano). 94.30 uur Daniël: Uitreiking melk- en cacaokaarten voor hen wier geslachts naam begint met een der letters: DEZE WEEK. Zaterdag: G, H, I. VOLGENDE WEEK. Maandag: J, K. Dinsdag: L, M, N. Woensdag O, P, Q, R, T, U. Donderdag S. Vrijdag: V. Zaterdag: W X, Y, Z. APOTHEKERSDIENST, Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek E. Grendel, alleen Prins Hendrikstraat 15. HUISVESTING GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Bij ruilingsovereenkomst met de Naamlooze Vennootschap „J. C. Ra ming N. V. te Breda, verkreeg de ge meente per 1 Mei 1939 den eigendom o.m. van het pand (winkelhuis) Turf markt 146, met een daarnaast gelegen perceeltje grond (poort). Dit pand met de daarbij behoorende poort werden tegelijkertijd bij dezelfde overeen komst aan gemelde vennootschap in huur gegeven, tegen een huursom van 250.per maand. Tengevolge van het gereedkomen van het door de N.V. gestichte nieuwe pand aan den Kleiweg alhier, is voormelde huur per 1 Februari j.l. geëindigd. Thans is vanwege het departement van Financiën (afdeeling Rijksgebou wen) het verzoek tot B. en W. gericht over het gebouw te mogen beschik ken, teneinde daarin het Gewestelijk Arbeidsbureau te huisvesten. B. em W. hebben terzake onderhan- delingne gevoerd, waarvan het resul taat is, dat het gebouw met de daarbij b.ehoorende poort aan het Rijk kan worden verhuurd voor den prijs van f3000.per jaar (hetzelfde bedrag, dat door de N. V. Raming werd be taald). B. en W. stellen den raad voor met het R(jk een huurovereenkomst aan te gaan. In verband met het vorenstaande, zal uiteraard het aanvankelijk voor nemen om in het betrokken gebouw de administratie der Gemeente-Licht fabrieken onder te brengen, voorloo- pig niet ten uitvoer gebracht kunnen worden. AANKOOP VAN GROND VOOR STRAATAANLEG. By het geidende uitbreidingsplan der gemeente is het aan de IJssellaan, naast het pand no. 99, gelegen perceel grond, bestemd voor den aanleg van em straat ,ter verbinding te zijner tijd van de IJssellaan met de St. Josephs traat. Namens de eigenaren van bedoeld perceel grond, de erven J. van Mourik e.c. heeft de heer K. Spek alhier, ge vraagd dit perceel te mogen bebou wen, dan wel het te mogen verkoopen aan de gemeente. Naar aanleiding hier van gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat over verkoop aan de gemeente overeenstemming ts bereikt en wel op basis van een koopprijs ad f2.per centiare, exclusief o.m. .transportkosten. De grond heeft een oppervlakte van 338 centiaren. B. en W. stellen den raad Voor tot aankoop te besluiten. VERGOEDING WEGAANLEG. Op grond van een bepaling in de in 1933 met de heeren H. Zanen Czn. en ,P .A. Vingerling aangegane overeen- "komst betreffende het in exploitatie brengen van bouwgrondcomplexen aan Onder de Boompjes en de Lazaruskade, stellen B. en W. den raad voor goed te vinden, dat alsnog aan de heeren Za nen en Vingerling een bedrag van 1.50 per M.2 wordt vergoed voor af stand van een strook grond ter breedte van maximaal 2 Meter, over de totale lengte van den aan Belegden weg On der de Boompjes, alhier, althans voor zoover deze een breedte van meer dan 12 Meter heeft verkregen. POTSPEL IN DE R.K, LEES- VEREENIGING. De R. K. Leesvereeniging heeft gis teravond in de societietszaien voor de leden een potspel gehouden. Tal van leden hebben hun krachten op het bil jart beproefd om de hit kunstvoorwer- oen bestaande prijzen, Waarvan win naars geworden zijn de heeren: 1. J. den Boer, 2. C. den Boer Jr. en 3. A. Boef Jr. Na afloop zijn de prijzen uitgereikt en tevens die van den vorigen week beëindigden handicapwedstrijd. SCHAKEN. het afstand doen van wat zelfs een arm man te veel kan hebben. Mevr. 