doelstellingen van het genootschap „Nederland en Europa H' DE NIEUWE BONS voor de komende periode DE B0NNENLIJST T De KUNST EN LETTEREN KERK EN SCHOOL EERSTE BLAD VRIJDAG 30 MEI 1941 BUITENLAND Verbitterde strijd aan Westelijk front. Admiraal Darlan over de Britsche vlootpolitiek. De productie der Engel- «che vliegtuigindustrie. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANGHEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. WAARSCHUWING MATSOEOKA CONFEREERT. De luchtaanval op Sfax, Het interview van admiraal Rader. Zetel der Fransche regeering niet naar Parijs Binnenlanc Kweeken van begrip voor de mogelijkheden van de nieuwe orde LOS VAN DE OUDE VOOROORDEELEN Verwijdering van motor jachten uit het kust gebied. Sluikhandel in gesmok kelde rogge in Noord- Brabant. S&JMUT -« "5 Huisvrouwen attentie. Zondag is het de laatste geldig heidsdag van: Bon 65, 75 (kaas). Bon 29 (zeep). M IRAKSOt LBGSKBBKICHT Het Iraktche weermschtsbericht van Donderdag luidt ala volgt: Wettelijk tront: Onze een heden hebben den vijand aangevallen en hem na verbitterden strijd, waar bij de tegenstander 300 dunden en ge wonden verloor, gedwongen terug te trekken. 'De Brittehe strijdkrachten ondernamen een tegenaanval en wer den met rvrare verliezen teruggesla gen. Zuidblijk tront: Onze-nrti! brie beschoot vijandelijke stellingen bij Maak air. De Engeischen verloten vijftig dooden en gewonden. Lucht w p pen: Onze gevechts vliegtuigen hebben een vijandelijk toestel bij Falluja aangevallen. Vijan delijke vliegtuigen hebben gevlogen boven eenige vliegvelden in het Noor den, zij richtten echter geen schade aan. Oproep van Kailani De Iraksche premier, Rasjid Ali el Kailani, heelt, volgens het A.NJP., de gouverneurs van de bestuurs- en kies districten uitgenoodigd inschrijvings lijsten te openen voor het Iraksche luchtwapen en in plaatselijke oproe pen de jeugd on te wekken dienst te nemen bij het luchtwapen zoo is gisterochtend uit Bagdad vernomen Anti-Engclsche samenzwering tn Palestina. M Uit Palestina wordt, volgens een D N. B. bericht gemeld, dat daar in anti- Engelsche kringen een groot complot gesmeed is. In het geheele land is brandgegticht in munitiedepots. De branden waren op grooten afstand te zien. In Transjordanië hebben de Engel •chen talrijke arrestaties verricht, waardoor de spanning nog is toege nomen. SCHERPE VERWIJTEN. Het politiek-litteraire weekblad G r i n g o i r e heeft een onderhoud gehad met admiraal Darlan over de Britsche vjootpolitiek. Darlan zeide, dat die politiek zicfi steeds heeft ge richt tegen het tot stand brengen van een sterke Fransche vldBt Engeland heeft de vraagstukken der wapening ter zee altijd buiten den Volkenbond besproken want de rechtsgelijkheid zou Engeland er toe gebracht moeten, heb ben, zijn schepen te vernietigen of de uitbreiding van de vloten van andere mogendheden toe te laten. Zelfs nog in 1936 heeft Engeland, -toen de vrees voor Duitsehland begon op te konten, getracht de Fransche vlootbouwplan- nen door rechtstreeksche stappen bij de Quay d'Orsay te belemmeren, om dat het ongerust was over de sterkte der Fransche vloot. Pas in 1939, toen de angst voor Duitsehland haar hoogtepunt bereikte, heeft Engeland Frankrijk gesmeekt, den, bouw zijner slagschepen te bespoedigen. Darlan rekent in dit persgesprek verder af met de wijze, waarop En geland Frankrijk voor zich liet vech ten. Het waren Fransche schepen, die de eerste Canadeesche divisie naar Europa escorteerden. Uit dankbaar heid hebben de^ Engeischen i de Fran sche schepen bij Mers el Kabri zwaar beschadigd. Het waren Fransche sche pen, die in de straat van Sicilië En gelsche kruisers welke op weg waren van Gibraltar naar