DE B0NNENLIJST ubSAT Hoof' B^-trut EERSTE BLAD DONDERDAG 19 JUNI BUITENLAND De sluiting Tan DuiUche consulaten in Amerika. Ontevredenheid in Engeland. Lindbergh over den oorlog. De Fransche levens- - ihiddelenpositie. De reorganisatie van Europa. Uitbreiding van de St. Lawrence rivier. Afrikaander eenheids- comité" opgericht. De Zuid-Slavisch— Britsche samenwerking. De Japansche reis v Wang Tsjing Wei. BINNENLAHO 1941) Voorkoming van bosch-, heide- of veenbrand. Korte berichten. 1500 K.GL thee in beslag - genomen. -f- 29HTflbuJrgrn BeUrden' St' nUGKLEIDE VOOR AMBTENAREN TOT DUITSCHLAND? Sumner Welles heeft op een pers conferentie bevestigd, dat de Duitsche zaakgelastigde hem gisteren de pro testnota heeft overhandigd. Op verdere vragen reide Welles, dat de nota niet dreigt met represailles en rich alleen bepnkt tot de nou van Maandag be treffende de sluiting van Duitsche consulaten en andere bureaux. Sumner Welles verklaarde voorts, dat er onderhandelingen worden gevoerd om den Duitschen ambtenaren een vrij geleide te waarborgen tot Duitsch- land. Hij hoopte het resultaat binnen enkele dagen te kunnen mededeelen. Op een vraag of de nieuwe bepaling van den minister van Justitie ook be trekking heeft op bedragen, die de Duitsche conculaire ambtenaren thans bij hun gedwongen vertrek misschien van plan zijn mede te nemen, ver van 14 Juni van den president, waarop de eergisteren uitgevaardigde bepa ling van den minister van Justitie is gebaseerd optalie Duitschers betrek king heeft GEBREKKINGE PRODUCTIE-ACTIVITEIT. In Syrië zijn de wenschen van Enge. land niet in vervulling gegaan. Voor Damascus verscheept zich de Fransche tegenstand. In Libye 14 het Britsche offensief mislukt. Ondanks aangename berichten uit Amerika zoo wordt door den A.B.C.-correspondent gemeld staat de Engelsche pers voj protesten tegen de politiek der Britsche regeering De Daily Herald toornt er tegen, dat nog niets veranderd is in de ge brekkige productie-activiteit in Enge land sedert twintig maanden. Alle dag bladen, met inbegrip van de Times, zijn het er over eens, dat eindelijk energiek opgetreden moet worden tegen de „lui aards", de eeuwig ontevredenen en tegen het zelfbedrog. Een arbeiders leider heeft verklaard: „Engeland heeft zijn mannen niet alleen .op KreU in den steek gelaten, maar in 'het vaderland zelf ook, waar er nog menschen zijn, die de vaderlandsliefde gepacht hebben vqor hun particuliere belangen. De onbevoegdheid der ver antwoordelijke chefs is een van de voornaamste oorzaken voor de moei-| lijkheden in de bewapeningsindustrie. MEERDERHEID DER AMERIKANEN TEGEN INMENGING. t De Fransche radio-omroep heeft melding gemaakt van eën artikel, door Lindbergh geschreven in de N e w - York Daily Herald. Lind bergh zegt onder meer, <fa.t men thans in de Vereenigde Staten wtêrkt met de- zelfde argumenten, die in Frankrijk ge bruikt werden, toen dit land in oorlog met Duitschland werd gebracht. Bo vendien zijn de Vereenigde Staten niet i zoo sterk als Frankrijk toen was. In materieel opzicht kan men zich onmo gelijk met de Spilmogendheden meten. Duitschland en Italië beschikken «ver 't geheele Europee-che vasteland en verder mag men niet vergeten, dat de Verbenigde Staten slechts een vloot voor een oceaaflf hebben en dat men thans reeds een groot gebrek aan ge vechtsvliegtuigen heeft, vooral nu een groot deel daarvan naar Engeland is overgebracht. Lindbergh zegt voorts, dat de meer derheid der Amerikanen tegen inmen ging in het Europeesche conflict ia en dat