•sars buitenland ofocd^e verklaring ede ad WESTLANDSCH NIEUWS MARKTBERICHTEN ZATERDAG 5 APRIL 1941 7UID-SLAVISCHE 3 HEID. Nachtelijke minuterraad te Belgrado. BENGHASI THANS BEZET. Engelsche terugtocht wordt systematisch voortgezet. Amerika en de oorlog. DE „SLAG OP DEN ATLANT1SCHEN OCEAAN". Kan op de Amerikaan- sche werven gewonnen worden. Na de bezetting van Benghasi. Verklaringen van Matsoeoka. «persoonlijk bezoek belang rijker DAN HONDERD BERAADSLAGINGEN". Uitbreiding van het Japansche kabinet. Gebrek aan Engelsche werven. Het vreemdelingen verkeer in nieuwe banen. Amerikaansche schepen naar de Roode Zee. De stakingen in de Ver. Staten. Vliegtuigbases tusschen Britsch Columbia en Alaska. Een nieuwe jachtwet. W.S.M. bij de Neder, landsche Spoorwegen. KUNST EN LETTEREN SPORT KERK EN SCHOOL VERWACHT. BU decreet van 'umtag Peter ia de «.heele weermacht van Zuid-Slavië te «kenen vanal 1 April geplaatst in den van bereidheid. Hedennacht ia een vergadering »e- van den miniaterraad, die ver- «htldene nren bijeen was. Men ver acht ieder «ogenblik een offlcleele verklaring. X pagens Nyheter publiceert een bericht uit Boedapest volgens het welk de Zuid-SIaviërs de grens n,aar Hongarije zouden hebben gesloten. Volgens hetzelfde bericht trekt Zuid- Slavië zware gemotoriseerdie eenheden aan de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens ten Zuiden van Pees samen. Italiaansche persstemmen. De toestand in Zuid-Slavië wordt door de te Rome verschijnende ochtend bladen nog geenszins opgehelderd ge noemd. De Messaggero wyst er in zijn hoofdartikel op, dat Zuid- S'avië met de plotselinge koersveran dering afstand heeft gedaan van alle .rdeelen, die het zijn vrijwillig on dernomen coctreu-i.a tot het driemo- gendhedenpact binnen het kader van het nieuwe Europa verzekerde. Het door Italië en Duitschland aan den dag gelegde geduld heeft de ver antwoordelijke kringen te Belgrado en andere hoofdsteden tot ernstig nadenken moeter dwingen. Het is po litiek onverstand'-. Ket geduld -van eren op den proef te stellen en be slist een fout to.erantie te -verwarren met zwakheid. In een bericht betreffende den toe stand in Zuid-Slavië meldt de ver tegenwoordiger van het Amerikaan- sche agentschap Associated Press uit Belgrado, dat in Zuid-Slavië iedere man, die een geweer kan dragen, ter stond gemonsterd wordt voor het leger, zonder er acht op te slaan, of hij mili tair opgeleid is of niet. Een toonaan gevende persoonlijkheid in Skollje, de sleutelpositie naar het Vardardal heeft verklaard; „Wij hebben thans reeds den oorlogstoestand. Gelooft u maar niet, dat wij wachten zullenj tot de Duitschers aanvallen. Wij moeten beginnen, omdat in dezen oorlog de aanvaller in het voordeel is". In Cjmnaiea hebben Se Dattsehe en IUBaaasebe treepen gisteren van Chemines de achtervolging van den naar bet Noorden wijkenden tegen stander voortgezet. Benghasi' is door Duisch-ItaHaansehe troepen ingeno men, meldt het B.N.B, Exchange Telegraph meldt uit Cairo, dat in Libye de terugtocht der Britsche troepen systematisch wordt voortgezet. Vanaf bet oogenblik, waarop generaal Wavell heeft ge merkt dat de Duitsche pantserstrijd krachten voelbaar sterker waren dan zijn raminger, aangaven, heeft hij be sloten Benghasi te ontruimen. De troepen zijn teruggetrokken en ge concentreerd in een streek, die aan zienlijk achter Benghasi ligt. Men verheelt geenszins de moreele en militaire -consequenties, welke de ontruiming van de hoofdstad van Cyfenaica ten gevolge zal hebben, maar men is van meening, dat deze terugtocht „noodzakelijk is geweest om strategyche overwegingen". ITAL1AANSCH LEGERBER1CHT VERKLARING VAN SIR ARTHUR SALTER. De leider van de Britsche scheep- vaarteommissie Sir Arthur Salter heeft volgens een b^-icht van de New Y o r kT i m e s voor de pers verklaard, dat de slag op den Atlantischen Oceaan op de Amerikaansche werven gewon nen kan worden. Wanneer Amerika zijn prestatie van 1919 herhaalt, toen het vier millioen b.r.t. bouwde, dan zal Engeland den Duitschen duikbootoor log meester wonden.. Salter verklaarde verder, dat sedert liet begin van den oorlog meer dan 5 millioen ton En- gelsch-geallieerde en neutrale scheeps. ruimte tot zinken is gebracht, dat is meer dan in de eerste 19 maanden vjn den wereldoorlog. Ofschoon hij geen nauwkeurige getallen noemde, nam Salter aan, dat Engeland en de'V.S. in 1941 niet meer dan 2 millioen ton scheepsruimte zullen vervaardijgen. Wanneer Amerika niet met schepen helpt, bestaat de mogelijkheid, dat En geland wordt verslagen. Duitschland beschikt over meer hulpbronnen dan de Britsche eilanden, deze voorsprong kan echter met behulpeder V.S. ntot alleen ingehaald wordak, maar zejs voorbijgestree/1. Duitsenlands lucht en zee-oorlog dwingt de Britsche sche pen groote omwegen te maken. Ip te genstelling tot den wereldoorlog moe ten de Engelsche schepen thans ook groote afstanden afleggen om voor En geland materiaal en levensmiddelen te halen. Omtrent de door Roosevelt aan geduide bedoeling dat Amerikaansche schepen- waarschijnlijk de Roode Zee zouden mogen bevaren, sprak Salter met voldoening. Desondanks heeft En geland nog meer schepen in den dienst ®P den Atlantischen Oceaan noodig. «et is thans reeds moeilijk voor Enge land om voldoende schepen te krijgen °m het in de V.S. vervaardigde mate- naal naar Engeland te brengen. DRIE KLEINE OORLOGSSCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Het Italiaansche weermachtsbe- richt no. 302 luidt als volgt: Aan het Grieksche front plaatselijke acties in den sector van het negende leger. Onze luchtformaties hebban in scheervlucht vijandelijke troepencon centraties aangevvallen. Op de reede van Korfde hebben andere luchteen- heden van ons luchtwapen Voor an ker liggende schepen aangevallen en ze in duikvlucht aangevallen. Twee schepen, een van 8000 en een van 3000 ton werden tot zinken gebracht. Andere schepen, van geringer ton nage werden ernstig beschadigd. In Cyrenaica ontwikkelen de Ita liaansche en Duitsche troepen het succes, dat zij hadden behaald in de zöne van f 'edabia, waarbij zij gis teren Bengnazi hebben bereikt, ter wijl gemotoriseerde colonnes zijn doorgedrongen tot voorbij deze stad. Duitsche vliegtuigen hebben een Vijandelijke gemotoriseerde colonne in de omgeving van Solluch aange vallen. Tijdens een luchtgevecht heb ben Duitsche jachttoestellen drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 April heeft de vijand een aanval gedaan op Tri poli, waarbij eenige schade werd toe gebracht aan burgerwoningen. Op het eiland Kreta hebben onze jachtformaties by verrassing een aan val gedaan op de luchtbasis Iraklion. Een op den grond staand vliegtuig werd in brand geschoten en talrijke andere toestellen werdeit beschadigd Een van onze toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika wordt onze weer stand in verschillende sectoren voort gezet. Tengevolge van 'eèn vijande lijk luchtbombardement is een van onze eenheden van geringe tonnage in de Roode Zee gezonken. Twee andere eerheden van hetzelfde type brachten zichzelf tot zinken in de omgeving v-n Djedda. De bemannin gen zijn