binnen de Vaderlandsche grenzen Hel parool zij Ontdekt in deze da^en de groote schoonheid van Uw kleine land y -*• I - Het mcèie land Gedeelte van de binnenplaats van het Burgerwees- huis te Amster dam, waar nog de sfeer van vroeger eenwen hangt. Elke medaille heeft haar ket^zijde; zoo ook die van dezen wSiligen tijd, waarvan ons land den sombe ren weerslag ondervindt. Want nu zyn de toeristen, die jaar in jaar uit bun hart schenen te hebben verpand mn het buitenland, gedwongen eens het tigen land te bereizen en wij zijn er zeker van; wanneer zij onbevooroordeeld en zon ïer te mokken hun reis aanvaarden, zullen 4j opgetogen van hun vacantie terugkee- nn en eenstemmig zeggen: ik wist niet, dat Nederland zooveel verborgen schoons bezat, ik wist niet dat er zooveel attrac ties waren, die ik vroeger alleen maar in andere landen meende te kunnen vinden. Niet waar, de hand op het hart: had Uw kikkerland -de plaats in Uw hart, die het terdiende? Wij gelooven, dat de echte va derlanders niet te na gesproken, velen een negatief antwoord moeten geven. En Uw volgende vraag is nu natuurlijk: waarheen moet ik dit jaar dan gaan? Een moeilijke Traag, waarop het heel moeilijk is een antwoord te geven, Omdat Nederland een loo rijke verscheidenheid biedt, zoo elck wat wils, dat men niet recht weet wat san te prijzen, maar wij zullen een greep doen. - In de eerste plaats zal de vaderlandsche toerist er goed aan doen eerst eens zijn land op papier te. verkennen. Daartoe be staat uitstekende litteratuur; in het bij» zonder willen wij wijzen op het schitte- isnde boek van 0r. Henri Polak: „Het kleine land en zijn groote schoonheid", waarvan dezer dagen bij Em. Querido te Amsterdam reeds een1 vierde druk het licht Bg en waarin vry uitvoerig op prettig leesbare wijze in het bijzónder Neder land'» v» -g en schoonheid is behandeld. Terder men zijn voordeel doen met de talloze brochures, die door de plaatselijke RAADHUIS TE VEERE kaasdragers in hun merkwaardig gildecos- tuum, en boeren en de kaaskoopers en vele toeschouwers een tafereeltje in z'n soort zoo typisch, dat men het niet ergens anders zal vinden. Zoodra de druk bezochte markt begon nen is en de verkoopers en koopers op handslag de kaas verhandelen, treedt het aloude gilde der kaasdragers op: krachtig gebouwde mannen, die gedurende het zo merseizoen, dat met Mei is ingegaan, ge kleed zijn in kraakzindelijke witte pakken met groen, blauw, rood of geel gelakte stroohoeden op, al naar het „Teem" waar toe zij behooren. Een gilde in de strikte beteekenis van het woord, met een schuts heilige, hebben de kaasdragers nimmer ge vormd. Meer was het van oudsher een werkcorps, doch de geest van samenwer king en samenleving is die der oude gil den. Zoo'n werkcorps is samengesteld uit een vader, vier overlieden, vier dragers en verscheidene losse dragers. Ze zijn ver deeld in vier groepen, te herkennen aan de bovengenoemd kleuren. Ieder veem heeft zijn eigen weegschaal onder de waag. De berries en de schalen zijn van dezelfde veemkleyren voorzien. Bij zeer grooten, aanvoer wordt nog gebruik gemaakt van de zoogenaamde hulpwaag aan het einde van de markt tegenover het Waaggebouw. Middelburg en Vee re. DEZE twee steden op het echoone Zeeuwsohe eiland Walcheren be zaten een rijken schat van oude gebouwen, waarvan door de jong- ste gebeurtenissen, met name in Middelburg wel een en ander beschadigd en vermeld schynt te zijn. Maar desniet temin hebben* deze steden ook thans nog wel recht op de belangstelling van den Hollandschen toerist Wie schoonheid weet te waardeeren gaat naar Middelburg. Voor bewonderaafs van