BUITENLAND 4 BINNENLAND UIT DE PERS ADVERTEERTX IN DIT BLAdS 15*"1 UI TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 MEI JfJ IJ f i DE ONDERGANG VAN DE BISMARCK Hoofdstad van Kreta ingenomen. NA DE REDE VAN ROOSEVELT. DE STRIJD OP KRETA Duitsche troepen rukken verder op. Belangrijke stelling bij Solloem veroverd. Engelsch vlooteskader aangevallen. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Hoe de oorlog gewonnen kan worden. Korte berichten. Buitengewone maat regelen voor de kust verdediging. TE MOOI ALIBI. De lichamelijke opvoeding. nfoi ,itin ?!la 18843 18950 SS ■titter ge» ■tij aanged IIP. Fock Imhno hu." He te» - 11 DUITSCH LEGERBKRICHT Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Zooals reed» gisteren ia medege deeld, i» bet slagschip Bismarck na lijn zegenrijk gevecht bü IJsland op 20 Mei des avpdös door een tprpedo- treffer van gen vijandelijk vliegtuig on bestuurbar geworden. Getrouw aan de laatste radiografische mede- 4gCling van den vlootvoogd, admiraal Lütjens, is het slagschip met rijn Cbmmandant, kapitein ter zee, Linde- mann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tefenover de zeer groote vijandelijkeovermacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de ope raties in nauwe samenwerking tus- schen bergjagers, valschermtroepen en uit (je 'uchj gelarde troepen goe den' voortgang- Gisteren hebben Duit- sche bergtroepen, ondanks de moei lijke terrein gesteldheid,, den taaien •tegenstand Van de Britse he strijd krachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen ip dappere aan vallen den vijand uit -zijn stellingen, namen dè hoofdstad Candia in en achtervolgden de' verslagen vijapde- lijke strijdkrachten ten Zuiden van de baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen be vindt zich ook de Grieksche marine commandant van Kreta. Formaties geveehts- en torpedo- vliegtuigen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond inge grepen, vijandelijke troepenconcen traties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den terugwijken den vijand zware verliezen toege bracht. Duikbommenwerpers hebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden twee an dere- vrachtbooten zwaar. Luchttrans portformaties steunden den strijd op het eilafld, door voortdurend nieuwe stijdkraehten aan te voeren. Ten Zui den van Kreta dwongen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsche vloot formatie tot den strijd, plaatsten bom men op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen den Halfajapas ten Zuidoosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, verscheide ne ander pantservoertuigen en een groove hoeveelheid oorlogstuig-buit. vijand leed zware, bloedige ver en verloor een aantal gevan- De eigen verliezen zijn gering, dovliegtuigen bestreden troepen- hpemeirten en concentraties van auto's in het gebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtbooten van 17.000 b.r.t. in totaal vernietigd, en een anderen koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het luchtwapen richtten zich op haven-installaties aan de En- gelsche Zuid-West- en Zuid-kust be nevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbom men uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten vallen, voor namelijk op Keulen. Onder de burger bevolking waren er verliezen aan doo- den en gekwetsten De bemanning van een verkennings vliegtuig luitenant Nemecek, Oberfeld- webel Schackert, Feldwebel Hemmer en onderofficier Fabrenbach, heeft zich bij succesvolle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. ITAI.1AANSCH LEGERBERICHT CONFERENTIE VAN ADVISEURS DER JAPAN8CHE REGEERING In de ambtlwdhing van den Japan- achen .minister-president is hedenoch tend een Conferentie van alle adviseurs der peering gehouden, waarbij ook h«t kabinet vertegenwoordigd was en waarbij de algemeene politieke toestand met het oog op de rede van Roosevelt is besproken. Intusschen wasde z.g. Liaisonconferentie van de referring, het leger en de marine voor een be raadslaging van verscheidene uren bijeengekomen. HARDNEKKIGE TEGENSTAND BU SOEDA-BAAI De Duitsche troepen op Kreta heb ben op 28 Mei de baai van Soeda ach ter zich gelaten én rukken naar aan het D. N. B, gemeld wordt, Verder naar het Oosten op. Aan de Oostkust van de baai van Soeda hebben, naar het D.N.B.