WAT A ANNEER Üi Verhooging der electriciteitsprijzen IDER VERLANGT EEN BEETJE GELUK cemeenteraad. Trainingspakken (alle maten) Gouda EDE BLAD VP'">\G 30 N"H 1941 Belangrijke verkeersverbetering aan Veerstal met besluit tot maken van opritten naar nieuwe brug over Mallegatsluis Ontslagverlening met bijzondere dankbetuiging pan dr Lievegoed als rector van het Gymnasium en aan den heer De Bode als hoofd der buitengewone school Uw punten zijn het best besteed Als firma van de VEER U kleedt A. L. J. v. d. VEER'S KLEEDINGBEDRIJVEN Zoo juist ontvangen Inderdaad.... PRIJS 15 CENT Uitreiking distributie bescheiden. FEUILLETON Ja, J In lijn vergadering van gister avond. die een half uur duurde, hoeft de raad een voorstel inzake ge electriciteitsprijzen aangenomen, gat een tariefsverhooging met in gang van de verbruiksmaand Juni Inhoudt. Van het in het kleinver bruik meest gangbare tarief, het vastrechttarief, wordt de prijs een balven cent per KWH hooger, waar bij het vaste bedrag, evenals van de andere tarieven, onveranderd blijft Voor de industrie bedraagt de ver booging 1/39, hetgeen bijna 2,6 is. Een belangrijke verkeersverbete ring aan de Veerstal gaat haar uit voering tegemoet met het besluit van gemeentewege de opritten naar de nieuwe brug, die vanwege de provincie over de Mallegatsluis over het buitensluishoofd, dat is vlak langs den IJssel, gebouwd wordt, aan te leggen, in verband waarmede de vroegere Beukmolen op de Veer stal afgebroken zal worden. De ge- heele verkeersverbetering tusschen Goejanverwelledijk en Schieland's Hoogen Zeedijk gaat nu haar vol tooiing tegemoet. Aan de zijde van Schieland's Hoo gen Zeedijk zal het maken van werkzaamheden, die het hoogheem raadschap van Schieland uitvoert tot ophooging en verzwaring \an den dijk. De gemeente had hier en daar verspreid liggende gedeelten van den dijk in onderhoud en er is nu besloten den onderhoudslast zoodanig te ruilen, dat Gouda deze neemt over een onveranderde lengte van 880 M„ maar nu van de Malle gatsluis af in één dijkvak gemeten. De oprit krijgt een lengte van 32 M., een langshelling van 1 op 40 en een kruisbreedte van 12 meter. De aansluitingen op den dijk van Bosch- weg, Constantijn Huygensstraat en Buurtje zullen mede verhoogd wor den. Vastgesteld werd de herziening van het uitbreidingsplan voor het stadsdeel „de Korte Akkeren", waarin nu een grooter aantal arbei derswoningen is geprojecteerd. Het tarief van een 20-badenkaaart voor het zwembad werd verlaagd en een 10-badenkaart werd inge voerd Van dr. A A. W. M. Lievegoed was om gezondheidsredenen een verzoek ingekomen om eervol ont slag als rectotr van het Stedelijk Gymnasium. Hei ontslag is onder bijzondere dankbetuiging verleend, evenals dat aan den heer C. de Bode, als hoofd van de school voor buitengewoon lager onderwijs we- lygens vertrek naar Utrecht. DE VERGADERING. Te 7 59 uur-wordt de vergadering ge opend Voorzitter: wethouder mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, waarnemend bur gemeester. Alle leden zijn aanwezig De notulen der vergadering van 8 April worden gearresteerd. MEDEDEELINGEN. B. en W. deelen den raad mede: dat Ged. Staten de goedkeuring heb ben medegedeeld van dé raadsbesluiten tot het koopen van strooken grond nabij de Joubertstraat resp. van mevr. B U. Jongenburget e.a. en van M. van Vliet; v,_j alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aankoopen van een gedeelte sloot langs den Graaf Kloris- Weg van het St. Joseph's Weeshuis. alsvoren de goedkeuring van de