zijn landgenooten worden bestuurd door een minderheid van intervention- nisten, die zeker niet de openbare mee rling vertegenwoordigen. GEVOLGEN VAN DE ENGELSCHE BLOKKADE. Te Vichy is een officjeuse mede- deeling gepubliceerd over de Fransche levensmiddelenpositie, waarin o.a. wordt gezegd, dat als gevolg van de Engelsche blokkade jaarlijks vier mil lioen ton aan voedingsstoffen voor Frankrijk zijn komen te. vervallen. In totaal bedroegen deze invoeren uit het i koloniale ink en uit het buitenland jaartijks 8.6 millioen ton. Het Fransche koloniale rijk leverde 27 procent van den togvoer aan levensmiddelen voor het moederland. Het veronachtzamen van de exploitatie van den geheelen bodem van het moederland door de vorige regecringen is een tweede oor zaak van de huidige slechte voedings- positié van het Fransche volk. zoo wordt verder in de officieuse mede- deeling .gezegd. BADIOREDE VAN DARLAN. De plaatsvervangende Fransche premier, admiraal Durlan, heeft gister avond een radioreoe gehouden tot de ■in Syrië strijdende Gaullisten, Waarin hij hun de dwaling voor oogen stelde, die zij nl den wapenstilstand hebben begaan en waarvoor verantwoordelijk zijn degenen, die zich destijds vergist hebben in de situatie en in hun plich ten. Tot slot spoorde de admiraal de Gaullisten ,aan rich weer te scharen onder de vaan, die voor Frankrijk al leen meetelt. OPMERKELIJK ARTIKEL IN ZWEEDSCH BLAD. In de Berliner Boersenzel- tung vestigt Karl Megerle de aan dacht op een artikel in het Zweedse he blad Aftonbladet, dat zich bezig houdt met de economische en politieke reorganisatie van Europa, onder het opschrift „Eeh Europeesche staten bond". -De wereldstructuur bevindt zien in een toestand van reorganisatie, of men wil of niet. Dat proces is on afhankelijk van den afloop van den oorlog. Reeds de wereldoorlog en de wereldcrisis hebben geleerd, dat een economische structuur, die is aange wezen op lange toevoerwegen voor den aanvoer der belangrijke goede ren, levensgevaarlijk is. Dat stelsel heeft bijgedragen tot den strijd om de politieke macht tusschen de landen. De oorlog van thans heeft tot een af weerreactie geleid. Er valt een alge- heele mobilisatie der middelen van het geheele Europeesche vasteland waar te nemen. Reeds in den wereld- oorlok zagen de klanten van Europa in 'de overzeesche streken zich ge noodzaakt, een industrie op te bou wen. China, Britsch Indië, Australië, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Ca nada *zijn daarmede begonnen. De Ver. Staten gingen over tot een energieke uitvoerpolitiek. Daardoor is het eco nomische leefgebied van Europa in gekrompen en daaruit vloeide voort, dat men de eigen markt moest orga- niseeren. Thans is dit procees in vollen gang. Een in kleine staten gesplitst Europa, dat wordt omringd door reusachtige wereldmarkten, kan zijn politiek be staan niet bandhaven. Alleen in een verbonden Europa zal men met suc ces een eigen markt kunnen organi- seeren, een hooge levensstandaard en politieke veiligheid kunnen garan deeren. Binnen dit stelsel kunnen de afzonderlijke Europeesche zones haar groote rol spelen. In een zoo georga niseerd Europa zijn de Europeesche landen niet langer figuren op het schaakbord der wereldpolitiek, warit een oorlog tusschen Europeesche sta ten wordt technisch onmogelijk. Het nieuwe Europa zal niet autar kisch zijn. Maar de behoefte aan de vitale goederen moet het uit eigen ge bied kunnen dekken. De niet-vitale goederen zouden voor den wereldhan del worden overgelaten. Niettemin