buitenland Verpichtini bij liscfarijvini BINNENLAND RECHTSZKiCER UIT DE PERS Advertentiën DINSDAG 17 JUNI DE ENGELSCHE AAN VAL VERIJDELD. Felle luchtgevechten. Massale Engelsche aanval. Het Journalistenbesluit. De verwoestingen te Londen. Japan en Nanking. De Duitsche rijksdag. Politiek op de scholen. Grasgewas POLDER STEIN Ie snede Grasgewas UTRECHT Neem de proef. MARKTBERICHTEN I DUITSCU VlGERBERlCHT LICHTE KRUISER VERNIETIGD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den strijd tegen de Britsche •cheepvaart heeft het luchtwapen nieuwe successen behaald. In den Atlantischen Oceaan ten Westen van Gibraltar bestreden gevechtsvliegtui gen een krachtig beschermd konvooi en vernietigden vijf vrachtschepen met tezamen 21.000 b.r.t. In Noord-Afrika viel de vijand aan het front van Solloem met vrij sterke Strijdkrachten aan. De aanval werd verijdeld door het afweervuur van de Duitsch-Italiaansche troepen in samen werking met het luchtwapen. Volgens de voorioopige berichten" werden zes tig Britsche pantserwagens vernietigd. De gevechten duren voprt. Duitsche duikbommenwerpers vielen met bij zonder resultaat sterke Vijandelijke colonnes en concentraties voertuigen aan.'Duitsche jagers schoten in felle luchtgevechten boven het gevechtster rein negen Britsche jacht- en twee ge vechtsvliegtuigen omlaag. In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee bestreden Duitsche ge vechtsvliegtuigen onder bevel van kapitein Kollewe met bijzonder succes een formatie Britsche oorlogsschepen. Zij brachten een, lichten kruiser tot zinken door vier bomtreffers van Zwaar kaliber en beschadigden een zwaren kruiser. Andere Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen op het eiland Cyprus veraiJjeidene vliegvelden doel treffend nSt bkmmen en boordwapens aan j .f- 1 Pogiigen vaif den vijand om overdag de bezette gebieden binnen te vlieger, mislukten. Jagers schoten drie van de aanvallende Britsche vliegtuigen om laag. Twee Britsche gevechtsvliegtui gen werden door een patrouillevaar tuig en een mijnenveger en een ander door marine-artillerie neergesc totep. De vijand wierp vannacht op ver scheidene plaatsen in West-Duitsch- Jand brisant- en brandbommen. De burgerbevolking leed geringe verlie zen. Op eenige plaatsen ontstond onbe- teekcnende materieele schade in •woonwijkdlt. Nachtjagers schoten twee Brnsche vliegtu.gen omlaag. Bü den afweer van vijandelijke luchtaanvallen heeft zich de onder be- Vel van den luitenant ter zee eerste klasse Heimberg staande patrouille boot door het omlaagschieten van vier vijandelijke vliegtuigen bijzonder on derscheiden. ITALIAANSCH LEGERBER1CHT Het 376ste communiqué van het Ita- Eaansché hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika heeft de vijand, die sedert verscheidene dagen een offen sief voorbereidde, gisteren aan het front van Solloem een massalen aanval ingezet. Overal werd hij met aanzien lijke verliezen teruggedreven/De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de havenwerken, de versterkingen en de kampementen van Tobroek getroffen. Te Mersa Matroeh zijn opslagplaatsen *n verdedigingswerken door onze vlieg tuigen gebombardeerd. Uit Oost-Afrika wordt niets van be- teekenis gemeld." IN DE LAATSTE DRIE MAANDEN VERVIJFVOUDIGD. De correspondent van Associated Presss die van vacantie in de Vereenig- de Staten is teruggekeerd, meldt, dat in de laatste drie maanden de verwoes tingen te Londen vervijfvoudigd zijn. Terwijl men in Maart nog langs vijf tot tien onbeschadigde huizenblokken kon loopen, ziet men thans op iedéren hoek puinhoopen. Het heeft geen zin te beweren, dat het leven zijn gewonen gang gaat. Duizenden hebben hun woning moeten verlaten en hun leef wijze moeten veranderen. Londen