1ST M.V.Z. - GOUDA EDER VERLANGT EEN BEETJE GELUK -H 4i 1941 >E BLAD ZATERDAG 14 JUNI 1941 1 He! STADSNIEUWS waterleiding Goudschen grond. Geen verlenging van Kanaalstraat. AT ft AAR ANNEER van der Veer's Kleedingbedrijven Dagelijks geopend van 8.30 tot 6 uur. 's Zaterdags tot 7 uur. 's Maandags voormiddags gesloten. Oprichting van Centralen Vleeschkeuringsdienst. Uit vroeger tijden. Voorloopig geen brug over den Turfsingel. Onderwijs in lichamelijke oefening. Predikbeurten. FEUILLETON Y biet en g, 'ee*» liter yezcjjj "i onu een aan- ributie- eping deze niet ot meel/ dtïoen. Btsoen, Juni, I en 7*1 gaat en N, ,p VAN GEDEELTE VAN ■«DIISTEIETERHEIN AAN J?.ivos HOOGEN ZEEDIJK. Tm leeneer.teraad van 'a Gravenhage [5 ii beginsel besloten tot bet ma- eau een aanvullingswaterleiding, het water onttrekt aan de rivier TL waarbij het water na een voör- ling wordt vervoerd naarj.net le zuiveringsbedrijt te Scheve- trsn.portleiding zal, blijkens het ,de Drinkwaterleiding van 's-Gra- ge terzake ontworpen tracé, Stolwijkersluis via zinkers in "jjssel op het grondgebied van z. komen in de nabijheid van den IJStoren en wel op het gemeentelijk ■^-ieterrein aan den Schieland's Zeedijk. jJjrna volgt het tracé den nieuwen Ij-iiticialen weg en loopt vervolgens ■up'het toelcidingskanaal naar Rijn' E3Ü Gemaal tot de reeds bestaande ■pakers onder het nieuwe scheepvaart- l^r'zuilen in het gemeentelijk indu- l-neterrein twee leidingen worden ge- Iwi Deze leidingen zullen ongeveer |«M. uit elkaar komen te liggen. verband hiermede dient de Haag- La* .waterleiding te kunnen beschik- Ëiiver een gedeelte van het indu- (^terrein, gelegen ten Zuiden van /fabrieksgebouw van de Glasonder- ling Gouda, ter grootte van- ,JM! Ot directeur van de Duinwaterlei- wm verzocht B. en W. mede te deelen, Isoder welke voorwaarden dezerzijds L de gemeente 's-Gravenhage ver- Ipwiing zou kunnen worden verleend ■mor het leggeni hebben en onderhou- 'Itn van de transportleiding. Daar jyenwel in verband met het feit, dat, tidal in het betrokken- terrein een zoo ^langrijke transportleiding zal zijn gelegd, de grond niet meer zal kun ion worden bestemd om daarop ge bouwen te stichten era de grond boven ton niet meer voor opslagplaats of mnig ander doel zal kunnen worden pbruikt met het ook op een eventueel k zware belasting, hebben B. en W. ■li hun meening kenbaar gemaakt, dat iet de voorkeur verdient den benoo rden grond in eigendom over te dra- jen. Immers zal de grond voor de ge prente geen waarde meer hebben. Den Haag gaat met dezen opvatting «coord. B.. en W, stellen den raad eoor te besluiten tot verkoop van den pond tegen een prijs van 5, iff M.2 "V VERDERE BEBOUWING IN STRIJD MET UITBREIDINGSPLAN. De bouwers G, J. van Wingerden en I R J. vam der Horst, alhier, hebben tot den raad het verzoek gericht toe- itemtning te verleenen voor het door trekken van de Kanaalstraat in Weste lijke richting langs de Nieuwe Gouwe binnen deze gemeente, teneinde op het us deze le verlengen straat grenzende krrein 17 heerenhuizen te kunnen I bouwen. B, en W. merken op, dat de verlen- I (iOR van deze straat, respectievelijk I ie voorgenomen bebouwing, afwijkt Ion het geldende uitbreidingsplan en I ereneens van het ontwerp tot partiëele herziening daarvan voor het gedeelte I kn Noorden van den Graaf Florisweg, I het Van Bergen IJzendoornpark en I nabij de Nieuwe Gouwe (Gouda Noord I tn Noordkust). Inwilliging van het verzoek is dan I tok in strijd met dit plan era het ont- |wrp tot herziening daarvan en een lunvrage om medewerking, als be- lioeld in de „Exploitatievoorschriften I bouwterreinen 1936" kan op grond |«Hrvan niet in behandeling worden iRnomen. B. en W. geven den raad dam ook in I herweging op het. verzoek afwijzend beschikken. DE SLEUTEL ER BIJ. I ,®Jlcren is een voor een woning van I Kanaalstraat neergezet rijwiel ont- I Hemd. De "fiets stond wel op slot, I «bar de eigenaar had het sleuteltje in I "ot «lot laten zitten. w Schouwburg Bioscoop: Vaarwel vrij gezel (met Ralph Arthur Roberts, Camilla Hom, Rudi Goddens, Grethe Weiser en' Maria Andergast). Aan vang 8.15 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Thalia Theater: Operette (met Willy Forst, Maria Holst, Dora Komar, Paul Hörbiger en Leo Slezak). Aanvang 8.15 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Een balnacht in Palamo (met Heinz Ruhmann, Camilla Horn en Theo Lingen). Aan vang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Zondag 10.30 uur: Levensspiegel (met Paula Wes- sely). 16 Juni 11 uur De Zalm: Verkooping door notarissen J. van Kranenburg en X5. 'W. Nagtglas Boot. 16 Juni 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis dames. 18 Juni 7 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 18 Juni 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 18 Juni 89 uur Oosthaven 10: Zifting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 19 Juni 7.30 uur Leger des Heils: Heiligingsdienst. 19 Juni 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 20 Juni 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis heeren. 23 Juni 11 uur De Zalm: Openbare ver kooping door notaris J. van Kranen burg. 23 Juni 8'uur Ons Genoegen: Alge- meene vergadering sociëteit. 24 Juni 1 uur Achter de Waag: Ver trek excursie Ned. Vereeniging van Huisvrouwen naar landbouwbedrijf in Zuidplaspolder. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts zijn hedenmiddag 3 tot morgenavond 12 uur te consulteeren de doktoren J. W. H. Helleman, Lange Tenideweg 54 (teeyefoon 3151) en A. J. Kettler, Gouwe 166 (telefoan 3358). APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek E. Grendel, alleen Lange Tiendeweg 9. WONINGBOUW IN DE KORTE AKKEREN. Grondverkoop voor 23 huizen, De heer J. v d. Velden, bouwonder nemer, alhier, heeft gevraagd van de Gemeente te mogen koopen 'n pA-ceel bouwgrond, gelegen aan de Van der Palmstraat, ter grootte van ongeveer 2300 centiaren, teneinde daarop een 19-tal woningen te bouwen. De heer W. van der Laaie, aannemer alhier, heeft gevraagd v^p de ge meente te mogen koopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Vossius- 'straat, hoek Staringstraat, groot 438 centiaren, "teneinde daarop «en 4-tal woningen te bouwen. B. en W. stellen den raad ayoor tot verkoop van beide pereeelen te beslui ten en den verkoopprijs te bepalen op 7,per centiare. MHieMMMlUl BTMTMa».*».— Ingez. Med. G. 1906 20 GOUDA CENTRUM VAN TWAALF OMLIGGENDE GEMEENTEN. Uitbreiding personeel met twee keuringsveeartsen. Bij besluit van den waarnemend secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken en den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de gemeenten Gouda, Gouderak, Haastrecht, Moordrecht, Reeuwijk, Boskoop, Waddinxveen, Moerkapelle, Ze venhuizen, Nieuwerkerk _a. d. IJs- sel en Bleiswijk gezamenlijk den keuringsdienst zullen regelen met aanwijzing van de gemeente Gouda als centrale gemeente. Moest aanvankelijk het besluit der gemeenteraden tot gemeenschappelijke regeling van dezen centralen dienst vóór 1 Mei 1941 ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn ingezonden op verzoek van deze en de tot den kring aangewezen ge- meer teil werd deze termijn verlengd tot 1 Juli 1941, daar de tijd van voor bereiding te kort bleek te zijn gesteld. B. en W. juichen de totstandkoming van de centralisatie toe én uit een oogpunt van het belang der volks gezondheid èn omdat de band met Gouda als centraal punt in deze. om geving wórdt versterkt. De in het bijzonder naar voren tre dende bepalingen in de regeling zijn de vplgende: De nieuwe centrale dienst zal zijn een z.g. vol-ambtelijke dienst d.w.z. dat het daaraan verbonden keuripgs- personeel daarnevens geen praktijk zal mogen uitoefenen. Slachtingen