veilig. WHEELER BEGINT ZUN CAMPAGNE. Binnen bet kader van zijn tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog gerichte campagne met redevoeringen heeft de democratische senator Wheeler voor leden van bet comité „America First" gisteravond zjjnv eerste Tede uitgesproken. Zijn redevoeringen hebben ten doel, zoo verklaarde de senator, de propaganda van Wallstreet voor het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen te gaan. Wie den oorlog ook moge winnefi, zoo zette Wheeler Ver der uiteen, het eind van den oorlog zal zijn ernstige politieke economische en sociale veranderingen. Een economisch systeem, dat op 20 tot 30 milliard dol lar regeeringsoipdrachten per jaar is in gesteld, moet onder alle omstandig heden hard getroffen worden, wanneer deze opdrachten plotseling komen te vervallen. De deflatie zal gevolgd wor den door een inflatie en de arbeids mogelijkheden zifllen minder worden. De wet op de hulpverleening aan Engeland behelst niets wat den presi dent machtigt tot den oorlog of tot het uitzenden v-n convooien .Het Ameri kaansche volk is door de phrase „short of war" dronken gemaakt en toeganke lijk voor een eigenlijke oorlogsverkla ring. De werkelijke oorlog, waaraan allen zich ter beschikking moeten stel len, zoo verklaarde Wheeler ten slotte is de oplossing van de Amerikaansche problemen der werkloosheid, der socia le onzekerheid en der schuldenlasten van den landbouw. „Een persoonlijk bezoek is belang rijker dan honderd beraadslagingen", ff*", Matsoeoka volgens Domei ver- Hej doel def toepassing van het unemogeadhedèhpact, zoo verklaarde venief, is 'thans na de gedachten- Jriksehngen met de Duitsche en Ita liaansche staatsleiders duidelijk en tot bijzonderheden besproken. Hij is er I?" overtuigd, dat de resultaten dezer >i;?re len billen blijken hét wel- lu vag Japan te dienen. OGOERA BELAST MET SPECIALE MILITAIR-ECONOMISCHE TAKEN. Ogoera is benoemd tot minister in het Japansche kabinet. De Japansche pers noemt het besluit van den premier om Ogoera en een vertegenwoordiger van de Japansche weermacht in handen te geven een bliksemoorlogachtig be sluit. DeTokioAsahiSjimboen verklaart, dat een totale mobilisatie in dezen voor de toekomst van Japan be- slissenden oorlogstijd de vereeniging vair weermacht en economie voor onderstelt. Het feit, dat actieve mili tairen ter versterking van het kabinet zijn opgenomen, bewijst, dat Konoje zich bewust is van den ernst van den tijd en vastbesloten is alle eventueele moeilijkheden met alle middelen meester te worden. Ogoera, die belast is met speciale militair-economische taken, heeft tegenover de pers een schets gegeven van de toekomstige taak van de Japansche Oorlogseconomie. Hij wees er op, dat men principieel wii vast houden aan de tot dusver gevoegde prijzenpolitiek ter verhindering van inflationistisehe verschijnselen. In het bijzonder moet daardoor de levens standaard van het volk veilig gesteld worden. Ogoera bepleitte het Invoeren van een staatscontrole op den mensche lijken materieele hulpbronneit 'van Japan. VERKLARINGEN VAN BEVIN. De Engelsche minister van Arbeid heeft er in het Lagerhuis critiek op uitgeoefend, dat het Engelsche par lement het heeft toegelaten, dat bi de laatste vijftien jaar werf na werf ge sloten werd. Wat den slag op den Atlantischen Oceaan bemoeilijkt, zoo zeide Bevin, is niet gebrek aan man nen,' maar aan werfruimte. waar de schepen zouden kunnen worden ge repareerd. WELDRA GEEN OORLOGSZONE MEER. President Roosevelt heeft in de gis teren gehouden persconferentie het bericht van