heeft meer respect voor de Duitsche lucht macht dan het ooit gehad heeft. Er zijn maar weihigen. die in hun eigen bed slapen. Duizenden leVen onder den grond. De puinhoopen van Londen maken op een bezoeker, die na een afwezigheid van enkele weken terug keert, eén ontstellenden indruk. In den afgeloopen winter heeft uien nog getracht het puin op te ruimen en de Vensters met karton af te sluiten. Nu zal men maanden en jaren noodig hebben alleen al om de schade op te nemen. Het zal jaren duren, voor de stad herbouwd zal zijn. WANG TSJING WEI IN JAPAN. De president van de nationale Chi- neesche regeering, Wang Tsjing Wei, m ingekomen, waar hy door «en Chineeschen ambassadeur en ver- lege n woordigers van de Japansche regeering ontvangen werd. Vanavond reist hij door naar Tokio, waar hü morgenochtend aankomt. In de hoofd stad zqn drukke voorbereidingen ge maakt voor een feestelijke ontvangst. GEEN" BIJEENKOMST. De in het buitenland verspreide ge- rnchten over bijeenroeping van den Duitschen rijksdag worden in poli tieke kringen hier niet bevestigd, meldt ■et A N. P, uit Berlijn. DERDE UITVOERINGSBESLUIT Verschenen is een derde uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 13 Juni 1941 betref fende het Journalistenbesluit. Het luidt als volgt: Artikel 1. (1) De verkrijging van een druk werk is alleen dan tot een bepaalden kring van personen, in den zin van ar tikel 2 van het Journalistenbesluit, be perkt, indien dit drukwerk buiten dien kring niet verkrijgbaar is. (2) De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten kan verklaren door middel van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever, dat een bepaalde kring van personen in den zin van artikel 2 van het Journalistenbesluit niet aan wezig is, indien in feite de mogelijk heid van een beïnvloeding van de openbare meening bestaat. Artikel 2. (1) Onder van ambtswege uitgege ven nieuwsbladen en tijdschriften wor den slechts die nieuwsbladen en tijd schriften verstaan, waarvan de redac tie en de uitgave verzorgd worden door een rijks-, provincialen- of gemeente lijken dienst. (2) In den zin van het Journalisten besluit geven alle tijdschriften voor lichting op het gebied van het volks leven, welke niet zuiver wetenschap pelijk of technisch zijn. Bovendien kan de secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten door raiddel van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever verkla ren, dat een bepaald tijdschrift geen voorlichting op het gebied van het volksleven geeft. Artikel 3. (1) Het is den uitgever op straffe van nietigheid verboden bijzondere richt lijnen te geven in verband met bepaal de feitelijke omstandigheden. (2) De richtlijnen, bedoeld in artikel 14 van het Journalistenbesluit zijn een onderdeel van de arbeidsovereenkomst en moeten derhalve schriftelij'k opge steld worden. Artikel 4. De functie van uitgever is onver- eenigbaar met die van hoofdredacteur. In bijzondere gevallen kan de secre taris-generaal van het departement van VolksvoorlichRtRe en Kunsten aan een hoofdredacteur westemming verleenen om onder beroepsaanduiding „hoofd redacteur-directeur" zich naast zijn redactioneele werkzaamheden tevens te belasten met de commercieele leiding van. of het toezicht op de uitgave. Artikel S. Het plan van werkverdeeling be doeld in artikel 17 van het Journa listenbesluit moet de nauwkeurige af baking van de bevoegdheden van iederèn journalist, die aan een blad medewerkt, omvatten. Artikel C. (1). Indien voor een afdeeling van een blad geen journalist uitdrukkelijk verantwoordelijk is gesteld, draagt de hoofdredacteur de geheele verant woordelijkheid. (2) Indien voor een afdeeling van een blad in feit een bepaalde journa list regelmatig