het' verleden is de stad altijd een soort bedevaartplaats geweest, een kostbar juweel, dat de geschiedenis ons liet te raidden van een jachtenden, ja- genden tijd, waai in zoo dikwijls voor de ze bezonken schoonheid geen plaats meer schijnt te zijn. Daar staan nog de trotsche patriciërshuizen met rijk versierde gevels, statige openbare gebouwen en kerken, ge weldige pakhuizen, herinnerend" aan den tijd, waarin deze stad een middelpunt was van handel en verkeer met verre lan den. Overigens biedt ook het eiland zelf den natuurliefhebber alle denkbare ge noegens. Aan de verschillende! kleederdrach ten wordt veel zorg besteed.,j!be meeste kan men zien op den Dondecdagschen markt dag. Naast de frissche en kleurige boerin nen, maken de in het stemmig zwart ge sloken boeren een stoeren indruk. De eeni- ge versiering aan hun kleedij zijn de eigen aardig gevormde gouden knoopen bij den hals. Wie in Middelburg toeft vergeet na tuurlijk niet een of ten minste twee maal naar Veere te gaan, een stad, die nog steeds van een ver verleden droomt En kele bezienswaardigheden mogen hier worden genoemd: Het stadhuis dateert van 1474 un is opgetrokken in Gothischen stijl met een fraaien Benaissancetoren van 1559. In den gevel staan de in 19311934 vernieuwde beelden der heeren en vrouwen van Veere. Het interieur is de moeite waard;, de Oud heidkamer met interessante voorwerpen uit de geschiedenis van de stad, onder meer de beroemde beker van Maximiliaan van Bourgondië, een porseleinverzameling met waardevolle voorwerpen; een raadzaal met kostelijke gobelins en schilderijen. De Onze Lieve Vrouwekerk dateert van 1479 en circa 1575. Het interieur is in drukwekkend, maar de sporen van voort durende restauraties zijn te zien. In 1686 grootendeels door brand verwoest, doch onmiddellijk hersteld. In 1809 gebruikten de Engelschen haar gedurende de beruch te Walchersche expeditie als kazerne, welk voorbeeld de Franschen twee jaar later volgden. Hierbij werden de kostbare en niet te vervangen glas- in loodramen ver nield. Beo der oedete braggen van Delft, de Teewbeag, welke de verbieding verat tnseehen Koorneseetot en Wijnhaven, moest enkele jaren geleden, vanwege bear waakeie H" tla worden voorzien van aen betonnen onderlaag. De voormalige „Onze Vrouwepoort" ook ge naamd Gevangenpoort te Bergen op Zoom, thans ingerwht als his torisch museum. De Schotsche Huizen, He» Lammetje en De Struys vroeger stapelhuizen en kan toren van de toenmaals te Veere gevestigde Schotsche wolhandelaren. Beide gevels zijn bijzonder fraai en behooren tot de oud# ste bewoonde huizen in Nederland. In de achterzaal van De Struys kan men oude Zeeuwsche costuums bewonderen. Ook de overige vertrjken zijn, hoewel bewoond, naar ouderwJBfhen trant inge- richt. Voorts een verzameling oude scheeps modellen en andere voorwerpen op scheep vaartgebied, waarmede Veere immers zoo nauw was verbonden. Friesland de provincie der verrassingen. HOEWEL Friesland den laatsten tijd meer en meer in het gezichtsveld van de toeristen komt te liggen, weten velen nog altyd niet hoe veel schoons hier nog te ontdek ken valt. Friesland is meer dan een land van groen gras, vette klei en dikke koei en. Wie alleen een fietstoch om een plaats als Drachten heeft gemaakt, zal dien dag allerlei verschillende landaspecten hebben gezien, want daar hgeft men kiei- zand en veengronden, om'het water niet te ver geten, dat aan Friesland de grootste be koring geeft. Maar al is Frieland dan ook speciaal bekend om de zeilwedstrijden, die culmneeren in de Sneeker Zeilweek, ook dan nog is Friesland oneindig veel meer. Wij zullen U