W"" Wanneer GIPSY D0TT ERFT EEN GEHEIM STMSMIEUWS BLAD MAANDAG 7 APRIL 1941 bijzonderheden de Goudsche Glazen. Uitbreiding Van de stadsbank. Passie-viering van De Graal. aaas Uitreiking distributiebescheiden. En de hel<£ sprong. Gouda is een beurs ryk geworden. Uit vroeger tijden. Succesvolle uitvoeringen van Aer Laoet. Leuke middag voor de jeugd. PtiliiLLËTON Gipsy Dott taefete tVerte .wotedl H. HELIMAN VERTELT ÓVÜREN ACHTERGROND VAN DE V GLAZEN M EN IS. Glazen-dag een bijeenkomst na Goudsche (lazen geven als het doorsnede van een halve geschiedenis, die voor ons land •sa bijzondere be teekenis was", con- («eteaide mr. A A. J. Rjjksen, de voor zitter vs* het Fonds Goudeche Glazen, Igdi hiJ Zaterdagmddag in ..de Reünie" pelsr dr H. Heijman, van de Ahdy Ber- M, te Heeewijk, inleidde, die ter gele genheid van den tweeden Goudsche Cliwmiiig een lezing hield over de ge schiedenis van de abdijen der Praemon- atratenser orde, Mariënweert en Berne. De aanleiding tot deze lezing was de Mjsoadere aandacht, bij dezen glazen- gag geschonken aan de glazen 16 en 13 nit as BL Janskerk, resp. in 1560 en 1561 daaraan geschonken door de abten Tbeedorus Spierinck van Wel, van Bene en Petrus van Suijren van Ma riënweert Welk een belangwekkende geschiede nil over een tijdvak belang rijk grooter dan een halve éeuw achter d«s glazen verscholen ligt, schilderde g« spreker met een tal van intereseante historische bijzonderheden, over deze btide kloosters, waarvan het oudste, Mariënweert, ontstond in 1129 tenge volge van een bemiddelingspoging van gen Bisschop van Utrecht, in een bloe dig conflict tusschen adellijke families, door als voorwaarde te stellen dat graat Herman van Cuyck een klooster zou Stichten. Het klooster van Beme ont stond in 1134 toen de slotheer Volkert van Berne, in de wetenschap dat hij geen nakomelingen zou bezitten, be sloot zijn goed aan een kloosterorde te schenken. Uit het boelende relaas, dat pater Bfeyman over deze abdijen gaf, bleek e.m. hoe veelbewogen de geschiedenis daarvan geweest is. Een verhaal van Moei tot groote welvaart en rijkdom, na aanvankelijke moeilijkheden,van verwoesting door natuurrampen, met als gevolg armoede en schuldenlast, voor Mariënweert In de eerste helft der 15de eeuw zelfs gegroeid tot het formi dabele bedrag van 700.000 gulden. Daarna, dank zij ,den noesten vlijt der monniken en energieke leiding der pre laten, wederopbloei en nieuwe wel vaart, zoodat onder Petrus van Suijzen in het midden der 16de eeuw voor ont zaggelijke bedragen kon worden wel gedaan, speciaal op de uitdeelingsda- gen, Witte Donderdag, en daags voor Kerstmis. Een welvaart die reeds spoe dig daarop, in 1562, vernietigd werd door een bende plunderaars. Voor beide abdijen werd de 80-jarige •orlog noodlottig; ze werden verwoest «n- geplunderd. Om de bezittingen en landerijen van Mariënweert te verkrij gen, werd groote moeite gedaan, aan vankelijk tevergeefs, maar in 1618 kre gen toch Prins Meuritz en de Gelder- sche staten, ieder een gedeelte in han den» tot in 1714 de keurvorst van Paltz een nieuwe veiling gelastte. Hiet kloos ter van Berne werd bij den rede van Munster formeel opgeheven. Mariën weert kwam deze slagen nooit te boven, op de plaats, waar het eens was, ligt thans een aanzienlijk buitengoed; Berne echter werd in 1857, zij het op een ar- dëre plaats, nabij Heeswijk, weer her bouwd. Op de oorspronkelijke plaats, bij Heusden, duidt nog slechts een wateiput de plaats aan, waar eens het welvarende en voor zijn omgeving ze genrijke klooster der Witbeeren, ge staan heeft. Zoo deed pater Heyman, naar