de Washington Post bevestigd, volgens hetwelk hü zijn proclamatie betreffende de oorlogszone in de Roode Zee zal op heffen, zoodra de gevechten daar heb ben opgehouden. Roosevelt voegde hieraan toe, dat dit waarschijnlijk „nog eènige dagen" zou duren. In de eerste tien maanden van den oorlog mochten Amerikaansche schepen door de Golf van Aden de Roode Zee bjpnenvaren. Toen Italië ging deelnemen aan den oorlog riep Roosevelt de Golf van Aden uit tot oorlogszone. De opheffing van deze proclamatie zou het Amerikaan- schen schepen mogelijk maken om de Kaap de Goede Hoop heen naar de Roode Zee te varer. Associated Press deelt mede, dat de federale scheepvaartoverheid beschikt over ruim honderd vrachtschepen, die er waarschijnlijk voor zullen worden gebruikt om wapentuig naar de Brit sche steunpunten in Egypte en in de nabijheid van Egypte te transportee ren. Van Egypte moet dan het mate rieel met Britsche convooien naar Griekenland of Noord-Afrika getrans porteerd worden. Een gevaar voor de Amerikaansche schepen is natuurlijk gelegen in den mogelijken aanval van bommenwerpers met grooten actie radius. ROOSEVELT BESPREEKT DEN TOESTAND. In een conferentie van drie uur heeft Roosevelt gisteren met het kabi net den huidigen stakingstoestand be sproken. Deze is thans vooral ver scherpt dóórdat de Ford Motor Com pany tot nader order haar 16 over het geheele land verdeelde fabrieken heeft moeten sluiten, omdat zij tengevolge van het uitblijven van materiaaUeve- ranties uit de in staking zijnde fa briek in Dearborn niet kunnen door werken. Een nieuwe botsing dreigt in de River Rouge fabriek der Fordonder nemingen, waar meer dan 100 neger- arbeiders belegeerd worden, zoodat zij de fabriek niet kunnen verlaten. De federale scheidsrechter voert op het oogenblik onderhandelingen om toch nog een vrij vertrek van deze werk willigen, tegen wie door de stakers felle dreigementen zijn geuit, moge lijk te maken. Tengevolge van het door het uitblijven van materiaal noodzakelijk geworden stilleggen van de River Rouge fabriek zijn nog twee duizend arbeiders buiten werk geko men. Bovendien is in dj rubberfa briek Schacht in Huntington in den staat Indiana, welke gasmaskers ver vaardigt, een staking onder het perso neel uitgebroken. CANADEESCHE VLOOT TELT 181 VAARTUIGEN. De Canadeesche gezant te Washing ton} Mac Carthy heeft op de perscon- fentie medegedeeld, dat op het oogen blik door de gemengde Amerikaansch Canadeesche militaire commissie ge schikte plaatsen voor een reeks vlieg- tuigbases tusschen Britsch Columbia en Alaska worden uitgezocht. Bij eenige installaties zijn de werkzaamheden reeds begonnen. Voorts deelde de ge zant mede, dat van de torpedoboot- jagers, die de Ver. Staten aan Enge land hebben geleverd, zeven door de Canadeesche marine zijn overgenomen. De Canadeesche vloot omvat thans 181 vaartuigen, o.m. 13 torpedoboot- jagers. De Canadeesche strijdkrach ten in Engeland bedragen 65.000 man. Voorts zijn Canadeesche pioniers in Gibraltar gestationneerd. 1100 Ameri kaansche .burgers zijn werkzaam bij het Canadeesche luchtwapen. DE LEIDING IN HANDEN VAN HET DEPARTEMENT VAN VOLKSVOOR LICHTING EN KUNSTEN. Ten departemente van Volksvoor lichting en Kunsten is heden een bij eenkomst gehouden van belangheb benden op het gebied van het vreem delingenverkeer die daartoe in breeden kring door den secretaris-generaal, dr F. Goedewaagen, waren uitgenoodigd. Zeer velen hadden aan deze uitnoo- diging gevol gegeven en onder hen merkten wij op de secretarissen-gene raal van de departementen van Eco nomische