antwoord van hull op de NOTA VAN LISSABON. DEBONNENLIJST Ervaringen van den Finsch-Russischen oorlog BUITEHUHT kookdoeleindeI EERSTE BLAD - ZATERDAG 14 JUNI Amerika en de Portu- geeiche eilanden. Waarom de Finnen ondanks de Verpletterende overmacht der Russen zoo lang kpnden standhouden Hun numerieke zwakte verbood elk denkbeeld van een offensief Maleische staten onder Amerikaansch toezicht? r Wang Tsjing Wei naar Tokio. De luchtaanvallen óp Engeland. Korte berichten. ^1 BINNENLAND 6ELD EN 60EDEREN Krachtig optreden ten - bate van de voedsel voorziening. MSTRlBUTIENlEUtyJ KUNST EN LETTEREN PETROLEUM VOOft No. 11 van bonkaart M en O. Huisvrouwen attentie! I l-S'j, Geei In het antwoord, dat de Arfferikaan- acfce minuter van Buitentaodsche Za ken. Huil, op de Portugeesche nota heeft gegeven, wordt gezegd, dat de „Vereenigde Staten van de verklarin gen van Portugal en zijn voornemen om de neutraliteit en de souyereme rechten van het land tegen lederen aanval te verdedigen, kennis hebben genomen. De regeering der Vereenigde SUten kan van haar kant categorisch verklaren, zoo wordt verder in de antwoordnota geaegd, dat zij geenerlei agressieve bedoelingen tegen de sou- vereiniteit of de territoriale integriteit van het een of andere land koestert. De regeering en het volk der Ver eenigde Staten leven in vrede en vriendschap met alle andere naties «i hebben steeds het beginsel van met- aanvallen en niet inmengen in de be trekkingen tusschen de staten onder ling verdedigd. t>e Amerikaansche regeering heeft meermalen aan dit be ginsel haar steun toegezegd. De Ame rikaansche politiek is gebaseerd op het onvervreemdbare recht van zelfverde diging. j Megerle over de Portu- geesche nota. Karl Megerle schrijft in de Berli ner B0rsenzeitung. dat de Por tugeesche nota van 3D Mei aan de ver eenigde Staten de kern van de ge- heele interventiepolitiek van Roosevelt raakt Deze politiek, zoo schrijft Me gerle, wordt hier ontzenuwd als een opzettelijke bedoeling om zich niet te bekommeren over de souvereine bê- langen van andere staten onder het voorwendsel, dat anderen dergelijke schendingen vanw het recjtt beramen. Het door Huil op 10 Jam aan den Portugeesehen gezant in Washington overhandigd antwoord, volgens het welk de Vereenigde Staten naar haar eigen opvatting hebben te beslissen of wanneer en waar Arnerikdansche be langen aangevallen or-bedreigd wor den, heeft in Portiigal weinig indruk gemaakt. Megerle wijst in dit verband op de Fortugeesehe pers, die verklaart, dat het beter zou zijn wanneer Roosevelt zich in het geheel niet met Portugal had beziggehouden. Het feit blijft echter bestaan, zoq schrijft Megerle verder, dat een klein Europeesch land zich bedreigd voelt, wanneer Amerika zich bezig houdt mqt zijn bezittingen. Met deze zorg staat Portugal niet al leen, nu Amerikaansche kringen zich voortdurend bezighouden met het af staan van Iersche steunpunten. Ook een Amerikaapsch dementi, volgens hetwelk Amerika aan' Ierland een der gelijk verzoek niet heeft gericht, kan het feit van den Noord-Amerikaan sohen druk op Ierland niet uit de we reld helpen. Want het is bekend, dat men aan de Iersche democratie voor het handhaven van de Iersche neutra liteit de levering vajn Amerikaan scb bewapeningsmaterieel heeft geweigerd in de overweging, dat met deze wa pens een Engelschen overval kan wor den afgeslagen. De verklaring van Portugal en het dementi inzake Ierland, aldus ver klaart Megerle ten slotte, vormen geen verontschuldigingen,- doch aanknoo pingspunten voor het agressieve ka rakter van Roosevelts politiek, als mede bewijzen voor het feit, dat de Europeesche volken de inmengings- politiek