WELKE BONNEN ZIJN GELDIG? Amerika en de oorlog EERSTE BLAD WOENSDAG 21 M|I 194, Geen inlichtingen over Fransche berichten betreffende bemiddeling van de V.S. „Zekere dingen mogen niet naar Amerika overslaan", aldus mevr. Roosevelt KROATIE'S NAASTE TOEKOMST. Het bestuur der nieuwe Italiaansche gebieden. De strijd in China. Amerika en Ierland. TURKSCH OORDEEL OVER DE ENGELSCHE VLOOT. De geest van Nelsón ontbreekt. VLOTTE ONDERHANDE LINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN RUSLAND Het wederzüdsch leveringsprogramma moet effectief gemaakt worden. EN IJSLAND DENEMARKEN. Het Unieverdrag opgeheven. De oorlog ter zee. De capitulatie in Oost- Af rika. Korte berichten. JISTRIBUTIENIEUWS. '/"S; blad New-York Sun publiceert, ontvangt het plan van Hul! met zeer groote scepsia. In dit artikel wordt gezegd, dat van een staatsman, wiens geheele leven gewijd was aan den strijd voor den vrijen handel,» niets anders kon worden verwacht:- Hem komen de economische problemen der wereld al te eenvoudig voor. Tot een naar alle kanten bevredigende oplossing van deze problemen is volgens de opvat ting van Huil niet anders noodig dan de vorming van een internationale be langengemeenschap. De N e w-Y o r k Sun -verklaart hierover, dat het vol strekt twijfelachtig is, of de na-oor logswereld rijp zal zijn voor derge lijke eenvoudige beginselen. Op ée gistere» op het Witte Hals gebonden persconferentie heeft een correspondent de vraag gesteld of de staatssecretaris Iets san kannen ntededcelen over de berichten uit Vichy, volgaas welke de Partjsche pers melding maakt van een bemid deling van Amerika, in den Euro peesehen oorlog. De seeretaris ant woordde, dat hij hierover geen en kele inlichting had. Op de vraag of tusschen de Ame- rikaaneche regeering en de andere Amerikaanscbe republieken reeds eenigerlei besprekingen zijn gevoerd over den status van de in de Caraibi- sche zee gelegen Fransche bezittingen, antwoordde de secretaris ontkennend en voegde hieraan toe, dat hij wat betreft het eiland Martinique zou kun nen zeggen, dat Amerika natuurlijk bepaalde belangen heeft, vooral wat betreft het ter beschikking stellen van voldoende levensmiddelen en voorra den voor het normale levensonderhoud. Deze gezichtspunten zullen steeds en in ieder geval in het oog wörden ge- houden. - Verklaring van mevrouw Roasevelt. Op de doorreis door Portland in Maine heeft mevrouw Roosevelt ver klaard, dat er zekere dingen zijn, die niet naar Amerika mogen over slaan zoo meldt Associated Press. De opvatting grijpt om zich heen, dat de ineenstorting van. Engeland de ineenstorting zou beteekenen van- de verdediging der Ver. Sta ten. DE REDEVOERING VAN HULL. De Zondag door Cordell Huil uitge sproken redevoering staat in het mid delpunt van de politieke belangstel ling. De eenige tot dusver ontvangen diepgaande bespreking, die het dag- „WIJ DRIJVEN NAAR DEN OORLOG". Oihet opschrift „Wij drijven naar den oortfcg" verklaart de New- York World Telegram Dins dag in een hoofdartikel, dat de bevol-, king van Washington en de groote Steden in het Oosten van de Ver. Sta ten de sombere overtuiging heeft, dat de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog nog hoogstens een kwestie van weken is. Het Amerikaansche pu bliek is zich er van bewust, dat begint de geheele natie reeds te merken, dat het door deze minderheid naar den afgrond wordt gedreven. Ondanks de vele oorlogszuchtige redevoeringen van hooggeplaatste Amerikaansche per soonlijkheden is er geen geestdrift voor den oorlog in de Ver. Staten. De natie is integendeel onzeker, terughoudend en. verdeeld van meening. DE FALKLANDEILANDEN. De democratische afgevaardigde Young heeft voorgesteld, dat het Con gres en de j regeering Engeland er toe moesten brengen de Falklandeilanden terug te geven aan Argentinië. Onge veer honderd jaar geleden heeft En geland zich deze eilanden toegeëigend. Argentinië heeft steeds het Engelsche recht van bezit bestreden. Engeland heeft de gewoonte allen om hulp te vragen en niets daarvoor in ruil te geven. De Engelschen moeten blij zijn, de eilanden weer te kunnen afstaan. BASTIANINI GOUVERNEUR VAN DALMATIË. In kringen uit de omgeving van de Kroatische regeering wordt verklaard, dat door de uitroeping van den hertog van Spoleto tot koning en dobr de Italiaanse!»