Sokkqn Frans van Cam 25.000 Gouwenaars op parade in de Boterbal CENT at n EDER VERLANGT EEN BEETJE GELUK Omvangrijk werk voor uitrfcking der persoonsbewijzen begonnen Een prachtvolle collectie..... nieuwe modellen! Bohh BONERA-GOUDA fW#DE BLAD ZATERDAG 3 MEI 1941 Vlotte eerste dag, maar22 pet. der foto's moest afgekeurd worden VAN A Ff MANTELS COSTUUMS JAPONNEN COMPLETS HOEDEN en KINDER- KLEEDING ilmann Melkfabriek van Producent spoedig in bedrijf. AR f NNEEVt Wijzigingen in treinen loop bü zomerdienst. De eerste Goudsche Dienstverrichting FEUILLETON ,Ul en» b«.k raker rij tc tip in- dader eur« I drie ge- ge- «mrt ver.' nent heep. een' De Juni kwart 'sehe- geval Ongen It het erde met trwijs van viel Btsten werd loode- waar ie. eldig- M> p. vet. ander koffi*" Geef mij nu even Uw rechterwijsvinger. Zoo en nu niets doen", aldus zegt ie ambtenaardie op het bureau voor de afgifte van de persoonsbewijzen de vingerafdrukken neemt. Driemaal gaat de vinger op het inktkussen en inemaal wordt een lichte druk op het bewijs gegeven en dan is een belang- rijk jdentificeeringsmiddel vastgelegd. (Foto Studio) De eerste zeventig Gouwenaars zgn in het bezit van hun persoons bewijs, zooals ieder boven 15 jaar er over eenige maanden een in zün bezit moet hebben. Gisteren is met de uitreiking begonnen en daarmede is een aanvang gemaakt met een zeer omvangrijk werk, want er is heel wat voor te doen om 24 a 25.000 personen in, het bezit van hun identiteitspapier te stellen. Def utreiking' geschiedt in de boter- hal Inder het ^tadhuis, maar voor men daar komt is er op de secretarie-afdee- Iing ai heel wat voorbereidend werk verricht. Daar worden aan de hand van de persoonskaarten uit het bevolkings register de oproepingskaarten gereed gemaakt en op de uit te reiken per-, soonsbewijzeh al vast de voornaamste Identiteitsgegevens ingevuld. De oproepingen worden dan ver stuurd en chm krijgt men een kaart thui^ 'op etfj bepaalden dag het per soonsbewijs in ontvangst te komen ne men. Op zoo'n oproeping staat een heele/Doel vermeld en er zijn ook nog ingevulde gedeelten, maar men mag zelf niets invullen en niets veran deren. Het is alleen de bedoeling, dat men nagaat of de gegevens juist zijn, dat men voor verschillende niet inge vulde vragen de antwoorden bij zich »lf vaststelt en dat men zich en dit is van veel belang van de bijzonder heden van de uitreiking op de hoogte stelt, I Zorg voor goede foto's en doe het tijdig! Vooral zal men goede hota dienen te nemen van de eischen, die ten aanzien van de twee in te leveren foto's gelden, «et linkeroor moet duidelijk en onbe dekt zichtbaar zijn, een eisch, waar mede vooral de dames rekening heb ben te houden; de afbeelding van het hoofd dient ten minste twee centimeter m doornede te zijn, de achtergrond van de foto moet wit of althans licht en mag geen „bewolking" vertoo- nen en voor den achterkant geldt de eisch, dat deze wit of roomkleurig en zonder stempelafdrukken is. De fotografen zijn op de hoogte van de verschillende eischen en leveren goede foto's af. Er zijn echter nog vele oude foto's in omloop, die niet goed zijn en daarom zal men goed doen tij dig na te gaan of de foto aan de voor schriften voldoet en anders tevoren een andere laten maken. Er wordt op de foto's scherp gelet en men kan er van verzekerd zijn, dat men teruggestuurd wordt, als er iets niet' in orde is. Dan wordt men pas na afloop der geheele uitreiking opnieuw opgeroepen, wat al lerlei onnoodige vertraging geeft. De oproeping krijgt men vijf zes dagen van te voren, maar als dan nog foto's gemaakt moeten worden is de tijd te kort. De fotografen zijn weer overladen met werk en als ieder op het laatste oogenblik komt, kan er on mogelijk geleverd worden, waardoor dan de beurt op het stadhuis voorbij gaat, want daar kan men natuurlijk niet wachten. In het belang van zich zelf, van de fotografen en van de uit