mr. Rijksen opmerkte, achter de glazen 10 en 13 een ander leven oprijzen, deed hij ia zijn uitvoerige schildering der door hem na diepgaande studie achterhaalde tóten, zijn talrijke toehoorders, onder wie ook looo-burgemeester mr. IJ. P. C, M. de Witt-Wijnen en jhr. P. Beelaarts van Blokland, een groot belangwek kend stuk historie meebeleven. De lezing werd aangevuld met een filmpje vertoond van de onlangs ge houden Coornhert-herdenking, met de onthulling van den gedenksteen. Interessante tentoonstelling. kt verband met de voordracht van pater Heyman, trok op de, in de neven- zaal ingerichte bescheiden, maar inte ressante tentoonstelling vooral de fraaie teekening van den grafzerk van Petrus van Suijren, die na de verwoesing van Mariënweert, gedurende vele jaren, in een boerderij als drempel dienst deed en nog niet lang geleden werd ontdekt, in het bijzonder de aandacht, temeer daar dn afbeeldingen op dezen steen, een fraai mengsel vaij gothiek en re naissance, meerdere overeenkomst ken merken, met die van glas 13 bezitten. Veel belangstelling toonden de be zoekers voorts voor de litteratuur en afdeelingen betreffende de nieuwste vondsten, waaronder die betreffende de door professor v. Regten-Altena, in Veendaal gevonden kleine glasramen door Duk Erabeth geschilderd en de te Veere ontdtkte beker, die in opdracht van Karei V, ter eere van' Maxmiliaan van Buren en zijn bevelhebber Jean de Ligne, later genoemd graaf Jan van Arembera de schenker van glas 6, om streeks 1548 vervaardigd Onder de zeer talrijke reproducties en foto's van fragmenten uit glazen en cartons trok een zeer mooie kleuren reproductie van de Johaninisfiguur uit glas 6, wel het meest de aandacht. Ook deze tweede Goudsche Glazen- dag heeft er toe gestrekt de belang stelling van de prachtige Goudsche kunstschatten, ook al zijn deze zelf door de tijdsomstandigheden tijdelijk uit genomen, en de kennis van hun ge schiedenis te vermeerderen. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN NAASTLIGGEND PAND. De gelegenheid doet zich thans voor een pand, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het perceel Gouwe 2, waarin gevestigd zijn de kantoren van den gemeente-ontvanger, spaarbank en stortings- en ophaaldienst, aan te koo- pen. Het betreft hier het winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf, Gouwe 8/10. De ligging van bedoeld pand is zoo danig, dat het ten behoeve van de diensten van belang is, dat de ge meente hierover zoo noodig kan be schikken, zulks met het oog op een in de naaste toekomst noodzakelijke uit breiding van het dienstgebouw. Vooral de situatie aan de achterzijde der betrokken perceelen, waar de open erven als het ware in elkaar 'oopen, is aanleiding, dat naar de vorming van een aaneengesloten eigendommcr com plex moet worden gestreefd. De tegenwoordige eigenaar, de heer F. Tak, alhier, is bereid dit pe, ceel aan de gemeente te verkoopen tegen den prijs van ƒ4.330, exclusief transport kosten. B. en W. stéllen den raad voor tot aankopp over te gaan. PAASCHGROEPEN VERVAARDIGD. Het hoofdbestuur van „De Graal" heeft onder den naam „Lumen Christi" een campagne op touw gezet die be oogt het Paaschgebeuren intenser in de huisgezinnen te doen beleven. Met dit doel heeft het een zevental jonge beeldende kunstenhars uitgenoodigd een Paaschgroep te vervaardigen. Van de ingezonden Paaschgroepen is een tentoonstelling georganiseerd. Er waren o.a. groepen in gebakken kruisklei, teakhhout, "enz. Ook hebben eenise kunstenaars voorbeelden gemaakt voor een Paaschgro°D uit triplex en deze hebben de Goudsche leden