vastgesloten van de hand wijzen. ENGEL8CHE HAVENTOESTANDEN. De Daily Mail heeft den afge- loopen tijd zijn industrieelen corres pondent naar verscheiden grootere Engelsche havens gestuurd om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het oponthoud, dat |bij het laden en lossen der schepen ontstaat. Deze correspondent brengt thans verslag van zijn ervaringen uit in zijn blad Het enkele weken geleden inge voerde garantieloon voor dokwer kers is een groote teleurstelling ge worden. De Engelsche havenarbeiders doen tegenwoordig minder dan voor heen. Zoowei te Liverpool als ook te Glasgow zijn er honderden luiwam mesten en ieegloopers onder de arbei ders, die liever achter de spoorwagens of in hoekjes van de haven een uiltje knappen dan hun werk te doen. Te Glasgow zijn zelfs plunderingen van goederenopslagplaatsen in de haven voorgekomen. Men mag echter de schuld niet uit sluitend aan de arbeiders geven, doch moet ook bun broodheeren verant woordelijk stellen, daar deze zich veel te weinig aan de persoonlijke belan gen van hun personeel gelegen laten liggen. Over het algemeen heerscht onder de dokwerkers een geest, waar door Engeland op geenerlei wijze wordt geholpen bij hét winnen van den oorlog. Daardoor geschiedt het werk veel langzamer dan vroeger, ofschoon Engelands belang zou eischen het uiterste uit de koopvaardijvloot te halen. NIJPEND GEBREK AAN VEEVOEDER IN ENGELAND Naar de D a i 1 y M i 1 meldt, is men deze week in Engeland begonnen met de noodslachting van ongeveer 300.000 stuk» rundvee. Deze massaslachting is noodig gebleken omdat er voortaan, naar de minister van Landbouw Hud son verklaarde, behalve beperkte Voor raden oliezaden, geen veevoeder meer in Engeland kan worden geïmporeerd. Ook het aantal melkkoeien moet dien tengevolge met ongeveer 178.000 stuks verminderd worden. In deze massa slachting is nipt begrepen de stelsel matige vermindering van het aahtal varkens en pluimvee. De D a 11 y M a i 1 meldt verder, dat ook de schapenteelt aanzienlijk beperkt za! moeten worden als gevolg van de toenemende omploe ging van grasland. In DeMilitaireSpectator be handelt M. R. H. Calmeyer den Finsch- Russischen oorlog; aan dit artikel is het volgende ontleend; „Zeiden traden twee ongelijksoorti ger tegenstanders tegen elkaar in het strijdperk, toen 30 November 1939 de wapenen te beslissen kregen tusschen Rusland en Finland. Aan de eene zijde van de grens een volk van nog geen viermillioen zielen, wonend op een bo dem, die alleen hout levert, aan de an. dere zijde een volk van 166 millioen zielen op een bodem, die vele rijkdom, men bergt. Hoewel het Frnsche leger in vredestijd uit slechts 33.000 irian be stond kon Finland in oof-logstijd een leger op de been brengen, dat bestond uit bijna; 10 pet. van de bevolking. En daarbij had Finland een luchtmacht, diè in het totaal bestond uit 170 toestel len. Hiertegenover kon Rusland putten uit een naar verhouding onbegrensd reservoir van menschen en materiaal, waaronder drie luehtlegere met duizen den toestellen en bijzonder sterke val scherm- en luchtlandingstroepen. Bo vendien beschikt Rusland over tal van gunstfg gelegen vliegvelden langs de Moermanskbaan op ongeveer 100 km van dé Finsche Oostgrens verwijderd. Giu|Mische positie. Dat Finland ondanks dit alles den strijd kon wagen zonder de zekerheid in zeer korten tijd verpletterd te wor den, moet, behalve aan de kwaliteiten van het Finsche volk, toegeschreven worden aan de betrekkelijk gunstige geografische positie, waarin Finland ten aanzien van Rusland verkeerde. Men weet, Finland is een heuvelland, bezaaid met meren, die 1/9 van de op pervlakte