Alexandrië, be schermden, uit dankbaarheid hebben de Engeischen die schepen in beslag genomen. Tenslotte houdt Darlan zich bezig met de fouten, door Frankrijk begaan. Van 1919 tot 1939 hebben de regee- ders en het parlement fout na fout gemaakt. Zij bedreven een demago gische binnehlandsche politiek en een buitenlandsche politiek zonder onder ling verband, in de waan, dat zij de politie-agenten van Europa waren. EEN PESSIMISTISCH GELUID Naar de Londer..,üje bladen melden, alejus het D N.B. uit Genève, heeft het bijzondere corrnité der subcommissie van contróle op de Engelsche staats uitgaven dat uit 33 leden van het Lagerhuis uit alle partijen bestaat, een bulter gewoon pessimistisch ge steld verslag over de arbeidersvraag stukken in de Britsche vliegtuig- Industrie gepubliceerd. Het comité -zégt daarin, dat de pro ductie der Engelsche vliegtuigin dustrie er sterk onder lijdt, dat elke arbeider een of meer dagen van de week niet op het werk verschijnt tó sommige gevallen bgdraagt het aah- tal afwezigen wel twintig procent. In de eerste maanden van dit jaar zijn vele arbeidskrachten uitgevallen als gevolg van ziekte door het ongunstige winterweer Ook de vijandelijke luchtaanvallen, vooral op de verbin dingswegen, als spoor- en tramlijnen. zij\jn hooge mate oorzaak van de afwezigheid der werklieden. De Dgily Telegraph schrijft hier. Over het volgende: Het is een waarheid, die men niet Knoeg kan verkondigen, dat Groot- itlannië thans er nog zeer ver van verwijderd is. de oorlogsproductie van Duitsehland te overvleugelen, of in te halen. Bijna dagelijks staat Ehgeland tegenover gebeurtenissen op diplo matiek en militair gebied, welke er aan herinneren, dat Hitier nog steeds het strategische initiatief stevig in handen heeft. Dit initiatief dankt hü aan de Duitsche superioriteit in de wapenproductie. De Daily Herald aoemt het opvallend, dat de slechte verdeeling vefr-werkkrachten en het onvoldoende gebruik daarvan, niet alleen beperkt blijft tot de vliegtuig- Industrie. doch zich uitstrekt tot alle wapen bed rijven van bet land.' DISTRIBUTIE VAN GASOLfE. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen gasolie in distributie zal worden gebracht, welke een laag vlampunt heeft Het kan zelfs voorkomen, dat het vlampunt nog iets lager ligt dan dat van normale petroleum (kerosine). Ter voorkoming van ongelukken H het van groot belang, dat derhalve de noodige voorzichtigheid bij het gebruik van deze olie wordt in acht genomen. Drt geldt vooral voor gloeikopmotoren. Schippers, motordrijvers en machinis ten dienen dus op te passen, dat geen lekkage voorkomt en dat in het alge meen groote zindelijkheid in de motor- kamers wordt betracht. Men hoede zich ervoor met vuur of open licht te komen in de nabijheid van open bunkers, tanks of vaten, welke deze vloeistof bevatten. Indien reparaties aan tanks, dié deze gasolie bevat hebben, ol in de nabij heid ervan, moeten worden verricht, zal tevoren een zeer grondige reiniging en ontgassing van de tanks noodig zijn 5073 38 SERST MET DUITSCHEN, LATER MET BRITSCHEN AMBASSADEUR. De Duitsche ambassadeur heeft gis teren een uitvoerig onderhoud gehad men den Japanschen minister vau Buitenlandsche Zaken,JVlatsoeoka, zoo meldt 't D.N.B. uit Tokft». De Britsche ambassadeur heelt gis termiddag met dezen bewindsman een gesprek van een uur gevoerd. FRANSCH PROTEST BU BRITSCHE REGEERING Openbare meening opgewonden De Fransche regeering heeft gisteren aan de Britsche regeering een energiek protest doen toekomen wegens het bombardement op Sfax, zoo meldt het D.N3. uit Vichy. Ten aanzien van den Britschen luchtaanval op Sfax wordt te Viehy bekend, dat de Fransche openbare meening ten