na een bezoek aan de tentoonstelling te Rot terdam zelf vervaardigd. Gisteravond was er een tentoonstel ling j?Por«tni«>erd in de clubhuizen van „De ptrsnl" de Zengestraat en de PeneretekSt Op de Zengestraat ooende met. J Koch den avond en zette de camoavne uiteen. Verder werd het nrovramtna geheel dpor de leden zelf verzorgd zooals zang, declamatie enz. Deken Bots en de kaoelaans Boelriik en Hoek waren mede aanwezig. Ten slotte werden de Paaschgroepen ver loot. In het Clubhuis aan de Penerstraat werd eveneens een programma van zang en declamatie, alles betrekking hebbende on het Paesch"ebeuren. uit- «evoerd. Hier ooende pater Trlnekens den avond en zette mei. R. Engelhard de campagne uiteen. Ook deze bijeen komst besloot met een verloting van de Paaschgroepen. Reünie Bioscoop: Scipio de Afrikaan. Aanvang 8.15 uur. Schouwburg Bioscoop: Vorstentragedie (met Zarah Leander en Willy Birgel). Aanvang 8.15 uur. Thalia Theater: De roman van een •dokter (met Albrecht Schoenhal*, Camilla Horn en Maria Andergast). Aanvang 8.15 uur. 7 April, 8 uur, Ons Genoegen: Alge- meene vergadering van aandeelhou ders N. V. Schouwburgbioscoop „Gouda". 8 April 7 uur Stadhuis: Vergadering van den gemeenteraad. 8 April 7.36 uur Can tine Gondsche Machinale Garenspinnerij: Ouder avond openbare lagere school no. 8. 8 April 8 uur Concordia: Repetitie ge mengd koor Toonkunst-Caecilia. 9 April 7.36 nur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 9 April 7.30 uur Geref. Kerk: Spreekr beurt ds J. P. C. ten Brink, Lijdens meditatie. 9 April 89 uur Oosthaven 10: Zit ting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming 9 April 8 uur Daniël: Damescursus E.H.B.Oji 9 April 8 uur Blauwe Kruis: Bijbel bespreking ds. E. E. de Looze. 9 April 8 uur Daniël: Vergadering Jong Hervormden, inleiding Jic. Jonker over „Hoe lezen wij den Bijbel". 18 April 7.36 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 16 April 7.45 nur Nieuwe Schouw burg: Opvoering „Rebecca" door Too- neelgroep „Het Masker. 10 April 8 uur Reünie: Voordracht dr. E. G. van 't Hoog, arts te Amster dam, voor Natuurkundig Genoot schap voor Goud'a en omstreken, onderwerp: Vitaminen. y 16 April 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 19 April 7 uur Concordia; Uitvoering mannenkoor Gouda's Liedertafei met medewerking cabaret-trio De Vos; na afloop bal. t 21 April 8 uur Schaakbord: Vergade ring Vereeniging van postzegelver zamelaars Gouda. 23 April, 7 uur, Nienwe Schouwburg: Concert Arnhemsche Orkestvereeni- ging onder leiding van Jaap Spaan derman, solist George van 'Rencsw- (piano). 24 April 8.15 uur Ter Gouw: Zang- |n gemeente-avond Vereeniging van Vrfjz. Hervormden, inleiding ds. C. Burger uit Deventer over nieuwen Psalmen- en Gezangenbundel, mede werking van het zangkoor. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek P. Weijer, Gouwe 131. 94.30 uur Daniël: Uitreiking melk- en cacaokaarten voor hen wier geslachts naam begint met een der letters: Dinsdag: L, M, N. Woensdag O, P, Q, R, T, U. Donderdag S. Vrijdag: V. Zaterdag: W X, Y, Z. EERSTE GEDEELTE ANALYST- EXAMEN. Voor het eerste gedeelte van het analyst-examen is te Utrecht geslaagd de heer W. Pönitz, alhier. PAS OP DE BANDEN. Uit een poort aan de Sint Antonius- straat is een rijwiel ontvreemd en uit een schuur in een poort den den Klei weg werd van een fiets het voorwiel medegenomen. HET JONGMENSCH ZONDER ZAKGELD, MAAR MET EEN MEtSJE. Het is dezer dagen hier gebeurd. Een 17-jarig jongmensch kreeg van zij» vader geen zakgeld meer, daar hij dit „toch allemaal maar versnoepte". De jongeling, zónder