WELKE BONNEN ZIJN GELDIG? Veranderingen in Sovjet-Rusland BUITENLAND EERSTE BLAD ZATERDAG £4 MEI ls4l Duikboot Tan kapitein Priem verloren. Roosevelt benoemt nieuwe commandanten. Koning George van Griekenland. De slag op den Atlantischen Oeeaan. - Het tot zinken brengen de Zam-Zam. van De as-zeelieden in Amerika. De strijd in Afrika. Cultureele leven richt zich naar het Westen - Volksontwikkeling wordt béyorderd Wetenschappelijke geschriften van „witten" admiraal worden opnieuw uitgegeven De toestand in Britsch- Indië. e Korte berichten. Huisvrouwen attentie. - 1 1' 21 April t/m. 15 Juni 21 April t/m. 15 Jani tUlTSCH LEGBRBERICHT EWARE VERLIEZEN VAN BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT Het opperbevel van i de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Duikbooten hebben uit eendvoor En geland bestemd convooi negen vijande lijke koopvaardijschepen met een ge zinnen lijken inhoud van 70.900 b.r.t. tot zinken gehracht, waaronder drie tankschepen van resp. 8000, 10.000 en 13.000 b.r.t., alsmede een' zwaar gela den munitieschip van 7000 b.r.t. Door duikbooten werd bij afzonder lijke operaties nog 18.000 b.r.t. tot zin- lp het reegebied ten Westen van Afrika hebben duikbooten 21.400 b.r.t. tot zinken gebracht. Hierdoor heeft het duikbootwapen in de laatste dagen in totaal 110.300 b.r.t. vijandelijke han. delsscheepsruimte vernietigd. De onder bevel van den luitenant ter zee, eerste klasse Günther Prien staande duikboot is van zijn laatsten tocht naar den vijand niet terugge keerd. Aangenomen moet worden, dat deze boot verloren is gegaan. J Luitenant ter zee eerste klasse, Gün ther Prien, de held van TJcapa Flow, die door den Fiihrer door zijn schitte rende verdiensten met het eikenloof behoorende tot het ridderkruis van het ijzeren kruis was onderscheiden, en z(jn dappere bemanning zullen in de harten van alle Duitschers voortleven. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in eerr extra bericht is medegedeeld, gisteren aan de in het Oostelijk deel van dc Middellandsche Zee opereeren- de Britsche zeestrijdkrachten zeer zware verliezen toegebracht. Bij herhaalde dappereaanvallen hebben gevechtsvliegtuigen en .duik bommenwerpers vijandelijke kruisers en torpedojagers tot zinken gebracht. Bovendien werden bomtreffers op een slagschip en op kleinere eenheden van een uiteengeslagen Britsche vlootfor- matie geplaatst. Bovén het Britsche moederland en het zeegebied rondom* Engeland heeft het luchtwapen ondanks de slechte weersomstandigheden overdag gewa- pende^fverkenningsvluchten gemaakt en een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 b.r.t. vernietigd. In Noord-Afrijca werden bij Tobroek -plaatselijke, door pantserwagens onder steunde Britsche uitvalspogingen reeds in de kiem gesmoord. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeeren met goede uitwerking de ravitailleerings- installaties van den vijand bij Tobroek De vijand heeft geen vluchten boven het Duitsche rijksgebied gemaakt. Bij aanvallen tegen het bovengenoemde vijandelijke convooi hebben zich de duikbooten onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse, oudste categorie Wohlfarth en luitenant ter zee, eerste klasse oudste categorie Gysae, bijzon der onderscheiden. De kruiserverliezen Ter aanvulling van het weermacht- bericht wijst het DJJ-B. o.a. op den zwaren