in toekomst uitsluitend te Gouda. De slachtingen, enz. zullen jn de toekomst centraal worden veifricht, een en adner behoudens de gettoffen overgangsmaatregelen en de mogelijk heid van dispensatie van dit voor schrift voor exportslagerijen onder bepaalde voorwaarden. De reglementeering van den dienst zal uniform zijn, d.W.z., dat de wette lijke uitvoeringsvoórschriften v|oor de kringgemeenten gelijkluidend zullen zijn met die der centrale gemeente. Voor alle tot den kring behqorende gemeenten zal voor de z.g. huisslach- tingen de keuring vóór de slachting worden vereischt en zullen deze slach tingen in aan de wettelijke eischen voldoende slachtplaatsen moeten wor den verricht. De financieele lasten aan deri dienst verbonden worden gezamenlijk en in gelijke verhouding gedragen: weder- zëds wordt in den centralen dienst aanwezige outillage van de diverse diensten ingebracht tegen daarvoor voor iedere gemeente vast te stellen bedragen; verliezen worden in ver houding tot de door de ingezetenen der gemeenten betaalde rechten we gens keuring van slachtdieren en vleesch geleden, winsten in dezelfde verhouding'verdeeld. De band en het overleg tusschen de centrale en de kringgemeenten is ver zekerd door de instelling van een tweetal organen, nJ. bijeenkomsten van vertegenwoordigers van alle aan gesloten gemeenten en de instelling van een commissie van advies. De personeelspositie is geregeld In artikel 19 (overgangsbepaling). Voor zoover het in de kringgemeenten aan gestelde keuringspersoneel niet in dienst der centrale gemeente kan overgaan, wordt het ten laste 'van den centralen dienst wachtgeld verzekerd Gouda heeft de bevoegdheid in de eerste plaats thans op wachtgeld zijnd personeel te herplaatsen. Wachtgelden of uitkeeringen aan personeel der be staande diensten, reeds ten laste van de onderscheidene gemeenten, komen ten laste van den centralen dienst. Gouda neemt op zich, bij aanvulling of uitbreiding van personeel, hiertoe, mits het belang van den dienst of een goede gang van zaken zich hiertegen niet verzet op wachtgeld gesteld per soneel der kringgemeenten te her plaatsen. Voor zoover thans te beoordeelen, zal het personeel van den Goudschen dienst bij de totstandkoming dezer gemeenschappelijke regeling met twee keuringsveerartsen o moeten worden uitgebreid. Een overzicht van baten en lasten van den gecentraliseerdera dienst zal eerst kunnen worden overgelegd, zoo dra de gegevens, meer in het bijzonder wat den inbreng van de aanwezige outillages en de personeelsuitgaven be treft, bekgpd zulen zijn. De tusschen Gouda en de gemeente besturen van Gouderak .Haastrecht. Moordrecht en Reeuwijk aangegane ge meenschappelijke regeling d.d. 18 Jan. 1928 vervalt met ingang van de in werkingtreding der nieuwe regeling. B. en W. stellen den raad voor tot het aangaan van de gemeenschappelijke regeling" te besluiten. PRETTIGE AVOND IN VLUCHTELINGENTEHUIS Concert van „Gouda's Liedertafel" Gisteravond werd in het Centraal Vluchtelingen tehuis een zanguitvoering gegeven door het mannenkoor „Gou da's Liedertafel". Na het openings woord door den heer J. S. van, Soest, werden achtereenvolgens gezongen de nummers „Beati Mortui" van F. Men delssohn Bartholdy, „Zondag op het Meer" van G. A. Heinze, „Niet klagen" van W. F. Kools en Agnus Deï, van P. Zwager. Na de pauze vervolgde het koor zijn éeer gewaardeerde uitvoering met het zmgen'van „Populus Sion" van Isr. J. 'OHjian, „Serenade van 'n Landsknecht" van Orlando Lasso, „Blondje", van W. F. Kools en „De Kuiper" van W. F. Kools. Na afloop dankte de heer Van Soest voor dezen genotvollen avond, hetgeen de aanwezigen met een hartelijk ap plaus onderstreepten. 