zakgeld, maar mét een meisje, zon op een middel om geld te verdienen en al gauw meende hij dit gevonden te hebben. In de Peperstraat ontmoette hij een paar vrienden, met wie hij om twee gulden een wedden schap aanging in het water te springen. De „held" beklom, om het koude waagstuk meer luister bij te zetten, het ca. 3H meter hoog muurtje achter het Gymnasium en stortte zich toen met den moed der wanhoop „in den onheil- spellenden inktzwarten stroom" in dit geval de één meter .diepe Peperstraat. Dik onder den modder krabbelde het jongmensch op den kant. Hij had zijn twee gulden eerlijk verdiend, maar zijn vader was met het experiment minder ingenomen. POSTZEGELENTDOUSIAUTFN LOVEN EN BIEDEN. Gouda heeft regelmatig een post- zegeibeurs gekregen. De tweede beurs die Zaterdagmiddag in „Central" ge houden werd, is wederom een succes geworden voor de Vtereeniging van Postzegelverzamelaars Gouda. Den geheelen middag was er het gezellige stemmengeroezemoes van een hon derdtal postzegelenthousiasten, die gekomen waren om te trachten hun dubbele exemplaren te vjrkoopzn en zoo mogelijk de hun nog ont brekende postzegels te verkrijgen. De jeugd was zeer sterk vertegenwoor digd, vooral van den leeftijd vare 1016 jaar. yTTH gaat op zoo'n postzegelbeurs gemoedelijk en gezellig toe. Langs den wand zijn tafeltjes geplaatst en hier vormen zich al gauw groepjes, waar druk onderhandeld wordt op beursmanier. Vermakelijk is het om te zier, raet welke hautaine woorden en gebaren de jeugdige beursbezoe kers laten blijken, dat zij geen inte resse voor een aangeboden zegel hebben. Het gaat meestal niet over groote geldbedragen bij deze- transacties, een, twee en vijf cent zijn de meest voorkomende prijzen, die genoteerd werden. Maar toch wordt er ook wel onderhandeld over zeldzamer exemplaren, die drie, vijf, ja zelfs vijftien gulden kosten. Er is groot verschil, zoowel ln de waarde van de verzameling als in de wijze van verzameling, bij de ver schillende beursbezoekers waar te nemer. Sommigen hebben alleen nog de goedkope, veel voorkomende zegels, anderen daarentegen al mooie verzamelingen met waardevolle exemplaren er in. De een komt aan met een prachtig album, de ander met een boekje voor losse zegels, er we=r anderen hebben de zegels ge plakt fn een gewoon schoolcahier, ja zelfs bij enkelen verving een leege blikken sigarendoos de meer gebrui kelijke philatelistsche bewaarmetho- der. Alle bezoekers hebben echter één ding gemeen: een intense liefde en belangstelling voor dat kleine stukie papier, dat postzegel heet met zijn bijna eindelooze variatie en zijn rijke geschiedenis.. Op deze beurs ging de belangstelling het meest uit naar postzegels van onze koloniën. Het bestuur van de organiseerende vereeniging, ziet bij net koopen en verkoopen toe. Ook wordt er toezicht op gehouden, dat geen valsche exemplaren verkocht worden. Het zorgt bovendien, dat om een goede prijsvorming te verkrijgen, er in de zaal een aantal catalogi en albums aanwezig zijn, waarin de officieele prijzen vermeld staan. Gezien het succes van de vorige postzegelbeurs en ntj. ook weer van deze, is men van plan dit werk eiken eersten Zaterdagmiddag van de maand voort te zetten. DB „GOUDSCHE COURANT* MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Bij de opening der stembilletten te Zoetermeer bleek dat benoemd is tot lid der provinciale staten van Zuid- Holland de heer O. baron van Wasse neer Catwijck, 56 JAAR GELEpEN. Zondagmiddag 5 April ten 2 ure hadden zich in de groote zaal der sociëteit „Ons Genoegen" een aantal belangstellenden vereerigd, waaronder vele wielrijders uit de omliggende ge meenten, voor een propaganda-verga- dering van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond. Daar er des nachts veel regen was gevallen, wéren de wegen minder geschikt om te berijden, zoodat velen uit Delft, Den Haag. Utrecht enz. hun voorne men per velocipéde hierheen te komen hadden moeten opgeven. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de h.h. Frans Netscher, redacteur van „de Kampioen" en L. J. C. G. Boogaard, uit 's-Hage, afdeelingsconsul van Zuid- Holland. De vooriittdr van de hier gevestig de wielrijdersclub „de Antiloop", de heer J. P. Hooftman opende de bijeen komst met een woord van verwelko ming tot de aanwezigen, waarop hij de hoop uitsprak dat het gevolg van deze bijeenkomst zou zijn dat vele leden tot den Wielrijdershond toetraden. Daarop werd het woord gegeven aan den heer Edo Bergsma, voorzitter van den Algemeenen- Nederlandschen Wielrijdersbond, tot het houden zijner voordracht Sprejter stelde zich ten doel de vooroordeelen en bezwaren tegen het wielrijden, die nog zoo tal rijk zijn, te bestrijden en te weerleg gen en daaraan toe te voegen eene beschouwing over het streven van den Algemeenen Nederlandschen Wiel rijdersbond. Toen spr. geëindigd had, toonden de toehoorders door daverende toejui chingen hun instemming met het ge sprokene. 25 JAAR GELEDEN. Uit Moordrecht: Door het rijk is thans aangekocht van den heer J. van Gennep alhier, een kapitaal heeren huis, staande aan de Dorpstraat, om het eerbng in te richten tot post- en telegraafkantoor met directeurswo ning. PAKKENDE KINDERMIDDAG EN VROOLIJKE REVUE-AVOND. De muziek- en revue-club „Aer La oet" gaf Zaterdag een tweetal uitvoe ringen in „Concordia", waarmede zij een groot succes boekten. Des middags was er een kindervoor stelling, waarvoor een aantrekkelijk programma was samengesteld. Reeds lang voor den aanvang was de zaal tot de laatsle plaats gevuld met een woe lige kinderschaar, die pas tot rust kwam toen de beer P. Hak de orga nisator van dezen middag het eerste nummer aankondigde. Dit was het op treden van de jeugdclub van „Aer La oet", die onder leiding van den heer Harrend Vlag een aantal bekende lied jes uitvoerde. - Voor den hierna volgenden teeken wedstrijd bleek groote animo te be staan; een tiental kinderen kwam op het tooneel* en ieder kreeg eenige mi nuten tijd om met houtskool een tee kening te vervaardigen. Opmerkelijk was het, welke aardige dingen de jeug dige teekenaars in dien korten tijd wisten te vervaardigen. De prijswin naar werd verrast met een Paasch- mand, terwijl alle overige deelnemen- den een troostprijsje kregen. Na wat muziek qn het optreden van een achtjarigen accordeonnist, volgde hét eyenement van dezen middag: de .poppenkast. Wat werd er heerlijk ge lachen om de dwaze streken van Jan Klaassen, die zooals altijd met Katrijn overhoop lag en daarbij ook nu weer door alle kinderen trouw werd bijge staan om zich door de moeilijkheden heen te slaan. Een klein orkestje speelde enkele cowboy-liedjes, waarna de heer Hak zich als een Jacob Hamel ontpopte, die er uitstekend slag van had de kinderen aan het zingen te brengen. Een groot aantal „debutantjes" kwam op het too neel om voor de microfoon op te tre den. Hef meest geliefde liedje bleek te zijn „Ik heb twee mooie echoentje»". Des .avond* werd de revue „Zijne majesteit moet lachen" opgevoerd Ook voor deze voorstelling was de zaal ge heel gevuld. Het programma werd geopend met het optreden van de muziekclub ,Aer voorzitter van „Aer Laoet", den heer Harrend Vlag. De eigenlijke opening