beslaan, terwijl niet minder dan 1/3 gedeelte uit moeras-land"bek staat, hetgeen daarop neerkomt, dat 4/9, dus bijna de helft van het land, gevormd wordt door onbegaanbaar ter rein. De wegen zijn er schaarsch en de bodem zelf is nog bezaaid met' rots blokken, die het .optreden van groote troepen eenheden moeilijk maken. De veldtocht Met het voorbeeld van den Duit- schen veldtocht in Polen voor oogen en ovèrtuigd, dat groote deelen van het Finsche volk de Sowjet-troepen als bevrijders zouden begroeten, reken de de Russische leiding.op een „Blitz krieg". Met -groo'te aanvalskracht viel de hoofdgroep van de Russische strijd krachten de Karelisehe landengte bin nen. Aanvankelijk meenden de Russen, door hun talrijke vechtwagens als stormrammen te gebruiken, snel ter rein te kunnen winnen, doch het groote aartal dezer stalen monsters, dat ten offer viel aan het Finsche vuur, doed aldra begrijpen, dat een systemati sche artillerievoorbereiding met kon worden ontbeerd. Het tempo van de operaties werd trager. Pas na twee maanden vechten slaagden 'de Russen er in jde Finsche vooruitgeschoven stellingen te overmeesteren en de hooïdweerstandsstrook te bereiken De nieuwe frontlijn- kwam te 'oopen van Koivisto tot Taipaie aan de kust van het Ladogameer. Hier kwam de Rus sische aanval weer tot stilstand en de troepen begonnen zien in den steen hard bevroren bodem in te graven. Aan het Oostfront Om den strijd aan het Oostfront te begrijpen moet men zich de eigenaar dige omstandigheden daar voorstellen. Tegenover 18 20 duizend Russen stonden 3 a 4 duizend Finnen, die rij kelijk uitgerust waren net automati sche wapenen. In normaal terrein zou de overmacht der Russen verpletterend geweest zijn. In het onherbergzame oerwoud echter, waarvan de mei rots blokken bezaaide en met kloven doorgroefde bodem met een dikke sneeuwlaag bedekt was, waren niet al leen de Russische vechtwagens, vuur monden en treinvoertuigen aangewe zen op de enkele wegen, doch oök de infanterie - aanvankelijk niet voor zien van een sneeuwuitrusting was vastgenageld aan wegen en paden. Bij de Finnen daarentegen was niet al leen iedere men voorzien van een -sneeuwuitrusting en vertrouwd met het terrein, doch ook de voertuigen waren op sledeijzers geplaatst. Het ge vecht nam bijna regelmatig het vol gende verloop: De Finnen beperkten zich er aanvan kelijk toe den opmarsch van de Russi sche divisie te vertragen, waarbij aan Russische zijde slechts de gepantserde spits in gevecht kwam. Als de Russen zich zoo ongeveer 30 km van hun basis verwijderd hadden, met al de daaraan verbonden bezwaren, begon de Finsche tegenaanval. In den nacht trokken Finsche detachementen om de Russen heen en grendelden den verbindings weg naar achteren af, terwijl een tweede detachement nog verder op rukte en dezen weg zoodanig afsloot, dat ontzettingstroepen konden worden opgevangen. NU namen de Finnen uit; het donker van het woud de op den weg bivakkeerende Russen onder een moorddadig vuur. De Russen waren dan wel gedwongen „motti's", wagen burchten, waarbij meestal de vecht wagens aan de buitenzijde stonden en de artillerie in het midden, te vor men. Hierin hebben de Russen het aoms wekenlang uitgehouden, maar op den duur wareft honger en kou tot 40 graden onder nul goede bondge- nooten van de Finnen, Verliescijfers. Ami het front van het Ladogameer verging het den- Russen niet beter. Hier hebben slechts enkele honderden van de oorspronkelijk 17.000 man het leven kunnen behouden. Aan het Oostfront waren toen reeds twee divi sies totaal vernietigd, terwijl een an dere divisie ter ontzet opgerukt, in vieren gesneden was (over ongevèer 40 