be- «luiten van B en W. tot het verhuren van de woning Regentesseplantsoen 27 aan O. van Dijk en van de woning Boomgaardstraat 100 aan W. Vermeu len; alsvoren de goedkeuring van de raadsbesluiten tot het aankoopen van het 'pand aan de Oosthaven van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van de Goudsch Industrie- en Huishoudschool en tot het verkoopen, van grond aan het Jan van Retjesse- plein aan genoemde Vereeniging; alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot het opnemen van kas gelden in het 2e kwartaal 1941; alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot 100.000, alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot overneming van de verplichting van het onderhoud van het gedeelte van de Goudkade, liggen de in deze Gemeente van de gemeente Waddinxveen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren de aan deze gemeente vere- leende vergunning voor den aanleg en de exploitatie van de hoogspannings kabels, benoodigd voor de stroomleve- ring aan het gemaal van den polder Polsbroek te Haastrecht. Alsvoren de aan deze gemeente ver leende vergunning voor het leggen en ten behoeve van de stroomlevering aan de N V. Goudsche Houthandel te Bar- woutswaarder. B. en W. stellen voor de verklaring, bedoeld in artikel 10 der vergunning af te geven. Aldus besloten. Alsvoren de verdaging van de be slissing op het raadsbesluit tot vaststel, ling van een verordening, regetende de instelling en het beheer van he Pen sioenfonds voor Wethouders en hun weduwen en weezen; alsvoren de goedkeuring van hel raadsbesluit tot wijziging der begroo ting. dienst 1940; alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aankoopen van het winkelhuis met bovenwoning en erf Gouwe no 8-10; alsvoren een afschrift van het be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken tot goedkeuring van het raads besluit ,later gewijzigd tot vaststelling eener vérordening op de heffing van havengeld en van een bruggeld in dé gemeente Gouda. dat aan den burgemeester mr. dr. K F. O. James met ingang van 19 April 1941 ontslag als zoodanig is verleend: den stand der onderhandelingen be treffende de verbetering, resp. aanleg van de wegen Gouda-Stohvijk-Berg- stoep en Bergambacht-Schoonhoven, nos. 38 en 39 van het Provinciaal We genplan. AI deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. INGEKOMEN STUKKEN. Van den heer C. de Bode een verzoek om eervol ontslag als hoofd der open bare school voor buitengewoon lager onderwijs. De voorzitter zegi de tolk tezijn van B. en W. en stellig "ook van den raad als hij verklaart, dat men den heer De Bode ongaarne ziet vertrek ken. De heer De Bode heeft als hoofd der school voor buitengewoon lager onderlijs en in andere functies vöor- treffelijiic werk verricht. De benoe ming te Utrecht beteekent evenwel een promotie en men kan hem daarom niet tegenhouden. Spr. spreekt hartelijken dank uit Voor hetgeen de heer De Bode voor de gemeente zoowel in en- geren zin als in het algemeen heeft gedaan. 