reiking is h$l dus noodzakelijk, dat men eenige maanden tevoren naar den fotograaf stapt. Dat aan de zorg voor een goede foto nog veel ontbreekt, bewees deze eerste dag. Er waren 92 per sonen opgeroepen, twee zijn niet verschenen en van de overigen zijn 69 in het bezit gesteld van een per soonsbewijs, terwijl van één de be handeling nog loopt. Van twintig personen werden de foto's afge keurd, bijna 22 dus, hetgeen veel te veel is. ps Uitreiking duurt een kwartier. De uitreiking op zich zelf geschiedde zeer vlot. Er is onder leiding van den chef van de afdeeling bevolking, den heer J. Schat, een goede regeling ge troffen, acht ambtenaren zijn tijdelijk specaal voor dit werk aangesteld en er zijl! tal van maatregelen getroffen om te zorgen, dat alles marcheert. Men heeft uitgerekend, dat op het afgifte-bureau, dat vijf dagen per week geopend is de Zaterdag is bestemd voor den internen dienst P«r aag 200 persoonsbewijzen, uitgereikt moe ten worden. Voor élke uitreiking is een kwartjer gerekend. Het personeel moet natuurlijk nog routine krijgen en daarom is voor de eerste dagen het aantal oproepingen wat kleiner en de be handelingstijd per persoonsbewijs wat ruimer genomen, maar binnenkort gaat het natuurlijk vlugger en dan komt men aan de 200 uitreikingen per dag- Voor een regelmatig verloop is uiter aard de medewerking van het publiek noodig. Het wordt zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De oproeping ver meldt niet alleen een bepaalden dag. maar ook een bepaald uur en als men nu maar zorgt zich daaraan te houden en niet te laat, maar eenige minuten eerder komt, behoeft niemand te wach- en en kan de uitreiking regelmatig ge schieden. Drie en dertig handelingen per bewijs. Een kwartier is een heele tijd, zal men zeggen en inderdaad, er is aan de uitreiking heel wat te doen. Niet min der dan drie en dertig verschillende handelingen moeten door de ambte naren verricht worden voor het per soonsbewijs ter hand gesteld kan wor den. Voor de behandeling heeft men hier het doorgeef ^systeem gekozen. In solfomige plaatsen is het zoo, dat men bij een ambtenaar aan een tafeltje komt zitten, die alle hande lingen verricht en tenslotte het be wijs uitreikt. Te dezer stede is het zoo, dat er aan vijf tafels verschil lende afdeelingen zijn, die ieder het hare doen, zoodat men van de eene tafel naar de andere gaat en ten slotte aan de laatste het persoons bewijs ontvangt. De eerste tafel fungeert als zeef. Hier worden de foto's nagekeken en hier worden de distributiestamkaarten en overige identiteitspapieren welke men moet medebrengen, in ontvangst genomen. Als de foto's niet góed zijn of er aan de bescheiden wat ontbreekt, komt men al niet verder en dan kan men onverrichter zake terugkeeren. Wie doorgelaten wordt, komt aan de tweede tafel, waar de indentiteit wordt vastgesteld en de eerste invullingen op het bewijs geschieden. De ambte naar aan de volgende afdeeéing neemt de drie vingerafdrukken. Het lijkt heel wat, maar als men zelf maar niet mede werkt en zijn rechterwijsvinger zorg voor schoone handen! door den ambtenaar laat neerzetten, dan Js het zoo gebeurd en als men dan z'n vinger met tetra heeft laten schoonmaken, kan men aan het vierde tafeltje de leges- gelden betalen. Daar werkt men aan de verdere behandeling van het per. soonsbewijs, dat ten slotte aan de laat ste afdeeling voltooid .wordt. Hier tee kent men voor ontvangst en dan is het persoonsbewijs kant en klaar. ingez. Med. Q 1280 35 toonen wij U in een groote verscheidenheid Speciale collectie zwart en blauw tot de grootste maten GOUDA Ingez. Med. G 1275 40 Een omslag er bij. Het bewijs wordt in een triacel om slag gedaan, dat men er bij krijgt en waardoor men de legitimatie netjes kan bewaren. Deze is er zoodanig in gevouwen, dat het bij controle direct te overzien is en niet uitgenomen be hoeft te worden. Aan het vijfde tafeltje