-Kroatische overeenkomsten de grondslag van de souvereiniteit van Kroatië verzekerd en zijn interna tionale positie voorgoed gevestigd ^s. De komende weken zullen gewijd zijn aan den verderen binnenlandschefi op- bouwarbeid. Weldra is de staat dan naar binnen en naar buiten geconso lideerd,, zoodat de kroning kan ge schieden als uitdrukking hiervan. In middels hoopt men ook de grenzen van Kroatiëaan alle zijden definitief be paald ie hebben. Aan de kroningsulechtigheid zal vol gens een blijkbaar geïnspireerd bericht van de Hr v a t s k i ^jab o d de vor ming van een volksvertegenwoordiging vodjtefgaan die vertegen van* alle gebieden, standen en gods diensten zal omvatten. Deze volksver tegen woftrdigers zullen ook de troons bestijging van den hertog Van Spoleto plechtig moeten bevestigen. Men is niet voornemens een afgeronde grond wet op te stellen, doch de grondbegin selen zullen naar het voorbeeld der autoritaire stateh overeenkomstig de behoeften organisch ontwikkeld wor den. i;/ Bij decreet is dg positie van de door Italië geannexeerde voormalige Joego slavische gebieden als volgt geregeld: 1. Deze gebieden worden een deel van het Koninkrijk Italië. 2. De gebiedsdeelen, die grenzen aan de provincie Fiume en de eilan den Veglië en -Arbe, worden .ingelijfd bij de provincie Fiume. 3. De overige gebieden en de andere Dalmatijpsche eilanden vormen samen met de voormalige provincie Zara het gouvernement Dalmatie, dat de pro vincies Zara. Spalato en Cattaro om-' vat. 4. De grenzen van de Dalmatijnsche provincies zullen by decreet vastge steld worden, pit zal ook de bevoegd- 7ow van d€n «ouverneur en zijn be trekkingen tot de prefecten van 'deze provincies bepalen. De gouverneur zal te Zara zetelen en rechtstreeks staan onder den duce als hoofd 'der regee ring. De gemeenten Spalato en Cirzoli krijgen een bijzonder bestuursstelsel 8. De koninklijke' regeering is ge machtigd in genoemde gebieden de grpndwet en de andere wetten van het koninkrijk te publiceeren en de noöd- zakelijke bepalingen'uit de vaardigen «n deze in overeenstemming te bren gen met de daar geldige wetgeving. 6. Tot nieuwe bepalingen uitgevaar digd worden blijven in de genoemde gebieden de nonnen van burgerlijk bestuur 'en rechtspraak' van kracht, die door de Italiaansche militairebe zettingsautoriteiten afgekondigd zyn. De gouverneur van Dalmatie en de de genoemde gebieden de werkzaam- regeeringaprefect van Fiume zullen in neden verrichten, die reeds den civie- len commissaris opgedragen, zijn. De vroegere Italiaansche arfibassa deur te Londen, Bastianini, is bij ko ninklijk decreet tftöoemd tot gouver neur van Dalmatië. VIJF CHINEESCHE DIVISIES GEDEELTELIJK VERNIETIGD. Naar de woordvoerder van het Japansche opperbevfel bekend gemaakt beeft, zijn de Japansch-Cbineesche ge vechten, die half Mei bij Tsjoeki, honderd kilometer ten Zuiden van Hangtsjau, haar hoogtepunt bereikten, geëindigd met de gedeeltelijke vernie tiging van vijf Chineesche divisies. Verscheidene hgoge officieren en staf officieren werden gevangen genomen. Het aantal gesneuvelden aan Chinee sche zijde heeft men nog niet kunnen vaststellen, doch het wordt door de Japanners op meer dan 20.000 ge- taxeerjjr-p^* Japan vast besloten te overwinnen. Japan is vast besloten het Chinee sche incident met eigen middelen zegevierendte beëindigen, zoo heeft volgens een bericht uit Nanking, lt.