4 Het ontslag wordt eervol verleend diet ingang van den door B. en W. te naien datum. an den gemeente-archivaris „h*t verslag van het gemeente-archief over Voor kennisgeving aangenome^. Van de commissie van bijstand rp het beheer der gemeente-IichtfaDrieken een wyziging der begrooting. dienst 1941 der gemeente-lichtfabrieken, af- deeling Gas r Goedgekeurd. - Van de commissie van de Hoffm%n's Stichting „Volksgaarkeuken", een sup. pletoire begrooting, dienst 1940. Alsvoren. Van den gemeente-ontvanger eenige Staten oninbare posten* schoolgeld bij zonder lager onderwijs en^traatbela»- ting. Oninbaar verklaard. ^"Van dr. A. A. W M. Lievegoed een verzoek om eervol ontslag als rector van het Stedelijk Gymnasium. De voorzitter deelt mede, dat dr. X.ievegoed is afgekeurd» Het ge meentebestuur betreurt zijn aftreden zeer. Hetzelfde wat spr. ten aanzien van den heer De Bode sprak, kan ook gezegd worden van den voortreffelij ker! rector van het Gymnasium, die ook in andere functies uitstekend werk heeft verricht, waarbij spr. speciaal denkt aan het geen dr. Lievegoed heeft gedaan als lid van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Het wordt betreurd, dat de rectbr zijn betrekking moet neerleggen, in het bijzonder om de reden, die er aan ten grondslag ligt, maar men heeft er zich bij neer te leggen. Spr. stelt voor Het ontslag onder dankbetuiging van de gemeente, welke hij hierbij uit. spreekt, voor de bewezen diensten te verleemen. Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van den door B en W te be palen dag. AAN DE ORDL Het voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. D. de Jong van de openbare lagere< school no. 7 naar de openbare lagere school C. Het voorstel wordt zbnder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel om B. en W. te machtigen om tijdens dep duur der buitengewone om standigheden zoo noodig de in het tarief voor de levering van electriciteit opgenomen prijzen te wijzigen. (De goedkeuring van het voorstel houdt in, dat met ingang van de ver bruiksmaand Juni 1941 de volgende ta- riefsvernoogingen zullen worden inge voerd: Kleinverbruik: enkel tarief met 1 cent; dubbel tarief, a hoog tarief met 1 cent, b. laag tarief met Vz cent; vast. rechttarief met Vz cent; nachttarief met Vz cent; kerkverwarmingstarief met Vz cent. alles per kWh De vaste bedragen blijven voorshands ongewijzigd.) Grootverbruik: verhooging met 1/39 en met afronding o-p 0;1 cent per kWh. Voor de stroomlevering aan gemeen ten zal een voor de contractgemeenten gunstiger kolenclausule-bepaling wor den opgenomen. Totaal is van een en ander een voor- deelig saldo yan 7900 per jaar be cijferd. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot verlaging van het tarief van het gebruik der Stedelijke Zweminrichting voor 20-badenkaarten van 3,- ^tot 2,50 en tot invoering van 10-badenkaarten ad 1,50. De heer PoT/han betreurt het dat B en W. niet hebben overgenomen het voorstel van de commissie van toezicht om de prijzen op resp. 2,25 en 1,25 vast te stellen. Dit voorstel is gedaan om het zwemmen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en spr. is van mee ning. dat men het gebruik van het bad bevordert door het tarief zoo laag mo gelijk te stellen. Wethouder Po Iet antwoordt, dat B. en W. meenen /net hun voorstel een eersten stap te zetten op den weg naar tariefsverlaging. De bedoeling van het voorstel is meer de gelegenheid open te stellen van het bad gebruik te ma ken door personen, die niet regelmatig zwemmen. Overigens zyn de tarieven van het zwembad in vergelijking met andere inrichtingen al zeer laag. Het is het beste eerst het resultaat van de tariefsverlaging af te wachten. De voorzitter merkt eveneens op, dat het tarief zeer laag is en dat de invoering van de tien-baden kaarten beoogt het risico van het verloopt van een twintig-badenkaart te vermii deren. y De heer Polma n kan de motieven van B en W niet onderschrijven jen handhaaft zijn bezwaren. t De heer P r e v o o sluit zich hieroij