'Zeilinga, die alles uit het hoofd voordroeg, werd aan het slot beloond met een hartelijk applaus en een groote fleurige bos tulpen. Da volksuniversiteit kan op een welge slaagden avond terugzien. INGELASCHTE WEDSTRIJDEN. Voor a.s. Zondag is ingelascht de wedstrijd H.V.V. II—Gouda II. Voor Maandag 14 April is nader vastgesteld VriendenschaarGouda. POLITIE WINT VAN DE POST. Op het O.N.A.-terrein heeft de Goud sche Politie Sportvereeniging tegen 't elftal van de P.T.T. gevoetbald. De po litie won met 5I. Dr. Aljechin, do wereldkampioen schaken, die soools men weet omeier in het Fransche leger was, deelt thans in eenige artikelen In de Deut sche Ztg. id. N. mede, dat hij als schaker steeds tegen de „Joodsche schaakidee" gestreden heeft. Hij probeert aantetoonen, dat de Ariër en de Jood er verschillende speelwijzen op na houden: de eetste volgt den „aanvalsstijl", die op het raat is ge richt, de tweede speelt verdedigend en riskeert niets. De Joodsche san- valsspeler Botwinnik en de Arische verdedigingsspeler Capablanca zijn z.i. „de uitzonderingen, die den regel bevestigen". In zijn laatste artikel streeft Al- jechin ernaar aan te toonen, dat roet den nederlaag, die dr. Euwe tegen hem leed „het Jodenschaak werd uit geschakeld". Men zal wel benieuwd zijn te hooren hoe Aljechin, die zich bij ons weten vroeger in dezen geest nooit heeft geuit, dit beredeneert. Daarom vertalen wij hier de passa ges, die op zijn tweekampen met Euwe betrekking hebben. „Eerst bij mijn eerste match tegen dr. Euwe in 1935 kwam nog eenmaal op verrassende wijze het Joodsche vraagstuk onder mijn aandacht. Hoe had ik kunnen vermoeden, dat de rustige, zakelijke en sportieve Ariër zich als werktuig van een Jodenkliek liet gebruiker. En toch gebeurde toen iets ongelooflijks. Ik werd overge haald, als secundant den Joodsch- Hollandschen schaakmeester Samuel Landau te accepteeren, die mij op het beslissende oogenblik van den wed strijd „uit persoonlijke overwegingen" in den steek liet. De met een Jodin gehuwde Weensche meester Hans Kmoch, secretaris van Euwe, werd daarop tot wedstrijdleider benoemd. M 'i kan zich indenken, welk een „onpartijdigheid" men van hem kon verwachten. Aangezien ik ondanks alles dezen „ongelukswedstrijd" slechts met het geringe verschil van één punt verloor, kan ik met een ge rust hart verzekeren dat Euwe geen moment den titel Jn zijn bezit gehad zou hebben, als ik tijdig de sfeer, die deze match kermerkte rn» hebbon opgemerkt. Óok bij den revanchewedstrijd tn 1937 tegen Euwt was wederom het geheele schaak-Jodendom gemobili seerd. De meeste in dit artikel ge noemde Joodsche meesters waren als verslaggever, oefen-partner, of se cundant van Euwe van de partij Rij den aanvang van deze tweede match behoefde ik me geen illusies meer te maken: ik moest het namelijk n et tegen den Hollander Euwe, maar tegen het verzamelde Jodendom op- n-men en zoo werd mijn gedecideer de overwinning (10—4) een over winning op het Joodsch complot." VOETBAL NED. VOETBALBOND. Afdeeling n. 2e klasse B: S.V.V.Fluks, Gouda V.D.L., O.D.S.Excelsior, U.V.S.— Overmaas. 3e klasse C: D.H.S.—Woerden, V.F, C.Olympia, AlphenD.C.V., de Pech vogelsSpeeds Volharden, O.N.A.— Fortuna, Het NoordenO.V.V. 4a klasse A: RouwkoopV.O.G.E.L., Lisse—V.V.L.V., Gr. Willem II—Texas, G.S.V.—T.O.N.A., L.D.W.S.—TeijUngen Archipel—Wilhelmus. 4e klasse C: MoordrechtBosk. Boys Oudewater—H.S.V., HaastrechtD.O. N.K., WaddinxveenGouderak. 4e klasse D: RijswijkKranenburg, Spoorwijk—V.D.S.. SchoonhovenZw„ Blauw, Quick StepsWassenaar, D.D. V.K.B.T.C., O.B.