slag, die het verlies van vier kruisers voor de Engelsche vloot vormt daar de kruisers door hun snelheid vooral in de Middellandsche Zee voor allerlei doeleinden zeer waardevol zijn. Het is nog niet uitgemaakt, af zich onder deze vier kruisers ook en kele der eenheden bevonden, die tevo ren door zware beschadiging buiten gevecht gesteld waren. Zelfs als men aajineemt, dat de vier tot zinken ge brachte kruisers reeds den vorigen dag beschadigd waren, zou het verlies van vier vernietigde en twee gedeeltelijk vernielde kruisers de helft vormen van alle kruisers, zlie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee na de ver sterking met Oost Aziatische strijd krachten waren gestationeerd VAN HET LUCHTCORPS, DE INFANTERIE EN DE CHEMISCHE OORLOGSVOERING. President Roosevelt heeft drie nieuwe commandanten benoemd, een voor het luehtcorps, een voor de infan terie en een voor de afdeeling chemi sche oorlogsvoering1. Generaal-majoor Brett is benoemd tot commandant van het luehtcorps, in plaats van kol. Ar nold, die tot dusver chef van het lucht wapen van het leger was en die thans tot generaal-majoor is benoemdStatold behoudt zijn functie van plaatsvervan gend chef van den -staf. Brigadier Courtney Hodges is benoemd tot com mandeur van de infanterie als opvol ger van generaal-majoor Lynch, die met pensioen gaat Kol. Porter is be noemd tot leider van de afdeeling che mische oorlogsvoering. Hij vervangt generaal Baker, die de vorige maand met pensioen is gegaan. Arnold, die tot dusver het bevel voerde over het luchtwapen, heeft zooals men weet kor telings een reis naar Engeland ge maakt om de toestanden aldaar te be- Studeeren. De Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, dat het federale produc tiebureau het recht geeft om opdrach ten voor Engeland, het Amerikaansche leger en de Amerikaansche vloot prio riteitsrechten te verleenen boven parti culiere opdrachten. Het wetsontwerp wordt thans ter onderteekening naar het Witte Huis gezonden. VROEGERE ZUIDSLAVISCHE REGEERING NAAR CANADA? Volgens een bericht van United Press uit Ottawa wil de Zuid Slavische Exil- -eegeermg van koning Peter in het vtrvolg in Canada resideer en. IN CAIRO AANGEKOMEN? De rspolo di Roma meldt uit Beiroet, dat volgens aldaar uit Cairo ontvangen berichten George de tweede van Griekenland per vliegtuig in Cairo is aangekomen. Prins regent Paul van Joego-Slavië en andere leden van de koninklijke familie zijn reeds op 26 Mei in Egypte aangekomen«M>e vroe gere Grieksehe ministerpreS^pt Zee- de ras is met twee mmtcre* ♦ocgere Grieksehe ministers op 21 Mei naar Egypft gevlucht. ENGEL YND'S ZWARE TAAK. Uit Washington meldt de correspon dent van de New York Sun, dat deskundigen van de Amerikaansche marine van meening zijn, dat Engeland waarschijnlijk nog dezen zomer bij den slag op den Atlantischen Oceaan voor een wanhopige situatie zal komen te staan. De toestand is zoo, dat men in Amerikaansche marinekringen zich be zorgd de vraag stelt, of de Britsche vloot in staat is het werk te verrichten, dat noodig zou zijn, wanneer de „de mocratieën" den oorlog willen winnen. Zooals de commandant van de Ame rikaansche flottille pp de Yangtse, schout-bij-nacht Glasford, Donderdag verklaarde maakt Engeland in den slag op den Atlantischen Oceaan geen vor deringen. Daar komt ndg de mogelijk heid bij, dat de Duitsch^ kracht