è ver neemt, Grieksche en Britsche strijd krachten bijzonder hardnekkigen tegen stand geboden. Het gelukte den Duit- sehen troepen den vijand uit zijn stel lingen te werpen en verscheidene hon derden gevangenen te maken. Het be treft hier vooral Grieksche en Britsche soldaten. Bovendien werd een groote hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt. Gisteren zijn verscheidene contin genten Italiaanschc troepen op Kreta aan land gezet om deel te nemen aan de operaties. TALRIJKE BRITSCHE VLOOT- EENHEDEN GEBOMBARDEERD. In zijn weermachtsbericht no. 357 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 28 Mei hebben onze formaties bommenwerpers de basis Malta bestoot. In Noord-Afrika hebben de Ita- liaansch-Duitsche strijdkrachten aan het front van Solloem tijdens een suc cesvol optreden, dat hun in staat stelde een belangrijke stelling op den vijand te veroveren, krijgsgevangenen -ge- maakt en negen kanonnen en zeven tanks buitgemaakt. Op 26 Mei overdag hebben Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen talrijke Engelsche vlooteenheden op ongeveer honderd mijl ten Oosten van Derna gebombardeerd. Een vliegtuig- moederschip, een kruiser, een torpedo jageren vier schepen werden getrof fen. Op een anderen kruiser, die ook door bommen van zwaar kaliber werd getroffen, constateerde men een hevige ontploffing. Andere vliegtuigen bom bardeerden voor anker liggende sche pen in de haven Tobroex. In Oost-Afrika werden overal de aanvallen van den vijand aan het front ten Noorden van het gebied van Galla en Sidamo afgeslagen. In het meren gebied is kolonol Decicco roemvol ge vallen aan het hoofd van zün batal jons. In het gebied van Amhara heeft het garnizoen van Uoldchefit, dat sinds eenigen tijd belegerd wordt, opnieuw -den eisch tot overgave van de hgpd TORPEDOBOOTJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Gisterochtend hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een sterk Britsch eskader ten Westen van Noord-Ierland aangevallen. Zij brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. aldus het D. N. B Door bomtreffers werd een torpedobootjager tot zinken gebracht. Een kruiser werd getroffen door een k.ware bom en verloor zeer aan ge- vechtswaarde. Duikboot Ask verloren gegaan. De Londensche berichtendienst deelt mede: M De Britsche admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat de duikboot Ask over tijd is en dat aangenomen moet worden, dat het schip verloren is gegaan. HEVIGER DAN VOORAFGAANDE NACHTEN. Gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht haver.s en fabrieken op het Britsche eiland met bommen van verschillend kaliber aangevallen, De Britsche ministeries van Lucht vaart en Binnenlandsche Veiligheid hebben, naar de Engelsche berichten dienst meldt, het volgende commu niqué uitgegeven over de vijandelijke activiteit in de lucht in den afge loopen nacht boven Groot-Brittannië: De vijandelijke activiteit in de lucht in den nacht van Woensdag op Donderdag is heviger geweest dan tijdens de voorafgaande nachten. Er werden hierbij op een aantal ver van elkaar verwijderd liggerde gebieden bommen uitgeworpen, in het bijzon der op het Noordwesten, Oosten en Zuidoosten van het land. Hierdoor werd schade \n een zekeren omvang aangericht en een aantal slachtoffers gemaakt. In het Zuidoosten is een aantal personen dakloos geworden. Duitsch artillerie beschiet