de bijdragen levert of tot opneming aanwijst, moet deze in het plan van werkverdeeling als ver antwoordelijk journalist worden aan gewezen. Artikel 7. De naam en woonplaats van iederen journalist, die verantwoordelijk is voor den inhoud van een gedeelte van een blad, moet op een vaste plaats van elk exemplaar van dat blad vermeld worden. Artikel 8. (1) Elke journalist is verplicht iedere door hem met den uitgever af gesloten overeenkomst onverwijld toe te zenden aaiWiet Verbond van Neder- landsche journalisten. (2) Elke hoofdredacteur is ver plicht iedër door hem opgesteld schrif telijk plan van werkverdeeling onver wijld toe te zenden aan het Verbond van Nederlandsehe journalisten. Artikel 9. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A. N, P. meldt: In het afgeloopen weekeinde vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aan tal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen, doch er werd zoo goed als geen schade aangericht. En kele woonhuizen werden licht bescha digd. Aan de veldvruchten werd door brandbommen eenige schade toege bracht. Dood en of gewonden zijn niet te betreuren. HAAGSCH GERECHTSHOF AGENT SCHOOT ARRE8TANT NEER Vier maanden geëiaebt Het Haagsche gerechtshof* heeft Za terdag, onder presidium van mr van Romondt het hooger beroep van den officier van Justitie te Rotterdam be handeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd „dat hij op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van het lichaam van F. J. Farinaux, tengevolge waarvan deze spoedig ii.overleden". De Rotterdamsche rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsvervolging, daar zij het feit wel bewezen, «Joch niet strafbaar oordeelde, o.a. op grond van art 3 van de schietvoorachriiten voor politieambtenaren. De officier van Justitie had een maand hechtenis geëischt. Als getuigen van het Openbaar Mi nisterie, dat door den procureur gene raal, dr R. van Genechten, werd ver tegenwoordigd, waren opgeroepen D. van Hunen, F. H. J. de Vos, P. D. Doodewaard en B. J, Voorhout. Verdediger was mr K. W. Zieleman te Rotterdam. Het verhoor van verdachte Op een desbetreffende vraag van den president antwoordt verdachte, dat hij hoorde, dat er uit huizen geschoten werd. Militairen onder leiding van een luitenant brachten toen op straat twee arrestanten aan, die door verdachte en een collega naar het politiebureau moesten worden geleid. Volgens de ge ruchten zouden beide arrestanten ge schoten hebben. Verdachte en zjjn collega gelastten daarop de beide ar restanten, die de handen op den rug moesten houden, voor hen uit te gaan. Nabü de Zwaanshals gekomen, traden uit de menigte twee personen naar voor, die zich zoodanig in de lijn voor de beide arrestanten en de achter hen loopende agenten (verdachte en zijn collega D. van Hunen), dat deze niet het oog op hen konden houden. Op zeker oogenblik bracht Farinaux de handen van den rug af.' Verdachte meende dat Farinaux een wapen bij zich had, wat hij uit de overneming van den luitenant B. had opgemaakt. Ver dachte heeft toen een waarschuwings schot gelost, dat eenige verwarring deed ontstaan. Toen verdachte den indruk kreeg, dat Farinaux verzet wilde plegen, heeft hij opnieuw ge schoten. Daarna is Farinaux gewond en gevallen en is verdachte met hem achtergebleven. Zijn collega van Hunen is met den méde-arrestant Doode waard verder gegaan. Het requisitoir. De procureur-generaal, mr Van Ge nechten, requisitoir nemend, begon met te zeggen, dat het vrij ongewoon is, dat de procnreur-generaal zelf in strafzaken optreedt. Wanneer dit hier geschiedt, dan is dat omdat de hoog ste belangen van staat en volk hierbij Betrokken zijn, ai is de zaak ook schijnbaar betrekkelijk onbelangryk. Het