ter zee op den Atlantischen Oceaan binnen kort terrein zal winnen. Vooral is men bezorgd over de kracht van het Duit sche leger en het luchtwapen. De Ja- pansche vloot speelt eveneens een be langrijke rol in den slag op den At lantischen Oceaan. Zelfs wanneer de V.8. zouden gaan deelnemen aan den oorlog, staat het volgens de meening der marinekringen niet vast, dat een comoinatie van de Britsche en de Ame rikaansche vloot de zeewegen kan open houden. Wanneer n.l. ingeval van een deelneming van de V.S. afin den oor log Japan eveneens aan den oorlog gaat deelnemen, zou het voornaamste deel van de Amerikaansche vloot op den Stillen Oceaan worden vastgehou den. Onder deze omstandigheden kan Engeland van de V.S. een nauwelijks noemenswaardige verlichting verwach ten. De Britsche scheepsverliezen, die toch al een gevaarlijken omvang heb ben aangenomen, zouden ongetwijfeld no^ grooter worden. NOG GEEN EGYPTISCH PROTEST. ;Og een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat tot /dusverre, anders dan buitenland sche berichten wilden doen gelooven, te Berlijn geen Egyptisch protest is ontvangen naar aanleiding van de torpedeering van het ojider Egyptische vlag varende schip Zam-ïfam, dat, zoo als bekend is, ook oorlogstuig aan boord had. Men wees er op, dat Duitschland geen diplomatieke betrek kingen met Egypte onderhoudt. In politieke kringen te Berlijn hoor de men zeggen, dat Egypte door be middeling van Zweden zou willen protesteeren. Van Duitsche zijde werd voorts medegedeeld, dat spoedig een beschikking verwacht kan worden, welke aan de wenschen van de vrou wen, kinderen en echte missionarissen, die zich aan boord.van het schip be vonden, beantwoordt 136 MAN VRIJGELATEN. Associated Press meldt uit Sari José (Costa Rica) dat 136 daar vastgehou den Duitsche en Italiaansche zee lieden vrijgelaten en naar Panama ge bracht zijn, vanwaar zij met een Ja- pansch schip naar huis zullen reizen. Dp aanklacht tegen deze zeelieden wegens het tot zinken brengen van hun schepen is ingetrokken. De Duitschers in de Ver- eenigde Staten. Naar van welingelichte zijdfe wordt vernomen, Slaat men te Berlijn de positie der Duitschers in de Ver- eenigde Staten aandachtig gade. In po litieke kringen verklaarde men, dat deze Duitschers, wat hun dagelijksch leven betreft, niet bepaald te benijden zijn. Op de vraag, hoe de gearresteerde Duitsche zeelieden in Amerika worden behandeld, werd geantwoord, dat die behandeling verschillend is. In ieder geval zijn klachten over de behande ling der zeelieden tot Berlijn doorge drongen. DUITSCH-ITALIAANSCHE AANVAL Or TOBROEK. In de laatste dagen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, Duitsche en Italiaansche eenheden opnieuw met stoottroepen tegen den vestinggordel van Tobroek geopereerd. Onder de be scherming van de eigen artillerie werk ten de pioniers en infanteristen zich naar voren tot in de nabijheid van de Britsche stellingen. Eenige stoottroepen gelukte het tot in de verdedigingsin- stallaties van Oeadis des Rtel Medaur door te dringen. Zij sneden dehprikkel- draad versperringen door, verwijderden de mijnversperringen en legden zoo doende een aantal vijandelijke bunkers bloot. I 4 f ft y DE tijd is voorbij, dat men iA de Sovjet-Unie star vasthoudt aan de partij-dogma's en richtljjneri" bij de waardeering van wetenschap, kunst en