DE B0NNENLIJST buitenland SSJ BINNENLAND EERSTE BLAD MAANDAQ 26 MEI 1941 Drie torpedojagers I tot zinken gebracht. Zee- en luchtmacht bij Kreta in actie. 1 Aanval op gemotoriseerde troepen. HET DUITSCH- FRANSCHE ACCOORD Zal Amerika met Vichy breken? De Amerikaansche bewapening. GROOT-ADMIRAAL RaDER WAAR SCHUWT AMERIKA. Duitsche marine kan niet dulden, dat Amerikaan sche schepen de Engel sche vloot waarschuwen. De strijd in de Middellandsche Zee. Genera»' W^ygand Afriki Botsingen in Britsch- Indië. Ve/klakngvan Menzies. llen op het anaal. MISLUKTE AANSLAG. Op Albaneeschen minister-president. De vreugde duurde kort. Korte berichten. Beperking van den bloementeelt. I!*™ pp DVITSCH LEGERBERICUT GENERAAL GRAUERT OMGEKOMEN. Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: Duitsche gevechtsvliegers hebben in het Oostelijke bekken der Middelland- sche Zee drie' Britsehe torpedoiaaers tot zinken gebracht, drie andere tor pedojagers zwaar beschadigd en vijf Britsehe motortorpedobooten in de baai van Soeda vernietigd. In Noord-Afrika vernietigden ver- kenpingsaldeelingen van het Duitsch Afrika-corps bij een aanval ten Oosten van Soiloem twee Britsehe pantser wagens en verscheidene stukken ge- schut, De vijand wierp met zwakke strijd krachten bommen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. Onder de burgerbevolking ontstonden gerince verliezen aan dooden en gewonden. Vooral in Keulen en Dusseldorf werd schade aan gebouwen veroorzaakt. Tijdens de leiding van den strijd tegen Engeland vond de bevelvoerende generaal en bevelhebber van een vlie gercorps, generaal Oberst Grauert, den heldendood. Genera! Oberst Grauert, die zich bijzondere verdiensten heeft verworven bij dén wederopbouw van het Duitsche luchtwanen, heeft met zijn vliegercorps een groot aandeel ge had in de successen der veldtochten in Polen en in het Westen. ITAL1AANSCH LEGERBER1CHT VERSCHILLENDE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Hier volgt het 354e Italiaansche weer machlbericht: Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsche strijdkrachten sedert den nacht van den 20en Mei in een slag in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee om de bezetting vaYi Kreta. Onze torpedobooten, die zegevierend de ge vechten geleverd hebben, en waarvan in de weerga ach tberichten 352 en 353 melding is gemaakt, hebben de vijan delijke vloot zware verliezen toege bracht. Bommenwerpers, torpedovlieg tuigen, jagers en gevechtsvliegtuigen hebben zich onophoudelijk gerept. Doe len op den grond op het eiland Kreta zijn herhaaldelijk met succes gebom bardeerd. Talrijke aanvallen zijn uit gevoerd op Britsehe vlooteehheden, die ter bescherming van 'net eiland zich in den strijd hadden gemengd en de ver liezen hebben geleden genoemd in vo rige weeirnachtberichten Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijd krachten van den as, is de Britsehe vloot verolicht zich op haar bases in Noord-Afrika terug te trekken. In Oost-Afrika geen nieuw vermel denswaard feit. In gevechtert' ten Noor den van Galla Sidawa werd de viiand met verliezen teruggeslagen. Te Wog- gidi in Amara heeft een onzer colonnes in haar isolement, onder bevel van kolonel Maraventano na langdurigen, moedigen tegenstand en zonder levens middelen en munitie zich met wapen eer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste kfcassp Carlo Fecia di Cossato heeft iri de* Atlantischen Oceaan drie koop vaardijschepen waaronder een groot tankschip, van 21 000 b.r.t. in totaal, tot zinken gebracht, en met een torpedo