Zaken en van Opvoeding, Cultuurbescherming en Wetenschap, den oud-algemeen voorzitter van de Alg. Ned. Ver, voor Vreemdelingen verkeer, C. R. T. baron Krayenhoff, den algem. Voorzitter mr dr L. N. Deckeis den commissaris der provin cie Groningen mr J. Linthorst Homan, vele vertegenwoordigers van lande lijke gewestelijke organisaties op het gebied van verkeer en toerisme, van Kamers van Koophandel en eenige DuUsche gasten. De secretaris-generaal hield een toesDraak. Spr, zeide o.a.: Naar nationaal-socialistische begin selen worden vreemdelingenverkeer en toerisme een recht van het geheele volk. Het moet niet aan individuen of klassen of groepen worden overge laten wie reizen en hoe gereisd zal worden. De staat moet ten bate van het volk het reizen ordenen. Naar nationaal-socialistische begin selen behoort de ordening van vreem delingenverkeer en toerisme thuis bij de bemoeiingen van het deDartement van Volksvoorlichting en Kunsten. Ons volk moet tijdens zijn ontspanning worden voorgelicht en bewust worden van zich zelf en van andere broeder volken van de continentale ruimte, waarin het leeft, woont en werkt. Ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen toerist is daarom aan het departement der af- deeiing: Culturèele ontspanning met een bureau: Reizen V.V. en Toerisme gesticht. In dit bureau concentreeren.zich alle lijnen en vinden alle vraagstuk ken hun bemerking, resp, oplossing. Deze afdeeling heeft de middelen om haar doel te bereiken. Dit beteekent evenwel niet een uit schakeling van wat tot nu toe zuiver particulier is gedaan. Van den v 6 r- arbeid der vereenigingen zal een nut tig gebruik worden gemaakt; deze moeten evenwel geordend worden in' één concentratie, cuimineerend in een ntralen raad voor vreemdelingen verkeer en toerisme samen, als ver tegenwoordiging der belangen van het reizend „-publiek". De ordenende overheid behoeft een xmpliment in een ordening van de zijde van reizigers, toeristen, reisbu- reaux, hotelwezen enz. In deze Centralen raad hebben de "enwoordigers van alle belang hebbenden zitting. Zy voeren 't vreem delingenverkeer naar de richtlijnen der overheid in de aangewezen richting, maar dienen tevens als raadgevers, zonder welke de overheid het contact met de volksgemeenschap verliest. Er bestaan uit particulier initiatief in ons land voortreffelijke organisaties op dit gebied. Spreker bracht lof aan iegenen, die hieraan bouwder en lei ding hebben gegeven. Maar zij moeten nog meer gebundeld worden om de overheid in haar cultuur-politieke leiding ten aanzien' v';r: VTeemdelin-' •rkeer en toerisme vlotter en snel ler te doen werken. Een ordening in dien geest is reeds voorgesteld in het rapport van de com missie inzake het vreemdelingenver keer uitgebracht onder leiding van en nestor van het vreemdelingenver- - baron Krayenhoff. Het departe ment zal hiervan dankbaar gebruik taken om de daarin neergelegde be- inselen tot verwezenlijking te bren gen. Uiteenzetting van de plannen. In aansluiting aan de rede van dr. Goedewaagen gaf de heer W. J. J. Noordyk, als leider van het bureau „Reizen, vreemdelingenverkeer en toe risme" aan het departement een uit eenzetting van de plannen. Het is de bedoeling in den Centra len raad voor het vreemdelingenver keer een aantal lichamen bijeen te brengen, wier medewerking voor een krachtige bevordering en een goede organisatie van het vreemdelingen verkeer van belang wordt geacht. Deze Centrale raad zal onder de 'di recte leiding staan van het hoofd van het departement van Volksvooriich- tinjf en Kunsten. Daar