hoogste daarover opge wonden is, aangezién zij het doel niet begrijpt, dat Groot-Brittannië nastreeft met zijn herhaalde vijandige handelin gen tegen z(jn vroegere bondgenooten De herhaalde schendingen van het in ternationaie recht door Groot-Brittan nië hebben psychologische reacties, waaromtrent Engeland zich zou ver gissen, wanneer het zou aannemen, dat zij niet zullen worden tot een ener gieke reactie van het nationale gevoel. De Britsche luchtaanval heeft in heel Marokko, Algerije, en Tunis, de groot ste verontwaardiging verwekt, zoo wordt uit Madrid gemeld. De autori teiten hebben verscherpte luchtbescher- mingsmaatrègeien getroffen, vooral in Casablanca en Bizerta. BERLIJN LET OP DE REACTIES. De weerklank, die de verklaringen van den Duitschen groot-admiraal Rader in de wereld heeft gevonden, wordt in Berlijn vanzelfsprekend aan dachtig en zorgvuldig geregistreerd, aldus het A.N.P. Men stelt hierbij met voldoening vast, dat Je Duitsche uit eenzettingen overal sterk de aandacht hebben getrokken en als een verkla ring van een zeer ernstig karakter zijn opgevat. Van Duitsche zijde ziet men er welbewust vanaf, op deze belangrijke verklaringen van den groot-admiraal nog een of andere aanvulling of toe lichting te geven. Van welingelichte Duitsche zijde is echter nog een gezichtspunt naar voren gebracht, waardoor eveneens blijkt, met welken ernst te Berlijn de door groot-admiraal Rader aangehaalde vraagstukken beoordeeld worden. Men wijst er nJ. op, dat het niet alleen het moreeie recht, doch ook^ zelfs de moreele plicht is van Duitsehland, te voorkomen dat bommen en vliegtuigen uit Amerika naar Engeland worden vervoerd, dié bestemd zijn om tegen vrouwen en kinderen van de Duitsche burgerbevolking gebruikt te worden. NOG GEEN DUITSCH OORDEEL, OVER BESPREKINGEN. Op een desbetreffende vraag van buitenlandsche journalisten heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse geant woord, dat de leden der Fransche regeering, die op het oegenblik te Parijs vertoeven, daar slechts tijdelijk blijven. Een verhuizing der Fransche regeering naar Parijs is niet over wogen. v In Berlijnsche kringen ging men ook op de vraag, of men reeds thans een finitief oordeel kan vellen over de atsch—Fransche onderhandelingen. Algemeen zeide men, dat een dergelijk oordeel pa» na voltooiing der besprer kingen gegeven kan worden. Op hel oogenblik zou het voorbarig zijn, in dien men van Duitsche zijde iets aan de Fransche bekendmakingen toe voegde. FT is reeds ontelbare malen ge- gezegd en geschreven, dat ook Nederland in het toekomstige Europa een nieuwen koers zal moeten kiezen, wil het zijn plaats in het ge- meenebest der staten van't vasteland van Europa behouden. Dit besef had, zooals bekend, de oprichting van het genootschap „Nederland en Europa' ten gevolge, welks doeleinden reeds eerder werden bekend gemaakt. Tijdens een vraaggesprek, dat een redacteur van de Vereenigde Pers- bureaux met den zaak voerend secreta ris van dit genootschap had, den heer K. W. Boekholt, heeft deze een nadere omschrijving van het doel en streven gegeven. „Wij beleven in onze dagen een re- volutionnairen stormloop tegen oude begrippen en beginselen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn" zoo verklaarde de zaakvoerend secre taris van het genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van prof. dr G. A. S. Snijder. „Wij 'zien nu, hoe nagenoeg geen enkei ge bied van het persoonlijke of maat schappelijke leven onberoerd blijft door dezen storm, die met ontzagwek kende snelheid over de landen gaat en er is veel in de dingen, welke wij waarnemen, dat wij niet kunnen be grijpen, zoo zeer zijn wij namelijk ver bonden met de oude