van den avond werd nu verricht bij monde van den voorzitter van .Aer Laroet", den heer P. Hak. Onmiddellijk hierop volgde de revue, een aaneenschakeling van muziek, zang en dans, afgewisseld met komische schetsjes. Dit alles bleek slechts be doeld als te moeten dienen ter op- vroolijking van Zijne Majesteit, Koning Miauw-Miauw, die als maar kniest. De hofkapel speelt Indische muziek, men zingt en danst voor hem, maar hij blijft zwartgallig. Dan komt hem bezoeken de gezant van Kristano, in gezelschap van zijn particulieren secretaris Janus Glim, die den vorst bewegen met hen een we reldreis te gaan maken. Allereerst gaat de reis naar Hawaii, waar de Hawaiï- Serenaders de bekende melodieën ten gehoore brengen. Naar Europa gaan zij met het schip „Aer Laoet"; de matroos jes van de boot vallen met hun zingen en dansen ook bijzonder in den geest van zijne majesteit. In Rusland hooren de reizigers de weemoedige volksmu ziek en reizen dan door naar Neder land. Hier is het dat de,koning zich wel het best thuis voelt, vooral in Volen- dam. En als dan na nog wat muziek en zang de revue ten einde li, erkent zijne majesteit dat er eigenlijk in 't geheel geen reden is voor zijn zwartgalligheid en hij voelt zich nu een opgewekt man. Als geheel was deze revue een aar dig stuk werk, dat op uitnemende wijze de veelzijdigheid van „Aet Laoet" deed uitkomen. De auteur was de heer J. van Vliet, die tevens als regisseur goed werk heeft gedaan. yan de medewerkenden waren in het bijzonder op dreef mej. N. Brok en de Heer P. Hak, die door hun uitstekend spel en aardige zang veel tot het wel slagen bijdroegen. Aan mej. Brok wer den bloemen aangeboden. Eén ensemble onder leiding van den heer J. Vergeer begeleide de verschil lende nummers der revue op zeer goe de wiize en verzorgde na afloop tevens de dansmuziek. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Gouda van de Vereniging van ge heelonthouders onder Neaerlandsch spoor-, tram-, A. I. O.- en Van Uend en Loospersoneel in „Het Blauwe .vruis" een filmvoorstelling voor de jeugd. De z^al was stampvol, toen de voor zitter van de afdeeling Gouda, de heer ,G. Nijveld den middag opende met een woord var welkom tot alle aan wezigen in het bijzonder tot mevr. dr. M. M. C. de Witt Wijnen-XKoumans. Zijn wensch, dat de jeugd een paar gezellige uurtjes zou doorbrengen, is ten volle in vervulling gegaan. Wat hebben de kleintjes gelachen, aller eerst bij de leuke teekenfilmpjes van Mickey Mouse, die zich o.a. als een uit stekend krokodillen jager ontpopte en bij die van Popeye, die zich als mees ter op het gebied van de luchtacroba- tiek deed kennen. Zooals de filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy volwassenen wisten te amuseeren me, hun dolie invallen, zoo hebben ze ook den kleinen veel plei- zier bezorgd. Er is veel gelachen, toen bij de parade de compagnie niet aan wezig was, terwijl de kapitein de oor zaak hiervan niet wist en de jeugdige toeschouwers het wel begrepen. In de pauze sprak het hoofdbestuurs lid van de Spoorweg Onthouders-Ver eniging, de heer M. Moojenaar uit Den Haag, een propagandistisch woord. Hij wees hierbij vooral op de groote waarde, die de onthouding heeft bij het veilig verkeer. Hierna werd nog een filmpje ver toond: „De gestolen armband", waar bij de kleinen wel veel moesten lachen, maar toch ook wel eens even ;n spanning opkeken bii het zien van de gevaarliike gevelklimpartljen, die -rbij te pas kwamen om den armband terug te krijgen. Nadat er nog een aantal leuke kin derspelen verloot, waarbij de kinderen een gratis lot kregen waren, ging de ieu?d blij naar huis. Het was een succesvolle middag voor de S. O. V., waaraan de kleinen met plezier zullen terugdenken. (Nadruk varboden.) li) Bratt schudde mistroostig het «oofd. Toen Jim nem daarop de hand tói afscheid reikte, xei hij, hem nog maals een hun afspraak herinnerend; Vergeet vooral niet, Jim, dat de toen u> het Bethiehem-gasthuis dood "vBH ie nog denzelfden nacht aan zijn '•'wendingen overleden. We hebben "kaar te died aanzien toch goed be liepen, nietwaar?