km); laatstbedoelde diVisie heeft het echter tot den wapenstilstand kun nen uithouden, al waren toen van de 18.000 man reeds 7000 omgekomen. Strategisch bleef de toestand voor de Finnen echter benauwend, ondanks den reeks tactische successen. Het initia tief was en bleef bij d# Russen,-die het verlorene uit htm onuitputtelijke re servoir van menschen en materiaal we der konden aanvullen. De numerieke zwakte van de Finnen verbood elk denkbeeld van 'n offensief. Waarom het den Finnen nimmer gelukt is den Moermanskspoorweg, basis van drie Russische legers, ook slechts tijdelijk te land. of uit de lucht te onderbreken, is nog niet opgehelderd. Het was duide lijk, dat de Finnen den óngelijken strijd op den duur slechts zouden kun nen volhouden indien ook hunnerzijds een toevoer van nieuwe krachten, men schen en materiaal zou kunnen plaats vinden. Financieel en materieel kreeg Finland belangrijke hulp uit Zweden. Van personeele hulp is niet veel geko men, en ook van hulp van 'de geallieer den is niets meen gekomen. Onbeperkte luchtoorlog Gelijktijdig met den aanval te land waren de Russen begonnen met den onbeperkten luchtoorlog. Dit werd een zware beproeving voor de Finsche be volking. De Finsche legerleiding had haar 170 toestellen geconoentreerd in Z.O. Finland om rechtstreeks aan de krijgsverrichtingen dee.1 te nemen. De verdediging van het achterland moest zij zoodoende (overlaten aan het af weergeschut, dat bij het lyegin van ,den oorlog slechts enkele lichte batte rijen telde. Ook de Finsche luchtbe schermingsdienst was bij het begin van den oorlog nog pas in ontwikke ling. Aanvankelijk zetten de Russen ongeveer 600 toestellen in, wat lang zamerhand werd uitgebreid tot 2500 toestellen. Maximaal heeft Finland kunnen beschikken over 300 toestel len. Tegen 516 plaatsen werden 2075 luchtaanvallen uitgevoerd. Het aantal slachtoffers bedroeg 640 dooden en ruim 1500 gewonden (deze lage cij fers in verband mej de zoo dunne be volking 1/25 van ere dichtheid, van de bevolking van Nederland). Overigens heeft de Finsche luchtafweer zeer doeltreffend gewerkt, want bijna 700 toestellen werden- met zekerheid af geschoten. De Finnen zelf vertoren ongeveer 40 toestellen. Het einde. Toen de opmarsch van de Russen tegen de Finsche Oostgrens was vast- geloopen, beschouwden de Russen dit front slechts als nevenoperatieterrein en brachten zij den hoofdstoot toe bij de Karelisehe landengte. Begm Fe bruari begonnen de Russen het Wo- rosjilowoffensief, waarvan het zwaar tepunt lag bij Summa. 11 Februari bezweek daar het front en spoedig slaagden de Russen erin de bres bij Summa te verbreeden, Op 16 Fa. bruari trad de crisis iil.' De Finsche troepen, die sedert het begin van den oorlog nimmer waren afgelost en thans dagenlang geen slaap hadden genoten, waren aan het einde van hun krachten. 26 Februari begon de strijd om Wiborg. 13 Maart viel aan het Sallafront het laatste schot. De Finsche weerstand was in hoofdzaak gebroken door het geweldige over wicht van de Russische artillerie en zware gevechtswagens en door de uit putting van het physieke en moreele weerstandsvermogen van de Finsche troepen. IN GEVAL VAN OORLOG Het te Bangkok verschijnende dag blad Krangdeb Varasab meldt, dat de Maleische. staten in geval van oorlog onder toezicht van de Ver. Staten zouden worden geplaatst. Dit bericht, dat volgens te Sjanghai ontvangen inlichtingen met het oog op de veelomvattende militaire voor bereidingen op het Maleische schier eiland te, Bangkok. aUerwege het grootste opzien heeft gewekt, wordt door genoemd blad aangevuld met de mededeeling, dat de gouverneur, Sir Shenton Thomas, reeds dienovereen