- kol. Iwasaki, chef van de persafdee- iing der Japansche troepen in China verklaard. Iwasaki sprak categorisch berichten uit New York en Washington tegen, vblgens welke zoogenaamd de. Japan, sche autoriteiten vredesonderhandelin gen tusschèn Japan en China door be middeling van de V.S. zouden hebben voorgesteld. Het recente opleven van de militaire activiteit aan alle fronten, zoo zeide Iwasaki, vormt een ondub belzinnig bewijs, dat de van aanvan gende vredesbesprekingen sprekende berichten valsch zijn. Japans politiek jegens China is ongewijzigd en" er is slechts één weg naar het zegevierend eindigen van het Chineesch-Japansche conflict. SCHEPEN EN LEVENSMIDDELEN. President Roosevelt heeft Dinsdag in de persconferentie medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering de Ier- sche regeering twee schepen heeft aan geboden ten verkoop of om te char teren, benevens levensmiddelen ter waarde van een half millioen dollar voor de lersche burgerbevolking. De beide schepenzouden met lersche be manning onder* lersche vlag varen. Aan het aanbod is geen enkele voor waarde verbonden. Ten opzichte van de missie van den Ierschen minister van defensie, Aiken, die in de Ver. Staten oorlogstuig wilde koopen, gaf Roosevelt ontwijkende ant- wèoiUen. Uit betrouwbare bron ver luidt echter aldus het D.N.B., dat deze weiisch van Ierland van de hand is gewezen. HET BELANG VAN DE STEUN PUNTEN. De Turksche generaal Sabis schrijft in de Tasviri Ef'kar: By de Engelsche vloot heerscht niet de geest van Nelson. Zoo kon zij de Duitsche Narvikoperatie niet verhin deren. De Duitsche vloot in haar plaats zou deze operatie onmogelijk hebben gemaakt. Ook ter zee heeft Duitsch- land dus het initiatief. Engeland lijdt aangebrek aan torpedojagers ei» vlieg tuigen, een gibrek. dat ook de Ver. Staten niet kunnen opheffen. In een prognose op de oorlogvoering in 1941 komt generaal Arkilet in de Cumhurijrettot de verlalaring, dat wanneer Engeland van den Balkan, het'Suezkanaal, Gibraltar en het Na- bye Oosten zal zyn verdreven zyn positie in Indië zeer geschokt zal zyn. Wan-neec- de blokkade het eiland ver der afsluit, zal Engeland den oorlog verliezen. De doodsteek wordt op den Atlantischen Oceaan gegeven en op het Engelsche eiland. Benice schrijft in de Sontele- gr af, dat Frankrijk zijn toekomst heeft gered ten koste van yet heden, wannere het door nieuwe overeenkom sten besluit tot samenwerking met Duitschland. De positie der Engelsche Vloot In de Middeflandsche Zee. De zee-strategische positie van Enge land in de Middeilandsche Zee vormt het onderwerp van een beschouwing van den Duitschen vlootdeskundige, schout by nacht Carl Taegert. Hij schrijft, dat thans voor Engeland de oude ervaring bevestigd wordt, dat de heerschappij ter zee van een mari- tiemen staat begint tj|M(rgnftelen, wan neer hy niet meer zeker is van zijn steunpunten. Dat dit op het oogenblik het geval is toont Ae schrijver aan met de volgende punten: 1. De enkele, nog zelfstandige staten aan de Middeilandsche Zee staan thans niet meer, zooals voor den veldtocht op den Balkan onder den overheerschenden invloed van Enge land. Voor de algemeene zee-stra tegische hoofdtaak der Engelsche vloot, de beveiliging van het 3800 km. lange traject van Gibraltar naar Port Said zyn de eens onbeperkte heerschers op de Middeilandsche Zee uitsluitend aangewezen op de eigen steunpunten. 