il, was zeer hardnekkig grand in meubelfabriek "^AKKERTJC Spaardersbaa Gouda DER VERLANGT EEN BEETJE GELUK tweede BLAD Stadsnieuws. B Licht ontvlambare spuitmiddelen gaven het yuür een, snelle vee- spreiding en een grooten omvang Aanzienlijke voorraad meubelen verloren gegaan WEER EEN „CONTRO LEUR" IN ACTIE. Pas op de textielkaarten! Twee gestolen fietsen in besl&g. ANNEER ZATERDAG 10 MEI 1941! ONZE BIOSCOPEN Reünie Bioscoop. Thalia Theater. Schouwburg Bioscoop. FEUILLETON hti 'hek. die eten rder edtr ncde 01» nwit te bbet inent n de van van ■Kien ende ezen ning geld. Pnee- »u(;el I lofc ït de IK (etle brand, die gisterochtend „weed heeft in een der gebouwen van 2 geubelfabriek van den heer C. den geer san den Boscbweg en waarvan JjH» ons vyrig nummer reeds melding Zulten, heeft de brandweer voor een uóSge taak pesteld. Eerst nadat de geide motogspuften anderhalf uur ge klit hadden en eirea 300.000 liter nier in Het gebouw waren geworpen, al bet vuur xjch gewonnen, doch toen god het een heele verwoesting aange richt. Het groote fabriekscomplex, dat zich tui den Boschweg tot aan de Constan ta!) Huygensstraat uitstrekt en tot vlak achter de huizen van de Heeren itraat doorloopt, beslaat een opper vlakte van 2400 M.2. Het telt drie aan- eeogebouwde gebouwen, twee hout- loodsen en een vierde gebouw, dat door een open gang van de overige ge- arbeiden, doch er met een overloop mede verbonden is. Het was in dit van de Heerenstraat af het verst in den Boschweg gelegen ge bouw, dat tegen, half twaalf de brand Uitbrak, in dit twee verdiepingen tel lende fabrieksgedeelte, dat in den Boschweg achter de woningen staat en dp de Constantijn Huygensstraat vrij uitkomt, zijn gevestigd de lakspuiterU beneden en boven aan den kant van den Boschweg en verder naar de andere z(jde gelijkvloers de expeditie- afdeeling en op dé eerste verdieping de voorraadzolder van 'meubelen en de bcitserü. Vonk/Uit spuitapparaat de I oorzaak. De vuurhaard bevond zich in de lak- ipuiterij. Terwijl het personeel aan het werk was, sprong'in de gelijkvloer- iche afdeeling plotseling een vonk uit het spuitapparaat waarin dus blijk baar een storing is ontstaan. Een steekvlam schoot omhoog en «oo verspreidde het vuur sich in deze uiterst brandbare omgeving, waar lak,en andere spuitmiddelen een zeer gewillig voedsel vormden, dat het personeel niets anders over bleef, dan direct de afdeeling te verlaten met achterlating van alles wat er sich in bevond, Met razende snelheid verspreidden ie vlammen zich, de ruiten in de spuiterij sprongen en weldra zocht het vuur zich een uitweg naar de eer- Ite verdieping en naar buiten. Bjj de dertig arbeiders, die in het gebouw werkten, voegden zich de zeventig man uit de overige fabrieks- geieelten dm te helpen, wat te helpen viel. Was er uit de spuiterij niets meer te redden, beter resultaat had men met de bussen en vaten met spuitlak en Cellulose, die buiten in de gang naast het gebouw stónden opgeslagen. Het personeel heeft zich verdienstelijk ge maakt door een groot aantal bussen naar veilige plaats te brengen. Alles heeft men niet meer kunnen bergen, eenlge bussen zijn met een isffe knal geëxploiteerd en dat wak kerde het vuur nog meer aan, dat jjmedig ook een paar houten schuur- "tfss in zijn greep opnam en voorts oversloeg op een vroegere woning aan «en Boschweg, die bij het bedrijf als magazijn van fineerhout eni voor een «jein gedeelte