#) jongeman knikte. Ook die geschiedenis van dat kat- *"J™o«d ia niet voor publicatie be ging Bratt voort. Mattia werd vermoord en haar lijk Daar sullen we het op een oogenblik met zijn Het zou tem een lief ding geweest, wanneer hijels van New York zijn te- - itioneele zaak saa heb- tó eeeezejtten, maar hij be- I* tea huldigen stand onmogelijk deze primeur nog wat wachten, aanwijzingen handelen, Bratt, beloofde Ik zal geheel overeenkomstig je hij. Daar kun je op rekenenl HOOFDSTUK 9 Jim Foz keek op zijn horloge. Het was hoog tijd, dat hij oom Tobias ging opzoeken. Tegen twee uur belde hij aan het huis in Washingtonsquare. De grijze huisknecht, die Jlm reeds als kind had gekend, straalde over zijn geheele gezicht, toen hij den jon geman uit zijn jas hielp. Als u me permitteert het te zeg gen, master Jim, ik ben blij u weer bij ons te zien. Ben was zoo vrij me van de... hm... nachtelijke verzoening met onzen meester in kennis te stel len. De oude man gedroeg zich altijd buitengewoon correct en streefde "er, als een echte butleT naar, vooral ook in zijn uitdrukkingswijze de noodige égards tegenover zijn patroon en diens gasten in acht te nemen. Jim kreeg een echt huiselijk gevoel, toen hij weer eens de gezwollen -aal hoorde, waarover hij zich als jongen zoo vroo- lijk kon maken. Hij klopte den man vriendschappe lijk or den Behouder. De ben zelf ook buitengewoon fat mijn echik, hoor ouwe heer! Wij hebben u allen zeer gemist, master- Jlm.Triettegenstaande we... Iton.., nogal eens verschil van mea ning hadden, tja J e voortaan m Tobias voor de De meenlngsverschillen waren voortgekomen uit Jim's chronische nonchalance en zijn minachting voor de regels van het voorname heeren huis. Ook dat Jim zoo veelvuldig en zoo hard floot, was den huisknecht een doorn in het oog geweest. Ik heb me danig verbeterd; Tom, al zeg ik het zelfl Ik hoop, dat alles nu weer in het reine is tusschen meneeaen u, master Jim. Ik beloof je, dat ik behoorlijk zal gedragen, zal geen reden hebben tweede maal de deur uit' te gooien. De waardige Tom kromp bij deze vulgaire uitdrukking bijkans ineen. Jim begaf zich naar de eerste ver- dieping, waar hij door Ben in ont vangst werd genomen. De neger fun geerde- eveneens als bediende, wan neer de auto hem niet opeischte. Hij grijnsde, toen de jongeman oqk hem een fermen slag op den schouder gaf. Wel Ben, hoe is hetf Ben je over den schrik, van gisteravond heen? vroeg hij xjlagend. Het/was de prettigste schrik van mijn leven, toen ik u zoo midden in den nacht en nog wel arm in arm met uw oom de trap zag afkomen. De hoop, dat u zich voortaan weer wat vaker bij ons zult laten zien. Dat hoopt Tom ook. En ik hoop het eveneens/Laten we dus hopen, dat al dl* hoop in vervulling mag gaan, besloot Jim de officieele begroeting. Hoe mekt mijn oom het? Uitstekend 1 Hij verkeert ln de beste stemming en heeft reeds be zoek: miss Gipsy Dott en mr. Hunter. Prachtig! Jim voelde zich wéér geheel op rijn gemak. Hij keek om zich* heen, knikte de schilderijen aan dë muren als oude bekenden toe en knipte eea stofje van een gobelin. Het doet goed die