in gedachten eens meene men naar een echt oud Friesch plaatsje als Makkum aan het .Jsselmeer, een plaats je waar de nijvere handen de oude am bachten nog beoefenen en waar men de be haaglijke rust van voorbije tijden kan er varen. Wanneer men van de Afsluitdijk rechts Gesicbt op de overbekende Kaasmarkt. Vereenigin ti worden ve en voor Vreemdelingenverkeer rspreid. Alkmaar, Stad der kaasdragers. IN het I hartje van Noord-Holland ligt het schilderachtige oude plaatsje Alk maar, vanwaar de victorie.'begon, een plaatsië, dat op Vrijdagochtend het aan trekkelijkste is. Waarojn? Daar zal wel memand het antwoord op schuldig blijven. Dgn wordt de beroemde kaasmarkt gehouden,i waarheen jaarlijks niet alleen duizenden Nederlanders komen kijken, maar ook' vele buitenlandsche toeristen. Het is ook een eenig schouwspel: de druk ke kaasmarkt,* met als achtergrond het prachtige Oude Waaggebouw en daarvoor de Ieder veem bestaat uit zes dragers, één taschman, die de oudste van het veem is. Uit de,zps dragers wordt om beurten een overman of voorman gekozen; deze draagt dan als teeken van zijn waardigheid op de borst een zilveren schildje aan een lint in de kleur van zijn veem. Om de twee jaar wordt de overman door Burgemeester en Wethouders benoemd. Hij dient er zorg voor te dragen, dat aan de schaal van zijn veem alles in orde is, De oudste en jongste kaasdrager van het veem dragen steeds tezamen. Ook is er nog een prevoost en een knecht, die onder leiding van den' baas alle voorkomende huishoudelijke werkjes moet doen. De markt begin voormiddags om half tien en er wordt gewogen, zoodra vijf berries bij iedere schaal aanwezig zijn. Onder de waag bezitten de dragers een eigen lokaal, waar zij bij bijeenkomsten speciaal voor hen gebrouwen bier drin ken. By deze gelegenheden gebruiken zij nog het eeuwenoude tinnen schenk- en drinkm&teriaal, dat ook voor het publiek is te bezichtigen. afslaat is Makkum het eerste dorpje, d; men binnenkomt Door de bouwwijze do' het denken aan een stadje. Eeuwen hi hebben de Friezen hier verschillende la ken van nijverheid beoefend als kalkbra derij, pannen, bakkerij, olieslagerij, papu maken, glasbladen, bierbrouwen, scheep werven en ten Slotte de aardwerkfabrica- Van deze industrieën, eens zoo bloeiend, i met uitzondering van de laatste wein meer overgebleven. Thans wordt Makkutr. roem voornamelijk gevormd door de klc bakkerij volgens het oud-Delftsche procéo Merkwaardig is dat de fabriek, die ree in 1660 werd opgericht, nog altyd in ha- den is van de nazaten van hen, die de 1 briek begonnen. Wip hart heeft voor dez. bijzonderen kunstvorm, moet eens ga: kijken in het Kunsthuis „Stalum", wa een permanente tentoonstelling wordt t houden van dit majolika-aardqwerk, terv. men er buitendien een goed everziclit k; krijgen van de Friesche kunst in aigemt nen zin. Wie Friesland wil ieeren konr, moet er kris kras zwerftochten door ondt nemen, moet er op verkenning gaan in hl wijde land, met zijn spiegelende watcj vlakten, met zyn maische weiden en d karakteristieke zadeldaken der kerkt! i hij moet naar de „wouden" in het OostJ f van de provincie gaan, hij moet Gaastv land bezoeken, rustig den tijd nemen vót schilderachtige plaatsjes met een ryke In tone als Franeker, Harlingerv, Bols war. hij moet toeven in Hindeloopen en St voren en dan zal hij nader komen tot k hart van Friesland en tot het hart van N derland. Wie zoo zijn vacantiedagen do: brengt, zal niet bedrogen huistoe keer- ook al he«ft> hij geen bergen, sehilderaci ge burchten, wereldsteden en paleizen i zien.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 5