Engeland. Reuter meidt, dat vérdragrmd Duitsch geschut aan de Fransche kust kort na middernacht met een beschie ting over het Kanaal is begonnen. VERKLARING VAN MENZIES. Naar Reuter uit Canberra meldt, heeft de Australische minister-presi dent Menzies in het Huis van Afge vaardigden verklaaid, dat het Empire eerst dan deh oorlog zal gaan winnen, wanneer de geheele industrieele pro ductiecapaciteit van de geheele demo cratische wereld gaat meehflpen en wanneer men meer machinerieën pro duceert dan de vijand. Deze gigan tische opgave is alleen dan te vervul len, warneer men iedere gedachte aan eigen gewin laat vallen. Austra lië mag niet één enkele shilling uit geven voor dingen, die in den oorlog niet belangrijk zijn. Sellout-bij-nacht Lalt, tot dusverre Ita- liaansch marine-attaché te Washington, ia te «ome aangekomen. SSf;2* welingelichte Hongaarsche krin- verluidt, begeeft de minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken. Von Bardossy. rich Dinsdag voor een officieel be. aoek naar Rome. Te Teheran zijn gisteren de ratificatie oorkonden op het vriendschapsverdrag tus schen Japan en Iran uitgewisseld. REEDS VAN KRACHT GEWORDEN. Om misverstanden te voorkomen, zjj medegedeeld, dat de dezer dagen ge publiceerde verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitenge wone maatregelen voor de kustver dediging, op 26 Mei in werking is ge treden. VRIJWILLIGE VERZEKERING INGEVOLGE DE OUDERDOMSWET De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, hou dende bijzondere maatregelen ten aan zien van verzekeringen, als bedoeld in artikel 10 vierde lid der Ouderdoms wet. Volgens dit lid van genoemd artikel is ieder gehuwd rijksingezetene be voegd zijn echtgenoot bij de Rijksver zekeringsbank te verzekeren voor een rente na zijn overlijden tot een maxi mum van 10 gulden per week. Op aan vragen voor deze verzekeringen werd rechtstreeks door den Raad van Arbeid beslist, Thans is bepaald, dat aanvragen door den Raad van Arbeid aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank moeten worden voorgelegd, waarna de raad overeenkomstig het advies van ge noemd bestuur een beslissing neemt. Is het bestuur der Rijksverzekerings bank van oordeel, dat aan de verzeke ring ten. gevolge van de huidige om standigheden een buitengewoon zwaar risico zou zijn verbonden of wel een riscico, dat zich wegens de onzekerheid omtrent zijn grootte bezwaarlijk voor dekking door verzekering leen.t dan kan het tot afwijzing van de aanvraag adviseeren. Adviseert het bestuur der Rijksver zekeringsbank tot toelating tot de verzekering, dan kan het daa.a—- den eisch verbinden, dat vooé die verzeke ring naast de krachtens, het tariefbe- sliïit V.O.V. te betalen premie een extra premie betaald zal worden ter dekking van de uit de huidige omstandigheden Voortvloeiende verzwaring van het risico. Het bedrag dezer extra premie en de termijn, waarover zij bij voor uitbetaling moet .worden voldaan, worden door het bestuur vastgesteld en kunnen door het bestuur worden gewijzigd. Een zoodanige eisch kan ook worden gesteld ten aanzien van een reeds loo- pende verzekering, gesloten na den datum van inwerkingtreding van dit besluit. In verband met 't vóórgaande wordt voor nieuw te sluiten verzekeringen buiten werking gestald de bepaling dat extra-premie verschuldigd is voor den verzekerde, die direct onderworpen is. aan oorlogsrisico hetzij als actief die" nend militair, dan wel in eenige andere, functie! GEGOTEN SCHROT. In de Nederlandsche Staatscourant van 28 Mei 1941, no. 102 is de Ijzer- en Staalbeschikking no. 5 gepubliceerd. Deze beschikking bepaalt op welke wijze de handel gegoten schrot kan verkoopen en op weike wijze de ver bruiker zijn behoefte aan dit materiaal kar. dekken. Tevens zijn bij deze be schikking maximumprijzen vastgesteld voor kokillenschrot, gegoten ijzerschrot le soort, gegoten