literatuur, aldus schrijft de correspondent te Helsinki van het H b 1. Het proletarische element is niet pi eer een gebiedende eisch. In_het cul tureele leven" dienen zich méércóS-' mopoütische en internationale waar-1 den aan. Cultureel kan men vooral dén laat sten tijd een verruimingsproces vast stellen. Behalve dat de Russische volksont wikkeling zoovel mogelijk wordt be vorderd, zal ook het intellect in de toekomst een eereplaats krijgen, waar bij er naar wordt gestreefd, dat deze, Sovjet-„mtelligentsia" niet eenzijdig zal zijn georiënteerd. Overwonnen is een atavisme uit den tsarentijd --! aanvankelijk toch ook overgenomen waarbij men wantrouwend tegenover de zich dikwijls fel roerende intellec- tueelen stond. Niemand minder dan Molotof werd aanvankelijk als intel lectueel met academische opleiding in den kring van gijn partijgenooten ge wantrouwd. Onder de thans heerschende inter nationale en binnenlandsche politieke conjunctuur merkt de Sovjetp'ers op, dat er geen aanleiding meer bestaat, om „star doctrinair" te zijn en dat men „wezenlijk moet breken met-een banale en benepen sleur". Belangstelling voor buiten- landsche talen. f. Levendige belangstelling tóént mefi den laatsten tijd voor buitenlandsche talen. Op verschillende manieren wordt het leeren van vreemde talen bevorderd. Sinds kort worden „bui tenlandsche avonden" te Moskou ge organiseerd met de bedoeling de ken nis van Eüropeesche hoofdtalen aan te wakkeren. Kleine toonèelstulcken wor den bij die gelegenheid in het Duitsch, Engelsch en Fransch opgevoerd. De bibliotheek voor buitenlandsche lectuur in-de Russische hoofdstad ont moet verhoogde belangstelling, zoo dat men er toe is overgegaan, om studieclubs voor buitenlandsche talen te vormen. De geschriften van Koltsjak. Wat nu de in de toekomst ge-I wenschte onpartijdigheiif betreft, hier van heeft de Prawda een karakte ristiek voorbeeld vermeld, hetwèlk dit streven accentueert. Het Instituut voor Poolonderzoek in de Sovjef-Unie heeft een voorstel goedgekeurd, om de door Koltsjak nagelaten, talrijke wetenschappelijke geschriften, hoofd zakelijk betreffende de' arctische toe standen. te publiceeren. De „witte" admiraal Koltsjak werd in 1924 door .de bolsjewiki gefusilleerd. De Prawda betoogt dan, dat men er zich niet meer het hoofd over hoeft te breken, dat Koltsjak een der lei ders van de contra-revolutie der Wit ten was. Internationaal staat zijn beteekenis vast en het denken zal zoo vooruit strevend moeten zijn, dat men in- de Sovjet-Unie .waardeert al wat nuttig is en van aigemeene waarde". Als voornaamste motieven voor dezen vorm van erkenning van Koltsjak's wetenschappelijke verdiensten wordt medegedeeld, dat bepaalde reeds in druk verschenen werken tot de „klas sieke wetenschappelijke literatuur" behooren en dat Koltsjak's onderzoe kingen groote aandacht in Amerika trokken. Opmerkelijk is verder, dat dé be langstelling voor de klassieke Oudheid een renaissance in Rusland beleeft. Jarenlang is er in Rusland een te kort geweest aan moderne leerboeken iA de Russische taal, maar in de afge- loopen twee jaren is ëen zeer groot aantal hernieuwde en verbeterde wer ken verschenen. De leer van Darwin wordt nog altijd gehuldigd in de Sov jet-Unie en tal van leerboeken zijn gebaseerd op de Darwinistische leer stellingen. Het vorige jaar waren meer dan een half millioen studenten