een vijandelijk oorlogsschin waar schijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee hebben onze torpedoboo ten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een convooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze actie in het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee hebben wij een torpedo jager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered. Het legerbericht van Zaterdag. Aan het Italiaansche weermachtsbe- richt van^Zaterdag ontleenen we nog: In hot Oostelijke bekken van de Middelfandsche Zee heeft de onder bevel van fregaftenkapitein Francesco Mimbelli staande torpedoboot, een tweeden /kruiser van de Dido-klasse <5450 tonptot zinken gebracht. In aan sluiting daarop ontmoette een onder bevel van den tweeden luitenant ter zee Giuseppe Cigala Fulgosi staande Italiaansche torpedoboot, op klaar lichten dag een uit drie lrruisers be7 staande Engelsche formatie. De torpe doboot viel den vijand van vlakbij aan en torpedeerde een kruiser van de Leander klasse (7270 b.r.t.). De vijan delijke kruiser Wfrd midscheeps ge troffen, brak door het geweld van de ontploffing uit elkaar en vercfoveen in de diepte. Volgens de tot dusver ontvangen be richten heeft de vijand dus van 20 tot 23 Mei vier kruisers verloren. JRAAKSCHE LEGERBERICHT Het 27e Iraaksche legerberichi luidt »ls volgt: Westelijk front:. Onze troe pen hebben gemotoriseerde troepen Bit Transjordanië aangetroffen en aangevallen. Na taaien strijd werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij liet op het slagveld vele gewonden en be schadigde auto's achter. Onze troepen achtervolgden den vluchtenden vijand. Zuidelijk front: Onze troepen Bebben de manoeuvre in de omgeving van Basra voortgezet. Luchtwapen: Iraaksche vlieg tuigen zijn over Habbaniyah gevlogen en hebben vijf Brit3che Gladiators op oen grond met machinegeweren be schoten en doen verbranden. Onze luchtafweer 'opende het vuur op vijf troepentransportvliegtuigen en be schadigde ze. Wü hebben verschei dene verkenningsvluchten boven vij andelijke stellingen uitgevoerd. Vijandelijke bedrijvigheid in de lucht: De Britsehe vliegtuigen zijn over de hoofdstad en over andere ge bieden gevlogen. Politiestrijdkrachten: De situatie in de woestijn is ongewijzigd. De toestand in Transjordanië. Volgens berichten van de te Rome verschijnende bladen uit Beiroet zou Emir Abdallah van. Transjordanië uit Amman zijn vertrokken, aangezien de Palestijnsche vrijheidsstrijder, Fauzi Kaukji met zijn troepen reeds op 40 K.M. afstand van de stad gaat. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, is het Fransche consulaat-generaal aldaar gesloten en de consul-generaal uitge- noodigd het land te verlaten. Volgens le Teheran ontvangen be richten heeft de Iraksche minister van Oorlog zich in opdraeht van zijn regeering wederom naar Ankara be geven. Naar volgens 't D.N.B. uit Washing ton verluidt heeft de Britsehe ambas sadeur, Lord Halifax, Zaterdag, een uitvoerige gedachtenwisseling gehad met den vieestaatsseenÉferis, Summer Welles, over den toesnd in Noord- en West-Afrika in verband met het Duitsch-Fransehe aecoord. De New- York Herald Tribune meldt in dit verband dat Halifax inlichtingen heeft ingewonnen naar de opvatting der regeering van de V.S. ten aanziet* van de verklaringen van Pétain en Darlan. Commentaar op rede van Darlan. De New Yorksche pers wordt- gehee! door de Yede van Darlan beheerscht, zoo meldi 't D.N.B. uit New York. Het hoofdartikel van de New York Times wijst er op, dat de drie voor naamste punten