ijzerschroi 2e soort, potterie en hard gegoten ijzerschrot (Hartguss). ONS KORT VERHAAL. door ABLOVA. Inspecteur Munde gaapte tegen den rug van den chauffeur, die hem met snelle vaart door de buitenwijken van de stad naar de villa vai\ professor Tresholm bracht. Hij gaapte lang en -onfatsoenlijk, daar hij danig de smoor in had en aldus luidruchtig wenschte te protesteeren tegen alle zelfmoorden, die tegen middernacht plaatsvonden en ongelukkigs politiemannen uit hun slaap hielden. Het was een gure herfstavond, kort voor Kerstmis. Eén avond om met een heete groc achter de kachel te kruipen en de krant te spellen. Munde keek op zijn horloge: kwart voor twaalf, ,,'t Zal me benieuwen, boe laat ik in bed lig." Daar was 't huis van professor Tres holm; een lichtzee in de diope duister nis van den maanloozen avond. De wagen reed over het knisterende grint van den voortuin en stopte voor de monumentale deur, die onmiddellijk geopend werd. Eén heer in avondtoilet, dr Rasmus, de secretaris van den pro fessor, liet den inspecteur terstond in de wachtkamer van den overledene. „Vreemd", dacht Munde, toen hij de sjtuatie opgenomen had, „heel vreemd, dat iemand, die van plan is zelfmoord te plegen eerst rustig bij een schemer lamp in een boek gaat zitten lezen. Be paald belachelijk, dat hij er zijn huis jasje en sloffen bij aangetrokken heeft. Getikt, of.iemand anders heeft hem een handje geholpen." De inspecteur was zijn heete groc' en warme bed vergeten. Hu staarde naar het lichaam* aan zijn voeten, naar de revolver, die naast de geopende hand op den vloer lag. Hjj liet zijn blik door de kamer dwalen; van het ge opende boek naar de brandende sche merlamp, van de grijze pantoffels naar het gemoedelijke huisjasjÓ. Zijn in tuïtie waarschuwde hem) hier klopt iets niet. Vanonder zijn oogharen gluurde hij naar den secretaris, die bleek, doch beheerscht tegenover hem stond en naar de jonge weduwe Tres. holm, die op haar zakdoekje bijtend en met roodgeschreide oogen op een stoel zat. Was het verbeelding, dat die twee elkaar een blik van verstandhouding toewierpen? „Hm", dacht Munde, „een oude professor, zijn jonge vrouw en een jonge secretaris. Schudt ze door elkaar en voeg er twee eetlepels passie DE NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE JEUGD, Het A.N.P. meldt: Dr Lindenburger, leider van de Befehlsstelle der Hitler- jeugd in Nederland en adviseur in het commissariaat-generaal voor bijzon dere aangelegenheden voor jeugdza ken, hield gisteren op de dagelvjksche persconferentie te 's-Gravenhage een referaat over den jeugdarbeid. Spreker schilderde hoe voorheen de politieke omstandigheden de op komst in 3e nieuwe jeugdbeweging in. Nederland beletten, doch verheugt zich thans mede te kunnen deelen, dat de nationale jeugd-storm reeds 12.000 leden heeft en in harden strijd om eiken jongen Nederlander succes op succes behaalt. Oorspronkelijk was de bedoeling alle daartoe in. aanmerking komende jeugdorganisaties bijeen te brengen. Besprekingen met den heer Weger uit Meppei, leider van de agra rische jeugd in de Noord-Oostelijke provincies van het land samen on geveer 700 leden leidden er tóe, dat de heer Weger zich bij den N.J.S. aan sloot. Overeenkomstige besprekingen met de padvinder-organisaties misluk ten echter. Met zeer veel geduld is ge tracht deze organisaties tot samen werking te brengen, doch ten slotte is na drie maanden vergeefsche pogingen en na het vaststellen van politieke en zedelijke misstappen, de consequentie getrokken en werden de padvinders organisaties ontbonden. Een geluk lot wedervoer de leiding van de jeugd herbergcentrale, die constant weigerde om aan Joden het overnachten in de jeugdherbergen te verbieden. Der halve is thans de toestand opgeklaard: er is één groote jeugdorganisatie, nl. de nationale jeugdstorm. Ook dé Hitlerjeugd in Nederland is