9 DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit het verslag van den toestand der gemeente Gouda in 1865: Op den 31en December 1865 waren in de gemeente 51 pijpenfabrieken, 38 garenfabneken en 10 pottenfabrieken, benevens nog verscheidene andere fabrieken van verschillenden aard. In die fabrieken waren 11 stoom werktuigen, terwijl daarin 1409 man- pen, 770 vrouwen en 840 kinderen, uit makende 2819 personen, werkzaam waren. De fabrieken van aarden tabakspijpen hielden alleen ruim 1000 werklieden bezig, terwijl in de garen- fabrieken 355 mannen en een gelijk getal jongens of meisjes werk vonden. Het werkend personeel in de stearine kaarsenfabriek bedroeg 265 werklie den, verdienende ruim S 1100 per week. De meeste fabrieken werkten met Voordeel, de branderijen en pa ten t- olie-fabrieken uitgezonderd. De binnenlandsche handel nam toe. De kaas- en boterhandel was zeer leyendig. De binnenlandsche scheep vaart was in lsBS levendiger dan ooit; 44.287 vaartuigen, waaronder 1892 stoombooten, zijn door de mallegat- en havensluizen geschut. 50 JAAR GELEDEN. De-consistoriekamer te Berg-Ambacht is herbouwd en reeds in gebruik ge nomen. Een der afgebrande huizen is in herbouw; het gedeeltelijk verbrande huis wordt hersteld; met de grond werken voor twee der afgebrande hui zen is men bezig, terwijl binnen een paar weken de aanbesteding verwacht wordt voor den herbouw van kerk en toren. 25 JAAR GELEDEN. Benoemd is tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier de heer H. Houwink, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Tiel. GEEN VERGUNNING VOOR HET BESCHIKBAAR STELLÈN VAN MATERIALEN Uitvoering thans uitgesteld. Onze plannen tot verbetering van de verbinding tusschen het stadsdeel „De Korte Akkeren" en het stadscan. trum waren, zoo schrijven B. en W, den raad, het laatste jaar in een sta dium gekomen, dat uitvoering daarvan, mits met goedvinding en credietver- leening door den raad. als verzekerd kon worden beschouwd. De dienst van Gemeentewerken! had voor deze verbinding een project ontworpen, dat de instemming van B. en W. had. Door middel van een hooge voetbrug, welke de seheep. vaartbelangen ter plaatse niet in het gedrang brengt, althans deze niet belangrijk schaadt, is het mogelijk een verbinding tot stand te brengen, welke aan redelijk te stellen eischen voor een ongehinderd voetgangersver keer ter plaatse vqldoet en waardoor het pontveer kan vervallen. De kos ten aan deze verbinding door den dienst van gemeentewerken aanvan kelijk op f 30.00.0,geraamd ver- bonden. jzijn van dien aard, dat zij ais geoorloofd en met het oog op de MOLEST «Verzekering O 100 draagkracht der gemeente, als moge lijk kunnen worden beschouwd. Met de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn B. en W. nog niet althans niet in alle opzichten tot overeenstemming gekomen. De Kamer is van meening, dat het scheepvaart verkeer ter plaatse door een vaste brug, al belemmert deze niet alle waterverkeer, toch in enkele opzich ten zal worden géschaafd, B. en W. vertrouwen evenwel, dat verder te plegen overleg de bezwaren van de Kamer, zooal niet geheel, dan toch in zal kunnen ophef- belangrijke mate, ten. Waren zij diks voornemens den raad een voorstel ter zake van dezen brugboujw te doen, nadat de verdere uitvoering in verband (het het uitstellen van den bouw van een vaste brug over de Mallegat- sluis door del provincie Zuid-Hól land, eenigen [tijd was aangehou. den, thans heeft de directeur van Gemeentewerken B. en W. bericht, dat geen verdunning van den Al gemeen Gemachtigde vóór den WederopbouW en voor de Bouw nijverheid kan worden verkregen tot beschikbaarstelling van de voor het werk benoodigde mate rialen. In diti verband moet de uit voering wederom worden uitge steld. J Zoodra dit mpgelijk is zullen B. en W. de uitvoering dezer plannen op. nieuw ter handl nemen. APPLICATIECURSUS VOOR ONDERWIJZEND PERSONEEL BEGONNEN. De applicatiecursus in de lichame lijke oefening voor het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen, dat als