komstig instructies aan de plaatselijke autoriteiten heeft gegeven en de Ma leische bevolking heef aangespoord rust en orde te bewaren, indien deze ernstige situatie zich mocht voordoen. DE OPSTAND IN ROEMENIE. In het proces der Roemeen sche legionnairs heeft de vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, generaal Son, het woord gevoerd. Hij verklaarde alle aanwezige en afwezige verdachten schuldig aan bewuste voorbereiding en uitvoering van een opstand tegen de staatsmacht. Slechts bij den gewezen gezant te Berlijn, Greceahu, den ge- pensionneerd generaal Mehedintz en de echtgenoote van den voormaligen minister van Buitenlandsche Zaken, Sturdza. zijn geèn bewijzen van schuld aanwezig. Voorts verklaarde de fiscaal, dat van de tien voortvluchtige ver dachten de gewezen plaatsvervangend premier en commandant van de legionnairk beweging, Horia Sima, hm zwaarst is Delast. MEER MACHTSBEVOEGDHEDEN VOOR NANKING-REGEER1NG Naar uit Nanking wordt gemeld Mjn de president Wang Tsjin Wei, de minister van Financiën, Tsjau Foe Hai, de minister van Buitenlandsche Zaken, Hsoe Liang, de minister voor de Propaganda Ling Pai Ejen met andere hooge Nangkingsche regee- ringsambtenaren naar Tokio vertrok ken, waar de Japansche ambassadeur Honda reeds verscheidene weken on derhandelingen voelt ter opheldering van de verhoudingen tusschen Tokio en Nanking. Naar in politieke krin gen te Sjanghai wordt aangeduid, zou de reis in verband staan met de kwes tie der uitbreiding van de machtsbe. voégdheden der Nankingsche regee ring. 54M DOODEN IN MEI Naar de Londensche berichten dienst meldt, zijn in Mei 5400 per sonen gedood in Groot Brittannië door- luchtaanvallen. Gewond werden 5200 menschen. NIEUWE FRANSCHE JODEN- WETTEN. Naar de Fransche secretaris-gene raal voor Joodsohe vraagstukken, Val lat, mededeelt, verschijnen heden in ljet staatsblad twee omvangrijke wet ten, waarvan de eerste aanmerkelijke verzwaringen van de thans geldende Joden wettenbevat en de tweede een algemeene telling van de Joden in ge heel Frankrijk gelast. Öe verscherping bestaat hierin, dat talrijke beroepen, vooral in het bantc-, beurs- en njakelaarsbedrijf, voortaan niet meer voor Joden toegankelijk zijn. Een volstrekt verbodjoestaat ook voor alle taken van werkzaamheid, die met radio, pers en film verband houden. Voorts wordt een numerus clausus voor Joodgche studenten ingevoerd. Voor de perg, heeft Vallat de nieuwe maatregelen toegelicht en verklaard, dat de definitieve oplossing van het Joodsche vraagstuk in Frankrijk pas na den oorlog kan worden b'èreikt, daar hetf thans onmogelijk is de op Fransch gebied woonachtige Joden te evgeueeren. HET BRITSCHE MINISTERIE VOOR DE VLIEGTUIGPRODUCTIE De Londensche Daily Mail levert in een van zijn jongste artikelen felle critiek op het ministerie voor de vlieg tuigproductie, dat tot en met 1 Mei onder leiding stond van lord Beaver- brook en waarvoor thgns kolonel Moore Brpbanzon de verantwoordelijkheid drèagt. Daily Mail is ondanks de op timistische verklaringen van de beide ministers geenszins tevreden met de prestaties van dit ministerie. Wij hebben duizendvoudige bewijzen zoo verklaart het blad, dat in dit mi nisterie iedere drang tot initiatief ont breekt. Het is volkomen in een slaap dronkenheid geraakt, die voor vele bu reaux van Whitehall kenmerkend is. De geraamde productie volgens mo-' derne wetenschappelijke beginselen laat buitengewoon veel te wenschen over, niettegenstaande wij tot dusverre iederen veldtocht tegen de Duitschlers door een gebrek aan vliegtuigen Reb ben verlqren. BOODSCHAP VAN PETAIN AAN FRANCO I De aartsbisschop van Lyon, kardi naal Gerlier