aan. Door lage tarieven brengt' men het gebruik van het zwembad ook ban nen het bereik van de arbeidersklajlse. De heer V a n W ij k is van meening, dat B. en W. wel op goede gronden tot het door hen voorgestelde tarief zullen zijn gekomen verdere tariefsverlaging is mboi, maar zij moet in verhouding met de exploitatie-kosten mogelijk zijn. Wethouder P o 1 e t merkt in verband hiermede op, dat pas een nieuwe chloorinstallatie van 1000 is aange schaft. Tegenover de uitgaven moet eenige dekking staan en daarom zijn B en W. ook al omdat het tarief al zeer laag is, tot hun voorstel gekomen. Wethouder Sanders zegt naar aanleiding van de opmerking van den heer Prevoo. dat het ook mogelijk is voor 2 cent van het zwembad gebruik te maken. De voorzitter acht het 't beste met het door B. en W voorgestelde tarief een proef te nemen. Men kan dan altijd nog zien en voldoet het niet, dan is het mogelijk om b.v. voor Augustus een speciaal tarief vast te stellen. Het voorstel van B en W. wordt in stemming gebracht en mét achttien te gen twee stemmen aangenomen, tegen de heeren Polman en Prevoo. Het voorstel om aan het pro vinciaal plan tot verandering van de Mallegatssluis en het bouwen van een vaste brug over het buitensluishoofd me dewerking te verleenen, be staande uit het maken én on derhouden van de opritten naar de nieuwe brug, tot af braak vap den voormaligen Beukmolen en tot het beschik baar stellen van een crediet van 40.150 voor de ten lastt der gemeente komende kosten. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot ruiling van den onderhoudslast van ge deelten yan Schieland's Hoo gen Zeedijk met het Hoog heemraadschap van Schieland en tot het verleenen van een crediet van 43.000,tot op hooging en verzwaring van dezen dijk voor zoover bij deze gemeente in onderhoud. Idem. Het voorstel om in de veror dening, regelende de instelling en het beheer van het pen sioenfonds Voor wethouders en hun weduwen en weezen, eeni ge wijzigingen van formeelen aard aan te brengen. Idem. Het voorstel om opnieuw voor den tijd van een jaar tot 1 Juli 1942, aan B. en W. te de- legeeren de bevoegdheid tot verburen, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendom men. Mevr van Danzig stelt voor de bevoegdheid uit te strekken over den geheelen zittingsduur van den raad tot ,j943 De Voorzitter constateert met genoegen, dat de proef goed is beval len. B. en W nemen het voorstel over. Het aldus gewijzigd voorstel van B. het nageslacht zal ons vragen of wij al datgene gedaan hebben wat wij als goede Nederlanders konden doen, om de zelfstandigheid van het Nederlandsche Volk en van de Nederlandsche cultuur te redden. Wat er gedaan wordt en hoe 't gebeurt, regt Dr. van Genechten in zijn brochure 'N BEROEP OP HET GEZOND VERSTAND Deze nieuwe brochure Is verkrijgbaar Op de stations. b<i de kiosken. Krmghuizen NS B en bij den Dienst Materiaal der NSB Maliebaan 29 te Utrecht 118 ct PoiUege'* bijsluiten voor franco toezending) Vraagt ook Uw boekhandelparl Ingez. Med. G 1692 53 lnj?ez. Med. G 1693 20 en W. wordt zonder stemming aange nomen. Het voorstel tot aankoop en ruiling van gronden, gelegen nabij de tunnel in den- Ridder van Catsweg, van en met G. J. van Wingerden. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder sterfiming aangenomen. Het voorstel tot wijziging en uitbreiding van de telefoonin stallatie voor het raadhuis, de politiebureaux, het ontvangers kantoor en de afdeeling con trole gemeente-financien (kos ten ƒ320».