zijn omvang betrekkelijk groot zal zijn, stellen wij ons voor uit dezen raad een werk comité aan te wijzen, dat als een soort van „dagelijksch bestuur" van het vreemdelingenverkeer kan optreden en onder leiding van den secretaris generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, vertegenwoordigd door den chef van het bureau Reizen vreemde lingenverkeer en toerisme, de dage- lijksche problemen kan behandelen. Wij dachten ons dit werkcomité niet grooter dan vijf personen, zijnde de leiden van de grootste belanghebben de top-organisaties, alsmede een ver tegenwoordiger van ïset dep. van Eco nomische Zaken. De AJ4.V.V. publiekrechtelijk lichaam. Verder is besloten over te gaan tot de vorming van een qentraal en stevig propaganda-lichaam. Het ligt daarbij in onze bedoeling de Algemeen Neder landsdie Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer een rol van grootere be. teekenis te doen spelen dan tot nu toe het geval is geweest. Het is in ons voornemen de A.N.V.V. als publiek rechtelijk lichaam met verordenende bevoegdheid te doen erkennen en het, met de fat haar vereenigde provinciale en plaatselijke V.V.V.'s, tot een groote en hecht-georganiseerde ontplooiing van krachten te brengen. De AJt.V.V. heeft tot nu toe aan een chronisch geldgebrek geleden. Er zal een geheel andere budgetaire politiek gevoerd dienen te worden. Het vele goede werk, dat door de circa 300 vereenigingen voor vreem delingenverkeer la den lande verricht is, vindt in de voorgestelde maatrege len zijn erkenning en tevens zijn be kroning. Naast de zorg voor de collectieve Vreemdelingen - verkeerspropaganda, zulleil ook de wenschen van den indi- vidueelen toerist onze aandacht vra gen. Ook op dit gebied is door parti- lier initiatief prachtig werk verricht. In het bijzonder hebben zich daarbij de A.N.W.B. en de K.N.A.C. onder scheiden. Wat door deze lichamen ge presteerd is, kan de toets van de cri tiek, ook in verhouding tot het bui tenland ten volle doorstaan. HOOGERE STRAFFEN OF WILD DIEFSTAL EN STROOPERU Er worden jaebtschappea ingesteld. Het A.N.P. meldt: Op het gebied van de jacht heerscht in ons land nog een groote wanorde. Een wettelijke rege ling is dringend noodzakelijk en zal binnenkort worden ingevoerd over eenkomstig den wensch van het groot ste deel der Nederlandsche jagers. Ten opzichte van de Nederlandsche jacht wet, zooals deze tot nu toe gold, brengt de nieuwe verordening belangrijke verbeteringen. Het gevaar, dat de landbouw door de jacht benadeeld zou worden en daardoor schade zou oplqo- pen, is niet aanwezig. Volgens de nieuwe verordening zullen zoogenaam de jachtschappen worden ingesteld, aan welker hoofd drie personen staan, t.w. een voorzitter, een vertegenwoor diger van de grondbezitters en een vertegenwoordiger van de jachtorga- nisaties. Iedere jager moet in de toe komst lid van de Nederlandsche Jagers- vereeniging zijn. Het lidmaatschap hier van is de voorwaarde voor het ver strekken van een jachtvergunning. Tot nu toe kon iedere grondbezitter op zijn eigen grond jagen. De minimumgrootte van de jachtoppervlakte was niet vast gesteld. Thans zullen deze minimum grootten voor klein wild op 50 ha. en voor groot wild op 150 ha. worden vastgesteld. Een groot gevaar voor bet wild was de tot nu toe in Nederland in ongelooflijke mate verbreide wild diefstal, in 't bijzynder de stroopery. De nieluwe verordening zal hier scherp tegen optreden en de straffen voor strooperij en zij, die daarvan hun be roep maken, worden belangrijk ver hoogd. Het gevolg hiervan zal een sterke