staats- en volksbelang vloeit hier uit voort, dat dit de eerste in hooger beroep behandelde zaak is van. een var de gevallen waarin onschuldige volksgenooten tijdens den oorlog zijn gedood door andere Nederlanders, alleen omdat zij nationaal socialist wa ren. Het is, in het belang van volk er staat, hoog tijd, dat er in deze aange legenheden recht wordt gedaan. Im mers, niet alleen zjjn deze volksgenoo ten onschuldig gedood, maar zij wor den na hun dood daarenboven nog belasterd. In dit land heeft een syste matisch gehits door onverantwoorde lijke "kringen plaats gehad, lastertaal, dat de N.S.B. landverraad heeft ge pleegd,dat N.S.B.-ers geschoten heb ben op 'Nederlandsehe soldaten, hetzij Duitschland behulpzaam zijn geweest bij het binnenrukken van het land. Las tertaal, die in officieele publicaties is voorgekomen, vindt misschien zijn direct» oorsprong in de legerdagorder uitgaande van een zeer hoog officier, die hier zelf wegens smadelijke vlucht zal terechtstaan. Het is noodig, dat de Ngderlandsche justitie en om den rechtvaardigheid wille en om een tra gisch misverstand in het- Nederland sehe volk op te helderen, deze zaken met zorg onderzoekt. Waar er land verraad is geschied, hetzij aan de zijde van burgers hetzij aan de zijde van officieren, die temidden van een dap per strijdend leger op de smadelijkste wijze hun plicht verzaken, of het N.S.B.-ers zijn of niet, het Openbaar Minjsterie zal hen vervolgen en de Ne derlandsehe rechterlijke macht zal hen veroordeelen, Spr. oefende voorts critiek op ihet politie-onderzoek, dat in het begin werd ingesteld. Hij noemde het een wonder, dat de schuld van den ver- dachtè nog kon komen vast te staan, Spr. kon niet meegaan met het betoog van de rechtbank waar deze zegt: „Fa rinaux en Doodewaard waren aan ver dachte en zijn collega, als menschen, die voor de militaire macht gevaar op leverden in een stad, waar telkens uit huizen geschoten werd door burgers, aangewezen en ter overbrenging naar een politiepost overgegeven." Waar zijn de bewijzen dat telkens uit huizen geschoten werd door bur gers aldus spr. die uit huizen op militairen geschoten hebben dan niet vervolgd? Ik heb alle gevallen waarin beweerd werd, dat er door burgers op soldaten geschoten is zooveel mogelijk laten onderzoeken. Er is in geen enkel geval iets anders dan lasterlijke of door grootspraak of vreesachtigheid in gegeven verhalen overgebleven. Het geen hier gebeurd is, is een klas siek voorbeeld van een dergelijk ver haal. Op het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksge nooten mei ruw geweld uit hun huis gesleept. Er wordt niet naar wapens gezocht, zij worden niet verhoord. Zij worden niet gefouilleerd, maar éérf hunner wordt als een stuk wild neer geveld. Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is. Zij is niet de grootste schuldige in dit op zicht. Veel schuldiger is de getuige De Vos, die zonder zich ook maar eenigs- zins van de waarheid van het gerucht te overtuigen op mededeeling van schieten, dat hjj zelf niet gehoord heeft, met verwaarloozing van zijn eigenlijke militaire taak, zonder huiszoeking, zon der verhoor, zonder fouilleeren deze twee menschen, aan de politie over levert. Ik heb er reeds op gewezen, h(j zal de verantwoordelijkheid van zijn daden moeten dragen en ik zal oo)t zijn vervolging gelasten. Spr. wilde ten volle rekening houden met de grootere schuld van anderen, maar anderzijds moet er rekening wor den gehouden met het ontzaglijke leed dat hier veroorzaakt is. Een man in de kracht van zijn leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blijft onver zorgd achter. Want ook de commissie die haar materieele schade moest ver goeden is daarbij zoo schriel mogelijk te werk