van ingrediënten voor de spuiterij in gebruik was. Groot alarm gemaakt Toen de brandweer met een motor- muit in den Boschweg voorreed, "tandde het aan die zijde als een "lutel. Het was te zien, dat het een ernstige brand w*s, waarom de opper- hrandmeester, ir.L. Sollewijn Gelpke, floot alarm maakte. Hierop rukte ook de tweede motorspuit uit, die stand plaats kreeg aan de Constantijn Huy gensstraat, in welke richting het vuur zich snel uitbreidde. Met drie stralen op elk der motorspuiten, die op de wa terleiding waren aangesloten en met een slang van de fabrieksbrandweer werd het blusschingswerk begonnen. Het water had dit effect, dat het vuur in de woning aan den Boschweg spoedig gebluscht was en dat in het fabrieksgebouw de hoog oplaaiende vlammen weldra inkrompen om plaats te maken voor een dikke rook, die aan alle kanten uit het fabrieks gedeelte puilde. De grijze walm onttrok langen tijd den omvang van het vuur aan het oog, maar dat het binnen ge ducht spookte, bewees de steeds toenemende rook. Het was duide lijk, dat het vuur was doorgeslagen van de spuiterij naar de andere afdeelingen, naar beitsertj en ex peditie. De fabriek- heeft volop werk en er was dus een groote voorraad meube len, eensdeels blanke, die nog bewerkt moesten worden en anderdeels afge werkte, die voor verzending gereed stonden. Maar overal was er hout, al dan niet met.lak en cellulose behan deld en dit bood ruim voedsel voor het vuur, dat zich hoe langer hoe meer naar den kant van de Constantijn Huy- genstraat uitbreidde. Hulp van alle zijden. De ingebouwde ligging van de eigen lijke vuurhaard maakte het blus schingswerk tot een moeilijke opgave. Vele meters slang moesten uitgerold worden en het was maar «goed, dat onze brandweer uitstekend van mate riaal voorzien is. De slangen moesten door poorten en gebouwen, over schuttingen en daken gebracht wor den om bij den brand te kunnen'ko- men. Alle brandmeesters, de heeren J. C. den Boer, J, Bokhoven, C. van Ëyk, J. L. Hulleman en H. de Meer waren aanwezig, het fabriekspersoneel hielp wat het kon, leden van de Duitsche weermacht waren te hulp gesneld, ieder werkte mede. De brandweerlie den, die het dichtst bij de uitpuilende rook de straalpijp hadden te hanteeren werden in verband met den giftigen aard van aceton.-dampen van^gasmas- kers voorzien, een ander had een zuur stofapparaat op, Uitbreiding voorkomen. De tactiek van de brandweer was er allereerst op gericht het vuur in te sluiten, teneinde uitbreiding naar de naastliggende panden te voorkomen. Daairn is zij geslaagd en toen het zoo ver was, werd de brand volgens alle regelen der kunst „verdronken". Het vuur was echter zeer hardnekkig en hoewel groote hoeveelheden water in het gebouw werden gespoten, heeft het anderhalf uur geduurd voor de brand jjebluscht was. Het geheele beneden gedeelte stond toen blank en het water, dat van de zolders stroomde, vormde over hêt geheele gebouw een waterval. Naar buiten is er betrekkelijk wei nig van te zien, dat de brand zoo hevig was. De muren zjjn overeind gebleven en de zolders liggen nog grootendeels. Ook een deel van het dak, maar zoo- 4fel te meer geeft het interieur een bMld van den grooten omvang van den brand. De spuiterij heeft het zwaarst te lijden gehad, deze is geheel uitgebrand en mede zijn de spuitin- stallaties vernield. In het overige ge deelte vertoonde voornamelijk de voorraad meubelen de sporen van den