zou een groote wereldhandel mogelijk worden gemaakt door d'e prestaties der verschillende Éuropeesche volken en hun vindingrijkheid... Op dezen grondslag kan dan ook een wereldvrede gevestigd worden. Men moet het, aldus Megerle, toejui chen, dat deze gedachten juist opko men m Zweden, dat bijzondere aan leiding heeft om over deze dingen na te denken. In deze richting vindt men. indien er een sleutel voor eenfflblij- vende Europeeschen en wereldvrede is. de oplossing Op het oogen blik, dat Europa zich bewust wordt van de economische mtggpmeenschap en het voor Enge land' en de Vereenigde Staten twij felachtig wordt, of zij dit Europa kunnen blokkeepen, vervalt voor hen qok de prikkel tot het ontketenen van oorlogen. Ook de meening, dat door een hooger Ejuropeesch levenspeil en door de voortbrenging van kostbare beschavingsgoederen groote mogelijk heden voor een wereldhandel opko men, wordt door de Duitsche ervaring bevestigd. BELANGRIJK VOOR HET TRANSPORT VAN OORLOGS- MATERIEEL. De Amerikaansche minister van Oorlog, Stimson, heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden' een crediet aangevraagd van 285 millioen dollar voor vergrooting van de St. Lawrence rivier en de electrische centrales aan deze 'rivier. De St. Lawrence rivier, zoo verklaarde de minister, is belang rijk voor het transport van oorlogs- materieel uit het Midden-Westen, ter wijl de electrische centrales stroom leveren voor de bewapenings-indu— triëen. OPPOSITIE TEGEN SMUTS. Naar uit Pretoria aan het D.N.B. ge meld wordt, is in Germistón een groo te betooging gehoud^p, waar de leider der Boeren volkspartij dr Malan geest driftig is toegejuicht.! De nationalistische afgevaardigde Strjjdom verklaarde, dat het Afrikaan- dervolk met Smuts zal afrekenen, in geval hij de Zuid-Afrikaanders voor Engeland even zoo wilde opofferen als dat gebeurd is met de Australiërs en Nieuw-Zeelanders op Kreta. Na twee jaar van voorbereidend werk is thans in de Zuid-Afrikaansche Unie een „Afrikaander eenheidscomité" opge richt, dat de verschillende politieke richtingen bij dé- Boeren omsluit. DUETSCH -TANKSCHIP DOOR Mt VER^STATEN OVERGENOMEN. Het Duitsche tankschip Pauline Friedrich is, naar de Amerikaansche pers meldt, gisteren officieel door de regeering der Ver. Staten overgeno men en de reparatie van de bescha digde machines ig-bevolen. Het in orde brengen van het schip zal waarschijn, lijk. volgens de Amerikaansche pers, maanden duren en ongeveer 25Q 000 dollar kosten. FRANSCHE HANDELSATTACH WASHINGTON AFGEZi De Fransche regeering heel handelsattaché van dg Fransche au, bassade te Washington. Alphand, we gens Gaullistische activiteit van zijn functie ontheven. ONTHULLINGEN VAN HET DUITSCHE WITBOEK NO. 7 De Duitsche pers publiceert lange uittreksels uit de eergisteren door het ministerie van Buitenlandsche Zaken gepubliceerde 144 documenten, die een opheldering verschaffen over de vraag hoehdPmogelijk was, dat Joego-Slavië direct na de toetreding tot de driemo- gendhedenpaet, waardoor dit land de waarborg kreeg, dat het buiten den oorlog zou worden gehouden, plotseling naar het Engelsche kamp overliep, m De bladen publiceeren allereerst de documenten uit den tijd der Duitsch- Joego-Slavische overeenstemming. Hier uit blijkt, dat nog ten tijde van koning Alexander en onder de regeering van Stojadinowitsj ook in Belgrado de wil tot een vriendschappelijke versterking der DuitschJoego-Slavische betrek kingen bestond. De eerste teekenen voor een veran dering in de Joego-Slavische.houding