gegaan. De kinderen missen hun vader. Dit alles mag niet worden vergeten Rekening houdende met dit alles requireerde spr. tegen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden, met vernietiging van het vonnis der rechtbank. De veaftedigwg Mr. K. W. Zieleman, als verdediger optredende, vroeg zich af, hoe de pro cureur-generaal gemeend heeft het juridisch bewijs tegen dezen verdachte te moeten leveren. Het requisitoir was er meer één tegen getuige De Vos dan tegeii de verdachte. In de eerste plaats pleitte Spr. vrjjspraak, subsidiair be vestiging van het vonnis. Hij wees er op, dat het er bij den verdachte niet om ging, dat de arrestanten N S.B.-ers waren. Voor den politieman waren zij arrestanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verdachte een vooroordeel had tegen N.SÏB.-ers. Hij zou een niet-N.S.B.-er evenzoo behan deld hebben. Op zeer goede gronden mag pleiter concludeeren, dat de beide mannen, die op de arrestanten afkwa men, er wei geweest zijn, al beeft ge tuige D. die dan ook niet gezien. De politieman, die de arrestanten over bracht, volgde daarmede slechts een ambtelijk bevel op. Lqitenant De V. had immers de arrestanten overgege ven. De eisch, dat de politie, toen zij de mannen overkreeg, nog had moeten fouilleeren, gaat te ver, gezien de op windende stemming, welke toen in Rotterdam heerschte. Bewezen is ook niet, dat de wonden veroorzaakt zijn door kogels van dezen verdachte. Plei ter wenschte niemand te belasten, maar ook de andere agent kan een fout ge maakt hebben, want die heeft ook ge schoten en nog meer schoten zijn ge lost, achter de agenten. De verdachte moet dus worden vrijgesproken. Zoo het hof geen vrijspraak kan geven, dient aangenomen te worden, dat ver dachte uit noodweer gehandeld heeft. Het vonnis der rechtbank dient dan te worden bevestigd De uitspeeak werd bepaald op 25 Juni D e W'a a g schrijft: Men kan niet anders dan betreuren, dat de politieke verdeeldheid in ons volk oorzaak is geworden van het feit, dat vele Nederlanders, vele andere Nederlanders niet meer als volksgenoot wenschen te beschouwen. Het behoort ongetwijfeld tót de eerste plichten van den Nationaal-soeialist om nooit uit het oog te verliezen, dat hun tegen standers ook Nederlanders zijn en éls zoodanig recht hebben op .achting,fen op begrip. Wij bedoelen natuurlijk niet, dat er onaangename vertooningen yan broedermin zullen worden gegeven, maar wel dat men ni^ts zal nalaten om te trachten door redelijkheid van argu menten en juistheid van optreden de tegenstanders te winnen, onder wie er zonder twijfel zeer velen zijn, die al lang nationaal-soeialist, naar wezen en gedragingen, zijn. Dit wordt ook wel ingezien door onze tegenstanders en daarom is het, dat zij niets nalaten om de jeugd ondejrhun invloed te houden. Vele ouders ontzien zich niet in den huiselijken kring leugens te verbreiden, die zij zelf niet gelooven, of geruchten te lanceeren, waarvan zij de klaarblij kelijke onjuistheid gemakkelijk zouden kunnen controleeren. Het kwaadspre ken en lasteren 'neemt op het oogen blik in vele Nederlandsehe families zoodanige proporties aan, dat het on mogelijk wordt voor menschen, die een andere meening zijn toegedaan, met haar te verkeeren. Het gevolg van deze kwaadsprekerij is. dat de kinderen, voorzien van de meest fantastische nieuwtjes op school komen, zoodat aldus ook daar een stemming ontstaat, we^te al heel wei nig bevorderlijk is voor een normale opvoeding. In de onderlinge gesprek ken van de leerlingen wordt alles nog eens wat aangedikt, de hartstochten worden opgewekt, en enkele fantasten en heethoofden slagen er gemakkelijk in, al of niet bewust, bepaalde perso nen of families verdacht te maken. Het is intusschen