der redevoering welke betrekkmg hebben op de Fransche vloot, de Fransche koloniën en de Fransche houding tegenover Epgeland weliswaar duidelijk genoeg zijn, maar desondanks moet men tusschen de regels door lezen De New York Herald Tribune schrijft,v dat <3e rede ondanks alle verzekeringen van Darlan nog meer problemen opwerpt dan beantwoordt De Syrische kwestie blijft voorloopig geheel onopgehelderd. Vooral echter heeft Washington uit de rede ■•niet de gewenschte opheldering gekregen, want naar het schijnt klampt de regeering der V S. zich vast aan de hoop. dat Vichy den passieven tegen stand tegen Duitschland zou voort zetten. Wanneer de ontwikkeling deze hoop te schande mocht maken, zal de regee ring niets anders overblijven dan te breken met Vichy en de regeering van de Gaulle te erkennen. Ook kunnen Engeland en de Vereenigde Staten dan niet er van beschuldigd worden zich de Fransche koloniëp vofj^ imperialistische doeleinden toe te eigeiien. KOST 500 MILLIOEN DOLLAR PER MAAND. Volgens een bericht van de Interna tional News Service uit Washington heeft de Amerikaansche ministej* van Financiën. Morgenthau, medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering sedert 1 Juli 1940 vijf milliard dollar 'heeft uitgegeven voor bewapenings doeleinden. De maandelijksche uit gaven hiervoor bedragen op het oogenblik 500 millioen dollar, doch zullen lister stijgen tot 2 milliard. Tot dusver is 3 milliard uitgegeven door het ministerie van Oorlog en door het ministerie van Marine 1,8 milliard. Waarschuwingen van Kennedy. Volgens United Press hèeft de voor malige Amerikaansche ambassadeur te Londen. Kennedy, te Atlanta (Ge orgia) een rede gehouden, waarin hij naar het D.N.B. meldt, verklaarde, dat deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog de ..golven van een machtige revolutie", die zich thans over Europa en Azië verbreid, niet tegenhouden en deze* poging zal met mislukking en schande in het buiten land en met ontnuchtering en bank roet in Engeland eindigen. De Vereenigde Staten kunnen meer winnen door voorzichtigheid dan door oorlog. 'Hij pleitte voor hulp aan En geland tot het defensieprogram van Amerika uitgevoerd is. Hoe de oorlog ook moge eindigen, het is wel duide lijk, dat de droom van het oude vrij handelsstelsel nóóit weer werkelijk heid zal worden. Vervaardiging van zware bommen gestagneerd. De New York Herald Tri bune meldt, volgens -het D.N.B., dat de vervaardiging van zware bommen door een fout in de plannen van het bureau voor de bewapeningsproductie onderbroken moet wórden gedurende 2te maand, aangezien de vliegtuig industrie niet tijdig alumiriium toege wezen heeft gekregen. Overigens heb ben industriekringen uitgerekend, dat de1 bouw van groote bommenwerpers niet voor den zomer of de herfst van 1943 op den vereischten stand kan worden gebracht. ZESTIEN FRANSCHE JODFNWETTEN IN VOORBEREIDING De commissaris-generaal voor Jood se he aangelegenheden, Vallat, heeft verklaard, dat zestién Jodenwetten in voorbereiding zijn, die binnenkort het geheele complex Joodsche vraag stukken in Frankrijk tot oplossing zullen brengen. In een speciaal interview, dat de Duitsche groot-admiraal Rader heeft toegestaan aan den Berljjnschen ver tegenwoordiger van het Japansche nieuwsagentschap Domei, heeft de groot-admiraal een standpunt bepaald ten aanzien van actueele problemen, vooral met het oog op de houding der Ver. Staten. Rader verklaarde o.a.: Geen deskundige van de moderne oorlogvoering, die prys stelt op zyn reputatie houdt een aanval over de breedte