brand. BtlaipWe acharie. «abelen «ijn verbrand et gdeettelijk verkoeld en wat er in de expedtiernimte, die van den brand bet minst te verduren heeft gehad, stond, heeft «ware water schade gekregen. Het pand aan den, Boschweg b gedeeltelijk uitge- brandt. Al met al b er door vuur en water aanxienlijke schade aange richt. Zij wordt door verzekering gedekt. Een nieuwe vrachtauto kon uit de expeditie tijdig naar buiten gereden worden en ook is er nog een jroot vat spiritus geborgen, maar da is alles wat er gered kon worden. Het gebouw, waar de brand woedde, is 28 bij 17 meter groot en beslaat met zijn oppervlakte van 476 M.2 onge veer een vijfde van het geheele fa briekscomplex. Het is het laatste bij het bedrijf getrokken gedeelte en in" 1935 nieuw gebouwd. J De brand in dit belangrijke onder deel, waar de meubelen de laatste be werking moeten ondergaan en waar dus als het ware de eindproductie ge schiedt, beteekent uiteraard voor het bedrijf een stagnatie, doch men hoopt weer spoedig een oplossing te vinden, hl de andere-afdeelingen kan-de ar beid gewoon doorgaan. De waarnemend burgemeester, mr H. P. C. M. de Witt Wijnen, wethou der C. H. Koemans, de commissaris van politie, de heer C. Hess en de di recteur van de N.V. Goudsche Water leiding-Maatschappij, de heer J. Jaring, waren op het terrein aanwezig. De eigenaar van de fabriek, de heêr C. den Boer, was voor zaken uit de stad. Een groot aantal belangstellenden was naar dezen brand in het hart van het stadsdeel „De Korte Akkeren" ge komen. De politie had voor een goede afzetting gezorgd. Aan een alleenwonende 75-jarige vrouw heeft een onbekend gebleven man de textielkaart ontstolen. De be- rokkene vertelde, dat hij van Winter hulp kwam en toen hij binnen was, vroeg hij inzage van het trouwboekje en van de distributiebescheiden. Na het „onderzoek" was de textielkaart verdwenen. Naar aanleiding van dit tweede geval van diefstal van een textielkaart door een z.g. controleur, waarschuwt de commissaris van politie het publiek geen distributiebescheiden in handen te geven van personen, zich niet kunnen Iegitimeeren. WIE ZIJN DE EIGENAARS? De politie heeft in bgslag genomen twee zoo goed als nieuwe heeren rijwielen, die vermoedelijk van dief stal afkomstig zijn. Het eene is gemerkt Douglas no. 212983, zwart gelakt, rood-goud ge biesd, imitatie „Terry"-zadel merk „Cecil", banden gemerkt „Hevea- supra". Dit rijwiel is vermoedelijk in de maand Juli 1940 te Gouda ont vreemd. De andere fiets is van het merk „Elegant" no. 2307, zwart gelakt, goud gebiesd, zwart celluloid stuur, imitatie „Terr/'-zadel merk „Rexy" met „Monaco"-buitenbanden. De commissaris van politie verzoekt te worden bekend gemaakt met de eigenaren van de rijwielen. TWEE KAZEN VERDWENEN. Een besteller van de P. T. T. uit Den Haag heeft bij de politie aangifte ge daan, dat van drie kazen, die hij gis terochtend bij het uitladen «even op de balustrade van de trap op het perron had gelegd, er twee verdwenen zijn. fcrMrtondscI» PjjnstMtr Spitfodenrug? Rheumatiek? Lendenpijn? W! Ingez. Med. O 1450 9 Thalla-TheaterDe vrouw zonder ver leden (diet Albrecht Schoenhals, Sybille Schmitz en Maria voh Tas- nady). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Haremgeheimen (met Imperio Argentina). Op het tooneel: La Conchita en de twee Cabbaiero's. Aanvang 8,15 uur. Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Zondag 10.30 uur: Proces met ge sloten deuren (met Olga Tschechowa en Ivan Petrovitsch). Schouwburg.Bioscoop: Lajla (met Aino Taube en Ake Ohberg). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zon dag vanaf 3.30 uur. 11 Mei 9.30 uur Begin Bleekerssingel: Vertrek trainingswandeltocht athle- tiekvereeniging Achilles door de Krimpenerwaard. 11 Mei 10.30 uur O.N.A.-terrein: Ver trek wandeltocht 10 K.M. gymnas tiek- en athletiekvereeniging Excel sior. 12 Mei 10 uur Ter Gouw: Vergadering stemgerechtigde ingelanden Oost- polder in Schieland. 12 Mei 11 uur Öe Zalm: Openbare ver- kooping onroerende goederen door notaris J. van Kranenburg. 12 Mei 8 uur Voormalige Ambachts school: Cursus transportcolonne Roode Kruis dames. 13 Mei 2 uur Kon. 'Stearine Kaarsen fabriek Gouda: Jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeel houders. 14 Mei 7.30 uur Ned. Ger. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 14 Mei 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 14 Mei 7.30 uur Blauwe Kruis: Ouder avond schooi B, causerie A. in 't Veld, arts te 's-Gravenhage, onderwerp: Geneeskundig hygiënisch schooltoe zicht. 15 Mei 7.30 uur Blauwe Kruis: Leden vergadering Ned. Christen Vrouwen bond, vervolg lezing zr Mortier uit Inger Skram. 15 Mei 7.30 uur Daniël: Spreekbeurt Th. Woudwijk. 15 Mei 7.30 uur: Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 17 Mei 7 uur Kunstmin: Tooneel- avond Goudsche H.B.S.-vereeniging. 19 Mei 8 uur Blauwe Kruis: Jaarver gadering Vereeniging vait Vrijzinnig Hervormden. 21 Mei 8 uur Nieuwe Schouwburg: Uitvoering muzikale show „Zeg het met muziek" ten bate van de Neder- landsche gewondé militairen. 21 Mei 89 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned» Vereeniging voor luchtbescherming. 23 Mei 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis heeren. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te consulteeren de dokto ren N. Tom, Burg. Martenssingel 69 (telefoon 2609) en D. Bakker, Graaf Florisweg 30a (telefoon 3550). APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek Dee, Westhaven 14. RIJKSPOSTSPAARBANK. Op het postkantoor alhier, werd in April op de Rijkspostspaarbank inge legd ƒ41.915.93 en terugbetaald 68.990.54, derhalve meer terugbe taald ƒ27.074.61. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 13. GEREEDSCHAPTASCH WEGGENOMEN. Terwijl hij op het terrein van het Sint Jozef-paviljoen bezig'was markie zen pp te hangen, is van een stoffeer der te dezer stede een gereedschaptasch ontvreemd. HAREM-GEHEIMEN. Over betreven in de Oostenche paleizen ®n dia harem ia reeds veel geschreven, terwijl ook de film haar aandeel hierin meëgpiaien heeft ge leverd De hoofdfilm, die deze week op het programma ataati\,Harem-gehei- men" toont eens en ander van zeden en gewoonten der Rif-Kabylen, de bewoners van Spaansch Mkokko. „Harem-geheimen" is een product van Spaanschen bodem, dat tot" .stand kwam onder leiding van Spahje's meest vooraanstaanden filmregisseur, Florian Rey. Deze blijkt "feen goed kenner te zijn van het onderwerp, dat deze film béhandelt en evenzoo van de figuren die er hun aandeel in heb ben. Ais geheel vjlt de film zeer te roemen, wat voor een groot deel ook voor rekening komt van -de hoofdver tolkster, de Spaansehe zangeres en actrice Imperio Argentina. Door haar rustig en voornaam spel, gepaard aan haat Jraaie, zang, geeft jjj^yeel te ge nieten. Ook de overige actrices en ac