algemeen bekend gewor den, dat zeer vele kinderen wier vader lid is van de N.S.B., of die zelf tot de Nationale Jeugdstorm behooren, op verschillende "Scholen zoodanig wor den getreiterd, dat hun ouders ver plicht zijn hen van de bewuste school te verwijderen. Maar lang niet altijd is dat mogelijk. Ons is een geval bekend van een school, waarop een aantal leer lingen lijsten aanlegde van medeleer- lingen.die „heel of half dood" moesten worden verklaard. „Heelemaal dood" waren de kinderen van ouders, die be kend stonden als leden van de N.S.B., of als sympathiseerend met Duitsch land; „halfdood" werden de kinderen verklaard, omtrent wier politieke-ge zindheid men niet zeker was, of die weigerden deel te nemen aan de „poli tieke gesprekken" in het vrije kwar tier. Met de „heelemaal dooden" mocht niet gefietst worden, noch gesproken, noch hun iets uitgeleend worden. Dit alles zou slechts grappig ^sjjn. indien het niet droevig was, vooral^nsef-het oog op de toekomst. Vooral op Middelbare Scholen heerscht soms een ware terreur, en sommige kinderen worden er als me- laatschen geschuwd. Directeur en leer aren weten het heel goed, maar zelf door haatgevoelens verblind, werken zü het kwaad eerder in de hand, dan dat zij al hun invloed aanwenden om er een eind aan te maken. Leeraren, die zelf de nationaal-socialistische over tuiging zijn toegedaan, of die zelfs maar wagen te twijfelen aan een En gelsche overwinning, worden dobr hun collega's vaak op de meest kinderach tige wijze gesard, ja het komt voor, dat leeraren de leerlingen opzetten tegen die collega's, die zich verplicht voelen van hun overtuiging, afwijkende van de meerderheid, blijk te geven. Daarom zijn, nu de situatie zoo ligt, en ieder die op de hoogte is zal de juist heid van het voorgaande moeten erken van Het Bestuur van den Polder Stein is voornemens aan vroegere pach ters, op inschrijving, onderhands, i contant, te verpachten de van de gebruikelijke 11 perceelen hooiland van den polder Stein. Inschrijvingen moeten uiterlijk Vrij dagmiddag 20 Juni a.s. om 5 uur ztin ingeleverd bij den secretaris W. A. de Uoeij te Haastrecht A. 104 G 1924 20 Wie wil woning r*,, 4 kamers, groote tui? 21.50, voor woning te Gouda Br. no. G 1923 Bur. v. d. Een ander groot voordeel van couranten-reclame is de moi* lijkheid een proefcampagne V lanceeren in een bepaalde streek. Met de aldus opgedane ervaring, kan men dan in de daaropvolgen de nationale campagne zyn voorl deel doen. Eventueele verbete ringen kunnen worden aange- bracht, waardoor het effect der reclame-boodschap nog veel in. tenser wordt. Amsterdam-C. Cebuco, Heerengracht 258, 5o TREKKING HAIGHTON CO Wuttigo Premleleualng 1912 S« KLASSE. 14« LIJST TREKKING VAN DINSDAG 17 JUNI 1941 HOOGE PHEMIEN 1 1000.— 2763 7841 11227 12381 14493 14597 17002 18236 1 400.— 1998 10969 13708 16685 19699 1. 200.— 389l 6033 i 100 773 1613 2263 7746 8025 8467 10247 12239 14201 1711(. 20646 20802 P&EMIEN VAM f 70.—. 263 315 316 346 451 520 617 905 1019 1140 1202 1316 1478 1499 1545 1553 1568 1578 2047 2049 2073 2108 2195 2298 2903 2964 3003 3029 3133 3206 3362 3378 3396 3757 3787 3836 4306 4392 4568 4900 4978 5143 5552 5619 5671 5706 6758 5760 6112 6171 6267 6570 6587 6593 6988 7154 7226 7265 7294 7673 7754 7957 8078 8264 8453 8622 8632 8666 8706 9038 9201 9233 9378 9401 9402 9914 9923 10141 10160 10254 10258 10j49 10361 10565 10616 10632 10650 10686 10694 10917 11102 11105 11355 11501 11580 11612 11622 11627 11628 11707 11763 11790 11867 11886 11615 11956 12209 12313 12390 12480 12582 12626 12713 12784 12800 12325 12838 12911 12972 12987 13037 13095 13322 13345 13348 13714 13826 13865 13866 13878 1391G 13935 14260 14303 14388 14389 14455 14580 14680 14854 14887 14972 