heeft aan generaal Franco een boodschap van maarschalk Pétain overhandigd, waarin de maarschalk zijn leedwezen betuigt over het feit, dat hij op het oogenblik niet in staat is het bezoek van generaal Franco aan Mont- peliier in Februari te beantwoorden. Verder verklaart Pétain in zijn bood schap, dat naar zijn meening de vriendschap tusschen Spanje en Frank rijk, waaraan hij zoo een groote waar de hecht, verder versterkt is. De bood schap besluit met de beste wenschen voor het welzijn voor Spanje en zijn leider. ENGELSCHE DIPLOMATEN IN SPANJE. Gisterochtend zijn met een extra trein 122 Engelschen uit Port Bou te Barcelona aangekomen. Het gezelschap bestaat voor het grootste deel uit Engelsche diplomaten met hun ge zinnen, die op den Balkan werkzaam waren. Onder hen bevindt zich ook de vroegere Engelsche gezant te Joego slavië, sir Ronald Campbell. De reizi gers hebben hun reis naar Madrid en Lissabon voortgezet, waar zij zich zul len inachepen om naar Engeland te gaan. V, Rijlnmkiéstcr van Economische Zaken en president van de Doitóche Rijksbank. Walter Punk, ia in Presburg aangekomen. Onmid dellijk na rijn aankomst heeft hij een beooek gebracht aan minister-president Tuka. In aansluiting hierop werd hü door den presi dent van den staat Tiso ontvangen. LIQUIDATIE MOLEST VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ. De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Financiën maakt bekend, dat hij. gelet op het bepaalde bij artikel 3 van het besluit no 199/1 MO betreffende onderlinge rmriestveraekeringsmaat»c!\|tppijen. de liqui datie heeft gelast >van de wederkeer!ge ver- aekeringsmaatschappij .Eerste Nederlandsche glasverzekering tegen bom scha de op onder- Mngen grondslag", ook wel genaamd „Eerste Nederlandsche glasverzekering tegen bom- achade en burgermotest op onderüngen grondslag" en derzelver onder-af deeling „Eerste Nederlandsche bedrijfsverzekering tegen molestschade op onderRngen grond slag", gevestigd te Amsterdam en aldaar kan toorhouder de voorheen aan den Amstel No 252. thans aan de Jonge Roelensteeg No. 41 De datum, waarop voormelde maatschappij in liquidatie treedt ls vastgesteld op 11 Juni 1M1 en voor wat betreft de liquidatie der voormelde on der-af deeüng op 13 Mei 1941. AFSCHRIKWEKKENDE VOORBEELDEN Dat niet geschroomd wordt, krachtig op te treden, wanneer maatregelen, in het belang van de voedselvoorziening genomen, worden overtreden, bewijst naar 't A.N.P. meldt, het volgende: Op een boerderij in Gelderland bleek men zich van die maatregelen weinig aan te trekken. Toen de eigenaar een gevorderd paard niet vrijwillig wensch- te in te leveren, namen de marechaus sees het, drie weken geleden, in beslag. En toen de runjjeren, die ingevolge de verplichte veelevering moesten worden geleverd, evenmin werden afgestaan, voerden tenslotte controleurs van den centralen crisiscontroledienst drie die ren van het bedrijf weg. Inmiddels ble ken nog meer zaken niet in orde, zoo dat genoemde controleurs besloten, het geheele bedrijf aan een uitgebreide controle te onderwerpen. Men verwachtte, dat de bewoners, die reeds eerder een dreigende houding hadden aangenomen, een en ander niet zonder verzet zouden toelaten, zoodat de hulp van de politie werd ingeroe pen. Daar ook de politie met zekere mogelijkheden rekening hield en bo vendien het bedrijf uit verscheidene onderdeelen bestond, welke tegelijker tijd moesten worden gecontroleerd, werd met een uitgebreide macht, be staande uit tien marechaussees, een rijksveldwachter en een gemeenteveld wachter, assistentie verleend. Toen men het erf had betreden, verzocht men inzage van de administratie. Dit