—). De heer J. S. van Soest had het op pry's gesteld als ook van de bijkomen de kosten van hak. en breekwerk een begrooting in het voorstel was opge nomen. De voorzitter antwoord^dat dit moeilijk vooruit valt te zeggen. Hij hoopt, dat het zal medevallen en deelt mede, dat te zijner tijd aan den raad opgave van de bijkomende kosten zal worden gedaan. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente He kendorp tot toelating van kin deren uit die gemeente tot de openbare scholen in de ge meente Gouda. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van medewerking voor de aan schaffing van nieuwe taalboe ken voor de globalisatie-me- thode voor het vijfde leerjaar der Bijzondere Neutrale School. Idem Idem Het voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan voor het stadsdeel „De Korte Akkeren". Het voorstel om op het ver zoek van A. v. d. Velde om verlaging van diens aanslag in het vergunningsrecht volgens de Drankwet afwijzend te be schikken. Idem. Thalia Theater; De baas in huls (met Hans Moser, Maria Andergast en Leo Slezak). Aanvang 8.15 uur; Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag ea Maandag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Czardasklange (met Camilla Horn en Gustav Frölicht). Op het tooneel: Miss Lissy, trapeze nummer. Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag en Maandag vanaf 3.30 uur Zaterdag 2 uur matinee. Maandag 10.30 uur: Peer Gynt (met Hans Albers). Schouwburg Bioscoop; Carnaval ia Venetië (met Toti dal Monte). Aan- vang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag en Maandag van 3.30 uur. 31 Mei 3 uur 's Gravenbroeksche Plast Aanvang driedaagsche Goudsche zeiL week roei- en zeilvereeniging Gouda, 31 Mei 3—7 uur Markt: Blauwe Week- kraam Goudsche Drankbestrijders- vereenigingen. 31 Mei 6.30 uur Kunstmin: Oudejaars avond G. C. en F. C. Olympia ter ge legenheid van 55-jarig bestaan. 3 Juni 8.30 uur Sociëteit Vredebestl Algemeene ledenvergadering. 3 Juni 7 uur Ons Genoegen: Biljart wedstrijd Ter Gouw—Concordia. 4 Juni 7.30 uur Ned. Geref. Gemeentel Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 4 Juni 8—9 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 5 Juni 7 uur Concordia: Finale Biljart wedstrijd Ter GouwConcordia. 5 Juni 7.30 uur Leger des HeilM Heiligingsdienst. 5 Juni 7.30 uur: Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 5 Juni 8 uur Daniël: bijeenkomst af deeling Gouda Federatie van Jong- Hervormden, onderwerp: Nog eens de kerkdienst. 6 Juni 8 uur Voormalige Ambaebta- avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis heeren. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (dès nachts alléén voor recepten): Apotheek E. Grendel, alleen Prins Hendrikstraat 15. 94.30 uur Daniël: Uitreiking brand- stoffenkaarten voor stookseizoen f9411942 voor gezinnen, waarvan de geslachtsnaam van het hoofd be gint met de letters: Zaterdag: S tot en met Z. Idem. Het voorstel om B. en W. machtiging te verleenen gedn- rende het tweede halfjaar 1941 kasgeldleeningen aan ta gaan tot een bedrag van tea hoogste 700.000,— en een rente van niet meer dan 5 Wijziging der begrooting; dienst 1941. De heer Polman wijst er op, dat de op 200.uitgetrokken kosten van waterverbruik 687,20 hebben bedra gen. zoodat de begrooting met meer dan 200 is overschreden. De v o o rz i 11 e r deelt mede dat deze kosten op een inkomtenpost weer van de instellingen en bedrijven wor den terugontvangen Blijkbaar heeft een der bedrijven meer verbruikt en dientengevolge zal het ook meer