aan de Russi sche hoogescholen ingeschreven; het aantal leerkrachten voor het booger onderwijs is aanzienlijk uitgebreid. Met het streven naar verdieping van het intellect gaat een stimuleering van wetenschap, kunst en literatuur ge paard. Sinds kort worden hiervoor niet alleen meer onderscheidingen en eeretitels toegekend", maar ook aan zienlijke prijzen in geld. Op elk der hier genoemde gebieden krijgen viif uitblinkers een bedrag van 100.000 roebel, naast een groot aantal min dere prijzen, verdeeld over een groo- tere categorie. Dit is geschied op ini tiatief van Stalin en zijn daad wordt als een veelzeggend keerpunt in de geschiedenis der Sovjet-Unie uitge legd. Nieuwe Russische films rijn gepro duceerd, die een tiental jaren geleden nog onmogelijk zouden zijn geweest in. het land der proletarische revolutie. Eerbied jegens monumenten. Men dringt er thans bij de Russi sche bevolking op aan, geen gemis aan innerlijke cultuur te toonen, door totaal onverschillig te staan tegenover de historische en andere monumenten, die bewaard zijn gebleven. Het mag niet meer voorkomen, dat in Moskou, waar zich ongeveer 900 standbeelden en monumenten bevinden, gewijd aan de nagedachtenis van mannen en vrouwen, die ook de dankbaarheid der Sovjetbevolking verdienen, van dalisme wordt bedreven en dat, zoo als onlangs gebeurde, de bronzen ket tingen rondom het groote monument voor Poesjkin in het centrum door dieven werden stuk gerukt en mee genomen. De stedelijke sovjet te Moskou heeft het vraagstuk van monumentenzorg ter hand genomen, gelijk in heel het land een beweging gaande is, om" de natuurmonumenten en schatten zorg vuldig voor bet nageslacht te sparen. Bij dé waardeering van kunst- of historische waarden wenscht mes geéfl ""Vooropgezette vijandige gezind heid. De staatsuitgeverij in de Ka- relisch-Finsche, sovjetrepubliek heeft kprtgefeden een Russische bewerking van het Finsche Kalevala-epos ge bracht In zijn voorrede erkende, de Russische hooglejeraar prof. E. G. Ka- garow ten .volle de verdiensten van den bekenden Kalevala-onderzoeker Elias Lönnrot voonr het „vak voort durende schoonheid vervulde epéi van het Finsche volk'. Na de inbezitneming van Viipuri (Viborg) door de Sovjets is de „unieke boekenverzameling van Baron Niko lai" zorgvuldig overgebracht naar de stadsbibliothee kvan Viipuri. Ware dit ruim 20 ja* geleden geschied, in het vuur der revolutie 2ouden de boeken, dan wellicht verbrand zijn. BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN. Reuter meldt uit Bombay, dat aldaar Donderdagavond weer een botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen is ontstaan. Tot dusver werden ruim twintigrper- sonen in het ziekenhuis opgenomen. Op een plek heeft de politie tegen de me nigte van de vuurwapens gebruik ge maakt. Het aantal der hierdoor ont stane slachtoffers is, naar Reuter zegt, nog niet bekend. Volgens een later Reuterbericht werden bij de onlusten en botsingen in Bombay vier personen gedood en zestig gewond. DE KROATISCH-HONGAARSCHE GRENS. De leider van den Kroatischen staat, dr Ante Pavelitsj, heeft in een onder houd met den verslaggever van het Acht Uhr*Blatt verklaard, dat de Rroatisch-Hongaarsche grens vOhaoe- delijk zal overeenkomen 'met de vroe gere Oostenrijksch-Hongaarsche grens. Eveneens zal aan de Montenegrijnsche grens de historische ten