weigenden de bewoners, maar toen werd opgetreden, moesten zij er spoe dig mee voor den dag komeA. Het werd hun toen wel duidelijk, dat het pleit verloren was, en, ten einde den ambte naren jde vrije hand te laten, verlieten zij hef bedrijf. Bij /het onderzoek, dat vervolgens werdjingesteld, werden vijf en twintig varkens, welke niet aanwezig mochten zijn, /aangetroffen. Al deze dieren wer den Iin beslag genomen en naar een slachthuis overgebracht. Tevens werd een hoeveelheid van ongeveer zeven honderd kilogram graan, die niet in voorraad mocht worden gehouden, in beslag genomen. r Even krachtig werd opgetreden in het geval van een veehouder in Zuid- Holland, in wiens veeboekje erg bleek te zijn geknoeid, waardoor hij in ern stige mate de verdenking op zich had geladen, zich aan frauduleuze slachtin gen te hebben schuldig gemaakt. Om zulks in de toekomst onmogelijk te maken, besloot men, tot vordering over te gaan. Hierop heeft de provinciale voedsel commissaris voor Zuid-Holland alle varkens, in het geheel honderd zeventien stuks, namens de Nederland sche veehouderij-centrale overgeno men. Door de intrekking van de var kenstoewijzing is dezen veehouder de mogelijkheid, in de toekomst varkens te houden, ontnomen. EEN JONG MEESTER IN DE RECHTEN, Een simpele naam op de lijst van geslaagden voor het doctoraal rechts wetenschappen aan de Utrechtsche universiteit: D. Verloop. En er zou geen enkele aanleiding zijn om aan dezen nieuwen meester in de rechten meer aandacht te schenken dan aan den» exa menuitslag, ware het niet, dat bij dit doctoraal examen toch al iets bijzon ders te vermelden valt. Mr D. Verloop is nl. eerst op 8 Jan. 1921 geboren en heeft dus voor dat hl] meerderjarig werd den meestertitel behaald, een prestatie, welke slechts hoogst aelden voorkomt en aan de Utrechtsche academie een unicum is. Het is dan ook interessant den korten leertijd van den 20-jarigen meester in de rechten na te gaan. Reeds op de lagere en later op de middelbare school blonk de heer Verloop uit door zijn studiecapaciteiten. De scholier Ver loop, die aanvankelijk op dè H.B.S. was voelde zch halverwege deze atudie ge drongen verder de gymnasiale oplei ding te volgen. De sprong van de derde klasse. H.B.S. naar de vijfde klasse gymnasium kon met succes worden ge maakt, omdat de heer Verloop in de zumervacantie „even" de ontbrekende kennis in Grieksch en Latijn, noodig voor de vijfde klasse gymnasium in en kele weken tjjda dus, in zich opnam. Nauwelijks 16 Jaar oud werd de heer Verlocp ingeschreven als student in de rechtswetenschappen aan de Utrecht sche universiteit en nog geen vier jaar later verliet hij de academie al weer met zijn meesterstitel in zijn zak. Wie nu denkt, dat mr Verloop nu niets an ders heeft gedaan dan hard blokken, heeft het mis. Hij had een zeer groot aandeel in het sociëteitsleven en werd een uitstekend corpslid, die onder meer als ab actis van het schaakgezelschap Lasker voortreffelijk werk heeft ver richt. De sport vond bovendien in hem een trouw beoefenaar en met name ala uitstekend zeiler wist hij in wedstrij den verschillende successen te boeken. En passant haalde mr Verloop 't prac- tijkdiploma boekhouden, omdat hij het nuttig vond later ook een en ander daarvan af te weten. Het studeeren zit den jongen meester zoo in het bloed dat hij er niet aan denkt thans reeds een pleats te zoeken in de maatschap pij. Voorioopig gaat mr Verloop eco nomie studeeren en als dat even vlot verloopt als zijn studie rechtsweten schappen, zal h(j verder zien. Over de toekomst maakt de jonge meester zich thans nog geen zorgen. De secretaris-generaal van hei «j»». I teraent van Handel, Nijverheid*- Scheepvaart maakt bekend, dal M durende het tijdvak van 16 jun. en met 18 Augustus a.s. elk" der J? I „II" genummerde bonnen i nieuw uitgereikte bonkaart „M" j nieuw uitgereikte "bonkaart „|a ,J« geeft op het knopen van-twee hT petroleum voor kookdoeleinden Met nadruk wordt er op 1 dat handelaren geen bonnon in 31 vangst mogen nemen, "welke nos „1, .zijn geldig verklaard. Behalve w risico, dat bij ontdekken hiervan strafvervolging kan worden mee»!