van den oceaan heen voor mo gelijk en uitvoerbaar. Wie desondanks Duitschland aanvalsbedoelingen in de schoènen schuift, doet dat tegen beter weten in en met de bedoeling zyn eigen agressieve plannen en zyn wil tot inmenging daarmede te rechtvaar digen. De oorlogsophitsers zijn niet bezorgd voor een Duit$chen aanval, maar over het feit, dat het niet wil lukken de gewenschte incidehten te doen ontstaan. Om ze desondanks in het leven te roepen, wordt alles ge daan om de grens tusschen neutrali teit, agressie en oorlog te vervagen en door steeds nieuwe in strijd met het volkenrecht zijnde maatregelen de lijn van het „short of war" verder vuit te rekken. Denkt gij daarbij, zoo vroeg de cor respondent, in de eerste plaats aan de voorstellen om de z.g. patrouille activiteit der Amerikaansche marine, resp. van het luchtwapen ten "gunste van de beveiliging der Britsehe oor- JogstrajTÊpórten in de richting van den Atlantischen Oceaan uit te breiden, of aan de voorstellen om op eenigerlei wijze het systeem der convooien te aanvaarden met de bedoeling een conflict te provoeeeren? De grootadmiraal zeide o.a.: Beide aatregelen zijn van zoo toonaange vende wijze en op zoo categorische wijze geëischt dat men zich daarop moet instellen en van te voren de ver antwoordelijkheid moet vaststellen,/- doch tevens nogmaals een ernstige Waarschuwing moet uitspreken. Wat de convooien betreft, kan ik slechts de opvatting van president Roosevelt be vestigen: „convoieeren beteekpnt schie ten" (convoy means shooting). Aange zien de aard van de ladingen der ge- convoieerde schepen vojgens de Ame rikaansche bekentenissen van den aan vang af als contrabande vaststaat, zou de overgang tot deze wijze van convooi- systeem een openlijke oorlogshande ling zijn. De Duitsche zeestrijd krach ten zouden derhalve gerechtigd zijn tegen deze vervoerders van contraban de op te treden volgens de regels van, het zeeoorlogsrecht en zouden een be lemmering bij de uitoefening van dit recht ook tegen Amerikaansche oor logsschepen zóq noodig met de wapens van de hand moeten wijzen. Men kan van geen enkelen comman dant van een Duitsch oorlogsschip eischen, dat hij met over elkaar "gesla gen armen toelaat, dat zijn standpunt door een Amerikaansch oorlogsschip gemeld wordt aan den tegenstander, eerst recht niet, wanneer dit hem zoo lang volgt tot sterke Britsehe zeestrijd'- krachten geroepen zijn, om hem niet alleen te beletten zijn taak ten uivoer te leggen, maar ook zijn schip en zijn bemanning te vernietigen. In dit^geval ziet hij zich evenals in het geval van het convooi geplaatst tegenover een actieve oorlogshande ling en is hij volgens de regels van het erkende oorlogsrecht gerechtigd van het betreffende schip het staken van de vijandelijke handeling te eischen, zoo noodig het met wapengeweld daar toe te dwingen. -.angezieiT de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaan sche oorlogspartij duizenden zeemijlen achter den oorlog aarloopen 'en het gevaar ver van de kusten van het Amerikaansche vasteland opzoeken om zich voor bedreigd te verklaren en de gewenschte incidenten töt stand te kunnen brengen. De Duitsche ma rine zal zich daardoor niet laten be lemmeren in de uitvoering van haar taak. De verantwoordelijkheid voor een op die wijze ontstaand conflict ligt echter uitsluitend op de schouders van hen, die niet alleen buiten de Duitsche waarschuwingen maar ook buiten den wif van de meerderheid van het Amerikaansche volk om be wust daarheen gaan, waar geschoten wordt. 