zijn te vinden in een notitie over een onderhoud van den referent voor Mid den-Europa van het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Knoll, met den per?attaché van het Joego-Slavi sche gezantschap te Warschau, Mares, van 9 Juli 1939. In dit onderhoud heeft Mares ver klaard, dat sedert het aftreden van ministerpresident Stojadinowitsj in de houding van Joego-Slavië een princi- pieele, zij het ook een diep verborgen verandering kwam. Ofschoon Joego- Slavië naar buiten den schijn jnoest wekken, dat de politiek van minister president Stojadinowitsj geen veran dering had ondergaan, zoo waren toch de Joego-Slavische regeeringskringen er volkomen, van doordrongen, dat eigenlijk het eenige gevaar voor Joego- Slavië de spilmogendheden waren. Vol gens de meening van Mares zou in het geval van een conflict de eventueele neutraliteit van Joego-Slavië slechts van zeer korten duur zijn, waarna vast beraden tegen Duitschland en Italië zou worden opgetreden. Dergelijke toezeggingen rijn ook, naar uit de documenten blijkt door vooraanstaande politici en militairen te Belgrado aan den Franschen gezant en aan den Franschen militairen atta ché gedaan. Kenmerkend is een bericht van den Franschen militairen attaché van 19 April 1940, waaruit blijkt, dat prins-regent Paul en de Joego-Slavische minister-president huh toestemming hebben verleend voor het sturen van een Fransch vliegerofficier van het Weygand-leger om zich in het geheim op de hoogte te 'stellen van de steun punten op Joego-Slavisch gebied en besloten hadden van hun kant een mili tairen attaché te sturen voor den post in Ankara als verbindingsman bij ge neraal Weygand.Terwijl daarop Duitschland aan Joego-Slavië door het onderteekenen van het driemogend- hedenverdrag een garantie voor de'toe komst verschafte, moest de Duitsche gezant te Belgrado naar uit document no. 75 blijkt, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken op 26 Maart 1942 een telegram sturen, waarin stond, dat de toestand op binnenlandsch politiek gebied gespannen was en dat in de stad geruchten de ronde deden over putschplannen van groepen jonge offi cieren, die zich van den steun van den opperbevelhebben van het luchtwapen, generaal Simowitsj hadden verzekerd. De gezant zag zich genoodzaakt er op te wyzen, dat er geheime besprekingen waren gevoerd tusschen den Engel- schen luchtvaartattaché met generaal Simowitsj, waarbij nauwkeurige bijJ zonderheden over Engelsche hulpver- leening zijn besproken voor het geval van een oorlog met de spilsnogendhe- den, die Simowitsj bij een gelukken van den putsch onvermijdelijk achtte. Een soortgelijk beeld krijgt men bij het 'doorlezen van de documenten over Griekenland. Ook deze staat stelde zijn geheele militaire organisatie in op een samenwerking met Engeland en Frank rijk. Griekenland stelden den geallieer den steunpunten en havens tér beschik king gn gebruikte zijn geheele koop vaardijvloot ten gunste van Engeland. Terwijl het de verzekering gaf, dat er geen woord waar was van de berichten over aan land gaan van Britsche en andere troepen, leest men in de docu menten hoe de Fransche marine-attaché in Athene aan den opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten be richt uitbrengt over 't aan land "gaan van Poolsche troepen. De documenten geven aan hoe vele duizenden Britsche troepen op Kreta en in den Piraeus aan land zijn gegaap. Door dit witboek van de Duitsche regeering wordt h«t duidelijke bewijs geleverd, dat de Engelsche politiek tot