klasse- onderwijzers de gym nastieklessen in de lagere klassen zal geven voor de twee hoogste leer jaren is het, zooals gemeld, de bedoe ling jveer vakonderwijzers aan te stellen is Donderdagmiddag in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school no. 2 begonnen. Det wet houder van Onderwijs, de heer W. ganders, sprak een inleidend woord, waarin hij de tegenwoordige organi satie van het onderwijs in lichamelijke opvoeding schetste. De cursus staat onder leiding van den heer Pb. J. Bom, ambtenaar voor de lichamelijke"" opvoeding en zal twintig weken gedurende een uur per week duren. Er zijn een dertigtal deel nemers. hoiteke Kerk. n.mx 6 uur: Pastoo. ZONDAG 15 JUNL Sint Janskerk. N.m. 5 uur: Ds, E. E. de Looze, afscheid. Remonstr. Kerk. V.m, 10.30 uur: ds J. Nienhuis. Kleine Kerk. Ver. v. Vrijz, Hervormden. V.m. 10.30 uur: Ds. J. van Rossum, van Warder. Luthersche Kerk. V.m. 10 uur: ds< J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk. V.m. 10.30 en G. P. Giskes. Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Cand. A. au Groot. Geref. Gemeente. V.m. 16 en n.m. 5 uur: ds A. (je Blois, Chr. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m, 5 uur: Leesdienst. Ned. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Woensdag n.m. 7 uur: Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evangelische Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5.30 uur: De heer J de Gruijl. Donderdag n.m. 7.30 uur: Bijbel lezing en bidstond. Ver. Cal rijn. V.m. 10 uur: Ds. A. Meijer», van Utrecht. Nederlandsche Geloofsgemeenschap „Het Leger des Heils." V.m. 10 uur: Heiligingsdienst; n.m. 7 uur: Verlossingsdienst. Donderdag n.m, 7.30 uur: Heiligingsdienst. i 2 h (Nadruk verbóden.) Jaren oud, zooals ik u al zei, *has, mijnheer Wenkhusen. Kr is in leven tóch een duister punt ge- *"tt; u hebt de liefde van een "Hw misbruikt terwille van een ^aangelegenheid. De briefschrij- kende deze geschiedenis. Wenkhusen was doodsbleek ge- »«Men. J-Wat heb ik gedaan? J?a glans in zijn oogen verdween, «onk in zijn stoel neer en liet zijn Hnm vallen. J- De vrouw ia al lang dood, rokeer Wenkhusen, niemand zal u f 27 verwii' maken. Ik vond het T™** mijn plicht u opheldering te fHt. Dertig jaren geleden woonde u I w®nlgsberg en het ging u niet bU- Op een dag leerde u een kennen, dat in diepen rouw Raar naam was Waldtraut... huaen kreunde. Hoe... hoe...? aloeg de handen voor het ge zicht. Maar plotseling hief hij het hoofd op. En vteder?.vroeg hij. U sgirak het meisje, dat kort te voren haar ouders had verloren, van liefde, mijnheer Wenkhusen, ging Brand meedoogenloos voort. U meende het niet, doch u had geld noodig, dit was uw kans. De vrouw gaf u dertigduizend mark, bijna alles wat zij van haar ouders had geërfd. Zoo is het immers geweest? Ja, zei Wenkhusen. Maar ik heb haar eerlijk liefgehad. Als dat zoo was, zoudt u anders hebben gehandeld. Anders? Mijnheer, wat wilt u van mjj? Wenkhusen was opgesprongen. Hij beefde. Ik was half waanzinnig, toen ik hoorde, dat de oorlog was uitgebro ken, 1914 was het. Ik was in Berlijn, toen de mobilisatie werd afgekon digd. Mijn eerste gedachte was: Waldtraut. Zij had van haar ouders een kleine bezitting in Oost-Pruisen geërfd, daar woonde zij. Ik wist in welk gevaar zij was, want de grens was vlakbij. Ut stond wanhopig op het station, zonder bagage, zonder iets, alleen maar met de gedachte naar haar toe te gaan, haar te halen en in veiligheid te brengen. Maar het verkeer met Pruisen was alleen voor militairen, Den volgenden dag kreeg ik bericht op te komen. En toen vie len de Russen Oost-Pruisen binnen. Brand had een stoel genomen en was gaan zitten. En verder? Ik stuurde Waldtraut telegram men, welke zij waarschijnlijk nooit heeft ontvangen. Ik lag een half jaar aan het Westfront, totdat ik zwaar werd gewond. Ik had al dien tijd niets van