38 BRITSCHE OORLOGSBODEMS BUITEN GEVECHT GESTELD Van 9 tot 24 Mei zijn, naar het G i o r- naled'Italia schrijft, door de Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrach ten en de Italiaansche marinestrtfd- krachten in totaal 38 Engelsche oor logsbodems buiten gevecht gesteld. Daarvan werden tot zinken gebracht: zestien eenheden (zeven kruisers, vier torpedoboot jagers en vijf motortorpe dobooten). Getorpedeerd werden ne gen eenheden (een slagschip, zes krui sers, een torpedoboot jager en een vlieg tuigmoederschip) Zwaar beschadigd werden dertien eenheden (twee slag schepen, twee kruisers, zes torpedo- bootjagers en drie niet nader aangedui de eenheden). De jongste militaire gebeurtenissen in het Oosten van de Middellandsche Zee vervullen, naar aan hft D.N.R. wordt medegedeeld de geheele Britsëhe openbare meening met de grootste be zorgdheid. In toonaangevende militaire en politieke kringen van het Empire wordt ei* op gewezen, dat de beteekenis van een Duitschen aanval op Kreta ver uitgaat boven het eigenlijke doel van den aanvaller. .Voorts wordt er op gé- wezen, dat een eventueele inneming Van het eiland door Duitsche troepen een zware tegenslag zou zijn voor de Britsehe strijdkrachten in het nabije Oosten. Openlijk wordt gezegd, dat niet alleen Egypte en het Suezkanaal, maar vooral ook de Britsehe eilanden zelf ten zeerste bedreigd wórcjlen. Nieuwe Engelsche stellingen }>p Cyprus, Naar IJnited Press uit Londen meldt, bouwen de Britsehe troepen nieuwe stellingen op Cyprus, daar zij deze noodzakelijk achten, als Kreta door de Duitschers ingenomen mocht worden. Alle in Gibraltar liggende oorlogs schepen, o.m. een vliegtuigmoederschip en drie duikbooten^ zijn in de richting van de Middellandsche Zee uit Gibral- tar vertrokken. De Australische verliezen De Associated Press meldt uit Mel bourne dat de plaatsvervangende op perbevelhebber van de Britsehe strijd krachten in het Midden Oosten, gene raal Sir Thomas Slamey, de Australi sche verliezen in den Griekschen veld tocht heeft opgegeven als 3983 man,, onder wie 3560 dooden, vermisten of gevangenen De overige 463 is gewond ep meegenomen. Zeven officieren van gezondheid en 150 man sanitair per soneel zijn in Griekenland gebleven om voor de gewonden zorg te dragen. 19 DOODEN EN RUIM 200 GEWONDEN TE BOMBAY. In Bombay is het Zondag volgens hetrD.N.B. wederom tot botsingen ge komen. Indische betoogers trachtten een Britsch gebouw in brapd te steken. De Britsehe politie opende herhaalde lijk het vuur op de ffoenigte. Het totaal aantal slachtoffers* bedraagt 19 dooden enruim 200 gewonden. Ruim 500 In diërs werden door de .Britsehe politie gearresteerd. Ook in Ahmedabad zijn wedetom incidenten voorgevallen, di2 verscheidene slachtoffers hebben ge kost. - GENERAAL VOLPINI GESNEUVELD» $téfani meldt uit Rome: Ónder de heldhaftigste verdedigers van Amba Aladzji, die op het veld van eer zyn gevallen, bevindt zich ook ge neraal Volpini, de adjudant van den hertog van Aosta. Dit is de vijfde Italiaansche generaal, die in het eer ste jaar van den oorlog fn den strijd is gebleven. in BESPREKING MfcT SULTAN VAN MAROKKO.! De algemeen ge vol mach Kade van de Fransche regeering in NoohekAfr' generaal Weygand, die. zooals gemeld. Zatèrdag is Fez (Marokko) is aangekomen, heeft in. het gebouw v;an de residentie uitvoerige besprekingen gevoerd met den sultan en den pasja der stad. In tegenwoordigheid van de Fran sche notabeien van Fez zeide generaal Weygand in een toespraak iets over de grondslagen van de dó'or maar schalk Péltain gekozen politiek der sa menwerking, een