vermindering van wielddiefstal zijn, zoo het niet tot het geheel ver dwijnen hiervan leidt. Gezien de regels van de jacht en het'jagersgebruik is het zeer toe te juichen, dat het schie ten met schroot op groot wild verbo den wordt. Dit wild mag in de toe komst nog slechts met den kogel wor den neergelegd. De „verboden jacht tijden" vanide afzonderlijke wildsoor ten werden tot nu toe van jaar tot jaar opnieuw vastgesteld. Thans zul len deze tijden bij de wet worden ge regeld en in overeenstemming gebracht met die van de nabuurlanden. Dit zijn in groote trekken de belangrijkste voord eelen van de nieuwe jachtvéror- dening ten opzichte van de tot nu tqp geldende jachtwet.--De nieuwe regeling waarborgt ingrijpende verbetering in het jachtwezen hier te lande. IR. A. KEFPLER t Te Amsterdam is, 64 jaar oud, over leden ir. A. Keppler, oud-directeur van derf Gemeentelijken Woningdenst, wien Amsterdam veel is verschuldigd op het gebied van woningverbetering. DELFTSCHE POORT WORDT NIET HERBOUWD. De Delftsche Poort te Rotterdam, die tijdens 'de oorlogsdagen in Mei zwaar beschadigd werd, zal, naar thans definitief besloten is, niet worden her bouwd. De resten, die thans nog over eind staan, zullen dus eerlang ver dwijnen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN Het A.N.P. meldt: Enkele Engelsche vliegtuigen vlo gen het bezette gebied pinnen en wierpen in het wilde weg hier en daar brisant-en brandbpmmmen, als mede lichtkogels t. Een enkel woon huis werd gedeeltelijk verwoest, enkele schuren werden beschadigd. Voorts werd wat glasschade aan enkele woonhuizen toegebracht Doo- den of gewonden zijn niet te betreuren. Opgemerkt werd, dat de Engelsche luchtactiviteit den laatsten tijd in deze streken afgenomen is. AANBESTEDING. Te Enschede is aanbesteed de bouw van 31 woningen en 1 vrijstaande berg plaats op een terrein aan de Qjiyier van Noortstraat en W. Barendszstraat te Glanerbrug. Hoogste inschrijver was B. G. Teute link Enschede 141.380.Laagste J. H. Boes, Ensche8«v/112.400. LUITENANT-GENERAAL DE VLAMING, tl In den zeer hoogen leeftijd van jaar is te 's-Gravenhage overleden gep. luitenant-generaal L, die Vlaming, oud directeur van de vroegere Cadetten „chool te Alkmaar, rjdder in.de orde van den Ned. Leeuw, commapdeur in de Oranje-Nassau-orde. GEEN PERSONENVERVOER MEER FEB STOOMTRAM. In de laatst gehouden zitting dar Provinciale Staten is sprake geweest van de overname van de eandeelen der Westlandsche Stoomtram-Mij. door een andere combinatie. De Provincie, die zelf nog aandeelhoudster was heeft hierasn haar medewerking verleend. Het blijkt thans, dat deze combinatie de Nederlandsche Spoorwegen is, zoo dat het bedrijf van de W.S.M. evenals dit al geruimen tijd het geval is met de N.Z.H.T.M. in handen van de Ne derlandsche Spoorwegen is overge gaan, aldus Het V a d. Het is de bedoeling, dat in de toe komst WAM. en N.Z.H.T.M. onder één leiding zullen komen te staan, in yer- band waarmede, zooals gemeld, jhr. ir. J. Röell is benoemd in de directie der N.Z.H.T.M. Beide maatschappijen zul len hun bedrijf op de gebruikelijke manier voortzetten, echter met dien verstande, dat bij de WAM. het per sonenvervoer per stoomtram geheel komt te vervallen. Dit vervoer zal worden overgenomen door de buslij nen der maatschappij. Voor 't overige komen er geen wijzigingen in de wijze van exploitatie van beide maatschap pijen. NEDERLANDSCH-DUITSCHE CULTUURUITWISSELING. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten schrijft ons het vol gende: In het kader van de Nederlandsch- Duitsche cultuuruitwisseling zullen te Keulen een reeks van tentoonstellingen en voordrachten op cultureel gebied worden gehouden en concerten en voor stellingen worden gegeven. Als eerste in deze reeks van gebeurtenissen op cultureel gebied zal een kunsttentoon stelling worden gehouden, welke op 16 April a.s. in aanwezigheid van dr T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten zal worden ge opend. De laatste jaren exposeerde de Nederlandsche beidende kunst in vele landen, echter slechts bij hooge uit zondering in Duitschland. Dit is zeer te iptreuren, want juist de Duitschers weten de Nederlandsche beeldende kunst zoo goed te waardeeren. Het is daarom van groote beteekenis, dat d- Rijkscommissaris, Rijksr 'nister Seyss-Inquart, het initiatief heeft ge nomen tot het houden van boven genoemde kunsttentoonstelling, opdat Duitschland meer kennis neme van de Nederlandsche beeldende kunst. In verband met de a.s. tentoon stelling bracht dr Seyss Inquart gister morgen een bezoek aan het departe ment van Volksvoorlichting en Kun sten, waar de voor deze tentoonstelling bestemde kunstwerken thans zijn ver zameld. VIRGINIA WOOLF WAARSCHIJN LIJK VERONGELUKT. De schrijfster Virginia Woolf is, naai men aanneemt, verongelukt. Zij wordt sedert een week vermist en er zijn aanwijzingen, dat zij verdronken is in een rivier dicht bü het landhuis, Waar heen zij na de bombardementen van Londen was verhuisd. STAATSLEENING 1941 Nederland 1941 4 pet. f 100 96 7/8. Nederland 1941 4 pet. f 500 83 7/8; Nederland 1941 4 pet. f1000 97 3/4. OFF1CIEELE VALUTAKOERSEN DEK NEDERLANDSCHE BANK. S April. Valuta's (schriftelijke en tel. transactiet) New Vork 11 «S*/ia—IJS»/,, grussel (3011-1 3017 elstnki I 3-83 Stockholm 44 ai-/ «4M Zilrich 43 63— I «3.71 ■aakpapier: New ,York ttM'/r-t Brussel f MM—/MX Stockholm f «4.7*-r «4 tt. Zilrich f «3 M-43.7» SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN RUSLAND. Gisteren werden eenige afgebroken partyen in het achaaktornooi om het kampioenschap van Rusland voort gezet, welke de volgende resultaten opleverden: Keres sloeg Smyslow; Botwinnik won van Bonderewski. De partij Bo- leslawskiSmyslow eindigde remise. Daarna werden eenige partijen ge speeld van de achjste ronde met de volgende resultaten. De partij Keree— Botwinnik eindigde remise. Boleslaw- ski sloeg Liienthal, terwijl de partij SmyslowBonderewski werd afge broken. BEROEPEN, BENOEMINGEN EN%. Jubilea.' Ds J. van Brufgen, te Hilversum, emeritus predikant der Nederlandache Hervormde Gemeente te Doeveren, hoopt op 14 April as. den dag te herdenken, waarop hl} voor veer tig laar in het predikambt bevestigd werd. Hij werd in 1901 predikant te Kortenhoef. welke gemeente hH tot 14 April 1929 diende. Op dien datum verkreeg hij eervo' emeritaat, waarna hij zich te Hilversum vestigde. Nederlandsen Hervormde Kerk. Beroepen te Ingen ds J. C. Koppert te Bia- del. Nederlandsen Hervormde Kerk. Beroepen te Peins en Zweina cand. 3. G. de Jong to Rotterdam Boomseh-Katkolloke Kerk. In den ouderdom van 74 jaar is te Bbdei ptf-r Sooorenberg. reetor van het gesticht der jRwter van O.L. Vrouw Barmharti overledcsn. Pater Spoorenberg to Jarei missionaris in China geweest en Boxeropstand mede. Gereformeerde Kerken. heeft d*. C. Veenhof, die van gekomen, te Utrecht zijn intrede Tekst Hebr. 11 HIJ vervult de van wijlen dr H. Kaaj-an. Ds. da Goede, komende van Breul voornemene op 11 Mei »J. lijn Utrecht te doen. DELFTSCHE «BOENTENVKlLIN». t April, aim*, u wt boe; spinazie W.OO—94-W per w

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 5