gegroeid. Deze telt heden 3000 leden. Zij streeft het juiste contact met de N.J.S. na. Door de kameraadschap tusschen den Reichsjeügdleider en den Nederland- schen hoofdstormer C van Geelker ken werd dit contact reeds sterk ge legd. Duitschers blijven Duitschers en Nederlanders Nederlanders, maar het doel is hetzelfde: een groot nieuw, or ganisch Europa en een gemeenschap, niet op uiterlijkheden gebouwd, doch op de waarachtigheid van den mensch, die de waarachtige gemeenschap wil. De N. R. C r t. bespreekt de verwaar- loozing van de lichamelijke opvoeding hier te lande. ..De oorzaken van dezen toestand zijn van verschillenden aard, maar ko men toch neer op een zekere Neder landsche minachting voor wat „des lichaams" is Er zal nog heel wat Ne- derlandschrideftigheid" moeten over wonnen wprden, vóór de Nederland- ic onderwijzer, vooral als hij wat verder is, zich van harte met zijn leer lingen lichamelijk oefenen zal. Wij herinneren ons in dit verband, hoe een jong predikant, tóen hij met de jeugd, die hem tloor godsdienstonderwijs toe- vertrouwa was. een korfbalclub op richtte 'en daarin lustig medespeelde, het bij zijn gemeente danig verkorven had. Het was in strijd met de „deftig heid" van een voorganger. Natuurlijk warén er ook bezwaren tegen dit vak van theologischen aard, bij het ortho- dox-Protestantsche volksdeel. Zijn deze laatste' bezwaren echter wel reeds verdwenen, de eerste zullen nog moe ten verdwijnen. bij dan krijg je een raadselachtigen zelfmoord ..Een formaliteit", excuseerde Munde zich later De politiedokter had vastge steld. dat de dood van proffessor Tres- helm waarschijnlijk tusschen 10 en 11 ingetreden was. „Louter een formali teit wanneer ik u vraag, waar u den avond hebt doorgebracht Was u thuis? Waar hoorde u het schot?" ..Mevrouw Tresholm en ik zijn naar den schciwburg geweest," zei de sec retaris. ..De professor hield niet van uitgaan erv verzocht m!j meermalen zijn vrouw te begeleiden. Toen we over elven thuiskwamen vonden we hier. „Juist. Voor de goede orde: vertelt u eens precies, hoé u den avond door bracht." „Om half acht reden we net de auto van den professor naar den schouwburg, waar ik den wagen naast het gebouw parkeerde." „Juist, ln de schouwburglaan zelve is het parkeeren verboden. Hoe lang reed u daar over?" „Tien minuten. Niet langer. Er werd Peer Gynt gegeven. In de pauze dron ken we in den fcjrer een kopje koffie. .Om elf uur reden we naar huis terug." De secretaris? scharrel de in zijn zak en haalde er een paar papiertje uit. „Kijk, hier hebt u onze plaatsbewijzen en garderobenummers." „Twee benedenloge A", las Munde. „Klopt. Dank u." Den volgenden dag reed hij naar den schouwburg en informeerde daar 'of de dame en heer, die in Loge A gezeten hadden, gedurende de voor stelling ook weg waren geweest. De programmajuffrouw kon zich met ze kerheid herinneren, dat zulks niet het geval 'was geweest. Wel hadden ze in de pauze hun plaatsen even verlaten. Ook de persoonsbeschrijving, die ze gaf, liet geen twijfel over. Daarna be vestigde de garderobejuffrouw dog, dat niemand voor afloop zijn goed aan de vestiaire afgehaald had. Munde onderdrukte een paar lee- lijke woorden. Toen bedacht hij zich c peons. De pauze duurde een klein half uur. Tien minuten heen, tien mi nuten voor den terugrit en tien mi nuten om den professor in zijn werk kamer op te zoeken en met zijn eigen revolver neer te schieten. Zonder hoed en jas- waarom niet? Niet met een taxi natuurlijk, dót kan later gevaarlijk blijken. De laatste houvast 'ontviel Munde, toen de autowacht hem plech tig verklaarde, dat geen van de naast den schouwburg geparkeerde auto's Langzamerhand is nu wel in «ns volksbesef doorgedrongen, dat een goede lichamelijke opvoeding een on verbiddelijke eisch is voor een harmo nische opvoeding van den mensch. Het „mens sana in corpora sano", uitgelegd als: alléén in een gezond lichaam een gezonde ziel" moge onjuist zijn, omdat ook in een ziek of gebrekkig lichaam een gezonde ziel kan wonen; als hoog ste ideaal van menscheljjkheid: „een gezonde ziel, wonende in een gezond lichaam" blijft het volledig gelden. We zeggen: een harmonische ontwikkeling van den mensch, omdat het hier niet betreft iets, naast iets anders, maar iets vervlochten tot in elke vezel met het andere. Niet alleen uit een gezond heidsoogpunt, als afwisseling met de toch eigenlijk onnatuurlijke uren op de schoolbanken, moet de lichamelijke oefening dienen. Maar ook en bovenal om een goéd getraind lichaam te krij gen, dat daardoor ook intellectueel goed doet reageeren, dat moreel zelf- beheersching, opoffering, gemeen schapszin heeft leeren kennen. Het lichaam brengen onder de beheersching van den wil, zeide een oude gymnas- tiekleeraar. en wij voegen erbij: en dien wil stalen. De goede lichamelijke opvoeding doet de volkskracht toe nemen. Nu is de eerste maatregel 'om de lichamelijke opvoed mg tot haar recht te doen komen, reeds voorbereid door de vorige regeering. Met 1 Januari 1941 is de termijn, waarin scholen vrijstel ling konden bekomen van het onder wijs in dit vak, niet meer verlengd. Nominaal is dus dit onderricht nu overal op de Lagere en U.L.O.-scholen ingevoerd. Er is een inspectie benoemd; één hoofdinspecteur en voor elke hoofdinspectie van het lager onderwijs een inspecteur. Maar daarnaast en dit schijnt ons het belangrijkste toe zijn een tachtig „consulenten" aange wezen, mannen en vrouwen met mid delbare bevoegdheid voor het vak. Zij moeten den onderwijzers en onderwij zeressen door cursussen de te onder wijzen leerstof bijbrengen en hen door voorbeeld en oefenen geschikt maken voortaan op hun scholen deze lessen te geven. Men meent, dat hiervoor een jaar noodig zal zijn. Wanneer we zien naar de bezieling, waarmede velen der Jongere mannen en vrouwen, die het onderwijs dienen, de reeds bij voorbaat dezer maatregelen ontstane „appliea- tiecursussen" volgen, dan meenen wij ook, dat hier in een jaar veel gedaan kar. worden. Met een steviger, ruk kan dan dit onderricht flink omhoog ge- stooten worden. In dien tijd kan wellicht overwógen worden want de opvoeding van den jongen mensch eindigt niet op dertien- jarigen leeftijd, duurt wel tot de meer derjarigheid wat men doen kan aan de lichamelijke opvoeding der zooge naamde „rijpere jeugd", die geen on derwijsinrichting meer bezoekt. Zij heeft wellicht dit onderwijs nog meer van noode. dan die voortgezet onder wijs gaan genieten, waar dit vak in het programma kan opgenomen worden. Lokalen en terreinen zullen er dan zijn; bevoegde en deskundige leiding is er er'loopen nog erikele honderden bezitters der middelbare bevoegdheid zonder aanstelling rond laat men dan ook zorgen, dat hier geen deel onzer volkskracht verloren ga. Onze geheele jeugd moet het groote voordeel ervaren, een goede lichamelijke opvoe ding te hebben .genoten." den vorigen avond voor het eind van de voorstelling van zijn plaats was geweest. „Ik geef het op," mbrnp&itfe de in specteur, Jtoeri hij op weg naar huis langzaam door de Schouwburglaan wandglde. Natuurlijk wist hij wel beter, want hij zou geen rust hebben voor hij dit zaakje uitgepuzzeld had. „Ik geef het op", bromde hij nog eens. Zijn oog viel op een van de hór den .Niet parkeeren", die hier overal geplaatst stonden. Hu hield stil en krabde zich achter het oor. Stel je voor, da. Rasmus den wagen nu eens niet naast dén schouwburg, maar hier, :n de verbodèn Schouwburglaan ge parkeerd had? Mét het risico, een boete ie moeten betalen. Toegegeven. Maar tevens met de kans, niet gesnapt te worden en het prachtige alibi in el kaar geprjiul te hebben, dat een mis dadiger zich maar droomen kan. Pro- grammajuffrouw, garderobejuffrouw en autowacht, die allemaal onder eede verklaren