polrtiek, die alle Franschen, die bezorgd zijn over de toekomst van Frankrijk en zijn im perium dienen goed te keuren. Generaal Weygand en oe resident- generaal van Marokko, generaal No- gues, verlieten daarop Fez om zich naar Tafilalet te begeven, waar zij opnieuw een ontmoeting^ hadden met den sultan, die op het oogenblik in gezelschap van prins Mouïay Hassan, den groot-vizier, een inspectiereis door Marokko maakt. NOGr MISLUKKINGEN EN TLLEUR- ELLINGEN TE WACHTEN. Volgens een bericht uit Sydpey heeft de na vier maanden afwezigheid terug gekeerde Australische minister-presi dent Menzies, in een interview ver klaard, dat hij binnenkort een geheime zitting van het parlement bijeen zal roepen, opdat „uiterst belangrijke din gen" besproken kunnen worden. De oorlog heeft een doodelijk karakter afgenomen, hij is nog steeds in het defensieve stadium en opvallende Britsehe overwinningen mogen niet verwacht worden. Integendeel men moet voorbereid zijn op mislukkingen en teleurstellingen. Menzies bepleitte vervolgens een pau\gere samenwerking tusschen militaire en industrieele des kundigen. Australië, zoo besloot hij, moet een maximöle productie van oor logsmateriaal nastreven. Naar Reutér uit Cairo meldt, zijn volgens een officieel Egyptisch be richt van Vrijdag op Zaterdag lucht aanvallen gedaan en hommen uitge worpen* op de omgeving van het Suezkanaal. RING OM TSJOENGKïNG WORDT AANGEHAALD. De chef der pers-aldeeling van het Japansche leger in China heelt ver klaard, dat aan alle fronten groote successen behaald worden. Wie thans nog gelooft, dat het Chineesche conflict langs vreedzamen weg via Tijoengking kan worden opgelost, vergist zich deer lijk, zoo zeide hij. Het Japansche leger zal integendeel alle krachten inspannen om Tsjang Kai Sjek definitief met wapengeweld klein te krijgen. De ring dm Tsjoengking wordt steeds nauwer aangehaald. TIJDENS RIJTOER MET DEN KONING-KEIZER. Stefani publiceert het volgende be richt uit Tirana: Op 17 Mei, toen de koninklijke stoet naar het vliegveld van Tirana onder weg was, heeft een Grieksehe burger eenige pistoolschoten op den Albanee schen minister-president Verlaci ge lost, die naast den koning keizer ge zeten was. De schoten misten hun doel en-de man, een zehere Mihailoff Vasiltaci, werd terstond gearresteerd en' aan de lynchjustitie van het volk onttrokken. Over den misdadigen aan slag werd eerst niets bekend gemaakt, om het terstond begopnen onderzoek niet te belemmeren, en om mogelijke handlangers te vinden. In de verhoeren, die tot Vrijdag duurden, heeft Mihailoff verklaard, dat hij tegen jde leden der regeering redenen van persoonlijke vijandschap heeft omdat hij niet ontvangen en aangesteld geworden is. Zijn bedoeling was den jubel van het Albaneesche volk te verstoren. Het proces tegen Mihailoff Vasillaci zal binnenkort voor het militaire gerechtshof in Al banië plaats vinden. VERLIEZEN VAN HET BRITSCHE LUCHTWAPEN. Hel Britsohe luchtwapen heeft in den loop van 25 Mei wederom verschei dene vliegtuigen verloren bij vergepf- sehe aanvalspogingen .óp de door Duitsqhland bezette kustgebieden, zoo meldïjhet DN.B. uit Berlijn. In de och tenduren werden reeds twee Britsehe jagqrs van het type Spitfire :ei hoogte van Brest en Calais neergeschoten. Een derde Spitfire viel tijdens een luchtge vecht boven Engeland."Door luchtaf weer werd in het Deensdie kustgebied een Britsch bombardementsvliegtuig van het type Bristol Blenheim neerge-' schoten. Nog twee Bristol Blenheim machines vielen aan de Nederlandsohe kust ten prooi aan de marine-artillerie. 