uitbreiding van den oorlog een ramp zalig spel met deze volken heeft ge speeld, aldus het D.N.B. HEDEN BEGINNEN BESPREKINGEN TE TOKIO. Wang Tsjfhg Wei' heeft gisteren na, zijn bezoek aan het Japansche -keizer lijk paleis een verklaring afgelegd omtrent het doel van zijn bezoek aan Japan. Dit bestaat o.m. hierin, dat hij het Japansehe volk dank wil brengen voor de aan China verleende onder steuning. Voorts zullen met de'Japan sche regeering principieele problemen besproken worden betreffende de samenwerking. Het .was voor hem, Wang Tsjing Wei, een bijzondere eer ontvangen te zijn door het keizerlijk echtpaar. Heden, zoo ging hij voort, beginnen de-besprekingen niet de re- geeringsinstanties te Tokio. VERORDENING VERSCHENEN. Geen «uurJn de buurt van bosch, heide en veen. - Het gisteren verschenen verorde ningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij ter voor koming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand. Het besluit luidt als volgt: Op grond van par. 1 der yprordening no. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening n 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel i. Het. is verboden in bosschen of op heide- of veengronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 M. 1) rich met opën vuur of 'eenige epen vlam te bevinden; 2) brandende of smeulende voor werpen te laten vallen, weg te wer pen of daarmede onvoorzichtig om te gaan; 3) in de open lucht of in licht brandbare gebouwen en getimmerten een vuur aan te maken zonder een schriftelijke vergunning van den ge bruiker van het perceel bij zich te hebben of een vuur, waartoe vergun ning is verleend, onbewaakt te laten 4) Gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te rooken zonder een schriftelijke vergunning van den gebruiker van het perceel by zich te hebben. Artikel 2. (1) De gebruiker van het perceel mag een vergunning, bedoeld in ar tikel 1, onder 3 en 4, slechts verleenen, wanneer na zorgvuldige afweging van alle omstandigheden geen gevaar vooia bosch-, heide- of veenbrand te ducfi- ten is. Hij kan de vergunning naar plaats en tijd beperken en voorwaar den aan haar verbinden. (2) Voot hem, die kan aantoonen, dat hij in blijvend dienstverband staat tot den gebruiker van het perceel, is een vergunning krachten? bet bepaalde in artikel 1, onder 3 en 4, niet ver- eischt, wanneer hij op dit perceel uit hoofue van zijn beroep werkzaam is. Hetzelfde geldt voor dep gene, die in opdrachi of met vergunning van over heidswege op zoodanige perceelen werkzaam is, zoomede voor dengene, dié tot het genot van de jacht gerech tigd is. Arükgl 3. Voor de toepassing van dit besluit worden bosschen, heide- en veen gronden mede gerekend te behooren de openbare en niet openbare wegen, welke deze terreinen doorkruisen, met dien verstande, dat het verbod, be doeld in artikel 1, onder 4, niet geldt voor openbare wegen, welke als kunst weg zijn aangelegd en een wegdek hebben van ten minste 4 M. breedte hebben. Artikel 4. (1) Hij die 1) handelt in strijd met het bij artikel 1 bepaalde; 2) als verbruiker van een perceel bij het verleenen van een vergunning, bedoeld in' artikel 1, onder 3 en 4, niet de noodige zorgvuldigheid betracht, wordt, voor zoover op grond vrfh an dere "bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste honderd en vijftig gulden. (2) Wanneer een feit, bedoeld in het vorig lid, een brarid ten gevolge heeft of wanneer een zelfde persoon zich aaneen zoodanig feit bij herhaling schuldig maakt, kan gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of een dezer straffen worden opgelegd, voor zoover op grond van andere bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd. Artikel 5. Feitpn, als bedoeld in artikel 4, lid 1, worden beschouwd als overtredingen; feiten, als bedoeld in artikel 4, lid 2, worden als misdrijven beschouwd. Artikel 6. F Met het opsporen van de in dit be sluit strafbaar gestelde feiten zijn. en- verminderd dé bepaling van artikel 141 van het wetboek van strafvordering, belast: 1) -Me ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie; 2) de personen, daartoe aangewezen door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken. Artikel 7. (1) Dit besluit treedt heden in werking. (2) Het wordt aangehaald als „Be sluit bosch-, heide- en veenbranden". -d .BRITSCHE HULPKRUISER BESCHADIGD. In epn zeer langzaam tempo is gisteren de Britsche hulpkruiser Alcantara te Rio de Janeiro binneri- :èloopen. Het schip miste een schoor- m en den achtersten mast,- In het Poolsche district Sok plow heeft een door een feilen wind apn Re wak teerde groe ten brand binnen den tyd van twee uur in het p'aatsje Korozew in totaal 235 gebouwen waarondèr 42 woonhuiaen en 87 schuren eer- woest. Twee derde gedeelte van het dorp werd een prooi der vlammen. Tot Duitsch bevelhebber in Servië is de tvoorzitter vsn den rtjkslwhtbeschermings- bond. generaal der luchtafweer*rtillerie Von Schroder benoemd. Hij heeft deter dagen t#n nieuwe funetie'aanvaard De Hohgaarsche rijk*be*tfuurd«c Horthv Is gisteren 73 jaar geworden. De ochtendbla den wijden lange artikelen aan deze gebeur tenis: ZU huldigen Hor thy als den schepper van het nieuwe Hongarije. Te Rio de Janeiro is een cuitureete en economische overeenkomst tusschen Paraguay en Brazilië onderteekend. De overeenkomst voorziet op cultureel zdowe' als op econo misch gebied in een nauwe samenwerking. ONTDUIKING VAN DISTRIBUTIE BEPALINGEN OP GROOTE SCHAAL Waartoe een aanhouding te Vtaaldingen leidde De vorige week reed L. woonachtig te Vlaardingen, op zijn fiets met een pakje achterop. De politie hield hem aan voor controle en toon bleek, dat in dit palfje doozen stroop waren gewik keld. Hjj kwam uit een winkel van mej. W. uit den Grootèn Vettenoord- schen polder te Vlaardingen,. Voor alle zékerheid ging de politie- by genoemde winkelierster vragen, want L. daar had gedaan en toen bleek, dat L. stroop had verkocht voor 45 cent per pond terwijl de'normale prijs hiervan 18 ct be draagt. De winkelierster en L. wefden "aarop naar het bureau van politie ge nomen voor nader onderzoek. Ujt de verklaringen van beiden bleek, dat L. ook aan de winkelierster doozen witte peper en busjes nootmus kaat had verkocht eveneens tegen ab normaal hooge prijzeii. Voorts werden bij een huiszoeking by mej. W. drie doozen met elk 36 stuks scheerzeep, twee doozen met elk 24 stuks toilet zeep en 145 doozen luxe toiletzeep aan getroffen, welke zij zonder bonnen ver kocht. By het verdejse verhoor bleek, dat ook door L. in thee gehandeld werd, die hij in opdracht van den winkelier L. te Vlaardingen aan de winkelierster W. eveneens tegen veel te hoogen prijs verkocht had. By ver hoor van laatstgenoemden L. bleek, dat een partij van 1500 kg. thee zich te Be- verwyk bevond. De verkoopsprijs hiervan bedroeg 26 gulden per kg. in samenwerking met de Beverwfksche politie is aldaar een'verderUNöérzoek ingesteld en werd de thee in beslag genomem Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat er nog 2>4 kg. koffie uit eigen voorraad