2. De eigen steunpunten hebben niet meer de beteekenis van vroeger. Op Gibraltar zijn reeds verscheidene maien verliezen berokkende lucht aanvallen-ondernomen door Italiaan sche toestellen en „vliegtuigen van onbekende nationaliteit". De moge lijkheid van zulke aanvallen is er nog steeds. Mai'ta is door voortdurende luchtaanvallen zoo geschokt, dat het door zware zeestrydkrachten nog nau welijks gebruikt wordt. Ook Alexan- drië en het Suezkanaai zyn reeds blootgesteld geweest aan sterke aan vallen 3. De huidige hoofdtaak van de Engelsche vloot, verhindering van het zenden van versterkingen naar Duitsch-Itaiiaansche troepen in Noord- Afrika, is niet meer uitvoerbaar De weg tusschen Sicilië en Tripolis is slechts 500 km breed, d.w.z. voor snelle vaartuigen ongeveer de afstand van een halven dagmarsch. Boven dien kunnen de thans in groote getale in Griek-er land beschikbaar worden de Duitsche duikbommenwerpers te zamen met de sterke Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten de nood zakelijke ravitailleering voor Noord Afrika verzekeren. De Berlijnsche corr. van Het V a d. telefoneert: Alles wijst er op, dat de aangekon digde onderhandelingen tusschen Rus land en Duitschland aan den gang zyn en goed vlotten. Het gaat er daarby in de eerste plaats om het wederzijd- sche leveringsprogramma effectief te maken. Een en ander geeft aanleiding tot verspreiding van geruchten in binnen- en buitenland, welke pf vol komen ongegrond óf fantastisch over dreven zijn. Van een ruiling van grondgebied of dergelijke is natuur lijk in het geheel geen sprake. Veel eer zal men moeten denken aan een regeling, gelykend op die, welke eer tijds met Roemenië tot stand is geko men en waarby Roemenië zich ver plichtte tot levering van het agra rische productie-overschot, terwyi Duitschland zich belastte met de sty- ging van de productie met behulp van machines, meststoffen en technische hulpkrachten. Beidérzijds is men tot tegemoet koming geneigd en de veronderstel ling ligt voor de hand, -dat na de af sluiting van dit verdrag Duitschland een welwillende houding zal aan nemen ten opzichte van het oude streven van Rusland in de richting van Voorazië. DÉ FRANSCHE SCHEPEN IjK AMERIKA De Fransche ambassadeur, Henry Haye, -heeft Dinsdag by den minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, een protest ingediend tegen het optreden der V.S. tegen Fransche schepen in Amerikaansche Havens. Stockholms Tidningen meldt, dat de IJsiandsche zaakge lastigde te Stockholm verklaard heeft dat de nieuwe toestand ge noopt heeft to| het besluit van het IJsiandsche' Alting IJsland tot een onafhankeiijken staat te ver klaren en de Unie met Denemarken op te heffen. I» strijd mei bepalingen. Berlingske Tidende ver neemt via Stockholm uit Reykjavik, dat bet IJsiandsche Alting zou heb ben besloten het Unieverdrag met Denemarken niet te verlengen. Uit Deensche politieke kringen ver luidt hieromtrent, dat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de be palingen uit het Unieverdrag van 1918, want volgens paragraaf 18 daar van heeft het IJsiandsche Alting slechts het recht te besluiten tot het openen van onderhandelingen over herziening van dit verdrag. De IJsiandsche gezant te Kopénha- gen, Svem Bjoernsson, die genoemd wordt als candidaat voor deri pOst van IJslandsch staatshoofd, bevindt zich op het oogenblik niet in Denemarken. Deensche regeering weet van niets. De Berlingske Aftonavis beweert van Deensche -»eeringszijde vernomen te hebben, dat' men nog geenerlei mededeeling omtrent beslui ten van het IJsiandsche Alting ont vangen heeft. De regeerihg neemt een afwachtende houding gan. Mededeeling van IJsland- schen zaakgelastigde. De IJsiandsche zaakgelastigde in Kopenhagen heeft Dinsdag op instruc tie van zijn regeeripg de Deensche regeering medegedeeld, dat het IJs iandsche Alting ep 17 Mei met alge meene stemmen het