teurs, allen volslagen onbekend voor den Nederlandsch bioscoopbezoeker, dragen- ieder op eigen wijze bij tèt het succes van „Harem-geheimen". De ensceneering is buitengewoon goed verzorgd; de buiten-opnamen werden alle ter plaatse in Spaansch Marokko dus vervaardigd en geven zoo een goeden indruk van dit roman tisch oord. De interieur-opnamen toonen op fraaie wijze de voorname weelde van een Marokkaansch paleis. Hei verhaal op zichzelf is vrij aen- voudig. Twee mannen, Abslam en Hamed, zonen van Kaids dingen bei den naar de liefde van de schoone zangeres Aixa (Imperio Argentina). Dit feit brengt veel moeilijkheden met zich, daar de strenge zeden en ge woonten die hier bestaan, voor beiden een ernstigen hinderpaal vormen, omdat Aixa een vrouw is, die tot geen der twee stammen behoort. Abslam blijkt echter de man met het sterkste karakter die, wanneer dat noodig schijnt, zich zelf wil opofferen om Aixa's geluk te verzekeren Gelukkig komt het zoover niet en smaakt hij de voldoening aan het eind van het ver haal de schoone zangeres de zijne te mogen noemen. Ook op het tooneel is er een aardige attractie in den vorm van het optreden der Spaansehe danseres La Conchita, begeleid door The 2 Cabbaiero's. Een aardig décor en goede belichting ver- hoogen de aantrekkelijkheid van J!* nummer. komen tl, dat rijn assistente meer vo<w hem beteekent. De sluier, die de onbe. kende omhult wordt weggenomen door de komst van een voortvluchtig mis dadiger, die de man Biykt te rijn van de medewerkster en tevens verloofde van den dokter. Dan wordt de ge schiedenis uitermate spannend, vol vaart volgt de eene verrassende ge beurtenis op de andere, zoodat men er geheel door meegesleept wordt naar t aandoenlijk, maar bevredigend slot Bewonderenswaardig speelt Sybilla Schtnitz de uiterst moeilijke rol van da vrouw zoneter verleden; feilloos is haar weergave Van deze moeilijke figuur Albrecht Sfchoenhals speelt zijn rol van dr. Entrupt) eveneens uitstekend. Voor treffelijk is het tegenspel van Maria van Tasnady, als Ruth de jaloersche, die tracht kost wat het kost haar mededingster te verdringen. Bernhardt Mmette typeert met een bijzonder» flair den misdadiger, die alleen doof brutaliteit nog een kans heeft In het voorprogramma draait een wintersportfilmpje van een skitocht dit DE VROUW ZONDER VERLEDEN Heel ongewoon, maar desondanks volkomen logisch, is de geschiedenis die de film „De vrouw zonder ver leden Thalia's hoofdnummer voor deze week, vertelt, en deze rolpprent maakt tot een welgeslaagde combinatie. Een geschiedenis die sterk gecompli ceerd is, doch op een zoodanige wijze/ wordt afgewikkeld, dat ze niet ver/ moeit en toch ook niets te gissen over laat. Een der hoofdfiguren is /dr Entrupp, een jonge geleerde, die /rich geheel aan de onderzoekingen^ aan gaande tropische ziekten wil Wijden, zeer tegen den wil van Consul Will- man, den man, die zijn studiè .bekostig de en verlangt, dat, hij een pfactijk op bouwt en een gezin sticht' met zijn dpchter Ruth als echtgenoóte. Op den avond van de verloving van dr Entrupp piet Ruth gebeurt er een auto-ongeluk. Het slachtoffer, een charmante jonge vrouw, blijkt haar /geheugen kwijt. Daar in haar taschié niets gevonden wordt dan een revgjver met één afge schoten patroon, ymdt de politie aan leiding om te trachten het raadsel, dat haar omhiilt op te lossen. Als dr Entrupp bemerkt, dat /Zijn patiënte, na haar lichamelijk