haar gehoord. Van uit het lazaret, begon ik een onderzoek. En tenslotte kreeg ik het vreeselijke be richt, dat Waldtraut tot de onge- lukkigen behoorde, wier bezittingen verwoest waren en die naar Rusland waren gevoerd. Ik heb geschreven en geschreven. Daarginds liggen de brjeven en dopieën en de officieele in lichtingen, daar in de brandkast, daar bewaar ik alles. In dien tijd woonde een ververwijderde bloedver wante in mijn huis. Zij was het, die mij heeft verpleegd en mij Weer ge zond heeft gemaakt. En tenslotte trouwde ik met haar, omdat ik wist, dat Waldtraut niet meer zou terug komen. Zij was zwak en dergelijke emoties zou zij niet kunnen ver dragen. Maar zij is teruggekomen, mijnheer Wenkhusen. Waldtraut is...? Wenkhusen wankelde. Neen, zei hü, Dat kan niet, zij zou mij een levensteekera hebben gestuurd, zij zou... Zjj keerde in 1916 over Polen naar Duitschland terug, weliswaar ziek, maar zij leefde. U was in dat jaar ook getrouwd, zij hoorde het en dat brak haar hart, want het geloof in u had haar er bovenop gehouden. Zij voélde zich verraden en bedrogen en uit trots trouwde zij met den man, die haar had geholpen terug te kee- ren. Toen haar dochtertje geboren Öd, stierf zij. Is dat waar? riep Wenkhu sen. Ol Haar laatste wil was, dat u er nooit iets van zoudt weten. Nog in den dood wilde zij u beschermen, u moest geen gewetenswroeging heb ben, geen verdriet... Wenkhusen drukte de handen voor het gezicht, zoo stond hij een tijd lang, overweldigd door verdriet, geen geluid kwam over zijn lippen. Eindelijk kwam Brand naar hem toe. Beheersch u,~ zei hij, u hebt gedaan wat een man in dien toestand kon doen. Toen, in dien tijd, was alles kapot. Mijnheer Wenkhusen, u treft geen blaam. Langzaam liet Wenkhusen de han den vallen. Verschrikkelijk, mompelde hij. Ik heb van haar gehouden, zooals een eerlijk man van een vrouw houdt, Ik bezit maar enkele souvenirs van haar, maar ik bewaar ze als een re- liquie. Hij lachte bitter. Zelfs het geld, dat zij mij leen de, heb ik bewaard. Ik heb het vast gezet, voor het geval ik eens zou we ten, waar haar graf was. Ik zou daar een kapel hebben laten bouwen. Ik heb ook aan familie van haar ge dacht en zelfs nasporingen gedaan. Maar daar ben ik mee opgehouden, alleen voSr haar zou het geld zijn. Hij keek Brand aan. En die man, die hier zou iribre- ken, hij wist alles? r Ja, hij was een familielid van de overledene. En hij wilde deze we tenschap voor zichzelf - gebruiken, maar hü stiet bü zijn pogingen op een verbitterden tegenstand, van... de dochter van de overledene. Waldtraut had?... Zü stierf bü de geboorte van dit kind, ik zei u dat reeds. En de doch ter, die de dagboeken en brieven van haar moeder „bezit, verweerde zich tegen de plannen van haar neef. fn haar woonde de trots der moeder. Nooit zoudt u lets van haar bestaan weten. Maar zü had slechts één ver langen, den man te zien, van wien haar moeder zóó had gehouden. Zü probeerde alles om u te ontmoeten, maar het gelukte haar niet, tot van- Vandaag? herhaalde Wenkhussa bevend. Zü zwom van het eiland hier heen... Dat was... dat was Waldtraut's dochter? Ursula Brehmer, ja mynheer Wenkhusen. Goede genade, ik heb haar.» f! Hü wrong de handen. Dat mag niet! hügde h U hebt haar gearresteerd op m^u aan klacht, u moet haar vrülaten. Dade lijk! Ik moet naar haar toe, dadelijk en het geld, het is hiér geld... ik kon het immers niet weten. Zoudt u Ursula willen zien? Brand legde zün hand op Wenkhu- sen's schouder. Ja? Ata mün eigen jkind, zoo zal Ui haar liefhebben. 1 Dan zal ik haai halen. Brand lachte. Of wilt u zelf naar haar toe gaan? Zü wacht beneden in de hal. Wenkhusen staarde den ander aan, maar plotseling scheen hü te begrij pen. Hü stiet een kreet uit en melde naar de deur. Langzaam, heel langzaam, volgde Brand hem. ,3 EIND

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3