15063 15300 15395 15428 15434 15945 15978 16300 16321 16518 16536 16697 16760 16957 17029 17203 17205 17607 17038 17696 17754 17919 18205 18415 18443 18546 18585 18676 18765 18870 18872 18900 19141 19200 19277 19291 19295 19403 10420 19509 19523 19537 19618 19627 19671 19924 20033 20068 20221 20281 20528 20898 GEEN PBEMJEN 107 189 234 256 283 304 375 391 421 469 474 524 525 738 739 747 778 792 793 819 910 915 934 936 981 1023 1074 1101 1119 1142 1228 1256 1250 1340 1468 1516 1602 1671 1685 1688 1766 1939 1985 2018 2043 2051 2066^2071 2174 2236 2250 2290 2336 23C(V2457 17 153 251 702 736 789 1322 1338 1441 1588 1782 1816 2448 2530 2722 3226 3227 3236 3995 4032 4050 5299 5409 5468 6768 5844 5927 6670 6717 6742 7302 7368 7415 8490 8522 8556 8780 8846 8961 9566 9673 9701 1443 2020 2743 3256 4174 5flB9 5984 6791 7563 8557 9019 30 65 79 333 334 341 536 616 604 869 885 896 1091 1097 1100 1404 1449 1451 1874 1884 1918 2084 2170 2172 2507 2511 2512 2829 2841 2877 3062 3077 3067 3387 3389 3392 3457 3468 3495 3722 3751 3785 3976 4034 4061 4367 4370 4397 4589 4600 4624 4818 4659 4898 5054 5077 509 6216 5260 5294 6487 5517 5538 5661 5676 5685 5920 5934 5967 6246261 6308 6401 6402 6452 6631 6654 6663 6828 6831 6833 7053 7056 7121 7260 7275 7278 759? 7598 7649 7692 7901 7916 7950 8287 '8331 8336 8555 8603 8643 8948 8960 8967 9124 9219 9261 9570 9591 9652 9776 8777 9778 2516 2981 3088 3401 3515 3800 4068 4409 4653 4901 5112 5339 5554 5695 5995 6317 6459 6697 6839 7133 7285 7726 8006 8344 8692 8974 0332 9685 9785 2636 2984 3103 3402 3563 3812 4089 4420 4684 4941 5122 5351 5594 5762 6058 6355 6471 6704 6844 7140 7301 7738 8719 9013 9438 2696 2987 3113 3407 3604 3850 4144 4440 4694 4955 5132 5394 5597 5795 6070 6356 6486 6718 6867 7166 7363 7743 8116 8425 8725 9021 9477 2713 2989 3231 3413 3612 3354 4186 4462 4710 4965 5179 5423 5613 5806 6074 6363 6516 6751 6905 7199 7386 7747 8118 8437 8779 9031 9479 9713 2731 2740 1822 3023 3033 3044 3250 3254 3260. 3418 3420 3433 3661 3663 3684 3893 3913 3041 4210 4302 4354 4474 4552 4584 4735 4748 4760 4966 5027 5042 5184 5197 5210 5443 5469 5486 5629 5636 5649 5811 5849 5876 6098 6108 6130 6385 6389. 6398 6519 6628 6551 6756 6806 6826 6926 6972 70O? 7221 7223 725» 7503 7548 7575 7851 7860 7876 8126 8236 8286 8439 8505 8547 8800 8812 8932 9036 9099 9115 9484 9557 9733 9751 9772 9884 9958 9965 10007 10114 10121 10140 10158 10163 10168 10188 10210 10232 10235 10241 10243 10270 10351 10384 10386 10445 10454 10455 10489 10491 104V3 10515 10530 10535 10554 10567 10670 10677 10711 10716 10730 10791 10659 10877 10947 11000 11004 11044 11078 11082 11121 11153 11156 11178 11200 11217 11493 11494 11522 11567 11574 11608 11614 11642 11660 11661 11669 11691 11692 11737 11778 11806 11815 11824 11827 11830 11844 11864 11896 11931 11936 12020 12093 12037 12053 12058 12120 12121 12210 12311 12339 12343 12435 12443 12463 12525 12528 12559 12630 12637 12653 12678 12760 12786 12798 12817 12840 12886 12918 12922 12967 12975 12976 13056 13093 13135 13142 13206 13214 13229 13243 13274 13340 13358 13432 13441 13468 13505 13548 13557 13567 13593 13612 13625 13635 13660 13670 13718 13766 13950 13959 13966 13980 14004 14024 14064 14179 14180 14216 14221 14299 14312 14341 14371 14377 14428 14485 14563 14614 14686 14697 14726 14730 14838 14892 14918 14923 15059 15090 15102 15171 15194 1528° .