Kunnen, dat niemand voor het einde van de voorstelling ver dwenen is Dien middag nog kreeg de secre taris, dr Rasmus, bezoek. Het was een meneer met een grijze knevel en snor retje. die zich voorstelde als recher cheur van politie. Hij toonde zijn pen ning. „Het gaat om wagen X 7373, die hier thuishoort," zei hij, een boekje uit zijr. zak halende. „De auto werd gis teravond aangetroffen in de Schouw» burgisan, waar het parkeeren verbo den is, zooals u lóel zult weten. Dat kost u twintig kronen, indien u mij direct tegen kwitantie betaait, anders j-rijgt u een nroces-verbaal." Dr Rasmus schrok. Hadden ze hem achteraf toch nog te pakken voor dat, parkeeren? Ontkennen? Maar wan. neer hij met twintig kronen eeh pro- tes-verbaal kon voorkomen was er niets aan het handje. „Geen proces-verbaal," zei hij haas tig. „Graag wil ik het zoo afdoen." En hij haalde ai zijn portefeuille te voor schijn. bent er ingeloopen," klonk op dat oogenblik de snijdende stem van inspecteur Munde, die zich van knevel en snor ontdaan had. „U bent mijn arrestant," „Dat komt er van," zei h(j wijsgce- rig tegen zichzelf, toen hij een half uur later op weg was naar huis. „Je kunt alles tè mooi maken, óók een alibi." (f'aaruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). welke plaats vond ondanks h, 1 welkte we, aan de proVl„clf^l vincisie .vitaliteit ook roog, TT «M neemt met wég, dat wij «i 1 varyiakea uit staatsrechtelijk^ éJM toctf moeten betreuren. Het I mers niet aan om de door de Gm1 1 en wet vastgestelde organisatie vI provincie ronder meer te laten r** en een, privaatrechtelijke!) vorm vereeniging te kiezen voor het len van een bepaalde taak weik^ 1 getwijfeld een deel der Overhel®* uitmaakt!" err,«<itti* I 486e STAATSLOTERIJ, VIJFDE KLASSE AC'HTSTk Trekking van 29 Mei. fi/m No. 11839. 14*0 No. 184)2, 744)7, 14213. 4M No. 4119, 4391, 6591, 2145^ 280 No. 4822, 5294, 7680. 8387 1494. 16155, 12008. 106 No. 3236, 5936, 6015, u-ja. 15235, 16944, 21736 PRIJZEN VAN ƒ76 1068 4346 1078 4374 1154 4377 1184 4397 1190 4567 1348 4607 1393 4738 1497 4824 1531 4983 1902 4989 1940 5047 2027 5192 2070 5245 2477 5267 2496 5445 2527 5555 2555 5576 2806 5593 2844 5701 2988 5830 3052 5901 3084 5914 3165 5935 3249 6028 3277 6208 3374 6214 3422 6690 3454 6723 3641 6784 3690 6787 3712 6813 3825 6819 3848 6850 3976 6855 4239 6951 4261 7106 1632 4389 1036 4393 1038 4400 1057 4403 1058 4410 1115 4432 1)24 4473 1?01 4498 1233 4580 1253 4051 1296 .4676 1299 4696 1322 <737 1330 4754 1370 4772 1408 4796 1448 4908 1476 4930 1477 4947 1526 5006 1553 5009 1605 5061 1623 5143 1646 5162 1714 5174 1737 5)81 1741 5186 1742 5190 1786 5227' 1797 5257 1819 5268 2029 5304 2044 5323 2072 5354 2108 5360 2117 5368 2137 5376 2163 5385 2164 5436 2199 4574 2218 5515 2225 5549 2254 5578 2265 5614 2269 5674 2273 5738 2316 5748 2416 5759 2459 5765 2523 5766 2567 5823 2603 5864 2616 5870 2628 5948 2629 5958 2750 5971 2788 5994 2820 6065 7877 6100 2908 6128 2937 6133 2,938 6140 2980 6152 3027 6198 3036 6200 3060 6216 3130 6247 3220 €342 3228 6387 3415 6393 3485 6464 3553 6503 3558 6522 3611 6550 3617 6580 3761 6644 3778 6688 3780 6697 3806 6712 3944 6734 3958 6853 3991 6988 3998 7037 4057 7050 4087 7118 4088 "7122 4ÖÖ7 7146 4110 7172 4123 7204 4174 7231 4193 7249 4234 7257 4236 K7274 4257 7282 4297 7295 4347 7298 4360 7330 4388 7185 10596 7195 1059» 7446 10748 7508 10847 7520 10887 7617 10917 7657 10989 7664 10999 7724 11032 7770 11050 7916 11186 7920 11200 7935 1)311 7950 11359 7963 11392 8139 11503 8542 11680 8647 11811 8756 11876 8873 11898 8929 12071 8955 12118 8979 12135 9026 12148 9048 12180 9221 12228 9363 12267 9476 12301 9518 12378 9592 12479 9747 12648 9758 12734 9883 12886 100)4 12944 I54tol 13115 13258 13284 13379 13412 13441 13521 13535 I3(fl6 13686 13890 14054 14142 14174 14247 14380 14447 14821 14832 11848 14931 14977 14981 15021 15145 15198 15303 15652 15720 15750 10111 10288 7336 736o 7367 7389 7403 7433 7451 7472 7487 13030 l?n4R Mr. »84.