*]? loopen zy tevens gevaar, dat zij 2 bonnen afleveren, die waarschnn!«! met geldig zullen wordlh verklaard Het ligt nl. in de bedoc? - bonnen van de petroleu wijzen, zoodat de lianj afleveren op vervals bonnen zich niet meer bevoorraden. U Schippers, die ee# petrbleumkaart i voor kookdoeleinden/ hebben aanre. vraagd, kunnen zich tot den distriJ butiedienst van de plaats, waar „f in het bevolkingsregister zijn schreven, wenden voor het ontvangen van deze bonkaarten. De petroleum. kaart kan ook aan den schipper wor. den opgezonden, indien de betrok, i kene aan bedoelden distrjbutiedienjt zulks schriftelijk verzoekt. Het adret waarheen de bonkaart gezonden lug worden, dient de schipper duidelijk j op te geven. De overige verbruikers, die erg bonkaart voor petroleum hebben aan. gevraagd, zullen van de distributie, diensten een persoonlijke 1 oproeping ontvangen vöor het afhalen van deie kaart, voor zoover zij deze nog niet ontvangen hebben. |ng, niet alk I /kaart aan te flaren bij he, i n verklaarde hierop kunneg Zondag is bei de laatste geldig heidsdag van: Bon 05 (aardappelen); Bon 8 (bloem); Bon 53, 88 (eieren); Bon 25 (gort); Bon 24 (havermout); Bon 66, 76 (kaas); Bon 26 (macaroni); Bon 27 (maizena); Bon, 32 (rijst); Bon 18 (vleesch); Per. 10 (petroleum) en vandaag van Bon 18 (boter). SUCCES VAN VAN BE1NUM IN DUIT8CHLAND. Eduard van Reinum, de dirlgept vaii Let Concertgebouworkest heeft op 12 Juni hi Dresden een concert van de Dresdner phil- harmonie gedirigeerd, dat buitengewoon goed door publiek en pers is ontvangen. i; AARDAPPELEN. A #6; t/m. 22 Jvmi, 1% kg. BLOEM. BI. 9; t/m 13 Juli, 50 gr, brood o! V4 rantsoen gebak, of 35 gr, meelI bloem. BOTER-MARGAR1NE. Bo. 19 en 20; t/m. 29 Juni 250 gr, boter. Vetkaarl: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 24; t/m. 22 Juni, 1 rantsoen, Br. 22; t/m. 22 Juni, dubbel rantsoen, EIEREN. 36; t/m. 22 Juni, M; t/m. 22 Juni, één ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, pond. HAyERMOUT, -VLOKKEN enz. 44; t/m, 10 Augustus, pond. kAAS. 67 en 77; t/m. 15 (29) Juni, 68 en 71) t/m. 29 Juni (13 Juli), 1 ons. KOFFIG-THEK. 34; t/m 22 Junl,H p. koffiesurrogu! of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden, letter M en Bon no. 02 K.F. 30 Juni. MACARONI-VRM'CFLLI enz. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA enz. 55; t/ih.10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 21; t/m. 22 Juni, 144 liter. PEULVRUCHTEN. 52; t/m 22 Juni, 1 pond. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug., voor keuke-1 RIJST. 43; t/m. 13 Juli, 44 pond SCHEERZEEP. K (textiel), t/m "1 A-g. 1 rant*#"' SI II KIR 42, t/m 22 Juni, 1 kg. VLEESCH. I VI. 19; t/m. 23 Juni, rantso» "vleesch/vleescnwaren. Vleesebw>iyJ„ VI. 19; t/m. 23 Juni. 44 rantsoen (verduurzaamd gevolgte), ZEEP. 25; t/m 29 Juni, 1 rantsoen. VER KL JtlfGl A.-aardappelen; Me.-melk; Bo -boter. Br -brood; Per.-period'v vleesch. Geen toevoeging is Alg- 1,0 kaart j De i teelt - zen w ♦elke rehsnde bestaand* A»or I^IJs Isni I als hun I bet de I digden I gen. lm I meente Den sccoord. I voor te I grond I per M.* »er Wei éord

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2