moe ten terugbetalen. De begrootingswijziging wordt goed gekeurd. Te 8.20 uur wordt de vergadering ga. sloten. INZAMELING VOOR GEWONDH OUD-MILITAIREN. Bij de firma Gebr. de Jong is op initiatief van een lid van het perso neel onder directie en personeel een inzameling gehouden ten bate van da gewonde oud-militairen. De opbrengst was S 52,50. (Nadruk verboden.) Wees flink, Ursula, fluisterde Steube het meisje toe, ik sta Wast je, wat er ook gebeurt. Gaat u nu, zei Brand scherp. Steube verliet, gevolgd door een beambte, het vertrek. Brand hing Ijn hoed aan den kapstok en kwam War de schrijftafel terug. De kamer op het Noorden en de tempera- ~or was hier eenigszins dragelijk. geluid van de aankomende en Jertrekkende treinen was duidelijk Worbaar. Wel juffrouw, spreek, u heet Brehmer. Is dat uw werkelijke Wam? Goed. Uw identiteit zullen wij •ter vaststellen. Hebt u papieren bü neen? Jammer juffrouw, zeer Hmmer. Maar laten wij ter zake "men, waarom schreef u aan S, er Wenkhusen? Een beetje verdoofd leunde Ursula war stoel. Wilt u niet antwoorden? jTT heb immers niet aan Onheer Wenkhusen geschreven. «■~Moet het nu dadelijk met een. beginnen?, Brand keek mismoedig. Daar zult u niet ver mee komen. En u verbetert er ook uw situatie niet mee. Maar als ik toch niet geschre ven heb! Dan... nu goed, zooals u wilt, dan vertelt u mij misschien wat u van mijnheer Wenkhusen wilde? Het was een grap. Zoo, een grap. Zoo noemde uw vriend het zooeven ook. Het is anders een slechte grap, de gastvrijheid van vreemde menschen aan te nemen en dan spoorloos te verdwijnen. Waar om had u zoo'n slecht geweten? Ik zag in, dat ik een stommiteit had begaan. Ursula was weer bleek geworden. Ik was bang voor onaangenaam heden en alleen om die reden... Wat wilde u 's nachts in den tuin van Wenkhusen? - In den nacht? Ja, op het oogenblik, dat de brand in <je huurvilla uitbrak. Nu? Daar weet ik niets van. Ik ben pas 's morgens naar Wannsee ge- gaat). Kunt u dat bewijzen? Natuurlijk. Mijnheer Steube heeft mij in den trein gezien. De geloofwaardigheid van dezen heer staat nog heelemaal niet vast. Enfin, u kwam 's morgens naar Wannsee, wat deed u daar? Ik huurde een boot. Uw plan Wenkhusen te bezoeken stond dUs vast? Waarom koos u dezen ongemak- kelijken weg? Ik bedoel, u had ook aan het voorhek kunnen bellen, niet waar? Waarom dus deze omweg? Ik wilde mijnheer Wenkhusen leeren kennen, zonder dat hij den op zet bemerkte. Interessant. Daar hebt u zeker wel redenen voor gehad? Ik? Ursula sloeg de oogen neer. Hoe gemakkelijk zou het geweest zijn, de waarheid te zeggen, maar zij zou lie ver haar tong hebben afgebeten. Ik zou niet door mijnheer Wenk husen ontvangen zijn, als ik gezegd had, waarom ik hem wilde spreken. Het is... ik wilde namelijk van be trekking veranderen, ik ben secreta resse bij Göllner en CoS' Göllner in de Wallstraat? Ja. Hoeveel verdient u? Tweehonderdtachtig mark. Bent u daar. opgezegd? Neen. En toch wilde u van betrekking veranderen, wilde u bij Wenkhusen aangesteld worden. Waarom? Uw salaris is toch buitengewoon goed voor een meisje van uw leeftijd. Wilt u mij dit niet nader verklaren? Hulpeloos keek Ursula naar den grond. Verklaren? Leugens kon men niet verklaren. Mei) kon de zaak hoogstens geloofwaardig maken. Maar deze man tegenover haar liet zich niets wijsmaken, dat voelde zijl Het kómt mij voor, dat u de dingen niet verklaren kunt, wilt u mij niet liever de waarheid zeggen? Het is zooals ik zei, herhaalde Ursula zacht. Hm, u kocht dus een bad- costuum