wordt ook van de distributiestamkaart de foto gehaald. De kaart krijgt men terug om er bij uitreikingen de distributie bescheiden op in ontvangst te kun nen nemén. De kaart heeft dan ech ter haar beteekenis als identiteits bewijs verloren, als zoodanig verder uitsluitend het persoonsbewijs geldt. Wie een persoonsbewijs bezit, moet dit dus, zooals te voren de distribu tiestamkaart, steeds bij zich hebben. De uitreiking is niet alleen een omvangrijk, maar ook een secuur werk. Er zijn allerlei con^jjóes ingelascht en ten slotte geschiedt nog een algemeene controle, maar dan heeft men ook een volkomen juist bewijs, dat aan alle eischen voldoet. Met alle handelingen wordt bovendien tegelijk een beroeps- en een bevolkingstelling gehouden. Indien er wijzigmgen in de omstan digheden van den houder optreden door b.v. verhuizing of huwelijk moet men het persoonsbewijs ter verande ring op de secretarie-afdeeling aanbie den. Bij verhuizing binnen de gemeente Kan men dus niet volstaan met een schriftelijke kennisgeving, men moet zelf komen Afwijking van tijdstip van uitreiking kan met worden toegestaan. Werkge vers zijn verplicht vrijaf te geven en het is de bedoeling van de regeling, dat dit geschiedt met behoud van loon. Afgezien van de afkeuring van de foto's, was men over het verloop van de uitreiking op den eersten dag alles zins tevreden. Men kwam op tijd, er waren weinig afwezigen en de regeling functionneerde uitstekend. De waarne mend burgemeester mr H. P. C. M. de Witt Wijnen kwam zich van den gang van zaken op de hoogte stellen. 700 VEEHOUDERS AANGESLOTEN De door de Coöperatieve Producen ten Handelsvereeniging opgerichte melkfabriek, welke is gevestigd in een nieuw pand naast de gebouwen aan de WachtelstTaat, is gereed en wordt weldra in bedrijf gesteld. Met ingang van 12 Mei zal met de melkontvangst worden begonnen. Bij deze nieuwe afdeeling van de Producent hebben zich 700 veehouders aangesloten. Wi Schouwburg Bioscoop: Meryntje Gij- zen's jeugd (met Marcel Krols, Piet Bron, Mimi Boesnach, A. M. de Jong, Aaf Bouber en Harry Boda). Aan vang 8.15 'uur, Zaterdag geen voor stelling, Zondag vanaf 3.30 uur. rtialia Theater: Traummusik (met Marte Harell, Albrecht Schoenhals en Benjamno Gigli). Aanvang 8.15 uup, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Bommen op Sjanghai (met Else Elster, Theodoor Loos en Peter Voss). Aanvang 8.15 uur, Za terdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3 30 uur. Zondag 10,30 uur: Met Sven Hedin door donker Azië. Dagelijks 99 uur Bleekerssingel: Ten toonstelling museumschip Klein Artis. 3 Mei 7 uur Nieuwe Schouwburg: Ju bileum -uitvoering gymnastiekver- eeyiging Krachtsport ter gelegenheid van 20-jarig bestaan. 3 Mei 78 uur Kleuterschool Kruger- laan 32: Inschrijving nieuwe leer lingen Prinses Julianaschool. 5 Mei 2.30 uur Muziekschool De Beun: Bijeenkoms Vrijzinnig Hervormde dameskring. 5 Mei 11 uur De Zalm: Openbare ver- koopingen onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 5 Mei 7 uur O.N.A.-terrein: Begin training voor diploma harmonische lichaamsontwikkeling onder leiding van den heer J. Bom voor dames; 8.30 uur voor heeren. 5 Mei 7.30 uur Het Schaakbord: Alge meene vergadering van deelhebbers Onderlinge Brandverzekering Maat schappij Gouda. 5 Mei 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis dames. G Mei 3 uur Reünie: Lezing met licht beelden door den heer S. S. Lantinga voor Ned. Vereeniging van Huis vrouwen, onderwerp: Van eigen bodem. G Mei 7.30 uur Ier Gouw: Jaarlijksche algemeene vergadering Goudsche Vereeniging voor genees-, heel- en verloskundige hulp. 7 Mei 2.30 uur O.N.A.-terrein: Begin training korfbalclub openbare U.L.O, school onder leiding van den heer Ph. J. Bom. 7 Mei 7.30 uur Ned. Ger. Gemeente; Spreekbeurt ds. Joh. van Welzcn. 7 Mei 8 uur Nieuwe Schouwburg: Op voering ,,'n Rare familie" met Johan Kaart, Sylvain Poons, Harry Boda, Johan Valk en Emmy Arbous. 