> »85t> 9894 99031 9922 9928 9949 9963 10025 15774 1585(1 5854 16047 ito*? iÖlüB U10Q 16211 inot 16246 1*,, 16294 1154] 16382 \m 16403 l|7ji 16417 11814 16443 SM» 16515 20081 1«656 2O10I 16852 20119 17102 20H3 17152 30183 17381 20171 17384 20263 17404 20308 17465 20309 17495 20378 17590 20381 17599 20738 17623 20743 17809 20747 17862 20950 18000 20972 18075 20984 18133 21043 18181 21117 18413 21295 18774 21382 1H623 21406 18785 21419 18912 21747 18929 21855 10009 21995 19067 7568 10U26 75J9 10046 7625 1O050 7637 10081 7663 10118 7668 |0142 7671 'Ï018» 7751 10204» 7752 10216 7797 10242 7819 10245 7824 10247 7834 10270 7838 10277 7903 1034V 7940 10347 7947 10354 7955 10361 7971 10366 7981 10367 7986 10369 8039 10374 8049 10378 8073 10392 8156 10394 8166 10403 8186 10471 8226 1Ü509 8334 10520 8367 10527 8392 10528 8396 10576 8434 10586 8489 10654 8499 )0742 85U 10767 8517*10807 8565 10815 8575 10830 8577 10896 8645 10967 8646 11002 8695 11028 8746 11062 8776 11077 8711083 8790 11088 8797 11103 8844 11113 8912 11124 8948 11158 9033 U234 9042 11259 9046 11285 9072 11328 9081 11375 9092 11384 9 Ut) 11403 9136 11407 9144 11445 9151 11450 9199 11473 9212 L1593 9236 11747 9265'' JlfilS 9327 11850 9392 9418 9444 11982 9448 12101 9475 12203 9498 12234 9520 12275 9521 12298 9540 12302 9553 12343 9638 12352 9664 12392 9683 12402 9689 12414 9726 12482 9736 12498 9748 12518 9767 12526 9800 12531 9807 12567 11920 1Z683 12684 12765 1-2790 12824 12891 12965 13113 13120 13124 ■JI3125 ,13177 -13222 1*3227 13413 13454 J3479 1351» 13528 13616 1362% 13636 13664 Ï3740 13765 13775 13845 13914 13928 13942 13959 14017 14052 14113 14155 14168 14173 14194 14225 14234 14245 14258 14282 14284 14307 14308 14351 14358 14404 14406 14426 14474 14541 14554 14576 14580 14626 14633 14651 14655 14657 14677 14729 14754 14773 14834 14950 14956 15039 15067 15105 15133 15167 15170 15173 15230 15233 15326 15374 15375 15380 15384 15440 15480 15494 15515 15520 15535 15554 15576 15610 15632 15659 15705 15728 15799 15830 15«t»4 19U98 15870 19171 158Ö8 19178 15943 19191 15957 19235 '15f?0 19236 15975 19323 16031 19361 16071 19440 16121. 19454 161,18 19469 115187 19485 16228 19531 16259 19537 16265 19538 1628Ü 19561 J631J 19564 1621 j 19577 16333 19623 16374 19746 16384 19791 16488 19826 11450 19829 16t i 2 19836 16 754 19866 16765 S9"'(| 10767 19917 /;6831 19940 16881 19966 10903 19980 19999 r.t'U 20036 '176.18 2(9)56 17040 20(163 '121 20Q75 17149 20«79 17162 20121 1,-78 20167 17199 10206 17230 20215 1,25 1 20218, 17288 20237 17304 20256 17345 2O390 1"391 20303 17392 20311 17397 20318 *17427 20358 17442 20441 1-45.) 20445 1 >80 20449 17. >4 20508 17608 20526 17774 20527 17783 20642 1,-799 20544 17904 20551 17908 20598 1,948 20640 17976 20641 17983 20683 180UJ 20687 IR- 420692 181)94 20724 18)1:2 20748 18124 20815 18131 20821 18189 2088» 18237 2099f 18238 2110' 18291 21125 1]R294 2U66 18320 tf!210 18452 21214 184 7 4 21268 18470 2131® 18529 18042 21^4 18M5 21JJ 181)48 21J33 180(59 2I47J $681 '18732 l 5® 187.89 J S« 18772 18795 ï»g 18833 18869 J'JS 19997 J 18965 W 1R9M 2 I900I Mg! .0078 JW' In deze klasse zijn nng ,.i«*b)ev«»v I pryvan 50 090 van f25 "00 van ''5"00 va" '0 ooo van f 2 000 1 prijs 1 prij» 1 prijs 1 prils S prijzen van f 5O0 IS»1 tM i «r "Utere rde i istetj weer 1 'laniiddC •W. van 1 i de .De pie, e vaste tdand j I. het 1938. beutj vo Op intd rland r de (buiten Kif is ve stel veld ng.I I De heer taf t ("krach td i.der ld ik [vod dej Ihrtm tod |tie (tnr Inde IliWnge: |W«SL Dej K1 Herin Handel linetie is I» in >11 «A (rt «00 37 prijzen vnr Beneven»; een prem*r - den laatst uitkomend*»n h' "P*" P een premie van 8000 voor uitkomende nummer.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4