hérstel, blijken geeft, dat haar veel vaé de medische wetenschap niet onbekend is, stelt hij haar als zijn assistente/ aan en dit maakt Ruth jaloerse)/ zij draagt een particulier detective op het mysterie rondom de onbekende te ontsluieren. Vrij rustig, maar aantrekkelijk en boeiend blijft het filmverhaal, tot, nadat Entrupp een serum tegen malaria heeft ontdekt, op zichzelf een proef heeft genomen en b)j zijn herstel- tot de conclusie ge- Tot nader aankondiging is het Spaar* dersbad Gouda eiken werkdag, uitge zonderd des Zaterdags, gesloten van 1 tot 4 uur. Des Zondags geopend van half IJ tot 1 uur. Ingez. Med. G 1474 10 LAJLA. Eindelooze sneeuwvlakten vormen het prachtige décor van de subliems film „Lajla", die deze week iji da Schouwburg-Bioscoop wordt vertoond. In het kleine dorpje Karasjpk, ge legen in het Noordelijkste gedeelta van Lapland, komen elk jaar tegen Kerstmis de Lappen van heinde en ver samen om er hun inkoopen t» doen, om in het kleine/ kerkje te trouwen of er hun kinderen te laten doopen. Ook de Noorsche koopman Lind is met vrouw, kind en dienst maagd op weg gegaan/naar Karasjok, maar onderweg worden zij aangeval len door wolven, en/de dienstmaagd komt om het leven/ Het kind wordt gered, doordat de „Akja", de Slede- wieg, bij de achtervolging van da slede wbrdt geslingerd en een berg helling afglijdt. Hier wordt zij gevonden door den wolvenjager Jampa, den knecht van den rijken A/lak. Deze laatste heeft al lang gehoopt op een kind en hij besuit het meisje als dochter aan te nemen. Allen houden evenveel van de kleine Lajla. Toch besluiten zij, na een moeilijke gewetensstrijd, Lajla weer teéug te brengen naar haar vader en moeder, als zij hooren, dat die nog leven en veel verdriet over het verlies van hun kind hebben. De vader en moeder blijken echter intus- ;scben gestorven te zijn aan de pest en zöo komt zij weer terug' bü haar goede pleegouders. Als Lajla volwassen is, zoekt haar vader een echtgenoot voor haar, maar Lajla wordt Xater verliefd op den zoon van den dteninee, die echter geen Lap is. In den ntecht voor haar huwe lijk wil zij samegl met hem vluchten, maar de wolven overvallen hem en al vecht hij dapper, zwaar gewond blijft hij liggen en Lajla wacht tever geefs op hem. Toch komt alles terecht, want da trouwe Jampa, op weg om Lajla op den trouweloozen Anders te wreken, vindt hem en brengt hem bij Lajla. Mooi zijn in deze Scandinavischs film de natuuropnamen, spannend ds strijd tegen de wolven, interessant de talrijke eeuwenoude volksgebruiken, maar wat bovenal deze film zoo ont roerend mooi doet zijn, dat zijn da Onbedorven, echt-menschelijke figuren van Jampa, van Aslak en zijn vrouw, van den versmaden bruidegom en toch ook van den gestrengen dominee. Zuivere mensehei ijkheid en ziele- grootheid dragen deze film en lieten niet na diepen indruk te maken op het talrijke publiek. In het voorprogramma gaan de jour naals en een leerzame documentaire film over het atreven van de menschheid naar licht, het vervaar digen van glas en moderne toepassin gen daarvan. (Nadruk varboden.) Met de schoenen in de hand, snelde ytsula de richting terug, vanwaar •vfekorrien was. Daar, waar de «•chjes haar aan de oogeo der me- "jfle. souwei aan die uit het huis "««rokken, bleef zij staan en drukte r*"r tand tegen haar wild kloppend r*n- Zi) dacht wanhopig na, hoe rij Tm ,°n'ei'en vandaan kon komen, "tehjktrtjjd stormden aanklachten *fla zichzelf op haar aan, hoe had 2® kunnen ondernemen? Had zjj «iet kunnen vermoeden, dat het wü kwpeo? Om dat te bereiken, jt ril zich in het hoofd had gezet, Zri «4 een minder gevaarvollen tja r®"® kiezen... Maar neen, sriüLuj?