0 AMERIKA ONDERNEEMT GEEN STAPPEN INZAKE SIIEHERAZADE. Tegenover persvertegenwoordigers heeft de Amerikaansche minister vain Buiteniandsche Zaken. Cordeil Huil, te kennen gegeven, dat de Vereenigde Staten geen stappen zullen onderne men wegens het kapen van de Fran sche tankboot Shéhérazade door de Engelsche. Op een vraag van een jour. nalist antwoordde Huil, dat de beslis sing over acties tQgen schepen van andere landen in voile zee alleer Fn- AARDAPPELEN, geland toekomt. '8 MORGENS uit de GBVANGENU ONTSNAPT, 'S MIDDAGS WEER GEGREPEN. -- bijzondere strafgevangenis )n Schèveningen was Zaterdagochtend j* rep en roer. Er was een gevangene ontsnapt en voorwaar niet de eérste de beste. Men zat zich herinneren, dat in Februari van het vorige jaar nabij Soesterberg in eén tuinhuisje een aan slag werd gepleegd op de echtgenoote van den adjudant-onderofficier Vlieger Van der Griendt. De dader vluchtte maar werd korten tijd later in dé Boschjes van Poot bij Houtrust in Den Haag gearresteerd en opgesloten. Tezamen met nog een gevangene was dgzi? man nu op een binnenplaats in de bijzondere strafgevangenis aan het werk. In hun nabijheid stond een ladder en toen de andere gevangene zich even had verwijderd, klom hij op den buitenmuur om een seconde later met een koene sprong in de vrije wereld te staan. Uiteraard was de ont snapping spoedig ontdekt. Gekleed in een gevangenisbroek en een hemd trok deu ontvluchtte zich terug in de Scheveningsche Boschjes nabij den Badhuisweg. Hier werd hij 's middags te circa twee uur door twee surveilleerende agenten, die het struik gewas op, een verdachte wijze hadden zien bewegen, ontdekt. Gewillig liet hij zich arresteeren en naar de gevangenis terug brengen. De vreugde was van korten duur geweest. WAARSCHUWING AAN KAMPEER. DERS EN WATERTOERISTEN. Kampeerders en watertoeristen die voornemens zijn, er met de Pinkster- dagen op uit teirekken en die daarbij .gebruik wilieifffffaken van kampeer- boerderijenJidJeenJbondsonderdak van den A.N.WTwordt erop gewezen, dat in deze inrichtingen slechts toegang wordt verleend op vertoon van een geldige kampeerkaart. Aanvraagformulieren voor deze kaarten zijn bij alle informatiebureaux van de V.V.V.'s verkrijgbaar, benevens bij de belangrijkste zaken op het ge bied van buitensport en bij de A.N.W.B.-kantoren. Er moet rekening mee worden ge houden, dat tusschen het indiener, van aanvragen en het uitreiken van de kaarten eenige dagen verloopen. iflT DE JTAAtgCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement "van Binnpnlandsche Zaken is mr A Slob, op zijn verzoek, niet ingang van 31 Mei 1941 als burgemeestér van de gemeente Haarlemmermeer eervol ontslagen DE VALERA ROEPT DE DAIL BIJEEN. Vorens een bericht uit Dubljrc beeft de Va>ra onverwacht Dail voor heden bi;eergeroep<$i. In dit bericht vverdt er op gewezen, dat de Valera een verklaring zal afleggen over het voornemen van Londen pm in NoorÓ- Ierland den dienstplicht ih te voeren. De premier zal verder een standpunt bepalen ten aanzien van de verde diging van Ierland en de toenemende moeilijkheden van zijn land. De Noord Iersche minister president Andrews, is. naar dt Londensehe be rictytendienst meldt, naar Belfast te ruggekeerd, na in Londen met Chur chill onderhandelingen te hebben ge voerd over de invoering van den dienstplicht in Noord-Ierland. De Noord-Iersche ministers van Land bouw, Handel en Openbare veiligheid, die Andrews op zijn reis naar Londen hebben vergezeld, zijn in Londen ge bleven om aan verdere besprekingen