van Wenkhusensch fabri kaat en zwom naar de villa. Waarom vroeg u toen niet wat u vragen wil de, ik heb gehoord, dat men u zelfs aan tafel heeft genoodigd. U had dus een prachtkans. En desondanks zweeg u, dat is meer dan merk waardig. Ik had er den moed niet meer toe, men had mij zoo vriendelijk ont vangen, daar wilde ik geen misbruik van maken en daarom... U verzon dus eerst een truc, zette deze in een daad om en zag er, op het oogenblik, waarop u uw doel bereikte, van af. Wie zou u nu kun nen gelooven? Ik in ieder geval niet! Wat gebeurde er op uw vlucht, u nam immers uw weg door de werk kamer van mijnheer Wenkhusen? Neen, ik liep van uit de hal naar buiten. Maar men heeft u immers op de trap zien sluipen. Brand sloeg op de tafel. Dat is niet waar! riep Ursula uit. Zoo, er zijn namelijk zevendui zend mark en een kostbare postzegel uit de werkkamer verdwenen. Ursula staarde den man aan. Groote genade, en nu denkt u, dat ik... Ik zou heel blij z: als u r het tegendeel kon bew.. Leg u. kaarten open. Speel eerlijk spel. Wat wilde u bij Wenkhusen? Dat heb ik al gezegd. Brand zuchtte. Ik waarschuw u, dat we u vast zullen moeten houden, als u blijft lie gen. Er is een diefstal in dë villa be gaan en u staat onder verdenking, daar iets mee te maken te hebben. Bovendien heeft men mijnheer Wenk husen een dreigbrief geschreven. Een dreigbrief? Ursula rilde. Wat heeft men hem geschreven? Hij keek haar opmerkzaam aan. De verandering in haar trekken ont ging hem niet. Wat men hem geschreven heeft? Lieve tijd, dat moet u toch het beste weten. Ontsteld keek zij den man, die zulke verschrikkelijke dingen zei, aan. Wenkhusen had een dreigbrief ontvangen en nu moest zij... Een dui zeling overviel haar. Haar blik was star naar den kapstok gericht. Brands stroohoed werd een wiel, dat begon te draaien, steeds sneller, steeds sneller,... Drinkt u eens, beval Brand. Het gelaat van het jonge meisje was doodelijk bleek. Toen zij zich niet bewoog, ging hij naar de tafel en bracht het glas aan haar lippen. Zij dronk, het water was ijskoud en het verfrischte haar on middellijk, de duizeling verdween, maar zij bleef zich zwak voélen, laar beenen waren als lood en als ïien haar bevolen had op te staan, zou zij het niet hebben gekund,* Wenkhusen had een dreigbrief ont vangen! Alleen daaraan kon zij den- ken. a Waarom schrikt u daar zoo van? vroeg Brand, toen hij weer te genover haar zat. Zij hoorde hem wel spreken, maac zij begïfeep den zin der woorden niet, Haar gedachten waren heel ergens' anders. Brand liet haar tijd, maar verloor haar geen oogenblik uit het oog. Hij scheen zoo iets" als een open baring te verwachten. Het eene woord „dreigbrief" was voldoends geweest om haar uit haar evenwicht te brengen. Waarom? Brand was opgewonden, maar hy kon zich uitstekend beheerschen. Hij voelde slechts triomf. Zijn theorie klopte. Had hij niet dadelijk ge meend, dat zij niets met al het an dere te maken had, alleen met des brief. Tot nu toe had niets haar nen raken, dit deed alleen het we „dreigbrief". Hij had het juiste punt aangeroerd en zij reageerde. Ja, Brand liet haar den tijd. Hij bestu deerde eiken trek van haar gezicht, iedere trilling noteerde hij en nam, als het ware, haar gezicht in zich op, om het voor altijd te herkennen. Wat wist zij van den dreigbrief? l£n als zij hem dan niet had geschre ven, dan wist zij er in ieder geval van. Waarom zou zij anders zoo ge schrokken zijn? {.Wordt vervolgd./.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3