—Ursus. 4e klasse H.: ZwerversBolnes. Lek. kerkerkC.K.C., Saeeds HoogerDi lettant, V.N.D.—D.RiL. Reserve 2e klasse AA.D.O. IVV. U.C. Ill, B.E.C. IIH.B.S. Ill, H.V. V. IIGouda II. Reserve 3e klasse B: H.V.V. UI— H.B.S. TV, Celeritas U—V.U.C. IV, R.V.C. n—B.M.T. n. Quick ni—Vlos Laakkwartier III—O.N.A. IL eserve 3e klasse C: Sparta IVO. N.A. III, Schoonhoven HOlympia Martnit II—G.S.V. IL (Nadruk verboden.) 27) Dat is mü ook een raadsel, moest de commissaris tot z|jn spijt bekennen. Het zou voor den dader bi ieder geval eenvoudiger zijn ge weest het lichaam hier te laten liggen, blaar misdadigers handelen nu een maal wel vaker volkomen zinloos. Wat is dat voor een ding? vroeg Bratt, van het onderwerp afstappend •a op een. met bloed doordrenkten lap •tof wijzend. Het slachtoffer droeg altijd een «nge sjaal om haar hals, verklaarde de commissaris. De werkster heeft bet ding herkend. Het lijkt wel, of de winkel er- ■»ee ts opgedweild, vond Fox. 'I la juist andersom; het ding is gebruikt u» de bloedsporen, welke je «Wal ziet, te veroorzaken. Maar bi vredesnaam? inepecteur kroop in alle hoekan Ik kbb alle sporen al zorgvuldig •"darzocht, zei de chef van het Man- hatten bureau. Er zijn talryke vin gerafdrukken en voetsporen; vooral in het stof en het vuil zijn ze duidelijk te onderscheiden, maar veel ervan ia oud en ik geloof niet, dat ze veel aan- knoopingspunten. zullen bieden. De sporen zijn voldoende voor een half dozijn misdaden, antwoordde Bratt geërgerd. - Het lijkt wel ot ze speciaal voor ft -poiftle aan den loo penden band zijn gefabriceerd. Ia er het een of ander gestolen, commissa ris? De jonge politieman haalde zijn schouders op. Ik weet het piet. De werkster kan op dat punt ook geen andere aan wijzingen geven; ze weet niet, of vrouw Brander iets bjjzondergyaard^ vols in huis had. Het eenige, dat ze me vertellen kon, was, dat alle din gen, waaraan het slachtoffer veel waarde hechtte, nog aanwezig zijn Ze liggen hier in de vitrine. De commissaris tilde het houten blad van de toonbank op, waardoor de glazen kast, waaruit Mattia Bran der het halssnoer had gehaald, zicht baar werd. Daar lagen schelpen, een aantal zil veren voorwerpen en een paar gouden ringen met kleine edelgesteenten in bonte verscheidenheid bijeen. Bepaald kontbanr was dit alles niet, maar een inbreker, wien het uitsluitend om buit te doen was geweest, zou dit zeker niet onaangeroerd hebben gelaten. De dikke stoflaag, waarmee het geheel was bedekt, bewees echter, dat er zelfs geen vinger naar uit was gesto ken. Het heeft niet veel van roof, meende Jim Fox te mogen opmerken. Misschien is er meer reden om aan een wraakneming te denken, ver onderstelde de commissaris. Vrouw Brander was er voor be kend, dat zij allerlei duistere zaken deed en zich vooral met heling van gestolen goederen ophield. Misschien heeft zij één van haar klanten al te zeer het vel over de ooren gehaaid, waardoor deze in woede is ontstoken en haar heeft neergeslagen. In dat geval zou men mogen aan nemen, dat met den doodslag zijn wraakgevoelens bevredigd waren, zei Bratt. Waarom zou hjj dan ook het lijk nog wegsleepen? De commissaris wist hier ook geen antwoord op. Fox had een plaatsje gezocht, waar hij de beide politiemannen niet In den weg liep. Hier maakte hij nu vlijtig de noodige aanteekeningen voor zijn verslag. Toen hij Bratt vragend aan keek, kneep deze veelbeteekenend een oog dicht. Zoek eens een stuk papier voor me, Jlmmyl Fox gehoorzaamde en kwam weldra met een oude krant aandragen. Bratt wikkelde de gevonden sjaal daarin en stak het pakje vervolgens bij zich. Bt zal dat ding een* door onsen