* het moeten zijn, waar- rta«*tlk alleen, omdat hjj gevaarvol tomantisch was. Het fauitenge- J™* *»s altijd een zwakheid van ut rij in da vaL g/OM, niet, wat zij had verteld, «sa aJL h**r— enfin, wat had zij Wato 0Te.rweïin*en? Weg moest •oders bestond ar op het Als zü eens probeerde bij de buren te komen? Niet di&r, waar de brand weer werkte, maar daar aan den an deren kant van Wenkhusen's huis. Maar als daar honden waren of Joost mocht weten wat anders? Zou dat die geheele verloren zaak niet nog verergeren? Welk een situatie! De jonge dame, die daar in de geleende japon tus- schen het groen kroop, de te groote schoenen naast zich en met een blik vol angst in het rond staarde, was dat dezelfde, die sedert anderhalf jaar de koele en zakelijke secretaresse van mijnheer GO liner was? Göllner... Ursula's gezicht werd donkerrood. Als hij mij nu kon kien, dacht zij, was het afgeloopen! t U bent de verstandigste vrouw, die ik ooit heb gekend, had hij on langs nog gezegd. Flink, bezon nen, beheerscht en resoluut, ik kan mij niet voorstellen, dat iets wat u begint, mis zou loopen. Ja, het was werkelijk goed, dat hij baar nu niet zien kon... De stilte om haar heen werd grie zelig. Haar verdwijning moest nu al lang gemerkt zijn. Waarom zocht men haar niet? Zij waa immers voor Wehkhusen al lang een gevaar lijk iemand. En desondanks deze stilte. Ursula maakte, onder de bescher ming der boschjes, een grooten om weg okn de villa en bereikte een plek, van waar zij het huis en het meer kon overzien, Tegelijk ontdekte ril een groepje menschen, dat in groote opwinding scheen te zijn. De lucht flikkerde sterk en het kostte haar inspanning de menschen te herkennen, maar toen wist zij op eens, dat het Wenkhusen, Eliie en de man met den stroohoed waren, die druk met elkaar spraken. Toen van uit het meer het gebrom van een motor gehoord werd, gingen allen naar den steiger. Ursula richtte zich een weinig op en kon zien, dat het Frits Wenkhusen was, die van het eiland terugkwam, vanwaar hij, in opdracht van zijn vader, de boot had teruggehaald. De boot? Neen, waarachtig, hij had geen boot op sleeptouw. Waarom had hij de boot niet meegebracht? Ursula begreep het niet en zij had er iets voor gegeven, de opgewonden discussie op den steiger mede aan te hooren. Frits sprak en wees telkens naar het eüand. Hij had zeker de boot niet kunnen vinden. Tenslotte gingen allen haastig naar het huia terug, waar zij verdwenen. Ursula wreef verward over warm voorhoofd. Frits Wenkhj had haar boot niet meegebracht. Dat beteekende, dat zij hera goed verborgen had. En deze zekerheid gaf haar plotseling een plan in, dat haar gelukkig maakte. Terug naar het eüand, hals over kop terugl En dan met de boot de vlucht onderno men. Merkwaardig boa een gedachte de zenuwen tot rust kan brengen. Ursula had het gevbel gered te zijn, Zjj wist, dat dit gevoel volstrekt niet ge rechtvaardigd was, maar zij zag zich -opeens buiten gevaar. Men zou het geheele huis doorzoeken en waar schijnlijk ook den^tuin, maar op de gedachte, dat de verdwenene de vlucht over het water had genomen, zou men stellig niet komen. Ursula rende, zorgvuldig in het groen dekking zoekend, naar