volgende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft het recht verkre gen tot definitieve opheffing van den bond met Denemarken, aangezien Denemarken niet in staat was zijn uit de bondsovereenkoicr' tusschen IJs land en Denemarken van 1918 de tegenover IJsland aanvaarde verplich tingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bondsoverc komst te vernieuwen, ai acht het hp grond van de beersehende omstandigheden niet doelmatig formeel den bond ge heel op te heffen en een nieuwe staats orde in te stellen, hetgeen echter niet langer dan tot het einde van den oor- lor achte: .vege mag blijven. 2. Het Alting maakt ais zijn doe) bekend IJsland ie maken tot een re publiek, ze a de bond met Dene marken ook formeel is opgeheven. Dl STRIJD TT HEN DE ENGELSCHE TANK VLOOT. Ter aanvulling van het weermachta- berioht van gisteren verneemt het D.N.B.: In tegenstelling tot den wereldoor log is tegenwoordig: 1. de geheele Engelschle oorlogsvloot en een groot deel van de koopvaardyvloot van oliestookinstaliaties voorzien; 2. het olieverbruik van het luchtwapen is een veelvoud van dat tijdens den wereldoorlog; 3. als gevolg van de motoriseering en de groote behoeften van het pantserwapen heeft de voor ziening van het leger eveneens onver- geiykelijk veel grootere hoeveelheden van deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden en 4. het olieverbruik van de industrie is aanzienlijk toegenomen. In dit licht blijkt de geheele betee kenis der successen van het Duitsche luchtwapen en de duikbooten, die de laatste dagen ten nadeele van de En gelsche olievoorziening bereikt zijn. Na de tankbooten, waarvan eergiste ren gemeld was, dat zij tot zinken ge bracht en vernietigd waren, maakt het weermachtbericht van gisteren een nieuw treffend stieces van onze düik- booten bekend in de vernietiging van een konvooi tankbooten en het tot zinken brengen van 33.000 brt. Uit een voorbeeld moge blijken welke geweldige hoeveelheden stook olie een oorlogsvloot in actie heden ten dage noodig heeft. Een Engelseh slagschip van de Malaya-klasse, dat sedert maanden in de Middeilandsche Zee optreedt, verbruikt op een tocht zonder maximum-snelheid op het tra ject GibraltarMalta en terug bij een uurverbruik van 12—15 ton ongeveer 1400 ton. Het verlies nu, dat de Brit- sche olievoorziening door de vernie tiging van dit eene konvooi tankboo ten heeft geleden, blijkt hieruit, dat de 46000 ton olie, die de vernietigde schepen konden laden, voldoende zyn voor een eskader van vijf slagschepen van de Malaya-klasse tijdens een tocht van. 15.320 zeemijlen of 28 342 km. Dit eskader had dus met (ieze hoeveelheid olie, die thans verloren gegaan is, van Wilhelmshaven naar Kaap Hoorn aan de Zuidpunt van Zuid-Amerika en terug kunnen varen. TELEGRAM VAN VICTOR EMMANUEL AAN DEN HERTOG VAN AOSTA. De koning-keizer van Italië Victor Emmanuel heeft den hertog van/Aosta een telegram gezonden van dën vol genden inhoud: „Ik heb je houding als bevelhebber en soldaat met levendige deelneming en trots gevolgd. Ik heb je de gouden medaille voor dapperheid verleend met den wensch in jouw persoon ook hen te onderscheiden, die onder je bevel hebben gestreden en zich jegens het vaderland verdienstelijk hebben gemaakt." U MILLIOEN KRIJGSGEVANGEN»» IN DUITSCHLAND Uit een artikel van Oberregierun- i rilt dr. Stothfang in het tudscjiS l Deutsche Verwaltung bJS? 1 dat thans 1.3 millioen krygsgevan».! I nen in het Duitsche economise!,e ie'» 1 werkzaam zyn. Men hoopt op verm» 1 dering van dit aantal, waarmee voorsi I de landbouw gebaat zou zyn, als volg van de groote aantallen krijesS" vange'nen, die in het Zuid-Oosten ,1 maakt zyn. De. Britsche admiraliteit maakr 1 volgens Reuter- bekend, dat het hul» I schip der' marine, Amito, tot zink» j