grondslag liggen. DE DIENSTPLICHT IN NOORD ULAND. Associated Praag meldt uit Belfast, dat de-Jersche minister-president An derson het voornemen heeft om met Chürchill besprekingen te voeren over het invoeren van den dienstplicht in Noord Ierland. De lersche minister van Defensie, Aiken, die zich in de Vereenigde Sta ten bevindt, heeft ijiyéen persgesprek met International'News Service ver klaard, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Ierland vobr de komende generaties in gevaar zouden worden gebracht, indien de Engelschen in Noord-Ierland den militairen dienst plicht zouden invoeren. Zelfs zouden in Ierland .ernstige, onlusten uitbreken. De Engelschen hébben, «m een dienst plicht te handhaven, meer mannen noodig dan Noord-Ierlapd voor den dienst zou kunnen opbrengen. Het ler sche volk wil niet gedwongen worden, aan dezen oorlog deel te nemen. De nationalisten van Noord-Ierland heoben Vrijdag, naar United Press uit Belfast meldt, geprotesteerd tegen het Engelsche voornemen, in Ulster den dienstplicht in te voeren. Zij ver klaarden, dat de dienstplicht in Ulster tot binnenlandsche onlusten zou lêi- den. Kardinaal Maerory zeide ervan overtuigd te zijn, dat de poging om de dienstplicht ia Ulster in- te voe ren, tot een catastrophe zou leiden. De dienstplicht zou door de Ieren niet alleen in Ulster doch ook in tien vrij staat en overal ter wereld als 4en in breuk oh het nationale Seven vaN. Ier land beschouwd worden. DE STAKINGSBEWEGING IN DE V. S. Voor de Amerikaansche Senaats- commisie' voor het instellen van een' onderzoek naar den stand der bewape ning heeft de .leider van de federale scheepvaartoverheid, admiraal Land, geeischt, dat gebruik gemaakt zal worden van de Amerikaansche weer macht om de machinistenstaklng op vijf werven in de omgeving van San Francisco te breken. Dte regeering, zoo zeide Land, moet van alle beschik bare middelen gebruik maken om de voortzetting van de scheepsbouwwerk- zaamheden te beveiligen. BIOSCOOPBRAND TE ANKARA. Ben der grootste bioscboptheaters van Ankara is door een riathtelijken brand verwoest. De aangrenzende ge bouwen van het blad Oeloes en van de directie-generaal der pers'werden door de vlammen bedreigd, doch konden behouden blijven, met uitzondering van een deel der drukkerij. Eenige personen zijn verhoord. AMERIKAANSCH CONSULAAT TE NAGASAKI WORDT GESLOTEN. De Amerikaansche consul te Naga saki heeft medegedeeld, dat zijn con sulaat in de komende weken zal wor den gesloten op bevel der Amerikaan sche regeering. De aangelegenheden van het consulaat zullen dan worden behartigd door het consulaat-generaal te Kobe Het consulaat te Nagasaki was in 1860 geopend. DE EVACUATIE VAN GIBRALTg» Vrijdagochtend heeft but schip met geëvacueerden Gibralt verlajen. Op de kaden speelden 15 opgewonden tooneelen «f. De te barstte uit in kreten als „Wij niet, waarheen wij gebracht worden» De ontevredenheid steeg zoo hoog dj de politie moest ingrijpen. J GEEN AMERIKAANSCHE POST PAKKETTEN MEER NAAR FRANKRIJK. Naar de New York Sun meldt, wordt op bevel van het Amerika^ sche ministerie van post- en telegraaf het zenden van postpakketten naar het bezette en het niet-bezette Frank* rjjk gestaakt Motieven zijn niet odot" geven geven. Naar de* Britsche berichten, dienst meldt, zal sir Ro|>ert Vansit- tart, die in Juni 60 jaag wordt, dan op eigert verzoek worden