7 Mei 8 uur Daniël: Cursus E.B.H.O. 7 Mei 89 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 8 Mei 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 8 Mei 8 uur Daniël: Bijeenkomst Jong Hervormden, onderwerp: De kerk dienst en wij. 9 Mei 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis heeren, 10 Mei 36 uur Central: Postzegel- beurs Vereeniging van postzegelver zamelaars Gouda. 12 Mei 10 uur Ter Gouw: Vergadering stemgerechtigde ingelanden Oost polder in Schieland. 12 Mei 11 uur De Zalm: Openbare ver- kooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 19 Mei 8 uur Blauwe Kruis: Jaarver gadering Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisars zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te consuleeren de dokto ren H. Reedijk, Crabethstraat 45, (te lefoon 3132) en J. H. F. Remme, Flu weelensingel 59, (telefoon 3003). APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek P. Weijer, Gouwe 131. EXTRA STERK 10 en 5ct per rol K Gouwe 211 Jngcz^MedjUIXj^l ÉÉN MINUUT VERSCHIL NAAR EN VAN UTRECHT, DEN HAAG EN ROTTERDAM EN TWEE TUS- SCHENTREINEN ER BIJ Andere dienstregeling op baanvak GoudaLeiden De a.s. Maandag ingaande zomer- dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen brengt in den treinenloop van en naar Gouda eenige wijzigingen. Op de baanvakken naar en van Utrecht, Den Haag en Rotterdam zijn de tijden alle één minuut veranderd. De treinen van Utrecht naar Gouda-en van Gouda naar Den Haag en Rotter dam rijden één minuut later, de trei nen van Den Haag en Rotterdam naar Gouda en van Gouda naar Utrecht één minuut vroeger. Op het middennet zijn enkele nieuwa treinen ingelegd, waarmede de half- uursdienst op verschillende uren ia uitgebreid. Van Gouda naar Den Haag en Rotterdam heeft men nu ook een tusschentrein om bij tienen, des Za terdags ook om bij eenen en voort», behalve op Zaterdag en Zondag, om bij zessen en dienovereenkomstig een half uur tevoren uit Utrecht. In omgekeerde richting heeft men naar Utrecht ook om 8.10 uur en, be-' halve op Zondag, om 12.10 uur een tusschentrein gekregen en daarmede is ook de treinenloop van Den Haag en Rotterdam op deze tijden uitgebreid. Overigens is de dienst op deze baan vakken onveranderd gebleven. Op de lijn GoudaSchoonhoven is er één wijziging. De eerste trein van Schoonhoven is zeventien minuten vervroegd tot 6.17 uur, aankomst. Gouda 7.00 uur, waarmede een aan sluiting is verkregen ,op den trein naar het Noorden. -sf De dienstregeling op het baanvak GoudaAlphen a. d. RijnLeiden is geheel gewijzigd. Rijden er nu van en naar Alphen op werkdagen acht treinen, dit worden er zes. Het aantal treinen op Zondag is van vier op vijf gebracht. Een verbetering is het, dat, behalve één op werkdagen, alle treinen weer rechtstreeks van en naar Leiden rijden, zoodat het overstappen en wachten te Alphen komt te vervallen. De uren van aankomst en vertrek zijn anders geworden, waarbij de laatst» trein in beide richtingen later gesteld is, hetgeen vooral van Leiden naar Gouda een betere reisgelegenheid geeft, die ook op Zondag bestaat. Gaat nu de laatste rechtstreeksche trein uit Leiden om 17.57, van Alphen op werk dagen nog om 19.40, dit wordt op alls dagen 20.05 uit Leiden. De laatste trein van Gouda naar Leiden vertrekt om 21.13, nu 20.45. In het algemeen wordt een drie uurs-dienst gereden. Wij bevelen en met recht onze zaak aan als Dit recht hebben wij, omdat onze zaak al meer dan 30 JAAR Is gevestigd. Wj| doen alle werkzaamheden, beschikken over een schat van ervaring, en het is juist dis ervaring waarmee we al die jaren onze cliënten steeds lot grote tevredenheid hebben bediend. Verhuizingen - Meubelbergpleatsen Vele referenties. Beleefd aanbevelend, LH.POLDERVAART Turfmarkt 1 Telefoon 25S4 - Gouda Ingez. Med. G 1279 18 (Nadruk verboden.) 