over den oorlogstoestand deel te nemen. Naar de Engelsche nieuwsdienst volgens 't DNB meldt, is de Australische miniMer- president, Menzies, van zijn reis naar Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten vteer in Sydney teruggekeerd De Portugeesche minister-president Sa- lazar heeft Vrijdag den Britschen ambassa deur ontvangen voor een langdurig onder houd Het Turksche ministerie voor Landver- dediging heeft in het parlement een nieuw aanvullend crediet aangevraagd ten bedrage van 85 millioen Turksche ponden, ten behoeve van (fefensiedceleinden. gedeeltelijke omzetting IN GROENTENTEELT. Het genootschap „Flevo" h'eeft Za terdag met zijn leden de jaariijksche excursie gemaakt naar 'het centrum van onze bloementeelt. Aalsmeer. Tijdens de lunch hield dé heer C. Koeman, Rijkstuinbouwconsulent voor de bloementeelt te Aalsmeer, een causerie over de huidige verplichtin gen van de Aalsmeerder kweekers ten opzichte van de voedselvoorziening van ons land. Deze deelde mede dat men heelt besloten, dat de kern Stan de bloe menteelt zal blijven besfagp maar dat een klein gedeelte, naar keuze van den kweeker, in groententeelt zal moeten worden omgezet. Zoo zal de bloementeelt in den vollen grond be perkt worden met dertig procent en onder glas met tien proeent van de oppervlakte. Deze maatregelen, die door de crisiscentrales zijn voorge schreven, worden thans doorgevoerd. Te groote verwachtingen moet men van de teelt van voedselgewassen in Aalsmeer niet hebben. De kweekers zijn echter gaarne bereid ook aan hun verplichtingen in dezen te voldoen, maar wachten met smart op een practi- scche regeling. A 0.2; t/m 28 Mei. A 03; t/m 1 (4) Juni. kg, BLOEM. BI. 8; t/m 15 Juni. 50 gr brood of rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. Br. 18 en Br. 20; t/m 28 Mei 70 gr. meei/bloem. Br. 21; t/nf31 Mei. 140 gr. idem. BOTER-MARGAR1NE. Bo. 16; t/m 28 Mei, te p. boter Bo. *°17; t/m 11 Juni. Boterkaart te p. boter, of 200 gr. slaolie of raapohc. Vetkaart: te p. boter of marg of 200 gr. slaolie/raapolie. Bo. 18* t/m 11 (14) Juni^fte p. boter. BROOD-GEBAK. - Br. 18 en Br. 20; t/m 28 Mei, 1 rant, soen brood/gebak. Br. 21; t/m 7(11) Juni, dubbel rantsoen. Br. 24; t/m 22 Juni, 1 rantsoen. E1£R£N. 96, t/m 28 Me*. 87, t/m 1 (4) Juni, een ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN?' 25; t/m 15 Juni, W pbnd. HAVERMOUT, -VLOKKEN em. 24; t/m 15 Juni,' 14 pond. «AAS.- 65, 75f t/m 1 Juni. 66, 76; t/m I tl 5) Juni, 1 ons. KOFFIE-THEE. 34; t/m 22 Juni,1/* p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. MACARONI-VERMICELLI enz. 26, t/m 15 Juni. 1 ons. MAÏZENA enz. 27, t/m -15 Juni, 1 ons. MELK. Me. 18, t/m 1 Juni, 1% liter. PEULVRUCHTEN. 33; t/m 1 (4) Juni, 1 pond. PETROLEUM. Fer. 18, t/m 15 Juni, voor keuken 2 1. RIJST. 32, t/m 15 Jum7 Vz pond. SCHEERZEEP. K (textiel), t/m 31 Aug. 1 rantsoen. si »"i ig Bo. 17, t/m 11 'Jurii. 200 gr. slaoiie/, raapolie. SUIKER. e 31; t/m 8 Juni, 1 kg. VLEESCH. VI. 16, t/m 30 Mei (4 Juni), 'A rant- soen vleesch/vleeschwaren. Vlee#cn- waren VI. 16. t/m 30 Mei <4 Juni), 'i rantsoen (ofVvtrduurzaamd ge vogelte) ZEEP. 29, t/m 31 Mei, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappelen; Me.-melk; - Bl.-bloein; Bo.-boter: Br.-brood; Per.-periode; VI - vleesch. Geen toevoeging is Alg. bon-, kaart. sier 1ÜV aan bleef Prof. 1 uur. dal i r het1 zijn retat trokk aan I den l 1 heeft '.te I tatle L Het I ding ier, met - Mej. u(jze i A, Sch op de den jong het Ut tteri an meest held, «as

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2