ontheven van zijn 'fünctië van diplomatiek raadsman tier Engelsche regeering De voormalige Fransche pre. mier, Pierre Etieime Flandin, is ja gezelschap van zijn» gezin te Algiers aangekomen. T Naar de Londensche berichten, dienst meldt, is Lord Austin, vermaard als de eerste fabrikant van ,een baby. auto, op 75 jarigen leeftijd overleden. De Japansehe regeering heeft be sloten tot het zenden,van een missie naar Fransch Indo-Gnina. Deze heeft tot taak de Japansehe economische belangen aldaar te bevorderen. De aigemeene dienstplicht te Mexico, waartoe door de regeering Cardenas is besloten, zal in het begin van het volgende jaar worden inge voerd. Het hiervoor noodige speciale decreet van den president der repu bliek is intusschen nog niet uitgevaar digd. De Britsche berichtendienst meldt dat de Engelsche Koning generaal Smuts heeft benoemd tot veldmaar schalk van het Britsche leger. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaar- schalk von' Brauchitsch, heeft verschei dene dagen lij de bezette gebjeden m het Westen vertoefd om troepen te be zoeken en besprekingen te voeren met commando instanties van het leger eo bureaux van het militaire bestuur. Morgen is het de laatste ÉeMig- heidsdag van: Bon 15 (boter/vetkaart). Bon 30 (koffie surrogaat—thee). Bon 21 (boterkaart rijstrantsoci) en heden van Bon 15 (vleeschkaart). ARTIKEL. BON DUUR. HOEVEELHEID. Aardappelen 62 63 t/m. 25 28) Mei t/m'. 1 4) Juni iVi k g. Bloem BI. 8 Br. 18 Br. 26 Br. 21 50 gram roggebrood of 50 gram sndef t/m. 15 Jnni brood ol tk rantsoen gebak of 35 grsa meel,, of bloem t/m. 28 Mei 70 gram meel of bloem t/m. 28 Mei 70 gram meel of bloem t/m. 31 Mei 140 gram meel of bloem Boter of margarine Bo. 16 Bo. 17 Bo, 18 v t/m. 25 (28) Mei 26 Mei t/m 11 Juni t/m. 11 (14) Juni Vi pond boter Boterkaart H p boter boter of margarine. H pond boter Vetkaart 6 Brood Br. 18 Br. 26 Br. 21 t/m. 24 (28) Mei t/ns 24 (28) Mei t/m. 7 (11) Juni 100 gr roggebrood of 100 gr. «mis brood of 1 rantsoen gebak dubbel rantsoen Eieren A. 96 A. 87 t/m. 25 (28) Mei t/m. 1(4) Juni 1 kippen, of eendenel Gebak Br. 18 Br. 26 Br. 21 t/m. 24 (28) Mei t/m. 24 28) Mei t/m. 7 (11) Juni 1 rantaoen 2 rantsoenen Gort, Gortijjout of Grutten A. 25 21 April t/m. 15 Juni Ik pond Havermout,UHavervlokken-r --v Gort of Grutten J A. 24 21 April t/m. 15 Juni Vk pond Kaas A. 65 en 75 A. 66 en 76 5 Mei t/m. 1 Juni y t/m. 15 Juni Elke bon 100 gram. Koffiesurrogaat A. 34 t/m. 22 Juni 250 gr. koffiesurrogaat Macaroni of Vermicelli of Spaghetti A. 26 .21 April t/m. 15 Juni 1 ons Maizena of Griesmeel of Pud- dingpoeder •A. 27 1 ons Melk Me. 18 1% L. Peulvruchten A. 33 t/m. 1 (4) Juni 1 pond Petroleum Per. 16 Voor de keuken f— Rpst (-emeel, -gries, -ebloem) of Grultemeel A. 32 t/m. 15 Jaal Ik pond Scheerzeep Bon K Texttelkaart t/m. 31 Aug. 50 gr. scheerzeep of tube of pot Slaolio Bo. 17 26 Mei t/n) 11 Juni 200 gr. slaolie of raapolie of J®4 boter/margarine Suiker A. 31 t/m. 6 Jont I Ulogram- Thee A. t/m. ,22 Juni Vleesch VI. 16 t/m. 36 Mei (4 Jaai) 40 gram. plm. tt ons (ook kip, eend, f" kalkoen) - Vleeschwaren VI. 16 t/m. 36 Mei (4 Jaai) tk rantsoen Zeep A. 28 26 Apr. t/m. 31 Mei I rantaoen Verklaring: Me. Melkkaart A. Alg. Distributiebonboekje BL Bloembon Bo. Boterbon Br. Per. VL Broodbon Periode Vleeichbon

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2