3) ®°k die w!Syerij was vereeuwigd. Een Jjuendig, half vervallen fabrieksge bouw met deels luiken, deels kapotte misters en een binnenplaats, welke WOestenij bleek. Sedert jaren hing tj ee" 'oto naast, waarop een mach- ~\A fabrieksgebouw met rookende r^hoorsteenen en een reusachtig laad- jP*® te zien was, waar dozijnen ^fageparkeerd stonden. Andreas A.G. stond er op. in R V,e °Pcentrales bevonden zich brnp- p11 en se<fert Wenkhusen zijn *riederich de leiding van het 'lecht overgedragen, reisde hij Pried en'te'e koeren op en neer. Dan u ^enkhusen was een zaken- hem 'k en nieren- Men kon op dezen ?°UWen- Eigenlijk had hij op de Waf,eeten ^on<Tag de villa aan Idatsto nSee moeten zijn, maar op het acheno °°Srablik was er iets tus- hij vnn- u"5"' Waarschijnlijk kwam Chemnitz TO,8onde weekeinde uit *aar"nfetS ^en)chusen had zich niet Van zjj„ de koele beslotenheid ®az« Wn *rerkkamer teruggetrokken, "•«er lag op het Noorden en d& temperatuur was achttien graden, een weldaad in vergelijking met de gloeiende hitte buiten. Wenkhusen sloot de deur en bleef verlicht ademend staan. Zijn gezicht zag er moe en verwelkt uit. Hoewel hij zijn zwakte-aanval overwonnen had, was hij nog niet geheel in orde. De opwindende gebeurtenissen van den nacht trilden nog in hem na en de ontdekking, welke Lorenz had ge daan, maakte hem zenuwachtig. Ik word oud, dacht hij, vroe ger zou zoo iets my niet hebben aan gegrepen, maar nul... Hy ging naar de geweldige, op vier houten leeuwenpooten staande schrijftafel, welke schuin in den hoek stond en haalde verlicht adem, toen hij de postzegels zag, welke hij in de brandkast moest opbergen. Postze gels waren het stokpaardje van An dreas Wenkhusen en hij stond in de internationale verzamelwereld be kend als iemand, die enkele rariteiten bezat. Hij had reeds in zijn jonge jaren aan dezen hartstocht offers ge bracht, maar de bekroning op zijn werk kreeg hij pas, toen zijn midde len hem veroorloofden, kostbare exemplaren te koopen. Het glansstuk van zijn verzameling was een Mau ritius 1847 Post Office ter waarde van I penny Oranje. Er Waren in de geheele wereld slechts twee onge bruikte en elf gebruikte zegels en van deze philatelistische kostbaarhe den had Wenkhusen er onlangs een veroverd en dezen buit met dertigdui zend mark betaald. Daar op de schrijftafel lag, temidden van enkele andere zegels, deze kostbaarheid. Zijn blik rustte sëcondenlang vol liefde op dit stuk, maar dan werd hij weer onrustig. JHy ontsloot een cassette en nam er een met machine schrift geschreven brief uit, de brief had geen aanhef en geen onderteeke- ning. Toen hü dit schrijven vijf da gen geleden ontving, was hij er da delijk mee naar de politie gegaan. Zoo naief om op zulk een anoniemen brief in te gaan, was hij nog niet, maar toch beefden Wenkhusen's han den, toen hij de regels nog eens over las. Hoe het zij, stond er geschreven, u zult binnen korten tijd moeten erkennen, dat alles op de wereld geld kost en dat hij, die het hoogste staat, het diepste kan vallen. Het is aan te nemen, dat u alles zult doen om u voor een schandaal te beschermen en waarschijnlijk zult u ook graag bereid zijn diegene rijkelijk te beloonen, die u tpor een dergelijk schandaal be hoedt. Enkele geheimzinnige aanduidingen die wezen op Wenkhusen's verleden, volgden. De brief eindigde: U zult binnenkort meer hooren. Houd den in houd van dit schrijven geheim, want het gaat alleen ons beiden aan. Ik kom terug. Pas op om de politie in den arm te nemen. Zulk een stap zoud u bitter berouwen. t Commissaris Beckers had op het po litiebureau dit schrijven gelezen. De brief droeg, alhoewel door technische middelen tevoorschijn gebrachte, vin gerafdrukken. Het bleek, dat de mees te van Wenkhusen zelf waren. Slechts twee waren niet van hem. Daar nie mand anders den brief in de hand had gehad, moesten zij van den onbeken den schrijver zijn. De dactyloscopi- sche afdeeling