gebracht is. De Britsche admiraliteit heeft I het verlies van den gewapenden koon. 3 vaarder Suserion en den mijnm. -I veger Uberoy bekendgemaakt. Duitsche stuka's hebben gister, 1 ochtend een succesvollen aanval re- daan op de haven La Valeria, aldm 't DJI.B. Haveninstallaties, luchtdoel- stellingen en zoeklichten werden eoed I gebombardeerd. M j De Fransche minister van Oor- log, generaal Huntziger, heeft beslo. ton nog een contingent van de lich- 1 ting 1938 per 10 Juni naar huis te zenden. In aanmerking komen alle gemobiliseerden, die in Mei 1919 zna geboren, benevens alle gemobiliseer- den van de lichting 1932, die lid zijn van een gezin met vyf kinderen Reuter meldt, dat de stakers op de rubberplantages in den Maleischen staat Selangor den arbeid hervat heb- ben. Meer dan tweehonderd personen zouden gearresteerd zyn. Volgens Reuter heeft de plaats, vervangende premier van Australië, Fadden, in een gisteren afgelegde verklaring nieuwe rationalisatie-maat regelen in de Australische industrie aangekondigd, die veel ingrijpender zijn dan men tot dusver had kunnen vermoeden. De burgerbevolking moet rekenen op toenemende beperking van de belangrijkste leveranties. ARTIKEL. BON DUUR. HOEVEELHEID. Aardappelen 02 Aardap.kaart t/m. 25 (2'8) Mei 144 k g. Bloem BI. 8 t/m. 15 Juni 50 gram roggebrood of 50 gram ander brood of 44 rantsoen gebak óf 35 gram meel of bloem Boter of margarine Bo. 15 Bo. 17 Bo. 16 t/m. 25 Mei 26 Mei t/m 11 Juni t/m. 25 (28) Mei Boterkaart 44 p. boter. Vetkaart 4Lp. boter of margarine. j 44 pond boter Brood Br. 18 Br. 20 t/m. 24 (28) Mei t/m. 24 (28) Mei 100 gr roggebrood of 100 gr. ander t brood of 1 rantsoen gebak Eieren A. 96 t/m. 25 (28) Mei 1 kippen, of eendenei Qebak Br. 18 Br. 20 t/m. 24 (28) Mei t/m. 24 (28) Mei 1 rantsoen Gort, Gortmout of Grutten A. 25 21 April t/m. 15,Jn|ii 44 pond Havermout,, Havervlokken, Gort of Grutten A. 24 21 April t/m. 15 Jnnl 44 pond Kaas A. 65 en 75 A. 66 en 76 5 Mei t/m. 1 Juni t/m. 15 Juni Elke bon 100 gram. Koffie of koffiesurrogaat A. 30 5 t/m. 25 Mei 250 gr, koffiesurrogaat Macaroni of Vermicelli of Spaghetti A. 26 21 April t/m. 15 Jnnl 1 ons Maïzena of Griesmeel of Pud dingpoeder A. 27 21 April t/m. 15 Juni 1 ons Melk Me. 17 t/m. 25 Mei 1% L. Peulvruchten A. 33 t/m. 1 (4) Juni 1 pond Petroleum Per. 18 21 April t/m. 15 Juni Voor de keuken Ryst (-emeel, -gries, -ebloem) of Gruttemeel Bo. 21 A. 32 3 t/m. 25 Mei t/m. 15 Juni 44 pond (extra rantsoen.) 44 pond Scheerzeep Bon K Textielkaart t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep of tube M pot Slaolio Bo. 17 26 Mei t/m 11 Juni 200 gr. slaolie of raapolie of 250 P< boter/margarine Suiker A. 31 t/m. g Juni 1 kilogram Thee A. 38 -■ 5 t/m. 25 Mei 40 gram. Vleesch VI. 15 t/m. 22 (24) Mei olm. 44 ons (ook kip, eend, gans to kalkoen) Vleesclvwaren VI. 15 t/m. 22 (24) Mei 44 rantsoen Zeep A. 29 25 Apr. t/M. 31 Mei 1 rantsoen VLEESCH OP BON 16. De secretaris-generaal van het depar- temend van Landbouw en Visscheiïj maakt bekend, dat onderstaande bon nen van de vleeschkaart recht geven op de daarbij vermelde rantsoenen vleesch en vleeschwaren. Bon „16 vleesch" van de vleesch kaart: per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen., of een rantsoen vleeschwaren Bon „16 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: -per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Verbruiksperiode: 23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleeseh en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gr. vor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Verklaring: Me s Melkkaart A. Alg. Distributiebonboekje BI. Bloembon Bo.Boterbon Br Broodbon Per. Periode VI. er Vleeschbon

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2