tradities en be grippen. Willen wij echter onze plaats >n de orde van Europa, welke na dezen oorlog tot stand zal komen, behouden, dan zullen wij het toch tot begrip moeten brengen van het ongewone en nieuwe. Keerpunt in de geschiedenis. Wanneer men onze tijd eenmaal van dat standpunt uit beziet dus los van persoonlijke gevoelens van sym pathie en antipathie voor bepaalde tijdsverschijnselen dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat wij op een keerpunt van de ge schiedenis staan. - Er zjjn velen, die het betreuren, dat wij levq^ ijl een grooten tijd. Zij mogen echter bij die rouw om de din gen van het verleden, die zijn wegge vaagd, bedenken, dat de geschiedenis reeds meer van die keerpunten heeft gekend. Het kapitalisme. De eeuw der- groote uitvindingen bracht met zich mede de ontwikkeling van het industrieele kapitalisme en zijn tegenhanger:!! het Marxisme. Steeds grooter word :n de fabrieken. niets t goud m groep egmgen steeds grooter de productie; de hoofd zaak is echter reeds niet meet- de voortbrenging van goederen maar de noteering van de aandeelea aan de beurs. Het moderne kapitali meer dan de almacht van de handen van een kj waartegen de arbeidersl hoe machtig ook in schij vrijwel machteloos stom De wereldcrisis, welkj? juist achter ons ligt, had dan ook Men werkloos heid ten gevolge, zooafs het menSch- dom nog niet beleeld had. Nu bevin den wij ons in een oorlog, die, onge acht den afloop, ongetwijfeld grooten invloed zal hebben op de economische en sociale verhoudingen in Europa. Het laat zich aanzien, dat bij de nieuwe ordening van Europa de hoofdrol toebedeeld zal worden aan het Duitsche rijk. - De tijd dwingt. Hoe deze ordening zich zal voltrek ken, staat uiteraard nog niet vast; men zou misschien een voorbeeld kunnen nemen aan het werk der Han ze in de Middeleeuwen. In ieder geval staat het wel vast, dat wij ons reeds thans aan het studeeren moeten zet ten op de vraagstukken, die zich bij deze ordening zullen voordoen; daar aan zal waarschijnlijk niemand kun nen twijfelen. Deze studie is nu wat het genootschap „Nederland en Euro pa" zich ten doel stelt. Daarbij bepaalt het genootschap zich niet tot enkele onderdeelen op economisch of "sociaal terrein, maar het bestrijkt zoowe] de gebieden van landbouw, handel en industrie als van wetenschap, kunsten en verkeer, in het kort samengevat: het geheele geestelijke en materieele leven. Aan hen, die meenen dat de tijd voor een dergelijke, actieve medewer king aan de nieuwe ordening nog niet gekomen is, moet geantwoord worden dat integendeel de tjjd dringt om met man en macht aan het werk te gaan, ten einde een plaats voor Nederland in het nieuwe Europa te veroveren. Uit alle streken van ons land en uit alle kringen mocht het genootschap reeds teekenen van sym pathie en instemming ontvangen" Ten slotte verzocht de heer Boek holt nog mede te deelen, da: zij die alsnog blijk wenschen te geven van hun belangstelling, dit kunnen doen door zich te -wenden tot het secreta riaat van het genootschap „Neder land en Europa", Nieuwe Havenstraat 36 te 's-Gravervhage. MAG DOOR MIDDEL VAN BENZINE GESCHIEDEN.' Op verzoek van het bureau voor watertoerisme van den A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. heeft het departement van Waterstaat bepaald, dat voor bet ver wijderen van motorjachten uit de voot pleziervaartuigen verboden gebieden een dagvergunning afgegeven kan worden voor het verbruiken uit eigen voorraad van benzine tot een max. van liter per vaartuig, of van donkere olie. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat deze "verbruiksvergunning slechts geldig is op den das en voor het traject, die op de vergunning zijn aan gegeven. Op de naleving hiervan zal streng worden toegezien. De dagvergunningen'kunnen worden aangevraagd bij de bevrachtings commissarissen in het betrokken dis trict De adressen zijn oa.. Dordrecht, Nieuwe Haven 24, tel. 3746; Rotterdam* Beurs van Koophandel, kamer 324/327, tel 35863; Leiden, Terwepark 6, tel. 21990; Utrecht, /an der, Goesstraat 53, tel. 17695; Amsterdam, Beursgebouw, tel. 411103 en 47842; Haarlem, Nassauplain 4,'tel. 10599. Nog eens person eel e belasting pleziervaartuigen. De A.N.W.B. heeft van het departe ment Van Financiën het navolgende bericht ontvangen: Naar aanleiding van binnengekomen 'verzoeken heeft de secretaris-generaal oed gevonden, dat pleziervaartuigen, die bestemd zijn om uitsluitend door motorische kracht te worden voort bewogen en die wegens gebrek aan brandstof niet als zoodanig gebezigd kunnen worden, door de houders daar van gebruikt worden als woonschip. De houders van die vaartuigen bè- hooren daartoe ligplaatsen te kiezen en tot den inspecteur onder wie zij ressorteeren het verzoek te richten het vaartuig te mogen brengen naar de plaats, die door hen als ligplaats ge mzen is eh vandaar terug naar de plaats waar het vaartuig geborgen wordt. F De inspecteurs zullen den houders er met nadruk op wijzen, dat met het vaartuig niet gevaren mag worden anders dan van de bergplaats naar de ligplaats en terug en dat, indien dit toch mocht gesehiedeny«en aanslag in de personeele belastiiTg over een vol jaar voldaan moet worden. «W 49.009 K.G. IN BESLAG GENOMEN. Zes personen in arrest Een ernstig geval van sluikhandel in gesmokkelde rogge zijn de ambtenaren van den crisiscontroledienst te Veghel en de marschaussees van de brigade Den Bosch op het spoor gekomen. In de omgeving van 's Hertogenbosch werden, naar bekend was geworden, sinds geruimen tijd bij de boeren groote hoeveelheden rogge gekocht, welke daarna frauduleus naar België werden gevoerd. Na een in alle stilte voortgezet on derzoek kreeg men er den neus van, waar de „haarden" van dezen clandea- itienen handel gelegen waren. De meeste rogge werd gekocht te St. Michiels Gestel en Berlicum, doelt de „bedrijfsvoerders" bleken verspreid over de provincie te wonen. Gevolg van het onderzoek was, dat reeds zes personen, werden aangehou- d enen in het Huis van Bewaring te Den Bosch werden opgesloten. Voorts werden door de ambtenaren in totaal 40.000 k.g. rogge opgespoord en in beslag genomen. Voor de rogge werd een prijs betaald van 18.— en f 19.— per 100 k.g. Ook kochten dezelfde personen groote hoe veelheden roggemeel waarvoor zij tot 30.per 100 k.g. besteedden. Tijdens bet onderzoek kwam nog meer aan het licht. Want de ambte naren namen een flink kwantum clan destien geslacht vtrkensvleeseh in be slag en daarnaast nog een hoeveelheid koffie, waarvan werd vastgesteld, dat ze verkocht werd tegen prijzen van f 18.tot f 19.— per k.g. ZELDZAME MEESTERS IN HET 'RIJKSMUSEUM. De directie van het Rijksmuseum ia er toe overgegaan een tentoonstelling van werken uit het eigen bezit t» organiseeren. Daartoe is een keuae gedaan uit de kunst historische verzameling. Vanzelfsprekend moesten de geëvacueerde kunstwerken buiten beschouwing blijven en het zijn dan ook de mindere goden uit- da 17e eeuw en later (tot het jaar welke hier door «chflderflen zQn ver tegen wooidlgd Zoo is in groote verscheidenheid een col lectie schilderijen bijeengebracht, welke meertndhjls Hechts sear zelden voor het pu bliek ter-hezichtiging zijn gesteld, omvatten de stillevens, portretten, natuurtaferelen en stadsgezichten ook een aantal pastels bevindt zich hieronder. Het ligt In het voornemen, de tentoonstel- 'ing te beginnen met de Pinksterdagen voo; zet