verkocht was door den winkelier L. voor 12 per kg. aan zekeren D., die de koffie weer ver kocht aan V. voor 13.50 en deze weer aan den groentenhandelaar M. 15 per kg. Een der getuigen in deze zaak, zekere D. te Vlaardingen, verklaarde, dat hij in het bezit was van een vat vet, in houdende 90 kg., hetwelk hij had ge kocht "voor 300 van Van O. te Vlaar dingen. Deze had 't Vat weer gekocht van V. uit Rotterdam door bemiddeling van V. uit Schiedam. Deze had het ge kocht van Van der E»uit Rotterdam voor 90 ct. per kg. eri genoemde Van der E. verkocht het weer uit den voor raad van zijn patroon F., darmenhan delaar te Rotterdam Van der E. be. taalde er 60 ct per kg voor. De winst iwerd gezamenlijk gedeeld. Bij nader onderzoek kwam aan het lich'tadat het vet besténd uit gemalen, gezouten darmen zg. veteinden. IA het pakhuis van F. werden nog 20 vaten darmen in beslag genomen. Deze had de darmen zonder eenige distributiebe scheiden gekocht en verkocht. Laatst genoemde zaak wordt door den crisis opsporingsdienst behandeld op last van den officier van Justitie Genoemde D verklaarde bij zijn verhoor, dat jiij in den loop van 1941 twintig halve var- Ikens had gekocht, tezamen met zeke ren B. uit Vlaardinger-Ambacht en zekeren je De Lier. Deze is op het oogenblik voortvluchtig. Bij deze ingewikkelde zaak zijn dus in totaal in beslag genomen 46 blik ken met doozen w'tte peper, 24 doozen met busjes nootmuskaat, 108 staven scheerzeep, 48 stukken toiletzeep, 145 doozen lux toiletzeep, 20 vaten vet en 1506 kg. thee. Tegen de 14 hierbij be trokken personen is proces-verbaal op gemaakt. FOTOPRIJSVRAAG BRABANT- SCHE BOERDERIJEN. De besturen van het Provinciale genootschap vodr kunsten en weten schappen in Noord-Brabant, de Noord-Brabafitsch christelijke boeren bond, het streekplan voor Noord- Brabant, het bouw-, woning- en wel standstoezicht in Noord-Brabant (Oost), de afdeeling Den Bosch van den Heemkundigen kring, de openbare leeszaal en koekerij te Den Bosch hebben een werkcomité aangewezen tot het uitschrijven van een foto-prijs vraag voor Brabantsche boerderijen. Het doel van déze prijsvraag is het aanleggen van een verzameling docu mentaire reproducties van a. oude boederijen, welke karakteristiek zyn voor de streek en het-bedrijf en b. nieuwe boerderyen met goede woning en bedrijfsinrichting. Voor den wedstrijd, is een totaal van ƒ500 aan prijzen beschikbaar, voor elke groep f 250 onderverdeeld in prijzen van ƒ100, f75, f50 en f25. Omdat het uiterlijk, de bedrijfs vorm en het woongebruik steeds ge bonden zijn aan een streek, heeft het werkcomité als „jachtterrein" aange. wezen het gedeelte, van Noord-Bra bant, dat ten Oostenligt van dé lijn: Poppel-Goirle-Tilburg-Loon op Zand- Waalwijk-Doevenen-Heusden. ■Iedere NedertBnder kan aan deze prijsvraag mededingen. Het program ma is verkrijgbaar bij de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Den Bosch, Tilburg, Boxtel, Eindhoven. Helmond, Oorschot, Oisterwijx en Vught en bij mej. S. van Zmnicg Bergipann te Vught. De foto's moeten uiterlijk 15 Sept. per post zijn ingezonden bij de secre taresse van het werkcomité mej. V. Zinnicq Bergmann te Vught. IN EEN MESTKUIL GEVALLÉN EN VERDRONKEN,/ Te Maasniel is het driejarige zoontje van den landbouwer Cox te Maasniel achter de boerderij in een mestkui' gevallen er verdronken. De vader vond het Iykje terwijl de moeder af wezig was. 10.OM K.G. ROGGE BIJ DE GRENS IN BESLAG GENOMEN. Aan de Belgische grens by Budel werden de laatste dagen door ambte naren en marechaussee ruim 10.000 kg rogge en groote partijen levensmidde len in beslag genomen. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau vow de voorziening in oorlfcgstjjd kend, dat wederom een aantaUi wegens frauduleuze slachtmeen voorhanden hebben M komstig van frauduleuze sS1 voor geruimen tyd van het vertak van een toewijzing van ve. I, P"*» door de Nederlandsche veeh^ j"®^ centrale is uitgealoten. hou<luij. Het zijn de slagers: T. a Hazelaar, S. 159 Terwold,. Geldrop; V' St3ppen" Bergum; Schoo,str«' 3». Mfarssen^- Kaalsb«n P. A. van Lier, no. G 26 Rosm-i— Alkmaar;"0"'"' S""-*»>»»'»! PaJr^ri"ltWaard' Heercnwe8 265. St. P. Deelstra te Jelaum; F. Rikken, Dorpsstraat 28, Oost». hout; J. Ootemand, te Bovenkarspel A. Go bus Amstellaan 93 hs, Adam. c. van Rhijn, Amsteldijk Zuid no. 158, Nes E d. Amstel; '1(! H. J Colsen, Nw Kerkstraat 21 Sluiskil; P. v. d. Wal, No. a 24a, Opeinde- w. de Gooyer, Nw. Kerklaan' A Huizen; Joh. Oudejans, Noord 195, Ilpendam. J. Hogenhout, Kerkstraat 6 Baarn* G. J. v. Wijk, Schoolstr. 48', Ba.'irn' de Bosch, Rijksstraatweg G 39. Hierden; J. Kos, Lindelaan 74, Huizen; T. Mastebroek, Nw. Baarnstraat L IBaarn- J. Castricum, Breedeweg 36 Ca». tricum; Gebr. van Bekkum, Peperstraat' 11 Wijk bij Duurstede; G. J. Nieberg, Uiterwaardenstr. 119 Amsterdam; L. C. van Achterberg, Maurits- straat 11, Breda. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. VEEVOER VAN PERSONEN EN GOEDEREN. Bij besluit van den secretaris-gene raal van Waterstaat zijn met ingang van gisteren enkele wijzigingen aan gebracht in de geldende bepalingen betreffende het vervoer vain personen en goederen. Deze s wijzigingen zijn grootendeels van zuiver technischen of formeelen aard. Afzonderlijke ver melding verdient, dat de „commissie vergunningen personenvervoer" voor taan niet slechts tijdelijke vergun ningen verleenen kan, maar nu ook „in het belang van de meest gewenschte exploitatiebewyzen. verleende vergun- ningen tijdelyk wijzigen en verdere bijzondere voorzieningen treffen kan". N. AARDAPPELEN. A 06; t/m. 22 Juni, 1% kg. BLOEM. BL 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brodd of M rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. - BOTER-MARGARINE. B«. 19 en 29; t/m. 29 Juni 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 24; t/m. 22 Juni, 1 rantsoen. Br. 22; t/m. 22 Juni, dubbel rantsoen. EIEREN. 36; t/m. 22 Juni, 96; t/m. 22 Juni, één ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, 14 pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN enz. 44; t/m. 10 Augustus, 44 pond. KAAS. C 67 eri 77; t/m. 29 Juni, 68 en 7»; t/m, 13 Juli, 1 ons, KOFPIE-THEE. 34; t/m 22 Juni, 14 p. koffiesurrogaat of 40 gr.-thee. KOLEN. Kookdoeleinden, letter M Bon no. 02 K.F. 30 Juni. MACARONI-VERMICELLI enz. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ent. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 21; t/m. 22 Juni, 1% liter. PEULVRUCHTEN. 52; t/m 22 juni, 1 pond. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug., voor keuken 2 L RUST. 43; t/m. 13 Juli, 14 pond. SCHEERZEEP. K (textiel), t/m "1 A^g. 1 rantsoen. SIIQUIL 42, t/m 22 Juni, 1 kg. J - VLEESCH. VL 19; t/m. 23 Juni, Vi rantsoen vleesch/vieeschwaren. Vleeschwaren VL li; t/m. 23 Juni. 14 rantsben of (verduurzaamd gevoigte). I ZEEP 35; t/m 29 Juni, 1 rantsoen. VERKLARING! A.-aardappelen; Me.-melk; Bl.-bloemi Bo boter, Br -brood; Per.-periode; VL- vlecsch. Cmb toevoeging is Alg. bon kaart

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2