*48 15466 15476 15501 15525 15550 15561 15567 1557* 15589 15644 15650 15673 15735 15748 15759 15773 15826 15835 15854 15858 15890 15949 15958 15970 16066 16070 16093 16108 16109 16130 16167 16181 16231 16238 16262 16273 16288 16294 16298 16316 16407 16443 16462 16498 16510 16522 16547 16596 16653 16700 16801 16812 16024 16915 16923 16978 17031 17080 17109 17112 17123 17144 17227 17253 17258 17267 17278 17299 17307 17323 17327 17332 17336 17437 17482 17502 17552 17556 17614 17739 17766 17835 17837 17872 17897 17898 18041 18062 18126 18149 18156 18165 18182 18197 18202 18229 18252 18266 18295 18313 18318 18333 18422 18485 18403 18542 18564 18581 18593 18605 18643 18688 18694 18778 18785 18821 18854 18910 18957 19002 19140 19143 19146 19170 19103 19211 19269 19278 19311 19338 19344 19378 19401 19409 19424 19470 19472 19633 19576 19581 19614 19719 19731 19765 19799 19805 19826 19831 19888 19908 19936 19949 19991 19999 20030 20038 20054 20074 20166 20172 20193 20195 20238 20248 20268 20293 20298 2039\ 20414 20467 20468 20507 20539 20560 20605 20628 20660 20699 20737 20745 20854 2086r 20922 20929 20988 ONGECORRIGEERD Verbeteringen 5e klasse, 13e HJst: Premie van f 70. 14009 moet lijn geen premie; geen premie 5824 moet zijn 6839. nen, naar onze meening de twee vol gende dingen noodzakelijk: le. De leiding van de Nederlandsehe Unie zal openlijk moeten verklaren, dat zij van het verraad van de N.3.B. niets gelooft. 2e. Zij zal van haar volgelingen moe ten eischen, dat deze ophouden met het colporteeren van mond tot mond, met de verraadleugens. Deze erkenning zal dan weliswaar laat komen, maar hopelijk nog niet te laat. Het Driemanschap zou met het publiceeren van een dergelijke verkla ring een niet te onderschatten dienst doen aan het herstel van de eenheid onder het Nederlandsehe volk, en het zou er toe bijdragen om de jeugd te behoeden voor een verdeeldheid, welke zich ongetwijfeld in het latere leven moet voortzetten. Tot iederen prijs moet worden voor komen dat kinderen zich martelaren zouden gaan gevoelen. Ons wordt een geval bericht van een zestien-jarig meisje, dat door haar vader werd aan gemaand zich in het openbaar wat te matigen in haar oordeel, doch eenvou dig %ntwoordde: „Het kan mij niets bommen, laat de Duitschers mij maar in-reke:.en en naar een concentratie kamp brengen." Het is niet te verwon- ren dat zulke kinderen al heel licht ge bracht kunnen worden tot het bedrij ven van sabotagedaden. Met alle nare gevolgen van dien. Het is de taak zoowel van ouders als van leeraren den kinderen bij te bren gen, dat het Nederlander zijn iets is, wat boven alle politieke verdeeldheid uitgaat en dat nooit uit het oog mag worden verloren, dat, wat de men schen ook scheidt, het bewustzijn te be- Ihooren tot een zelfde volk hen samen bindt. Vervolgens moet in6 den famili* kring worden vermeden, dat minach tend gesproken wordt over menschen, die een anc|pre politieke overtuiginf zijn toegedaan, of dat verhaaltjes wor den verteld (deaer dagen moesten wil weer hooren, dat een W.A.-tfian een i^jongen van 14 jaar, die met open mond naar eem parade had staan kijken me* zweepsjrfgen mishandelde), waarvan iedereen kan weten dat zij zyn. En zelfs wanneer de eene panjj) 4 van de andere dingen te weten kom* die niet door den beugel kunnen wij zijn allemaal maar 'menscheïi r* dan behoort men nog te zwijgen, Pj» is een vorm van vaderlandsliefde. we£ ke nog veel te weinig beoefenaars En ten slotte behooren kinderen, <D in hun onwetendheid soms thuis ko^ met verhalen, die getuigen dat ri] slachtoffer zijn van een bepaalde voor lichting, er op gewezen te worden, zy geen kwaad verder mogen vertel!®- Zeker niet als niet te controleeren va» of het juist is. Hfl En daarom zou het ook zoo goed zflf indien veel huisvaders konden besJ®" ten op bepaalde uren de radio te la*® zwijgen." baal Def roer deltfk WOi opg daa tal er i voerd ia i derd, k* men. Dracht, van mies by KAASMARKT BODEGRAVEN. Aanvoer 296 partijen Goudsche 13 320 stuks, wegende 11# J» U f 41.00—4150. Handel vlug.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4