het wa ter, maar plotseling bleef zij staan. Haar badcostuum was bij Ellie. Daar had zij tot hu toe niet aan ge dacht en déze schrik beinvloedde haar ondernemingslust in groote mate. Onmogelijk om achttien hon derd meter/ in een japon te zwem men. En ponder japon? Zij wees dezen inOal van de hand, maar dan werd het haar duideiyk, dat zij absoluut geen keus had. Ieder oogenblik kon,van uit de villa haar lot bezegeld worden en eigenlük Vas het al heel vreemd, dat dit nog niet beurd was. Zonder jurk dus. Natuuriyk zonder jurk, later moest zy maar zien, hoe zy zich redde. Zy moest een uitweg vinden... Zy liep verder en ontdekte plotse ling de chauffeurswoning, zy hoorde stemmen. Duidelijkonderscheidde zy een mannen- en een vrouwenstem. Het was Lorenz, die met zyn vrouw praatte, zy was zoo dicht bij het huis, dat rii woord voor woord kon verstaan. By de filmactrice? vroeg de vrouw. Ja, antwoordde de man, de beambte heeft het zelf verteld. Zy schijnen met hun drieën te zün ge weest, hebben ramen uitgesneden en zün zoo in de villa gekomen. In huia sliepen zy aRen en de kerels hebben meegenomen wat zü konden vinden. Maar hoe kwam dan die rug zak hier? De knapen hebben een boot ge had. Na de inbraak by de film actrice moet iets hen ervan hebben afgehouden, over het meer te gaan. Misschien patrouilleerde er een wa- terpolitieboot. Dat "zullen wü nog hooren. In ieder geval roeide de ben de hier door de bocht en -ging aan land. Dat zy by Wenkhusea wilden inbreken, geloof ik niet en de beamb te ook niet. Zy wilden zeker door den tuin naar de straat. Toen zy bezig waren hun buit en .hun werktuigen aan land te brengen, begon het hier naast. De vlamnjgn verlichtten den omtrek. En toen zyn zy hals over kop gevlucht, weer in de boot. En in de haast is de rugzak blpven liggen. Dan heb ik toch goed gezien, triomfeerde de Vrouw. Eerst zag ik één man en daarna nog één. De man bromde iets onverstaan baars. En wat is er met die juffrouw? wilde de vrouw weten. Die daar straks kwam aan zwemmen? Geen idee, maar Joost zal mjj halen, als die niet iets met de kérels te maken had. WaarachynUjk heeft men haar uitgestuurd," om te hooren, wat er met hun werktuigen is gebeurd, Heb je dat tegen Wenkhusen ge zegd? Natuuriyk en tegen den beambte ook. Dan wordt zy gearresteerd. Absoluut. De vrouw begon uitgebreid te ver tellen, wat zy dien nacht had gezien. De antwoorden van den man werden kort en tenslotte zweeg hy. Kom binnen, klonk het dan, het eten is klaar. Ik ga eerst nog even naar de villa. Misschien hoor ik iets nieuws, Ursula verschool zich angstig ach ter het boschje. Dadeiyk daarop kwam Lorenz voorby. Zq herkende in hem den man, die toen zy aange zwommen kwam, naast Ellie had ge staan en haar zoo zonderling bad aangekeken. Ursula had hem de oogen kunnen uitkrabben. Aan hem dankte zy dus haar lot, den idioot. Zy keek Lorenz na, die met da handen in de zakken verder slenter de, eenmaal staan bleef om over het water uit te zien, dan verder ging en eindeiyk achter een buiging van den weg verdween. De vrouw in het huis rinkelde met vaten. Van deze zjjde scheen dus geen gevaar te duchten. Ursula haal de diep adem en zette haar weg langs het chauffeurshuis voort Zy stond hier san het einde van da Wenkhusensche bezitting, boschjes maakten haar van uit de villa on zichtbaar. Een heerRfke stilt» omgaf baar, (Wordt nttvolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3