publiek open te stellen. ALG. SYNODE DR NED. HERV. KERK. Derde sitting. Na opening en gebed werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Den se cretaris ward hulde gebracht voor zijn nauwkeurige weergave van al de gestelde vragen en daarop gegeven antwoorden. Ter sprake kwam het punt: stichting van hervormden vereenigingsraad. Voor eenlgen ttja u geïnstalleerd de synodale commissie' hervormd. Jeufdrud. Verblijdend moet wor. den geacht da: steeds meer doordringt het hecefdat allerlei arbeid onder de Jeugd en op Christelijk terrein behoort uit Ie gaan vmn de kerk of behoort le worden verricht tn ü1*1 kerk. Waar de hervormde Jeugdraad reedt bestaat, werd besloten over te gaan tot oprichting van de synodale com missie: hervormde vereenigingsraad en de benoeming der leden van dien riad aan da alg. ayn overgelaten Als gedelegeerde in de aeemansc. werd benoemd dr u D Tertaak— reads bestuurslid daarvan. Een schrev™^ venchl ctifto ii/imal.n J..k L.Vla san zou w\}dén en de synode dienen \%n' vies De synode besloot tot ..kerkellik ï'nüïïS** r,cht*n de mLriS* held te bestuderen om te komen tot <J£ÏÏ" ting van een opleidingsschool voor kerSut werk. Een concept agenda voor de cIsmi^ vergadering werd b"sproken. 0^3** werd gehouden waarna resumptie der SS? len plaats vond, "WW De president dankte de prseadvl.w,-, leden, den secretaris, den vfet-pres «^3* De vice-president dankte den presid»,. voor rijn leiding Hierha sloot de pres S de vergadering en ging in dankzegging™* De secretaris-generaal van bet de partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat In den vervolge de voor het koopen van distributiegoede ren aan te wijzen bonnen niet meer, xooals tot dusverre het geval was, nog eenige dagen na afloop van de distri- btiüeperiodé, voor welke zij zijn geldig verklaard, mogen worden gebruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen, welke recht geven op kaas, deze mo gen, evenals tot dusverre, nog gedu rende twee weken na afloop van de distributieperiode voor bet koopen van kaas worden gebruikt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de regeling, volgens welke bopnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distribütieperiode, ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdagen Zondag mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN: BON 04 Bon „94" van de aardappelendistri- butiebonkaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, 1(4 kg. per bon. MELK: BON 19 Bon „19" van de Melkkaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, 1% liter per bon. EIEREN: BON 97 Bon „97" van de „bonkaart algemeen" 2 Juni t.m. 8 Juni, één ei per bon. KAAS: BON 67 EN 77 Bon „67" en „77" van de „bonkaart algemeen": 2 Juni t.m. 15 Juni (koop- tijd tjm. 29 Juni), 100 gram kaas per bon. VLEESCH: BON 17 Bon „17 vleesch" van de vleesch- kaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbe grepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „17 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 3Z Mei t.m. 7 Juni, per; twee bonnen één rantsoen vleeschwa ren Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden en schapenvleexh en voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood: dat de oude voorraden zeepvlokken zelfwerkende waschmiddelen en vloei' bare zeep, welke zeepsoorteri thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstan de, dat elke bon recht geeft op het koo. pen vaa 125 gram zeepvlokken of 250 gram Zelfwerkende waschmiddelen ol 200 gram vloeibare zeep. ZÈEP VOOR WASSCHERIJEN D«i bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver- plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het pu bliek in ontvaiigst te nemen, zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, het zij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzen- ders", die slechts ais tusschenpersoon tusschen het publiek en de wassche rijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens, e.d. betreft, kan ter behandeling wor den gegeven zonder dat daarbij bon nen behoeven te worden afgegeven. 