was echter niet in staat deze afdrukken te identificeeren. Hier uit bleek dus, dat de briefschrijver nog nooit met de politie in aanraking was geweest en een onbeschreven vel papier was. De gewone chantagebrief, had de commissaris gezegd, u behoeft er zich niets van aan te trekken. Anonieme briefschrijvers zijn laf aards van de ergste soort, zij komen zelden tot een werkelijke daad. Waar schijnlijk komt er binnenkort de op dracht, daar en daar eenige briefjes van duizend mark neer te leggen, an ders, enfin enzoovoort. Meldt u het ons als het zoover is. U kunt ons niets naders meedeelen, een aanwij zing of vermoeden? Neen, dat kon Andreas Wenkhusen niet. Hij was een solied koopman en fabrikant, die weliswaar zijn voordeel in het oog had gehad. Vijanden? Lieve tijd, wie zijn ellebogen gebrijÉkt, heeft altijd vijanden. Hij had de inflatie be nut, maar dat hadden duizenden met hem gedaan. Maar met zijn weten iemand schade berokkent, neen, dat had Wenkhusen niet gedaan. Zijn weg naar den welstand ging wel over zwakken en dommen, maar niet over lijken. De brief, dien hij had ontvan gen, was van A tot Z een raadsel yoor hem» Eigenlijk had hij den brief al verge ten, maar bij den aanblik van de roo kende puinhoop had hij er weer aan gedacht, waarbij hij tevens dacht aan de bedreiging voor het geval hij de politie in den arm nam. Dat hem het vinden van de tasch met inbrekers werktuigen daarbij dubbel ergerde, is begrijpelijk. Nu, in de koelte van zijn werkkamer las hij den brief nog eens en twijfelde er plotseling niet meer aan, dat er verband bestond tusschen den schrijver van den brief en den verliezer van, den rugzak. Hij greep naar den telefoonhoorn, maar dadelijk daarop bedacht hij zich dat een dergelijke oproep thans doelloos was. Ten eerste moest het onderzoek van de plaatselijke politie worden afgewacht en ten tweede was het Zondag. Commissaris Beckers zou wel geen dienst hebben. Wenkhusen legde den brief in de cassette terug, nam de postzegels en legde alles in de brandkast, die hij zorgvuldig afsloot. De buiten heer- schende hitte maakte hem angstig, desondanks verliet hij zijn kamer en ging naar den achtertuin. Hij zag de kinderen niet. Alleen Lorenz leunde met een mismoedig gezicht tegen den muur. Hij stond daar niet toevallig, neen, want vandaar uit had hij een goed uitzicht over het bootenhuis, de garage en het strand. Wenkhusen wreef met zijn zakdoek over zijn franspireerend gezicht. Nog niemand hier geweest, Lo renz? De chauffeur knikte ontkennend» Se-, dert hij alleen was, had hij over van alles nagedacht en hij was daarbij op iets gekomen, dat hem niet beviel. Dit „iets" was het meisje in het groene badcostuum. En hoe meer hij over deze jongedame nadacht, des te ver drietiger werd zijn gezicht, want te gelijk met zijn idee, dat er iets met haar niet in orde was, werd het hem duidelijk, dat hy leelijk zijn vingers zou kunnen branden als hij dingen zeide, die hij vermoedde, maar waarvoor hy geen bewijs had. Ursula Brinkmann, haar naam was hem ongewoon duidelijk bijgebleven, was recht op het huis van Wenkhusen aan gezwommen. Lorenz was zelfs geneigd te denken, dat zij regelrecht naar de plek waar de rugzak lag, zwom. Waarom, was natuurlijk niet te verklaren, de vraag, waarom da vreemde dit deed, kon hij evenmin beantwoorden. Wist zij van den ach tergelaten rugzak? Wilde zij haar halen? Neen, dit laatste was belachelijk, aa rugzak was zwaar en de jongedame was zonder boot. Desondanks was er iets niet in orde met deze jongedame, Lorenz kon deze gedachte niet van zich afzetten. Zij had gezegd, dat haar kleeren gestolen waren. Als zij hulp noodig had, waarom kwam zij dan het heele meer afgezwommen, ter wijl er toch plekken waren geweest, waar dichter bij hulp was geweest. Neen, juist hierheen was zij geko men, vreemd... LVfordt vtrvolgi},

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3