oude, vertrouw de dingen weer te zien, Beh. Ik heb het huia erg gemist. Greenvillage is heel aardig .en ik ben er graag, maar van tijd tot tijd zou ik toch wel weer eens hier willen komen. Hier is mijn tehuis. In de werkkamer vond Jim zijn oom in gezelschap van Gipsy Dott en Bob Hunter. De notaris begroette zijn neef zóó hartelijk, alsof er nooit iets tus schen hen was voorgevallen. Je vrienden zijn zooeven geko- mgn. Ik had het genoegen miss Dott, de gezochte erfgename, persoonlijk te leeren kennen. Be hoop, dat de erfenis zich ook als een genoegen zal openbaren, schertste Jim. Tot dusver kan men dat bezwaarlijk zeggen. Vóór de lunch walmr. Fox niet voor zakelijke aangelegedhéden te spreken. Dat zullen we streks wel eens praten zei hij. Het lijkt me beste, dat we nu eerst maar aan tafel gaan. Miss Dott en mr. Hunter waren zoo vriendelijk mijn uitnoodiging om te blijven lunchen, aan te nemen. Ben kwam plechtig tneedeeieo, dat er was opgediend en 'daarna begaf het gezelschap zich naar de eetkamer. De maaltijd verliep zeer opgewekt. De oude notaris was een aangenaam causeur en ofschoon hij ongetrouwd was gebleven, had was hij zijn leven een op rechte bewonderaar van het zwakke geslacht geweest. Gipsy's teere schoonheid wist hij op de juiste waarde te schatten en het jonge meisje waardeerde op haar beurt de hoffelijkheid van haar bejaarden gast heer, waarvan iets weldadigs uitging. De verzorgde, van gedegen welstand getuigende omgeving droeg er boven dien het hare toe bij om den last, waaronder zij gebukt ging, van haar af te nemen. Ze stelde vertrouwen in den ouden heer en gaf -zich meer dan gewoonlijk. Vol charme ging ze op zijn geestigheden in en een paar maal lachte ze zelfs hartelijk. - Bob Hunter zag verrukt, hoe de bleeke wangen van het meisje weer eenige kleur kregen en hoe de vroq- lijke glans in haar oogen terugkeerde. Hij was verliefder dan ooit op Gipsy'. Na de lunch trokken zij zich in een babbelhoekje terug. Ben bracht koffie, likeur en* sigaretten. Geleidelijk wist mr. Fox het gesprek op de nalaten schap en de familiebetrekkingen van het meisje te brengen. Gipsy vertelde van haar excentrieken grootvader, van haar mislukte pogingen om met hem samen te teven en haar besluit om op eigen beenen te staan. Toen evenwel de oude Fox trachtte leis meer over heer belevenissen b» Honoloeloe te weten te komen, verviel j het meisje onmiddellijk in haar vroe- J gere gereserveerdheid, zoodat de nok' taris dit onderwerp al spoedig weer liet rusten. Kent u notaris Tompson in Hono loeloe, die mij met de nasporingen naar uw verblijfplaats belastte, per soonlijk? vroeg h(j. Neen, ik weet alleen, dat hij den •aankoop van hst huis in Waikiki voor mijn grootvader heeft geregeld. Hm, ja, hij zal in ieder geval de koopacte gepasseerd hebben, veron derstelde mr. Fox. Vermoedelijk behartigde Tompson ook nog andere zaken voor uw grootvader? Dat weet ik niet. Voor zoover mij bekend is, deed mijn grootvader geen zaken, welke de tusschenkomst van een notaris vereischten. Hij leefde zeer teruggetrokken en had geen be paalde bezigheden. Natuurlijk, natuurlijk. Hij had zich immers na een min of meer... hm... bewogen leven^ rustig gevestigd om van zijn vermogen te kunnen ge nieten.. Ik vermoed, dat hij op zijn vele reizen tal van belangwekkende dingen zal hebben verzameld. Ver schillende van die globetrotter» bren gen ware mugea bijeen, ln welker ver zorging zij dan voor de reet van hun teven verstrooiing vinden. Er zijn er ook heel veel, die hun belevenissen te boek stellen.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3