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, fans of kalkoen, been Inbegrepen. PEULVRUCHTEN: BON 5 De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappelrantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten beschikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maan dag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52" genummer de bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peul vruchten. Het koopen met deze bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 31 Mei. HONDEN- EN KATTENBROOD: - BON 14. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat van 1 tot en met 30 Juni 1941 op bon no. 14 van de voederkaart voor bonden wordt beschikbaar gesteld: Voor groep 1: 10 kg. hondenbrood; voor "groep 2: 10 kg. hondenbrood; voor groep 3: 8 kg. nondenbrood; voor groep 4; 5 kg. hondenbrood; voor groep 5: 4 kg.hondenbrood; voor groep 6: 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 14 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde perio de 1(4 kg. kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 30 Junj 1914 is bon no. 14 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. 2EEP De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende be kend: TOILET- EN HUISHOUDZEEP Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Junijtot en met Zondag 29 Juni a.s. geeft de met-,,15" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op bet kbopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 'gram huishoudzeep of 200 gram za'chte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Volledigheidshalve wordt er op ge wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uit sluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van de wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, AARDAPPELEN. A #3; t/m 1 (4) Juni, 1(4 kg. BLOEM. Bi. 8; 1/m 15 Juni. 50 gr, brood of (4 rantsoen gebak, of 35 gr. mee!/ bloem. Br. 21; t/m 31 Mei 140 gr. idem. BOTER-MARGAKIF*- Bo. 17; t/m 11 Juni. Boterkaari (4 p. boter, ol 200 gr. slaolie of raapolie. Vetkaart: (4 p. boter of marg. of 200 gr. slaolie/raapolie. Be. 18; t/m 11 (14) Juni, (4 p. boter. BROOD-GEBAK. Br. 21; t/m 7 (11) Juni, dubbel rantsoen. Br. 24; t/m 22 Juni, 1 rantsoen. EIEREN. 87, t/m 1 (4) Juni, 41, t/m 4 Juni een el GORT, -MOUT, GRUTTEN. 25; t/m 15 Juni, (4 pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN enz. 24; t/m 15 Juni, (4 pond. KAAS. 85, 75; t/m 1 Juni 88, 78; t/m 1 (lï) Juni, 1 ons. KOFFIE-THEE. 34; t/m 22 Juni,(4 p. kofliesurrogaat of 40 gr. thee. MACARONI-VERMICELLI enz. 28, t/m 15 Juni 1 ons. MAÏZENA enz. 27, t/m 15 Juni, 1 ons. MELK. «e. 18. t/m 1 Juni, 1(4 liter. PEULVRUCHTEN. 33; t/m 1 (4) Juni, 1 pond. PETROLEUM. Per. 18, t/m 15 Juni, voor keuken 2 L RUST. 32, Vn 15 Juni Mt pond. SCtffeERZEEP. K (textiel), t/m 31 Arg. 1 rantsoen. "LIE. Bo. 17, t/m 11 Juni. 200 gr. slaolie/, raapolie. SUIKER. 31; t/m 8 Juni, 1 kg. VLEESCH. f J n 16, t/m 30 Mei <4 Juni), (4 rant soen vleesch/vleeschwaren. Vltescn- waren VI. 18, t/m 30 Mei (4 Juni), (4 rantsoen (of verduurzaamd g«" vogelte) ZEEP. 29, t/m 31 Mei, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappelen; Me.-mglk! Bl.-bloeml Bo.-boter; Br.-brood; Per.-periode; Vi." vleesch.. Geen toevoeging is Alg. b00" kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2