politlesoheflnindige laten onderzoeken. zei hij ter toelichting op zijn handel wijze. Waarom? vroeg de commissaris verbaasd. Omdat ik een nieuwsgierig man ben, waarde heer. Nieuwsgierigheid is weliswaar een minder goede eigen schap. naar algemeen wordt beweerd, maar zij kan op haar tjjd ook wel eens te pas komen. T- U moet het zelf weten, inspec teur, antwoordde de commissaris lachend, maar denk niet, dat ze in het laboratorium aan dien bloederigen lap iets bijzonders zullen ontdekken. Dat moeten we afwachten. Het is wel heel jammer, dat het lijk niet te vinden is. Ik zou wel graag hebben ge weten, wanneer de misdaad werd ge pleegd... Dat heb ik kunnen vaststellen, riep de commissaris, zichtbaar ver heugd. Zelfs heel nauwkeurig. Zoo, zoo, hoe hebt u dat kunst stukje dan klaargespeeld? vroeg Bratt verwonderd. Gaat u maar mee, dan zal lk het u laten zien. De commissaris klom door de kast in de keuken terug. Bratt en Jim volg den hem nieuwsgierig. Op den vervuilden vloer lag een wekker, welke op het glas was geval len. De commissaris raapte het ding voorzichtig pp sn wees naar da wij zers, welke zes uur aanwezen. Hier hebben we dan Juisten tijd, sol h<j triomfantelijk.— Om zes uur vanochtend werd de moord gepleegd. De wekker is natuurlijk bij de worste ling, welke tusschen den dader en het slachtoffer heeft plaats gehad, omver gevallen. Hm, zei Bratt, niet bepaald over tuigd, dat kan juist zijn, maar ze kerheid biedt het allerminst. Wel komt het tijdstip vrij aardig overeen met dat, waarop Mattia Brander nog springlevend in „De zeven sterren" is gezien. De commissaris zette groote oogen op. Zoo, zei hij, eenigszins teleurge steld, ik wist niet, dat de vrouw 's nachts nog uit is geweest. „De ze ven sterren" i& een vrij obscure gele genheid. Vermoedelijk zal zij daar wel iemand hebben ontmoet, die tot haar zakenvrienden behoorde. Mogelijk heeft ze hem meegenomen naar haar woning, waar de onderhandelingen werden voortgezet. Men kon ook daar niet tot een accoord komen, er ont stond een twist en daarbij werd vrouw Brander gedood... Niet slecht gecombineerd, vond Bratt, terwijl een nauw merkbaar lachje om zijn lippen speelde. Zoo zou het inderdaad heel goed gebeurd kunnen zijn, wanneer vrouw Brander In „De zeven sterren" niet een onder houd had gehad met een dame, die ik heel goed ken. Ik geloof niet, dat Irene Fancy tot een misdaad, als hier is gepleegd, in staat ie. Wat mij- be treft, heb ik hier nu wel alles geilen, I commissaris. Het resultaat, dat het onderzoek van de sjaal oplevert, zal ik u laten weten. Ga je mee. Fox? De inspecteur en de reporter stap ten in hun wagen eq reden weg. De chef van hel Manhatten-bureau keek hen verbaasd na. Bratt gaf den jongeman naast zich een por in de zijde. Nou Jimmy, leg je aangeboren bescheidenheid nu eens af en vertel me jouw meening^eens Wat denk jij van het tragische einde van Mattia Brander, hè? Hetzelfde, wat jtf er van denkt, Brattje, was het geheimzinnige ant woord. Met dien armen kerel van* den Manhatten-post heb ik werkelijk me delijden, Foxl Zoo'n mooie zaakl grinnikte Jim, Maar de commissaris zal er geea lauweren mee oogsten! Politiemenschen streven niet naar roem en eer, mr. Foxl zei Bratt be straffend. Zij stellen zich slechts ia dienst der menschheid en onze brave commissaris maakt daarop geen uit zondering. Maar propos, voel je er wat -voor mee te gaan naar het hoofd bureau om het oordeel van den c he rn iker te vernemen? Ik ga mee, besloot Fox. Ut bee nu eenmaal belaas ook eea niauwsgse- rig menscb, net els jii. Brett IWvrtl vervolgd.t

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3